Cjrom '7wartsJ'exeU in het hart-, Hincy-fair voor jeugd Oudeschild Algemene vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank ■iiriininirriiQg~g mti Studeert U laat „De Spar" bereidde geuotvolle In april 250 Texelse Sparklanten naar Brussel j haar cliëntèle twee avonden nr. n f ENSDAG 26 MAART 1958 fEXELSE 72e JAARGANG No. 7234 COURANT ave N.V. v.h. Langeveld de Rooij khandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart, -f 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm onderdagmiddag om vier uur wordt ancy-fair geopend, welke tot en met •rdag in de o.l. school te Oudeschild worden gehouden. Een fancy-fair, die een demonstratie betekent van de irachtige samenwerking van de )sgenoten, want practisch alle gezin hebben er de schouders onder gezet: ers en zoons hebben speelgoedartike- vervaardigd prachtige auto's en ;nifieke treinen ,,Een sprookje om te aldus de heer P. Kleve, hoofd der >ol; en de moeders en dochters hebben kelen gemaakt voor de handwerk- id, die eveneens de stoutste verwach- i zal overtreffen. hele gemeenschap is ingeschakeld, die hele gemeenschap hoopt nu maar, de fancy-fair het beoogde resultaat opleveren: een indrukwekkend saldo, iruit allerlei kosten moeten worden ;reden: er staat een driedaagse school- op het programma, het bezoek van Sint en het Kerstfeest moeten worden nancierd enz. weet, dat Gedeputeerde Staten on- uitbreiding van de school voorlopig ben afgewezen, wel, laten wij, Texe- s, tonen zóveel sympathie voor deze tol te kunnen opbrengen, dat Gedepu- de Staten van ontroering tóch nog de knieën gaan! Dat de school er bij in goed opstaat is in vele opzichten rezen, want er is een stroom van •lei artikelen binnengekomen in ant- •rd op de vriendelijke briefjes, die in land met de te organiseren fancy-fair :onden werden. Texelaars en over- ters (fabrieken, grossiers e.d.) hebben milde hand gegeven en hierdoor be kt men over de nodige aantrekke- prijzen voor het rad van avontuur eze fancy-fair heeft bijzondere at- ties: zo zult U er weer het ouder- se koekhakken kunnen beoefenen, jreen zal willen raden naar de naam de beeldschone pop of een lootje wil- C1ALE WERKPLAATS OP TEXEL et ligt in de bedoeling om te komen de oprichting van een beschuttende kplaats voor minder-validen of ge- dicapten voor wie het bezwaarlijk is ie open lucht te werken. een dergelijke sociale werkplaats den diverse werkzaamheden verricht komen zij, die voor opname in aan- king komen, op een voor hen ge ïnde plaats. bt nog toe kennen wij op Texel, hoe pas sinds vijf maanden, de Gemeen- ke Sociale Werkvoorziening voor idarbeiders. Onder degenen, die hier- zijn tewerkgesteld zijn ongetwijfeld personen voor wie het beter zou zijn, en zij in een beschuttende werkplaats k zouden kunnen verrichten. Ook hen zal een plaats zijn in deze ale werkplaats. tdien men meent voor het boven- inde in aanmerking te komen, kan zich aanmelden op het bureau van Sociale Dienst, Groeneplaats, Den g, waar men alle gewenste inlich- ;en vrijblijvend kan verkrijgen, ij, die een uitkering ontvangen krach- de Invaliditeitswet kunnen ook ge- itst worden zonder dat aftrek op de :e wordt toegepast. De leeftijd voor ating loopt tot het 65ste jaar. ATTRACTIEVE SPORTDAG p 26 mei, tweede Pinksterdag, wordt Jen Hoorn (opening nieuw sportveld) jaarlijkse sportdag gehouden, te orga- iren door de Texelse sportraad. Die komt er tevens een puzzelrit en wel- took een