Cjrocn '2tvarLrJexels in het m ïitbreiding Huize Ireneeen dringende noodzaak Ulo-scholieren op de planken ERDAG 5 APRIL 1958 rexELSE 72. JAARGANG No. 7237 COURANT ave N.V. v.h. Lcmgeveld de Rooij handel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdafs Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm derdaad, lezer, U was goed uitqeslapen, wij hebben U niet beet kunnen en, U had dadelijk door, dat ons bericht inzóke de schenking van f 100.000 ■de zoon van een oud-Texelaar, woonachtig in Amerika, voor de uitbreiding Huize Irene" een 1 april-grap was. Helaas is het inderdaad een grap ge- st en zult U gisteren vergeefs moeten hebben uitgezien naar de plechtig- (en raadhuize, waarbij de cheque ter grootte van een ton aan het bestuur de Sociale Dienst der gemeente Texel zou worden overhandigd door de 25- je, ongehuwde zoon van de milde Amerikaan. Natuurlijk, het had best j kunnen zijn, want heeft wijlen mej. C. E. Gollards destijds ook niet een ukwekkend bedrag gelegateerd voor de bouw van een rusthuis?! as het maar waar geweest, want daar zouden we een prachtig stuk op weg ilpcn zijn naar de zo dringend noodz ijke uitbreiding van „Huize Irene", gemeentebestuur heeft reeds poging n het werk gesteld om te komen tot uitbreiding, die zou moeten bestaan e bouw van een vleugel met een ver ing, maar tot dusverre kan men de b kken hogere instanties nog niet mee- jen. Die hogere instanties moeten da aar een persoonlijk een kijkje komen len. Zij zouden spontaan zeggen „Ne 0 kan het niet langer, allemaal de mders er onder, deze situatie kan nie ngcr bestendigd blijven in onze mo- ïe tijd". 'ij hebben het gebouw bekeken en instateerd, dat de huisvesting van de (leegden zeer te wensen overlaat. Al- erst heeft het ons trouwens verbaasd, men in 1909 geen juister indeling had ;epast: de kamers liggen gedeeltelijk de zonloze noordkant. Daar vinden o.m. de twee grote dagverblijven. Ie drie een-persoons kamertjes zijn erg klein, maar ze hebben in ieder al kans op zonlicht, al kan de zon er ir een zeer kort deel van de dag door- igen! Op de eerste verdieping zijn on- de beschoten kap dat moet gezegd, :hoten! enige éénpersoons zitka- tjes geïmproviseerd. Kleine kamer- Aan de voorzijde van het gebouw den we op de eerste verdieping een nere kamer, maar.die moet dan door drie mannen gedeeld worden, m modern meubilair in de vorm van lapbedden, nee, dat is er daar niet bij. net of de mensen daar voor tijdelijk uisvest zijn, maar dit is daar blijkbaar normale situatie. Dat de mensen nog reden zijn ook, is stellig enkel te dan- aan de bijzonder goede sfeer die er rst, waarvoor vooral een compliment leiding en assistenten. Nogmaals: de ners zelf zijn stuk voor stuk ongezel- Wij vinden het geen wonder, dat wij pleegden van Huize Irene meermalen ndelend door de straten van Den rg zien gaan, soms ook bij minder gun- weer. Jarenlang hebben wij twee be rden, die vroeger als visser i.un brood dienden door het dorp zien stappen, [ewekt; je kon echt merken, dat ze het ten heel wat plezieriger vonden dan nenshuis. Maar na verloop van tijd iden ze weer naar binnen moeten. Ze wellicht ook voorbij het nieuwe rust- is aan de Molenstraat gestapt of langs tehuis, dat gesticht kon worden ik zij de testamentaire beschikking 1 mej. Gollards. Wellicht hebben ze lacht „Tjonge, nou moest er eens land wezen, die zomaar, zonder dat hij zelf een boterham minder om behoefde eten, genoeg geld kon wegschenken ar dc bouw van een nieuw tehuis voor „En ze zullen dat nieuwe gebouw llicht als in hun droomwensen hebben n oprijzen: frisse, ruime, zonnige ka- :rs op het zuiden, kamers met stro- md