Cjrom '2wartsjexels in het harL, Koning Winter schiep Labyrint lexei Jeugdtoneel in Midden Eierland PlHlW bestrijding 1957 was topjaar Coöperatieve voor de Texelse Zuivelfabriek A. SRDAG 1 MAART 1958 PEXELSE 72e JAARGANG No. 7227 COURANT e N.V. h Langeveld de Rooij nandel -- Drukkerij Bibliotheek Burg - Texei - Postbu» 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank Postgiro 652. - Abonn pr. 2,2S p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mw> kinderen van de o.l. school te Mid- Eierland hebben hun ouders en be stellenden een mooie avond geboden, voerd werd de kinderoperette „Re- eeltje". Ze kenden hun rollen per en zongen en dansten dat het een lust was. Onder leiding van mevr. Veer is e.e.a. ingestudeerd, terwijl 'ouw ook de pianobegeleiding ver- Ie. Een extra pluim verdienen de itige costuums en mèt de bijpassen- ruiken was het een echt sprookje, t is ondoenlijk de namen van alle irs en actrices te noemen, want allen n hun best, er is dikwijls gelachen le stoere molenaar. Er was een zeer nante koningin, zoals op bijgaande duidelijk te zien is. De beeldige prin- n branieachtige repelsteel werden op het laatst toch eens. En wat had- we een mooie prins met fluwelen en blonde krullen. En een uitste- spelende hofhouding in schilder- ige costuums (alles zelf gemaakt). Ier de kleine kaboutertjes met hun illichtjes zou het niet af geweest zijn was een kleurig en fleurig, zeer ver- d geheel. voorzitter van de oudercommissie fvi' Terugkeer van zelfverfrou en en arbeidsvermogen. Verdwijning Dn angst, onrust en gejaagdheid, ftijnhardt's Zenuwtabletten TRA BUSDIENSTEN T.B.V. BESTRIJDING DER KINDERVERLAMMING DE t Witte Kruis heeft de N.V. TESO id gevonden heen en terug autobussen te laten rijden tussen luitendorpen en het Consultatie- lau te Den Burg, op 3, 5 en 7 maart verband met deze zeer gunstige oersmogelijkheid adviseren wij dan gaarne de ouders, welke op een van data met hun kind of kinderen naar consultatiebureau zullen komen, om de gelegenheid tot inenting tegen de erverlamming gebruik te maken, van extra bussen gebruik te maken, ij men de voorkeur geeft aan een vervoermiddel, ize extra busdiensten zullen volgens lierna volgende rooster worden ge- n. aandag 3 maart: De Waal om 13.45 en 14 uur. De Koog om 14.15, 14,45 en 15.15 uur oensdag 5 maart: Oosterend om 13.45, 14,15, 15,00 en ,40; Oost om 14.40 en 15,30; 't Noorden (hoek Veldheim) om 14,25 Den Hoorn om 16.00 en 16.15. Zeewijk (P.H. Polder) om 16.25. ijdag 7 maart: De Cocksdorp om 13,30 en 15.00 uur; Eierland hoek Schoolweg/Hoofdweg Hoofdweg, Wageningseweg en Post om 13,20 en 14,50. Oudeschild om 16.00 en 16.45. ij verzoeken de ouders, welke van eigen vervoermiddel gebruik maken zoveel mogelijk te houden aan het tip van oproep, welke op de oproep- 't vermeld staat. Ouders, welke van >ussen gebruik maken moeten de tij- van oproep zoveel mogelijk combine- met de tijden van afvaart der bussen, oorts maken wij U er op attent, dat >uskosten voor rekening zijn van de okken ouders. ^organisatie van de bestrijding tegen kinderverlamming vertrouwt erop, de ouders, welke een oproep hebben rangen, zo verstandig zullen zijn hier- gevolg te geven, in het belang van kind of kinderen in de eerste plaats «n tweede om in de toekomst een narigheid te voorkomen, telt U zich in geval van ziekte in ver- ling met Uw huisarts. bood mevrouw Van der Veer bloemen aan èn waarderende