Cjroen 'TwarL-Jexels in het harL, -fïïj'JVrfii .±J£l3IjL33J 1012 kinderen gevrijwaard voor polio Jhfcon - Eierlandse landbouwer boert in Californië Vakantie op Texel 72e JAARGANG No. 7230 COURANT ENSDAG 12 MAART 1958 FEXELSE ave N.V. v.h. Langeveld de Rooij chandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 ref trouwhartige blik kijkt het jongetje naar de vreemde oom die toch echt kwade bedoeUngen koestert. loe beschaafder de volkeren, hoe der de oorlogen". Nou gaat dat niet d op als wij worden aangevallen met nodernste vernietigingsmiddelen zul- wij dat helemaal niet behoeven te ken, de pijn is al voorbij eer ons het jel van angst kan bekruipen, nze beschaafde wereld heeft overi- méér en volledig verantwoorde at- ties in petto. We kunnen in dit ver- d denken aan de massale inenting tn de kinderverlamming. Iedere vol- sene juicht deze voorbehoedende tregel uiteraard toe en op Texel is ook het nodige begrip voor de nood- ïlijkheid ervan in ruime en alleszins redigende mate aanwezig gebleken, t van de 1200 opgeroepen kinderen den er niet minder dan 1012 worden andeld. In sommige gevallen lieten de ieren wegens ziekte verstek gaan en ;chien heeft een, overigens te ver- irlozen, percentage de noodzakelijk- 1 van de inenting toch niet aange- ld. e wijze ouders hebben hun kroost n inenten. Kinderen van nog geen oud, zuigelingen nog, en kleuters, al zo ongeveer aan de grote school toe m een beeld van deze massale inen- te krijgen heeft een onzer medewer- 5 de actie van nabij gadegeslagen. Hij eg daarbij een duidelijk beeld van de ïrse reacties. Het leek hem toe, dat de leren van buiten de dorpen over het tmeen flinker waren. Sommige kinde- behielden hun glimlach ook toen de erige naald gelanceerd werd. Ande- hadden slechts een heel klein steun- nodig. „Zeg maar „Au", moedigde de ter dan aan. Ze deden zulks gedwee jingen volhardend huns weegs, ïaar er waren er ook bij en natuur de meesten die reeds gilden voor eprikt werden. „De meesten leden het st voor het lijden, dat ze vreesden en dat toch wel meegevallen moet want meermalen zag je de kleuters snuit zetten van „O, is dat hèus s?" Een enkele keer merkte een held dat het helemaal niet zeer deed en s hebben we een jongetje gezien, dat i als een geboren fakir gedroeg. Wij ben geen aantekening gehouden van reactie-stand jongens-meisjes. Er wa- flinke iongens en flinke meisjes en deze massale inenting moesten d 1200 spuitjes worden gevuld. omgekeerd. Een enkele maakte er een klein drama van en produceerde een ge- ic-der varkentje trots zou gaan. Het vervelende was als je samen met •neer broertjes en zusjes moest aantreden. Ging de eerste een keel opzetten, dan volgde subiet de gehele troep. Een niet gewaarschuwd slachtoffertje stond doorgaans het stevigst. „Honderd per uur" zo hoorden wij de dokter op merken. Ja, het ging aan de lopende band. Het had trouwens nog veel vlug ger kunnen gaan, maar blijkbaar had de organisatie niet verwacht, dat het mede werkende team zó snel kon werken. 1012 maal werd een nieuwe, ter plaatse gezuiverde spuit gevuld met een nauwkeurig afgepaste dosis vaccin (één c.c per injectie). Iedere naald werd bo vendien onder de loupe genomen en in dien nodig bijgepolitoerd. De administra tie zorgde voor het incasseren van de Die venijnige naald kan je behoorlijk van streek maken. Overigens: het jongetje op de grote foto hield zich héél dapper. 