(jroen '2wartsJ~exeh in het harL, Afdeling Texel Bond van Plattelandsvrouwen vierde haar 20-jarig bestaan Er worden nog steeds zeehonden doodgeslagen JïiCcon Bestuurstafel zal voortaan met fraai groen-zwart kleed prijkeu TOENSDAG 5 FEBRUARI IBS* TEXELSE 72t JAARGANG No. 722» COURANT Jitgr" e N.V. ».h. Lcmqev«ld d d® Rooij loekhcmdel -- Drukkerij Bibliotheek )en Burg - Texel - Postbue 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en raterdaq» Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank Postgiro 652. - Abonn- pr 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv 10 ct p. mm Twintig jaar geleden uitgerekend op de tweede februari, Vrouwendag!! ond te Den Burg in de Landbouwschool aan de Nieuwstraat de eerste vergade- ing plaats van de afdeling Texel van de Bond van Boerinnen en andere platte landsvrouwen. Een jubileum, het jubileum van een bloeiende en groeiende ver eniging, geen wonder dus, dat dit feit op luisterrijke wyze is herdacht: toen mevr. ^an-Kistemaker vrijdagavond de tot de laatste plaats bezette zaal van „De Jndeboom-Texel" opende, mocht zij tevens het welkom heten aan niet minder dan eventien mee-jubilerende leden, zeventien van de zestig, waarmede de afdeling n het jaar 1938 was opgericht. Mevr. Laan had graag een hele boel >ver de oprichting en de daarop volgende ;ien jaren verteld, maar de notulen uit lie periode bleken in geen velden of kvegen meer te vinden te zijn, zodat zij ich wat dat punt betreft ten zeerste noest beperken. Nu had de voorzitster :en vruchtbaar telefoontje met de re- lactie van Uw lijfblad kunnen plegen, want in ons nummer van zaterdag 5 fe- >ruari 1938 vinden wij een exclusief be- ïoorlijk uitgebreid verslag over de eerste ergadering. Onze vroegere eilandgenoot, ie heer Harold van Wijk, thans hoofd- edacteur van de Gooi- en Eemlander, Jilversum, schreef dat verslag en daarin rertelt hij dan, dat de vergadering aan hankelijk, vóórdat het bestuur was geko- en, geleid werd door mevr. Keijser-Rab, Molenbuurt. Spreekster zo staat er ïeette de 48 aanwezigen hartelijk wel- .om. Zij deelde mee, dat thans ongeveer :estig dames zich als lid hadden opge- [even. Vervolgens zette zij het doel der ereniging uiteen: bevordering van de Delangen van de bevolking op het platte- and. Er zullen lezing- en declamatie- ivonden worden georganiseerd, korte, luttige cursussen, leerrijke excursies enz. Bestuur. De verkiezing van het bestuur erliep zeer vlot: bij de eerste stemming verden gekozen: mevrouw Kamp-Neu- ecker (37 stemmen); mevr. Van den Jan (31 stemmen), mevr. Frederiks (36 itemmen), mevr. Keijser-Rab (40 stem- nen). Na herstemming werd als 5de be- ituurslid gekozen mevr. De Wolf-Kik- ert. Mevr. Kamp werd tot voorzitster )enoemd, mevr. Frederiks tot secretaris- >enningmeester. (Mevr. Van den Ban was de echtgenote an het hoofd van de landbouwschool, nevr. Frederiks echtgenote van dieren- rts Frederiks red.). Nadat op die eerste vergadering nog liverse huishoudelijke onderwerpen wa- en behandeld, hield de heer E. van den an een lezing over kamerplanten. Die soorten) kamerplanten zullen er nog wel ïjn: wat gezond is en de mogelijkheid leeft tot bloeien, blijft. Zo ook deze afdeling, die met haar 256 eden een der grootste van de Bond is. De grootste zetelt op Wieringen). De viering van het twintig-jarig be- taan werd o.a. bijgewoond door de da- nes Vetman en Abel, leden van het oofdbestuur, en door de heer Jan Kos- er, auteur en voordrachtskunstenaar. De zeventien dames, die van de op- ichting af lid van de afdeling Texel zijn, verd verzocht op het podium te ver- chijnen. Het zou geen overdreven ge- aar geweest zijn om haar met lauweren e huldigen, maar het bestuur wilde de ubilaressen niet intimideren en besloot ot een bescheiden onderscheiding: ieder ubilerend lid kreeg een fraaie bloem op- espeld. Vervolgens werd het Bondslied ezongen, de oudere leden kenden dit uit