manier van Albert Heijn lij tilt graag als 't gaat om maakt u het leven goedkoper! Eerst had hij bezwaar. „Wat royaal! Vraagt dit niet te veel van ons huishoudgeld?" Niet bij Albert Heijn: daar kun je royaal en zuinig tegelijk zijn. Vooral dank zij de 69 blijvend in prijs verlaagde artikelen! Bruine honen Sperziebonen Siamrijst droogkokend - grove korrel Macaroni Appel H1063 fijnste kwaliteit Hawaiian enanas Boterham worst 39 7S 44 NIEUW! AH Slasaus 78 Prijsverlaging DELICATA CHOCOLADE 59 45 Gehakt Ie kwaliteit groot blik 99 Ontbijtkoek per stuk 42 Tafelbeschuit grote rol Ananasblokjes gram Grote pinda's 250 gram Biscuits Zaanse Molen per rol 35 Spinazie liter blik 59 Vermicelli grof 250 gram 19 26 39 52 Wees op wyé manier wwi Dennetakjes Pastilles BigOÜt half puil?" Duchoc half puur Chocolade repen Fijne snijworst 100 gram 39 Boterbamkorrels 250 gram 39 Bramenjam per poi 79 Prijswinner BUS AH CACAO 115 Jo of René 500 gram liter blik 500 gram 250 gram blik 600 gram per blik 200 gram dc heerlijkste slasaus per fles Butterscotc/i-repen, de heerlijkste chocolade met koffie-extract, slagroom en suiker. 7 van die elite-repen 42 maal presenterenmi voor f. /.- Kan het royaler Kan het zuiniger Breng afwisseling in het menubreng appeltjes op tafel. Doe het royaal, en wees toch zuinig 150 gram gedroogde appeltjes (is meer dan I kilo versede fijnste kwaliteit bij AH 65 ct Met royale hand uitdelen, wie doet dat niet graag? Neem 200 gram ananasblokjes. Over zuinig gesproken bij Albert Heijn slechts 39 ct. 100 gram 69 per rol 69 100 gram 69 100 gram 69 butterscotch 7 zware repen NU 100 Margarine zilvervloot 3 pakjes 100 Haagse leverworst 200 gram 49 van de week Extra aanbieding t.m zaterdag 19 april ************5*3******3** Ter kennismaking, onze nieuwe inhoud 250 gram van 125 voor Onvoorwaardelijke Kwalüeilsgara: ie Wanneer u enig AH-artikel niet élke cent waard acht die u ervoor betaalde, dan geeft AH u het volle bedrag terug. GEMEENTERAAD KWAM BIJEEN Hierna werd besloten voor 32.922, van de heer A. Witte Czn., Molenstraat 34, Den Burg, 11.16.00 ha. land aan te kopen, gelegen te Zuid- en Noordhaffei (aankoop was noodzakelijk daar de ge meentelijke inbreng in het ruilverkave- lingsblok momenteel nog te gering is). Met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten, Den Haag, werd een geldlening aan gegaan, groot 216.000,en groot 157.000,—. Bij de voorgestelde wijziging der be groting 1958 kwam de zo noodzakelijke uitbreiding van „Huize Irene" ter sprake. De voorzitter zei, dat het met de be treffende begrotingspost zo verlopen is, dat de dienst Maatschappelijk Werk een onderzoek heeft ingesteld naar de huis vesting van de verpleegden. Aanvanke lijk was men n.l. van mening, dat het allemaal minder dringend was, (Op grond waarvan dacht men dat dan? red.), maar het onderzoek resulteerde zelfs in kritiek op onze plannen, die te be scheiden van opzet zouden zijn geweest! Met een betrekkelijke geringe verhoging der kosten zou een aanzienlijke verbete ring kunnen worden verkregen. „In deze zin hebben wij een en ander gewijzigd en wij hopen nu, dat het financiële gedeelte van deze zaak geen vertraging zal doen ontstaan. Het lijkt mij, dat „Huize Irene" met deze nieuwe opzet van de voorgeno men uitbreiding aanzienlijk gebaat zal zijn". „De gemeente", zo vervolgde de voorzitter, „ziet geen mogelijkheid, dat van een premie op de bouw geprofiteerd wordt, daar het hier niet om nieuwbouw in de zin der wet gaat, maar toch zullen wij dat proberen te bereiken, want het is de moeite waard". De heer Merkx, (KVP) vroeg of het niet voordeliger was om het gebouw tot de grond toe te slopen. „Dat hebben ze b.v. bij de Jeugdherberg ook gedaan" De heer Wassenaar wilde weten of het arti kel in de Texelse Courant inzake de toestand van „Huize Irene" al enig re sultaat heeft gehad in de vorm van de aanbieding van geldleningen. De voor zitter beloofde hem hierover na de offi ciële vergadering te zullen inlichten. „De mogelijkheid om geld te lenen is mis schien wel aanwezig", zo verklaarde de voorzitter hoopvol. Aan de Padvindersgroep „De Zwal kers" werd 2750 m2 grond in erfpacht aangeboden. De