Cjrocn 'Zwartsffexeh in het harL Familie Boer sen boert uitstekend in Brazilië Waalder hobby-club bouwde miniatuu r zweefvliegtuigen Voor de mooiste keuze in WOENSDAG 23 APRIL 1958 72. JAARGANG No. 7242 TEXELSEWCOURANT Op de bovenste foto ziet U enige leden van de Waalder Hobby-club in actie tijdens een oefening met de door hen zelf vervaardigde zweetvliegtuigmodellen. Nauwelijks één seconde nadat het sein starten was gegeven legden wij boven staand beeld vast. Op de onderste foto poseert een aantal leden van de hobby-club. Vliegtuigjes van allerlei formaat en type zoals U ziet. Op de achtergrond de Bomendijk. Toen de Texelse boeren destijds ver namen, dat de familie Boersen-Kooi, „Willemshoeve", Het Noorden, voorne mens was naar Brazilië te emigreren, zal menigeen gezegd hebben „Ik zou maar rustig op het eiland blijven zitten, wat bezielt de mensen toch en dan naar Bra zilië, wat een hemelsbreed verschil met Texel!" Thans vertoeft de familie Boersen al weer vier maanden in Brazilië en zij boert er uitstekend. Dit blijkt uit een brief, die een schoonzoon van de heer W Rijk, Waalderstraat, een dezer dagen naar Holland schreef. Deze schoonzoon, de heer R. Horn, vertoeft al 14 jaar in Brazilië en wel als employé bij de N.V. Philips. Toen de familie Boersen naar Brazilië vertrok moesten er uiteraard pakjes mee voor de dochter en schoon zoon van de familie W. Rijk. De heer Horn heeft een dezer dagen een bezoek gebracht aan het bedrijf van de heer Boersen en uit zijn brief nemen wij, met toestemming van de heer Boersen, het volgende over: „Gisteren dat was 17 maart zijn we op bezoek geweest bij de familie Boersen. We vertrokken 's morgens om half acht en kwamen na drie uur rijden (per auto) op het bedrijf van de familie Boersen aan. Dat is een afstand van 160 km. van Sao Paulo, een stad van meer dan drie miljoen inwoners. De familie Boersen, zo vervolgt de heel Horn, maakt het uitstekend en woont sinds een dikke maand in haar eigen nieuw gebouwd huis; een mooi groot huis. Hun bedrijf is 44 ha. groot, waarvan de heer Boersen zelf flink terzijde ge staan door zijn zoons, reeds 27 ha. heeft bebouwd met rijst, soya, maïs en de mee gebrachte gladiolen De verschillende ge wassen staan er prachtig bij en de gla- dioolbloemen staan al op tafel te pron ken. De heer Boersen hoopt nog dit jaar de resterende 17 ha. grond bebouwd te hebben. Hij vertelde ons, dat het hun uitste kend bevalt. Ik kan U zeggen, dat zulks bij de meeste emigranten niet zo spoedig het geval is, omdat alles hier in Brazilië zo volkomen anders is dan in Holland. Boersen heeft door zijn kennis, energie, aanpassingsvermogen en zijn wil om door te zetten, waarbij hij steeds voorbeeldig wordt bijgestaan door zijn energieke vrouw, kans gezien om na een verblijf van vier maanden reeds een bedrijf te leiden, dat als voorbeeld wordt gesteld! GERINGDE ROODBORST GEVONDEN Hoge autoriteiten, onder wie de kardi naal van Brazilië, hebben inmiddels een bezoek aan dit bedrijf gebracht. Tevens vernam ik, dat de heer Boersen met 87 van de 93 stemmen is gekozen in het be stuur van de coöperatieve „Holambra". Tot zover uit de brief van de heer Horn. Het doet je genoegen zo'n brief te mo gen lezen, te vernemen, dat een familie, die een betere toekomst, vooral voor de kinderen, in een ander, groot land zag, in haar verwachtingen niet is beschaamd, maar inderdaad heeft mogen ontdekken, dat er buiten Texel, ook voor de agrariër nog vele aanlokkelijke mogelijkheden liggen Wij feliciteren de familie Boer sen met dit succes en spreken gaarne de wens uit, dat een blijvende voorspoed haar deel moge zijn. