Cjrocn '2, warLrJexeh in het hart. NeU£ i Inap èp die kale schutting met Ceta-Bever Buitenhijts IlitslggpiïpniL HA MP* BEijf meester verkouder 1RDAG 22 MAART 1958 72e JAARGANG No. 7238 fEXELSEWCOURANT ve N.V. v.h. Langeveld de Rooij ïandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart, -f 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm VERGADERING V.V.V. TEXEL voorzitter, de heer J. C. Rab, deelde dat 't ohofdbestuur besloten had de ibutie en donatiegelden als volgt te gen: de basiscontributie van 1,10 t gebracht op 5,Reeds voor irlog gold de som van 1,10, zodat xhoging dringend geacht moet wor- temeer omdat er diverse plannen op 1 staan. De donatiegelden worden logd: 2,50 inplaats van 1,10, het numbedrag; het beddengeld wordt .ien pet. verhoogd. Dit bedroeg voor )tels en pensions 2,20 en wordt 2,40; voor de bungalows wordt 1,65 was 1,50 en voor de kampeer- ïs en kamphuizen wordt dit 1,20, vas 1,10. (Donateurs zijn niet-be- lebbenden, die het toerisme uit iathie steunen). heer C. van der Kooi vond het maar .zonderlinge toestand", dat de ver ing niet mee-beslist over zulke be- ijke aangelegenheden. Hij vond bepaald ondemocratisch. De voor- moest hem tot zekere hoogte gelijk De heer C. Groenhof wilde weten 16 hoofdbestuursleden met de wij gen akkoord waren gegaan, twoord: Met algemene stemmen, er de lastenverdeling was men het gens niet spoedig eens. Zoals bekend in de logiesverstrekkende bedrijven i de basiscontributie bij in de vorm beddengeld, terwijl van de Midden szaken (winkeliers etc.) een vrijwil- lijdrage wordt gevraagd. De direc- heeft daartoe reeds verscheidene alieden persoonlijk bezocht, heer C. Wonder: ,.De middenstan- (hij bedoelde daarmee de categorie eliers e.d.) worden door het toerisme rijk en daarom acht ik hun tegen- dige bijdrage onvoldoende". ,,De :itter wilde het laatste gaarne be- gen, maar de bijdragen zijn nu een- vrijwillig. Het zou prachtig zijn als liddenstand een bepaald percentage zijn extra winst-door-het-toerisme willen afdragen. heer Van der Kooi merkte op, dat ijdrage destijds is vastgesteld aan de van het veronderstelde profijt en egeling is vrij behoorlijk gelopen. De malige directeur kwam echter ten ide male over de bijdrage praten en hebben de middenstanders gewei- De heer Van der Kooi wilde best de financiële steun door de midden- 1 praten, mits dit op sympathieke gebeurde. directeur, de heer J. C. Quint, licht- e, hoe de 18.500,aan lidmaat- ppen bijeengebracht zijn: 4.500, de middenstand, 9.000,door de sbedrijven en 5.000,door TESO. heer - M. Bakker, voorzitter r.-k. lenstand, zag gaarne een midden ier (hij bedoelde kennelijk een win- t) in het hoofdbestuur, maar de zitter meende, dat het hoofdbestuur zeer uitgebreid samengesteld is. ieer W. Visser schreef de oorzaak van niet vertegenwoordigd zijn in het dbestuur toe aan het verzuim de af- igsvergaderingen te bezoeken. Tij de rondvraag werd dit onderwerp laals aangesneden. De heer Van der merkte toen n.l. op, dat de heer Vis- wel kon zeggen, dat de middenstan- zich veelvuldiger op de afd.-verga- ngen moeten laten zien, maar dat s voor een afdeling De Koog b.v. toch lig zou baten, daar die afdeling nu naai veel meer hoteliers e.d. telt dan eliers. „Daar komen wij er niet )at de middenstand evenveel moet agen als de horeca-mensen heb ik bestreden op grond van het feit, de belangen m.i. niet op een gelijk au liggen". De heer Van der Kooi tijdens de pauze even uitgerekend, de middenstandsbedrijven (winkels) verhoogde omzet door het toerisme jn van ongeveer 25 pet.; voor de hore- 'edrijven ligt dat toch wel even hoger! voorzitter meende, dat deze bereke- stellig niet helemaal zou opgaan en voor een juist beeld een studie ge- |kt zou moeten worden door middel statistieken; ook de directeur meen- dat men een en ander niet kan be uren aan de hand van de overnach- |en zonder meer. De heer N. van •onhoven meende, dat het aantal be- jers van Texel beduidend lager zou als het eiland geen toerisme kende. van dat feit wordt door de winke- s (het hele jaar door) geprofiteerd. De r G Bakker gaf zulks toe, maar wees j>, dat Texel in 1920, toen er nog nau- ijks sprake was van vreemdelingen- <eer, reeds 7.000 zielen telde, „maar :it inderdaad veel in", e heer M. Bakker gaf de heer Visser dat de winkeliers in het algemeen >rt belangstelling voor WV-aange- mheden aan de dag leggen en dat de k alleen kan worden gediend door de den ineen te slaan. 