m Fototoestellen '^OROI,maakt Sneeuwwitjes wt" Taxi Garage Reij 'n Cadeautje Hier is uw adres vooi „SHELL" BRANDSTOF OLIE voor oliekachel of oliehaard J. C. RAB c. P. MOOJEN, Geregelde bezorging. Prima service. „SHELL" P K (pelrolei im-kwalih it) is éérste kwaliteit en voor al Uw drnkwe Drukkerij Texelse Coura H.H. Hotel- en Pensionhouders Advertenties in binnen- en buitenlandse bladen. N.V. v/h Langeveld de Rooij Jo of René ONZE SPAARRENTE IS WEER VERHOOGD Cooj'. Boerenleenbank te Texel over het volle tegoed dagelijks opvraagbaar TEXEL IN WINTERKLEED glim -- 3 Zo rras het op 13 februari 1954 aan de Waddenzeedijk Toen een dezer dagen de wereld ont waakte bleek zij met een gloednieuw winterkleed te zijn bedekt (nou ja, be dekt.... hier en daar had dat kleed de gewaagdheid van het Bikini-genre): er was sneeuw gevallen bij een temperatuur, die dicht bij het vriespunt lag. Voorzich tig in het verkeer is nu dus de boodschap ▼ooral op de smallere wegen. Krijgen wij een strenge winter? Blijft het aangenaam winterweer? Ieder jaar opnieuw een open vraag. In ieder geval is het zo, dat we niet te vroeg mogen juichen, wat die leeuwerik nu net wél deed. Zo'n vogel kon wel eens diep be drogen uitkomen, want het gebeurt maar al te vaak, dat Koning Winter hier pas laat ten tonele verschijnt. Dat is een extra onaangename verrassing. (In de ogen van de volwassenen natuurlijk, want de jeugd kent nog geen andere zorgen dan die van het scherp houden der schaatsen en het gezanik om een dub beltje (of meer) voor de koek- en zopie- tent. Onze geconserveerde jeugd, mogen wij wel zeggen, want tegenwoordig gaat men voor hen kunstmatige ijsbanen aanleg gen. Vroeger zocht je als echte pionier ergens een stukje onder water gelopen land op. Of je bond op de Jan Ayesloot aan de Waalderweg de schaatsen op met het doel na een kilometerslange tocht via het Kil van Kors List naar de Rog- sloot te rijden. Een prachtige tocht was dat. Ook kon je vanaf de Hoornderweg op schaatsen naar Den Hoorn, of van De Waal naar Oudeschild. Wij hebben dat dikwijls gedaan. Misschien bieden de nieuwe ruilverkavelingssloten ook weer een mogelijkheid tot langere tochten. Over zes dagen hebben wij februari al weer te pakken, maar als U nagaat, dat bijgaande foto, genomen ten zuiden van Oudeschild, waar het ijs tegen en over de dijk was gaan kruien, dat die foto ver scheen in de Texelaar van 17 februari 1954, dan is toch wel bewezen, dat we er nog lang niet zijn en in 1954 ook was Texel twee dagen geïsoleerd en wel van woensdagmiddag 10 februari tot vrijdag middag 12 februari. MAANDAG GEEN SPREEKUUR Burgemeester C. de Koning houdt maandag geen spreekuur. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 29 januari consultatiebureau Het eerstvolgende consultatiebureau zal worden gehouden op woensdag 29 januari a.s. De moeders van de buiten- dorpen worden verwacht: De Cocksdorp 1.15 uur; Oosterend 2.15 uur; Den Hoorn 3.15 uur; De Koog 4.15 MET DENEN OP BRUIN VISSENVANGST Artis' Persdienst heeft een bijzonder zonnig verhaal verspreid over de bruin- vissenvangst. Werd begin januari aan de dagbladpers medegedeeld, dat de zeven gevangen bruinvissen nog in een fjord verblijvend inmiddels wel te zwak zouden zijn geworden om nog op trans port te worden gesteld (zie ons blad van woensdag 8 januari j.l.), waarom besloten werd de dieren te merken en dan weer vrij te laten, thans wordt door Artis bericht, dat de dieren in perfecte con ditie zijn en reeds uit de hand eten. Ook wordt gezegd, dat de bruinvissen in Amerika met succes in het leven wor den