water, met moderne meubels, met iderne stoffering enz. Maar ze zullen wel even tevreden moeten zijn met huidige huisvesting, want het aantal insen, dat zomaar een ton of meer kan wil wegschenken is op onze wereld !t zo erg groot. Het bekend worden van mooie besluit van mej. Gollards was rot nieuws voor het eiland! Toch denken we bij een legaat voor luize Irene" heus niet in de eerste its aan een gloednieuw gebouw: men al meer dan verrukt zijn als er een iugel met verdieping kon worden ge- uwd. En die uitbreiding is toch zo hard dig. Maar dat kost tegenwoordig ee ton en waar haal je zo'n bedrag ndaan? Op 1 april kunnen we toveren, maar op ipril staan we weer berooid te schutte- i Maar dan zeggen we toch ook „Zijn I nou die mensen van „Het gouden tje", zijn wij nou die mensen, die een oen-zwarte) leeuw in hun wapen voe ren?" Kom aan, „Huize Irene" kan door de wil van de Texelaars tot een aan de eisen des tijds beantwoordend gebouw worden. Enige tientallen schouders er on der en we zijn er. Wij nemen gaarne aan, dat weinige eilandgenoten zomaar enige duizenden guldens kunnen aanbieden, maar wél zijn wij ervan overtuigd, dat op Texel een lening ten bate van „Huize Irene" mogelijk is. Laten we zeggen twee ton in totaal tegen vier pet, rente, loop tijd dertig jaar. Wat we aan ruilverkave ling wonnen, geven wij hier weer in de vorm van liefdadigheid, en dan nog maar tot een zekere hoogte, niet waar, terug. Dat doen we mede ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan, dat we volgend jaar, in februari zouden kunnen vieren, want op 12 februari 1909 werd dit ge bouw ingewijd. Maar als we niets doen is het beter om dat gouden jubileum maar onopgemerkt de revue te laten passeren, stilletjes de vergetelheid ingeduwd en niet toch feestvieren in de vorm van de aanbieding van een grote taart, waarvan de verpleegden een paar minuten bijzon der zouden smullen Een vleugel met verdieping! Elf ka mers beneden en elf kamers boven. Voorts nog twee kamers voor echtparen. Meer plaats voor 44 verpleegden. Men zou die vandaag de dag kunnen laten profiteren, want er bestaat een perma nent tekort aan ruimte. Er is zodoende een wachtlijst aangelegd. Door genoemde uitbreiding zouden de drie kleine een persoons kamertjes kunnen komen te vervallen en daarvan zou je dan een flinke recreatiezaal kunnen maken, do:>r er ook de ruimte van de binnenplaats bij te trekken (totaal dan 10,5 bij 7 meter). De aan de noordkant gelegen vertrekken zouden dan als slaapkamers dienst kun nen doen. Ook zou er nog een zieken kamer bij moeten komen. Er is er thans één. Eerst heette het gebouw anders, na de oorlog kreeg het de mooie naam „Huize Irene", dat staat nu dus sinds enige jaren op de gevel. Wij hopen het spoedig mee te maken, dat er op staat „Algemeen Rusthuis Irene". Op het ogenblik zijn vele eilandgenoten al weer druk doende om zich als pen sion- of hotelhouders voor te bereiden op het aanstaande toeristenseizoen. Men wil het de gasten weer zo gezellig en comfor tabel mogelijk maken als maar mogelijk is. „Huize Irene" heeft 24 gasten, maar of het vertoeven in dit gebouw zodanig is, dat ze ieder, die er voor in aanmerking komt zullen toeroepen „Meld je, net is daar zö!", nou, dat betwijfelen we sterk. En toch staat dat gebouw, evenals het voormalige tehuis aan deGasthuis straat. Nee, dit tehuis heeft zijn beste jaren gehad. Het is volkomen uit de tijd. Ver gelijkt U het zelf ook eens met onze an dere twee rusthuizen en.zijn de ver pleegden van „Huize Irene" niet zulk een mooi rusthuis waard7 Hebben ze dat dan misschien ergens aan verdiend? Een ieder onzer kan eenmaal deel uit maken van