BULLETIN SHELL" CIPC Besteedt maar eens een dag voor aankoop van een beste ram ■koffie. DROS' Magaziji m Jo of René Lekkere Schapenfokkers in voorvergadering bijeen W2Ï ROODMERK PAARSMERK inruil- canipagn reductie Bollenteüers, niet dralen! 99 SHELL Fa. A. BAKKER Az., Oudeschild. Onder voorzitterschap van de heer A. Koopmans, Barsingerhorn, heeft het Texelsch Schapenstamboek in Noordhol land woensdagmiddag in ,,De Linde- boom-Texel" een vergadering gehouden met de op Texel woonachtige leden. De opkomst viel stellig niet tegen. De heer Koopmans noemde deze bij eenkomst een voorvergadering van de algemene vergadering, welke volgende week woensdag te Alkmaar wordt ge houden, met het doel het nauwe contact met de Texelse leden te bewaren, omdat vele Texelaars nu eenmaal tegen de reis naar Alkmaar opzien. Toch meende spre ker, dan men opgewekt moest worden deze vergadering te bezoeken, waar ook het contact tussen de fokkers onderling van belang geacht moet worden De voorzitter kon tot zijn voldoening vaststellen, dat het afgelopen jaar meer dan 1400 stamboekdieren geëxporteerd zijn en dat 75 tot 80 pet. van deze dieren afkomstig waren van bedrijven in onze provincie (met inbegrip uiteraard van Texel). Het Stamboek is degenen, die deze export mogelijk gemaakt hebben zeer erkentelijk. De kwaliteit van de aangeboden dieren voor de export liet jammergenoeg wel eens te wensen over. Spreker kon zich voorstellen, dat de fok ker het allerbeste materiaal aanhoudt, maar dat mag toch niet leiden tot de aanbieding van onvolwaardige dieren, althans van dieren, die nu niet bepaald export-waardig zijn en niet representa tief voor de bloem van de Nederlandse wol veestapel! Het was spreker bekend, dat in enkele gevallen teleurstellingen voorkwamen als gevolg van de zeer strenge controle, maar uit de later gehouden discussies bleek overduidelijk, dat aan die strenge controle dan ook stipt de hand moet worden gehouden, willen wij onze positie verbeteren in sommige gevallen kan de fokker trouwens zelf bijdragen tot het voorkomen van bepaalde teleurstellingen, welke ook voor de exporteur nadelig zijn. De voorzitter zei, dat sommige expor teurs ervaren hebben, dat het beslist niet meevalt om op Texel tot aankoop te ko men, in tegenstelling tot hun ervaringen, opgedaan op het Vasteland. Bovendien, zo moest de voorzitter opmerken, is de kwaliteit van het aangeboden materiaal aan de overkant dikwijls beter. „Be steedt U er maar eens een dag aan voor de aankoop van een beste ram", zo luidde zijn advies. Nadat de secretaris, de heer C. Roeper, die 25 jaar aan het Stamboek verbonden is, de uitstekende notulen had gelezen, werd nog even het oordeel gevraagd van het nieuwe blad, gewijd aan het schaap. Bijdragen van fokkers, die practische wenken kunnen geven voor dit blad, worden gaarne door de redactie tegemoet gezien. Veelal zullen deze bijdragen im mers met bijzondere interesse worden ge lezen door fokkers uit andere streken, die hun kennis erdoor kunnen verrijken. Ook werd nog het een en ander mede gedeeld over de export naar Spanje. Hoe de dieren het daar doen was nog niet bekend, wel moest worden medege deeld, dat een der rammen de eindbe stemming niet gehaald heeft, doordat men deze vechtlustige heren zomaar kop- pelsgewijs in een open ruimte had ge dreven. Daar kwam uiteraard (hoog lopende) ruzie van!! Inzake de op 1 september te houden fokdag stelde het bestuur voor om de opening een uur te vervroegen, dus op negen uur te stellen, opdat er meer gele genheid zal bestaan tot verkoop van wol vee. Ook acht men het aanbrengen van een geluidsinstallatie in het centrum van het marktplein van practisch belang. De keuring zal er beter door geregeld kun nen worden. Er was een vraag of het niet mogelijk was om de rammenkeuring op een gun stiger plaats te doen verrichten, waar