wielerronde. Op zaterdag 31 en zondag 1 juni zullen, aldus de men, de krachten met „Purmerend" 'den gemeten. estuur. De heren J. Hooijberg, M. A. na en F. Zwanenburg werden her en; de heer C. P. Moojen volgde mej. )almeijer op, die niet herkiesbaar was. i TEXELSE MARKT angevoerd maandag 24 maart 1958 biggen 3045; 8 schapen 8595; 65 htere kalveren 3060. TELEVISIE VOOR INVALIDE p initiatief van mevr. A. Dros-Koorn Volharding", Eierland, werd een co- gevormd, dat zich ten doel stelde len bijeen te brengen voor de aankoop een televisietoestel. Het was de be ling om dat in bruikleen aan te bie- aan een invalide of zieke wonende Sierland of De Cocksdorp. vijf dagen was de prachtige som ien van 1167,waaraan alle inwo- s van Eierland en De Cocksdorp ntaan hebben bijgedragen. Zaterdag is toestel namens het comité aangebo- aan mej. M. Vinke in Eierland. die milde gevers hopen, dat mej Vinke, Hoofdweg, heel lang plezier afleiding zal mogen hebben van het stel. ■r is een blijvend bestuur gevormd; fitter it' de heer A. Dros, penning- ester, de heer J. van Bennekom, secre- esse mevr. De Graaf-Bakker. len kopen om 'n kansje te maken op het winnen van de bijzonder fraai in de kle ren gestoken pop, die ook textielloos al een behoorlijk kapitaaltje vertegenwoor- iigl. Ook moet U eens die reuze taai-taai zien, een prent van de eerste Dageraad: bakker Dros van Den Hoorn, de vader van mej. Dros, onderwijzeres te Oude schild, was nog in het bezit van de prent. Voorts kunt U komen grabbelen, schieten (o.a. om de hoofdprijs: een kostbare buks), touwtrekken en was dies meer zij. Het materiaal voor de te bouwen kraampjes werd gratis beschikbaar ge steld door de firma Geus, Den Burg. De tentoonstelling is morgen en vrijdag geopend van 4-6 uur en van 8 - 10.30 uur; zaterdag van 3-6 uur en van 8-11 uur. De organisatie hoopt dat velen naar de fancy-fair komen om schoon sehip te helpen maken. Tot de jongelui van de „buitendorpen": pak je brommer en kom eens kijken; er is ook voor jullie werk aan de (plezierige) winkel! SCHUURTJE MET INVENTARIS VERBRAND Zondagochtend omstreeks vier uur is een Schuurtje met kampeerhuisjes en inventaris, die bij zomerdag door de ex ploitant, de heer J. Zwan, De Koog, wor den gebruikt, door onbekende oorzaak tot de grond toe afgebrand. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar de schuur stond toen reeds in lichterlaaie. De schade is getaxeerd op 14 mille. De sirene functioneerde eerst niet en daarom werden de spuitgasten persoon lijk op de hoogte gesteld. De spuit van Den Burg was ook ter plaatse, maar het nablussen werd aan de Koger collega's overgelaten. Even voor vijven functio neerde de Koger alarmsirene weer nor maal. DE MOTORWEDSTRIJDEN TE DUIVENDRECHT Te Duivendrecht werd zondag een trainingstrial gehouden onder auspiciën van de motorclub „Vechtstreek". De jeugdige Texelaar C. Dros Bzn., Eierland, bezette als nieuweling de eervolle 4de plaats, 48 punten. De volledige uitslag was: 1. H. Vink, 20 punten; 2. J. van Etten, 30; 3. Fr. van Etten, 46; 5. W. Thijssen, 59; 6. C. Hollander, 65; 7. D. van Wieringen, 68; 8. G. van Zonen, 73; 9. M. Vuist, 88 en 10. A. Groeneweg, 89 punten. Er namen in totaal 40 motor rijders aan deel. De nrs. 1, 2 en 3 behoor den tot de categorie senioren. „Besteedt den dieren tijdt bij daghen en by nagten, terwijl gij jong en onversleten zijt", dichtte Huyghens Héérlijk zo'n kostelijk-ver- kwikkende