Cjroen '2wartsjexels in het L, Giième de Cftca^ rondj££ genezen-snel m-et PUROL Heeft u uw vrouw al eens verrast sat A met de nieuwe RANG rol? g»o8 m eo 8ii'gTmTrrrryvrrinrinrrrmTrrrm^Yinrrfyryrtfr»mm nnurmmrnrmrrrmrnrm-rren nuuiiirrrfi IkDAG 8 MAART 1958 fEXELSE 72e JAARGANG No. 7229 COURANT ire N.V. v.h. Langeveld de Rooij andel Drukkerij Bibliotheek iurg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn-pr. ƒ2,25 p. kwart, -j- 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm lERLIJKE STAND VAN TEXEL 3 februari tot en met 6 maart 1958 >oren: Ronny, zv Jan Eelman en de Smit; Dieuwertje, dv. Jacob en Agnes Janssen; Albert, zv Al- Schagen en Elizabeth T. Swaerts; tna, dv. Lieuwe Visser en Alida van lertrouwd: Adriaan Heerschap en Dros; Biem Vlaming en Janna M. lijter; Theodorus H. Franchimon en >eth Dijker. ?rleden: Trijntje Graaf, wv Zoete- Dud 91 jaar; Gerbrandina Kikkert, uis, oud 63 jaar; Wilhelmina Catha- riesen ev. Huisman, oud 80 jaar. INGEKOMEN PERSONEN irtje C. Witte van Deventer, Keizer- 26 naar Wilhelminalaan 114; Thijs Ier Laan, van Hoogkerk, Aduarder- terweg 22 naar C 116, met gezin; A. M. Keijzer, van Duitsland naar ixlaan 10; Johannes de Vries, van Mariniersweg 7 naar Den Hoorn fantje Koorn, van Haarlem, Leidse- 72 naar Schilderend 113. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD iaterdag 8 maart Burg, „Oranjeboom", UDI voert op Cinquille". schild, „Eigen Gebouw", Jubileum- 1 i.v.m. 25-jarig bestaan Alg. Ned. rbedrijfsbond. Burg, „Casino", Middag- en avond telling Missiefilm „Okkelo, kind van a". iondag 9 maart Burg, „Casino", ouderavond gidsen- „Margaretha Sinclair". Maandag 10 maart Burg, „De Graaf", Postzegelbeurs. Burg, „Texel", Vergadering C.H. rereniging, Spr. de heer Kikkert. Voensdag 12 maart Burg, „Casino", toneelavond HBS- ngen Burg, „De Zwaan", de heer Alofs kt voor R.K. vrouwengroep Afd over „Tuin- en andere planten". Burg, „Texel", C.N.V. vergadering Besturenbond (kadervergadering) Vrijdag 14 maart Burg, „De Vergulde Kikkert", 4.30 Opening Onderwijstentoonstelling wen" ;rend, Gebouw v. Chr. Belangen, idering A.R. Partij. Spreker- Mr. W d. Sluis. BEROEPEN TE WIERINGEN Als predikante der Doopsgezinde ge meente te Wieringen werd zondag j.l. be roepen ds. mej. M. C. Keijser Sd., propo- nente A.D.S., afkomstig van Texel. UITVOERING R.H.B.S. Leerlingen van de r.h.b.s. zullen op woensdag 12 maart in het „Casino" het blijspel „De twee Egyptische dieven' opvoeren. TEN DIENSTE VAN HET VERKEER De A.N.W.B. heeft woensdag en don derdag op Texel 31 nieuwe wegwijzers en 16 richtings- en voorrichtingsborden ge plaatst. Dit is een belangrijke verbete ring. Wij hoeven alleen maar te wijzen op de nieuwe borden bij Dros' Autocentrale. Uiteraard zijn deze borden in de aller eerste plaats van belang voor het toe risme. De Texelaars behoeven thans in veel minder gevallen als onbezoldigd gids te fungeren. De wegwijzers op de Stenen plaats staan thans op een in het oog springend punt; men kan ze thans ook vanuit de Hogerstraat en Weverstraat zien. LECTUURVOORZIENING RODE KRUIS Wij willen nog even de aandacht ves tigen op ons lectuurhuisje in de Park straat. Tevens wijzen we er nogmaals op, dat partijtjes lectuur, na een berichtje aan de heer G. van Beek, Westerweg, Den Burg, gaarne door ons bij U worden afgehaald. Bedenk, dat zeer vele patiën ten door Uw lectuur vele aangename uren kunnen hebben. TEXELS FANFARE NAAR CONCOURS dens de ledenvergadering van het nklijk Texels Fanfarecorps, vrijdag- d n Hotel „De Graaf" gehouden r voorzitterschap van de heer