Cjrocn 'ZwartsJexels in het harL, Interieur Ned. te De Koog Herv. Kerk opgeknapt JZwcon - Mts# «K ENSDAG 9 APRIL 1958 72. JAARGANG No. 7238 r E X E LSEWCOURANT ave N.V. v.h. Langeveld de Rooij jhandel - Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp'. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart, -f- 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mx* raadt het wel, U raadt het niet bijgaande interieurfoto's zijn gen< in de Hervormde kerk van De Koog jeeft misschien nooit in de krant van isidie gelezen, bijdragen door officiële lamen. Wel, die zijn er voor de restau - ie van het interieur dan ook helemaal nodig geweest, want enige lidmaten de gemeente te De Koog hebben on- <s de koppen bij elkaar gestoken en |loten de restauratie voor eigen reke- te doen uitvoeren of uit te voeren. |We maakten een begroting en kwa- toen op een bedrag van 1000,tot ,100,—", aldus president-kerkvoogd M. igt, Kogerveld, maar U weet wel hoe gaat, het loopt, als je eenmaal aan de bent, altijd een beetje tegen. Ten- |tte bleek er 1700,tot 1800,no te zijn. Eneigenlijk hadden we wel een stapje verder willen gaan Wij zijn als kerkvoogdij erg dank- x dat het gebeurd is, want de tijden ijnen weer wat te veranderen en dan ien er weer andere zorgen, niet Poe mooi het geworden was, wisten j al, want een paar dagen tevoren had- t wij met ds. A. W. F. Waardenburg j „gids" het gebouw al in ogenschouw pomen. „Kunt U er een kleurenfoto's maken?" zo vroeg de predikant ern- |g. Ds. Van 't Hoofd of ds. C. J .J. Janse i ons die laatste vraag wel nooit ge- Het vriendelijke Hervormde kerkje van De Koog Een oud gebouw in verhouding tot hei overgrote deel van de tegen woordige huizen van dit dorp dat als badplaats de laatste jaren zo opzienbarend uitge breid is. Dit oude kerkje, uit 1719, past misschien nog het beste op de oude ansichtkaarten van De M Koog, van vóór 1925, toen je in een paar stappen het dorp door was. Op een afstand lijkt het kerkje gaaf en sterk, maar er moet zo zoetjesaan toch eens over restauratie worden L' gesproken. Vreugde en nieuwe kracht voor de mis- moedigen en de verslagenen van geest! De zon weerkaatst op het meubilair, de stijlvolle banken. Een loper van linoleum heeft de tegels vervangen. Wat hebben die daar lang gelegen en wat waren ze hinderlijk. De kerk lijkt nu veel ruimer. Wij vragen of er banken zijn uitgebro ken en of er soms minder stoelen staan, maar die ruimte is verkregen door het wegbreken van het houten schot, met de bijbehorende banken, links en rechts van de preekstoel Hierdoor verkreeg men te vens plaats voor de avondmaalsviering. „Maar de preekstoel zelf valt uit de toon", meent ds. Waardenburg en daar heeft hij gelijk in. „Die hadden we ook maar geverfd", dachten we, maar mis schien hoopt men op een verdere schen king?? Ook de lambrizering is in de algehele verfraaiing opgenomen. De kleuren licht blauw, wit en lichtgrijs domineren. In kleinere gebouwen, zoals dit kerkje, doet men goed met lichte kleuren te werken. Grote zorg is ook aan muren en vloer besteed. „Maar de banken zelf zitten niet pret tig. Daar moet op de duur ook eens iets op gevonden worden; een architect, waar schijnlijk iemand, die hier als badgast heeft gelogeerd, heeft gratis de tekening gemaakt voor nieuwe banken, banken die verplaatsbaar zullen zijn. Het geld daar- ïld hebben of het had moeten zijn met t oog op een actie voor verfraaiing van kerk.Dit jaar is het dan zover ge inen, dat een langgekoesterde wens in rvulling kon gaan en het gebouw een ■ettiger sfeer kon gaan ademen, want ij schreven dat al eens eerder, het oog ag gerust ook wel wat hebben! „Deze verfraaiing is inderdaad heie aal buiten de kerkvoogdijkas omgegaan een andere weg zou er voorshands ook et geweest