'e heer Hamerslag vroeg waarom er geen tennisbaan aan De Koog is gelegd. Antwoord: te Den Burg was leg van de (twee) tennisbanen verant- 'rd, doordat een van de banen door de lisclub wordt gehuurd. Voor De Koog momenteel een particulier plan in stu ft antwoord op een vraag van de heer Eelman kon worden medegedeeld, dat bushalte bij het voormalige postkan- H.H. BLOEMBOLLENKWEKERS Kwekers van narcissen en krokussen worden vriendelijk verzocht steekbouten bij hun te veld staande partijen te zetten met hun naam en adres en de soortnaam. Bij het ontbreken hiervan kan er niet gekeurd worden als wij niet weten van wie de partijen zijn, hetgeen later moei lijkheden kan geven. Neem dit verzoek goed ter harte en alvast bedankt voor de medewerking. De controleurs voor Texel van de B.K.D. A. Lagerveld M. Dwarswaard. INGEKOMEN PERSONEN Wijbrand Ouweltjes, van Oterleek, Stompetoren, Buurtplein 14 naar Oude- schild 364, met gezin; Cornelia Keijser, van Katwijk, Drieplassenweg 17 naar Gravenstraat 20. VERTROKKEN PERSONEN Anna den Das ev Bugel, van K 153 naar Wieringen, Zwindwarsstraat 10; Cornelis Groeneveld, van H 35 naar Adorp, Spoorlaan 11; Geertrudes C. Smit van Wilhelminalaan 84 naar Zaandam, H. Gerhardstraat 8; Alida Lap van Groene- plaats 12 naar 2e Jan Steenstraat 40hs; Irene Witte, van B 180 naar Bussum, Thierensstraat 9; Margaretha J. M. Kievits ev Brinkhuis van Weststraat 1 naar Utrecht, Jos Haydnlaan 1; Antje van der Meer ev Wennink, van S 6 naar Dietinchem, Wijnbergseweg 54, met gez.; Anne A. H. Kievit, ev Dekker van Ko- gerstraat 2 naar Leeuwarden, Abeelstr. 8 BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 14 tot en met 20 maart 1958 Antonius Wilhelmus Cornelis, zv Corne lis G. Schoenmaker en Wilhelmina M. Vendel; Wim Paul, zv Sibe Knol en Nelly Eelman; Josina Maria Johanna, dv Rink Jonker en Catharina M. Dekker; Robert, zv Pieter Arensman en Gerda M. A Reinders; Johannes, zv Johannes P. Stoop en Geertruida Blom; Helena Maria Duvera, dv Willem J. Bakker en Johanna A. Bakker. Ondertrouwd: Arie Koopman en Mei- narda Pool; Paul Rus en Helena E. Dijt. Getrouwd: Christoph A. Dekker en Anna A. H. Kievit; Biem Vlaming en Janna M. de Ruijter; Theodorus H. Fran- chimon en Elisabeth Dijker. Overleden: Leendert Bakelaar, oud 88 jaar; Willem Griek, oud 80 jaar; Pieter Mosk, oud 76 jaar; Agatha Tekelenburg wv Pascha, oud 71 jaar. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR toor te De Koog gehandhaafd blijft, maar dat daar niet meer geparkeerd zal wor den. De heer A. Daalder meende een gunstiger plaats aan het begin van de Badweg te zien, maar de heer Van der Vlies meende, dat men daarmede de zaak van de neringdoenden niet zou dienen. De heer D. Eelman wilde het verschil weten tussen kampeerhuisjes en zomer huisjes. De directeur lichtte hem dit toe. De kampe'éri'aad bepaalt tot welke ca tegorie het betreffende gebouwtje moet worden gerangschikt. Zomerhuisjes be horen tot het hoger geklassificeerde genre. De heer Groenhof wilde weten wie de strandfeesten organiseert. „Worden ze door de V.V.V. gesubsidieerd?" Ant woord: neen. De heer Groenhof bracht dit ter sprake omdat men steeds moet bedelen om de benodigde gelden voor het feest bijeen te kunnen krijgen. Hij wilde een vaste bijdrage per lid laten heffen. Steeds is er een groot tekort (de laatste keer b.v. was er enige