Cjroen 'ZwartsJ~ex els in het harL, 4 Dames Snap öp die kale schutting met Ceta-Bever Buitenbijts Revue Contacten en Contrasten werd klinkend succes PUROL Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst verkouden «'"-DAM PC Huidgenezing het gezo SRDAG 15 FEBRUARI 1958 72e JAARGANG No. 7223 FEXELSEWCOURANT - N.V. h- Lcmqeveld de Rooij handel -- Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en xaterdag» Bank: R'damse Bank, Coóp. Boerenl Bank Postgiro 652. - Abonn- pr 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm VERTROKKEN PERSONEN Hendrik Dijt, van Nieuwstraat 6, Oos terend, naar Echt, Hekkebergerweg 1, met echtgen. S.V. Texel Programma a.s. zondag: WGW-Lim- men; JVC-DTS; VZV-Hollandia T.; RKAFC-Texel. Texel 2-Schagen 3; Texel a-Schagen a; Tex. Boys-Texel c, aanvang hedenmid dag 3 uur. Met spanning zien we de uitslag tege moet, zowel het le als 2e moeten zorgen de punten te bemachtigen. Ze hebben ze beide bitter nodig. Hopen we slechts op behoorlijk bespeelbare terreinen en wat gunstig weer. Adsp. dat is weer lang geleden nu maar bewijzen dat je in conditie bent ge bleven. t Koninklijk Texels Fanfarekorps met vertrouwen de toekomst tege- zien, want uit het gevormde Jeugd- zal telkens nieuw bloed kunnen en betrokken. Deze bijzondere trans- dienst heeft in feite iedere vereni- nodig, want door vertrek ontstaan lortdurend „vakatures". Wil 'n korps 3p het bereikte niveau kunnen hand- n, dan dient men zich te verzekeren nieuwe leden, die zich kunnen aan- >n. Dit laatste was altijd een grote lijkheid voor de Fanfare, dat in de fdeling van hun bond uitkomt. Thans kunnen de toekomstige leden als adspirant-lid langzamerhand met de mu ziek vertrouwd gemaakt worden, hetgeen de animo ongetwijfeld sterk zal bevorde ren. Een bewijs daarvan is het feit, dat het pas gestichte jeugdkorps thans reeds een behoorlijk aantal leden telt. Ook op de tweede winteruitvoering, die van avond wordt gehouden, zal men getuige kunnen zijn van de goede vorderingen die de jonge musici reeds gemaakt heb ben. De leiding is toevertrouwd aan de heer P. J Koorn, die tevens voorzitter van het Kon. Texels Fanfare is. E JAAR BEJAARDENSOCIËTEIT r gelegenheid van het drie-jarig be- van de Bejaardensociëteit van Den heeft de heer J. Vroom, „Bosch en de vele belangstellende leden met interessant filmprogramma verrast; ircusfilmpje en beelden van ons d passeerden de revue, zoals de toren, de Westerduinen, sleetjeglij- Dp de Badweg te De Koog, de strijd de zee tegen de duinen, de lamme- jd enz. Tot slot was er een film over >loemencorso te Aalsmeer, it gebodene werd op hoge prijs ge- aanwezigen werden onthaald op e of thee met koek. j wensen de sociëteit nog vele van mooie bijeenkomsten toe en hopen, le vereniging tot in lengte van jaren eze wijze zal voortgaan. TOILETGEBOUWTJES „KOGERSTRAND" Het ligt in de bedoeling op het kam peerterrein „Kogerstrand" dus in de duinen zes toiletgebouwtjes te plaat sen. Dit gaat uit van de Organisatie „Sociaal Toerisme Texel". De dienst ge meentewerken heeft gegadigden een prijsopgave gevraagd. Hier volgt de aanbieding: J. J. Vonk, schilderwerk (de enige inschrijvende schilder) 867,J. G. Oele, sanitair, 4.822,P. Boon, metselwerk, 9.254,"^G. Kikkert, timmerwerk, 8.325,Dit waren de laagste inschrij vers. Totaal bedrag 23.268,De be groting was 23.000,In massa schre ven in Fa. J. Koorn Mzn. 25.425, Bakker en Koorn 29.193,Fa. Duin 24.995,—; B. Gieze 25.200,—; Fa. Gebr. Bruin 