woorden. Niet onvermeld mag blijven de lawine van prijzen, die de Midden-Eierlanders voor de verloting bij elkaar gebracht hadden. JAARVERGADERING FEESTCOMMISSIE DEN HOORN Op donderdag 6 maart wordt in Loods- mans Welvaren de jaarvergadering ge houden van de feestcommissie, toegang 18 jaar en ouder, iedereen is hartelijk welkom. Er worden tevens door de heer J. Boon Kzn. enkele films gedraaid. We hopen dat velen komen, opdat de feestcommissie weer niet net als twee jaar geleden, alleen vergadert. (O.a. be spreking feest, dat hopenlijk dit jaar weer op het programma komt. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 21 tot en met 27 februari 1958 Geboren: Joseph Nicolaas, zv Hendrik Barhorst en Elisabeth M. op den Kelder; Henk Jan, zv Hendrik J. Klok en Krina J. Kortenhoeven; Eduard Martinus, zv Wilhelmus N. van de Wetering en Corne lia G. Barhorst; Eduard, zv Cornelis van Beek en Johanna M. M. Jannes; Fran- ciscus Allewicius Jacobus, zv Cornelis N. Haarsma en Maria M. Scholten. Ondertrouwd: Christoph A. Dekker en Anne A. H. Kievit; Jan G. Swan en Ca- tharina G. Saai; Jacob J. Klaverstijn en Trijntje Heerschap. Getrouwd: Adriaan Jansen en Geertje Harder. Overleden: Naantje Boon wv Bruijn, oud 79 jaar; Cornelia Adriana Slot, ev Smit, oud 64 jaar. DR. A. VAN DER ZVVAAG SPRAK VOOR ONTWIKKELING OOSTEREND De Ontwikkelingsclub van Oosterend kan terugzien op een van de best ge slaagde avonden van haar bestaan. Aldus de heer Visman na afloop van de lezing, die op 22 februari j.l. werd gehouden in de openbare lagere school door Dr. A. van der Zwaag uit Middelburg. Dr. Van der Zwaag heeft 2Vt jaar ge werkt in een hospitaal te Nabloes, een plaats in Jordanië, gebouwd dicht bij het oude Sichem. Van hieruit heeft zij vele tochten gemaakt door dit interessante land. Haar boeiende vertelling, toegelicht met prachtige kleurendia's, gaf ons een helder beeld van leven en gebruiken in een belangrijk deel van het oude Pales tina. De tocht door Jerusalem en langs al die vele andere plaatsen, waarvan de namen ons uit de geschiedenis van Jezus' leven zo vertrouwd zijn en de weten schap, dat veel er nu nog is, zoals het 2000 jaar geleden geweest moet zijn, d:t alles heeft niet nagelaten grote indruk te maken op de talrijke aanwezigen. De oprechte dank, die de heer Visman aan het eind van de avond aan de spreek ster bracht, vertolkte zeker de gevoelens van alle aanwezigen. Het gratis kopje thee in de pauze ver hoogde nog de gezellige, goede sfeer. Het was inderdaad weer zo, dat de af wezigen ongelijk hadden. Jammer, dat ook onze vaste correspondent tot deze laatsten hoorde. Hij had anders enige, voor hem ongetwijfeld belangrijke, ont dekkingen gedaan. Het zou hem o.m. duidelijk geworden zijn, dat de heer Vis man, geflankeerd door de beide altijd aanwezige bestuursleden, eigenlijk de penningmeester is van deze club een functie, die overigens veruit de belang rijkste is in een vereniging, die met zo weinig contributiegel den zo veel pres teert. Moge de ontwikkelingsclub nog vele goede avonden voor Oosterend organi seren. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Het dagelijks bestuur van de kerke- raad der Doopsgezinde Gemeente te Texel is voor 1958 als volgt samengesteld: J. C. Rab, voorzitter; M. W. Koorn, vice- voorzitter; H. de Jong, Beatrixlaan 100 te Den Burg, tel. 172, secretaris; A. Daalder, De Koog, boekhouder. PLAATSBESPREKEN „U.D.I." De Rederijkerskamer .Uitspanning door Inspanning" zal op zaterdag 8 maart het blijspel .Hotel Cinquille" opvoeren. Het omvat drie bedrijven en is geschre ven door Joop Spit en Henk Bakker. Morgen kunt U van 12-1 uur in Hotel ,.De Oranjeboom" plaatsbespreken. Zie adv. VERGADERINGEN GINGEN NIET DOOR De dinsdagavond te houden vergade ring vaii de onderlinge rundvee-verzeke ring „Texel" ging uiteraard niet door. De voor woensdag j.l. aangekondigde verga dering door de P.T.V. „Texel" kwam eveneens wegens het ongunstige weer (of de slechte verbindingen) te vervallen. Iedereen had er echter op gerekend, dat de Nutsavond wel doorgang zou vin den. 's Middags kreeg het bestuur echter bericht, dat de spreekster, mevrouw Harriet Freezer, tegen de reis op zag en verstek liet gaan. Men verklaarde dat de boot normaal voer, maar De Bilt had haar benauwd gemaakt. Wij vrezen, dat vele Nutsleden 's avonds een vergeefse tocht naar „De Lindeboom-Texel" gemaakt zullen heb ben. Over de hele wereld vinden meer mensen bsat bij RENNIES dan bij enig ander maagtablet Rennies blussen brandend maagzuur onmiddellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U nodig had om deze advertentie te lezen. INGEKOMEN PERSONEN Trijntje Heerschap, van Zeist, Tollens laan 10 naar Warmoesstraat 34; Aagje J. Vennik, van Assen, Bilderdijkstraat 24 naar K 27; Albert Kuik, van N.O. Polder, Hopweg 10a naar B 158, met gezin. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 3 maart op om 7.23 uur en gaat onder om 6.22 uur. Maan- 5 mrt. V.M.; 12 mrt. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 1 mrt. 2,50 en 15.33; 2 mrt. 4.30 en 17.08; 5 mrt. 6.03 en 18.35; 4 mrt. 7.25 en 19.49; 5 mrt. 8,29 en 20,46; 6 mrt. 9.23 en 21,36; 7 mrt. 10.08 en 22.19; 8 mrt. 10.44 en 22,56. Aan het strand ongeveer een uur eer- der hoog water. Texelse Woensdag 19 februari hield de „Een dracht" haar winter-ledenvergadering. Alvorens tot opening over te gaan, ver zocht de voorzitter, de heer C. Roeper Mzn., allen op te staan en in stilte het overlijden van de oud-voorzitter, de heer C. Stoepker, te gedenken. Met Stoepker ging een der pioniers van de „Eendracht" heen. Het was vooral op zijn initiatief en door zijn stuwkracht, dat tot de stichting van een modern bedrijf voor melkver- werking op Texel werd overgegaan. De jaren hebben bewezen, dat hij, door met zijn gedachten in deze richting te gaan, goed had gezien. Wij moeten hem daar dankbaar voor zijn. Na opening volgde voorlezing van de notulen van de vorige vergadering. Deze werden onveranderd goedgekeurd. Ver der werd een tiental nieuwe leden aan genomen, grotendeels gevallen van op volging vader op zoon. Top jaar Aan de mededelingen ontlenen we het volgende: Bij de „Eendracht" kan men, wat 1957 betreft, wel van een topjaar spreken. Nog nooit was de melkaanvoer zo hoog (plm. 11.5 milj. kg. melk) en dienten gevolge was ook de productie zeer hoog. Bereid werd plm. 175.000 kg boter, en ae kaasproductie steeg tot ruim 1 milj. kg. Ging vroeger alle wei terug naar de boerderij, ook dit ligt nu heel anders. Indertijd werd een weiverwerkingsappa- raat gesticht. In 1957 ging daar 8 milj. ltr. wei door, waaruit 500.000 kg ge droogd product werd gemaakt. De boeren namen nog geen 2 milj. liter wei terug. Al met al dus wel een topjaar. Jammer, dat vooral de boter het laat zitten met de afzet. Enorme hoeveelheden werden in de koelhuizen gezet, om deze na enige maanden, met verlies, als koelhuisboter op de markt te gooien. Geen wonder, dat er door de zuivehvereld steeds meer aan drang op de regering wordt uitgeoefend, nu eindelijk eens het vetgehalte in de cons.