heer Wassenaar was blij, dat „De Zwalkers" voortaan niet meer behoeven te zwalken, maar het terrein is tegenover een in de toekomst wellicht door te trekken straat niet gelukkig ge legen. Antwoord: Er zal met de bouw van een troephuis rekening mee worden gehouden. Van de heer K. H. O. Linnhose, Oos terend, werd voor 6.099,1.01.65 ha. land gekocht (sportterrein). Het gaat niet om het huidige sportveld, maar om in de nabijheid gelegen grond; aankoop daar van prefereerde in het belang van een betere terreinindeling. Rondvraag Mevr. Vrijdag had vernomen, dat vlak voor Pasen ventvergunningen waren uit gereikt aan „vreemde" groenteboeren Zij vroeg welk standpunt B. en W. bij de verlening van vergunningen innemen. Antwoord: Met enige souplesse uitvoeren wat de minister van economische zaken voorschrijft Weigeren kunnen wij alleen op andere dan economische gronden. Mevr. Vrijdag: Maar Texel is een beslo ten gebied, in andere gemeenten kunnen de belanghebbenden zich gemakkelijker verplaatsen. Antwoord: Belanghebben den dienen hun eigen middelen en af weermiddelen toe te passen teneinde de concurrentie het hoofd te bieden. De heer Smit (KVP) meende, dat er toch ook wel Texelse middenstanders zijn die aan de vastewal hun artikelen trachten te verkopen. Mevr. Vrijdag vroeg of bekend is welk soort gebouw zal verrijzen op de plaats van de afgebroken jeugdherberg. Ant woord: Er werd tot het afbreken overge gaan met het oog op de restauratic, maar de toestand van het gebouw viel zo tegen, dat tot algehele sloop moest worden be sloten. Het nieuwe ontwerp is door de Welstandscommissie goedgekeurd Wethouder Hin (KVP): Wanneer men een oud gebouw gedeeltelijk wil slopen, valt het altijd tegen, dat is toch algemeen bekend. Eerst moest het vierkant worden uitgebroken en later bleek ook de kap (kort tevoren van nieuw riet voorzien red) te moeten worden weggebroken. Mevr Vrijdag: Toch klinkt een en an der in mijn oren als een sprookje. Voorz.: Een sprookje heeft zijn aangename kant, welke hier ontbreekt. Mevr. Vrijdag: Is dit niet een verdichten van de waarheid? (Waarschijnlijk bedoelde spreekster een feuilleton door H. Westenberg 60. Langzamerhand worden de woorden weer duidelijk voor haar ogen. Het ene woord na het andere. Meedogenloos, zo als alleen een jongen van dertien jaar ze zou kunnen schrijven. Logisch, zoals al leen een jongen denken kan. „Ik ben voor altijd weggegaan omdat dat het beste is. Waarom zou zo'n rust verstoorder als ik u nog langer tot last zijn. Maar denk nu met dat ik u kwa lijk neem, dat u zo tegen mij geweest bent. U kunt het immers ook niet hel pen, dat u van uw eigen kind niet houdt en in hem teleurgesteld bent. Maar ik kan het ook niet helpen dat ik ben, zoals ik ben en niet anders! Daarom is dit de enige oplossing. Het ga u goed!" Uw zoon René. P.S„ Ik Weet zeker, dat u mijn moeder bent. Anders zou ik niet zoveel van u hou den en stellig ook niet weggaan". Een schrille, ingehouden schreeuw weerklinkt plotseling door het huis. Als de tuinman en de twee dienstmeisjes naar boven stormen, vinden zij Leotine Brackwieser bewusteloos op de grond verdichtsel op zichzelf? red.). Voorz.: Dacht U soms dat ikMevr. Vrij dag: Nee, U niet. Voorz.: Thans bestaat de mogelijkheid om een meer echte jeugdherberg te bouwen. Mevr. Vrijdag: Waarom heeft men geen andere plaats, uitgekozen? Voorz.: De uitbreiding was reeds uitgevoerd en toen wist niemand nog, dat het gebouw helemaal tegen de grond moest. Wethouder Hin: Men had zelfs alles op alles gezet om voor het seizoen nog gereed te zijn. De heer J. Daalder (A.R.): Is het juist, dat door de Sociale Dienst kledingbon- nen worden uitgereikt, waarmee men aan bepaalde zaken is gebonden? Voorz.: Van het bestaan van dergelijke eisen is ons niet bekend. De heer Daalder vroeg of de bestra ting van de Mulderstraat te Oosterend rechtdoor getrokken kon worden nu het huis van de familie Keijzer gesloopt is. De heer S. van der Vis (C.H.U.) vroeg wat er met de bunkers, die nog op het strand staan gaat gebeuren. Er is n.l. sprake van de bouw van paviljoens, zodat de bunkers geen enkel doel meer kunnen dienen. Voorz.: Dit is een kwestie