Groen /wartsJexels in het hartL. Dame* UilsW* verdwijnt door Plan Honitje bespoedigd inegens noodzaak tot verhoging van de waddenzeedijken ZENUWRUST iPUROL W#m Ook Spierpijn c- ffERDAG 19 APRIL 1958 TEXELSE 72« JAARGANG No. 7241 COURANT itgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij ekhandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart, -f- 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm In dit duindal bij 't Horntje zal de ponthaven worden aangelegd. Op de -htergrond ziet U de boerderijen Rememberen „Zeewijk". Ver in het ver hief is op het origineel van deze opname ook het dorp Den Hoorn zichtbaar. De uitvoering van het grote plan is. zo vernemen wij van goed ingelichte de, in verband te brengen met de noodzaak tot verhoging van de Texelse addenzeedijken. Langs de Mok is reeds een deel van de bestaande dijk op j. Deltahoogte gebracht (bij het licht van Troost) en het materiaal voor de >rdere verhoging van deze dijk zal straks worden onttrokken aan het terrein, aarin de ponthaven geprojecteerd is. Zodoende zal men met belangrijk lagere )sten twee objecten kunnen uitvoeren. De aanleg van de ponthaven zal om- reeks drie jaar vergen. Voor „De Dageraad"die als reserveboot in de vaart ijft, zal in deze ponthaven eveneens ligplaats gemaakt worden. De afstand udeschild-'t Horntje bedraagt elf kilometer, 't Horntje-Den Helder slechts vier lometer wat neerkomt op een vaartijd van 15 minuten. VERKEERSEXAMEN TE DE WAAL De cursus voor Veilig Verkeer te De Waal, gegeven door adjudant Gulmans en wachtmeester Stomp, is vrijdagavond besloten met het examen. Slechts enkele cursisten lieten verstek gaan. Er waren 34 examinandi aanwezig in het Dorps huis, waaronder 4 inwoners van Den Burg. Er slaagden 25 deelnemers. In zijn slotwoord sprak wachtmeester Stomp de wens uit, dat met deze cursus weer een steentje is bijgedragen tot de verkeersveiligheid. Gezien het steeds toenemende verkeer is het uitermate be langrijk, dat men op de hoogte is (èn blijft!) van de verkeersregels. Het nut is tweeërlei, men bevordert zijn eigen vei ligheid, maar ook die van een medemens! Het ligt in de bedoeling komend najaar of volgend voorjaar enige lesavonden te organiseren, speciaal voor de landbou wers. Betreffende tractoren en -aanhang wagens gelden vele bepalingen en de politie constateert dat men niet genoeg met alle voorschriften op de hoogte is. We denken hier bijv. aan uitstekende achterassen bij de tractoren! De voorzitter, de heer Albers sloot na deze woorden de laatste bijeenkomst en dankte wachtmeester Stomp, die, in ver band met plotselinge verhindering van adjudant Gulmans en ziekte van de heer Kempenaar, alleen was, voor de prettige wijze waarop de leerstof was aangeboden. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELLAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt r algemene kennis, dat de Minister van orlog omtrent vrijstelling van dienst gewoon dienstplichtige de volgende tspraken heeft gedaan: Uitgeest, lichting 1958. Voor 1 jaar vrijstelling wegens per-- onlijke onmisbaarheid, bij beschikking in 1 april 1958, nr. 380219392; icobus M. van Splunter, lichting 1956. Voor 1 jaar vrijstelling wegens per- wnlijke onmisbaarheid, bij beschikking in 1 april 1958, nr. 360321355. ranciscus Jacobus Bakker, lichting 1958 Aanvraag om vrijstelling van dienst egens persoonlijke onmisbaarheid afge- ezen, bij beschikking van 8 april 1958, 380327101. laas Eelman, lichting 1958. Aanvraag om vrijstelling van dienst egens persoonlijke onmisbaarheid afge- ezen, bij beschikking van 8 april 1958, j 380818036. ietcr Bakker, lichting 1958. Aanvraag om vrijstelling van dienst egens persoonlijke onmisbaarheid afge- ezen, bij beschikking van 8 april 1958, 380929035. nthonius Th. Schouten, lichting 1937. Vrijstelling van dienst