King-pepermunt bij de studie: tussen optochten jaartallen en ontelbare vreem de woordjes in! DRIE HA. DUIN VERBRAND Zaterdagmiddag is in de buurt van paal 12 bij de „Bollenkamer" drie ha. duin verbrand doordat een 14-jarige jongen met een sigarettenaansteker heeft gespeeld. De knaap heeft samen met twee vrienden geprobeerd de brand te stuiten, maar het vuur greep in de kurkdroge duinvegetatie snel om zich heen. Toen rende hij naar een telefoon, vanwaar alarm geslagen werd. Van alle kanten schoot hulp toe en met vereende krach ten werd het vuur bestreden. Na korte tijd was ook de brandweer van Den Hoorn present. Uit de in de nabijheid gelegen Moksloot werd water aange voerd. Dit vergemakkelijkte het nablus sen. Burgemeester De Koning stelde zich van de blussingswerkzaamheden per soonlijk op de hoogte. De brandweer van Den Burg behoefde niet in actie te komen. S.V. Texel Uitslagen van zondag: Hollandia-Vios 0—2; DTS-WGW 6—0; BKC-Helder 1—4. Adsp.: ZAP a-Texel a 21. Handbal: DWOW-Texel 2—5. In 4e kl. A. kwamen geen verrassingen voor. Hollandia T. en WGW verloren geheel volgens de verwachtingen en ble ven ons gezelschap houden. Er zal nog wat moeten gebeuren om die onderste plaats van ons weg te houden. Goed voorbereiden door de training en dan als een gehele ploeg aan de slag, de laatste thuiswedstrijd op a.s. zondag moeten de punten hier blijven. Het daar na volgende programma zal dan even goed nog veel van U eisen. A.s. zondag: Texel-VZV; SRC 2-Texel 2; Texel a-ZAP a; Tex. Boys-Texel c. Handbal: Dosko-Texel; Texel jun.- WGW jun.; Tonegido adsp. b-Texel adsp. a. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 26 maart Den Burg, voordrachtsavond Plattelands vrouwen door J. L. W. van Ruiven. Donderdag 27 maart Den Burg, „Oranjeboom", toneelavond ULO-school. Den Burg, Hotel „Lakeman", Ledenver gadering „Humanitas", afd. Texel. De Koog, „Het Witte Huis", lezing door J. C. Bruin over „Frankrijk". Oudeschild, fancy-fair t.b.v. de school. Vrijdag 28 maart Den Burg, „Oranjeboom", toneelavond ULO-school. Oudeschild, fancy-fair t.b.v. de school. Zaterdag 29 maart Oudeschild, fancy-fair t.b.v. de school. Midden-Eierland, o.l. school, Opvoering toneelstuk „Deining om de dorpsdokter" De Koog, „De Toekomst", optreden caba retgroep „De Valreep" voor P. v.d. A. Zaterdag 22, Maandag 24, dinsdag 25, donderdag 27, vrijdag 28 en zaterdag 29 maart, Den Burg, „De Vergulde Kikkert", onderwijstentoonstelling „Bouwen" HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur mannenvereniging in de partorie. Vanavond om 8 uur zusterkring op de kerkekamer. Vrijdagavond om 8 uur Doopzitting in de pastorie. Beide ouders worden ver wacht. PARTIJ VAN DE ARBEID KREEG NIEUWE AFDELING TE DE KOOG Naar we vernemen heeft de Partij van de Arbeid te De Koog een nieuwe afde ling opgericht. Deze afdeling is voorne mens op zaterdag 29 maart a.s. in hotel ,De Toekomst" een cabaretavond te houden. Het politieke cabaret „De Val reep" zal een aantrekkelijk programma verzorgen. Zie ook de adv. JAARVERGADERING DORPSHUIS „DE WIELEWAAL" Donderdagavond 20 maart waren enige Waalders bijeen in het dorpshuis voor de jaarvergadering. De opkomst was heel slecht. Moet de oorzaak gezocht worden in het lammeren der schapen of is het het koude weer, dat de mensen thuis houdt? Wat de eerste mogelijkheid betreft, zal het wellicht beter zijn in de toekomst in februari te vergaderen. Om 8.15 uur opende de