(jroen '2wartsJexeU in het harL, osterend krijgt de voorgestelde men besnoeide begroting o.a. keurstellend voor M.-Eierland Texel in de sneeuw m Texelse veestapel 1 april abortus-vrij Jïifcon - Texels gemeenteraad kwam bijeen pSDAG S MAART 1038 EXELSE 72# JAARGANG No. 722» COURANT e N.V. h- Lanqoveld <5 de Rooij |and#l Drukkerij Bibliotheek urg - Texel - Postbu» 11 - TeL 11 Ver#chijnt woensdag» en xaterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm lange, maar rustige vergadering, een klein incidentje, toen me- G. Vrijdag-Keijser aan B. en W. _ag stelde of het soms de bedoeling en W. was om de huidige pachter eiland ten zuiden van Den Burg roodwinning te ontnemen. U weet, heer C. Wonder land pacht, dat de mte eertijds heeft aangekocht van tgemeen Weeshuis met het doel er lustrie een kans te geven. Deze loopt het pachtcontract, dat de fvonder met het Weeshuis sloot, af, de pachter tracht aan te tonen, dat ,nd als een hoeve moet worden be- d en het contract voor de duur ;s jaar gesloten niet geldig was. iu n.l. nog zes jaar lang moeten •erken. B. en W. hebben de pachter aangemaand het terrein te ont- De pachter besloot echter tot het ngig maken van een procedure te- gemeente Texel. Op hun beurt B. en W. de raad vrijdagmiddag ;ot een gemeentelijk verweer. U dat het college wordt gevormd drie personen: voorzitter, burge- r C. de Koning, wethouder C. H. •r (arb.) en wethouder Th. R. Hin r. Vrijdag merkte op, dat de voor- Ide gang van zaken juridisch stellig twoord is, maar wij hebben op een overwegend sociaal gemeente- r en daarom dacht ik, dat de Igedachte van de (nieuwe) pachtwet kte. Ik vindt het voorstel van onze iroeders inconsequent aan hun de- ftische beschouwing, aldus in grove het betoog van spreekster, die er lan toevoegde, dat zij een en ander .oeilijk kon volgen, voorzitter antwoordde, dat de raad nevrouw Vrijdag zelf, destijds be- had tot de aankoop met alle con- nties daaraan verbonden. Het ge- tebestuur handelt volkomen correct, thouder Hin verklaarde, dat het gaat om een verschil van mening de pacht zonder meer. De raad ging z.h.st. met het voorstel akkoord, deze vergadering werd maar zeer gereageerd op de brief van gede- rde staten, die er op aandrongen, e gemeente-begroting zodanig wordt zigd, dat „een reëel evenwicht tus- inkomsten en uitgaven is verkre- De posten, die B. en W. voorstel- schrappen noemden wij reeds. We er weer eens bekaaid af. „Ja, er zwaar op ingehakt", vond de itter. De heer Vlaming (A.R.) vroeg let staat met de aanvullende werken band met de werkloosheid. De litter verklaarde, dat het gemeente- r diligent genoeg is, maar dat het aat pover blijft. Misschien zou deeld kunnen worden van de 150 n, die de minister van Sociale Za- :al uittrekken, maar eer een en an- [ond is, zo verwachtte de voorzitter, ier het ergste leed wel weer geleden heer W. Wassenaar (arb.) zei, dat lercentage werklozen op Texel 80 oven het landelijk gemiddelde ligt verband daarmede zou het zijns in- mogelijk moeten zijn om voor de llende werken in aanmerking te Daaronder kunnen ook de z.g. ere werken, zoals de riolering, Wij moeten eens een ernstige po- wagen, meende spreker. Want onder ale omstandigheden is de kans tot ring ervan zeer gering, dat blijkt uit het schrijven van gedeputeerde In het voorjaar zal hier m.i. de gelegenheid niet zo vlug toenemen, voorzitter zei, dat de kwestie op- bekeken zal worden, maar dat :ld object waarschijnlijk per man- te duur zal zijn. heer Zwan vroeg of men thans geen ie gelegenheid heeft om de bunkers u Koog op te ruimen, maar de voor- verklaarde, dat in de eerste plaats en voor het staatsbosbeheer en de erkaveling onder de aanvullende en vallen. heer Daalder (A.R.) zou dan toch liever de riolering boven het trot- langs de Wilhelminalaan zien. Ter fstelling kon de voorzitter medede- dat de ton, die voor Oosterend's rio- g is uitgetrokken overgeheveld t naar de begroting van 1958 „Oos- d krijgt hetzelfde tempo als b.v. schild". it het trottoir langs de Wilhelmina- I aangaat, de benodigde gelden wor- terugontvangen uit het wegenfonds. heer Dros (arb.) vond het uitstel de bouw van een nieuwe school voor len-Eierland maar een zeer moeilijk Tteren feit, temeer omdat Texel wat cholenbouw