P. J. n, is met 17 stemmen voor"en slechts mmen tegen besloten om op donder 15 mei, Hemelvaartsdag, deel te ne- aan het concours, uitgeschreven de West-Friese Bond van Harmonie- anfarecorpsen. Het Kon. Texels Fan- zal wederom in de ere-afdeling uit- ïn. Als vrij nummer heeft men ge- fi „1' Italiënne in Alger", een ouver- van Rossini, het verplichte nummer Foster", ouverture van Boudein. deze vergadering zijn twee leden ldigd, de heren Jac. Schrama en P. die in 1913, dus 45 jaar geleden iet korps toetraden. De jubilarissen len door de voorzitter hartelijk toe- roken. De heer Schrama heeft 19 de functie van voorzitter vervuld, ijl de heer P. Zijm ettelijke jaren het er over de penningen gevoerd heeft, ens de vereniging werd hun een lverde asbak met nog aan te bren- inscriptie aangeboden. De voorzitter inerde aan hun verdienstelijk werk. de namens de heer Zijm werd hier- et woord gevoerd door de heer ama, die het lief en leed in vogel- it de revue liet passeren. „Wij hopen alve eeuw vol te maken", aldus de Schrama. De heer Zijm stemde daar ne mee in. voorzitter memoreerde in zijn ope- swoord de verrichtingen van het af >en jaar. Een bijzonder jaar, want torps had in 1957 moeten besluiten zien van deelname aan het con Dat hield echter ten nauwste ver met diverse moeilijke omstandig- n. Het bestuur en het overgrote deel leden bleken 't concours niet gaarne lissen en de directeur, de heer A. onderstreepte ook op deze avond enselijkheid tot deelname aan het ours, waar men op het concours zijn ihten kan meten. Door te studeren een concours, bestaat ook de moge- leid zich op het hoge niveau te hand n of nog hoger te klimmen. Met voudige muziek werd begonnen en als men voorheen de korpsen, die in de ere- afdeling uitkwamen voorbij zag komen, ging als het ware de pet al automatisch af. Nu speelt men die muziek zelf en dat bet Kon. Texels Fanfare zich in deze ere- afdeling thuis gevoelt hebben de presta ties wel bewezen. Een eerste prijs en enige malen een tweede prijs, die kwa puntentelling in de schaduw van een eer ste prijs lag. De voorzitter herinnerde, sprekende over de activiteiten in 1957, aan de huldi ging van de voorzitter, die onderscheiden werd met de zilveren medaille verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. Natuurlijk werd de voorzitter door het korps een serenade gebracht! Op 30 april hield men een taptoe, op 4 mei werkte men mee aan de herdenking, op 29 mei werd samen met VIOS geconcerteerd. Dan was er de zeer geslaagde collecte met muziek ten bate van het te stichten jeugdkorps. De vereniging telt thans 25 stemgerechtigde leden en 29 adspirant- leden. Dat is, aldus de voorzitter, een uniek iets voor ons korps. Dat houdt een belofte in voor de toekomst. Spreker herinnerde voorts aan het ge zamenlijk concert, waarbij het aantal zangers en zangeressen echter veel te was. Er werden twee lampionop tochten gehouden, een serenade aan TESO gebracht, Sinterklaas werd met muziek begroet. Het jeugdkorps trad op. Daar ging een mooie reklame van uit, want diverse ouders hebben intussen ge ïnformeerd of hun zoon ook tot dit jeugd korps kan toetreden. Natuurlijk kan dat, mitsde benodigde instrumenten voorhanden zijn. „Als wij de instrumen ten beschikbaar hadden, zouden wij nog 15 jongens bijeen kunnen trommelen". Nadat de heer H. Zijm de uitstekend verzorgde notulen had voorgelezen, was het woord aan penningmeester A Broekman: „Het jaar 1957 is voor onze vereniging zeker een topjaar te noemen. Door de grote toeloop van jeugdleden, die ten slotte ieder hun eigen instrument