De wzum> manier van theezetten! Nutsspaarbank Fototoestel^ Douwe Egberts DITO E Jo of René ,n Cadeautje J. C. RAB een woonhuis Taxi Garage Reij Ledenvergadering Hier is uw adres vo „SHELL" BRANDSTOF OLIE voor oliekachel of oliehaar Jan Agter DE HEER E. A. VERMEER SPRAK VOOR DE PARTIJ VAN DE ARBEID De heer E. A. Vermeer, voorzitter van de Partij van de Arbeid, heeft maandag avond in ,,De Lindeboom" te Den Burg op de bijeenkomst van de Partij van de Arbeid, afdeling Texel, het woord ge voerd voor een goed bezette zaal. Het openingswoord werd gesproken door de heer J. Zwan, voorzitter, die vermoedde, dat er straks ter gelegenheid van de a.s. verkiezingen wel weer be hoorlijk vuil tegen de P. v.d. A. zal wor den gespoten, „maar daar zijn we niet bang voor en de dam, die men poogt te leggen zal de stroom niet kunnen weer houden". De heer Vermeer, het woord verkrij gend betoogde, dat wij in leven en dood verbonden zijn met hetgeen in andere landen gebeurt. In vele opzichten is de wereld zeer klein geworden en de afhan kelijkheid der landen toegenomen. Denkt U maar aan Korea en de economische gevolgen als consumptiebeperking, denkt U maar aan het Suez-confict en zijn ge volgen Meer en meer wordt het duide lijk, dat men niet op eigen houtje zijn zaken (recht en gezag) meer kan regelen, wat volgens het jongste debat de heer Ritimeester van de V V.D. echter wél voor mogelijk en gewenst acht, want die kwam voorstellen om de „Karei Door man" naar Nieuw-Guinea te sturen. Der gelijke ideeën zijn m.i. misschien nog ge schikt voor een praatje aan de bitter tafel in een Haagse sociëteit, aldus spre ker, die meende, dat de tijd voorbij is om vanuit Den Haag, Londen of Parijs in ternationale problemen te regelen. Slechts het scheppen van redelijke ver houdingen tussen de volkeren in alle ge bieden ter wereld kan tot de afdoende oplossing leiden. Wij voor ons dienen er mede voor te zorgen, dat Indonesië niet in het communistische kamp belandt, maar deel gaat uitmaken van de demo cratieën. De P. v.d. A. heeft altijd inter nationale oplossingen voorgestaan en daarbij de eis gesteld, dat niet onderhan deld kan worden met het mes op tafel; dat onderhandeld wordt met een rege ring, die het volk vertegenwoordigt en datde verdragen worden nageko men! Deze drie eisen zouden wij willen doen gelden voor ieder internationaal conflict. Wij voelen er dus niets voor om het conflict met Indonesië zelf, eigen machtig op te lossen, want dit zou leiden tot een herhaling van het Indonesische drama en voor Nieuw-Guinea begeren wij dat niet. De binnenlandse situatie besprekend, zei de heer Vermeer, dat de P. v.d. A., de moeilijkheden met uit de weg gaat en verantwoordelijkheid durft dragen. Zij heeft het herstel van ons land, dat een tweede wereldoorlog te verduren heeft gehad, bevorderd en de steun genoten van de bonafide vakbeweging, met de uitvoering der plannen belast. Wij hebben ter gezondmaking van het financiële en economische leven de be stedingsbeperking gesteund, maar deze maatregel, die o.i. noodzakelijk was, legt men, onze tegenstanders, uit als het ge volg van onze overwinning bij de vorige verkiezing. Ook verzetten wij ons tegen de eenzijdige opvatting als zou het ver keerd lopen van de economie het gevolg zijn van de 6 pet. loonronde in. 1955. De arbeider had daar recht op, het was zijn rechtvaardig aandeel in de stijging van de welvaart. Wij zijn er nu eenmaal tegen, dat de welvaart uitsluitend aan het kapitaal ten goede komt. Door ons is later aanvaard, dat er geen