aangaat practisch bijna Is. Antwoord: ,,En toch komt het Nieuwe straatnamen te Oosterend Langer dan bij ieder ander onderwerp heeft de raad stilgestaan bij het voorstel tot wijziging van straatnamen en toe kennen van namen voor nieuwe straten te Oosterend. „Van de 13 bestaande, in geburgerde straatnamen blijven er maar vier over". Aldus merkte de heer Daalder spijtig op en hij vond het maar een in grijpende manier van doen „Wat is toch de reden geweest op een enkele uit zondering na dat men terugkomt op de straatnaamgeving van 30 jaar gele den? Ik zie er de noodzaak niet van in. Thans stelt men de naam „Achtertune" voor, terwijl die 30 jaar geleden veran derd werd in „Bosweg". De heer Daalder had overigens geen bezwaar tegen de naam „Achtertune", daar die naam nog leeft, maar „Oesterstraat" trekt de Oos- terenders niet en ook begrijpen de Oos- terenders niet, dat men de naam „Koe- tenbuurt" en „Verlorenkost" in ere her steld wil zien. Waarom dan ook de Schoolstraat niet in Kneppelbuurt om gezet. De Hoekstraat achtte spreker vol ledig in overeenstemming met het karak ter van die rooilijn tartende straat. De heer Vlaming: „De mensen daar zitten er mee als de voorgestelde namen tegen hun zin zijn". De voorzitter herinnerde aan het ad vies van de Feestcommissie en de heer J. A. van der Vlis, de Texel-kenner bij uitstek. De voorgestelde namen zijn his torisch van betekenis. De heer Daalder verzocht tot hoofdelijke stemming over de namen „Koetenbuurt" en „Verloren kost", omdat de bevolking van Oosterend deze namen unaniem afwijst. Mevrouw Koning-Bruin meende, dat men met de wensen van de bewoners rekening moest houden. Voor stemden mevr. Vrijdag- Keijser en de heren De Grave, Roeper, Hin, Merkx, Smit, Keijser en Wassenaar; tegen mevrouw Koning-Bruin, en de heren Dros, Zwan, Van der Vis, Vlaming, Daalder en Beumkes. De heer Zwan vond de naam Botter- straat prachtig gekozen, maar merkte op dat zo zoetjesaan de laatste botter ver dwijnen gaat en of het niet wenselijk is, dat de gemeente zo'n vaartuig aankoopt, als museumstuk. Het voorstel om het maximum aantal te bouwen zomerhuisjes op één h.a. vast te stellen op 15 bleek niet voor iedereen duidelijk te zijn. De heer Van der Vis wilde b.v. weten of men persé een ha. land moest bezitten om er zomerhuisjes op te kunnen bouwen. „Als iemand b.v. een kwart bunder land heeft, mag hij daar dan toch zomerhuisjes op bouwen?" Antwoord: Zoals de bepalingen luiden wel, maar er zijn uitzonderingen moge lijk en met wijziging van voorstellen moeten wij in deze sector toch erg voor zichtig zijn". De heer Wassenaar meende, dat er steeds meer behoefte aan zomerhuisjes komt met het oog op de recreatie. De heer Zwan zei, dat de Kampeerraad lan delijk een maximum van 12 zomerhuisjes per ha. stelt. De heer Keijser merkte t.a.v. de voor gestelde wijziging van de bebouwings voorschriften op, dat hier en daar foei lelijke gebouwen verrijzen, zodat deze 't landschap ontsieren. Wethouder Hin merkte op, dat niet altijd het prettig aandoende type Texelse boerderijen kan worden aangehouden. Men moet dikwijls een sober gebouw stichten, aangepast bij de moderne wijze van werken in de landbouw, gebouwen, die bovendien bij de nieuwe werkmethodes kunnen worden aangepast. Dat is ook het standpunt van de welstandscommissie. Inzake de voorgestelde salariëring van de Vader en Moeder van het Algemeen Weeshuis, merkte de heer Wassenaar op, dat deze altijd in overeenstemming zou moeten zijn met de bezetting. De heer Van der Vis zag het gevaar thans aan wezig, dat de Leiding zich bevoordelen zal ten koste van de kinderen. Mevr. Vrijdag vond verandering van de statuten een gevaarlijke glijbaan. In deze vergadering vonden diverse be noemingen plaats in de onderwijs-sector. Mevr. Rappard-Smeur, benoemd tot le rares aan de landbouwhuishoudschool al hier, werd eervol ontslag verleend als hoofd van de o.l. school te Oosterend; de heer Th. van der Snoek, Voorburg, werd tot hoofd van de o.l.s. Oosterend be noemd; mej. H. Stiggelbout tot onderwij zeres te Oosterend en mej. D. M. Dros tot onderwijzeres te Den Hoorn. De aftredende leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, mej. M. M. Brouwer en de heren P, B. Riteco, G. Maat