Uitvoering „Klein Toneel" een groot succes Wimpel van Breskeni voor grootste haring- aanvoer is weer voor Willem van der Vis DE KOTTERVLOOT TERUG Nu het haringseizoen weer voorbij is, keert de kottervloot weer naar Texel terug. Een deel is reeds gearriveerd, ter wijl de rest spoedig zal volgen. Naar we vernemen is het seizoen 1957-1958 beter geweest dan het voorgaande jaar, hoewel in de laatste 3 weken van het afgelopen seizoen slechts 3 a 4 dagen gevist kon worden wegens het zeer slechte weer. NIEUWE KOTTER IN AANBOUW De fam. Krijnen van Oudeschild heeft opdracht gegeven tot de bouw van een nieuwe kotter, die groter zal zijn dan de tegenwoordige en met een behoorlijk zwaardere motor. Vooral bij de haring visserij blijkt een klein schip met een lichte motor een grote handicap te zijn. GIFTEN WITTE KRUIS De Cocksdorp: W. N. 2,50; Q 2,F. K. 2,50; P. 1,—; L. de W. 2,50; J. v. H. 2,50; A. E. 2,50; S. 2,50; M. de G. 2,50. Eierland: W. R. 2,50; J. M. 2,50, C. S. 2,50; v. S. 2,50. Den Burg: B. 2,50; B. 1,E. 10, Den Hoorn: W. 2,50 Oudeschild: K. T. 2,50. WIJZIGING UITBREIDINGSPLANNEN IN-ONDERDELEN Het Hoofd van het gemeentebestuur van Texel brengt ter openbare kennis, dat de door de gemeenteraad op 28 fe bruari 1958 vastgestelde wijziging van de bebouwingsvoorschriften, behorende bij de uitbreidingsplannen-in-onderdelen „De Cocksdorp", „Midden-Eierland „Zuid-Eierand", „Den Hoorn", „De Koog" „Oost", „Oosterend", „Oudeschild" en „De Waal", vanaf 5 maart 1958 gedu rende veertien dagen voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage ligt. Texel, 1 maart 1958. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, C. DE KONING POSTZEGELNIEUWS Zo zijn we a.s. maandag 10 maart al weer bij onze voorlaatste ruilbeurs van dit seizoen aangeland en nog steeds is het mis met de zichtzendingen. Het is wel zeer teleurstellend dat het ondanks de vele pogingen die hiertoe in het werk werden gesteld ons niet gelukt is zicht zendingen aan te trekken. Contacten ge noeg maar de zegels blijven uit. Dat er gedurende dit seizoen toch nog enkele zendingen gecirculeerd zijn dan ken we aan onze eigen leden. Op de ruilavond zullen nieuw uitge komen zegels verkrijgbaar zijn van Suri name, uitgegeven ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Toneelge nootschap „Thalia". Ook kunt U ze afhalen bij de heer M. J. Witte, Julianastraat 7. Tenslotte verzoeken wij de leden bij 'n eventuele adreswijziging hiervan kennis te geven aan de secretaris. TEXELSE LEIDER VAN ONTBIJTCLUB Vorige week heeft U voor de radio in de rubriek „De Ontbijtclub" van Bob Spaak het schoolorkest onder leiding van onze vroegere eilandgenoot, de heer Karei Lemstra kunnen horen. Heden morgen om acht uur treedt dit gezelschap wederom op en vrijdag kunt U hen nog eens beluisteren. Het zijn 13 leerlingen van de VGLO-school te Alkmaar. De heer Lemstra maakte vroeger, tij dens zijn studietijd, deel uit van een Texelse band, die zich verscheidene ma len in het openbaar heeft doen horen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 3 maart 1958 Gevonden te Den Burg: sleutel; zoge naamd Bokketuig; grijze aansteker, rij wieltas; lederen want; bougiesleutel; pad vindersmes; grijze wollen das; wit hand pompje; rood-grijze kinderwant; donkere riem van een regenjas; autoped; lederen motorhandschoen, motorwant, damespor temonnee (inh. 5,17); huissleutel; brui ne portemonnee, wieldop; zwarte want; kastsleutel; sleutelbos; lederen portemon nee (inhoud 0,10); rood