nodig hebben zijn we er toch in geslaagd een voordelig saldo ad. 583,75 over te hou den. De hoge inkomsten zijn in grote lijnen verkregen door een subsidie van de Ge meente Texel ad. 1000,voor aankoop instrumenten voor het jeugdkorps, de jaarlijkse subsidie eveneens van de Ge meente ad. 200,een lijstcollecte ad 1127,43, verhoging van donateursgelden tot. 1358,25, meer opbrengst verhuur banken tot 728,02 en een toezegging van het Anjerfonds ad. 300, Tegenover deze inkomsten zijn er zeer grote uitgaven gedaan. Er werden n.l. nieuwe instrumenten, 5 marstrommen een concerttrom en 6 koffertjes voor pis tons, bugels en een altsax aangekocht Tevens zijn 17 instrumenten zo goed als nieuw gereviseerd teruggekomen. Ook is dit jaar het gebouwtje weer keurig opgeknapt en voorzien van water leiding. Jammer is het dat onze jaarlijkse winteruitvoeringen wederom een tekort opleverden van 200, De rekening was nagezien door de heren Schrama en Zijm. Alles was stipt in orde bevonden. Besloten werd de donatiegelden op het minimum van 1,50 te handhaven. De MINISTER SUURHOFF SPRAK IN DE COCKSDORP Als aan overbesteding geen halt was toegeroepen, had Nederland veel eerder en veel ernstiger in de moei lijkheden gezeten. Maandag sprak Minister Suurhoff voor een geheel gevuld theehuis Hooijberg te De Cocksdorp. Na opening door de heer J. J. Westdorp jr. begon de Minister met er op te wijzen, dat er blijkbaar in Nederland verkiezin gen op komst zijn. Hij kon het althans heel goed in zijn agenda merken. De ver kiezingen voor de Prov. Staten spreken velen niet erg aan, maar toch zijn zij van het allerhoogste belang. Niet alleen be slissen Prov. Staten hoe de Eerste Kamer er uit zal zien; ook de eigen taak van de provincie groeit in betekenis: het wegen- beheer; de gezondheidszorg; het beheer der bedrijven (waterleiding en electrici- teit); het toezicht op de uitbreidingsplan nen en de taak der gemeentebesturen. Ook hebben de provincies tegenwoor dig een eigen taak t.a.v. de aanvullende werkenpolitiek. Wie de taak van de Prov. Staten volgt merkt op, dat de ver schillende fracties vaak uiterlijk strijd leveren in vooruitstrevendheid. Dat zelfde is echter ook in de Staten-Gene- aal te zien, maar het is goed door dit uiterlijke vernisje heen te kunnen kijken Als de begrotingen van sociale zaken of onderwijs worden behandeld, hebben ook de confessionele partijen tal van wensen te etaleren; doch wordt de be groting van financiën aan de orde ge steld, dan blijkt telkens weer, dat de heren Lucas, Van de Wetering, Van Leeuwen c.s. vinden, dat de regering het geld over de balk gooit. Dan willen zij dat de regering tal van taken afkapt en ambtenaren ontslaat. Op grond hiervan, aldus Minister Suurhoff, beschuldigde ik tijdens het laatste verkiezingscongres de confessio nele partijen van tweeslachtigheid. Spre ker ziet de oorzaak van dit praten met twee monden in de opbouw van de con fessionele partijen. Het is niet een con creet politiek program dat de leden ver enigt, doch het feit, dat de leden tot één kerk behoren, hetgeen hen in één partij verenigt. Regelmatig blijkt hierdoor dat de hele benadering van verschillende po litieke en maatschappelijke problemen hierdoor bij leden van één partij uiteen loopt. In elke confessionele partij is dui delijk een vooruitstrevende en een be houdende vleugel aan te wijzen. Spreker staat dan stil bij de door braak, die de P. v.d. A. voorstaat. Hier verenigen zich mensen op een concreet politiek program en worden de leden vrij gelaten in hun beginsel. Zorgwekkend noemt de Minister