iet hoofd, maar velen moesten danig pieken, zodat het effect onzes inziens logal magertjes was. Hierna beklom mevr. Jouwersma- Aoetzier het podium om via een kalme nleiding dè surprise van deze avond oor te bereiden en deze surprise was nderdaad iets fantastisch: een aantal verklustige leden of juister gezegd, een antal van de werklustige leden!, had 'n leed voor de bestuurstafel vervaardigd, 'warte letters op een groen fond: 1938- 958, ook in zwart de namen van de ze en Texelse dorpen en daartussen het in le echte kleuren prijkende wapen van ns eiland. Aanvankelijk bleef het ver assende effect echter bewaard, want oorshands keken wij tegen een wit la ten aan, waarachter enkel de permanent waves van de medewerksters zichtbaar Varen. Dit team zei 'n vers op en daarna iverd mevr. Laan verzocht als voorzitster ^an de Afdeling het cadeau te willen ont- lullen. Mevr. Jouwersma had het ontwerp ge schapen en tevens was het kleed ten lare huize gemaakt. In de recordtijd van ien dagen hadden ijverige handen con- ïnu in een ochtend-, middag- en avondploeg aan dit kleed gewerkt. Daar mevr. Laan in een belendend per ceel woont was het nog de grootste moei lijkheid om het mooie plan geheim te houden. Toen mevr. Kooiman b.v. op een avond naar mevrouw Jouwersma schreed en door mevr. Laan betrapt werd, dacht de voorzitster „Hé, mevrouw Kooiman gaat zeker voor een nachie naar me vrouw Jouwersma!" Hoe dan ook, er lekte van het eindresultaat niets uit, (Dat was op zichzelf o.i. ook al weer een prestatie red.). Een der hoofdbestuurders bood geluk wensen aan en huldigde de „grote en ac tieve" afdeling met bloemen. De dames J. van der Vlies- Koopman en E. Dijt, Warmoesstraat, bezongen hierna de roemruchte geschiedenis van de ^fdeling, waarbij zij door mevrouw De Lugt-de Vries op de piano werden be geleid. Na de pauze, waarin men royaal ont haald werd, luisterde het gezelschap met bijzondere aandacht naar het optreden van de heer Jan Koster, die met zijn West friese verhalen groot succes oogstte. MEVROUW RAPPARD NAAR DEN BURG Mevr. C. M. C. Rappart, hoofd van de openbare school te Oosterend, is be noemd tot lerares (algemeen vormend enderwijs) aan de Landbouwhuishoud- school. Voor de ontstane vacature te Oosterend zijn door de afdeling Onder wijs van de gemeente-secretarie inmid dels sollicitanten opgeroepen met als eerste resultaat, dat zich reeds enige candidaten gemeld hebben. Mevr. Rappart blijft haar tegenwoor dige functie uitoefenen zolang er nog geen opvolger is benoemd. Het AVO aan ae Huishoudschool wordt voorlopig ver zorgd door mevr. Wieten, Den Burg. De heer Van-der Steen, die enige jaren als leraar aan de Huishoudschool ver bonden is geweest, heeft een functie te Enkhuizen aanvaard. (De heer Van der Steen was te Egmond woonachtig). DE KOOG GAAT SCHAATSEN OP PARKEERTERREIN Als het maar even gevroren heeft, zien wij plaatjes in de dagbladen, die ons als volbloed schaatsliefhebbers doen lik kebaarden: de jeugd schaatst op tennis banen en soortgelijke terreinen, die zeer spoedig „houden". Wij op het eiland ko men altijd dagen achteraan als het dan tenminste nog flink vriest. Toch zijn ook hier wel mogelijkheden om vlugger dan via de ongerepte natuur op de gladde ijzers te komen: U weet b.v., dat meester Gottschal van Den Hoorn destijds op het illustere idee kwam om het schoolplein blank te zetten. Waarschijnlijk geïnspireerd door deze Hoornder uitvinding (waarop misschien nog eens' octrooi zal worden aange vraagd) heeft het bestuur van de Koger IJsclub zich tot het gemeentebestuur ge wend met het verzoek om als het zin heeft, het parkeerterrein, gelegen in het diepe dal tussen dorp en strand, blank te spuiten. Wel, dit verzoek werd spontaan ingewilligd, zodat wij bij een vriendelijk gebaar van Koning Winter de ijssport- minnende Kogenaars in actie zullen zien op een kunstijsbaan, waarop menige stad jaloers zal zijn, want niet alleen ligt het terrein er zeer gunstig en geheel uit de oostenwind, maar bovendien heeft dit terrein een zeer grote oppervlakte. CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL DEN BURG Naar wij vernemen is mej. T. Mulder sinds kort mevr. T. van der Meer- Mulder voornemens om per 1 april haar functie als hoofdleidster van de Christelijke Kleuterschool, Julianastraat, Den Burg, neer te leggen. Zij zal op die datum de leiding overdragen aan mej. A. G. Wevers, Bennebroek. 