en M. C. de Gorter, werden her kozen. De heer B. Kleinhuis werd geko zen in de plaats van de heer Jac. Roeper Johzn., die zich niet herkiesbaar stelde. Akkoord ging men met het voorstel inaakt de voortzetting van de krotop- GEEN SPREEKUUR A.s. donderdag géén spreekuur op het Consultatiebureau voor Tuberculose-be- strijding. OVER JOEGO-SLAVIË De „Oranjevereniging" De Koog ver zoekt ons nog even de avond onder aller aandacht te willen brengen, waarop de biologen mej. dr. Andreas en fhej. dr. Schotsman, een causerie zullen houden over Joego-Slavië. Deze avond is bepaald op donderdag 6 maart a.s. in hotel „De Toekomst". TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 3 maart 1958 2 paarden 8501000; 2 koeien 750 1050; 2 pinken 425—475; 10 schrammen 6070; 20 biggen 3545; 50 nuchtere kalveren 3550. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder nieuwe inschrijvingen: B. de Jong (E), Texel, Oudeschild 238. Onderaannemingsbedrijf van grond- en sloopwerk. En onder wijzigingen: Casino, Texel, Den Burg, Zwaanstraat 5. Café-rest-bedr. Uittr. E.: W. J. Zijm, Bedr. w.v. door L. M. A. Kellner, onder dez. naam. Hoeve „Waterplaats", Texel, Waal en Burg W 77. Pensionbedrijf. Zaak o.a. F. R. Haarsma. ruiming, aankoop van pand Kerkplein 7 van mevr. de wed. J. Vermeulen-Trap, aankoop van grond van de heer J. Wit vliet te Oudeschild, verkoop van grond aan de Staat der Nederlanden en aan mevrouw M. M. Rommel-Dalmeijer. De aankoop van grond te Oosterend van de heer S. P. Koning Johzn. het gaat om 6500 m2. voor 6500,moest worden aangehouden. Met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten werd een geldlening aange gaan van 480.000,Idem met mevr. Vermeulen-Trap, voor een bedrag, gelijk aan de koopsom van het genoemde pand. De begroting van het Weeshuis en die van Het Witte Kruis werden goedge keurd, eveneens ging men akkoord met de verhoging van subsidie aan Het Witte Kruis ten behoeve van de aanstelling van een vierde zuster, die zich te De Cocksdorp zal vestigen. Rondvraag De heer Daalder nog onder de in druk van het straatnaamdebat ver klaarde met klem, dat de Oosterenders toch de oude namen in ere zullen houden. De heer Smit, schertsend: „Maar de Postbode zal toch wel consequent zijn!" en de brieven retourneren?" Mevr. Vrijdag wilde iets meer weten over de gemeentelijke bemoeiingen in zake de verzekering van scholieren. De voorzitter zei, dat het voordeel van een gezamenlijke verzekering groot is. Van gemeentewege is hiertoe dan ook nogal wat moeite gedaan. Er komen rond 2000 kinderen voor in aanmerking. De heer Zwan hoopte dat men de naam van Martien Langeveld bij de toe komstige straatnaamgeving niet over het hoofd zou zien, omdat deze man de pio nier voor Texel was inzake het reddings wezen. Ver voordat de reddingsmaat schappij werd gesticht was de heer Lan geveld immers al begaan met het lot van schipbreukelingen en hij zorgde er voor, dat hier een reddingboot gestationeerd werd. De heer Zwan wilde verder weten waarom het vlees van de Noodslachting niet meer buiten Den Burg bezorgd wordt. Geantwoord werd, dat de wet zulks niet toelaat. De heer Zwan bood vervolgens twee oude kruiken en drie tinnen lepels aan, welke bij ruilverkavelingswerkzaamhe den te voorschijn waren gekomen. Hij hoopte, dat de vondsten een goed plaats je in het museum zóuden krijgen en sprak de wens uit, dat een ieder, die oude voorwerpen aantreft bij de uitvoering van de R.V. deze aan het museum ter beschikking stelt. „U zoudt de schenkers en hun familie vrij entree kunnen geven voor de duur van hun leven men komt doorgaans toch maar éénmaal in z'n leven in het museum. De heer S. Keijser (VVD) had gezien, dat men het voormalige fietspad langs de Duinweg bij Den Burg met bomen gaat beplanten. Dat vond hij jammer, omdat de Duinweg eertijds door het fietspad ontlast werd. Bij zomerdag is dit een zeer drukke weg en hij is veel te smal. Hierna volgde sluiting van de eerste vergadering van de raad in 1958 Omdat deze raadsvergadering zo laat werd ge houden meende de voorzitter zijn gebrui kelijke nieuwjaarsrede ditmaal te moeten laten vervallen. Ter gelegenheid van het a.s. afscheid van de raad in verband met de verkiezingen hoopte de voor zitter