honderden guldens tekort bijeengekomen) en de last komt altijd op dezelfde groep. De directeur is voornemens een circulaire te verspreiden, waarin ook een beroep op financiële steun door de gasten wordt gedaan, „tenslotte wordt het feest ter wille van hun kinderen georganiseerd". De heer C Wonder waarschuwde voor de invoering van een z.g. logeerbelasting, een „Kurtax", zoals ze die op Borkum heffen. Doel van die „Kurtax" is de uit voering van allerlei plannen ten be hoeve van het toerisme te kunnen verwe zenlijken. De heer Wonder meende, dat dit een aangelegenheid is, die door de overheid moet worden verzorgd. Het rijk moet er voor zorgen, dat de recreatie oorden de gasten behoorlijk kunnen ont vangen. Antwoord: in grote lijnen voelt men niet voor een logeerbelasting, want dan zou men de klok achteruit zetten Wèl zou men met één slag van alle finan ciële problemen af zijn. De heer Beemsterboer zei, dat een be slissing inzake dit onderwerp geleidelijk aan naderbij schijnt te komen. Hij wees en passant op de grote activiteiten, die door de Waddeneilanden zijn gevoerd in zake het tot de overheid gerichte ver zoek tot verhoging van de rijksuitkering uit het gemeentefonds aan de wadden eilanden, die nu eenmaal tot taak hebben de toerist een verantwoord vakantiever blijf te bieden. In zijn slotwoord richtte de voorzitter woorden van erkentelijkheid aan het adres van de directeur, wie dank ge bracht werd voor het vele werk, dat hij ten dienste van het toerisme verzet. STRAALJAGER VLOOG TEGEN SLEEPKABEL De piloot van een op vliegveld Texel gestationeerd toestel beleefde een dezer dagen een hachelijk avontuur; een straal jager naderde met gierend lawaai, toen de „Texelaar" met een sleepzak aan een 1200 meter lange kabel boven de artille riestellingen bij Den Helder vloog. De piloot van de straaljager raakte plotseling in een moeilijke situatie, want wijkend voor een zware sneeuwbui kwam hij in de buurt van exploderende grana ten terecht. Hij maakte een snelle ma noeuvre om uit de gevaarlijke zóne te ontsnappen, maar vloog daardoor op ca. dertig meter van de Texelse kist tegen de kabel, die niet brak, maar diepe groeven in een der vleugels sneed. Tenslotte werd de kabel van het sleepvliegtuig losgerukt (met haak en al), zodat de sleepzak er gens in zee terecht kwam. De Texelse piloot heeft van een en an der rapport opgemaakt en naderhand vernomen, dat de straaljager behoorlijk beschadigd was geraakt. FANCY FAIR IN OUDESCHILD In hej „Eigen Gebouw" te Oudeschild wordt van 27 tot en met 29 maart een ancy-fair gehouden ten bate van de schoolreiskas. Het zal aan de nodige attracties niet ontbreken en de organisa tie hoopt dan ook, dat zeer velen het feest met een bezoek willen vereren. Zie voorts de adv. S.V. Texel Programma. ZAP a-Texel a; Heden middag: ZDH a-Texel c, 4 uur. Texel 1 en 2 hebben weer rust. Handbal: DWOW-Texel, 1,50 uur; DWOW jun.-Texel jun., 1 uur; Texel adsp.-Tonegido a, 2 uur. S.V.C.-nieuwe A.s. zondag speelt het eerste elftal thuis tegen DWOW, aanvang 1,30 uur. De adsp. gaan hedenmiddag naar Tex. Boys b; voor het vertrek krijgen jullie bericht. SV De Koog Als het programma niet wordt opge schoven, speelt De Koog 1 zondag thuis tegen Dirkshorn, aanvang 1.30 uur. De Koog 2 is vrij. De adsp. spelen vanmid dag om 4 uur thuis tegen Oosterend b. Terreindienst: Zie kastje. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 20 maart 1958 Gevonden te Den Burg: donkerblauwe jongenspet met bont; grijze kinderwant; muntbiljet van 2,50; zwarte lederen dameshandschoen; donkerblauw jongens jasje; witte wollen sjaal; groene kinder want; zakdoek; dameshorloge; grijze pet; muntbiljet van 2,50. Verloren te Den Burg: huissleutel; beige muts (angora); bruine portemonnee met inhoud; zwarte lederen motorwan ten; blauwe want; bril met licht montuur (gelast); gele kinderwantjes met bruin groene rand; bruin zakmesje; biblio theekboek; bruin zakmes (merk Herder); lichtbruine damesportemonnee, inhoud jDlm. 7,rood-groen geblokt sjaaltje; beige-kleurige lederen handschoen; gummi regenbroek; huissleutel; lederen want. Weggelopen te Den Burg: zwart konijn. