Cjrocn '^warLr Jexels in het L. Spoedig kortere bootverbinding t Horntje - Den Hetder Sneeuwwitje Angst voor iedere hap eten met dat znnrbranden ln 't verschiet. 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheumatische Pijnen eruit. Elke tand een TERDAG 12 APRIL 1958 f EXELSE 72e JAARGANG No. 723# COURANT gave N.V. v.h. Langeveld de Rooij skhandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterd«g9 Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart. -J- 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK .(ingaande zaterdagmiddag 12 uur) ZON, MAAN EN HOOG WATER )e zon komt 14 april op om 5.47 uur en it onder om 7.34 uur. daan: 19 april N.M.; 26 april E.K. ïoog water ter rede van Oudeschild: apr. 1.29 en 14.19; 13 apr. 2.43 en 15.41; apr. 4.06 en 17.00; 15 apr. 5.23 en 18.11; apr. 6.24 en 19.01; 17 apr. 7.14 en 19.44; apr. 7.59 en 20.20; 19 apr. 8.37 en 20.54. Un het strand ongeveer een uur eer- hoog water. PROPAGANDA-AVOND A.N.W.B. )e A.N.W.B. houdt op donderdag 24 il a.s. een propaganda-avond in Hotel Lindeboom". Het programma voo*- e avond bestaat uit een interessante iserie over het doel en werk van de nd en de vertoning van enkele gezel- reis- en verkeersfilms. Voor de aan- ig en tijdens de pauze is er gelegen- d een collectie bondsuitgaven te be- htigen. ZWARE BEPROEVING )e heer D. Raven, eigenaar van de ientehal te Den Burg, heeft kort na aar twee kinderen verloren. Vorige and kwam zijn oudste dochter plotse- g te overlijden als gevolg van een ;tverlamming en zaterdag raakte zijn •en-jarig dochtertje spelenderwijs te ter en verdronk. Het kind logeerde lens de paasvakantie bij een tante. Verkiezing van de leden van de gemeenteraad STEMMEN BIJ VOLMACHT De burgemeester van Texel brengt openbare kennis, dat ter secretarie :er gemeente kosteloos verkrijgbaar de formulieren voor de verzoek- iriften om bij de a.s. verkiezing van leden van de gemeenteraad bij vol- icht te stemmen. Het verzoekschrift moet uiterlijk op mei 1958 door de kiezer worden in- liend bij burgemeester en wethouders gemeente in welker kiezersregister op de dag der kandidaatstelling is jenomen. I. Bij het verzoekschrift moet een ver- ring van de gemachtigde worden in- liend, dat deze bereid is als zodanig te treden. Hij, die zich bereid heeft Verklaard gemachtigde op te treden, moet op de j der kandidaatstelling zijn opgeno- n in het kiezersregister, waarin de tm van de verzoeker voorkomt, en •oegd zijn tot het deelnemen aan de- fde verkiezing. Een kiezer mag niet meer dan ee aanwijzingen als gemachtigde aan- nen. De volmachtgever is niet bevoegd volmachtt in te trekken of in per- in aan de stemming deel te nemen Texel, 9 april 1958 De burgemeester, C. DE KONING. VERKIEZING GEMEENTERAAD Zitting van het hoofdstemburcau )e voorzitter van het hoofdstembureau •r de verkiezing van de leden van de neentcraad brengt ingevolge artikel 4, lid 2, der kieswet, ter openbare mis, dat dit bureau op vrijdag, 18 'il 1958 te 17 uur, in het gemeente- is in een voor de kiezers toegankelijke ting zal beslissen over de geldigheid n de voor de op 28 mei 1958 te hou- i stemming ingeleverde kandidaten- iten en over het handhaven van de irop voorkomende kandidaten. Texel, 9 april 1958 De voorzitter voornoemd, C. DE KONING. VRAAG OVER HET VERKEER emand deed ons een vraag toekomen ake een bepaalde verkeerssituatie, »rbii een wielrijder en een automobi- betrokken waren. Nu en dan plaatsen een bepaald algemeen probleem, deel