gehouden, terwijl drs. Dudok van Heel, leider van de expeditie, al eerder verklaard had, dat het „zeer moeilijk" zal zijn de bruinvissen in gevangenschap in het leven te houden. „Marsvin, Marsvin!" riep de Deense visser en met zijn in een dikke hand schoen gestoken hand wees hij over het ruwe water van de Kleine Belt, aldus Artis' persdienst. Met het hoofd ge baarde hij naar de Jange stok met het zwarte vlaggetje, die in de boot lag. Wij begrepen hem en even later wapperde het signaal in de straffe wind. Het kleine open bootje dreunde van golf op golf, snel achter de „marsvins" oftewel bruin vissen aan, die in een groep van onge veer 15 stuks zich als regelmatig ver deelde donkere, zwarte vlekken tussen de golven en witte schuimkoppen afte kenden. In de verte tuurde men op een ander bootje plotseling met nog meer belangstelling over het water. De vlag had de vissers daar meegedeeld, dat er bruinvissen in aantocht waren; bruinvis sen, waarop nu al gedurende enkele weken door Hollanders met de onmis bare hulp van ervaren Deense vissers wordt gejaagd. Gejaagd dan met dien verstande, dat er geen ander wapen aan te pas komt dan een aantal reusachtige netten, die op strategische wijze zodanig staan opgesteld, dat de dieren levend kunnen worden gevangen en zichzelf niet beschadigen. Heel Denemarken leeft mee met de Hollandse „Marsvin" jagers, die voor verschillende wetenschappelijke doelein den levende bruinvissen naar Nederland willen overbrengen. De Nederlandse Zoöloog W. H. Dudok van Heel en de conservator van het Texels Museum, de heer G. J. de Haan, zijn met een aantal andere deskundigen en belanghebbenden naar Teglgaard ge trokken. De heer Dudok van Heel had voor onderzoekingen betreffende het gehoor van zeebewoners dringend be hoefte aan levende bruinvissen. Tevoren had hij onder meer reeds in Artis proe ven genomen met zeeleeuwen, die zeer goed waren verlopen, doch die niet ver der konden worden voortgezet, omdat Artis op deze onderzoekingen, waarbij de zeeleeuwen moest worden gesepareerd, niet was berekend. Men heeft een aantal bruinvissen ge vangen en in een groot, rond net met een bodem van 16 m. doorsnede en 2V* m. diep, ondergebracht. Drie bruinvissen, naar Nederland gebracht, stierven echter aan shock. Dit denkt men nu te kunnen voorkomen door de dieren in net grote net aan mensen te wennen door ze dage lijks enige malen te voeren. Daarvoor hebben de Deense vissers gezorgd tijdens het kerstverblijf van de expeditieleden in Holland. Bij hun terugkomst bleken de NIEUWE AVONTUREN VAN PIMBA gingen ze achter een cactus staan! Kom mee, vlug, zegt Pimba en ze verbergen zich achter een grote cactus. Ze zien, dat de rovers langzaam in hun richting komen. Kijk, zegt Pimba plot seling tegen Woh, daar loopt die boots man, die mijn ring heeft gestolen. Ik geloof zelfs dat hij hem aan heeft. De diamant zie ik glinsteren. De rovers I zien er moe en afgemat uit. Ze gaan I op het strand liggen om in de zon te slapen. Dat is wat Pimba heeft ver wacht. Hij fluistert Woh iets in het oor j en samen sluipen ze, zich telkens ver bergend achter de hoge cactussen. Ik moet en zal mijn ring terug hebben, denkt Pimba. Maar hoe? Moeten zij, twee kleine jongens, al die rovers overvallen? Dat kan natuurlijk niet. Ze moeten het met een list proberen. Woh bedenkt een plannetje. Doen!, zegt Pimba, misschien lukt het, maar we moeten dan hier niet blijven. Beter kunnen we daar, achter die cactus gaan staan. Ze sluipen erheen. TWEE JEUGDCONCERTEN A.s. vrijdag zullen in Hotel „De Oran jeboom" een tweetal jeugdconcerten wor den