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 23 april Den Burg, De Zwaan, bijeenkomst KAV: Mej. Eeken spreekt over „Onze voeding". De Cocksdorp, Theehuis Hooijberg, fo rumavond raadsfractie P. v.d. A. Donderdag 24 april Den Burg, feestavond R.K. Ontwikke lingsclub. Den Burg, „Texel", Filmavond ANWB. Den Burg, Oranjeboom, O. S. O.- feestavond. Zaterdag 26 april De Koog, De Toekomst, Uitvoering zang- ver. „Advendo". Oudeschild, „Eigen Gebouw", Optreden cabaretgroep „De Peperbus". KOE WERD GEOPEREERD Dank zij een geslaagd operatief in grijpen door de dierenartsen De Boer en Brandsma zal een der koeien van de heer S. Lap Dzn, Hoornder Nieuwland tot in lengte van dagen in staat zijn de produk- tie van de „Eendracht" te helpen opvoe ren. De koe was de laatste tijd minder productief geworden en daarom werd de dierenarts ontboden. Deze vermoedde, dat het dier scherp in had. Zonder opera tief ingrijpen zou de koe moeten worden afgemaakt. De operatie werd op de boer derij zelf verricht. Het dier bleek een spijker van twee duim te hebben inge slikt alsmede zeven stukjes ijzerdraad. De spijker stak dwars door de maagwand in de richting van het hart. De brede spijkerkop was nog door de maagwand tegengehouden. De operatie slaagde naar wens. Het is voor de eerste maal, dat op Texel een maagoperatie bij een koe is verricht. Uitgave N.V. v.h. Lcmgeveld <S de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 De Waalder Hobby-club is de laatste tijd op een weiland bij de Bomendijk met bijzonder grote animo bezig met een fascinerende sport: het oplaten van mi niatuurzweefvliegtuigjes, welke de leden afgelopen winter zelf hebben gebouwd Ja, een pracht sport en is het een wonder, dat te Den Hoorn en Oudeschild ook al aan het vervaardigen van modellen wordt gewerkt7 „Leuk, dan kunnen we te zijner tijd een wedstrijd houden", aldus de heer Albers, hoofd van de o.l. school te De Waal, de promotor van de Hobby club, die met een enthousiasme als lag de jongenskiel hem nog om de schouders, zijn model startklaar maakte en dit even later vakkundig afvuurde, de blauwe, maar nog wel erg frisse voorjaarslucht in. Het model werd eerst voortgetrokken door de heer Van Heerwaarden, de be kende scheepsmodellenbouwer van De Waal, o nee.het was de oudste zoon van timmerman P. J. Kooger, want Van Heerwaarden is zelf intussen van de scheepsmodellen naar de miniatuur- luchtvaart overgeschakeld! Bij het star ten maken ze gebruik van een lange zeer dunne nylondraad. Als het model op de gewenste hoogte is gekomen wordt de verbinding met de draad automatisch los gekoppeld en zweeft het model frank en vrij door het azuur. Soms heel lang en daarbij voert het allerlei leuke capriolen uit. Soms maakt het drie of meer ronden hoog boven de graspolletjes om daarna gracieus aan de grond te komen. Een andere keer is Vrouwe Fortuna de avia tiek minder gunstig gezind en dan kan zo'n model nogal fors en onbeheerst op de grond afduiken. Toch bleek ons, dat de schade meestal te verwaarlozen is: ze zijn zodanig geconstrueerd, dat een te fors contact met Moeder Aarde tot gevolg heeft, dat het model in delen uiteenvalt, die in enkele handgrepen weer ter plaat se aangebracht kunnen worden. Van de week waren ze met acht modellen bezig, roaar er zijn er nog meer. Ze oefenen overigens niet alleen in de luwte van de Bomendijk, maar trekken ook regelmatig naar vliegveld Eierland, waar ze volop de ruimte hebben wanneer daar niet „echt' I gevlogen wordt. Wij wensen de Waalder Hobby-club vele genoeglijke zweefvlieguren toe bij een zeer gunstige thermiek. TEXELSE WERD 90 JAAR Mevr. Brouwer, Kogerstraat, Den Burg, heeft gisteren haar 90ste verjaardag ge vierd. De 90-jarige geniet nog een goede gezondheid. Nog vele jaren! JORDAANJEUGD OP NIEUW TERREIN De Jordaanjeugd