nieuwe loonronde zou worden doorge voerd, maar anderzijds hebben wij onze eisen gesteld, dat het kapitaal eveneens een bijdrage zou leveren, maar Hofstra's plan werd gedwarsboomd. De heer Vermeer besprak vervolgens de belastingdebatten in de Tweede Ka mer en stelde daarbij het politieke steek spel aan de kaak, dat ten doel had er iets aan te verdienen. Wij hebben getracht een deel van de belastng ten goede te doen komen aan provincies en gemeen ten, maar wij ondervonden enkel tegen werking. Wél stelde de VVD grote eisen aan de sector Onderwijs, maar het beno digde geld wenst zij niet te helpen vo teren, want de bedragen voor verbete ring van het onderwijs dienen nu een maal door de belasting te worden opge bracht. Onze tegenstanders werden eerst vooruitstrevend toen ze vernamen, dat er geen gelden meer beschikbaar waren Wij kennen nog ernstige moeilijkheden op velerlei terrein en het werkloosheids cijfer geeft bepaald reden tot ongerust heid. De economen zeggen, dat een werk loosheidspercentage tot drie procent nog niet onrustbarend is, maar je moet maar tot de werklozen behoren! Wij verwach ten, dat de regering komt met een plan tot bestrijding van de werkloosheid, niet door werkverschaffing in de vorm, die wij in de crisis voor de tweede wereld oorlog hebben gekend, want dat systeem is door de socialistische ministers afge schaft, maar door normaal werk. Als klein landje kunnen wij een wereldcrisis niet te lijf of voorkomen, maar wel lig gen er binnen de Nederlandse grenzen mogelijkheden om de strijd tegen de werkloosheid te voeren. De middelen om die strijd te voeren zijn aanwezig als men bereid is om het benodigde geld te voor schijn te halen. Als men dat niét wil, moet men maar zonder ons verder gaan, want een dergelijke politiek kan onze steun in de toekomst niet hebben. De heer Vermeer besprak ook de wo ningbouw. Hier kunnen twee zaken wor den gediend: bestrijding van de werk loosheid in de bouwvakken en bestrij ding van de woningnood zelf. Volvoering van onze voorstellen is afhankelijk van de vraag of onze regering kapitaal tegen een redelijke rente kan aantrekken. He laas zijn er vele brave vaderlanders, die zich laten verleiden door het half procent rente, dat aan de andere kant van de oostgrens méér betaald wordt. Ook hier uit blijkt weer de noodzaak tot een Euro pese economische politiek, teneinde de strijd tegen dit soort manipulaties aan te binden. „De Telegraaf" en Elsevier's Week blad" schreven, dat er wel verbetering zou optreden als men de woningbouw vrij maakte, maar daardoor zouden de huur prijzen onbetaalbaar worden en zich de situatie van voor de oorlog herhalen, toen talloze z.g. middenstandswoningen leeg stonden, terwijl tienduizenden in krotten huisden. De economie, zo vervolgde spreker, kan ook nog op andere wijze worden gediend. Wij moeten naar een maat schappij, die iedereen gelijke kansen biedt. Reeds is een belangrijke vooruit gang aantoonbaar, maar wij zijn er nog lang niet. Straks gaan weer vele jongens en meisjes de schoolbanken verlaten en dan doet zich in vele gezinnen de vraag weer voor of de zoon of dochter zal kun nen doorleren. Er zal weer worden ge rekend of men dat zal kunnen betalen of niet. Velen zullen tot de conclusie komen, dat de middelen niet toereikend zijn. Door iedereen echter gelijke kansen te bieden zal een groter aantal jonge men sen in staat zijn om een waardevoller bij drage aan de gemeenschap te leveren. Er wordt geschermd met de woorden bezitsvorming, maar eerst staan er wel dringender dingen