het opdelen van het openbare leven in zuilen. Er zijn bepaal de activiteiten waarvan ook wij zien, dat hierbij zo nauw de eigen levensovertui ging is betrokken, dat het belangrijk is dat dit in de eigen sfeer gebeurt, zoals bijv. het onderwijs. Maar waar die nau we binding niet aanwezig is, wijzen wij verzuiling af. Spreker is van oordeel, dat wij grote politieke problemen beleven. Hij herin nert aan de Russische kunstmaan, een technische vinding van enorme betekenis, doch helaas niet in handen van hen, die er de welvaart mee zouden kunnen die nen. Het Euromarkt-verdrag maakt de verwezenlijking van een oud ideaal mo gelijk. Dit besluit, is eigenlijk van veel groter wezenlijke betekenis dan het be sluit tot bestedingsbeperking. Als wij de laatste al weer lang vergeten zullen zijn, blijven deze verdragen, die grote nieuwe mogelijkheden scheppen ..x»1 Uitvoerig staat Minister Suurhoff ver volgens stil bij de bestedingsbeperking, veroorzaakt door een overbesteding over de gehele linie, zowel in de particuliere, de industriële als de overheidssector. De alom heersende stemming: „Het kan wel lijden" werd nog door de overheid aangewakkerd door de handhaving van de investeringsaftrek; door de belasting verlaging en door de vrijere loonvorming. Tegen deze maatregelen heeft de fractie van de P.v.d.A. zich verzet, omdat naar haar mening deze maatregelen niet pas ten in een conjunctuurpolitiek. De rege- ringspolitiek is vaak een compromispoli- tiek; ook de P.v.d.A.-minister moeten dus wel eens mee. Spreker aanvaardt zijn deel van de verantwoordelijkheid voor deze maatregelen, maar het gaat toch naar zijn mening niet op, nu de P.v.d.A. de eerstverantwoordelijke te noemen voor de huidige moeilijkheden. Welke an dere fractie heeft indertijd een waar schuwend woord laten horen? De overbesteding demonstreerde zich in een kwijnende deviezenpot; een kapi- taalschaarste en een tekort aan 150.000 werkkrachten. Hier moest een halt wor den toegeroepen, anders was de deviezen pot verbruikt, waarvoor de invoer van grondstoffen zou stagneren. Ook zou spoedig in het geheel geen kapitaal meer verkrijgbaar geweest zijn, waardoor elke overheidsactiviteit onmogelijk werd, ook de woningbouw. Was dus niet ingegre pen, dan waren de gevolgen naar spre kers mening nog aanzienlijk ernstiger geweest. Spreker wijst er op, dat de SER advies uitbracht over de te nemen maatregelen. Deze nota werd in de Tweede Kamer met alg. stemmen aanvaard. Wij wisten voor uit dat er minder werk zou komen, maar wij hebben van het begin af gesteld, dat de werkloosheid niet boven een bepaalde omvang mocht komen. De huidige werk loosheid is naar sprekers mening in be paalde streken en in bepaalde sectoren te hoog. Daarom is nu deze week een programma van bestellingen en aanvul lende werken aangekondigd, waarmee 150 miljoen is gemoeid. Spreker verge lijkt de huidige situatie met die in de dertiger jaren. We hebben Colijn nooit de werkloosheid verweten, wel dat hij er niets tegen deed. Het Plan van de Arbeid is zelfs nooit bestudeerd. Een kardinaal verschil met nu is voorts, dat er toen volop geld tegen een lage rente te krij gen was. Overigens is nu ook nog slechts sprake van een te hoge werkloosheid bepaalde streken en in bepaalde maan den. Spreker wijst erop, dat de woning wetbouw is veilig gesteld. De Minister heeft vertrouwen in de redelijkheid van het Nederlandse volk. Men zal geen ge loof hechten aan de bewering, dat de bestedingsbeperking een uitvinding van het Nederlandse volk. Hij wijst nog op het programma dat wacht, als de tij