77 BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot en met 28 februari 1958 Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 12.10 15.00 18.10 Van Den Helder: 6.30 10.45 13.35 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. Chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 19.35 „DE DAGERAAD" MISTE NIET! Dikke mist was 's vele daqen Op het land en op de zee Om met de auto te gaan rijden Viel voor menigeen niet mee. Heel veel ongelukken kwamen Dan ook in ons land al voor. En de mist ging tergend langzaam Nacht en dag hier steeds maar door. Met „De Dageraad" te varen Is met radar niet zo erg, Al staat dan de mist ook voor je Opgestapeld als een berg. Met radar zie je al de plaatsen Die je dan soms tegenkomt, En je vaart maar recht op 't doel af. Maar wanneer die radar stuk is. Dan komt het er pas op aan Om van Texel naar Den Helder Of ook omgekeerd te gaan. Dan leert men de zeeman kennen Die de weg toch netjes vind. En het van die dikke misten Met zijn kennis netjes wint. Vrijdagmiddag maakte TESO, Weer een reis naar Nieuwediep, Zonder radar moest gevaren 'k Snap niet, dat het zo verliep. Kaptein Krijnen en Stuurman Schagen En het andere personeel Dat op uitkijk stond te kleumen Keken zich de ogen scheel. Telkens was het nu maar blazen En maar turen op 't kompas. De boot die voer op volle toeren, Over de vlakke waterplas. Bij Den Helder en bij Texel Was de haven nimmer mis, Dat dit zeemanschap betekent, Is toch zeker en gewis. Een passagier. S.V. Texel Uitslagen 4de klasse: Limmen-BKC 2—6; WGW-RKAFC 1—4; Texel-DTS 12; JVC-VZV 31; Succes-Helder 22 Texel-DTS heeft wel spanning maar voor ons geen overwinning gebracht. Het terrein was spekglad evenals de bal, toch wisten de spelers van beide ploegen zich daar wonderwel bij aan te passen. Hoewel de eerste aanvallen door Texel werden ondernomen en Joop al direct een keurig afgemeten voorzet plaatste, wisten onze spelers daar geen gebruik van te maken. Spoedig kwam D. los met enige zeer gevaarlijke aanvallen. Bertus moest tweemaal achtereen een harde kogel tot corner werken. Hij kreeg in deze strijd talrijke malen gelegenheid zijn prima talenten te tonen èn met succes. Onze aanvallen waren niet altijd even solide van op^et, vooral ook omdat het plaatsen en aansluiten der halflinie te wensen overliet. D. speelde een pittige partij, was veel meer een geheel, waardoor het ons ver wonderd heeft, dat zij dit niet in doel punten wisten uit te drukken. Verdedi gend gaven ze nogal eens een corner weg. Na een half uur kopte Henk een dezer langs de D.-keeper en we stonden aan de leiding en wisten deze stand tot de rust te behouden. De 2de helft kreeg D. het voordeel van de wind. Texel speelde nu, naar onze op vatting, niet de juiste taktiek. Ze liet zich het spel van D. opleggen en kon bij hoge uitzondering daaruit wegkomen. Door dit terugtrekken op eigen speel- helft werd het moeilijk de voorhoede te bereiken en moest eLke aangespeelde bal weer eerst van de verdedigers losge maakt worden, dus kwam iedere doorge speelde bal weer meteen retour. Bertus, Harrie, Gerrit, Henk, vooral ook Cees en Bob in iets mindere mate, verdedigden best, maar opbouwen was er niet bij. Na 25 min. kwam D. door een corner gelijk, waarna een kleine opleving bij T. viel waar te nemen. Cees gaf door waar door Ruud een schietkans kreeg, hij ko gelde tegen de lat, de terugspringende bal werd niet