1,tot dekking van de kosten (het vaccin zelf werd door het rijk gratis be schikbaar gesteld) en verrichtte de nodi ge aantekeningen op oproep- en inen- tingskaart. Sommige moeders hadden hun kroost na afloop van de inenting een versnape ring toegezegd: velen bleken gedurende de séance meer interesse voor een lolly te hebben dan voor een injectienaald. Enkele malen werden leuke bliksem- interviewtjes gehouden tussen dokter en moeder, want nu en dan werd de vraag gesteld of de inenting geen gevaar ople verde, omdat en dan volgde de reden der ongerustheid. In geen enkel geval was gelukkig reden tot ongerustheid en een zeer gegronde reden tot ongerustheid is weggevallen, want de ingeënte kinderen zullen voorshands immuun zijn voor de gevreesde kinderverlamming, die in het verleden ook op Texel slachtoffers ge maakt heeft. FILMAVOND VROUWENBOND N.V.V. Op dinsdag 18 maart organiseert de Vrouwenbond van het N.V.V. in de b.l.o.- school Molenstraat, Den Burg, een film avond, met als onderwerp de kinderuit zending door het Kinabu. JAARVERGADERING Z.D.H. Hedenavond wordt in Loodsmanswel varen de jaarvergadering gehouden, aan vang 8 uur. Deze vergadering geldt voor de gymafdeling en de voetbal. Ieder goed lid is aanwezig! Er staan enkele zeer belangrijke punten op het program ma. Ook de donateurs zijn hartelijk welkom. Zegt het voort. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 12 maart Den Burg, „Casino", toneelavond HBS- leerlingen. Den Burg, „De Zwaan", de heer Alofs spreekt voor R.K. vrouwengroep Afd. Gilde over „Tuin- en andere planten". Den Burg, „Texel", C.N.V. vergadering Chr. Besturenbond (kadervergadering) Vrijdag 14 maart Den Burg, „De Vergulde Kikkert", 4.30 uur. Opening Onderwijstentoonstelling Bouwen" Oosterend, Gebouw v. Chr. Belangen, vergadering A.R. Partij. Spreker- Mr. W R. v.d. Sluis. SANERING PARTICULIERE TUINEN I.V.M. BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEID De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat op het gemeentehuis voor een ieder ter inzage liggen de be schikking van de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening van 10 januari 1957, No. L/PA 3012 en de daarbij behorende op deze gemeente be trekking hebbende lijst, zoals deze is aangevuld bij de beschikking van 27 ja nuari 1958, No. L/PD 94. Deze beschikking verbiedt de teelt van aadappelen in een tuin, gelegen binnen een in de lijst omschreven gebied, behal ve op dat gedeelte van die tuin, dat voor het betrokken teeltjaar is aangeduid op een door of vanwege de Directeur van de Plantenziektenkundige Dienst vervaar digde situatieschets van die tuin. Telers van aardappelen in tuinen, waarop bovengenoemde beschikking(en) niet van toepassing is (zijn), zijn ge houden de bestaande voorschriften nauw keurig op te volgen en mogen slechts daar aardappelen verbouwen waar deze in de twee voorafgaande jaren niet hebben ge staan en bovendien jaarlijks niet meer dan hoogstens 1/3 gedeelte van de tuin. Telers op wier tuin door deze bekend making de beschikking No. L/Pa 3012 van toepassing wordt en die nog niet in het bezit zijn van de situatieschets kun nen deze schriftelijk aanvragen bij de Gew. Raad voor Noordholland van het Landbouwschap, Kenaupark 28, te Haar lem. Texel, 8 maart 1958. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun beschikking van 6 maart 1958, ingevolge de hinderwet vergunning heb ben verleend aan J. C. Rab in Brand stoffen en Bouwmaterialen N.V. te Den Burg (Texel) tot het uitbreiden van de opslagplaats voor aardolieprodukten, waarna gebezigd zullen worden 1 gasolie- tank van 100 m3, 1 petroleumtank van 80m3 en 2 carburinetanks van elk 12m3, alsmede 3 aftappompen, aangedreven door in totaal 3 elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van 15 p.k. in het perceel, plaatselijk gemerkt Oudeschild, nabij de haven, kadastraal bekend, ge meente Texel, sectie D nr. 3606. En aan de Minister van Marine te 's-Gravenhage tot het oprichten van een schietinrichting op het perceel, plaatse lijk gemerkt De Hors, kadastraal bekend. "•v. >ente Texel, sectie G nr. 218. Texel, 6 maart 1958. Burgemeester en wethouders voornoemd, Ue Burgemeester, C. de Koning Dt Secretaris. P Beemsterboer KEURING VOOR DE DIENSTPLICHT LICHTING 1959 De burgemeester van Texel maakt be kend, dat alle oproepingen voor de keuring voor de lichting 1959 zijn ver zonden. Zijn er in 1939 geboren manne lijke personen, die de Nederlandse na tionaliteit bezitten en in een der Neder landse bevolkingsregisters zijn opgeno men of daarin opgenomen hadden moe ten worden, en de oproeping voor de keuring dan wel een bericht van niet- inschrijving nog niet hebben ontvangen, dan moeten zijn zich vóór 1 april a.s. ter gemeentesecretarie aanmelden. Texel, 6 maart 1958. De burgemeester, C. DE KONING. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 10 maart 1958 4 koeien 7001000; 15 biggen 3045; 55 nuchtere kalveren 3052,50. TRAININGSTRIAL Zondag 16 maart is er een trainings- trial, welke georganiseerd is door de M.A.B. Club Texel en Anna Paulowna. Deze vindt plaats in de Slufter. De start is om half 2. Het is daar een pracht terrein met wat water enz. De rijders kunnen weer naar hartelust genieten. Deze trial is voor senioren, junioren en nieuwelingen. Er is een extra prijs be schikbaar gesteld voor diegene, die de beste prestatie levert. Uitslag na afloop in het restaurant van het vliegveld. Een paar weken nadat de succesvolle emigranten, de heer en mevr. Van der Star-Halsema, voor een vakantie op hun geboortegrond arriveerden zetten twee andere, niet minder geslaagde emigran ten op hun geboortegrond voet aan wal. Het is het echtpaar A. van Exel en P. van Exel-Kooger, oud-Eierlanders, die ruim zes jaar geleden in september 1951 naar Amerika emigreerden. Naar de staat Alabama. De heer Van Exel, die thans 32 jaar oud is, vertelde ons in de woonkamer van de Eierlandse boerderij „Lou Christi", dat hij in Alabama drie oogsten heeft zien rijpen en., zien verdrogen.. Nee, dat was nu niet bepaald een ge bied, waarin dè kans voor de landbou wer ligt. Het loon van de knechten is daar trouwens niet hoog: 40 dollar per week Hij heeft er tussen de melkkoeien en tussen de maïskolven gezeten. Je kon er geschikt geld opnemen teneinde voor jezelf aan de slag te gaan, maar de om standigheden lokten hem niet. Van een neef, die tezelfder tijd was gaan emigre ren, kregen ze bericht, dat hij het in Californië beter maakte en hij raadde hun dan ook aan niet in Alabama te blijven zitten. Ze gingen verhuizen. Over een afstand van zo'n slordige drieduizend mijlen. Toen zaten ze in Californië, een prachtig land, door vele dichters be zongen en de bevolking zelf zingt er ook, want het gaat de mensen daar goed. De heer Van Exel zei, dat je als mel ker het gaat alles natuurlijk machi naal goed kunt verdienen: een melk knecht, zo zei hij, kan iedere maand een koe oversparen, mits hij een niet al te groot gezin heeft. Hijzelf is daar ook zo begonnen. Met drie man molken ze 300 koeien, die eigendom waren van een Hol lander, een zekere Van Wijk, uit Leiden, die daar al weer een jaar of veertig woonde Ze melken daar op die grote bedrijven vier uur achtereen, van twee uur tot zes uur; ze beginnen dus eigenlijk al als de nacht nog lang niet beëindigd is. Na- melken is er niet bij, het gaat nogal ge haast. Hij heeft er veel geleerd, de Ame