26.445, Elke tand een GERLIJKE STAND VAN TEXEL an 7 tot en met 13 februari 1958 tboren: Annita, dv Nikolaas A irts en Gretha T. Kloosterboer; b Cornelis Aris, zv Jan Drijver en ,tje Eelman. erleden: Fijtje Buijs, oud 78 jaar. INGEKOMEN PERSONEN han W. Bijsterbosch, van Rotterdam, jngeriusstraat 242a naar O 118 met jen.; Cornelia J. W. Buising, van rsfoort, Bisschopsweg 38 naar Hal- eg 7, Den Burg; Cornelis Groen, van dijk, no. 61 naar Beatrixlaan 54, Den met echtgen.; Ferdinand C. J. f, van Heemstede, Cloosterweg 24 Vismarkt 7, Den Burg; Cornelis P. van Rijswijk, Cromvlietkade 9 naar ielminalaan 57, Den Burg, met gezin. UAMCA.r hemden ruw of schroot HAMEA-GELEltüEÜil ZWALKERS" KRIJGEN NIEUW TROEPHUIS is weer nieuws van de Texelse Pad- ersgroep „De Zwalkers" en deze goed nieuws ook. t nieuwe troephuis zal gebouwd len worden. Op een terreintje aan de nxlaan wordt dit jaar iets groots icht. Door zuinig beheer, diverse en doordat vele ouders en andere igstellenden een aandeel in de bouw- n zullen nemen, is reeds een groot elte van de bouwsom bijeen. Maar :ijn er nog niet en daarom zullen de enners en welpen U binnenkort z.g. rstenen aanbieden in prijzen van 5, 1,2,50 en 5,waarmee k een steentje bij kunt dragen aan de zakelijke bouw van het troephuis de Zwalkers. Plaatselijke Commissie en Leiding, B. Kleinhuis, voorzitter ,Mevr. A. Zoete-Blom, secretaresse Mevr. G. Room-Poelman, penn. H. Schalkwijk Mevr. A. Kiljan-Jellema A. Welboren G. Halsema GEVONDEN EN VERLOKEN VOORWERPEN tot en met 12 februari 1958: Gevonden te Den Burg: blauw kinder wantje; vier-kleurenpotlood, bruin-lede ren herenhandschoen; groene want; brui ne lederen handschoen; grijs-gele sjaal; rode want; blauwe handschoen; 10 post zegels van 10 cent; grijs-witte want; rode wanten met bloemfiguurtjes; grijze want, schop; bruine kinderwant; wollen want ibruin met stippen), te De Koog: grijze gebreide wollen das; gebreide zwarte want, bruine lederen dameshandschoen. Verloren te Den Burg: blauwe kinder want met 2 lichtblauwe streepjes; don kerblauwe want; bruin-wit breiwerkje; donkergroene broodtas met wapen van Texel; groene want; kerkboek met losse bladen en aantekeningen; lederen hand schoen; paar zwarte lederen motorhand schoenen; bruine glacé handschoen; brui ne lederen handschoen; sleutel van ach terdeur. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor op werkdagen geopend van 16.00 tot 18.00 uur. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) GEEN SPREEKUUR Burgemeester C. de Koning houdt he den, zaterdag, geen spreekuur. - BOOTDIENSTKEGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot en met 28 februari 1958 Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 12.10 15.00 18.10 Van Den Helder: 6.30 10.45 13.35 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. Chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 19.35 Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. STORING DOOR THERMOSTAAT? De heer B. Kramer, oud-Kogenaar, thans woonachtig te Den Helder, ver telde ons, dat de storing in een deel van Den Burg veroorzaakt kan worden door een thermostaat in een aquarium. Toen hij aan De Koog woonde, bleek zo'n ap paraat de radio-bezittende buurman, de familie P. Eelman, het luistergenot finaal te vergallen. Eerst dacht men, dat het toestel, een gloednieuw apparaat, niet deugde en daarom werd het naar de fabrikant teruggestuurd, maar al spoedig kwam men achter de oorzaak. Kan dezelfde oorzaak misschien in Den Burg aanwezig zijn? Er zijn ook thermo staten in gebruik voor de verwarming van water in wasmachines enz. Als die apparaten het euvel verwekken zijn wij nog lang niet uit de misère vandaan! 