zal voortaan gebruik kunnen maken van een terrein, gelegen by de dijk even ten zuiden van het Hom pje De heer Schreuder is bezig met het restaureren van een door weer en wind belaagde schuur, waarin de jeugd zich amuseren als het weer niet tot uit gaan lokt. Op het aangrenzende land zullen de tenten kunnen worden opge slagen. Ze kunnen zö uit de tent de Wad denzee in. De heer Schreuder heeft een woninkje van de familie Peper kunnen Strekken en op de voorgevel prijkt reeds de naam „Jan Ligtharthuis". Ja, de leiding is reeds met de meest bescheiden middelen in de wolken. ECHTPAAR VLIEGT NAAR CANADA Hedenochtend om kwart over elf stapt het echtpaar Westdorp-Den Braven, Oudeschild, op Schiphol in een vliegtuig om daarmee de Atlantische Oceaan over te steken. Een plezierreisje, want zij wonnen de grote EVA-prijsvraag: het ging er om wie de meeste abonnees wist te werven. Mevr. Westdorp (58) had daarmede succes gehad en toen werd het plannetje op touw gezet om ook een po ging te wagen een plaats in het vliegtuig voor vader Westdorp (61) te bemachtigen. Ook dat lukte, mede dank zij de steun en medewerking van vele buren, vrien den en kennissen. Het echtpaar had al eens de wenst te kennen gegeven zo graag met eigen ogen te willen zien hoe hun dochter en drie zoons en de klein kinderen (en aangehuwde kinderen na tuurlijk) het daar maakten. Hoe zij daar leefden en in welke omgeving. „Als we daar voor sparen moeten, zul len ze ons de eerste jaren nog wel niet zien arriveren", zo meende de heer West dorp, maar de EVA-stunt slaagde. Als U deze krant leest koerst het echt paar Westdorp al boven de Noordzee. Na 19-20 uur vliegen zal hun toestel in Mon treal landen, maar dan zijn ze er nog lang niet: dan moeten ze nog een kilo meter of.4000 sporen, want de kin deren wonen helemaal in het Westen van Canada, nl. in Brits Columbia. Vijf dagen en vijf nachten moeten ze in de trein zitten Maar dat hebben ze er graag voor over. Het ligt in de bedoeling uit en thuis drie maanden op stap te zijn. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau De eerstvolgende zitting van het con sultatiebureau voor zuigelingen wordt gehouden heden woensdag 23 april en wel voor de baby's uit Den Burg, uit wijk B en uit Oudeschild. WEER EEN NIEUWE KOTTER Vandaag hoopt de scheepsbouwmaat schappij Seymonsbergen, Amsterdam, de nieuwe kotter voor de firma J. en M. Drijver en Zonen, Oosterend, Texel, te water te laten. Het ligt in de bedoeling de kotter op 30 april naar Den Helder te varen, waar hij op de werf van de firma Visser zal worden afgebouwd. Eind juli zal het schip voor de visserij gereed kun nen zijn. De kotter is 25,80 meter lang, zes me ter breed en 3.20 meter hoog. Hij wordt uitgerust met een 250 pk 4-tact industrie- motor plus een hulpmotor van 20 pk voor de verlichting, Aan boord komt een elek trische installatie van 110 volt. De zendinstallatie voor de radio-telefome wordt verzorgd door Radio Holland. Na tuurlijk ontbreekt de z.g. schrijver om de diepte van de visgronden te bepalen en de haring op te sporen evenmin. Deze is van het type M.S. 29. De z.g. vonker is van het type Fathometer Jr. Het schip meet plm. 95 ton en is dus de grootste van de Texelse kottervloot, die eind juli niet minder dan zestien vaar tuigen zal omvatten. De firma Drijver blijft ook met het tegenwoordige schip varen, zodat hier dus van uitbreiding van het bedrijf sprake is. BEURS TROK 1600 BEZOEKERS De zaterdag gesloten beurs van de win keliersvereniging Den Burg heeft rond 1600 bezoekers getrokken. De duizendste bezoeker, de heer Jouwstra, Weverstraat, won 500 exclusieve tulpenbollen, aange boden door enige tulpenkwekers. Voorts won iemand een badpak en