op het programma; aandacht schenken aan die groepen, waarvan de inkomens nog zo laag liggen, dat het iedere week opnieuw een worste ling is om rond te komen. Als er bezits vorming moet plaats hebben, dan dienen wij die te steken in het onderwijs en cul tuur, want dat betekent een bezitsvor ming in de beste zin des woords. Ook besprak de heer Vermeer de voorstellen tot invoering van spaarpre- mies, maar die stimulans achtte hij niet rechtvaardig, omdat niet ieder gezin door omstandigheden in de gelegenheid is tot sparen. Spreker toonde zich voorts voorstander van de afschaffing van de gemeenten- klassificatie ter bevordeirng van de eco nomische welvaart. .,Wij hebben naast hetgeen ik vanavond naar voren gebracht heb, nog veel meer punten op het pro gramma". Het gaat er globaal gezegd om, dat de rijkdom der aarde op behoorlijke, rechtvaardige wijze verdeeld wordt. Zo lang de bestaanszekerheid en een behoor lijk levenspeil niet zijn verzekerd, zullen wij niet gerust zijn en zullen wij ook niet rusten. Strijdt tegen hen, die terug willen naar het oude, schaart U onder degenen, die menen, dat aanpakken van het nieuwe noodzakelijk is. Strijdt voor onze vrijheid en tegen de dictatuur, strijdt voor vrede, sociale gerechtigheid en vrijheid", aldus besloot de heer Ver meer zijn met grote aandacht gevolgde rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. De avond werd opgeluisterd door zang van „De Stem des Volks", directeur de heer Henk Craanen. Het slotwoord werd gesproken door de heer A. Eelman, voorzitter van de afde ling Den Burg. WAT HET IVOREN VERTELDE BEELDJE 3. Daar stond Ben Kurio met het vreem de pakket dat hij in het scheepsmodel had gevonden en draaide het om en om. „Kijkhet is niet zo oud als het scheepje.ik zal het maar eens open peuterenallemaal oude lapjes zijde en satijn.. het lijken wel poppekleer- tjes en een rolletje perkament met een stokje erin". „Daar moet ik mijn vergrootglas eens bijhalen", dacht Ben, „die letters op dat perkament zijn bijna onleesbaar gewor den. Daar staat: „Druck de zwavel stok in de loop van 't agtste stuck van de onderste laag aan stuurboord en. Nee, verder is het niet meer te ont cijferen". Proberen dan maar.één, twee, drie, vier.ja, dat is de achtste want met stuck zal wel kanon bedoeld zijn en de onderste rij, dat klopt ook, maar nee, ik moet aan de andere kant zijn, dit is bak boord, domme landrot. Maar wacht eens even, dat grapje kan wel gevaarlijk zijn, er zou een scherpe pen uit kunnen komen met vergif of iets ontploffen. Dan is Ben klaar voor de soep en het verhaal veel te vlug uit. Wat doen we daaraan. ah, ik weet wat. Dat harnas daar is wel geen vechtcos- tuum, daar is het veel te mooi voor ver sierd. Het is meer een zondags pakje geweest, denk ik en te klein is het vast niet. eerst het borststuk maar en dan de helm.met open vizier.en nu de rechterhandschoen, de zwavelstok er in.ach daar valt ie.zo gaat het Nu. Vizier sluiten, linkerhand op de rug en drukken.Boem! Boem! Boemdere- boem Boem. Het leek wel groot vuurwerk en toen de rook optrok, zat Ben Kurio in een trommel uit de tijd van Napoleon en het scheepsmodel lag op z'n kant, net als in een zware storm. feuilleton d««r H. Westenberg 29. „O, verder niets. Ik zag Willem Frank pas terug toen zijn vrouw drie maanden dood was. En toen zijn wij getrouwd, dat was anderhalf jaar later. En om nog eens op mijn jaloezie op Frank's eerste vrouw terug te komen, alles, wat aan haar her inneren kon, verwijderde ik zoveel mo gelijk uit het huis, en