gegeven voor Texels rijpere jeugd, onder auspiciën van de „Stichting Het Schoolconcert". Dit maal zal speciale aandacht worden besteed aan de zangkunst. De bas-bariton Leo Rommerts zal een programma bren gen, hetwelk de jeugd afwisselend in kontakt brengt met het volkslied, het kunstlied en de ballade. De heer Rom merts zal zich ten dele zelf op de guitaar begeleiden; ten dele zal hij worden be geleid door de Directeur van de Stich ting Het Schoolconcert, de heer P. Peynenborg. De concerten zullen aan vangen om 1.30 uur en 2.45 uur. Ook ouderen zullen tegen betaling van een entree van 0,75 in de gelegenheid zijn, zolang er plaatsruimte is, dit jeugdpro gramma bij te wonen. De kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. HINDERWET Ter inzage legging verzoek om vergunning Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bijlagen voor zien verzoek om vergunning ingevolge de hinderwet, van Esso Nederland N.V. te 's-Gravenhage, tot het uitbreiden van een ondergrondse petroleumbewaarplaats met aftapinrichting in het perceel plaat selijk gemerkt De Cocksdorp 19, ka dastraal bekend gemeente Texel, sectie A, nr. 3144. Voor een ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 31 i januari 1958. Voorts heeft ieder de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in een openbare zitting ten gemeentehuize op zaterdag 8 februari 1958 te 11 uur. Zij, die niet in persoon of bij gemach tigde op bovenbedoelde zitting zijn ver schenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tijdig schriftelijk bezwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zijn wel tot beroep gerechtigd, indien zij niet woon achtig zijn in deze gemeente. Texel, 21 januari 1958. Burgemeester en wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris. P. Beemsterboer dieren nog in perfecte conditie te zijn. Zij aten als wolven en stoorden zich in het geheel niet meer aan de nabijheid van bootjes of over het net hangende en leunende mensen. Enige dagen geleden heeft men de zes gevangen bruinvissen al zo ver gekregen, dat zij dode vissen uit de hand aannemen. Zodra komt nu de vissersboot in de buurt, of de „mars vins" steken dartelend de grappige kop pen boven water, in afwachting van hun (flinke) portie kabeljauw. Het is wel zeker, dat deze aan vreemde omstandig heden en mensen gewende dieren minder snel „shock" zullen krijgen. Bovendien heeft de heer Dudok van Heel nog een middel, waardoor shock wellicht kan worden onderdrukt, namelijk een injectie in petto, die de dieren gedurende enkele uren kalmeert. Men wil trachten ongeveer 13 dieren naar Nederland over te brengen. Het grootste deel wordt dan gebruikt voor wetenschappelijke onderzoekingen, ter wijl de overige een plaatsje zullen krij gen in een bassin bij het Texels Museum en in het zogenaamde Robarium in Har derwijk, waar ook het publiek ze t.z.t. te zien zal krijgen. In Amerika heeft men met soortgelijke waterbewoners zeer veel succes. Zij planten zich daar zelfs zeer geregeld in gevangenschap voort! Belangrijk is ook, dat de bruinvissen in Denemarken reeds „op voer" staan, zoals dat heet. Op dood voer zelfs. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot en met 28 februari 1958 Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40.12.10 15.00 18.10 Van Den Helder: 6.30 10.45 13.35 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. Chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 19.35 W f DIN 81/#6 Voor een betere PERMANENT slaagt U zeker in Oosterend! Kapper Bakker, Tel. 203 Den Burg, Texel Telefoon 333 voor groot of klein Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn I in Brandstoffen en Bouwmaterialen N.V Kantoorstraat 10—12, Den Burg. Texel Telefoon 42 LIJSTENMAKERIJ Voor Uw lijsten naar de „De Amateur", Sluisdijkstr., Den Helder Besteladres Texel: Beatrixlaan 60, tel. 217. Modern en klassiek. Alle Verzekeringen kunt U sluiten bij Den Burg, Telef. 