plastieken kin dertasje; te Oosterend: blauwgrijze wol len want. Verloren te Den Burg: muntbiljet a 2,50, goudkleurig schakelarmbandje (merk Epox), zwarte lederei?' wanten; grijze pet met bont, zwarte want; boe kentas met boeken; groene enkele fiets tas; militaire baret met wapen Genie; portefeuille (inhoud foto en klassekaart verkenners); bruine wollen handschoen met wit geborduurd; herkenningsplaatje auto (Dodge), rode muts met grijs bont, te De Cocksdorp- damesarmbandhorloge met medaillon en bruin lederen bandje; te Oosterend: bakho-sleutel. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor op werkdagen geopend van 16.00 tot 18.00 uur. DAMCLUB TEXEL Deze week kwam damclub Eierland op bezoek voor de revanche. Het resultaat was wel wat teleurstellend, nadat ze thuis zo goed partij had gegeven: S. v. Heerwaarden Jzn-P. de Bloois 20 Jas Vinke-G. A. ten Brugge 20 Jo Schoo-W. de Bloois 11 A. v.d. Slikke-M. P. Reuvers 20 C. v.d. Werf-A. Boon 11 A. Vinke-Jb. Bruining 11 D. v.d. Werf-A. v. Hoorn 11 G. Dros-J van Loo 02 C. P. Burger-W. Stolk 2—0 C. Vinke-J. van Dorp 20 Jb. Koorn-R. Hooijberg 20 P. Bruijn-J. Reus 20 18—6 Jeugd: W. Laan-J. A. v.d. Slikke 02 J. v.d. Bout-P. v.d. Wulp 20 T. Verheijen-P Roeper 11 J. Moerbeek-T. Verheijen 11 A.: Joh. D. Bakker-J. Hooijberg 11 C.: C. C. Barhorst-L. Keijser 20 J. Hillen-J. J. Lafeber 20 Oudeschild. „Klein Toneel" heeft met de opvoering van het toneelstuk „In de schaduw van wolkenkrabbers" een goede greep gedaan. Het was geen ge makkelijk stuk en het eiste van de spe lers hun volle concentratie. De voorzitter, de heer J. S. Dros verzocht dan ook de jeugdige bezoekers hiermede rekening te willen houden en vooral rustig te blijven. En de jeugd heeft zich daar volledig aan gehouden. Het stuk speelt geheel in Sweetie's Home, een volkslogement van niet al te beste reputatie, waar het wrakhout van de New Yorkse samenleving terecht komt. Publieke vrouwen, aan cocaïne verslaafde mensen, die in de gevangenis gezeten hebben etc. We vinden daar Sweetie, de eigenaresse van het volks logement (mevr. A. Dros-Kuyper); Lucky een onogelijk mannetje met veel praats (de heer Jan Bruin), die later de echtge noot van Sweetie blijkt te zijn. Sammie Trent, bijgenaamd de Bult, een door droomspul (cocaïne) en drank aan lager wal geraakte acteur (C. v.d. Kerkhof); Margaret Simson, een juffrouw van niet al te beste reputatie (mevr. Siersema) en Professor Bernstein, een vroeger zeer be langrijke geleerde, die door de slagen van het noodlot aan lager wal is ge raakt en aan geheugenverlies lijdt (de heer Visser). De verhouding onderling is zeer slecht en de gezamenlijke houding tegenover de hospita nog slechter. Het is dan ook geen prettig wonen in huize „Sweetie". In dit gezelschap komt een nieuweling binnen, Harry Weene, een man die 12 jaar in de gevangenis heeft gezeten voor moord (de heer J. D. Koning). Deze is vastbesloten zich weer een plaats in de maatschappij te veroveren en heeft al direct een gun stige invloed op Sammie, die wel eens wil proberen van de kwade invloed van het droomspel af te komen. Er komt nog een nieuwe gast, n.l. Suzy, een blind meisje van 15 jaar, dat door Lucky op de stoèp is gevonden (Dory Dros). Sweety wil haar wegsturen, want er is r.iets aan te verdienen, maar de andere protesteren en beloven gezamenlijk voor haar te zullen betalen. Sweetie, die erg hard lijkt maar toch de kwaadste niet is, stemt toe'. Suzy blijkt haar oom Billy (Lody v.d. Wulp) te zijn