als gewoon enstplichtige verleend, bij beschikking n 11 april 1958, nr. 371124358. Tegen elke omtrent vrijstelling edane uitspraak kan iedere belang- bbende uiterlijk de tiende dag na dag waarop de uitspraak ter Igemene kennis is gebracht, in be- c»ep komen. Indien de ingeschrevene ie de uitspraak geldt, buiten Neder- Jid verblijft kan. voor zover het doo; eze in te stellen beroep betreft, mei versch rij ding van de termijn van tien 'gen genoegen worden genomen. Zo- ng omtrent zodanige overschrijding een beslissing is genomen, wordt Je itspraak na het verloop van de termijn an tien dagen als onherroepelijk be bouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te ichten beroepschrift moet met redener. nkleed zijn en worden ingeleverd op 'd militaire zaken van de secretarie d*- 'r cemeente. De Koningin beslist op het beroep bij ?n met redenen omkleed besluit, nadat raad van state is gehoord. Texel, 15 april 1958. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING. en rheumatische pijnen wrijft U weg met ZON. MAAN EN IIOOG WATER De zon komt 21 april op om 5.32 uur gaat onder om 7.46 uur Maan- 19 aprii n.M.; 26 april E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 1 apr. 8.37 en 20.54; 20 apr. 9.11 en 21.25; 1 apr. 9.45 en 21.56; 22 apr. 10.16 en !-27; 23 apr. 10.46 en 23.01; 24 apr 11.17 "'23.37; 25 apr 11.51 en 26 apr. 0.16 12.27. Aan het strand ongeveer een uur eer- hoog water. EREPENNING VOOR TROUWE DIENST Mej. .Fr. Thomassen heeft onlangs het feit herdacht, dat zij vóór vijftig jaar in dienst trad van de familie R. Daalder, De Koog. Dit jubileum is in de familie kring op waardige wijze gevierd, temeer daar mej. Thomassen nog steeds een goe de gezondheid geniet. Ter gelegenheid van haar vijftig-jarig dienstverband heeft de Nederlandse Bond van Huisvrouwen haar met een ere-penning verrast. Reeds eerder, in 1953 werd de jubilaresse on derscheiden met de ere-medaille in zil- veer, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 23 april consultatiebureau De eerstvolgende zitting van het con sultatiebureau voor zuigelingen wordt gehouden op woensdag 23 april a.s. en wel voor de baby's uit Den Burg, uit wijk B en uit Oudeschild. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 14 april 1958 Gevonden: zwarte lederen dameshand schoen, groen-zwarte want; bruin-witte want; blauw wantje; gele sjaal; rood handschoentje; bruin-grijs jongenscol bertjasje; blauw-wit-rode want; autoped; zakdoekje; paar lederen dameshand schoenen; paar groene angorawollen meisjeshandschoenen; grijze nylonhand schoen; paar lederen motorwanten; leren herenhandschoen; rijwieltas met inhoud kraalslot; knot blauwe wol; zwarte wol len want; grijze jongenspet met bont; bruine herenhandschoenen; geel-groene kinderwant. Verloren: combinatietang; grijs ge vlamde vulpen; bruine lederen meisjes handschoen; rode portemonnee met inh. rode lederen handschoen, zwarte wollen polsmof; blauwe overall; rood étui met bril; zilveren oorbel; blauwe handschoen met geel poppetje; rode portemonnee met inhoud; kenteken van auto; kabouterpet wit (schemer) lampekapje. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. WOLVEE NAAR BRUSSEL Zaterdag zijn zes enterlingen, eigen dom van de bekende fokker P. C. Hin Spang, van Texel naar Alkmaar gezon den, als eerste traject op de reis naar Brussel, waar het sextet de wereldten toonstelling zal opluisteren in de afde ling Nederlandse veestapel. Na twee maanden zullen de dieren door ander wolvee, afkomstig van Noordhollandse bedrijven schapen met lammeren worden vervangen. Deze tweede zending wordt dus niet door het schapeneiland zelf geleverd en wel door het feit, dat de Texelse lammer tijd later aanbreekt dan aan het vaste land, dat vroeger in staat is om flinker materiaal aan te bieden. De dieren van 