278 Vraagt vrijblijvend offerte Ook voor financiering Hypotheken Wij verzorgen gaarne de plaatsing van Tel II, Den Burg feuilleton d»«r H. Westenberg 21. „Als hij ons ziet", zegt Helga. Maar Hans Eckhart hoort niet wat zij zegt. Hij heeft zich voorovergebogen, zijn handen gevouwen, zijn ellebogen op zijn knie gelegd. Zo blijft hij de jongen aanstaren. „Werkelijk, sprekend Tom", mompelt hij dan. En een weinig achteroverleunend: „Nu begin ik Leotine te begrijpen...." Helga springt verschrikt op. „Gelijkt hij werkelijk zoveel op uw zwager?" Zij drukt als in doodsangst haar beide han den tegen haar mond. Nu zal ook deze Hans Eckhart, die zij dacht, dat hij aan haar kant zou staan, tegen haar partij kiezen! Dan komt het er niet meer op aan, of hij al dan niet de hele waarheid weet! Nu is toch alles verloren! Maar juist als zij wil beginnen te spreken, kijkt Hans Eckhart haar aan. In een oogopslag ziet hij, wat voor een diepe indruk zijn opmerking op haar heeft gemaakt en hoe zij met grote angst ogen voor zich heen staart „U moet mij eens een portret van Uw man laten zien", zegt hij haastig, „en ook van andere familieleden van U! Wij moeten zien te ontdekken, op wie hij nog meer lijkt! Want anders.Het is wer kelijk bijna ongelooflijk! Je zou kunnen aannemen, dat Tom, in jongere editie, daar staat!" Helga's ogen zwemmen in tranen. „Wij moeten het zien te ontdekken.zegt zij bitter. „Zo zeer voelt de familie Brackwieser zich al aansprakelijk voor mijn jongen, dat U over WIJ spreekt?" Maar Hans kijkt haar heel verbaasd aan. „Wat bedoelt zij? wat wil ze dan? „Wij", zegt hij dan langzaam, „dat zijn U en ik! Of had U dan gedacht, dat ik nu met opgestreken zeilen naar mijn zuster toe zou willen vliegen en er on wrikbaar van overtuigd zijn, dat die jongen een Brackwieser moet zijn? O, nee! Ik wil niets anders dan juist mijn zuster de overtuiging geven, dat, niette genstaande de gelijkenis tussen uw jon gen en mijn zwager Thomas frappant is, hij daarom nog geen Brackwieser hoeft te zijn!" Nu schreit Helga werkelijk. Zonder te weten, dat hij het doet, streelt Hans Eckhart zachtjes haar arm. „Ik moet naar huis", zegt Helga ein delijk en veegt haar betraande gezicht af. „Zou U de moed hebben, mij eens met de jongen samen te brengen?" vraagt Hans vriendelijk, „misschien is de gelij kenis toch minder groot als ik hem eens van dichtbij meemaak. Met een ruk staat Helga op. „Waarom vraagt u zo beleefd naar dingen, die ik immers toch niet kan voorkomen? Als ik het niet goed zou vinden, zou het immers toch gebeuren, omdat uw zuster hem niet met rusl laat en hem allang heeft uitgenodigd bij haar zoontje te komen. Onlangs heb ik hem nog van zo'n bezoek kunnen afhouden en voorlopig zal hij niet gaan, om mij maar hoe lang zal dat nog kunnen duren? Ook zo'n jongensziel is helaas niet on omkoopbaar, als je er wat voor over hebt!" Dat klinkt zeer bitter. Hans Eckhart voelt zich beschaamd om zijn zuster. Waartoe is Leotine niet in staat onder de ban van dit verschrikkelijke idee? Zwijgend gaan zij naar buiten. De jongen is intussen verdwenen. Zij lopen tot Helga's huis zonder een woord te spreken. Na staan ze tegenover elkaar en Hans Eckhart draait zijn hoed door zijn handen. „Zoudt U