9? Voor de jaarlijkse contactavond van de gezamenlijke Coöp. Verenigingen op Texel, te verzorgen door de Texelse Jon geren, bestond zulk een grote belangstel ling, dat men niet alleen een tweede avond moest houden, maar zelfs een der de voorstelling moest inlassen en wel op donderdagmiddag, toen de grote zaal van „De Oranjeboom" wederom uitstekend bezet was. De avondvoorstellingen kon den per gratis bus worden bezocht, maar 's middags moest men op eigen gelegen heid naar Den Burg. Wel, er ging zulk een goede roep uit van de revue „Con tacten en Contrasten", dat men het eigen vervoer geen bezwaar achtte. De revue telde een dertigtal mede werksters en medewerkers. Zij was sa mengesteld door de heer J. Roeper Johzn., Spang. De organisatie van een en ander was door hem en de heer P. J. Stoepker uitgevoerd. De een had zo zijn taak aan deze, de ander aan gene zijde van het voetlicht. Mevr. Beumkes-Breen en mevr. Beum- kes-De Radder en de heer C. Mets had den diverse onderdelen voor hun reke ning genomen, resp. zang en muziek, het schminkwerk en de instudering van de Tiroler dans. Aan het slot van de eerste avond werden zij door de heer C. H. Roeper met een Edammertje verrast, produkt van de Coöp. Zuivelfabriek „Eendracht". De heer Roeper noemde dit een van de best geslaagde revues, die de jongeren tot dusverre gebracht hebben. Iedereen zal daar gaarne volmondig mee instemmen, want er was aan deze revue bijzondere zorg besteed en alle medewer kenden hebben zich uitstekend van hun taak gekweten. Een pluim ook aan het adres van de heer W. Eelman, werkzaam bij de C.A.V. „Texel", die de décors tim merde en aan de heer C. van Heerwaar den, Gravenstraat, die het orkest leidde. De proloog was al" dadelijk een prima begin. Hierin werd aller oog gericht op het groene transparant „Ons Contact", dat ingeschakeld werd door een stekker in de neus van een reuze-varken te ste ken. Een tiental meisjes (Tiny Hopman, Greet Saai, Corric Witte, Henny Schou- ten, Rie van Beek, Riet Beerling, Nel Kooiman, Maatje Kuiper, Mia Beerling en Trees Bakker) zongen als „de meisjes van 't krantje van vandaag", „Ons Con tact", waarin de activiteiten van de aan gesloten coöperaties periodiek de revue passeren. Hierna kwamen elf jongens de gelede ren versterken, ook vocaal. Het waren: Wilhelm Bakker, Cees Witte Szn., Mart. Eelman, leg Plaatsman, Paul Eelman, Dirk Eelman, Jac. Zuidewind, Frans Bakker, Cees de Grave, Piet Hin en Koos Splunter. De meisjes droegen gelijke modern ge lijnde japonnen, de jongens de onafschei delijke blauwe kiel en donkere broek. Na een schetsje, waarin een aangescho ten man zich tegenover zijn waakzame vrouw moest verantwoorden (gespeeld door Frans Bakker en Greet Saai) volgde ,,'t Is maar een weet" met Cees de Grave en Henny Schouten. Een parodie zouden wij zeggen op de verkeerspuzzelrit van de motorclub, want ook de minnaar ont brak het aan biologisch inzichtGoed gedaan. Hierna een Texels buurpraatje met Corrie Witte, Tiny Hopman en Martien Eelman. Als U het nog niet wist: wat wordt er op het eiland tegenwoordig weer geroddeld! Iedereen krijgt zo maar een veeg uit de pan. 