1 de fokker Hin zijn uitgezocht door des- kundigen van het Texelsche Schapen stamboek in Noordholland. Op de laatste fokveedag te Den Burg zijn verschillende van de naar Brussel afgevaardigde dieren bekroond geworden. HAMEA.C handen ruw of schraal J4AMEA^GELEIliaSit2SüJ_ FANCY-FAIR TE DEN HOORN In Den Hoorn wordt druk gewerkt aan de nieuwe kleedkamer voor ZDH. Er moet nog veel werk verricht worden, voordat het nieuwe terrein op tweede Pinksterdag ingewijd kan worden. Maar tussen de drukke bedrijven door werd vrijdag en zaterdag in het Dorpshuis een grote fancy-fair georganiseerd. Het resul taat is nog niet bekend; wel had de be langstelling van de zijde van de Hoorn- ders groter kunnen zijn. Toch mogen de Zwaluwen niet klagen, want de opbrengst levert toch nog een behoorlijk batig saldo op, bestemd voor het kleedlokaal. 's Middags werd er druk door de jeugd gebruik gemaakt van het touwtjetrekken, grabbelen en de draaischijf, terwijl de patates frites-kraam ook in trek was. 's Avonds was het een gezellige drukte met het rinkelen van de vrolijke keuken en spijkers slaan en ook het rad van avontuur stond volop in de belangstel ling. De Sportvereniging dankt een ieder, die heeft meegewerkt en vooral ook de velen, die prijzen schonken. De uitslagen: Sjoelen (4 groepjes): 1. en 2. mevr. J. Bakker-Bakker; 1. en 2. de heer D. Pool; 1. Annie Bakker W. T.d. 2. M. Dijker; 1. Kees Dijker, Ooster end en 2. D. Westdorp, Oudeschild. Schieten: Vrijdagavond, de heer Jn. Kiljan; zater dagavond, de heer Sielins. Ballero: 1. I. Kok, 2. P. Zijm, 3. D. Smit, 4. B. Lap. Het totaal gewicht van het bestuur werd precies geraden door de heer Jn. Cupido met 1151 pond. Aantal erwten: 752. De heer L. C. Witte, Den Burg, was er met 750 het dichtst bij. De grote loterij. De autoped werd ge wonnen door de heer F. Zwanenburg. Verder kunnen nog prijzen worden afge haald op de volgende nummers: 6, 1083, 780, 224, 507, 317, 1253, 319, 569, 824, 322. S.V.C.-nieuws De adsp. wonnen in een matige wed strijd met 30 van ZDH a. Het tweede won in een spannende wedstrijd met 21 van De Koog. De spanning bleef er in tot de laatste minuten. De opstelling van het tweede blijft ongewijzigd. Het speelt zon dag thuis tegen Watervogels om 1.30 uur. Terreindienst: Jb. Voorthuizen en Jb van Voren. UITBREIDINGSPLANNEN Het hoofd van het gemeentebestuur van Texel maakt bekend, dat door de raad dier gemeente op 10 april 1958 is besloten tot voorbereiding van een wij ziging van het „uitbreidingsplan-in- hoofdzaken voor de gemeente Texel" en een aanvulling en een wijziging van het ,.Uitbreidingsplan-in-onderdelen voor Den Burg" alsmede van een aanvulling en een wijziging van het „Uitbreidings- plan-in-onderdelen voor De Koog". Texel, 11 april 1958. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, C. DE KONING VERKIEZING GEMEENTERAAD Ter inzagelegging kandidatenlijst De voorzitter van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad brengt ter openbare ken nis, dat ingevolge artikel H 3 der kies wet op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd de op 15 april j.l. ingeleverde en door het hoofdstembureau onderzochte lijsten van kandidaten. Texel, 15 april 1958. De voorzitter voornoemd, C. DE KONING. POSTZEGELNIEUWS Op maandag 21 april a.s. om 8 uur 's avonds houden wij in Hotel „De Graaf" onze laatste ruilbeurs van dit seizoen. Evenals vorig jaar het geval was, is ook thans aan deze slotavond een tweetal verlotingen verbonden met zeer mooie prijzen. Een van deze verlotingen zal gratis zijn, terwijl voor de andere, loten a 0,10 verkrijgbaar zullen worden ge steld. De prijzen bestaan uit postzegels en postzegelbenodigdheden, zoals pincetten, catalogi enz. Daar wij voor deze slot avond een zeer grote opkomst verwach ten, wordt aan de leden verzocht tijdig aanwezig