rikaanse manier onder de knie gekregen, want je moet een min of meer nieuw systeem toepassen. Een eerste vereiste is, dat je meteen kunt zien of een koe al leeg is. Na drie maanden werd hij ge deeltelijk zelfstandig en beheerde toen 63 runderen. Op die manier hoopt hij t.z.t. ook de eigenaar van het bijbehorende land te kunnen worden. De melk gaat als consumptiemelk naar de stad Sacra mento. Een boer is nauw verbonden met het klimaat en alleen al vanwege het prach tige klimaat wil hij straks, over twee maanden, weer graag naar Californië terug. Zijn vrouw die tijdens ons ge sprek in Den Burg vertoefde denkt daar eender over. Uit de vele foto's, die de heer Van Exel heeft meegenomen, zien wij mevr Van Exel altijd goed ge mutst in of bij de boerderij. Een land, waar je van mei tot september geen re genjas nodig hebt. Gedurende die periode wordt het land bevloeid door water, dat ze aan de bergen te danken hebben, want daar valt regelmatig volop sneeuw. Om de tien dagen wordt het land via een irrigatiestelsel bevloeid. De koeien, die telkens, na iedere melktijd, een frisse weide krijgen en daarin in groten getale worden losgelaten, hebben er een luxe bestaan. Van de runderen wordt trou wens'een luxe opbrengst verwacht: de koeien krijgen veel krachtvoer om de productie zo hoog mogelijk op te voeren. Dit staat in verband met de hoge ar beidslonen. De verhouding krachtvoer- prijs - melkprijs ligt gunstiger dan in Nederland en daardoor is het verant woord om een groter percentage kracht voer te verstrekken dan de Nederlandse boer doet. De heer Van Exel vertelde van 'n bedrijf, waar de koeien gemiddeld 250 kg botervet produceren. De heer Van Exel had destijds bij zijn cmigratieplannen de keuze op Amerika of Nieuw-Zeeland. Uit ons praatje met de heer J. van der Star is gebleken, dat de kansen in beide landen heel goed zijn „Als je goed je best doet, kan je goed vooruit komen". De heer Van Exel Sr. hoorden wij van de week in Den Burg tegenover een an dere landbouwer opmerken, dat zijn zoon het goed maakte, maar dat er nergens in de wereld „wonderen" gebeuren. Nie mand wordt slapende rijk. „Je moet ook een beetje geluk hebben", vindt Van Exel Jr. De foto's toonden ons boerderijen met veel koeien en veel gras. 's Winters wor den hooi en krachtvoer bijgevoerd, maar 's zomers lopen de koeien in de weelde rige klaverweiden; het bedrijf, waarop de heer Van Exel boert is 32 bunder groot. Daar worden thans 130 koeien gehouden. Het werk wordt, nu hijzelf met vakantie Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart. -|- 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm is, gedaan door een andere emigrant, die intussen ook al uitziet naar een eigen bedrijf of iets in die richting. Meteen daar een eigen bedrijf stich ten is niet mogelijk, omdat je als emi grant maar 300 dollars mee moogt nemen. De bedrijven zijn sterk gespecialiseerd: op het ene bedrijf wordt uitsluitend hooi verbouwd, op het andere uitsluitend druiven, weer een ander amandelen, wal noten of kersen. Je vindt er ook vele bedrijven, waar aardappelen worden verbouwd, mais, suikerbieten of gerst. In de omgeving van Van Exel's plaats wordt ook rijst verbouwd, sinaasappelen, perzi ken, ja alle soorten fruit worden daar gekweekt. Op de grote melkbedrijven is ook al het werk gespecialiseerd: de ene arbeider doet niets dan koeienmelken, de ander verzorgt het melkvee, weer een ander verzorgt de kalveren. De man die bij winterdag voor de krachtvoerverstrek- king zorgt, let bij zomerdag op het goed functioneren van de waterleiding over het land. In dit prachtige