voorzitter, de heer Albers, de vergadering. Hij wees op de belangrijkheid tot samenwerking bij de opbouw van ons dorpshuis. Laat nie mand zich laten beïnvloeden door praat jes; is men van mening, dat het bestuur een wetsovertreding begaat, laat men dan hierover komen praten. Een ieder wordt geacht de wet te kennen, maar het is nu eenmaal een bekend feit, dat dit gezegde niet geheel opgaat. Tezamen we ten wij echter meer en daar moeten we van profiteren. Na het openingswoord van de voor zitter kregen de secretaris en de penning- meesteresse het woord voor hun jaarver slagen. Dank zij de Rijkssubsidie staat de kas er thans goed voor. Het heeft wel heel wat voeten in de aarde gehad, voor dat de subsidie van het Rijk binnen was, maar het feit, dat de Waalders reeds voor 1 januari met de verbouwing waren be gonnen heeft er zeer toe bijgedragen dat de subsidie werd gerealiseerd. En niet te vergeten de grote medewerking die het bestuur mocht ontvangen van burge meester C. de Koning en de heer G. Os kam, secretaris van de Culturele Raad. Nu de subsidie ontvangen is, kan het dorpshuis verder opgeknapt worden. De vestiaire en de kleedkamer zullen ter dege onder handen genomen worden en in de zaal komt een nieuw toogvormig plafond, waardoor de verwarming beter zal voldoen. Het koude dak met z'n drie vensters en zijn twee luchtroosters neemt heel wat warmte weg. Bestuur. Zowel mevr. M. Bakker-Bruin als mevr. R. du Porto-Kieft werden met algemene stemmen herkozen. Tijdens de rondvraag informeerde de heer F. R. Keijser naar de plannen voor het volgende winterseizoen. De voorzitter kon hierop antwoorden, dat, gezien het succes van afgelopen winter ongeveer op dezelfde voet zal worden doorgegaan. Op een vraag van de heer Sweere, be stuurslid van de Hobbeyclub, hoeveel deze club aan het Dorpshuis moet afdra gen voor zaalhuur, werd geantwoord, dat, gezien het feit, dat de Hobbeyclub een werkgroep is van het Dorpshuis, deze club zijn kas kan gebruiken voor aan schaf van gereedschappen, materialen enz. Het kwartje, dat de jongens weke lijks meebrengen kan op die manier zeer nuttig worden besteed. Hetzelfde geldt uiteraard voor de damesclub. Om 10.15 uur sloot de voorzitter deze slecht bezochte, doch gezellige verga dering. Onder voorzitterschap van de heer C. H. Roeper hield de Coöp. Boerenleenbank woensdagavond in Hotel „De Zwaan" haar algemene vergadering, die zeker geen indrukwekkend groot aantal be langstellenden trok. „Als het met een vereniging naar wens verloopt, komen de leden niet, wat overigens geen verwon dering zal wekken", zo heeft eens een voormalige voorzitter tot troost opge merkt en de huidige voorzitter meende dit denkbeeld eveneens te mogen ge bruiken. De bank heeft weer normaal kunnen functioneren. Onlangs merkte een belangstellende deskundige tegenover de voorzitter op, dat het bestaan van de bank, vooral on der bepaalde omstandigheden tot grote zegen voor de economische positie van de aangesloten bedrijven (leden) kan zijn, waar zij ten doel heeft enkel en alleen de belangen van haar leden te dienen. Dat bleek ook weer uit de mededelingen, welke woensdagavond werden gedaan: om de liquide middelen te kunnen uit breiden, had het bestuur, ondanks de minder gunstige koers daarvan, besloten een aantal effecten te verkopen. Een commerciële instelling zou zulks stellig niet hebben gedaan, maar een bedrijf, dat op coöperatieve grondslag wortelt richt