Cjroen 'Zwartsjexels in het harL, I Morgen 50 jaar in de huwelijksboot TT c? NSDAG 2 APRIL 1858 rEXELSE 73« JAARGANG No. 7»! COURANT ive N.V. v.h. Lcmgeveld de Rooij handel Drukkerij Bibliotheek Buig - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart, -f 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Verkiezing van de leden van de gemeenteraad KANDIDAATSTELLING burgemeester van Texel brengt het nde ter openbare kennis: dinsdag, 15 april 1958, zal de idaatstelling voor de verkiezing van den van de gemeenteraad plaats en. die dag kunnen van des voormid- I tot des namiddags 5 uur bij de itter van het hoofdstembureau of aartoe aangewezen leden van het stembureau ter gemeente-secretarie van kandidaten (model G 5) wor- ngeleverd. lere lijst moet worden ondertekend ten minste vijfentwintig kiezers, die srechtigd zijn voor de gemeente- n kiezer mag niet meer dan één indertekenen. namen der kandidaten moeten op st worden geplaatst in de volgorde, n de ondertekenaars aan hen de :eur geven. dezelfde lijst mogen worden ge it de namen van ten hoogste vijf idaten meer dan het aantal te ver- i plaatsen bedraagt, naam van een kandidaat mag niet ;omen op meer dan één van de lijs- velke bij de voorzitter van het stembureau zijn ingeleverd, kandidaten moeten op de lijst wor- •ermeld met naam, voorletters (wei- heel of ten dele door de voornamen worden vervangen), jaar en datum geboorte, alsmede woonplaats en huwde vrouwen en weduwen moe- de lijst worden vermeld, hetzij met am van haar echtgenoot of overle- chtgenoot, onder toevoeging van eigen naam, voorafgegaan door het 1 „geboren" of een afkorting van dit 1, hetzij met haar eigen naam, ge- door de woorden „echtgenote van" ireduwe van" of een afkorting van woorden en de naam van haar echt- it of overleden echtgenoot. Aan de van een ongehuwde vrouw wordt •oord „mejuffrouw" of een afkorting it woord toegevoegd, tenzij het be- een vrouwelijke kandidaat met een jke titel of predikaat, ij de lijst moet worden overgelegd chriftelijke verklaring (model G 12) edere daarop voorkomende kandi- dat hij bewilligt in zijn kandidaat- ïg op deze lijst. Een dergelijke ver- ig kan niet worden ingetrokken, idien de kandidaat zich buiten het n Europa bevindt, is de onder 10 •lde verklaring niet aan enig formu- ebonden en kan zij ook telegrafisch ïn gedaan. idien degene die de lijst inlevert oe gemachtigd is, kan hij boven de ran kandidaten de naam of aandui- van de desbetreffende politieke ering plaatsen. Deze machtiging ;1 G 2-2) moet bij de inlevering van st worden overgelegd, e inlevering van de lijst moet per- ijk geschieden door een kiezer, be- tot deelneming aan de verkiezing le leden van de gemeenteraad. De idaten kunnen bij de inlevering woordig zijn. e tot invulling bestemde formulieren de lijsten van kandidaten (model G >or de schriftelijke verklaring, ge- d onder 10 (model G 12) en voor de tiging, bedoeld onder 12 (model G zijn vanaf heden tot en met de dag andidaatstelling ter secretaris dezer ente kosteloos voor de kiezers ver jaar Kei, 27 maart 1958. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING. T1ERECHTER SPRAK HEM VRIJ het ook bij de rechter niet om de ers maar om het spel gaat, bewees igvaarding, die hij aan een Texelse aobilist had toegezonden. De Texe- :ou op de Groeneplaats tegen een iwagen zijn gebotst toen hij zijn wagen startte Hij zou zijn doorge en dat mag nu eenmaal niet. Maar itting bleek, dat de Texelaar zich >p de hoogte had gesteld, doch geen Ie ontdekt had. Die schade bedroeg ens maar 4,20. De officier wilde winstje van 30,uitslaan,, maar 'litierechter sprak gedaagde vrij. [IVO-AVOND TE DEN HOORN VIVO-avond aan Den Hoorn, die de '-kruidenier, de heer E. Groot, zijn en aanbood, trok ook dit jaar weer olie zaal (Loodsmans Welvaren) i attractieve avond, die door alle ezigen erg gewaardeerd werd. PALM-PASEN bestond grote belangstelling voor inderfeest te Oudeschild, dat een tie begint te worden. De Palmpaas- ïrsierd met groen en kleurige linten, ten een feestelijke indruk. Omdat Tg koud was werd maar een keer het dorp gelopen, daarna gingen al-, aar het gebouw van de R.K. Volks waar meester Bruin een aantal vertoonde. TEXELSE MARKT agevoerd maandag 31 maart 1958 uen 9501050; 3 schapen 90105. iggen 4045; 80 nuchtere kalveren 10. TWEE GESLAAGDE ULO-FEESTAVONDEN Een ensemble artistiek begaafde leer lingen van onze Texelse ulo heeft vorige week donderdag en vrijdag in „De Oranjeboom" een alleraardigst toneel stuk opgevoerd. „In Boeven en Made liefjes" wordt de toeschouwer geconfron teerd met een bende misdadigers, die vanuit een oud kasteel opereren. Op ze kere dag krijgen ze heel toevallig visite van een aantal charmante meisjes, die er door een mankement aan hun wagens onderdak zoeken. Dat weerhoudt de bende niet om hun werk voort te zetten. Zo goed en zo kwaad als dat kan. Ze blijken echter té brutaal te werk te gaan, want een zekere Brewster (Kees Graaf, Wilhelminalaan), weet hen te ontmaske ren. Dat lukt hem overigens niet alleen: een lerares (Iet Bergstra en Anneke Witte, Molenstraat die de tweede avond die rol vertolkte), had een groot aandeel in het oprollen van de bende. Het stuk is bij de toeschouwers in goe de aarde gevallen, vooral bij de jeugd, die een fluitconcert aanhieven, wat alge mene instemming betekent. Het was een mysterieus verhaal met vreemde geluiden, veel spokerij, veel schemerlicht en lugubere verschijningen Het geheel stond onder leiding van de heer J. Wieten, onderwijzer aan de ulo. De verdere acteurs(-trices) waren: Beb Breeuwer, Jan Prins, Annelies Blom en Henny Rump, Annegriet Ran. Emmalaan, en Annie Kuip, De Koog; Jook Nauta, Jan Vonk en Sikke ten Brug, De Cocks- dorp. Technische medewerking berustte bij de heren Jouwersma, Steenhuizen, Boom en Harry de Graaf. Een pluim ook voor de ulo-band o.l.v. J. Vonk. Aan het slot van de avond werden mevr. Beumkes en mevr. Wieten met bloemen gehuldigd (resp. hadden zij ge holpen bij het muzikaal gedeelte en het souffleren). WITTE KRUIS-VERGADERING IN DE COCKSDORP De Cocksdorp. Vrijdagavond be legde Het Witte Kruis een vergadering in Hotel „De Hoop". De opkomst was bijzonder groot. De voorzitter, de heer J. C. Rab, open de met een korte uiteenzetting van het te bespreken programma. Dit bevatte voor Eierland en De Cocksdorp een zeer be langrijk punt, namelijk de plaats van de nieuw te benoemen wijkverpleegster. Aanvankelijk werd De Cocksdorp als standplaats gedacht, maar het vele werk aan Den Burg maakt ook daar de zuster onmisbaar. Onder meer op het bureau en de ouden van dagen-zorg. Maar ook De Cocksdorp en Eierland hebben veel ouden van dagen. Het