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel ZUIGELINGEN Woensdag 26 maart consultatiebureau De eerstvolgende zitting van het con sultatiebureau voor zuigelingen word' gehouden op woensdag 26 maart a.s. en wel voor de baby's uit Den Burg, uit wijk B en uit Oudeschild. ONDER DE POMP De Hervormde vrouwenvereniging van De Koog het ok puur feesviert. Een zilveren jubileum soms? Dat dachten ze tenminste, maar doe de feesttaart wier ansneë, werd ontdekt, dót ze zich een jaartje vergist hödde. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 24 maart op om 6.36 uur en gaat onder om 6.59 uur. Maan: 28 mrt. E.K.; 4 april V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 22 mrt. 9.33 en 21.50; 23 mrt. 10.02 en 22.17; 24 mrt. 10.31 en 22.44; 25 mrt. 10.59 en 23.13; 26 mrt. 11.29 en 23.44; 27 mrt. 12.00 en 28 mrt. 0.18 en 12.36; 29 mrt. 1.04 en 13.30. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Op deze plaat ziet U een deelnemer van de Overkant een stijl duin afdalen. Het was een moeilijk, maar aantrekke lijk parcours en ook van de zijde der Overkanters werd de uitzetters alle lof toegezwaaid. KINABU Op uitnodiging van de Vrouwenbond van het N.V.V. heeft de stichting „Kina- bu" welke ten doel heeft zwakke of nerveuze kinderen voor het herwinnen van gezondheid naar een koloniehuis of een pleeggezin te sturen dinsdagavond in de „Beatrixschool", Molenstraat, Den Burg, een interessante voorlichtings avond belegd, waarop door mej. Van den Burg, een mooie film werd gedraaid en mevr. Van Boven-Woudstra een en ander omtrent het werk van „Kinabu" vertelde. „Kinabu" bestaat al veertig jaar. Aan vankelijk gingen de zorgen uit naar het zwakke kind, maar tegenwoordig zijn het vooral nerveuze kinderen, die door de stichting geholpen worden. Men startte onmiddellijk na de eerste wereldoorlog, toen talloze kinderen ondervoed waren. Voor pleeggezinnen komen alleen streng geselecteerde gezinnen in aanmer king, want men dient positief zeker te zijn van de kans op de gewenste „winst". De gelden worden hoofdzakelijk bijeen gebracht in de vorm van overheidssub sidies, giften en door bijdragen van de zijde der ouders, die n.l. naar vermogen dienen bij te dragen. Als U vandaag of morgen tot de ont dekking zoudt komen, dat Uw zoontje of dochtertje een ernstige candidaat lijkt voor „Kinabu" is het niet meteen de bedoeling, dat U zich met dat bureau in verbinding stelt: hier is namelijk het woord en de beslissing aan de schoolarts. De Kinabu is een strikt neutrale ver eniging, waarin dus plaats is voor alle groeperingen en voldoende rekening wordt gehouden met de godsdienstige overtuiging. Er staat een koloniehuis in Soesterberg, maar als er te veel kinderen worden aangeboden, maakt men ook ge bruik van dépendances en wel te Soest, Vorden en Nijmegen. Bovendien kunnen „Kinabu"-kleuters in het speciale kleu terhuis te Petten worden gehuisvest. Mevr. Van Boven wees op het verschil tussen het stadsmilieu en het plattelands milieu en daarom zal men over en weer even aan de nieuwe situatie moeten wen nen. De uitzending duurt minimaal zes we ken met een maximum van een jaar. De kinderen, die naar koloniehuizen gaan 1 variëren in leeftijd van 5-14 jaar; voor de pleeggezinnen is de leeftijd op minimum zes jaar gesteld. Bezoek wordt alleen toe gestaan als de uitzending verlengd wordt, tenzij het voor het kind beter is om ook dan bezoek achterwege te laten. Aanvan kelijk bestond de mogelijkheid tot het bezoeken van de kinderen (meer op ver zoek van de ouders dan op verzoek van de jeugd zelf!), maar al spoedig bleek, dat de kinderen beter geen bezoek kunnen krijgen. Heeft een kind heimwee, dan