't Ging over aange reden melkbussen, textielkoffie, de kaas- prijzen enz. enz. Heel aardig gespeeld Ook „Oude Bekenden" met Wilhelm Bak ker en P. Eelman Nzn. werd met verve ten tonele gevoerd. „Grootvader's zeis" was een parodie op Grootvaders klok. Ook heel goed naar voren gebracht. Was Greet werke lijk jarig? Intussen hadden wij kennis gemaakt met het orkest, bestaande uit de heren C. van Heerwaarden, W. Kikkert, Fr. Zegel, J. Kuiper, Th. Modder en W. van Heerwaarden. Dit orkest heeft meerma len voor de muzikale omlijsting gezorgd en met groot succes. Wij hopen echt, dat Jan Kuiper op de eerste avond niet alle energie verblazen heeft!! Leuk was ook de geënsceneerde ver gadering met W. Kikkert als voorzitter. Er kwamen nogal moeilijke vraagstukken aan de orde, o.a. inzake de concurrentie. Ze kwamen d'r niet helemaal uit en het was dus erg prettig, dat drs. Tjepkema, verbonden aan het instituut voor land bouwcoöperaties in Friesland, toevallig langs kwam en bereid was om het aan geroerde onderwerp eens haarfijn uit de doeken te doen. Spreker betoogde, dat de omstandig heden waarin het boerenbedrijf ver keerde tot de stichting van de coöperaties hebben geleid. 70 jaar geleden werden de eerste stappen daartoe gedaan en wie zal willen betwisten, dat de coöperaties zegenrijkwerk hebben gedaan? Ze heb ben hun bestaansrecht ten volle bewezen. Doel was zich minder afhankelijk te ma ken. Ook andere takken van nijverheid gingen zich allengs verenigen teneinde sterker te staan. De landbouw trok op zijn beurt lering van de ontwikkeling van het bedrijfsleven. De landbouw organisatie noemde spreker een econo misch instrument, waarmee de boer zijn voodeel kan doen. De heer Tjepkema wees erop, dat op de internationale markt de prijs van het produkt wordt bepaald, de plaatselijke concurrentie is van ondergeschikt belang. Hij maakte duidelijk, dat machtige lichamen door hun monopolistische positie nog steeds de touwtjes in handen hebben. Dat wil echter geenszins zeggen, dat de produ cent niet veel kan bereiken als hij tot samenwerking met zijn collega's in de ruimste zin des woords besluit. Daartoe zijn de coöperaties het enig juiste middel. Martien Eelman declameerde vervol gens „Moderne tijden", waarna wij ver gast werden op een Tiroler dans, waarbij ook het orkest zich weer van zijn beste zijde liet zien. De costuums waren keurig verzorgd en de dansen werden feilloos uitgevoerd. Trees Bakker en Henny Schouten zongen een toepasselijk lied. „De kunstmaan" stelde ons de lotge vallen voor van een bejaarde man, die naar Den Burg moest om er enige bood- O VERDENKING: STERKTE Als we bij een afscheid elkaar de hand geven, zeggen we wel eens, de een tot de ander: „Sterkte!" We zeggen het met bijzonder veel nadruk en met een krachtige handdruk, als we weten, dat hij of zij, die van ons gaat, voor een moei lijke opdracht staat. Sterkte! Er is geen mens ter wereld, die niet graag sterk wil zijn. Maar zijn wij het? Zijn we het van onszelf? Nee, ik bedoel niet mensen met lichamelijke, maar met geestelijke spier kracht? Zijn wij dat? Ja, soms verbeelden wij ons, dat wij het leven wel aan kunnen. Maar diep in ons hart weten wij allen wel beter. Er zijn machten in ons leven, waar wij, men sen, volstrekt machteloos tegenover staan. Niemand ligt voor z'n plezier in 'n ziekenhuis en toch komen wij erin terecht. Dat kan tenminste zo maar ge beuren. Niemand heeft zijn toekomst in eigen hand; we moeten maar afwachten, wat er met ons gebeuren gaat. Hoe ko men wij alle moeilijkheden