kwijtgeraakt en ieder neemt aan, dat ze in de steek is gelaten. Ze is lief en onschuldig en heeft een heilzame invloed op alle bewoners, Het spreekt vanzelf, dat de politie voor de kostgangers meer dan gewone belang stelling heeft. Inspecteur Lodges (de heer Tj. Bergstra) komt dan ook nogal eens aan. Gewaardeerd wordt dit niet, ook al heeft hij goede bedoelingen en Sweetie laat hém dit onomwonden blijken. Er doet zich een complicatie voor als blijkt, dat een bekend gangster is dood geschoten en een van de bewoners van huize Sweetie vermoedelijk de dader is Niemand weet wie, tot tenslotte de pro fessor bekent, dat hij de schuldige is. Zijn zoon was door de gangster op het slechte pad gebracht en in een vuurge vecht gedood. Dit wilde hij wreken en in de momenten, dat zijn geheugen terug kwam had hij het plan van de moord bedacht. Overigens leverde hem dit geen windeieren op, want op het hoofd van de gangster stond een prijs van 25 000, De anderen, die eerst heftig hadden ont kend, hadden nu spijt, dat zij de daders niet waren. Maar het komt toch nog goed De professor heeft bemerkt dat al zijn medebewoners in wezen niet slecht zijn vooral door hun houding tegenover de blinde Suzy. Hij verdeelt het geld on der hen en laat zijn lang niet onbelang rijke bezittingen aan Suzy na, die nog onbedorven is en er nog veel goed mee kan doen. De professor vertelt dan iets over zijn leven. Als atoomprofessor had hij mee geholpen om de bom te fabriceren, die op Horosjima werd geworpen. De verschrik kelijke gevolgen en de dood van vrouw en zoon vervolgden hem voortdurend, totdat hij tenslotte zijn geheugen had verloren, zelfs zijn naam. Omdat Marga- reth deze lachend had genoemd, kwam zijn verleden weer terug. Hij waarschuw de voor de vreselijke gevolgen van de atoomoorlog, die de mensheid in het ver derf zou storten als er niets tegen werd gedaan. Als men denkt dat de oude professor is ingeslapen vertelt ieder zijn levens verhaal. Lucky blijkt de man van Sweetie te zijn en 9 jaar te hebben gezeten wegens het doden van een medeminnaar. Sweetie had in die tussentijd het hoofd boven water gehouden met het exploiteren van verdachte huizen, omdat geld haar enige doel was. Harry heeft een genaturaliseerde Duit ser gewurgd, die pochte op het Duitse onderzeebootwapen, waarmee het schip was getorpedeerd, waarop zich zijn vrouw en kind bevonden Margareth was van moord beschuldigd door haar vriend en op straffe van aanbrenging bij de po- STRAND VRIJ VAN VUILE OLIE Het ziet er naar uit dat ons strand in de toekomst verschoond zal blijven van de vuile olie, die de schepen op zee lozen. In 1954 is namelijk in Londen een ver drag gesloten tussen 32 landen, waar onder Nederland. De Tweede Kamer moet nu zijn goedkeuring hechten aan de voorlopige sluiting van het verdrag. Het bepaalt, dat men binnen vijftig zeemijlen uit de kust geen olie mag lozen. Een uitzondering is gemaakt voor de Noordzeekusten, waar een breedte van 100 zeemijl geldt. Daardoor is de gehele zuidelijke Noordzee taboe voor de lozing van olie. Men verwacht veel van de voorgestelde regeling. litie gedwongen op het slechte pad te gaan. Sammy de Bult is er niet bij om een verklaring te geven, want die viert nieu we triomfen als toneelspeler. Voor zijn comeback had inspecteur Lodges gezorgd. Margareth en Harry blijken van elkaar te houden en gaan samen een nieuw le ven beginnen. Even lijkt de goede geest in huize Sweetie nog weer verloren te gaan als Suzy's oom Billy