mij op de hoogte willen houden als mijn zuster iets van zich horen laat?" vraagt hij deemoedig. „Zou ik niettegenstaande alles op uw vertrouwen mogen rekenen?" Helga heeft het hoofd gebogen. Zij aarzelt. „Toe", is alles wat Hans zegt, maar zijn mond beeft enigszins. Helga slaat haar ogen neer. Nu knikt ze en geeft hem een hand. Een ogenblik kijken zij elkaar aan, Hans Eckhart's groengrauwe ogen rusten in de hare, die nog donkerder zijn dan anders door haar tranen. „Ik kom gauw bij U terug, ik zal U helpen", zegt hij eenvoudig. Dan maakt Helga haar hand, die hij nog vasthoudt, haastig los en loopt vlug weg of zij ergens bang voor was „WEET U HELEMAAL niets per soonlijks van haar? Dat wij haar op de een of andere manier....?" met een handbeweging voltooit de advocaat zijn zin. Het onsympathieke glimlachje van de advocaat kan Leotine niet goed verdra gen. „Haar persoonlijke aangelegenheden interesseren mij absoluut niet" zegt ze ontwijkend. De advocaat kijkt haar onderzoekend aan. „Een sigaret, mevrouw?" Leotine bedankt. De advocaat klapt zijn sigarettenkoker weer dicht en keert hem om in zijn nicotinebruine vingertoppen. „Als ik maar wist", peinst hij, of het haar wer kelijk om dat kind te doen is. Of, dat er hier toch weer een vrouw achter zit. 't Zou jammer zijn, want een kinderver- ruiling op te helderen zou interessanter zijn! En met één slag zou ik bekend en I beroemd kunnen zijn. Het allerbeste zou zijn, als hij op de een of andere manier die andere vrouw, die mevrouw Frank, er toe zou kunnen bewegen uit vrije wil het kind op te geven.later zou dan nog altijd uitgemaakt kunnen worden of de kinderen al of niet waren omgeruild en met dat ziekenhuis een sensationeel proces te beginnen. Overigens had hij met die bewuste professor Desmartin toch nog altijd een appeltje te schillen. Hardop zei hij: „Behalve het adres en de naam kunt U van de tegenpartij niets mededelen? Bijvoorbeeld hoe zij voor haar huwelijk is geweest? Dat alles zou voor ons van betekenis kunnen zijn, U moet mij vooral niet verkeerd begrijpen, het is er mij niet om te doen, dingen te voorschijn te brengen die met onze zaak niets te maken hebben. MaarHij maakt een lange pauze Leotine fronst haar wenkbrauwen. „Ik had misschien toch niet naar de •ftrste de beste advocaat moeten gaan, maar naar die van Tom!" denkt zij zeker van zichzelf. Waarom heb ik eigenlijk niet gedaan? Heb ik een sl< geweten? Maar met deze man heb het gevoel, dat ik op moet passen!'1 De advocaat gaat door: „Als we voorbeeld te weten konden komen, er in het leven van deze dame din gebeurd zijn, die het daglicht niet dragen kunnen, dan zouden we al eind in de goede richting zijn. U nietwaar, dat zij leeft van het geld, zij zelf verdienten als dat nu niet waar was?" Leotine krijgt het gevoel, alsof zij woorden niet goed begrijpt. Haar o kijken zonder te zien.haar gezicl bleek, maar plotseling, met een ruk s zij op; haar ogen worden groen en ti een rode streep kruipt tot aan slapen omhoog „Excuseert u, ik ben niet bij u gi men voor de gegevens voor een sle< sensatiefilm, maar alleen om te wete j 't mogelijk was langs gerechtelijke die vrouw tot medewerking bij de n< zakelijke onderzoekingen te dwin hetgeen zij tot nu toe geweigerd h< Ik wil geen sensationeel proces tegen ziekenhuis; ik wil, als het vermeden worden ook geen proces tegen mevr Frank, ik wil haar alleen dwingen, te staan, de jongen over te geven, voor de onderzoekingen waarvan resultaat immers al lang vaststaat, gonnen zijn. Begrijpt u dat niet? Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4