huisvestingsprobleem werd opgelost door de heer C. Dros, die twee woningen in Eierland aanbood, waaruit de eventueel te benoemen zuster een keuze zou kunnen doen. Naar veler mening zou die standplaats nog beter zijn dan De Cocksdorp, daar Eierland zuide lijker ligt en de zuster dan ook in Den Burg zou kunnen helpen, want wij weten heel goed dat de nieuwe wijkverpleegster voor heel Texel is en niet voor De Cocksdorp alleen, aldus een der sprekers En dat verlangen wij ook niet, maar nu Huize Maris Stella is opgeheven zijn wij toch wel erg van alle hulp verstoken. Wij hopen dat het dagelijks bestuur van het Witte Kruis en ook de zusters, want deze zullen het werk moeten verdelen, vooral niet uit het oog zullen verliezen, dat De Cocksdorp ver van Den Burg ligt en dat het in veel gevallen vaak te lang duurt als er een zuster van Den Burg moet komen. Wat het vervoermiddel aangaat, de heer J. de Graaf dacht dat onze gemeen schap daar wel voor kon zorgen. Wat wij zeker met willen tegenspreken. De heer J. C. Rab dankte alle aanwezi gen voor de getoonde belangstelling en sprak de wens uit dat er een regeling zou kunnen worden getroffen, die iedereen bevredigen zal. TONEELAVOND MIDDEN-EIERLAND Zaterdag 30 maart werd door toneel groep Midden- Eierland een uitvoering gegeven ten bate van de schoolkas. De school was overvol toen de voorzitter, de heer A. Dros de avond opende met een hartelijk welkom. Hierna werd door de toneelgroep opgevoerd het blijspel „Dei ning om de dorpsdokter. Met grote aan dacht is het spel gevolgd en het applaus na ieder bedrijf bewees dat het gebodene zeer gewaardeerd werd. Van het begin tot het einde is er in dit stuk prima ge speeld en het toneel en de verlichting waren keurig verzorgd, terwijl de leiding van het geheel in vertrouwde handen lag. Een prijsvraag in de pauze over de ont knoping van het stuk trok veel belang stelling. Na afloop een goed geslaagde verloting. De voorzitter sprak dankwoorden tot spelers en leiding en spoorde aan op de ingeslagen weg voort te gaan. Mevr. Meindersma sprak een opwekkend woord vooral tot de jeugd, om dit werk over te nemen en verder uit te bouwen. Midden-Eierland kan terugzien op een prachtig geslaagde avond, waarvan het batig saldo geheel bestemd is voor de schoolreisjes. JAARVERGADERING HUMANITAS De afdeling Texel van Humanitas hield 27 maart haar jaarvergadering en hoewel de belangstelling groter had kunnen zijn, kan toch op een goede avond terug ge zien worden. Uit de jaarverslagen bleek dat deze vereniging het afgelopen jaar niet heeft stil gezeten. Medewerking werd evenals voorgaande jaren verleend aan de VARA-speelgoed- actie, waardoor vele kinderen met Sint Nicolaas een fraai stuk speelgoed in ont vangst konden nemen. Niet alleen door ae kinderen, doch ook door de ouders werd dit zeer gewaardeerd. Daarnaast werd aan enkele gezinnen ï.v.m. ziekte enige fin. hulp verleend. In een drietal dorpen werden z.g.n. contactavonden belegd, welke er hopelijk toe hebben bijgedragen, dat men wat meer begrip krijgt voor het belangrijke werk van deze vereniging. De mogelijkheid van de gezinsverzor ging zal nog nader bekeken worden, ter wijl ook meer aandacht geschonken zal worden aan de Bejaardenzorg. Hieruit blijkt dat er nog een groot terrein voor deze vereniging voor Maatschappelijk werk open