delijke moeilijkheden overwonnen zijn: scholenbouw, wegenaanleg, bevordering industrievestiging, vreedzame toepassing van atoomenergie, de weduwen- en we zenvoorziening, de invaliditeitsverzeke ring. Hij ziet de toekomst met vertrou wen tegemoet. Van de gelegenheid vragen te stellen wordt druk gebruik gemaakt. Spreker gaat nog in op de kortere werkweek, de onderwijspacificatie, de verhoging van de topsalarissen, het rassenprobleem Zuid-Afrika en de vraag, waarom de P.v.d.A. niet in de oppositie gaat, als zij gedwongen wordt een compromis te aan vaarden. De heer Dros dankt de spreker voor zijn boeiend betoog en tevens de „Stem des Volks", die de avond muzikaal op luisterde. IWGSIOL Elketond een Sie@MWWlf JQ contributie werd vastgesteld op 0,25. Deze zal voortaan wekelijks worden geïnd. Bestuur. De heren P. J. Koorn en H. Zijm werden met overgrote meerderheid van stemmen herkozen. De heer Fr. Zegel volgde de heer Van der Vijver op, die helaas wegens ziekte zijn functie tussen tijds moest neerleggen. Uit de medede lingen van de voorzitter bleek, dat de heer Van der Vijevr met hart en ziel blijft medeleven. Werkplan 1958: op 30 april taptoe, 3 mei medewerking aan de Herdenking, op 5 mei viering Bevrijdingsfeest, 15 mei concours, 28 mei concert samen met het jeugdkorps, 4 augustus concert samen met D.E.K. en de zangver., 5 en 31 aug. lampionoptocht. Te Oudeschild zal een rondgang worden gemaakt en ook zal weer aan het Koger strandfeest worden medegewerkt. Enige leden zouden graag eens in het hoogseizoen een goed concert willen ge ven. Doorgaans treedt men in het voor- en naseizoen op en dan is het aantal gas ten nog niet zo groot. Besloten werd met een zeer geani meerde rondvraag. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 10 maart op om 7 08 uur en gaat onder om 6.34 uur. Maan: 12 mrt. L.K.; 20 mrt. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 8 mrt. 10.44 en 22.56; 9 mrt. 11.16 en 23.26; 10 mrt. 11.45 en 23.57; 11 mrt. 12.11 en 12 mrt. 0.27 en 12.43; 13 mrt. 1.0: en 13.35; 14 mrt. 2.04 en 14.52; 15 mrt 3.Ó8 en 16.22. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. OVERDENKING: BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot en met 31 mei 1958 Op werkdagen: Van Texel: 5.20 15.20 Van Den Helder: 6.30 16.45 Op zon- en feestdagen: Van Texel: 7.40 11.30 7.40 18.10 9.20 19.35 10.30 12.50 11.40 14.00 16.00 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 18.20 19.35 WIE ZAL HET EERST DE MINSTE WEZEN? Anders komt het nooit weer goed. Want als het er op aankomt hebben alle bei partijen gelijk. Hoe langer ze erover nadenken, hoe meer gelijk ze zelf hebben. Tenslotte zal het welbeschouwd geen en kele zin hebben om tegenover de ander de minste te willen zijn, want het wordt toch niet gewaardeerd, het is voor die ander wel gemakkelijk, hij zal nog den ken, dat hij gelijk heeft ook en uiteinde lijk is er niets verbeterd. Daarvoor ken nen de mensen elkaar te goed. En toch, wil het weer goed worden, dan zal een an beiden de minste moeten zijn. Dit gepuzzel komt onder mensen nogal eens voor. Zolang er tenminste nog enige wil is om goed met elkaar te leven. Zo lang er nog intelligente mensen zijn, die begrijpen, dat wat zij van de wereld, van anderen en van zichzelf denken nog niet de heilige en laatste waarheid is; en dat wat er van de wereld, van anderen en van henzelf gemaakt wordt niet alleen van mensen afhangt en door mensen be oordeeld wordt. Maar dan nóg, hoe moet de knoop van deze menselijke verwikke lingen doorgehakt worden? Het is te denken, dat moeder