makend van een rubriek, die door de r. voor Veilig Verkeer verzorgd wordt, 't is echter onmogelijk over te gaan tot t beantwoorden van uitzonderlijke, tuele vragen, waarbij een enkeling zijn •rdeel zou kunnen doen. Betrokkenen den wij aan zich in dit verband ter rkrijging van nadere inlichtingen tot politie te wenden, die ongetwijfeld te en tijde bereid is de gewenste toelich- g te verstrekken. red. Kennies blossen 't voor >n 'n ommezien. inigeen kan geen eten meer zien, een om de angst in het vooruitzicht n die zuurbrand op de maag. Rennies men - zo nodig bij voorbaat. De hevig- zuurbrand stilt al, op 't moment dat Rennies begint te smelten op de tong uppel voor druppel - met Uw eigen eeksel - komen de zuurbrand dovende 'rediënten in de maag en brengen 1 maagzuurgehalte weer in balans. *8 pijn INGEKOMEN PERSONEN Geertje Harder ev Jansen, van Stave ren, Noord 16 naar E 77 AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 12 april Den Burg, „De Lindeboom" feestavond MAB-Club. Den Hoorn, Dorpshuis, Fancy-fair t.b.v. de sportvereniging Z.D.H. De Cocksdorp, N.H. Wijkgebouw, Bonte avond meisjesclub „De Lepelaar". Maandag 14 april t.m. zaterdag 19 april Den Burg, „Casino", Burgse Winkeliers- beurs. Dinsdag 15 april Den Burg, „Oranjeboom", Bert Brugmans Marionettentheater voert op „De parel vissers van Bizet" voor Vrouwenbond N.V.V. Woensdag 16 april Den Burg, „De Zwaan", bijeenkomst K.V.G. (Kath. Vrouwen gilde). Donderdag 17 april Den Burg, 13.30 en 14.45 uur. Jeugdcon- cert door het Haags Piano Trio. Den Burg, Landbouwhuishoudschool, bij eenkomst Ver. oudleerl. L.B.H.H.S. Zaterdag 19 april De Koog, „De Toekomst", Uitvoering zangvereniging „Advendo". Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheuma tische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende or ganen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijnverwekkende on reinheden langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. HULDE VOOR DE DRUMBAND INGEZONDEN Wat was het 2de Paasdag een leuke attentie, welke de Margaretha Sinclair Drumband ons met haar rondgang en zeker met haar taptoe op de Groene- plaats aanbood. Dit gaf nog enige warm te tijdens het koude paasweekend. De capes stonden in één woord: keurig, ze ker tot genoegen van de oprichter dezc-r band, kapelaan Stam, want deze kroste van de ene hoek naar de andere op de brommer, om van dit schouwspel maar niets te missen. Ook alle bewondering voor die kleine meisjes, die op zulk een keurige wijze alles uit hun trommels haalden wat er in zat. Dit ook voor hen die op de koperen instrumenten ont zettend hun best deden. In ere houden, zulk een band, ja, uit breiden zelfs, onmisbaar hier op Texel, vooral in en tijdens het seizoen en bij andere aangelegenheden, in samenwer king met ons Kon. Texels Fanfare. Veel drumbanden heb ik zien marche ren, maar jullie kunnen meekomen hoor. We hopen dan ook dat jullie je zoveel mogelijk in het openbaar laat zien. Maar nu mijn bedoeling, kan men hier geen donateur van worden, zo ja: maak dit eens bekend, want velen van ons, on verschillig van welke richting, willen jullie steunen. Want deze drumbanden zijn onmisbaar. Een bewonderaar. (INGEZONDEN) Ondergetekende voelt zich verplicht het onderstaande ingezonden te plaat sen. Wat is namelijk het geval? Huize „Irene" bestaat dit jaar 50 jaar. Een jubileum dus. Uit dien hoofde heeft ondergetekende bericht gedaan aan de redacteur Van de Texelse Courant en gevraagd of hij hier