te zijn, temeer daar een voor stel van het bestuur betreffende contri butieverhoging aan de orde zal worden gesteld. DAMCLUB TEXEL A.: 2—0 1— 2—0 2—0 S. v. Heerwaarden-S. Ros B.: A. v.d. Slikke-C. P. Burger Jas. Vinke-Jn. Stam C. Vinke-F. van Sambeek In A. is C. Dijker alweer enige weken zeker van de titel en dit is zo gewoon, dat het tot dusver onvermeld bleef. Ook is het vrijwel zeker dan S. van Heer waarden de tweede plaats gaat bezetten en de kans groot dat C. van Heerwaarden als derde eindigt. S. Ros en C. Meeden dorp kunnen hieraan nog iets doen, maar het resterende programma van Cees is wel zwaar, n.l C. Dijker, S. van Heer waarden en C. van Heerwaarden. Verder bestaat nog steeds de kans dat Joh. D Bakker alsnog gelijk of boven Jac. van Heerwaarden eindigt. In B. staat Jas. Vinke bovenaan met 27 punten. A. Vinke kan gelijk komen en J. J. de Beurs zelfs nog hoger, maar hij zal dan de resterende 3 partijen moeten winnen. In C. wordt J. Hillen nog slechts theoretisch bedreigd en we twijfelen er niet aan of deze nestor houdt het roer in eigen hand door ook de laatste 2 par tijen te winnen n.l. tegen L. Keijser en J. J. Lafeber. maakt het ruwe houtoppervlak glad! 75 ct per pakje 200 tram Verpakking van 454 grom I 1.20 AlABASTINE HOLLAND N V. lilDSEGUCOT 4 AMSTERDAM BURGERLIJKE STAND VAN TEXEl. van 11 tot en met 17 april 1958 Geboren: Frits Jan, zv. Cornelis Maas en Mies Diemer; Jan Adriaan Gerrit, zv Adriaan G. Dekker en Anny Duinker. Ondertrouwd: Petrus C. Hin en Jan netje A. Schoenmaker; Machiel C. Kuip en Agatha J. Smit. Getrouwd: Theo van der Vis en Pietje Eelman. Overleden: Catharina C. Smit, oud 77 jaar; Maartje Lont, ev de Wit, oud 65 jaar. VERGADERING CHR HIST. KIESVERENIGING „TEXEL" TE DEN HOORN IN „ONS HUIS" De vergadering werd geopend door de heer S. van Heeringen, met het lezen van een gedeelte uit Johannes 15. Na te zijn voorgegaan in gebed hield de heer Van Heeringen een korte inleiding onder he: motto: De Chr. Hist. Kiesvereniging ir actie. Spreker schetste in korte trekker; het wel en wee van de kiesvereniging ge durende de laatste 25 jaren. Voor de laatste wereldoorlog hadden 2 C.H. af gevaardigden zitting in de gemeenteraad. Na deze oorlog verlieten vele leden de kiesvereniging en zochten een onderko men in de nieuwe politieke partij, de P. v.d A. In 1947 bleken er echter nog genoeg C.H.'ers te zijn om opnieuw een zetel in de gemeenteraad te kunnen be zetten. De kiesvereniging als zodanig kwijnde echter en geraakte in een slui merende toestand. In 1957 gelukte het echter de vereni ging weer nieuw leven in te blazen. Er ontstond actie in de C.H.-gelederen velen van hen die ons destijds meenden te moeten verlaten kwamen weer terug Op verschillende dorpen werden ver gaderingen belegd en werden kernen ge vormd die ter plaatse actie gingen voe ren. Het resultaat hiervan is geweest, dat thans met een ledental van ongeveer 70 personen wordt gewerkt. Ook de C.H.-leden van Den Hoorn en omgeving moeten in onze actie worden betrokken, aldus spreker. Alleen C.H stemmen hoewel zeer belangrijk is niet voldoende. We moeten de C.H. be ginselen uitdragen en er naar streven dat ons land in overeenstemming met de- historische ontwikkeling van het Chris tendom op Nederlandse bodem, word bestuurd als een Christelijke Staat Protestantse zin. Na deze inleiding werd gepauzeerd en konden de aanwezigen, onder het genot van een kopje thee kennis maken met de aanwezige candidaten voor de a.s. meenteraadsverkiezing Na de pauze werd uit de nieuwe leden van Den Hoorn een kern gevormd die ter plaatse haar activiteit zal tonen. Bij de gehouden rondvraag kwamen nog verschillende zaken aan de orde. De op het raadslid, de heer S. v.d. Vi. afgevuurde vragen werden door deze op bevredigende wijze beantwoord. Na een opwekking van de