ligt. „Veelal heerst er nog misverstand om trent het doel van Humanitas en wordt deze vereniging verward met het Huma nistisch Verbond. Het Humanistisch Verbond beweegt zich echter, hoe belang rijk dan ook, alleen op geestelijk terrein, terwijl Humanitas uitsluitend maatschap pelijk werk beoogt, zij het op humanis tische grondslag. Naast de reeds genoemde gezinsver zorging en bejaardenzorg, zou er op Texel ook op ander gebied, zoals kinder bescherming, reclassering en algemeen maatschappelijk werk, nog wel iets te doen zijn. „Alleen door gezamenlijke in spanning en door opvoering van het le dental zal meer gepresteerd kunnen worden", aldus besloot de voorzitter DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 28 maart 1958 Jeugd: J. v.d. Bout-T. Verheijen 02 J. A. v.d. Slikke-P. v.d. Wulp 20 A.: S. v. Heerwaarden-Joh. D. Bakker 20 S. Ros-S. v. Heerwaarden Jzn. 20 C. Dijker-S. Bakker 2—0 B.: Jo Schoo-C. P. Burger 11 J. Vinke-J. J. de Beurs 11 R. Zijm-D. v.d. Werf 2—0 C. J Hillen-F. v. Sambeek 20 S van Heerwaarden zowel als S. Ros konden het zich veroorloven een damslag te verzuimen. De beide zwartspelers ont wikkelden zich zeer zwak op de linker vleugel. Ook in B. waren twee partijen die on der een adem genoemd kunnen worden. C. P. Burger en J J. de Beurs kwamen beiden aan een fortuinlijke remise, na aanvankelijk het betere spel te hebben gehad. D. v.d. Werf had heel weinig deze keer In C. maakt J. Hillen nog steeds een goede kans op de bovenste plaats. Zijn achterstand op de leider bedraagt drie punten en vier partijen. KIEVITSEIEREN Maandagochtend 31 maart zijn drie kievitseieren gevonden: door de heer L de Waard twee in één nest op hoeve Padang en een door de heer C. Witte op de buitendijk. Vorig~jaar werd het eerste kievitsei gevonden op 18 maart en op 31 maart had poelier Plaatsman-Corne- lisse, Kogerweg, Den Burg, er al 529 ge kocht. Dit jaar maken de kieviten niet zoveel haast en ze hebben gelijk! De heer De Waard ontving van ge noemde handelaar resp 2,50 en 1, voor de eieren. TEXELAAR ACTIEF OP DE WERELDTENTOONSTELLING De heer André Bakker, Kogerweg, maakt deel uit van het team, dat de Ne derlandse levende have op de wereldten toonstelling zal verzorgen. De veestallen zullen bevatten 24 runderen (4 blaarkop pen, 6 FRS, 6 NRS en 8 MRIJ) stuk voor stuk uiteraard top-stamboekvee. Na drie maanden wordt de stapel door een andere vervangen Voorts komen er 80 hennen, 4 zeugen en 8 enterlingen van de heer P. C. Hm, Spang Boven de stallen is een flatgebouwtje gemaakt voor het personeel. De leiding berust bij een Nederlands echtpaar. COLLECTE„GROESBEEK" Van 7-12 april wordt gecollecteerd voor de tien tehuizen van de Ned. Cen trale P. Hulp aan alleenstaanden van iedere gezindte. Er zijn o.a. zes gezins paviljoens bijgebouwd. Men verzorgt er kinderen, die de ouderzorg missen, gees telijk gebrekkigen en lichamelijk mis vormden. PAASMIDDAG VAN DE BEJAARDENSOCIËTEIT Vanmiddag houdt de bejaardensocië teit haar paasmiddag. Om 3 uur thee met extra verrassing en huldiging van het 100ste lid. Het echtpaar J. J. Bruin en H. C. Bruin-van der Vliet, Oudeschild, hoopt morgen zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Beiden genieten nog een goede gezondheid. De heer Bruin is nog altijd actief, wel geen lange dagen meer zoals m de kracht van zijn