van'de rijkswaterstaat, die successievelijk alle bunkers zal slopen. Wij hebben dan hier, dan daar gewezen op bestaande gevaren en daji verzocht tot opruiming over te gaan en dat is ook gebeurd Het resultaat aan het Westerslag is overigens nogal somber geweest. Ik acht het verstandig om met de verdere sloperijen tot na het seizoen te wachten. De heer Wassenaar zei, dat de passa giers de bus in de Parkstraat aan de ver keerde kant plegen te verlaten, wat ge vaar oplevert. Zou het niet mogelijk zijn om de bussen door het park te dirigeren en op de Burgwal te laten parkeren? De heer Vlaming (A R bleek ook voorstan der van dit voorstel, maar cle voorzitter meende dat eerst eens een proef met een vluchtheuveltje genomen moest worden. Wethouder C. H. Roeper (P v.d. A.) zag een oplossing in het uitstappen door pas sagiers" op de Groeneplaats. De heer Wassenaar bracht de werkge legenheid ter sprake: De huidige stand van de werkloosheid heeft geen beang stigend karakter zolang er op aanvullen de werken kan worden gerekend. Anders ligt het met de vraag over de werkgele genheid op Texel in de toekomst. Texel is een plattelandsgemeente en had als zodanig na de oorlog een aantal werkne mers moeten afvoeren naar elders, want door de mechanisatie in de landbouw is de werkgelegenheid afgenomen Door toepassing van de ruilverkaveling zullen de bedrijven straks economischer gaan werken. In elk geval is het zo, dat Texel arbeiders heeft aangetrokken in plaats van afgevoerd (ook door aanleg water leiding en riolering). Het gevolg zou kun nen zijn, dat wanneer alle objecten ge reed zijn, hier van een overtallig aantal arbeidskrachten sprake zal zijn. Het zou mij niet verwonderen als het aantal werklozen straks 250-300 man zal be dragen. Ten behoeve van dit toekomst probleem zou een commissie moeten wor den ingesteld, die deze kwestie zou moe ten onderzoeken. Aanvankelijk bestond hiertoe een plan door de vakbeweging zelf, maar dan zou men misschien naast elkaar gaan werken en daarom ben ik persoonlijk voorstander van een com missie onder gemeentelijke leiding. Ik stel B. en W. dan ook voor dit probleem eens te bestuderen. Deze commissie zou moeten worden gevormd door vertegen woordigingen van B. en W., de Vakbewe ging, de Middenstand en andere belang hebbende instanties. Voorz.: B. en W. zijn aan deze kwestie al geruime tijd bezig geweest en hebben hierover destijds ook al van gedachten gewisseld met de ruil verkavelingsinstanties. Ook toen is al gesproken over de mogelijkheid van een aantal werklozen van 250-300 rnan. De heer Van der Vis tenslotte zou werkverruiming zien in de aanleg van 'n openluchtmuseum, zoals „Berg en Bosch" te Apeldoorn. Daar trekt men in Apel doorn veel profijt van. De voorzitter antwoordde, dat de heer Van der Vis aan de ene kant eigenlijk een open deur intrapte, maar dat het hem aan de an dere kant verheugde, dat spreker dit, reeds door B. en W bekeken plan nog eens in de herinnering had teruggeroe pen. Hierna volgde sluiting „ALI BEN HASSAN" Wie Ali Ben Hassan is? De hoofdrol vertolker in het stuk, dat „Het Masker" op Koninginnedag voor de jeugd hoopt op te voeren Kaarten zijn verkrijgbaar bij de heer Stechweij, Schilderend. TEXELSE MARKT 2 koeien 750850; 35 biggen 4755; 80 nuchtere kalveren 4060. liggen. RAMLEH MOOIE VILLA'S, ge deeltelijk in Engelse, ten dele in Moorse stijl, in welks tuinen de flora van Euro pa en die van Noord-Afrika in een kleu rig, blij rendez-vous te samen komen. Hier en daar een tennisveld, een klein park, open voor de voorbijgangers en tussen de tuinen, tussen de slanke hoge palmen, die de rustige straten omzomen, schemert blauw de zuidelijke zee. Helemaal aan het einde van het plaats je staat tamelijk eenzaam een laag wit huis in een wild woekerende tuin. Kleine zuilen voor de veranda, die het terras van de tweede verdieping steunen, smalle gebogen, vrij hoge ramen, een wit ver overhangend dak en dit alles ver weerd, onverzorgd en triest. Aan het tuinhek, dat scheef in zijn scharnieren hangt en met een enkele trap er uit gestoten zou kunnen worden, hangt een groot geschilderd bord. Voorzichtig. Gevaarlijke hond! Maar een enkele