Wil kon dat blijk baar goed begrijpen, want hij sprak met mij nooit meer over haar. Hans Eckhart staart naar zijn handen, die hij om zijn knieën gevouwen heeft. „Maar het kind? Jodat was toch van zijn eerste vrouw, nietwaar? Of. Maar Helga begrijpt zijn voorzichtige vraag niet. „Ja, het kind! In het begin was dat heel moeilijk voor mij. Maar ten slotte was het toch ook Willem's kind. En het was zo schattig! En zo hulpeloos. Welke vrouw zou op den duur een moederloos kind van anderhalf jaar kunnen weer staan? En terwille van het kind besloten we dan ook tot mijn grote blijdschap alles weg te ruimen wat aan Hella had kunnen herinneren: alle portretten, brie ven en documenten. De jongen moest ge loven dat ik zijn echte moeder was. En hij heeft het geloofd. Pas als hij volwas sen zou zijn, zou ik hem alles hebben ver teld en hem de nalatenschap van zijn moeder hebben gegeven. Maar nu wordt het natuurlijk allemaal anders. Nu...." Zij zwijgt en kijkt in gedachten verzon ken naar het plafond. Ook Hans Eckhart zwijgt. Goed dat Leotine dit alles maar niet weet, denkt hij. Het zou de dingen alleen maar inge wikkelder maken. Goed dat zij het niet weet! Maar zal het op den duur voor haar verborgen kunnen blijven. Zal die advocaat met alles doen om nauwkeurige gegevens te krijgen? Hij zal spoedig ge noeg te weten komen dat Helga de twee de vrouw van Willem Frank was. En wat dan? Dat Helga dat verzwegen heeft zal Tine's argwaan nog meer opwekken. Zij zal dan waarschijnlijk niet eens meer te vreden zijn met de bloedtest. Waar heen zou dit alles nog leiden? Hoe zouden die twee vrouwen elkaar nog kunnen kwellen! Dan staat hij op, gaat voor Helga staan en zegt op nadrukkelijke toon: „U moet zorgen dat u portretten van deze Hella Frank kunt laten zien. En papieren over haar, en misschien bestaan er ook nog brieven, waarin op de een of andere ma nier inlichtingen over de geboorte van Jo te vinden zijn. Wij moeten de anderen trachten voor te zijn; we moeten precies op de hoogte zijn dat deze Hella Frank betreft. Denk eens aan! Als zij maar enigszins op Jo lijkt, dan zijn we al half gered!" Als met moeite staat Helga van haar stoel op, loopt een paar schreden de kamer in, draait zich dan om en zegt bijna toonloos: „Maar zij lijkt juist niet op hem. Niet in het minst. Ik weet het! Ik weet het! En dat is juist zo verschrik kelijk". „Hoe zo?" vraagt Hans zacht. Hij durft bijna geen adem te halen. „Ik begin bijna aan mijn eigen zaak te twijfelen!" steunt Helga zachtjes de han den tegen de slapen gedrukt. In twee stappen is Hans bij haar. Hij grijpt haar handen en dwingt haar hem in de ogen te zien. „Helga! Dus de enige reden, dat je de jongen wilt afgeven, is niet alleen omdat je hem een betere toe komst verzekeren wilt, maar ook, omdat je zelf gelooft, dat hij een Brackwieser is. Zo ver ben je al! Zo ver weg van je jon gen!" Helga antwoordt niet. Zij zinkt in el kaar alsof haar benen haar niet meer kunnen dragen en weent zonder een knik te geven. Een poos ziet Hans Eckhart neer op haar donker hoofd, haar schokkende schouders en haar gloeiend-hete handen, die hij in de zijne genomen heeft. O, kon hij haar maar helpen! Een warm gevoel doortintelt hem. Hij kan niet anders. hij legt zijn armen om de schreiende vrouw en trekt haar naar zich toe. „Arm kindis alles wat hij zegt. VOOR DE DERDE MAAL staat René Brackwieser nu al voor de Franse school om de blonde jongen te bespieden, waar van hij de naam niet weet. ALs hij vandaag nu weer niet komt? denkt René, woedend op zichzelf