zich nu eenmaal naar de belangensfeer van de leden. „Voor en door de leden" is en blijft het devies. De heer Graaf, kassier, schreef in zijn jaarverslag o.m.: „Willen de boerenleen banken ook in de toekomst hun taak, de financiering van de land- en tuinbouw op korte en middelbare termijn blijven vervullen, dan zal aan het aantrekken van middelen de nodige aandacht moeten worden geschonken. De bevolking van het platteland zal hieraan kunnen mede werken door beschikbare middelen aan de boerenleenbanken toe te vertrouwen. Zij dragen op deze wijze in belangrijke mate bij om de financiering van het plat teland in al haar geledingen ook in de toekomst mogelijk te maken". Dat de Texelaars in dit opzicht het be lang van het bestaan van een coöp. boe renleenbank wel degelijk beseffen moge blijken uit het feit, dat het spaarsaldo het afgelopen jaar nog weer steeg met rond anderhalve ton, terwijl dat saldo bij ver scheidene andere banken wél terugliep. De voorschot- en credietverlening lag belangrijk lager dan voorgaand jaar. Hieraan zijn de credietbeperkende maat regelen wel niet vreemd. Aan hypothe ken werd rond 134.000,minder uitge geven dan vorig jaar, doch toch nog voor 346.500,Bij de voorschotten onder andere zekerheid was dit rond 100.000,minder met een bedrag van 162.750,Het bedrag verstrekt aan nieuwe credieten was met 423.000, ook rond 100.000,minder. Er wordt de laatste tijd vooral veel gebruik gemaakt van de mogelijkheid om crediet voor het bedrijf op te nemen, waarvoor als zekerheid de vee-inventaris wordt gegeven. Deze credieten kunnen een looptijd hebben van 1-5 jaar. Het aantrekkelijke voor de credietnemer is, dat geen persoonlijke borgstelling hier voor beH&eft te worden gegeven. Het inwerkingtreden van de wet op de handelingsbekwaamheid van de gehuwde vrouw, heeft tot gevolg gehad, dat veel minder posten onder borgstelling worden verstrekt dan voorheen, daar de echtge note van de borg ook de akte moet mede ondertekenen. Bij hypotheken behoeft de vrouw niet in alle gevallen bijstand te verlenen. De zittingen op de buitendorpen ge nieten nog steeds flinke belangstelling. Bij het schoolsparen wordt de onmis bare steun van de hoofden van scholen en personen genoten. De 1.040 sparende leerlingen lieten 9.195,55 op hun spaar boekjes bijschrijven. Ter aanmoediging werd de jeugd met een spel en stripver haal beloond. Terloops werd opgemerkt, dat men met terloops opgemerkt, dat men al weer met de beschikbare kantoorruimte moet woe keren, zodat in de toekomst opnieuw tot uitbreiding zal moeten worden overge gaan. Wij laten hier nog enkele cijfers volgen: Spaarbank: Saldo per 1 januari 1957 5.437.036,43 Ingelegd 2.253.862,10; Terugbetaald 2.219.613,03; Saldo per 31 december '57 5.586.714,35, waaronder voor één jaar vast 1.086.601,39. Uitgegeven boekjes in 1957 520, waarvan 100 ten behoeve van pasgeborenen met een gratis inlage van 2,50 en 115 aan nieuwe spaarders in de maand oktober. Voorschotten aan natuurlijke personen: Uitgegeven aan hyp. voorschotten 346.500,idem onder borgstelling 162.750,terugontvangen van hyp. voorschotten 176.240,idem onder borgstelling 162.326, Per 31 december 1957 stond nog uit: Hyp. voorschotten 1.977.517,borg stelling 319.313,—. Rekeninghouders: Ontvangen v. Rek.houders ƒ25.902.849,96 I Uitgeg. aan Rek-houders ƒ25.943.697,31 Toegestane kredieten per 1 jan. 1957 j 2.072.865,Nieuw verstrekt en ver hoogd krediet 