komt opdagen en een neger blijkt te zijn. Want al zijn allen paria's, een neger is nog veel min der. Suzy zegt echter, ook al is hij zwart, het blijft mijn oom Billy en ook dit probleem wordt opgelost. Zelfs eenoog, een dronken kerel (de heer P. Dogger) wordt opgenomen als Sweetie aan de professor wordt herinnerd. Als oom Billy dan bijzonderheden ver telt over zijn pleegdochter Suzy, blijkt dit de verloren gewaande dochter van Harry Waype te zijn, zodat het wel een zeer happy end had. Niemand zal aannemen dat het steeds toegaat met aan lager wal ge raakte personen. Maar als het stuk een indruk heeft gegeven van wat er aan de zelfkant van een grote stad zoal aan wrakhout aanspoelt, heeft het aan het doel voldaan. Er valt nog heel wat op te knappen voor mensen die van goeden wille zijn. Het stuk was niet overal even sterk. In het tweede bedrijf zat de meeste han deling en daar waren de spelers ook op z'n best. De scène in het laatste bedrijf, waar ieder zijn leven ontrafelde, gaf te weinig handeling. Over het algemeen werd er goed gespeeld. De heer Visser speelde de rol van de ongelukkige pro fessor meesterlijk. Met hem heeft „Klein Toneel" een zeer goede aanwinst gedaan. Mevrouw Dros was als de heerszuchtige, niets ontziende hospita buitengewoon op dreef. Dit soort rollen is voor haar ge knipt en naast de professor werd het stuk voor een groot deel door haar ge dragen. De heer C. v.d. Kerkhof gaf eveneens zeer sterk spel te zien. Wan neer hij stukken uit Shakespeare decla meerde was hij op z'n best. Mevr. Sier sema had een goede opvatting van haar rol als niet al te slechte vrouw, terwijl Dory Dros een goede vertolking gaf van het blinde meisje Suzy. Hoe kan dat ook anders met zo'n moeder. De andere spe Iers gaven eveneens behoorlijk spel te zien, hoewel de heren Koning en Berg- I stra wel eens sterker hebben gespeeld. Het daverend applaus aan het slot be wees wel dat het gebodene in de smaak gevallen was. Een mooi succes voor .„Klein Toneel" en de ijverige regisseur, de heer P. Dogger. De zusterverenigingen van Den Burg, welke door „Klein Toneel" waren uitge nodigd waren alle vertegenwoordigd. SVC - OOSTEREND De Cocksdorp. Zaterdag werd een gymwedstrijd gehouden tussen de gym- afdelingen van Oosterend en Sportver. Cocksdorp in de garage van de heer Pieterse, doordat elders in De Cocksdorp voor dit sportevenement nog steeds geen geschikte plaats aanwezig is. Zoals te verwachten viel, bleef er spanning in tot de laatste oefening. Bij de meisjes bleef het aan de ringen vrijwel gelijk, maar bij de andere toestellen behaalden de Oosterender meisjes een aardige voor sprong. De junioren leverden aanzienlijk betere prestaties. Met de ringen, brug en evenwichtsbalk werd goed gewerkt en ze haalden daardoor een deel van de achter stand in. Ook door de Oosterender meis jes werd zeer goed gewerkt en er viel dan ook een goede vooruitgang te be speuren. De dames van De Cocksdorp waren op alle toestellen de Oosterender dames de baas, maar op de brug deden de Oosterender dames niet veel voor de dorpers onder en lieten goede dingen zien. Bij het laatste nummer, het paard, leverden de Cocksdorper dames aanzien lijk betere prestaties en zij behaalden zo doende een flinke voorsprong, die de Cocksdorpers zeker nodig hadden Daar door wonnen zij de wedstrijd. Hieronder volgen de persoonlijke uit slagen van de eerste drie. Bij de meisjes behaalde Ivonne Roest van Oosterend met 72,9 de eerste prijs; bij de meisjes van De