omdat hij deze vreemde jongen naloopt, die hem waarschijnlijk al helemaal vergeten is. Als hij mij vergeten is, peinst hij ver der, dan doe ik alsof ik hem ook verge ten ben. „Wij hebben elkaar toch al eens ergens gezien?" vraag ik dan zo langs mijn neus weg en krabbel een beetje aan m'n hoofd, alsof ik heel erg nadenken moet. „Waar was dat ook weer, waar we elkaar ontmoet hebben?" En dan kan hij zich tenminste niet verbeelden,dat ik naar hem gezocht heb...." Maar ditmaal wacht René niet tever geefs. Met een troep andere jongens komt hij het schoolportaal uitgestormd, zijn boekentas rondzwaaiend boven zijn hoofd en een soort Indianenkreet uitstotend. (Wordt vervolgd) voor groot of klein Dan moet U immers bi) J. P. STAM zijn I f PtM BI/ff6 in Brandstoffen en Bouwmaterialen Kantoorstraat 10—12, Den Burg, T Telefoon 42 Geregelde bezorging. Prima serviel .SHELL" P K (petroleum -kwalitei is éérste kwaliteit Dit zijn de voordelen 1 G«»n theebladeren in da theepot t de kopies Geen theezeel/e meer ne 2 Hel Iheetekie bli/ll bovenin de thee draven, waar bel wafer hel heetst Daardoor trekt de thee veel beier tl 3 Altijd thee van precies dezellde start door de nauwkeurig algepatle hoert A Na 5 a 6 minuien, als de Ihee voldoe' gelrokken is. kan hel theezak/e gom kclijk worden verwijderd De Ihee bl dan haar lijne geur en volle smaal heel behouden. 90 Ct per doosje van 20 sim Vraagt Uw wlnkellei Douwe Egbert* brengt thans zeer voordelige grooi formaat Pickwick Theezakjes voldoende voor 4 a 5 koppen geurige, ver kwikkende thee. Zet nu thee op de nieuwe manier met de nieuwe groot formaat Pickwick Theezakjes, die in het gebruik zo voordelig zijn. De zakjes zijn dubbel en gc- van daardoor snel een maximum aan smaak en geur af. Hel staat bovendien zo keurig en verzorgd. Neem de proef! SHEU Notaris van Wijland zal op dinsdag 25 februari a s des avonds 8 uur in het hotel „De Hoop" te De Cocksdorp voor de erven P. den Braven publiek ver kopen nummer C 48 met schuur erf en tuin, gelegen aan de Wageningseweg in de polder Eierland op lexel, kadastraal bekene sectie A nummer 2466, groot 13aren 8 centiaren. Het perceel is niet ver huurd én kan, met toe stemming van Gemeente wege dadelijk worden aan vaard Het perceel is te be zichtigen op donderdag, vrijdag en zaterdag van 14 tot 16.00 uur. Sleutel te bekomen bij de Hr. P den Braven, Cocksdorp 32b. Betaling koopsom voor of uiterlijk op 25 maart a.s. Hoge rentevergoe ding en gemakkelijke terugbetaling Kogerstraat 34 Den Burg Den Burg, Texel Telefoon 333 SPORTSHOP Tennlskleding Voetbalkleding Trainingspakken Koningstraat 22 Telefoon 2230 Den Hel van de Coop. Piuimveevereniging Texe op woensdag 26 februari a s. des avonds om in hotel Texel Den Burg. Agenda 1 Opening 2 Notulen 3 Jaarverslag 1957 4 Balans met verlies en winstrekening 5 Verslag van de Commissie van Toezicht 6 Bestemming der bruto winst 7 Bestuursverkiezingen Aftredend P J Zoetelief (herkiesbaar) Aftredend van de Commissie van Beheer Jac Bakker Az niet herkiesbaar 8 Credietver'noging bij de Boerenleenbank Voorstel tot een maximum bedrag van f2! 9 Rondvraag 10 Sluiting Het Bestuur Jac. Keijser Dz., voor Jn Stammes, secretari Leden die de jaarvergadering wensen te be kunnen dit opgeven ten kantore en bij de o dienst Er zal dan getracht worden om vo vervoergelegenheid zorg te dragen. Profiteert van onze onder vinding. Vakkundige antenne opstelling Blijvende service 14 Dagen op proef Technisch Bureau Telefoon 46

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4