benut, hoewel een gemakke lijke kans. Henk kwam 4 m. voor het doel, maar hij schoot niet. 10 min. voor tijd verraste de rechtshalf met een hard strak onverwachts schot en D. was aan de leiding. Wel reageerde T. fel, maar het kwam te laat. Met 12 ging Texel ten onder. Maar.nu wordt het extra oppassen, nu mogen we niet meer verliezen. Vooreerst gaan we a.s. zondag naar het Balmasqué! U toch ook? Texel 1 is zondag vrij. Texel 2 speelt thuis tegen Watervogels 2. SV De Koog Voor a.s. zondag eindelijk weer eens een volledig programma. De Koog 1 speelt uit tegen Sint Boys 1. De Koog 2 uit tegen Watervogels 4, vertrek boot 11,40 uur. De adsp. spelen thuis tegen Tex. Boys. Leden en donateurs, zijn we a.s. don derdag om 8 uur 's avonds allen present op de jaarvergadering in Hotel „Het Witte Huis"? Nog telkens weer worden er argeloze zeehonden doodgeknuppeld, maar, dat een flinke straf dit kwaad aan banden gaat leggen. Gelukkig De laatste tijd schijnt er op het strand van Texel een vrij groot aantal zeehon den aan te spoelen. Deze dieren komen voor het merendeel levend aan onze kust. Het vervoer van deze zeehonden is ver boden, ook als zij dood op het strand worden aangetroffen. Het is uiteraard verboden de aangespoelde zeehonden, als zij nog leven, op de een of andere wijze te doden. Degenen, die dit doet is straf baar ingevolge de bepalingen van de jachtwet. Teneinde te voorkomen, dat de kada vers van dood aangespoelde exemplaren op het strand tot ontbinding overgaan, is er een regeling getroffen, waarbij de hui denhandelaren bevoegd zijn de huiden „SOCIËTEIT VRIENDENKRING" Op zaterdag 8 februari houdt Sociëteit „Vriendenkring" haar jaarlijkse feest avond in hotel „De Hoop". Voor deze feestavond zal optreden Toneelgroep „De Duinkanters" met het toneelspel „En de bossen zingen hun lied", dat ook elders al met groot succes is opgevoerd. Na afloop bestaat er gelegenheid tot dansen. Nieuwe leden kunnen zich nog aanmelden; zij kunnen dan ook deze feestavond meemaken. Opgave bij de heer H. Pietersen. Leden en belangstellenden, die een prijsje voor de verloting willen geven, kunnen dit af dragen aan het bestuur of aan de zaal. Het bestuur rekent op uw medewerking. ,,'T IJSBEERTJE" GEMODERNISEERD ,,'t IJsbeertje" gemoderniseerd èn be hoorlijk uitgebreid! Wij hebben vorige week al het een en ander over dit bedrijf geschreven. Zaterdag 1 februari werd na de diverse verbouwingen en verbou- winkjes het pand officiëel in gebruik ge nomen. Inderdaad, toen de heer Lange- veld daar destijds startte zullen velen wel gezegd hebben ,,'t Is me de zaak wèl!" In een kelderhuisje. Maar het is hier gegaan als bij het vermaarde mos terdzaadje: vanuit de microwereld naar een zaak, waarin bij zomerdag alle talen worden gesproken. Dit bedrijf had diver se belangrijke factoren méé: het ligt op een bijzonder gunstig punt, want er ko men verscheidene hoofdstraten op uit, het wordt geleid door 'n man, die feeling voor z'n vak heeft, de jeugd en de jeugd niet alleen, voelt er zich thuis. Het bedrijf werd voortdurend uitge breid en heeft nu een front van 29 meter. De grote zaal, waarin de beeltenis van de ouwe trouwe ijsbeer nu een ereplaats heeft gekregen, heeft een oppervlakte van 82 m2, daaraan grenst dan nog weer de gloednieuwe eetzaal. „Er kan 135 man in de grote zaal", al dus de heer Langeveld, die zaterdag heel wat gelukwensende handjes moest druk ken. En wat denkt U van de bloemen hulde? Van v ij f t i g kanten! Van zijn kant liet de heer Langeveld zich overigens evenmin onbetuigd: alle kinderen mochten een ijsje komen halen (daags tevoren zagen we al een kleuter school in groepsverband aanrukken) en vele honderden ballonnen werden in se ries opgelaten. Over zes weken volgt daarvan de uitslag. Het werk is* thans voltooid. In de ruimte, waar kort tevoren nog hard ge werkt was, zaten de uitvoerders nu te genieten van een kopje koffie „of wilt U een