de verpleegden van „Huize Irene". We ho pen nu maar voor al onze trouwe lezers, dat zij daarvoor gespaard zullen blijven. Wij wensen iedereen n.l. een zonnige le vensavond toe en daarnaar zoekt men in „Huize Irene" toch wel vergeefs, men is tevreden. met zijn lot. Zelfs de man, die thans de al enigermate stram worden de leden strekt, bleek tevreden te zijn, toen we vroegen hoe het met hem ging en zo. Maar hij was meer de gelaten fi guur, vonden we. Stellig zal hij vijftig jaar geleden, toen er werd gevlagd we gens de grote landbouwtentoonstelling meer levensblijheid hebben opgebracht, want toen kwam hij o.a. bij B. en W. met het verzoek om in „het voorvertrek van het perceel" enz (alcoholvrije) drank te mogen verkopen. Toen was hij aanwezig bij de aankomst van de „Dageraad". Thans overziet hij in een enge ruimte, waar maar weinig daglicht binnendringt, zijn leven en moet dan tot de conclusie Dit is „Huize Irene". Het werd vijftig jaar geleden qebouwd en dient hoog nodig te worden gemoder niseerd en uitgebreid. LUISTERRIJK 50-JARIG JUBILEUM VAN DE FIRMA MOERBEEK Vele weken is het geklop en gehamer in de Parkstraat niet van de lucht ge weest: de steeds groeiende firma Moer beek (van „dit ene weet U.had het niet kunnen verkroppen dat haar 50- jarig jubileum zou moeten worden ge vierd met een pracht van een herenzaak, maar met een dameszaak, die weliswaar haar klanten steeds de fraaiste collecties kon tonen, maar wat haar behuizing be treft in geen enkel opzicht meer met haar tijd meekon. En dus moest vóór de jubileumdatum het mes erin! Van de ingewijden geloofde niemand dat de zaak op tijd klaar zou komen. In de afgelopen dagen konden (zeer) late wandelaars het licht steeds tot diep in de nacht zien branden: er werd gewerkt, en hoe! En het resultaat? Wij kunnen U ver zekeren, dat wij ons de ogen hebben uit gewreven! Inderdaad, aan de gevel van het pand, overigens al ten dele gemoder niseerd, was te zien dat men met de firma Moerbeek te doen moest hebben. Maar na de eerste stap over de drempel was ieder herkenningsteken zoek. Was het werkelijk dezelfde zaak? In de winkelstraten van een grote stad zou dit nieuwe modehuis beslist niet uit de toon allen. Veel ruimte, veel licht en een gezellige sfeer. Een ruime trap van fraai hout leidt naar de op de eerste verdie ping gelegen afdeling, waar iedere klant ongestoord zijn keuze kan doen. Op de dinsdag j.l. gehouden receptie zagen wij een ontroerde wed. T. Moer beek-Roeper, die dit allemaal wat te machtig werd. Zij, en de gehele familie eveneens, ontving zeer vele hartelijke gelukwensen. Een groot aantal bloem stukken en andere cadeaus kwamen be wijzen dat de firma Moerbeek haar sue- ces van harte gegund werd. Uiteraard sluiten wij ons gaarne bij die gelukwen sen aan. Aan bouw en inrichting hebben de vaklieden kennelijk met liefde gewerkt. Aannemer (en ook ontwerper!) is de firma C. Drijver te Den Burg. De bijzon der mooie verlichting werd aangebracht door de firma Jac. Bruin te Den Burg, terwijl stoffering en vloerbedekking uit gevoerd werden door de firma P. Moer beek. Een goed stuk schilderwerk werd verzorgd door de fa. B. Beumkes; lood gieters zijn de heren Boeijen en Verste gen, terwijl het chroomwerk aan pas kamers en stellingen aangebracht werd door Bakker's Ijzerhandel. De in alle af delingen van de nieuwe zaak heersende prettige temperatuur was gevolg van het werk van de centrale-verwarmingsexpert Joop Schoo. Mogen wij tenslotte de naam van een kunstzinnig man niet vergeten: het is de heer Kool („zeg maar Klaas") uit Scha- gen, die met een buitengewoon geslaagde jubileum-etalage al dat nieuws een aan trekkelijk en tot kopen nodend gezicht gaf. En wat zou Vrouwe Mode daar zonder zijn! MUSEUM GEOPEND Het Texels Museum is op eerste Paas dag geopend van 2-6 uur n.m. en op Tweede Paasdag van 9-6 uur. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 9 april consultatiebureau Het eerstvolgende consultatiebureau zal worden gehouden op woensdag 9 april a.s. De moeders van de buiten- dorpen worden verwacht: De Cocksdorp 1.15 uur; Oosterend 2.15 uur; Den Hoorn 3.15 uur; De Koog 4.15 uur. KLEUTERZORG Voorlopig zullen er geen kleuterbu reaus gehouden worden, doordat één van onze kinderartsen weg is gegaan. De moeders, die dus een afspraak hebben voor de komende weken, worden ver zocht op een oproep te wachten. Zodra de bureaus weer beginnen zult U dit in de krant kunnen lezen. komen, dat zijn levensavond enkel maar abstracte vreugde biedt: herinneringen aan een mooi verleden. Maar hij en vele anderen hebben het volle recht op een mooi, menswaardig leven, zo lang zij le ven dient de gemeenschap er, enkel reeds uit humanitaire overwegingen, er voor te zorgen, dat het hun aan niets ont breekt. Thans ontbreekt het hun nog aan veel, waar ieder mens recht op heeft. Nóg kan er geklaagd worden „Ik zat in „Huize Irene", een oud gebouw, waar je zoveel zon en zoveel ruimte en zoveel levens geluk moest ontberen, en gij hebt daar niets aan willen veranderen". Het kan wél en daarom is het ons aller pliéht in deze allen de schouders er onder te zetten en te tonen, dat wij méér nog kunnen dan het op stapel zetten van een boot (van ruim tien ton). Als men bereid is het eigen belang opzij te schuiven zal voor dit doel, een dringende noodzaak, binnen korte tijd het benodigde geld bij een gebracht kunnen worden. Moge Texel zich dan ook in dit opzicht een gul gastheer tonen! Moge „Huize Irene" spoedig worden tot een gebouw, waar Texel trots op kan zijn en waarin de verpleegden met groot plezier ver toeven. Dit zijn de medewerkenden aan „Boeven en Madeliefjes"De „boet" op de voorgrond was door een messteek uit de weg geruimd, maar toen er 'n plaatje moest worden gemaakt, wat hij meteen weer gezond en wel van de partij. PASEN Toen eens op Paasmorgen enkele vrou wen naar het graf van Jezus gingen, stel den zij elkander de vraag: „Wie zal ons de steen afwentelen van de ingang van het graf?" (Marcus 16 3) Ja, die verzegelde ingang, die gesloten deur van het graf weet wat in een men senleven. Niet velen hebben het aangrij pender kunnen beschrijven dan Maeter linck in zijn „Dood van Tintagiles". Deze Tintagiles is een jongeman, die altijd door een gevaar achtervolgd wordt. Daarom blijven zijn zusters altijd in de buurt om hem te bewaken en te bewaren. Op een dag vallen zij moe van al dit waken in slaap. Opeens schrikken ze wakker van een verschrikkelijke gil. Als ze lopen in de richting, vanwaar die gil kwam, dan komen ze bij een gesloten deur. Ze schreeuwen, maar niemand doet epen. En zelf kunnen ze haar niet ope nen. Aan deze kant zit geen deurknop, geen sleutel, zelfs geen scharnier. Hun broer Tintagiies is achter deze deur des doods. Het gevaar, dat hem zolang be dreigde, heeft hem te pakken en geeft zijn slachtoffer niet meer terug. Maeterlinck vertelt hier aangrijpend, hoe ieder mens vroeg of laat achter de deur van de dood terecht komt, maar het Evangelie vertelt even ingrijpend, hoe Jezus toch weer door deze gesloten deur is heen gekomen Teen de vrouwen (in het Evangelie- bericht) opzagen, aanschouwden zij, dat de steen afgewenteld was; want hij was zeer groot" (Marcus 16 4). Ziet, dat is nu het Paaswonder: Jezus is door de gesloten deur van het graf heen gekomen. Hij, die