iets over wilde schrijven. Ondergetekende heeft dit ge daan in gedachten diep verzonken bij onze oude Willem Bilderdijk, toen hij dichtte zijn couplet: WELDOEN Werp uw weldaad in den vloed Met een onberoerd gemoed; Dankt u 't stomme vischjen niet God erkent het, die het ziet. Wanneer de redacteur, de heer De Waal, nu Huize „Irene" beziet, in zijn werkelijke hoedanigheid, staat deze man verbaasd en zegt: „Hier moet iets gebeuren". En dat iets is dan pertinent GEEN luxe. Maarhoe???? Om de Texelse bevolking attent te maken op de nood die er is, is hij begon nen in de vorm van een 1 aprilmop. Daar mag U over oordelen zoals U wilt, dat is Uw goed recht. Maar daarna, toen U zoiets gevoelde van „Ik ben in de ma ling genomen" toen heeft de heer De Waal spijkers met koppen geslagen met zijn stuk wat U kon lezen in de Texel se Courant van vorige week zaterdag. En nu ter zake. De heer De Waal is heftig aangevallen op de 1 aprilmop. Het zwaard van Damocles heeft boven zijn hoofd gehangen. Hoe ondergeteken de dit beoordeelt ligt tot zijn competen tie. Zeer ten onrechte, want niet alleen de heer De Waal was daar schuldig aan maar eveneens ondergetekende. Wilt u a.u.b. hiervan goede nota nemen? D. Broer Huize „Irene", Den Burg TIJDENS DE DONDERDAGMIDDAG GEHOUDEN VERGADERING VAN DE TEXELSE GEMEENTERAAD heeft de voorzitter, burgemeester C. de Koning, medegedeeld, dat inzake de plannen tot het projecteren van een kortere veerdienst via het Horntje in principe algehele overeenstemming is bereikt tussen de vier betrokken instanties; dat zijn dus de provinciale staten, de rijkswater staat, de gemeente Texel en de N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming. De voorzitter merkte op, dat hij in de openbare vergadering omtrent de kortere verbinding geen gedetailleerde gegevens kon verstrekken. Tijdens de rondvraag gaf de voorzitter als zijn mening te kennen, dat de voorgenomen kortere verbin ding in betrekkelijk nabije toekomst verwezenlijkt zal worden. Over de kwestie van uitvoering van de verbinding zal, zo meende de voorzit ter, nog wel enig touwtrekken geleverd worden, maar over de totstandkoming maakte spreker zich geen zorgen. De notulen van de vorige vergadering (een foliant van niet minder dan 21 pagina's) achtte mevrouw Vrijdag (VVD) te beknopt, naar haar mening zouden deze notulen geen volledig beeld van de besprekingen geven. „Ze benaderen on derhand het gebruikelijke verslag in de Texelaar", zo voegde ze er ter verduide lijking aan toe. De voorzitter vroeg aan mevr. Vrijdag waarin haar bezwaren schuilden en of er bepaalde feiten onver meld waren gebleven. Mevr. Vrijdag moest op deze vragen het antwoord schuldig blijven. De raad ging akkoord met de voorge stelde vaststelling van de verordening tot het toekennen, bij wijze van voorschot, van een duurtetoeslag over het eerste halfjaar 1958 aan het daarvoor in aan merking komende gemeentepersoneel. Vervolgens kwam de voorgestelde op richting van een beschuttende werk plaats (voor minder-validen) ter sprake. De heer W. Wassenaar (P. v.d. A.) achtte zulk een instelling van niet te overschat ten betekenis. Misschien is het finan ciële nadeel ervan onontkoombaar, maar dit zal toch geen rol mogen spelen. Uit een werkplaats elders stroomde succes sievelijk 40 pet. door naar andere be drijven. De arbeiders herkrijgen een ge voel van eigenwaarde, maar zo'n werk plaats mag niet tot doel hebben arbeids krachten voor lager loon aan het werk tc zetten