423.325,Opgezegd, in getrokken en ingeperkt kred. ƒ388.510, Toegestane kredieten per 31 dec. 1957 1 ƒ2.107.680,—; Kredietruimte ƒ989.071,—. Centrale Bank: .Bijschrijvingen 9.342.279,71; Afschrij- - vingen 9.215.102,29. Kasomzet: Ontvangsten 7.643.792,61; Uitgaven 7.627.167,67. Na de rondvraag, waarin diverse on derwerpen werden behandeld, volgde omstreeks half elf sluiting. Ook dit jaar bestond voor de tradi tionele Spar-avonden zeer grote belang- stelling, want zowel dinsdag als woens dag was de zaal van „De Oranjeboom" tot de laatste plaats bezet. t „De Spar" presenteerde een exclusief cabaret-variété onder de titel „Wij rijden door de tunnel" met niet minder dan 14 eminente artiesten, o.a. Rexis, die pas terug is van een ruim twee jaar durend tournee door Zuid-Amerika en straks het Engelse publiek gaat amuseren. „De directeur van de VVV „Texel", de heer J. C. Quint, was een van de enthousiaste toeschouwers, die spontaan opmerkte „Dit programma zou wel iets zijn voor ons hoogseizoen!" aldus vertelde ons de heer Doets, directeur van de Spar in Noordholland. Dit waren de 47ste en 48ste Spar- avond in onze provincie boven het IJ! Er worden er in totaal 55 gegeven, met in totaal bijna 30.000 klanten als toeschou wer. In zijn begroetingswoord wees de heer Doets verder op de nieuwe loot aan een hechte stam, n.l. het Sparretje tien pet. „Maak hem tot Uw vriend, want een jaar heeft 365 dagen, maar als U tien procent van Uw aankopen terugkrijgt in de vorm van levensmiddelen, betekent dat 36 da gen gratis artikelen van De Spar. De heer Doets wees vervolgens op de twee-daagse Brusseltocht, waaraan op maandag 28 en dinsdag 29 april 250 Texelaars met zes gloednieuwe autobussen deel zullen nemen. (Met het oog op het toeristen- seizoen èn de drukte te Brussel besloot men deze tocht dus vroeg in het jaar te houden. Alleen voor Texel wordt het een tweedaagse trip. Er gaan in totaal tien duizend Noordhollandse klanten op stap. Het wordt een rustige reis. Van Texel met de eerste boot. Onderweg is er tijd om de benen te rekken en een kopje koffie met gebak in ontvangst te nemen. Om twaalf uur arriveert het gezelschap al in Brussel, waar allereerst zal worden geluncht, 's Avonds wacht de Texelaars een warme maaltijd. De eilanders hebben het bijzondere voordeel, dat zij de we reldtentoonstelling ook bij avond kun nen zien, wat een evenement in aller leven zal betekenen. Om tien uur zal België weer worden verlaten om in Val kenburg te overnachten. De volgende morgen zal Valkenburg worden bezich tigd. (De grotten, de Cauberg enz.} en daar zal vervolgens een warme maaltijd worden gebruikt. Met de laatste boot zal men op het eiland terugkeren. Vervolgens wees de heer Doets op de Spar-radio-uitzending over Luxemburg, iedere ochtend om half elf met promi nente acteurs. Zij doen steeds bijzondere aanbiedingen. Spreker wekte de aanwe zige klanten op hun relaties aan te spo ren óók „De Spar" produkten af te ne men. „De Spar" zal zich voor Uw moeite niet onbetuigd laten!! Hierna werd het programma afge werkt. 14 bijzonder inslaande nummers, die inderdaad een variété vormden met het optreden van een komisch jongleur, een chansonnière, een muzikale clown, een slangenmens, een illusionist, acro baten enz. Bij het afscheid bewees het enthousiasme van publiek èn acteurs, dat men de kennismaking nog eens gaarne zal willen hernieuwen.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1