leven, toen ze van zes tot zes werkten, maar toch maakt hij zich nog dagelijks tweemaal twee uur verdienstelijk in het graanpakhuis bij de molen. Van z'n 19de jaar af heeft hij in net graan gezeten. „Ik kan werkelijk niet stil zitten", zei hij. Op 11 maart is hij 52 jaar werkzaam in het pakhuis. Na de lagere school, te hebben bezocht kwam hij bij een landbouwer terecht en wel op hoeve „Brakenstein". Ze moesten op ze kere dag naar de Eendrachtpolder en daar ontmoette hij toevallig het meisje, dat zijn huwelijkspartner zou worden. .•We hebben een mooi huwelijk". Of mevr. Bruin over een hulp in de huis houding beschikt weten we niet, maar je zou het haast denken, want zou een mens-op-leeftijd haar woning zó keurig kunnen onderhouden? De spreekwoorde lijke Hollandse properheid zelve. Ze wo nen al weer negen jaar in hun eigen huis achter de haven, daarvoor hebben ze 38 jaar bij de molen gewoond. Wij wensen het krasse paar nog vele goede jaren toe. S.V. Texel BKC-RKAFC 6—2; WGW-Vios 1—2; Texel-VZV 11, Hollandia T.-Succes 00; Helder-JVC 41; Limmen-DTS 1—3. SRC 2-Texel 2 4—0; Texel a-WGW a 10; Tex. Boys a-Texel c 31 Handbal: Dosko-Texel 0—6; WGW jun.-Texel jun. 14; Texel adsp. a-Tone- gido a 62. Texel-VZV is een uiterst spannende strijd geweest. Het wapen van V. bestond j uit een uiterste krachtsinspanning en I overmatige vechtlust. Zij zetten er een I spurt in wel zodanig dat Texel op eigen doel werd teruggedrongen en Texel moest alle zeilen bijzetten om zicht staan de te houden. Na een kwartier hadden zij j dan ook succes met een laag ver schot, waar Bertus overheen dook. Wel onder nam Texel enige tegenaanvallen en wist tot enige goede kansen te komen. Een maal lag de bal al op de doellijn, maar noch Cees noch Harry zag kans dat juiste kleine tikje te geven. Henk kreeg een op gelegde kans, maar zijn schot ging over de lat. Tot de rust bleef het 01. De 2de helft kreeg Texel de wind in haar voordeel en nam meer en meer het spel in handen. V. werd geheel in de ver dediging gedrongen en verdedigde met hand en tand. Vooral de V.-keeper was in prima vorm en naarmate de tijd vorderde bekroop ons de angst, dat deze wedstrijd onverdiend verloren zou gaan. Ruud breekt door en lost een pracht schot te gen de lat. Henk miste eveneens een dot maar enkele minuten voor het einde tikte Henk over naar Max, die de uitgelopen keeper passeerde. Met deze stand kwam het einde De scheidsrechter leidde uitste kend en wist de ruwere gasten wel in toom te houden. Texel 2 trof het weer bijzonder. Met 8 man moest de strijd worden aangebon den, waaronder nog een reserve. Het is toch schandelijk, dat er leden zijn met 'n mentaliteit als hier wordt gedemon streerd. Het is wel flink om je collega's in de steek te laten. Tegen wind in wis ten ze het tot de rust 00 te houden, voornamelijk dank zij Tonny. Na de rust ging het nog 20 min. goed, maar S. die de wind tegen had kreeg ruimte en scoorde 10. We probeerden aan te val len maar S. wist vlug achter elkaar 3 maal te scoren. De scheidsrechter die niet was opgekomen werd door een SRC'er op onpartijdige wijze vervangen. Texel a-ZAP a Hier heeft Texel a een prima wedstrijd gespeeld. Technisch was Texel veel beter, maar de veel grotere verdedigers van Z. wisten alles te keren. Voor de rust kopte Henk vlak voor de keeper naar Abe, die keurig doelpuntte 10. Na de rust tegen wind speelde T veel beter maar gescoord werd er niet meer. Handbal. Dat was maar weer een pri ma dag. Alles winst 60 dat betekent wat. WGW jun. konden het ook niet bol werken en moesten de eer aan onze jeugd laten. Texel adsp.