-melk te verhogen. Als zuivelland bij uitstek drinken we in Nederland cons.-mélk met het laagste vetgehalte \an geheel West-Europa. Vlak na de oorlog was ar raden te over rti 19? Koning Winter had van ons overzichtelijke eiland spelenderwijs een labyrint gemaakt. Dat ging zonder enige inspanning, want je liet een felle oostenwind het werk doen. Je liet een partij sneeuw boven het eiland los en daar had je het spul gaande. Sneeuw en wind kunnen het tot een frappant eindresultaat brengen, mits het décor zich er voor leent en Texel nu is in dat opzicht een kolfje naar de hand van weergoden, die er eens echt op uit zijn een flinke keet te maken. Het begon heel gewoon met een net sneeuwkleed, dat zich over het gehele eiland uitspreidde. Netjes uitgepoederd, iedere vierkante meter keurig z'n portie, maar toen kwam de wind erbij en de misère nam allengs hand over hand toe: er ontstond een sneeuwstorm en die opgejaagde sneeuw trachtte zich stomweg te verschansen: in de luwte van tuinwallen en damhekken, in de luwte van bosjes en boerderijen. Maandagavond had Koning Winter zijn eerste capriolen uitgevoerd. Dinsdagoch tend wakkerde de wind aan en de melk- auto's van „De Eendracht" gingen een bijzonder avontuur tegemoet.... Wij meldden, dat twee auto's strandden, één bij „De Witte Engel" en één bij „Flora" op de Kogerwcg. Donderdagochtend heb ben ze de laatste pas weg kunnen krijgen: een trekker van de familie Uitgeest sjor de de melkauto over de sneeuw naar het weggetje door Gerritsland, dat toen sneeuwvrij was gemaakt. Woensdag had de heer Uitgeest al met twee trekkers een hoeveelheid melk weg gebracht en donderdagochtend kwam boer Zoetelief van „Vredelust" de melk auto even lossen. Er was melk bij van maandagavond, maar bij winterdag hoeft men niet bang te zijn, dat de melk be derft. Dinsdagmiddag woedde de sneeuw storm op z'n felst. Een verblindende sneeuwjacht bij een hevige koude, die zulk een wind veroorzaakt. Een verte genwoordiger van de Maggi-fabrieken, ae heer W. Dolman, zag het op dat mo ment niet zo kwaad nog in, hij moest trouwens niet ver weg: even van de Groeneplaats naar de Kogerweg (Huize „Geertje"). Zijn nagelnieuwe Opel liep voor de woning van de heer A. Huisman vast. Een uur later zat de auto finaal ingesneeuwd. Bij „Texla" had men even tevoren een TESO-bus moeten achterlaten. De Maggi- j auto kon woensdagochtend worden uit- I gegraven. I Door de sneeuwstorm raakte menig programma in de war. Werklieden, die i b.v. van Den Burg naar huis moesten, waren genoodzaakt hun fiets of brom fiets achter te laten. Een man, die te De Koog woonde en daar ook persee wilde overnachten, gaf toe, dat hij nog nooit zo'n zware tocht had gemaakt. Bij hoeve „Buitenheim" kon een dame, die uit.Den Helder was gekomen, op weg naar De Koog het niet tegen de elementen bol werken. Een voorbijganger verleende assistentie. Enige ulo-scholieren uit De Cocksdorp en De Witte Hoek vernamen, dat de bus dienst was uitgevallen. Ze besloten toen te voet noordwaarts te trekken. Door de sneeuwstorm. Bij de Ruigedijk stond een (Vervolg op pagina 2) AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 1 maart Den Burg, Familie-avond