zijn, omdat wij als kerk- ogdij nu eenmaal niet over de benodig- middelen beschikten", zo had de heer >igt er nog aan toegevoegd. Wij hadden ds. Waardenburg tussen de gels door naar het financiële gedeelte vraagd, maar hij vond het juister, dat president-kerkvoogd ons inlichtte en kze was daartoe onmiddellijk bereid. Het interieur maakt thans een zeer ettige indruk. Wellicht heeft U de ird-bruine kleur van de banken nog in •t geheugen? Thans voeren lichte, mo- srne tinten er de boventoon. Het begin al meteen goed, want in de consistorie- amer heeft men ook middelen tot ver- aaiing rijkelijk toegepast. Een deugde- ke vloerbedekking, nieuwe verf, kus- ns op de bank en een fraai doek, voor diende de viering van het Heilig vondmaal, zoals dat in de Heilige chrift beschreven staat Dan wijkt de deur naar het eigenlijke rkgebouw en wordt het oog getroffen por de goede sfeer, de rustige èn tevens Ijmoedige sfeer zouden wij willen zeg- ;n. Waarom zou een kerkgebouw ook !n sombere indruk moeten maken? Dat 'U toch lijnrecht in strijd zijn met het- *n ons vanaf de kansel wordt verkon- igd: e blijde boodschap, het evangelie oor allen, die van goeden wille zijn. icht, eeuwig licht, in de duisternis. Deze opname is gemaakt van- t af een stelUng naast de kan- sel. Achter de toog, in de eer- f ste verdieping staat het orgel. 1 Rechts van de deur bevindt zich de consistoriekamer, f waaraan eveneens veel zorg i is besteed. voorenfin van later zorg, ofschoon De Koog ook dit erg graag met bekwame spoed uitgevoerd zagMaar die nieu we banken zullen 5000,moeten kos ten. Wij zien, dat het gewelf er ook nog goed bij staat en dat de koorruimten goed verzorgd zijn, maar bij de entree hadden wij boven de hoofddeur een lelijke scheur in de oude muur ontdekt. „Wij komen onderhand ook aan de beurt voor een algehele restauratie" vindt ds. Waardenburg. Het kan nog wel jaren duren, maar je moet toch tijdig met je plan ter tafel komen. U zult het met ons eens zijn, dat het exterieur, de buitenkant, van het kerkje niet zo fraai is. De laatste verbouwing of restauratie, zo ge wilt, vond plaats in 1928. Op 4 april 1928 meldde de krant, dat het kerkje gerestaureerd was. „Het ge bouw, in het bijzonder de toren, verkeer de in uiterst desolate toestand". De restauratie werd op 14 september 1927 aanbesteed en gegund aan gebrs. Daalder, timmerlieden en metselaars en aan P. Boon, schilder, resp. voor ƒ4.587, en 498,De gemeente droeg voor 2000,in de kosten bij, waarvan 1000,voor de vernieuwing van het uurwerk bestemd werd. In die dagen kon je met weinig geld blijkbaar veel doen, maar wij geloven, dat men ook onder die omstandigheden niet de puntjes op de „i" heeft kunnen krijgen. Ook voor de oorlog restaureerde je voor een goeie 5000,geen kerk, zelfs geen kleine kerk. Maar met die restauratie in 1928 was men natuurlijk al erg blij. Het gebouw dateert n.l. uit 1719 en jarenlang verkeerde het in bouwval lige toestand. Misschien Is de factor „gevaar voor in storting" toen wel mede de aanleiding SUCCESVOLLE SPEURTOCHT VAN DE BEMANNING VAN DE STRANDRED- DINGBOOT J. HODSHON NAAR DE GARNALENKOTTER HN. 35 OP 29 EN 30 MAART 1958 Zaterdagmiddag om 1,30 uur voer de reddingboot van De Cocksdorp, de J. Hodshon, schipper A. Boon, motordrijver J. Schoorl, met aan boord de bemannigs- leden J. van Loo, H. Stolk en H. v.d. Berg uit, teneinde onder de Vliehors te zoeken naar de vermiste garnalenkotter HN. 35 uit Harlingen. Door deze tocht kwam in elk geval vast te staan, dat dit scheepje in dat gedeelte van het Eier- landse Gat en Waddenzee niet gestrand was. Zonder iets ontdekt te hebben kwam de reddingboot om 4.30 uur terug. Aangezien de volgende dag nog niets naders bekend was omtrent de positie van dat vaartuig, werd besloten weer