Cocksdorp-groep werd Riet Buis met 71,3 nummer 1. Nummer 2 werd Tonny v.d. Vis met 70,5 punten. Bij de junioren behaalde Ria van Ton gelen met 77,8 het hoogste aantal punten; bij Oosterend werd Pietje v.d. Vis num mer 1 met 71,4; nummer 2 werd bij de junioren Henny Schouten met 74,6. Bij de dames tenslotte werd mevr. Tr. Boon-v.d. Berg met 77,9, die wel de beste prestaties van deze wedstrijd leverden, nummer 1. Bij de Oosterender groep werd Lies Vlaming met 71.8 nummer 1. De tweede werd Riet v.d. Beek, met 75,5, van deze groepen. De Oosterender afdeling behaalde een totaal aantal punten van 1242,1. De Cocksdorper afdeling behaalde een to taal aantal punten van 1246,9, zodat deze met een klein aantal punten verschil deze wedstrijd wonnen De leidster van de Cocksdorper dames, mevr. Zuidema, mocht uit handen van de heer Keizer, leider van de wedstrijd, een fraaie lauwertak in ontvangst nemen. S.V.C.-nieuws Onverwachts werd nog een oefenwed strijd gespeeld tussen twee combinaties van De Koog en S.V.C., deze eindigde in een 41 overwinning voor SVC. Als er geen verandering in het pro gramma komt, speelt SVC 2 zondag thuis tegen De Koog 2, aanvang 2,30 uur. De adsp. spelen zaterdagmiddag thuis tegen Texel b, aanvang 4 uur. Nu het programma verschoven is, is de pot van de voetbalpool ook blijven staan. Deze is zeer aantrekkelijk. Waag een kans! LEPELAARS IN DE MUY Zondag 2 maart streken vijf lepelaars in De Muy neer. Blijkbaar hebben ze eerst de sneeuwstorm even afgewacht. Vorig jaar kwamen de eerste lepelaars op 1 maart terug. Zoals bekend brengen deze fraaie vogels de v/intermaanden in Egypte door. UERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur samenkomst in het Noorden t.h.v. de fam. Vlaming, „Utopia" Vertoning van de filmstrook „Indische Nederlanders komen naar Nederland". MINISTER SUURHOFF SPRAK TE DE COCKSDORP Minister Suurhoff heeft in café Hooij berg, De Cocksdorp, voor een eivolle zaal het woord gevoerd. Na zijn verkie zingsrede, die met grote aandacht werd gevolgd, beantwoordde de minister vele vragen, door de aanwezigen gesteld Zie verslag in volgend nummer. FEESTAVOND MIDDENSTAND Het programma voor de familie-avond van de Alg. Texelse Middenstands Ver. werd voor de derde maal verzorgd door het Langedijker Cabaretgezelschap, be staande uit acht medewerkers. Ook dit maal heeft Langedijk de Texelaars weer bijzonder geamuseerd met een program ma, dat bij iedereen zeer in de smaak is gevallen. Besloten werd met een gezellig bal. Deze avond werd zaterdag in „De Oranjeboom" gehouden. 49 TEXELAARS OP LAGERE TECHNISCHE SCHOOL Uit het jaarverslag van de Lagere Technische School, Den Helder, blijkt, dat de cursus thans door 49 Texelse leer lingen wordt gevolgd. AANBESTEDING KLEUTERSCHOLEN B. en W. hebben vorige week een open bare inschrijving gehouden voor de bouw van drie kleuterscholen (Oosterend, Ou deschild en De Koog). De laagste inschnj vers waren: J. Vermeulen, Oosterend, timmer- en metselwerk 59.369,S. Rentenaar, Oosterend, loodgieterswerk, 7.349,elektra 2350,C. Bremer en J. J. Vonk, schilderwerk, 7.018,- Totaal 76.086,De begroting was 74.000,—. Verdere inschrijvingen: Sleking en Butter, Groet, timmer- en metselwerk, 92.301,— en 93.801,—, afhankelijk van het te gebruiken materiaal voor bin nen- en buitenmuren; fa. wed. I. Voigt, idem, 69.700,en 64.300,B. Gieze, idem, 66.980,— en 62.600,—; fa. Duin, idem, 67.053,— en ƒ61.591,—; fa. J. Drijver, idem, 69.875,en 66.325, fa. J. Agter, lood- en