dood, grondig dood was, leeft. Hij leeft echt. Zó machtig is Hij! Het laat zich verstandelijk niet verklaren. Jezus' opstanding uit de doden kan men alleen in het geloof aannemen Wat ons alleen maar in de weg staat om werkelijk Pasen te vieren, dat is ons ongeloof. Als die bovengenoemde vrou wen het Paaswonder aan de discipelen gaan vertellen, dan staat er: „Haar woor den schenen hun zotteklap en zij geloof den haar niet". Dat is de gesloten deur van het ongeloof, bij allen, maar vooral bij Thomas, die het 't langst volhield: Ik INGEKOMEN PERSONEN Hendrik Zeilstra, van Vledder, Vled- derveld 133 naar C 117; Hermanus J. Hoogstraten, van Warmond, Dorpsstraat 6 naar Warmoesstraat 66; Martin S. Winkler, van Duitsland naar B 78, Frouwtje H. Kuijper wv. van der Vooren, van Utrecht, Cremerstraat 14 naar B 67; Janni J. Zwanenburg wv. Kuijper, van Utrecht, Cremerstraat 14 naar B 67; Cor nelia Vink wv Niesse van Anna Pau- lowna, Lagedijk 40 naar Gasthuisstraat 7, Den Burg; Leonardus Faijaars, van Rotterdam, Bijlstraat 15 naar Hollewal, Den Burg (salonwagen) met gezin. VERTROKKEN PERSONEN Anno Winkel van K 57 naar Wierin- germeer, Slootdorp, Wierweg 20; Marijtje van Zoomeren, van Hogerstraat 14 naar Leiden, Hartmanstraat 29; Geertrui Ver berg, ev Van Beek van Parkstraat 2 naar Den Helder, Oostslootstraat 37; Egbert Korf, van Nieuwstraat 12, Oosterend naar Urk, wijk 5 no. 39, met echtgen. zal geenszins geloven". Al heten we alle maal geen Thomas, we hebben toch alle maal wel wat van die ongelovige Thomas. Maar Jezus komt ook bij hem door deze gesloten deur heen. Hij brengt hem tot die kostelijke belijdenis: „Mijn Heer en mijn God!" Jezus opent gesloten deuren: dat is het ganse Paasevangelie. Hij is door de ge sloten deur van het graf heengekomen. En daarom komt Hij ook door gesloten vuren- en eikenhouten deuren heen, maar daarom ook door gesloten harte- deuren van ongeloof en klein geloof. Zijn genade kan ik niet wederstaan. Die ge nade komt zelfs door mijn gesloten harte- deur heen en laat mij twijfelende Thomas zingen: Pasen, Pasen, dwaze mannen dachten Hem in 't graf te spannen met Pilatus' zeqelwerk. Pasen, Pasen, ijdel werk, ijdel waken: God almachtig is verrezen eigen krachtig, Hallelujah, door de steen, eer de zonne in 't Oosten scheen. F. J. S. PAASDIENST HERVORMDE ZONDAGSSCHOOL DEN BURG De Hervormde Zondagsschool houdt 2e Paasdag, 's morgens om 10 uur een spe ciale Paasdienst voor klein en groot. Dus ook de ouders zijn er welkom. Er is de le Paasdag geen zondagsschool! HERV. GEMEENTE DE KOOG le Paasdag 11,30 uur houdt de Zon dagsschool een Paasdienst in de kerk. Ouders en belangstellenden zijn van harte welkom! BENOEMD De heer J. A. Molleman, onderwijzer aan de school voor C.V.O. te Den Burg is met ingang van 1 september a.s. be noemd als onderwijzer aan de lagere landbouwschool te Holten in Overijssel. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 28 maart tot en met 3 april 1958 Geboren: Jan, zv. Pieter H. Kingma en Hendrika J. Luchies; Emma, dv Dirk Lemstra en Cornelia Bakker; Pieter Obbe, zv Cornelis D. Bakker en Auktje A. Olthof; Manuel Erwin, zv Jan van de Kerkhof en Akke Kikkert; Maria Antho- nia, dv Teunis Huisman en Maria E. Bakker. Ondertrouwd: Cornelis H. Cupido en Nelje Goedkoop; Hendrik Bos en Irene van de Kerkhof. Getrouwd: Adriaan Heerschap en Thea Dros; Jacob J. Klaverstijn en Trijntje Heerschap; Arie Koopman en Meinarda Pool; Paul Rus en Helena E. Dijt. Overleden: Anne M. Kievit, wv Kooi man, oud 77 jaar; Gerritje Stek wv De Jong, oud 79 jaar; Janus de Porto, oud 80 jaar.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1