uit te varen en een onderzoek in te stellen beoosten De CocksdorD. Op dat ogenblik namen alle boten van de K.N.Z.H.R.M. rond de Waddenzee aan het opsporings werk deel in totaal zes schepen. Ten gevolge van de mist had het geen zin een vliegtuig uit Valkenburg in te zetten. Om n.m. 1.30 uur voer de reddingboot voor de tweede keer uit. Daar de heer J. van Loo was verhinderd, was deze ver vangen door P. Kikkert. Tengevolge van het lage water moest zorgvuldig genavigeerd worden om niet óe kans te lopen eveneens aan de grond te lopen en door het vallende water voor lopig vast te blijven zitten. Maar door grondige kennis van het lastige vaarwa ter wist Boon in het z.g. Engelse Gat te komen en daar ontdekte men om 2.30 uur op de Waardgronden op een km. of drie vier afstand een gestrand scheepje. Dit zou de verniste garnalenkotter kunnen zijn, maar zekerheid had men daarom trent in geen geval. Met de reddingboot dichterbij komen was niet mogelijk, daarvoor stond er te weinig water op het wad, maar op dat ogenblik ook weer te veel om er naar toe te lopen. Men voer nog een half uur verder het Engelse Gat in, stopte toen onder het wad en ontdekte gelijkertijd de reddingboot naar Vlieland, welke in Oostelijke richting over de z.g. Driesprong aan de grond gelopen was. Besloten werd het tijdstip van lager wa ter af te wachten, teneinde in de gelegen heid te zijn naar het schip toe te lopen, want pogingen daartoe werden beloond met volgelopen laarzen. Om half zes werd een half uurtje teruggevaren, de boot tegen de kant gelegd, waarna schipper Boon met Kik kert en Van de Berg de tocht naar het scheepje, door nog een paar voet water, begonnen. Schoorl en Stolk bleven aan boord om de reddingboot voor stranden te behoeden. Om 7.20 uur kwamen Boon en zijn mannen aan boord van het gestrande vaartuig, dat inderdaad de HN. 35 bleek te zijn. Aangezien in de achtermiddag de mist iets opgetrokken was, was vanuit Valkenburg een vliegtuig opgestegen en deze kwam gedurende de wandeling laag over. Aan boord bevond zich schipper H. Terpstra zijn broer was enige tijd ge leden van boord gestapt en naar de reddingboot van Vlieland gelopen. Nu Boon dus zekerheid had het ver tot restauratie geworden We vinden in dit kerkje overigens geen voorwerpen, die ons aan een ver verleden herinneren. Toch zijn ze er wel, maar men heeft ze aan het oog ont trokken: onder de preekstoel heeft de tijd n.l. stilgestaan, want onder de houten vloer bevinden zich drie grafstenen uit de 18de eeuw. Op die zerken, die de her innering levendig houden aan Kogenaars, die het tijdige voor het eeuwige verwis seld hadden, staan gebeiteld de namen van de overledenen. Op de eerste: Anna Vlaming, Dogter van C. Vlaming, in den Heere ontslapen den 23en Septem ber 1738. Oud 41 jaren, 9 maanden, 18 dagen, in leven Huysvrouw van P. Bom mel. Op de tweede: Dominie G. Vlaming, in den Heere ont slapen den 19en November 1735, oud 67 jaren, 7 maanden, 20 dagen, in zin E.W. leven Predikant aan de Koog op Texel, juyst 33 Jaren Het H. Dienstwerk waar genomen. En op den derden: Maria Brouwer, in den Heere, Gerust den 23en Nov. 1735, oud 59 jaar, 1 maand 19 dagen. In Leven Huysvrouw van G. Vlaming. Indien de kroniekschrijver zich niet vergist moet de kerk van De Koog ge sticht zijn in het jaar 1632, aldus meldde de Texelaar op 8 oktober 1932. Ter gele genheid van het driehonderd-jarig be staan heeft dominee N. J. van 't Hooft vele gegevens aan de pers verstrekt. Het archief, waaruit deze predikant putte, is jammergenoeg tijdens de Russenoorlog, toen ook de pastorie een voltreffer kreeg verloren gegaan. (Wordt vervolgd). miste scheepje te hebben gevonden, wenste hij zo vlug mogelijk weer naar De 1 Cocksdorp terug te keren, teneinde een en ander te kunnen