zinkwerk en elektra samen 10.690,M. Bakker, elektra, 2.735,J. G. Oele, lood- en zinkwerk, 8.203,—. „GEKLUISTERD CONGO" Op uitnodiging van Langeveld De Rooy (Boekhandel Parkstraat), heeft dr. Melchior zaterdagavond in „De Linde- boom-Texel" een causerie gehouden over zijn reis door Belgisch Congo. De heer J. van Wijk, directeur van Langeveld De Rooy, mocht een groot aantal belangstellenden welkom heten. „Gekluisterd Congo" is de titel van het nieuwste boek van dr. Melchior, die niet alleen een vlotte pen heeft, maar zijn verhalen zelf met uitstekende tekeningen verlucht. Na zijn reis met de Willem Barendsz naar de Zuid-Pool, waar men de traan- rijke walvissen aan de haak sloeg, be sloot dr. Melchior eens een geheel ander deel van de wereld te gaan verkennen. Hij koos daartoe Belgisch Congo, een enorm uitgestrekt gebied, dat in cen traal Afrika ligt. Spreker vergeleek het gebied met een enorm soepbord, waarin op z'n beurt een volledige hutspot te be speuren valt. Ja, er is van alles te bele ven: woeste stroomversnellingen, rustige negerdorpjes, ondoordringbare oerwou den. Je komt er moeilijk in en je komt er moeilijk uit. Pas door de moderne tech niek is de reiziger in staat het gehele land zonder al te grote ontberingen te verkennen, want de Belgen hebben een net van wegen aangelegd. Overigens: kleiwegen, zodra men een stukje buiten de beschaving komt. Op zijn tocht maakte hij kennis met verschillende rassen, wier aanraking met het christendom veelal nog zeer zwak is. Verering van de voorouders viert er nog hoogtij en een man, die meer waarde hecht aan zijn koe dan aan zijn weder helft kan toch waarlijk nog niet als christen geboekstaafd worden! Hij be zocht een gebied, waarin drie miljoen negers woonden, maar er werden even eens drie miljoen koeien gehouden Niet voor de verkoop, maar louter om het be grip rijkdom uit te drukken. De grootte der mesthopen duidt er de welstand van de rundvee-eigenaar aan Interessant was ook zijn relaas over de waterhyacinth, die daar momenteel als een soort myxomatose voortwoekert: dichte velden van deze bloemen maakten er het oversteken van een rivier zeer moeilijk. De plant hoorde thuis in een afgesloten vijver, maar werd door een blanke in cultuur gebracht. Een paar planten die hij over had, gooide hij in de rivier en na een minimum van tijd domineerde er de waterhyacinth. Dr. Melchior vertelde eveneens op kleurrijke wijze over zijn bezoek aan 'n kopermijn, over de stichting van een ne gerdorp door de zoon van een Ameri kaanse chirurg, die in de States niet kon aarden, maar in Centraal Afrika goed werk deed, al wist hij het dan niet tot een tweede Albert Schweitzer te brengen. Interessant was ook het filmpje, dat spreker had opgenomen. Jammer, dat hij dikwijls bij minder gunstig licht had moeten filmen. Op deze avond was men in de gelegen heid een boeken-expositie te bekijken en o.a. het boek „Gekluisterd Congo" in te zien of te kopen. De schrijver voorzag het betreffende exemplaar van zijn hand tekening. „Vreemdeling" die zich thuis voelt Zes eeuwen na Willem Beukelsz. Opmerkelijk is het, dat de harL vangst, die in de middeleeuwen op gr schaal in Zeeland werd beoefend, voornamelijk het werk van de „vret delingen" in Breskens is geworden, schien is dit een beetje onvriendelijk gedrukt, want vreemdelingen voelen Ufkers en Texelaars zich al lang meer in Breskens. En ook de bevolk van deze vissersplaats heeft hen nimi als zodanig beschouwd. Met open am zijn de vissers