en wie geschikt zijn voor het vrije bedrijf dienen dan ook afgevoerd te worden. De heer S. Keijser (V.V.D.) zei, dat hij te Oudkarspel een soortgelijke inrichting heeft zien werken en kwam tot de con clusie, dat B. en W. inzake de financiële resultaten wel wat te optimistisch ge stemd zijn, want de arbeiders moeten het hun geëigende werk kunnen verrichten en het gaat hier om een klein aantal per sonen met uiteenlopende beroepen. De voorzitter meende, dat men deze inrichting langzaam maar zeker moet op bouwen. De heer J. Zwan (P. v.d. A koesterde daarentegen hoge verwachtin gen, temeer omdat dergelijke werkplaat sen prima produkten leveren. De voor zitter meende, dat de opmerking van dc heer Wassenaar inzake de salariëring van enige wantrouwen getuigde; hij wees er op, dat de werkplaats nu eenmaal be doeld is voor minder-validen. Mevr. J. Koning-Bruin vroeg of er geen geld kan worden uitgetrokken voor de verbouw van „Huize Irene" in de vorm van een subsidie. Een vraag naar aanleiding van het voorstel tot vaststel ling van een beginselbesluit inzake de toekenning van een z.g. bejaardenbij- drage aan de twee andere rusthuizen De voorzitter beloofde hierop nader terug te komen. Na vaststelling van vergoeding voor het bijzonder gewoon lager onderwijs etc. werd de voorgestelde wijziging van de Monumentenverordening Texel aan de orde gesteld. In hun pre-advies zeggen B. en W., dat de gemeentelijke monumen tenlijst, samengesteld door deskundigen, 175 percelen omvat, dat „het doel van deze lijst zeker niet is, al de vermelde gebouwen te handhaven in de huidige staat". Volgens de huidige tekst zou van de plaatsing van een gebouw op de mo numentenlijst ook kennisgegeven moeten worden aan de ingeschreven hypotheek houders. Om deze procedure te vermijden werd een wijziging van de verordening voorgesteld en aanvaard. De heer Zwan hoopte, dat men bij de beoordeling van het al dan niet monumentaal zijn ook be langstelling aan de dag zou leggen voor de boerderijen, die daarvoor in aanmer king komen. De voorzitter zei, dat op Terschelling alle boerderijen daaronder gerangschikt zijn. (Zie vervolg pagina 2) BURGERLIJKE STAND VAN TEXEl van 4 tot en met 10 april 1958 I Geboren: Trijntje, dv. Cornelis J. Kalis en Rennet je Timmer; Jan, zv Jan Schuurman en Aaltje Piet. i Ondertrouwd: Frederik J. Halsema en Catharina J. Maas; Hendrik Troost en Alie D. Kiewiet. I Overleden: Cornelia Eelman, wv Ho- gerheijde, oud 77 jaar; Jakob Maas, oud 86 jaar. S.V. Dc Koog 1 Wegens België-Nederland alleen een inhaalprogramma. De Koog 2 speelt uif tegen Cocksdorp 2, aanvang zie kastje. I De adsp. spelen uit tegen Oosterend, vertrek De Koog 3. MET ALLER HULP KAN HUIZE „IRENE" UITGEBREID WORDEN Het bejaardentehuis „Huize Irene" is ineens in het middelpunt van de belang stelling komen te staan, een belangstel ling, die het overigens ten volle verdient. Het is echter jammer, dat deze algemene belangsteling eerst kon ontstaan na een goedbedoelde maar toch wellicht niet geheel doordachte aprilgrap. Het zou meer toe te juichen geweest zijn, wanneer deze belangstelling spon taan had kunnen ontstaan en niet voor een deel had behoeven voort te spruiten uit een gevoel van verontwaardiging over een minder geslaagde aprilgrap. Het is toch zo, dat de verzorging van de be jaarden in „Huize Irene" ons allen raakt, althans behoort te raken. Het grootste deel van de bejaardennood kon gelenigd worden, door de realisering van het „Clasina Emilie Gollards