voorzitter om onder alle omstandigheden actief te blijven, en een woord van dank voor de prettige bespreking werd de vergaderin; door de heer J. Pranger met dankgebed gesloten. De oude Egyptenaren gebruikten reeds de opwek kende bestanddelen van de pepermuntplant. Tegenwoordig gebruikt men ditzelfde middel ter opwekking en verkwikking, maar dan in veredelde vorm. Men gebruikt thans. King-pepermunt. King is lekker en gezond. EINDLES LAGERE LANDBOUWSCHOOL Woensdag vond in de landbouwschool de eindles van de derde klas plaats. De heer Laan opende met een woord van welkom, waarna de heer Van der Giessen vragen stelde over meetkunde. De heer Lons vervolgde dit vragenspel met alge bra en meetkunde, terwijl tenslotte de heer Laan over veeteelt en melkkunde vroeg. Hierna reikte Ir. E. H, Gastman, direc teur van de middelbare landbouwschool te Schagen voor de laatste maal de di ploma's uit: met ingang van 1 mei a.s. is de heer I. J. Schroevers, directeur van de middelbare landbouwschool te Alk maar tot inspecteur voor Noord- en Zuid-Holland benoemd. Burgemeester De Koning drukte de geslaagden op het hart toch vooral op de hoogte te blijven met alles wat op de landbouw betrekking had, anders zouden ze over 20 jaar misschien tot de conclu sie komen, dat ze op achter kwamen. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Beumkes, wees op de grote ver schillen van een eindles 30 jaar geleden en nu. De heer W. Kikkert, „De Mient" sprak voor de vereniging van Oudleerlin gen en wekte de pas geslaagden op ak- tieve leden van de vereniging te worden, opdat hierdoor rijke vruchten geoogst zouden kunnen worden van de boom, die de Vereniging van Oudleerlingen lang zamerhand geworden is. Namens de leerlingen bracht Jacob Zuidewind, Kerkeplaats, dank aan de leerkrachten, hetgeen hij vergezeld deed gaan van geschenken: de heer Laan kreeg een vulpen, de heer Lous een asbak en een sigarettenstandaard en de heer Van der Giessen een boek. De heer J. Agter bracht namens de ouders dank aan de leerkrachten voor het genoten onderwijs. De heer Laan dankte alle sprekers. Hierna volgde pauze met thee, ver zorgd door mevr. Laan en mevr. Lous en enkele moeders. Na de pauze werden de geluidfilms gedraaid: „Van oud naar nieuw" en „Zo'n doodgewone aardappel". De geslaagden zijn: Erik Keijser, De Westen; Gerard van Heerwaarden, Axel; Jan Hoedjes, Pie- tershoeve; Paul Eelman, Nieuw Leven, Dirk Maas, Tuinbouw Oudeschild; Hans de Graaf, Weilust; Jaap Kreeft, De Waal; Ig Plaatsman, De Waal; Reijer van Len ten, Eierland; Hans Boom, Oudeschild; Peter van Heerwaarden, Den Burg (no. 1), Frits Agter, Den Burg (no. 1); Jan de Waard, De Cocksdorp; Simon Wuis, Het Noorden; Hans Bremer, Isola Bella; Jaap Zuidewind, Kerkeplaats; Gerrit Bakker, Spang; Edo Spoelstra, P.H. Polder. (De bevorderingen publiceren we a.s. woensdag). S.V. Texel Uitslagen van zondag: RKAFC-Lim- men 3—1; WGW-VZV 0—0. Texel a- WGW a 30; Texel b-Tex. Boys b 50. Handbal: WGW-Texel 6—3; Texel a- JHC a 1—2. Texel a heeft verdiend gewonnen van de veel zwaardere WGW adsp. Het had iets van lichtgewicht tegen zwaarge wicht klasse. Niettemin was het spel van onze jongens belangrijk beter, alleen nog iets te peuterig in de aanval. Rust 00. Maar in de 2e helft ging het beter. Henk opende de score, Artur schoot van flinke afstand raak en via Henk z'n hoofd kon no. 3 gescoord worden. Texel b won met 50 van Tex. Boys b dat met 8 spelers verscheen. A.s. zondag: Limmen-Texel; Texel 2- Watervogels 2; vanmiddag ZDH a-Texel b. Texel a is vrij. Handbal: Geel Zwart-Texel; Geel Zwart jun.-Texel jun.; Dosko a-Texel a. S.V.O.-nieuws Vandaag speelt adsp. b thuis tegen Tex. Boys b. en adsp. a speelt uit tegen Tex. Boys a, aanvang 4 uur. Het eerste gaat zondag naar JVC.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1