kan zulks toch niet met een bezoek worden opgelost en moet men het kind wel weer naar huis terugsturen. Spreekster stond ook stil bij de oorzaak van het ontstaan van nervositeit. Aller eerst wel door de slechte huisvesting met alle gevolgen van dien. Ook in gevallen, dat de moeder uit werken gaat, ontstaat vaak een nerveus kind, waar de harmo nie uitvalt. Vooral in de stad gaan al meer en meer moeders uit werken. Dat is funest voor een gezin dat schoolgaande kinderen telt. Nee, de „sleutelkinderen" zijn niet te benijden. Mevr. Van Boven beschreef de vele narigheden waarmee het stadskind veelal te kampen heeft. In het algemeen ge- sproken is een belangrijk percentage kin- Hier ziet U de heer Wim Koopman, Oosterend, in actie als deelnemer aan de trainingstrial, welke vorige week zondag door de clubs van Anna Pau- lowna en Texel in de omgeving van „De Slufter" werd gehouden. De heer Koop man bezette de eerste plaats en daarom geniet hij de eer aan U te worden voor gesteld. Deze manoeuvre vond plaats in een stukje moeras, gelegen ten noorden van de dijk, die de grens vormt tussen de Muy en de Slufter. FILMNIEUWS: KLEURIGE BETTELSTUDENT Deze klassieke operette is met veel vaart in kleuren op het doek gebracht. De bekende melodieën zijn de hoogte punten in deze film, waarin twee reizen de studenten naar Karkau komen om de stad van vreemde overheersers te bevrij den. In werkelijkheid zijn het officieren v an de gevangen prins en de twee vro lijke snaken slagen erin op weinig mili taire maar eerder studentikoze wijze de stad in handen te krijgen en de prins uit de kerker te halen. Ze maken daarbij gebruik van alle middelen, die in operettes nu eenmaal mogelijk zijn: van persoonsverwisselin gen, van mooie meisjes die in officiers uniform verwarring stichten in het vijandelijke kamp, van omkoperij en werpen ook hun mannelijke charmes in de strijd, waarmee ze de dames in de stad Krakau naar hun hand zetten. Ten slotte blijven ze toch geen vrije mannen, want twee arme maar allerliefste gra vinnetjes veroveren uiteindelijk de dap pere officieren en wel voor levenslang. „DE BLAUWE DiAMANT VAN DE MAIIARADJA" Twee Franse avonturiers, Jean en Paul, zijn op zoek naar diamanten in de Indi sche oerwouden. Zij stuiten echter op 'n bende inboorlingen, die hen een kopje kleiner willen maken. Zij weten het vege lijf te redden. Ook dat van een koningin, die Maya heet. Jean wordt meteen ver liefd op haar, hij wil er met haar van door maar allerlei moeilijkheden rijzen op. Hij ziet ten lange leste echter kans zijn rivaal, een stinkend rijke Groot- mogol, om de tuin te leiden en hem ook nog de grootste diamant ter wereld af handig te maken. 'nxtivcr bieod veroorzaakt tv F.koamatischo Pijnea. L'rasatai zuivert dat bloed on i»&gt zo die Fijnen eruit Geen wonder dat ge U al gauw een ander mens voelt, tot wonder wat in staat, terwijl gij met die tergende Rheumatische Pijnen van alle dag nauwelijks meer op of neer kunt. Kruschen maakt U weer een ander mens vief, vitaal! Jaren vallen van U af en ge ziet 't leven weer van de zonnige kant. Uw apotheker of drogist M-yprt U Kruschen graag. deren nerveus geworden, doordat zij op een school gaan, waarvoor zij niet bere kend zijn, die niet bij hun aard past. Door geregeld contact tussen ouders en onderwijzers kan veel narigheid worden voorkomen. „Kinabu" zorgt voor het contact met cte ouders van nerveuze kinderen om de oorzaak van dat verschijnsel te kunnen doorgronden. Soms zijn die oorzaken van ogenschijnlijk ondergeschikte betekenis. Bepaalde gevallen worden aan betrok ken overheidsinstanties doorgegeven. Na de uitzending wordt nog gedurende een jaar controle op de onderscheidene ge vallen uitgeoefend. Jaarlijks neemt de „Kinabu" een dui zendtal kinderen op, waarmede wel be wezen is, dat deze organisatie belangrijk werk verricht.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1