Rusthuis", het „Sint Janshuis" en het bejaardencomplex „Jan Dirksoord" Maar wij mogen geen reden hebben ons daarvoor op de borst te kloppen, zo lang deze nood niet volledig gelenigd is Zolang nog een wachtlijst van een klei ne 20 mensen aanwezig is, die opname in .Irene" verlangen, maar aan dit verlan gen niet kan worden voldaan en zolang daarnaast een kleine 30 mensen moeten wonen en verblijven in een gebouw, dat qua accommodatie toch wel schril af steekt bij de beide nieuw-gebouwde be jaardentehuizen, zou men wel mogen ver wachten, dat men algemeen doordrongen zou zijn van de noodzaak hierin verande ring te brengen. Doch ziet, eerst dan dringt het besef van die noodzaak tot verbetering door en tevens ook de bereidheid zelf de helpen de hand te bieden, wanneer men geschokt heeft ervaren, dat de nood er is. Zo bereikte mij dezer dagen een aanbieding van iemand om ten behoeve van de uit breiding van „Huize Irene" een bedrag van 70.000,aan de Sociale Dienst te lenen. Een andere aanbieding van een door de aprilgrap-geschokte maakte zo mogelijk nog meer indruk op mij. Hier toch ging het om de aanbieding van een bedrag van 100,door een oudere man, die'zelf in financieel zwakke om standigheden verkeert. Deze aanbiedingen hebben ook bij mij het besefgebracht, dat een uitbreiding van „Huize Irene" ook in de huidige voor de gemeente wel zeer moeilijke om standigheden tot de mogelijkheden be hoort, wanneer op grote schaal dezelfde bereidheid tot financiële medewerking zou bestaan. Voor de uitbreiding van „Huize Irene" is naar schatting een be drag van rond 170.000,nodig De plannen liggen reeds gereed, doch wach ten op de tijd, waarop de gemeente een lening voor dit doel kan afsluiten. Zij, die dan ook in staat en genegen zouden zijn voor het onderhavige doel gelden aan de Sociale Dienst, onder garantie van de ge meente Texel, uit te lenen, renteloos of tegen een rente van maximaal 4,/4°/o per jaar voor de duur van ten minste 15 jaar, helpen mee de realisering van de plannen dichterbij te brengen. Ik zou dan ook een beroep op de Texelaars willen doen in te tekenen op deze lening en van uw bereid heid schriftelijk of telefonisch medede ling te doen aan de afdeling financiën ten gemeentehuize Texel of bureau Tex. Courant, tel. 11. Met aller medewerking ligt de uitbrei ding zo mogelijk nog dit jaar in het ver schiet. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. BRIDGEN Uitslag competitiewedstrijd van 2 april: A: 1. Echtpaar Jouwersma 63.54% 2. Dam-Dros 61.46% 3. Mantje-Veenema 58.33% 4. Bakker-Brücher 44.79% 5. Echtpaar v.d. Heerik 43.75°/.i 6. List-Vennik 40.63% 7. Backer-Raven 37.50% B: 1. mevr. Keijser-Beemsterboer 58.33% 2. Bruin-Blom 52.50% 3. Gebr. Van Sambeek 51.67% 4. mevr. Kooijman-Wessels 47.50% 5. mej Hattuma-Kok 45.83% 6. Bos-Gieze 44.17% Slotavond woensdag 16 april. OVERDENKING: TELEURSTELLEND De Paasdagen waren teleurstellend. Dat was de algemene indruk. U hebt dat in de Texelaar van jl. woensdag kunnen lezen. Dat zat in het weer, de tempera tuur was beneden normaal. En wat doe je daaraan? Pasen teleurstellend! Het gebeurt wel meer dat we in de kou blijven staan. Is er niet veel dat teleurgesteld worden in iets, als je wat tegen, want het betekent dat we wat verloren hebben. Je kunt alleen maar teleurgesteld worden in iets, als je wat verwacht hebt. Als men zich een bepaal de voorstelling van iets gemaakt heeft, als men zich heeft voorgesteld: dat ver wacht ik er van. De werkelijkheid