uit het noorden ontvan en men is dankbaar voor de rijkdom, zij met hun haringkotters de zee ont men en hier aan de wal brengen. Al lezen wij in de Prov. Zeeuwse Court die vervolgt: Een van die „vreemdelingen", die zo goed in Breskens thuisvoelen, is lem van der Vis uit Oosterend op Te Zijn kennismaking met Zeeland dat( van 1947, toen Breskens voor het e< thuishaven van de Texel 2 werd Voor die tijd opereerde men vai Oostende. Na enkele seizoenen is de Te 2 daarna weer uit Breskens verdwe: tot 1953. Vanaf die tijd maakt de kol weer deel uit van de ongeveer 70 sc pen, die de „Zeeuwse" haringvloot v men. Willem van der Vis is behalve kundig visser ook een vooruitstrevi visser en daaraan dankt zijn bemann het, dat men reeds drie seizoenen grootste vangsten deed. Vissen in de zuiverste betekenis het woord doet Van der Vis niet rru Hij geeft slechts adviezen en aan bo van de Texel 2 en de Texel 32 weet n die naar waarde te schatten. Gerrit ming is de schipper, Willem van der heeft de supervisie. Zijn raad is waard. Dit seizoen heeft hun koppel 786 haring aan wal gebracht en het st reeds vast, dat ook ditmaal, evenals 1956 en 1957 de wimpel voor de b{ vangst over het gehele seizoen voor 1 der Vis zal zijn. Glimlachend kijkt hij het raam In gedachten ziet hij de kl ren van Breskens al wapperen in masttoppen van de Texel 2 en Texel Vooruitstrevend noemden we Van Vis en dat is hij ook. Hij was een eersten, die trawl en vleet ruilde v het „atoomnet", een kuilnet, dat spronkelijk werd gebruikt door de nen. De haringvissers in Breskens kei het later van de Belgen af. De moeili heid bij het vissen is het op de jui diepte brengen van het net. Dieper 18 vaam vissen gaat niet en wanneer „viszoeker", een soort echolood, vert dat de haring op 20 vaam „zit", dan men aan boord van de kotters achter net. Het atoomnet wordt door twee k ters, die een „span" of „koppel" vorn gesleept en het is duidelijk, zo zegt der Vis met nadruk, dat een goede v standhouding belangrijk is. Nog enkele weken dan is het seiz< voorbij. Dan nemen we een tijdje n zegt de man, die meer dan schipper de Texel 2 is. Daarna komen andere n ten aan boord, want dan begint de jai op de platvis, tong voornamelijk. FILMNIEUWS: DE BABYSITTERS VAN DE MARIN Een Brits oorlogsschip brengt een k bezoek aan Napels Een van de pas jierende matrozen (John Mills) keert j abuis met een schat van een baby boord" terug. Het gevolg is een krai zinnige verwarring tijdens de nu volg< de geallieerde oefening, want een aan scheepsgenoten probeert (onopgemei de zuigeling te verzorgen Wanneer er ook nog een totality maarschalk met gevolg aan boord ko is het helemaal een aaneenschakel van komische situaties, die hoe het anders? aan het slot toch weer een gelukkige oplossing komen. Al al dus een film, die de tradities van Engelse klucht volkomen voortzet. TEXELS FANFARE NAAR CONCOURS Tijdens de ledenvergadering van Koninklijk Texels Fanfarecorps, vrijd avond in Hotel „De Graaf" gehoui onder voorzitterschap van de heer P Koorn, is met 17 stemmen voor en slee 5 stemmen tegen besloten om op dond dag 15 mei, Hemelvaartsdag, deel te i men aan het concours, uitgeschrei door de West-Friese Bond van Harmorl en Fanfarecorpsen. Het Kon. Texels F! fare zal wederom in de ere-afdeling tfl komen. Als vrij nummer heeft men I kozen „1' Italiënne in Alger", een ouvl ture van Rossini, het verplichte nunul is „A Foster", ouverture van Boudein.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 2