land wonen nog twee Texelse families en wel de fam. J. de Visser en Adr. van Groningen. Ze wonen resp. op 40 en 250 mijl verder. De fam. J. de Visser ontmoeten zij regelmatig. Voor de woning zagen wij een mooie auto staan. Het was een Plymouth, die je voor plm. 3000 dollar kopen kunt. Ook de Ford en de Chevrolet zijn voor dat be drag leverbaar. Dat is voor Nederlandse begrippen goedkoop, al is een dollar uiteraard meer waard dan een gulden. De benzine kost er aan de pomp 8 ct., maar de boer, die een groter kwantum op zijn bedrijf opslaat, krijgt de benzine voor 7 ct. Wat de lonen over het alge meen aangaat: aan de Westkust verdien je het beste. Een dollar per uur is het minste, vaklieden komen op 3,5 dollar. Op onze vraag of b.v. bouwvaklieden daar aan de slag konden komen, dat wil zeggen als emigrant, vernamen we, dat de vakbonden de emigratie van bouw vakarbeiders verhinderen om te voor komen, dat het aanbod de vraag zal gaan overtreffen. Uit het grenzende Mexico komen ieder seizoen duizenden seizoenarbeiders om allerlei werkzaamheden te verrichten zo als het plukken van tomaten en druiven. Overigens wonen er in het gebied, waar de fam. Van Exel zich heeft gevestigd, mensen van allerlei ras en natie: zijn buurman komt uit Duitsland, links van hen zit een Portugees, achter hen woont een Hollander, schuin tegenover hen een Italiaan, en verder beproeven Japanners en Chinezen, Zwitsers en Ieren er hun geluk. De Nederlanders, Portugezen en Zwitsers voelen zich voornamelijk tot de melkerij aangetrokken, terwijl de Japan ners zich als grootmeesters in de tuin bouw ontpoppen. Daar kan niemand tegenop In de stad Lody hebben zich vele Duit sers gevestigd en je kunt daar met de Duitse taal in de winkel erg goed terecht, in de stad Rippon Escolor vindt je veel Hollanders. Bij het bekijken van de foto's toont de beer Van Exel ons de keuken van hun woonhuis. Iedere vrouw zou reeds willen emigreren voor zo'n keuken, dachten wij. De diepvnesinstallatie ontbrak niet. In Californië kunnen de liefhebbers van de visserij en de jacht hun hart (hoog) op halen. Er is vooral een grote rijkdom aan fazanten en eenden. Tussen de zinnen door gooit de heer Van Exel er nu en dan een Amerikaanse uitdrukking uit. Hij beheerst die taal heel goed. Ze waren trouwens eniger mate beslagen ten ijs gekomen, dank zij ae lessen van meester Laan. „Maar met de uitspraak zaten we nog wel eens. Ik ïaad iedere adspirant-emigrant aan, de nodige aandacht aan de taal van zijn toe komstig vaderland te besteden". Donderdag 27 februari streek hun vliegtuig op Schiphol neer. Ze hadden een tocht van precies 24 uur achter de rug. De tocht ging pal over de Noord pool. De heer Van Exel heeft daar on danks de bittere koude het toestel even verlaten om de Eskimo's eens van nabij te kunnen gadeslaan. Met slechts één en kele tussenlanding, om daar benzine bij te tanken, vlogen ze van San Francisco naar Londen. Zes jaar tevoren hadden ze Nederland met de „Veendam" verlaten. Ze gaan ook weer door de lucht terug. Uit en thuis komt dat het gezin (met twee kinderen) op 1900 dollar te staan. Wij feliciteren de familie Van Exel- Kooger met het succes in Californië en verwachten, dat menigeen na het lezen van dit relaas de lust in zich voelt op kruipen om ook als emigrant zijn geluk te beproeven. Elders vindt men nu een maal dikwijls meer mogelijkheden dan in eigen omgeving; vooral geldt dat voor Texel, waar de mogelijkheden wel zeer beperkt zijn. Voor de mooiste keuze in mantels naar SPOORSJRAAT HOEK KjOMIM.eSTRAa

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1