-Tonegido a was vooral voor de rust van prima gehalte; de 2de helft werd minder goed gespeeld. Vol gende keer de gehele wedstrijd serieus 2de Paasdag: Succes-Texel 1; Texel 2- W. Waard 2; Texel c-Texel b. GIFTEN WITTE KRUIS Den Burg: S. 1,50; W. B. 2,50; D. 1,50; N.N 2,50; St. J. 2,50; S. 2,50; K.-K. 2,50; P.-S. 2,50; Oudeschild- F. K. 2,50; D. 1,—; Den Hoorn: W. 5,—; L. 1,—, De Waal: M. C. K. 2,50; Eierland: B. 1,—; H. 2,—; v. B. 2,50; De Koog: H. 2,50. M.A.B.C.-NIEUWS De M.A.B.C. „Texel" organiseert 2de Paasdag een Paashaas-rit. Aan deze rit kan iedereen, die in het bezit is van een auto, motor of bromfiets deelnemen. De rit gaat uitsluitend over goede wegen en men hoeft niet te puzzelen of op tijd te rijden, men dient alleen goed uit te kij ken. De inschrijving sluit onherroepelijk om 2 uur precies, daar er gelijktijdig wordt gestart. Dit gebeurt bij de Coöpe- ïatie op de Waalderweg. Voorinschrijving vanaf heden kan geschieden bij Jan Ag- ter op de Stenenplaats en op de jaarver gadering, donderdagavond in hotel Texel. FANCY-FAIR VOOR DE O.L. SCHOOL TE OUDESCHILD Er was een optimist in de oudercom missie, die meende, dat er wel 2000, ontvangen zou worden, maar de rest schatte het bedrag op 1200,De ont vangsten hebben echter zelfs de stoutste verwachtingen overtroffen, n.l. 2870, De eerste dag was het totaal 970,de 2de dag 650,en zaterdag 1270, Als de kosten er af zijn, zal het netto overschot ruim 2000,zijn. Een respec tabel bedrag. De medewerking van de ouders is bui tengewoon geweest, zowel wat de hulp op de bazar betreft als het beschikbaar stel len van prijzen. Ook de Texelse Midden stand heeft mooie prijzen gegeven, even als firma's van buiten Texel. De handwerkstand had veel aftrek, maar ook het rad van avontuur mocht zich in een drukke belangstelling ver heugen 's Avonds werden enige flinke prijzen beschikbaar gesteld, waarvoor 100 loten 0,25 werden verkocht. Donderdag en vrijdag draaide het rad 4 keer, zaterdag 14 keer, zodat alleen hiervoor reeds ruim J 500,binnenkwam. Er werd druk geraden naar de naam van de pop Roodkapje. Elizabeth was fa voriet, maar de naam was Geertje, gera den door mevr. Arends van schip Hestor. Een andere, bijzonder mooie pop werd gewonnen door de heer H. Groen. Het gewicht van de speculaas 11 pond en 2 ons werd door 4 personen geraden. Na loting was de heer KI. Zuidewind de gelukkige. De buks werd gewonnen door Theo Hoogerheide, die 36 punten scoorde, waarin geen ander hem evenaarde. De weekprijs voor het hoogste aantal punten met de sjoelbak ging naar mevr. Scha- gen-Swaerts, die 94 punten haalde. Ook vele belangstellenden van andere dorpen kwamen een kijkje nemen en sommigen namen behoorlijke prijzen mee naar huis. Het was een zeer geslaagde bazar en de opbrengst zal de Oudeschilder kinderen in staat stellen prettige vakantietrips te maken. Het is hun van harte gegund. Een woord van hulde aan organisato ren en medewerkers is hier zeker op zijn plaats. Voor de mooiste keuze in mantels naar

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1