het park niet alleen excentrisch gelegen is, maar ook wegens de aanwezigheid van grint niet bepaald ideaal genoemd kan worden. De vergadering vond de plaats echter niet zo ongunstig. Het gemeente bestuur is bovendien bereid om twee voorleidingsringen van zand te voorzien. Opgemerkt werd, dat het op de ver keerde plaats terugbrengen van rammen nogal eens tot verwarring geleid heeft. Men dient aan de toegewezen standplaats stipt de hand te houden. Ook werd de vraag gesteld waaraan men de voorkeur verdiende, aan geldprij zen of aan medailles. Medailles blijken nog steeds zeer te worden gewaardeerd, maar het moet uiteraard geen medaille regen worden! Een der aanwezigen stelde voor de keuze geheel aan de winnaar over te laten. Zoals bekend worden premies van 25,uitgeloofd voor geprimeerde ram men, mits deze ook op de volgende fok- veedag verschijnen. Men was het er ech ter over eens, dat die 25,met van overwegende invloed zijn bij de tegen woordige hoge prijzen. Er ontstond enige discussie over de foknehting. Volgens een der fokkers zouden handel en stamboek een eigen standpunt innemen, maar de secretaris maakte duidelijk, dat dit toch wel een geheel verkeerde voorstelling van zaken is: er wordt wel degelijk gestreefd naar hetzelfde (en door de handel begeerde) BELANGSTELLING VOOR EMIGRATIE De heer Helder, emigratie-ambtenaar van het rijksarbeidsbureau, heeft dins dagavond voor belangstellende Texe laars in het kantoor van genoemd bureau Schilderend, Den Burg, een toelichting gegeven op diverse vraagstukken, naar voren gebracht door hen, die voornemens zijn t.z.t. te gaan emigreren. Tot de aanwezigen behoorden liefheb bers voor Nieuw-Zeeland, Australië, Canada en Zuid-Afrika. Zoals bekend worstelt Canada momenteel met een be hoorlijk aantal werklozen als gevolg van tegenslag in de conjunctuur, maar het kan best zijn, dat dit land komend voor jaar weer graag emigranten aantrekt en vele nieuwe krachten kan inschakelen. Het kan ook zijn, dat in april of mei geen opleving plaats vindt en de nieuwe emi grant zich er de vraag zal stellen wat hij er in hemelsnaam moet uitrichten. Daar om is het verstandig niet eerder te ver trekken dan nadat de instanties, die dit kunnen weten, emigratie naar Canada weer verantwoord achten. Er dient dus voeling met de emigratiedienst van het rijksarbeidsbureau te worden gehouden. Canada zag vorig jaar 280.000 emi granten arriveren, een enorm aantal als U nagaat, dat het land zelf maar 16 mil joen zielen telt. (Na 1914, toen er 400.000 personen naar Canada emigreer den, had dit land nooit meer zo'n aftrek genoten). Voor Zuid-Afrika, Australië en Nieuw- Zeeland liggen de kansen weer gunstiger. De heer Helder vertoonde een aantal uitstekend geslaagde, door hem zelf op genomen foto's. eindprodukt. Gefokt moet worden een type schaap, dat het beste marktlam geeft. Dus een vlezig lam. Tijdens de rondvraag, die zeer geani meerd was, werd geadviseerd om het op de fokdag te Alkmaar (24 september) in te zenden materiaal vroegtijdig te doen inschrijven, ook al heeft men nog geen definitieve keuze gedaan omtrent een bepaald dier. Men kan dan beter een gering geldelijk risico lijden dan een in zending te moeten missen. De opmerking van een der fokkers als zou men op de fokdag te Alkmaar een beetje huiverig zijn voor de concurrentie van het Texels materiaal, werd door de voorzitter schouderophalend aangehoord. Waarom die veronderstelling? Een der fokkers vond, dat de ^okvee- dag te Den Burg dit jaar wel bijzonder vroeg gehouden wordt, want de laatste dagen ontwikkelen de dieren zich het best. De voorzitter meende, dat van de eerste september als een geëigende Texelse fokveedag niet moest worden afgeweken. Dergelijke Vastelandse hoog tijdagen worden ook steeds op dezelfde dag gehouden. De vergadering ging daar dan ook mee