en kind dit eerder met elkaar ontdekken dan twee buren. Wie lief heeft, weet waarom een mens, ook onredelijk, toegeeft, ongelijk ver draagt, vergeeft, vergeet en klein wil zijn om zijn liefde. En zo gaan hem ook de ogen open voor wat een ander in hém mist en van hém onderging. Konden we allemaal maar zó tegen over elkaar staan! De mensen zouden gelukkig worden. En daarom wil God het ook. Want zo is Hijzelf. Als de mens het met God niet vinden kan evenmin als met de ander dan zal ook een van beiden de minste moeten zijn om het weer in orde te maken. God, de Schepper en Heer, heeft de minste willen zijn! Eigenlijk een belache lijk zichzelf weggooien van een werke lijke God, die de mens met een adem haling zou kunnen wegblazen; die boven dien inderdaad zich dan ook niet het minste verwijt zou behoeven te maken, alsof hij ook zelf maar op enigerlei wijze mede schuld had aan de onderlinge moeilijkheden. Zo kan men zich ergeren aan deze haast ongelooflijke daad Gods in Jezus, de Christus. Als men niet ziet, dat het is, omdat God als Vader toch blijft liefheb ben en niet loslaten wil. Daarom zoekt Hij nog wie dit leest. Daarom offert Hij zich op om maar weer contact te krijgen met de kinderen van zijn schepping. Daarom moest de Christus lijden. De Kerk overdenkt weer Zijn lijdenstijd. U kunt er zich zondag mede in verdiepen, wat dat was en wat het nog is. Iemand, die het opgebracht heeft de minste te zijn, terwijl hem niets verweten kan worden, onheus te bejegenen of straal te negeren hoe noemt men dat? Maar als die iemand de God is, dan is het dom, of slecht. Welbeschouwd, in werkelijkheid dan, is het een betovering, als de mens niet ontroerd wordt van intense dank baarheid en natuurlijk gretig de geboden gelegenheid aangrijpt om door de door Jezus Christus geopende poort het verlo ren Paradijs weer in te gaan. W. S.V. Texel Programma voor zondag: RKAFC- Limmen; VZV-WGW; Vios-Texel; Suc ces-JVC. Texel 2-Watervogels 2; Texel a-WGW a; Cocksdorp a-Texel b. Handbal. JHC 2-Texel 1; WGW b- Texel jun. JHC adsp.-Texel adsp. Laten we hopen dat dit programma ge heel kan worden afgewerkt. Voor Texel 1 een moeilijke opgaaf, maar bedenk eens hoe klein het verschil was in de thuis wedstrijd. Durf te spelen zoals je kunt én durf te schieten! Handbalsters, zorgt voor een prima conditie; er is een flink programma af te werken. Succes maar weer! Welpentraining is voortaan op dinsdag middag 4 uur. Woensdag vervalt dus. NATIONALE INZAMELING 1958 VAN HET LEGER DES HEILS Van 10 tot 23 maart zal de traditionele Nationale Inzameling van het Leger des Heils weer worden gehouden. Met collec tebussen en intekenlijsten zullen de heils soldaten huis aan huis, op kantoren en fabrieken, een bijdrage vragen. Er zijn geen grote prijzen mee te winnen. De totale uitgaven alleen voor maat schappelijk werk van het Leger des Heils in ons land bedroegen in het afgelopen jaar (geheel afgezien nog van incidentele hulp uit de „armenkassen" der korpsen) meer dan vier miljoen gulden. Er is geen enkele aanwijzing dat dit in de toekomst minder zal kunnen worden. Het zal eer der meer zijn, veel meer. En dat meer dere zal er dus moeten komen. Het is heel eenvoudig de barmhartige Samaritaan, die het alleen niet meer af kan. In die zin zal zoals u het terecht van het Leger des Heils mag verwachten uw geld ook worden gebruikt. a o mim a o a 91 a i o i o o a a o ft ft o n o o a 9 o 9 1111 a a 9 I91 i 111 y t ti im 8II a 9 JUXUJ-UJ-UXILMXULiLO-OJU.^.iJLiLU-UUUUUUUUUULO-».» J l een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1