glaasje". Zaterdag mocht je alles zeggen! Bij de opsomming van de uit voerders was verzuimd ons de naam van tegelbedrijf Lutterman te noemen. Wij geloven niet, dat deze firma dat nodig heeft, want dit is een exclusief bedrijf, maar het staat nu eenmaal even vriende lijker, als je niemand over het hoofd ziet! De schilder heeft de muren in moder ne, prettige tinten gebracht, ruim zijn de ramen, waardoor je het hele plein, de Stenenplaats, overziet. „We zijn altijd geopend gebleven, on danks de verschillende verbouwingen dat is van belang, ik heb dat van m'n broer M. S. geleerd, die sloot ook nooit en/of zeehonden te vervoeren, vanaf de vindplaats naar hun bedrijf. Hieruit volgt dat ook het vervoer van het strand naar huis verboden is. Bij de laatst aangebrachte zeehonden werden verwondingen geconstateerd, waaruit blijkt dat zij op het strand ge dood zijn. Bij contróle aangetroffen, worden deze zeehonden of zeehondenhuiden zonder meer inbeslaggenomen, terwijl de aan brenger van een dergelijke zeehond grote kans heeft door de rechter op zeer ern stige wijze te worden gestraft. De gebruikelijke manier van het doden van zeehonden is de politie volkomen bekend, al zijn er nagenoeg geen uiter lijke tekenen als gevolg van het doden zichtbaar, toch kan men rekenen op in beslagname met alle gevolgen van dien! De handelaren wordt erop attent ge maakt, dat voor hen alleen bovenstaande regeling geldt, indien ze de door hun opgehaalde exemplaren onmiddellijk melden bij de plaatselijke politie. Indien dit melden niet terstond geschiedt is het ook aan hen verboden zeehonden of zeehondenhuiden te vervoeren. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 3 februari 1958: 8 schrammen 4555; 10 schapen 90120; 25 nuchtere kalveren 3565. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 5 februari Den Burg, „Oranjeboom", Texels jeugd musiceert o.l.v. Jan Visser. Oosterend, „Wapen van Amsterdam", be spreking i.z. oprichting dorpscommissie. Donderdag 6 februari De Cocksdorp, Ned. Herv. kerk, Ds. Mackaay spreekt over Indonesië en Nw. Guinea. Vrijdag 7 februari Den Burg, „Oranjeboom", Uitvoering Kon. Texels Fanfarekorps. Den Burg, J. P. Thijsseschool, Ouder avond m.m.v. prof. Van Houte. Den Burg, „Lakeman", Drs. Peschar spreekt voor middenstanders. Den Hoorn, „Loodsmans Welvaren", uit voering Fanfarekorps D.E.K. Den Hoorn, „Loodsmans Welvaren", uit voering Fanfarekorps D.E.K. De Cocksdorp. feestavond Sociëteit „De Vriendenkring". TER VEREDELING VAN HET AMBACHT Het bestuur van de Vereniging ter Veredeling van het Ambacht brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij vol doende deelname, ook dit jaar de gele genheid zal worden gegeven tot het on der Rijkstoezicht afleggen van de exa mens ter verkrijging van de graden van „gezel" of „meester" in de onderstaande ambachten, en wel: in de week van 14 19 juli te Amsterdam. Gezel en meester: plaat- en smidsbankwerken, vuurwer ken (burgersmid); constructiebankwer- ken, vuurwerken (fabriekssmid); machi nebankwerker metaaldraaien. Alleen gezel: timmeren; huisschilderen; stucadoren. Door deze Verenigng worden jaarlijks meer dan 1500 jonge ambachtslieden ge toetst op hun vakbekwaamheid. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij het Secretariaat der Vereniging, Kerk straat 363 te Amsterdam-C. al zat-ie zelf aan de rivièra! Daardoor hou je je klanten bij je, anders zoeken ze het elders en kun je ze verspelen", aldus de actieve heer Langeveld,die ook op de eerste februari persee niét in het officiële pak wilde, maar getooid met het witte mutsje, luisteiend naar de naam ,,'t IJs beertje", de diverse officiële au^priteiten ontving. Tot hen behoorde o.m. de ver tegenwoordiging vatn de Algemene Texelse Middenstand. Veel succes gewenst! Voorde mooiste keuze in mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTpfv/v

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1