akkoord. Hierna volgde sluiting. WAT HET IVOREN BEELDJE VERTELDE De volgende week begint, in de anti- kiteitenwinkel van Ben Kurio, het won derlijke en spannende verhaal van het IVOREN BEELDJE. Maar eigenlijk begint ons verhaal al 400 jaar geleden, midden in een oerwoud in Afrika. Kolos, die al 134 jaar oud was, kreeg een groot ongeluk en dat ge beurde juist op de dag dat Sambo, een sterke negerjongen, juist 12 jaar werd. Van die verjaardag wist hij niets, want kalenders en kranten waren daar niet. Alleen de tovenaar van de stam wist wanneer er feest gevierd moest worden en dat was gelukkig nog al vaak. Maar op die verjaardag had Sambo toch een echt gelukje en dat kwam door die pech van Kolos. We zouden het verhaal nog vroeger kunnen beginnen. Van toen Kolos, de opa-olifant nog een klein kolosje was. maar nee, we be ginnen toch maar bij Ben Kuno, die de hele wereld rond reist om mooie oude dingen te kopen, wapens en scheepjes en oude kisten met fraai snijwerk en prach tige porceleinen serviezen, waar altijd wel één kopje aan ontbreekt en dan gaat Ben weer op reis om dat éne bijpassende kopje te vinden. Of dat éne tegeltje dat juist bij die elf andere past die hij al heeft. Van al die oude kunstwerken weet Ben Kurio hoe ze gemaakt zijn en waar van en wanneer ze gemaakt zijn en soms ook door wie. Zelfs wel hoe die kunstenaar leefde en hoe de wereld er toen uitzag en wat er allemaal gebeurde met zo'n kunstwerk. Daarvan vertelt Ben Kurio prachtige verhalen aan de mensen die bij hem ko men kopen. Die geven veel geld voor die mooie oude dingen en eigenlijk ook voor de verhalen, want die vertellen zij dan weer graag aan hun vrienden. De volgende week begint dus Ben Kuno's eerste verhaal: „WAT HET IVOREN BEELDJE VERTELDE" feuilleton deer H. Westenberg 27. Jawel, zij was pas met mijn vader getrouwd, toen ik al anderhalf jaar was. Mijn werkelijke moeder is een paar we ken na mijn geboorte aan griep gestor ven. En vader is twee jaar nadat hij, na dat hij...." de jongen snikt plotseling; hoe moet hij nu de vrouw noemen, die hij tot nu toe als zijn moeder heeft be schouwd? Hans komt hem te hulp: nadat hij met je tegenwoordige moeder ge trouwd was, ook gestorven, nietwaar?" Jo knikt en roert verwoed in zijn mok ka-ijs. Hans doet alle moeite om het gesprek een luchtige toon te geven: „Nu, dat alles verandert eigenlijk niet veel aan de zaak. Het offer, dat je moeder voor je wil brengen, blijft er precies even groot om. Kijk!" En nu spreekt hij werkelijk tot de jongen als man tegen man. Alles, wat Jo maar. enigermate troosten, overtuigen, met het idee verzoenen kan, haalt hij aan. „Ik praat alsof mijn eigen leven er van afhangt", denkt hij verbaasd. Maar tegelijkertijd voelt hij een heftige teleur stelling; dat Helga niettegenstaande al het vertrouwen, niettegenstaande de toch ook zeker door hem gevoelde vriend schap, hem niet alles heeft verteld! En waarom heeft zij het niet gedaan? En zouden er nu nog meer geheimen zijn? Of zou zij per slot van rekening toch overtuigd zijn, dat de kinderen omge ruild waren? „Ik ga naar haar toe", denkt hij, terwijl hij met Jo verder praat. „Ik zal haar op de proef stellen! En als zij mij beliegt, wil ik haar nooit meer zien! Of misschien mag zij mets zeggen, misschien zijn nog andere mensen bij dit geheim betrokken! „Allemaal leugens!" zegt Jo plotseling en verbreekt Hans' gedachtengang met een onverschillige handbeweging „Alle maal leugens! Zij wil van mij af!" Nu probeert Hans het laatste „Ze heeft zich in jou vergist, Jo, ze heeft ge dacht, dat jij haar begrijpen zou, dat je breed genoeg van opvatting zou zijn, om ook te begrijpen, waarom zij sommige dingen voor jou geheim heeft gehouden dat ze terwille van jou heeft gedaan". Maar Jo schreeuwt nu bijna: „Ik wil haar niet begrijpen!" En met gebalde vuisten: „Ik wil niet! Ik