be antwoord daar dikwijls niet aan. Hoe veel mensen zijn er niet teleurgesteld in het leven? Ze hadden er iets heel an ders van verwacht. Hoeveel zijn er niet teleurgesteld in hun huwelijk? In de me demens? Zou het soms komen omdat we er een verkeerde voorstelling van ge maakt hebben? Zit die fout bij ons zelf? Maar Pasen dan? Wat hadden we ons daar van voorge steld? Rembrandt heeft ons een ets van de Emmaüsgangers nagelaten. In Lukas 24 wordt van hen verteld. Dat waren ook teleurgestelde mensen op Pasen. Dan wel niet omdat het weer zo slecht was, maar ergens anders om. Hierom, dat ze van Jezus van Nazareth andere verwachtin gen hadden gekoesterd. Zij hadden ge hoopt dat Hij Israel vrij zou maken van de overheersing door de Romeinen. Dat Hij de nationale redder zou zijn. Maar op Pasen liepen ze teleurgesteld terug van Jeruzalem naar Emmaus. Doch aan het eind van die dag werd het licht voor hen. Want toen ontdekten ze dat Jezus hun Heer niet weg was, maar leefde. De redder der wereld is er nog altijd! Daarom is Pasen niet teleurstellend, maar verrassend. Want de Heer laat ons niet in de kou staan maar Hij leeft en zal nabij ons zijn, waar alles ons ver laat. v.R. Altijd gaaf huidje PO £DER - ZALF-OLIE-ZEEP PARTICULIERE BOUW EN OVERHEID Enige tijd geleden gaf de burgemees ter een uiteenzetting over de bestrij ding van de werkloosheid in de Texelse bouwwereld. Het is begrijpelijk, dat alleen die ob jecten werden aangehaald welke van overheidswege in uitvoering zullen wor den genomen. Daarmee is echter tekort gedaan aan het initiatief dat van parti culiere zijde wordt genomen. Helaas is de medewerking welke daaraan door de overheid wordt gegeven niet altijd een stimulans de uitvoering van bouwplan nen te bevorderen. Vanzelfsprekend kan niet zonder meer aan elk plan onmid dellijk goedkeuring worden gehecht, al hoewel ik mij afvraag of het architecto nische schoon van woningwetwoningen zo hoog moet worden aangeslagen. Wanneer thans een particulier zijn plannen aan de bevoegde instanties voorlegt, moeten in de meeste gevallen aan het plan veranderingen worden aangebracht. Daarmee gaan kostbare tijd en vrijwel steeds hogere bouwkos ten gemoeid. Er is in deze tijd critiek op alle terrein en wanneer deze opbouw end is, kan daartegen weinig bezwaar worden aangevoerd. Helaas kunnen factoren die met het plan niets te ma ken hebben, daarop toch van invloed zijn. Wil men op Texel de bouw door par ticulieren bevorderen, dan is het ge wenst dat belanghebbenden zo spoedig mogelijk weten waaraan zij zich hebben te houden. Door mondeling overleg en de nodige bespoediging kan worden voorkomen dat zowel de opdrachtgever als de uitvoerder worden gedupeerd. Op deze wijze zal ook de werkgele genheid in de bouwwereld van een en ander de gunstige resultaten ondervin den en zal ook de animo bij andere ge gadigden kunnen worden aangewak kerd. Avanti VERTROKKEN PERSONEN Elisabeth Breen, van Prof. Keesomlaan 11 naar Den Helder, Molenstraat 39; Klaas de Vreeze, van C 79b naar Den Helder, Julianadorp, Zanddijk 1, met gezin; Jantje Koorn, van Schilderend 113 naar Alkmaar, Wilhelminastraat 11. S.V.C.-nieuws De adsp. spelen hedenmiddag thuis te gen ZDH a. Neemt het niet te licht op, maar volhouden tot het einde. Het tweede speelt thuis tegen De Koog 2. Deze wedstrijd wordt vroeg ge speeld in verband met België-Nederland Hoe laat deze wedstrijd begint, horen jullie wel.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1