van vandaag en alle duistere mogelijkheden van de toekomst te boven? Waar vinden wij kracht? Het antwoord is: in God. Vraag naar den HERE en Zijne sterkte zo lezen we in psalm 105 4. Let er op, dat wie dit hier zegt, God de HERE noemt Met hoofdletters in onze Bijbel vertaling De Verbondsnaam voor God onder Israël. Die naam spreekt van Zijn nederbuigende goedheid, waarnaar Hij met ons in relatie treden wil. De sterkte in de HERE dat is niet maar de sterkte van een verwijderd God, maar de sterkte van de God, die in Jezus Christus ons nabij gekomen is, zó nabij, dat Hij onzer één geworden is. En Hij, Jezus Christus, heeft al die boze machten, die ons in het leven be dreigen en drukken, overwonnen, en wil door Zijn kracht ons overwinnaars ma ken met Hem. Maar dan moeten wij naar Hem vra gen. Velen willen nog wel de sterkte van God, maar Hemzelf niet. Maar dat gaat riet. Dan zouden wij kinderen gelijk zijn, die nog wel goede gaven en giften van hun ouders willen ontvangen, maar aan henzelf zich niets gelegen laten liggen. Wie zou graag zulke kinderen willen hebben? Nu, God wil ze ook niet hebben. Daarom zullen wij eerst vragen naar Hemzelf, Zijn aangezicht zoeken, zoals het heet in het tweede lid van bovenge noemde tekst uit Psalm 105. Wij zullen dan-onze zonden zien en moeten belijden. Maar in die weg zal Hij voor ons weer de HERE worden, onze God, onze Vader. Hij, de Almachtige en de Heilige! Denk het u in, welk een liefde in Hem! En met Hem zal Zijn sterkte ons deel worden. Wij zullen ons onverwinlijk weten in alle nood en dood Gij toch, Gij zijt onze roem, de kracht van onze kracht. Deze sterkte bid ik u toe, lezer en lezeres. F. J. S. DE VERKEERSCURSUS IS GESTART Maandagavond is in de aula van de o.l. school te Den Burg de nieuwe verkeers- cursus gestart met niet minder dan 98 deelnemers. Er komen in totaal zes van dergelijke interessante en leerzame avonden. Er is nog een 25-tal stoelen vakant gebleven en die wil men ook nog gaarne bezet zien. Wie zich tot de cursus voelen aangetrokken zijn van harte welkom. Dus tot maandagavond, aanvang 8 uur. schappen te doen. De opdracht ging hem echter ver boven de pet en toen hij in het centrum van het drukke hoofddorp be landde, raakte hij zodanig de kluts kwijt, dat hij alles door elkaar haspelde. In ieder geval had hij de lachers op zijn hand en te elfder ure werd hij uit zijn moeilijke positie gered! Plotseling komt daar de spoetnik aan gonzen. Dit ver schijnsel geeft de grijsaard zijn jeugd terug en ineens herinnert hij zich zijn opdracht: naar de boerenleenbank om.. kinderspaarzegels! Hierin hadden C. Witte Szn. en Tiny Hopman de hoofd rollen. Prima gedaan. In de finale verplaatste men ons naar een knus dorp, dat op stelten kwam te staan wegens de verkering tussen een jonge boer en een meisje uit de stad. De ouders wilden dat voorkomen, want dat zou nooit goed aflopen, daarvoor was de afstand veel te groot. Maar na ampele overwegingen en veel krakeel kregen ze toch alle koppen in één zak. Hierin speel den P. Hin Th R.zn. en Riet Beerling in de hoofdrollen. Vooral een compliment aan Riet, die uitstekend zong. Ook de dansparen kwamen goed voor de dag. Dit is inderdaad een van de beste revues geworden. FILMNIEU WS „THE LADY-KILLERS" Volgende week dinsdagavond ciraait in Texels Bioscoop Theater de film „The Lady-killers" en wel voor de leden van de filmkring Texel

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1