Alg. Middenstandsvereniging. Den Burg, „Texel", lezing met film door Dr. A. Melchior over de Kongo. Oudeschild, „Eigen Gebouw", Klein To neel voert op „In de schaduw van wol kenkrabbers". Maandag 3 maart De Cocksdorp, „Hooijberg", Minister Suurhof spreekt voor P. v.d. A. Den Hoorn, „Jan Drijverschool" Forum avond. De Koog, Ned. Herv. Jeugdhuis, Bijeen komst i.v.m. de formatie van een dorps commissie. Dinsdag 4 maart Den Burg, „Oranjeboom", VPRO-bin- dingsavond. De Waal, Kerkeraadsledendag Ned. Herv. Gemeenten. Den Burg, „Landbouwschool", Prov. le zingwedstrijd Ver. oudleerlingen. Woensdag 5 maart De Cocksdorp, o.l. school, forumavond. Donderdag 6 maart Den Burg, „De Zwaan", de heer W. Mul der spreekt over „Burgerlijk Recht" voor R.K. Ontwikkelingsclub. De Koog, „De Toekomst", lezing door mej. Dr. Andreas en mej. Dr. Scholten over Joego-Slavië. Den Burg, „Texel", Reciteerwedstrijd voor scholieren. Vrijdag 7 maart Den Burg, „De Lindeboom", lezing met film door Dr. Boot voor MAB-club. Zaterdag 8 maart Den Burg, „Oranjeboom", UDI voert op „Hotel Cinquille". Oudeschild, „Eigen Gebouw", Jubileum- avond i.v.m. 25-jarig bestaan Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond. Den Burg, „Casino", Middag- en avond voorstelling Missiefilm „Okkelo, kind van Afrika". Coöp. Zuivelfabriek „Eendracht" verwerkte 11,5 miljoen kg melk het vetgehalte laag te houden. Toen was er voedselschaarste en was het met de Ned. deviezenpositie erbarmelijk gesteld, zodat er alle reden was de productie van boter op te voeren en deze te exporteren tegen hoge prijzen. Men hield dus het vetgehalte in de consumptiemelk laag, waardoor de prijs ook laag bleef. De laatste jaren is het gewoonweg absurd wat we doen, door melk met laag vet gehalte te drinken en dientengevolge geen raad te weten met 20 milj. kg. boter, die niet zou worden geproduceerd, als de cons.-melk met 1% werd verhoogd tot 3,50%. Na nog de aanvulling op de gar. prijs 1956-1957 te hebben besproken, werd de kwestie van het eiwit in de melk aange stipt. Het blijkt dat ook straks in Noord- holland de mogelijkheid bestaat, melk op eiwitgehalte te onderzoeken. Er wordt daartoe n.l. een laboratorium in Alkmaar gesticht. Er is nü een betrouwbare me thode, die zich leent voor massa-onder zoek. Iedere fabriek moet dan beslissen of ze voortaan de melk zal uitbetalen naar eiwitgehalte en vetgehalte. Deze methode is wel billijker daar dan met iedere boer op de eerlijkste manier kan worden afgerekend. Tot nu toe betaalt men naar vetgehalte, wat ook de waarheid aardig benadert, want bij eiwit- en vetgehalte in de melk bestaat een zeker verband. Maar hierbij zijn ook nog individuele verschillen. Vast staat wel, dat we voor de toe komst er op moeten rekenen, dat we met de fokkerij naast de vetrichting nu ook de eiwitrichting uitgaan. Friesland en Drente zijn hierin voorgegaan, daar wordt reeds de melk van duizenden koeien op eiwit onderzocht. Noordholland zal hierbij niet achter kunnen blijven. Aan de orde was verder verkiezing van 3 bestuursleden. De heren C. Roeper, N. J. Kikkert en W. H. Bakker werden allen herkozen. Voor de financiële commissie werd ge kozen de heer M. Roeper, „Ora et La- bora". Na bij de rondvraag nog enige vragen te hebben beantwoord, sloot de voorzit ter met een woord van dank aan de plm. 100 leden, voor hun opkomst en de aan gename besprekingen.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1