blik op het huis zou zelfs de meest angstige voorbijganger ervan kunnen overtuigen, dat hier noch viervoetige, noch andere bewoners aan wezig konden zijn Of misschien toch? In dit avontuur, waarin de stilte slechts verstoord wordt door 't gesjirp van de krekels, waar de duisternis zwart en ondoordringbaar over het land hangt, vlamt plotseling achter een der ramen het schijnsel van een licht. Het gaat, dan eens helderder, dan iets onduidelijker langs de verschillende ra men van de benedenverdieping en is dan plotseling weer verdwenen. Maar dit schijnt zo alleen van buiten gezien. In werkelijkheid brandt de zak lantaarn, die het schijnsel gaf, door, en de drager ervan is teruggekeerd in een kamer, die geheel door gordijnen van de buitenwereld afgesloten is, en door twee kaarsen wordt verlicht. „En?" vraagt René Brackwieser vanuit zijn bed. „Niets!" antwoordt Jo en knipt zijn lantaarn uit. Dan werpt hij een bezorgde blik op zijn vriend René ligt op zijn rug, zijn ogen zijn gesloten, zijn mond is een beetje geopend. Zo nu en dan ademt hij moeilijk en steu nend: soms rilt hij en zijn tanden klap peren. „Ik heb op zijn minst veertig graden", mompelt hij en keert zijn ge zicht om, weg van het kaarslicht, dat hem hindert en zijn koortsachtig hoofd pijn doet. Jo legt de zaklantaarn neer en gaat op het gebrekkige gestoelte zitten, dat naast het bed staat. „Morgen ga ik vast en zeker een wollen deken kopen. Het is dwaasheid daar nu op te willen sparen' Op het ogenblik komt het er al leen maar op aan, dat jij zo gauw moge lijk weer op de been bent.... heb je ergens pijn?" René gooit onrustig zijn hoofd heen en weer: „Nee, nee, ik heb nergens pijn of misschien overal. Ik zei je toch al: Ik heb griep, ik ken dat! En het duurt min stens een week". Jo schrikt heftig. Maar hij laat er niets van merken. „Nou en als dat nu zo is, dan is het immers nog niet erg. We zitten hier best en morgen zal ik dat keukenraam ook nog met planken dicht spijkeren. En dan zul je eens zien; dan kan ik tenminste 's avonds, als niemand de rook kan zien, de haard aansteken en thee zetten, en alles wat je hebt meege bracht in de blikken, warm maken, en alles verzorgen, wat je nodig hebt. En dan ben je zó weer sterk en gezond". René geeft geen antwoord. Jo kijkt een poosje zwijgend naar hem. Zijn haar is vochtig en zijn handen zijn onrustig. „Maar als je beter bent", valt hij ein delijk woedend uit, „dan heb je eerst nog wat van me te goed! Daar kun je al vast op rekenen! Als je mijn zin gedaan had en direct in dit huis was gegaan, dan was je niet ziek geworden. Maar natuur lijk moest mijnheer Brackwieser zijn zin hebben en buiten kamperen bij deze idiote kou!" Maar hij staat op en met heel veel zorg en voorzichtigheid trekt hij het oude tapijt, waarmee René is toegedekt, over diens schouders. „Laat dat toch!" zegt René, nauwelijks hoorbaar en voor geen geld zou hij zid zelf hebben willen bekennen, dat te huilen hem nader staat dan het laches En hij zal nooit toegeven, dat hij on! roerd is door de zorgen van zijn kans raad; in tegendeel, hij zal hem maar efl goed aan het verstand brengen hoe oj afhankelijk hij is! „Als je het zo onpli zierig vindt om mij op te passen, dan to je immers weggaan. Met de helft vand kas kun je al een heel eind komen als) hier in het land blijft". „Nee, ik meen het werkelijk! Lk niemand tot last zijn. Dacht je soms, di ik van huis weggelopen ben om nu vj iemand verwijten aan te horen?" „Klets niet! Ga liever slapen!" raadt Ji Dan zeggen ze allebei niets meer. D t.wee kaarsen in flessen gestoken, flakk* ren onrustig. Haar roodachtig lid zweeft over het verschoten behang, ovf een oude, vermolmde kast, over ottoman, waaruit de springveren omhoo steken, over een tafeltje met drie pot< en een geweldige spiegel in een vei guide lijst. Dit zijn de enige meubels in het hel huis. Waarschijnlijk heeft hier nog tijdje de tuinman of een chauffeur f woond; want in een kapot asbakje te nog een sigarenpuntje en in de kast hee Jo een oude, verschoten hoed gevonda Bovendien staat een hele rij lege sod* flessen in een hoek van het vertrek.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4