wil niet!.Hij houdt op, zwijgt plotseling, laat zijn in tranen zwemmende ogen door de bloeien de tuin dwalen, tot waar de brede straat weg overgaat in het gele zand van de woestijn en de pyramide van Cheops overweldigend van grootheid en opglan- zend in de zon zich boven alles verheft. „Wat wil je dan wel?" vraagt Hans Eckhart dan zachtjes, beangstigend door de uitdrukking van het jongensgezicht. Maar Jo geeft geen antwoord Hij zit maar voor zich uit te staren. ALS DE DEUR achter Joachim is dichtgevallen, zegt Hans Eckhart op ver drietige toon: „Hij houdt niet van me, hij vertrouwt mij niet. Al heb ik hem nu al meer dan tienmaal in het Mennacafé op mokka-ijs gefuifd; misschien juist! Het was verkeerd van mij, de manier waarop ik met hem kennis gemaakt heb, was verkeerd". Helga trekt de schouders op. Zij ziet er moe en overspannen uit, zelfs hier bij het vriendelijk lamplicht. Haar ogen heb ben een koortsachtige glans; haar vingers trillen onzeker bij iedere beweging. On der het eten al heeft Hans het opgemerkt. Maar de spanning tussen haar en de jongen is ondragelijk. Jo spreekt met haar op een overdreven beleefde correcte manier en Helga's stem wordt bevend en onzeker als zij hem antwoordt. Het moet voor beiden een kwelling zijn om zo te leven... „Over veertien da gen", begint Hans Eckhart en zijn stem is warm van meegevoel, over veertien dagen is het ergste in elk geval voorbij. Als Thomas Brackwieser weer thuis is en hoort hoe ver zijn vrouw deze zaak heeft doorgedreven, dan zal hij zeker niet tegen die bloedtest zijn: integendeel er waarschijnlijk zelfs op aandringen". „En dan?" Hans Eckhart neemt Helga's hand in de zijne. „Dan zullen we naar ik hoop, de zeker heid krijgen, dat Jo niettegenstaande al les UW zoon is. Hij buigt zich naar haar toe en kijkt haar onderzoekend aan. Zou zij deze gelegenheid nu niet te baat ne men en hem eindelijk de waarheid zeg gen? Hem tenminste eerlijk bekennen, dat zij niet de werkelijke moeder van Jo is? Maar Helga staart zwijgend voor zich, de handen mat in haar schoot. „Veertien dagen nog", zegt zij eindelijk, na lang zwijgen. „Hoe zal ik dat uithouden? Pra ten en altijd maar weer praten zonder dat hij mij begrijpt.... een enerverend, onzinnig langs elkaar heenpraten. Hij be grijpt mij niet en ik begrijp zijn onge wone stijfhoofdigheid niet. Daarbij die minachting waarmee hij mij aankijkt! Of ik opdracht gegeven had, hem door u te laten omkopen, heeft hij mij gisteravond gevraagd! En op wat voor een toon! U zou hem immers niet voor niemendal mee naar grote café's nemen! (Wardt v«rv»lfd) Douwc Egberts koffiehet fijnste van dc plantages... met zorg behandeld... op een speciale wijze gebranden door dc grote vraag altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar Dc kwalitcitskoffie bij uitstek2.08 Krachtig en voordelig Voikswagenbusjes Ite huur voor kleine gezel schappen met en zonder chauffeur. Van Koningsbniggen Loodsgracht 22 Den Helder, tel. 2026 REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en goedkoper! Mevr. A. C. A. Boer, Warmoesstr. 46. Den Burg Voor een betere PERMANENT slaagt U zeker in Oosterend! Kapper Bakker, Tel. 203 lijdelijk 20 Op model 040 (utility) lO°/0 reducti Sluitingsdatum 22 februari VAN DE SHELL WAARSCHUWINGSDIENST Uw kostbare bollen verdienen bescherming. Niet dralen. Kiemende zaadonkruiden en onkruidkiem- plantjes moeten worden bestreden. Smoor het kwaad in de kiem en bespuit na het verwijderen van het winterdek tulpen, narcissen, crocussen, hyacinthen en irissen met: Alle inlichtingen over „SHELL" bestrijdingsmid delen voor de bloem bollenteelt worden u graag en gratis verstrekt door wederverkopers, of door: SHELL NEDERLAND N.V., POSTBUS 69, 's-GRAVENHAGE Bovenstaande SUELL-stoffen steeds verkrijgbaar bij

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4