rapporteren. Op de HN. 35 was de proviand op men had nog een half brood en een beetje koffie. Boon liet een blik zelf verwarmende j soep, waarmee onze reddingboten zijn j uitgerust achter benevens een half onsje shag en stapte om half acht weer over boord. Omstreeks tien minuten later kwam men de bemanning van de „Rosi- lee" tegen, de reddingboot van Vlieland met de broer van schipper Terpstra. Aangezien de Rosilee op hoog water moest wachten, hetgeen niet voor vijf uur de volgende morgen werd verwacht, was men maar naar de HN. 35 toege- lopen om daar enige uren door te bren gen. Met Boon werd afgesproken, dat hij bij aankomst in De Cocksdorp, Vlieland en Harlingen van zijn bevindingen op de hoogte zou stellen. Het was intussen donker geworden en onder die omstandigheden is een wande ling over het intussen droger geworden wad, ook nog geen plezierig uitstapje. Zonder ongelukken kwamen zij echter cm half negen weer aan boord van de Hodshon, dank zij het goed gerichte zoeklicht van Schoorl. En nu zo vlug mogelijk op huis af. Is het overdag reeds een lastig vaarwater, in het donker lijkt het onmogelijk. Toch zag schipper Boon kans zijn schip in re cordtijd feilloos thuis te brengen. Voor waar geen geringe prestatie. Om half tien arriveerde de Hodshon weer bij het boothuis, waarna de familieleden van de HN. 35 in Harlingen en die van de Rosi lee op Vlieland zo vlug mogelijk op de hoogte werden gebracht. Het was een lange, koude, vermoeien- ae doch succesvolle speurtocht van de bemanning van de Hodshon. Wij mogen ons gelukkig prijzen ook op Texel de beschikking te hebben over een redding bootbemanning, die onder alle omstan digheden bereid is hun medemensen in nood te hulp te snellen. Redders aan de wal komen wij nog bij honderden te kort. Steunt daarom het werk van de K.N.Z.H.R.M. door U op te geven als contribuant voor een minimum bedrag van 3,per jaar. Adres K.N.Z.H.R.M., eHrengracht 545, Amsterdam. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Het eerstvolgende consultatiebureau zal worden gehouden op woensdag 9 april a.s. De moeders van de buiten- dorpen worden verwacht: De Cocksdorp 1.15 uur; Oosterend 2.15 uur; Den Hoorn 3.15 uur; De Koog 4.15 uur. KLEUTERZORG Voorlopig zullen er geen kleuterbu reaus gehouden worden, doordat één van onze kinderartsen weg is gegaan. De moeders, die dus een afspraak hebben voor de komende weken, worden ver zocht op een oproep te wachten. Zodra de bureaus weer beginnen zult U dit in de krant kunnen lezen. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 4 april: Jeugd: J. Moerbeek-J. A. v.d. Slikke 20 A.: C. Dijker-S. Ros 11 B.: R. Zijm-A. v.d. Slikke 02 J. J. de Beurs-Jo Schoo 20 R. Zijm-J. J. de Beurs 11 C. L .Keijser-J. A. van Enst 02 J. J. Lafeber-P. Bruyn 02 J. Hillen-C. C. Barhorst 2—0 L. Keijser-F. van Sambeek 02 J. Hillen-,F. van Sambeek 11 In C. blijft de situatie aan de top ongewijzigd, daar zowel J. A. van Enst als J. Hillen winst boekten, terwijl A. v.d. Slikke zich in B. nu wel definitief buiten de degradatiekansen houdt. S.V. Texel Uitslagen van 2de Paasdag: RKAFC-Helder 0—0; DTS-BKC 2—0, Vios-Limmen 11; Succes-Texel 01; JVC-Hollandia T. 1—2. Texel 2 werd afgelast, terwijl Texel a niet thuis maar naar Succes a trok en de eer aan S. moest laten: 21. Handbal: Texel adsp. waren op bezoek en verloren met 93. Texel nam 2 punten mee naar Texel; gefeliciteerd lui, die zijn erg dankbaar binnen. Het werd een goede wedstrijd. Met de rust stond het nog 00. Wel kre gen we nog enkele prima kansen, maar gelukkig wist Ruud 15 min. voor het einde ons naar de overwinning te schieten. Dat is maar goed ook, want ook Hollandia wist te winnen ten koste van JVC. A.s. zondag zijn Texel 1 en 2 vrij. Woensdag (heden dus) spelen Texel b- Tex. Boys b, aanvang 6 uur. HERV. GEMEENTE OOSTEREND De vergadering van de mannenvereni- ging wordt niet vanavond maar woens dag 16 april gehouden. Morgenavond (donderdag) beginnen de catechisaties weer. HERV. GEMEENTE OUDESCHILD Vanavond om 7 uur begint de catechi satie weer. Vanavond om kwart voor 8 Doopzit- ting in de pastorie. Beide ouders worden verwacht. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 9 april Den Burg, Aula J. P. Thijsseschool, lezing met film door Dr. Portielje voor ge meentepersoneelsvereniging. Donderdag 10 april Den Burg, „Texel", Ledenvergadering Woningbouwvereniging „Texel". Vrijdag 11 april Den Hoorn, Dorpshuis, Fancy-fair t.b.v. de sportvereniging Z.D.H. Den Burg, „Texel", jaarvergadering N.V. T.E.S.O. Zaterdag 12 april Den Burg, „De Lindeboom" feestavond MAB-Club. Den Hoorn, Dorpshuis, Fancy-fair t.b.v. de sportvereniging Z.D.H. De Cocksdorp, N.H. Wijkgebouw, Bonte avond meisjesclub „De Lepelaar". BEVESTIGING EN INTREE VICARIS A. J. PLUG Vicaris A. J. Plug zal zondagmorgen 13 april as., om tien uur in de Opstandings- kerk afscheid nemen van de hervormde gemeente van Schiedam en veertien da gen later, nl. zondagmiddag 27 april a.s. cm twee uur, na vooraf in diezelfde dienst te zijn bevestigd door zijn vader ds. W. A. Plug van Hattum zijn intree doen als predikant van de hervormde gemeente van Blankenham in de classis Kampen, waar hij beroepen is in de va- kature van dr. J. M. S. Baljon, die op 2 februari van dit jaar naar Loppersum is vertrokken. Vicaris Plug werd op 4 juni 1927 in de hervormde pastorie van Eierland op Texel geboren, bezocht eerst het gemeen telijk lyceum te Doetinchem en studeerde daarna aan de rijks universiteit te Utrecht, waar hij in juni 1949 zijn kan didaats- en een jaar later zijn kerkelijk examen deed. Nadat kand. Plug in 1952 na een colloquium was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk was hij eerst van okto ber 1952 tot april 1953 een winterhalf jaar te Spijkenisse werkzaam als vicaris en daarna van augustus 1953 tot septem ber 1954 nog een jaar te Harfsen in Gel derland. In september 1954 vertrok de heer Plug naar Riehen in Zwitserland, waar hij tot april 1956 de Reformierte Kirche Basel Stadt anderhalf jaar als hulpprediker heeft gediend en onderwijl ook enige colleges van prof. Karl Barth volgde. Na zijn terugkeer in Nederland diende de heer Plug eerst van april 1956 tot september 1956 enige maanden de her vormde gemeente van Groote Lindt en Heer Oudelands Ambacht als vicaris en sinds 7 oktober 1956 is hij te Schiedam werkzaam als vicaris. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot en met 31 mei 1958 Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.50 15.20 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.20 11.40 14.00 16.45 19.35 Op zon- en feestdagen: Van Texel: 7.40 11.30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 19.35 WEGWIJZER We zijn nu een reuze-wegwijzer rijker, In Eierland is hij van ver al te zien. De vreemdeling ziet hem wel zonder een kijker. En rijdt en rost er op los dan misschien. In wit, blauw en zwart, en in bruin zijn de kleuren, Geeft richting naar Oost, naar West en naar Zuid, Terwijl ook het Noorden er op valt te bespeuren. Want ja, lieve mensen, kijk eventjes uit. Den Hoorn in bruin, zeventien kilometers Dat wijst er het bord naar de Slufterweg aan, Maar, daar mogen zéker geen kilometervreters. Met bromfiets of motor en auto's langs gaan. Het fietspad is enkel bestemd voor het zwijntje. Tot het eind is de autoweg verder taboe. Dus, vreemdehng, let op, dit is weer een gijntje, opdat er dit bord U de das niet om doe. Zuid-Eierland, A. v. L.-B. Voor de mooiste keuze in mantels naa SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1