een overzicht te geven van hetgeen door de raad tijdens diens zittingsperiode tot stand is gekomen. Vandaag precies een week geleden werd deze foto ge maakt: het eiland lag bedol ven onder een dikke laag sneeuw, tenminste, waar die sneeuw door de krachtige wind bijeengedreven was. Dit bezorgde in de eerste plaats het verkeer enorm veel last en daarom werd van meet at aan gepoogd de wegen be gaanbaar te houden. Twee sneeuwploegen rukten uit, maar het bleek door de krach tige wind onbegonnen werk. Toen de wind was gaan lig gen verrees een heel leger sneeuwruimers. Zoals hier op de Kogerweg ter hoogte van „Texla". Ie kon je vorige week niet goed voorstellen, dat over een maand potsierlijke lammetjes in deze weide zouden huppelen rond hun wollige moeder. Dat de madeliefjes naar de zon zouden flirten en de vogels er nestmateriaal zouden vergaren met het oog op de aanstaande gezinsvorming. Ia, het kan hard gaan en het is al weer hard gegaan ook, want de stapels sneeuw, die de landbouwer aan weerszijden van het hek gedeponeerd heeft zijn momenteel al weer wegge smolten. Deze boerderij staat aan de Schiiderweg. Tot op heden is de gemeenteverorde ning betreffende de aanvoer van runde ren ten aanzien van de abortusbestrijding soepel toegepast. De ervaring heeft uitgewezen dat dit lang niet zonder gevaar is. Er zijn run deren aangevoerd, die wel is waar bij het bloedonderzoek kort na de invoer vrij waren van reactie, maar die bij informa tie afkomstig bleken te zijn van besmette bedrijven. Dergelijke runderen kunnen zelf ook besmet zijn bij de invoer al is het bloed dan nog negatief en wordt dit pas enige tijd later positief. Zij kunnen naderhand zelfs verwerpen, zoals in een enkel geval helaas gebleken is. Uiterlijk 1 april 1958 zullen de laatste lunderen waarvan bekend is, dat zij met abortus besmet zijn, definitief van het eiland verwijderd zijn. Dan zal Texel dus practisch abortus- vrij zijn! En daarom is het van het grootste be lang voor de Texelse boeren dat wij er voor zorgen dat de kans op het binnen slepen van een besmetting wordt voor komen!! Ingaande 16 maart 1958 zullen dan ook slechts runderen ingevoerd mogen worden afkomstig van abortusvrije öf A.B.R. vrije bedrijven. Dat betekent dat: 1. Kalveren tot 6 maanden zonder meer ingevoerd mogen worden. 2. Kalveren van 6 maanden tot en met 12 maanden zullen tenminste voorzien moeten zijn van een mond- en klauwzeer- verklaring -f- een abortusstempel (recht hoek of driehoek). 3. Runderen ouder dan 12 maanden zul len voorzien moeten zijn van een t.b.c.- verklaring waarop een abortusstempel (rechthoek of driehoek). Tot 1 mei 1959 kunnen vrouwelijke runderen van 3 jaar en ouder nog aan gevoerd worden met een t.b.c.-verklaring een mededeling (rose bewijs waaruit blijkt dat het bedrijf van herkomst ten minste bij de laatste drie busmonster- onderzoeken, dus de laatste drie kwarta len, vrij was in de melk. Van dergelijke runderen heeft geen bloedonderzoek plaats gevonden bij verkoper. Een mededeling geeft dus minder garan tie, dan een rechthoek- of een driehoek stempel). Belangrijk! De met een mededeling aangekochte runderen dienen binnen 20 dagen na de datum van invoer bij de koper aan een bloedonderzoek te worden onderworpen. Bij positieve uitslag van het bloed onderzoek dient het rund binnen 10 da gen na verzending van de uitslag van het bloedmonsteronderzoek door de Gezond heidsdienst aan de houder van het be trokken rund uit diens rundveebeslag te worden verwijderd en vervolgens dient binnen 10 dagen na de verwijdering aan de Gezondheidsdienst schriftelijk kennis te worden gegeven van de verwijdering. 4. Ossen vallen buiten deze voorschriften en kunnen dus enkel met een t.b.c.-ver klaring aangevoerd worden. Wij doen gaarne een beroep op de medewerking van de veehandelaren en, gezien het goede begrip dat zij steeds ge toond hebben voor de georganiseerde dierziektenbestrijding, twijfelen wij er niet aan of wij zullen ook nu weer op hun medewerking kunnen rekenen. Gezondheidsdienst voor dieren in Noordholland, De Directeur, D. Rempt.. Voor de mooiste keuze in mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONIM'VSTP i r

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1