ging weer een ander met een paar onverwoestbare ny lons huiswaarts. Inmiddels worden al weer nieuwe plannen beraamd voor het a.s. toeristen- seizoen. Teneinde de gezelligheid in Den Burg te verhogen zou men b.v. een groep volksdansers in oud-Texelse klederdracht willen laten optreden en de panden ver sieren met bloemen, geplaatst in minia- tuur-burchttorentjes, herinnerend aan het grootse verleden, want eens is Texels hoofddorp een trotse (Romeinse) burcht geweest. DIE KWAJONGENS TOCH! Als U in de toekomst ooit in een Texels Folkloristisch geschiedenisboekje het verhaaltje tegen komt dat een panta lon van een Texelse dominee door gretig voedselend vuur verloren ging, dan kunt U heus een gegrond protest laten horen. Want „die" pantalon is niet verbrand. Het kledingstuk is namelijk op het laat ste moment gered. En na een paar stevige halen met de strijkbout is de pantalon weer voor het gebruik gereed gekomen. Het incident gebeurde ergens in een knus dorp. Actieve jongen gingen rond om spullen op te halen voor de meierblis Natuurlijk trokken ze ook bij de dominee aan de bel en even later smeet diens eega armen vol materiaal uit de eerste verdie ping met de royale toelichting „Neem maar mee jongens!" De jongens verza melden het spul met het enthousiasme de jeugd eigen. Bij de meierblis aangekomen ontdekte een der knapen tussen het ma teriaal een pantalon en naarstig pro beerde hij of-ie paste. Na een welbestede dag kropen ze moe, maar voldoen onder de wol. Ze werden ontijdig gewekt met de vraag of ze soms een pantalon hadden gezien. Ja, dat had den ze, die lag op de meierblis. Achteraf bleek, dat het bewuste kle dingstuk van de drooglijn was gewaaid en terecht gekomen was in de buurt van de plek, waar mevrouw de andere spul len had gedropt. GLORIEVOLLE DAG VOOR TEXELSE DRUMBAND Het optreden van de drumband van de Margaretha Sinclair-groep, afdeling Texel, zaterdag en zondag te Heiloo en omgeving, is een glorievol festijn gewor den voor de actieve Texelse meisjes, die daar een uitstekend figuur hebben ge slagen en U kunt dus wel nagaan, dat kapelaan Stam, de initiatiefnemer, die twee dagen lang de borst ver vooruit heeft gestoken Zaterdagmiddag heeft de drumband een rondgang door het aan grenzende Zwanenburg gemaakt. Het werd een route van wel anderhalf uur, maar onvermoeid stapten de meisjes voort. Zondagmiddag lieten ze de trom petten en wat dies meer zij tegen de blauwe hemel boven Halfweg vrolijk schallen op een tocht die ruim een uur duurde, onderbroken door shownummer tjes op het sportveld en een korte taptoe op het dorpsplein. Dit optreden is bij het publiek zeer in de smaak gevallen en wij vermoeden, dat menig Hafwegs meisje al gevraagd heeft of kapelaan Stam ook niet in hun dorp zo'n korps kan oprichten. De Texelaars waren uitgenodigd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Halfwegse middenstandsvereniging. Het muzikale gedeelte stond onder lei ding van de heer B. Zijm, terwijl wacht meester Stomp de bijbehorende exercities tot in de finesses heeft geleerd. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 21 april 1958 2 paarden 8501100; 2 koeien 875950; 10 graskalveren 375—450; 20 biggen 45 53; 80 nuchtere kalveren 4065. S.V.O.-nieuws Adsp. a wist met 32 van Boys a te winnen, terwijl b zijn meerdere in Boys b moest erkennen. Het eerste ging met enige invallers en 10 man naar JVC. Voor de rust speelt SVO voor de wind en zet menige goede aanval op, maar steeds weet de achter hoede van JVC weg te werken. Eindelijk weet SVO het net te vinden door een goed doelpunt van Jaap. Na de rust, als we tegen de straffe wind in moeten spelen komt het gemis van één speler steeds meer tot uiting. Toch weet de achterhoede de zaak steeds nog te redden, maar de druk wordt steeds sterker, wat tenslotte resul teert in twee doelpunten. Volgende week speelt SVO thuis tegen BKC. Piet Parlevliet, Witte Weg, Den Hoorn, vond bij het sportterrein een dood rood borstje, dat door het Britse museum te Londen van een ringetje was voorzien. Hij heeft ring en vogel doen toekomen aan de conservator van Texel's Museum, de heer G. de Haan, die met het Britse Museum contact zal opnemen. MIDDENSTANDER WON 500,— De heer M. Bakker Elektrohuis 1 'ide ons een telegram uit Eindhoven waarin Philips hem mededeelde, dat hü f 500,had gewonnen als tweede prijs in de radio-inruil-actie. „Zet de bijl niet in Uw oude toestel", zo had Philips ge adviseerd, „het is geld waard". Van deze reclame heeft Bakker dus dubbel gepro fiteerd, want de prijs zat nauw verbon den met de door hem behaalde omzet. PAVILJOEN HOORNDER STRAND De heer G. Coevert kan U al weer in zijn fraai en prachtig gelegen paviljoen Hoornder strand ontvangen. Hij is blijk baar een vurig voorstander van de va kantiespreiding, maar heus bij gunstig weer kunt U zich op zijn zonneterras bij een kleintje koffie heerlijk laten bruin branden. Wij wensen hem weer veel be zoek en veel zon. TULPENRALLY Voor de zondag te houden tulpenrally, uitgeschreven door de motorclub Anna Paulowna, hebben zich al 22 Texelse liefhebbers aangemeld. Het snel beter wordende weer zal ongetwijfeld nog veel gegadigden doen toestromen. Men kan zich opgeven bij de voorzitter van de Auto-, motor- en bromfietsclub „Texel", de heer C. P. Moojen, Schoonoordweg, Den Burg, tel. 278. De Texelaars vertrekken met de boot van 7.40 uur. Van de te rijden honderd km. moeten de laatste 20 gereden worden langs een traject, dat vanuit Den Oever uit gepijld wordt. De 80 km. daaraan vooraf mag men naar eigen keuze af leggen De club met het grootste aantal deelnemers wacht een beker. Dus, Texe laars, zet hem op! Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart, -f- 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm WIE BROMT ER MEE? Ds C. H. van Rhijn, Hervormd predi kant te Den Hoorn, is voornemens ook dit jaar weer een excursie voor brom fietsers uit Den Hoorn en omgeving te organiseren. In 1956 zijn de jongens naar Oostelijk België geweest (Ardennen) en vorig jaar naar West-Duitsland. Dit jaar staat een bezoek aan de Wereldtentoonstelling op het programma. Twee tot drie dagen dat hangt natuurlijk van de animo zelf af zullen ze over de Expo kunnen dwa len. Jongeren boven de 16, die voor deze tocht belangstelling hebben, gelieven zich vóór maandag 5 mei aan te melden in verband met het te reserveren onderdak in Brussel. De kosten zullen 40-45 gulden bedragen. MIJN SPOELDE AAN Zaterdagmiddag ontdekte een badgast, tussen paal 18 en 19, een mijn in de branding. De volgende dag heeft de mijn- opruimingsdienst het gevaarlijke voor werp onschadelijk gemaakt. Het monster, van Nederlandse makelijk, was in 1939 in zee gedeponeerd. S.V.C.-nieuws Het tweede speelde thuis tegen Water vogels. De strijd ging op en neer. De SVC-mannen kregen mooie kansen, maar deze werden niet benut en zodoende bleef de stand tot het einde toe 00. Zondag gaat het tweede naar Water vogels toe. De adsp. spelen zaterdag middag thuis tegen Texel b. Deze week herengym vrijdagavond 8 u. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot en met 31 mei 1958 Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.50 15.20 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.20 11.40 14.00 16.45 19 35 Op zon- en feestdagen: Van Texel: 7.40 11.30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 19.35 mantels naa SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1