B**%dÉhs Prijzen nog niet bekendmaar de (hogeproduktiekosten wel Volgende week eerste lammerenmarkt 1958 IfT5 Jo of René DOOR DE EEUWEN HEEN is op Texel de schapenteelt een belangrijke, zo niet de belangrijkste bron van bestaan ge weest. Wie de bodemgesteldheid van dit eiland kent, zal zulks niet verwonderen: het eiland, althans de oude kern, kan nu eenmaal niet bogen op weiden, waarin het vee enige decimeters diep wegzakt: het land ligt daarvoor te „dicht bij het zonnetje". Zulk terrein is echter uiter mate geschikt voor het houden van vee, dat er een sobere levenswijze op nahoudt. Wel, het schaap is een uigesproken sober dier. Zelfs onder de moeilijkste omstan digheden weet het z'n kostje nog wel op te scharrelen, ook als de regen maanden lang uitblijft en de alles verzengende zon weiden in bruin-rode vlakten herschapen heeft. Het schaap weerstaat de hitte van de zomer en het schaap laat de hevigste sneeuwstormen doodgemoedereerd over haar brede en wollige rug heenrazen. Dat hebben wij gedurende de sneeuwstormen in februari nog weer kunnen zien! Te be klagen waren meer de boeren, die met de gigantische zakken hooi naar het wei land moesten sjokken. Door de eeuwen heen schapenland. In goede en magere jaren. Texelaar, eige naar van lammeren, die meer dan 80 gul den opbrengen (in 1955 was dat nog het geval) of eigenaar van lammeren, die voor. een rijksdaalder van de hand moeten worden gedaan wat in 1933 het geval was. In dit crisisjaren is het reser vekapitaaltje van de Texelse schapen- boeren sterk ingekrompen. In die jaren „deden" de graanboeren het heel wat beter en noodgedwongen hebben toen vele Texelaars een deel van hun land „gescheurd": de ploeg werd erin gezet. Maar men hield daarnaast een flink kwantum schapen aan, omdat de Texe laar een optimistisch mens is. In zijn ver trouwen in de wolveehouderij is de eilan der niet beschaamd geworden, want na de tweede wereldoorlog floreerden de bedrijven beter dan ooit tevoren Ieder jaar werden de lammeren duurder: Frankrijk was de grootste afnemer. Tach tig gulden voor een lam van zes weken oud. Zo'n diertje levert nog geen behoor lijke bout en daarom mag het eerst nog verscheidene weken in een Noord-Zuid hollandse of Friese weide grazen om eerst daarna uit de z.g. vetweiderij naar de exportslagerijen te worden getranspor teerd. Weer even later vindt ge de lams- boutjes o.a. op de Parijse hotel-restau rant-tafel als zeer belangrijk onderdeel van het menu, misschien wel als de hoofdschotel Dat lamsbout je zal intussen een behoorlijk bedrag moeten opbrengen, want een lam van tachtig gulden op Texel gaat zeker driemaal over de kop eer het geconsumeerd kan worden. De Fransen konden het blijkbaar betalen, totdatFrankrijk voor grote proble men kwam te staan. Nog steeds worstelt dit land met allerlei moeilijkheden en de weerslag is tot Texel merkbaar: de in voerheffingen werden omhoog gestuwd en nog steeds heeft Frankrijk met een ernstig deviezentekort te kampen. Nee, de lammeren zullen straks op de Texelse markt stellig geen tachtig gul den gaan opbrengen. Daar rekent de wol- veehouder ook heus met op, maar het is toch wel heel erg nodig, dat hij minstens 50,60,voor zijn lammeren uit gekeerd krijgt, want de produktiekosten komen dit jaar zeker op 40,45, te liggen. Vele Texelaars kijken al een beetje somber, wat een hunner dezer dagen de opmerking ontlokte: „Optimis me is op haar plaats, als wij zelf al een stemming gaan verwekken van „niet veel waard" stimuleren wij de handel en de vetweiderij niet tot optimistische ge dachten". Die man heeft gelijk: het kan meevallen met de prijs, temeer omdat wij in de schaduw liggen van een wereldten toonstelling, die ook miljoenen bezoekers uit Oostelijke landen zal aantrekken, mensen, die gewend zijn schapenvlees te eten. Overigens nemen België en Luxem burg sinds jaar en dag een behoorlijk aantal lammeren af. België besloot on langs wel is waar tot een heffing van 50 ct. per kg in te voeren lamsvlees, maar die heffing is weer van de baan. Nu U dit leest huppelen op „het scha- peneiland" zo'n 27.000 tot 30.000 lamme ren rond en er lopen een 18.000 tot 20.000 volwassen, schapen. Indrukwekkende ge tallen, maar toch zijn dit geen records, want in '31 telde Texel er wel 30.000. In 1928 werden 30.400 lammeren afgeleverd, in 1909 zelfs 32.676. Toch is dit jaar weer meer wolvee ter wereld gebracht dan vorig jaar, Er zijn opvallend veel twee lingen. Sinds 1952 toen de wolveepnjzen weer belangrijk gingen oplopen, is weer een groot aantal bunders land groen ge maakt. Ten eerste door de aanlokkelijke lammerenprijzen, ten tweede door een tekort aan arbeidskrachten. Momenteel kunnen wij ook al weer verscheidene schapen in polder Eierland waarnemen. Geruime tijd scheen de Eierlandse boer zich niet tot het houden van wolvee ge roepen, maar ook daar komt de wolvee houderij er meer en meer „in". Overi gens: een goeie honderd jaren geleden werden in die polder heel veel schapen gehouden, vóór de inpoldering in 1835 zag men de schapen ook bij honderden op de kwelders grazen. Soms werd een complete kudde door de vloed verrast, maar dat weerhield de Texelaar niet de gedunde rijen weer op te vullen. Tweeëneenhalf duizend hectare land wordt thans op Texel door het schaap in beslag genomen, een in verhouding zeer groot percentage van het geheel, een grote vooruitgang als men vergelijkingen treft met de periode van voor de oorlog, toen seizoen na seizoen alom de ploegen door het groene land werden getrokken. Noodgedwongen, ook al S.V. Texel Uitslagen van zondag: JVC-Texel 2—1; Succes-WGW 5—3; VZV-Limmen 3—2; DTS-RKAFC-50. Texel 2-SRC 2 04; Schagen a-Texel a 4—1. Handbal: Texel-Vliegensvlug 12; Texel-BKC (adsp.) 121. - Texel 1 heeft ook haar laatste wed strijd niet tot winst kunnen brengen. Bijzonderheden bereikten ons niet. Voor Henk Boon en G. Wilner zou dit het slot van hun voetballoopbaan als actief spe ler betekenen. Dan moet ons van het hart, dat wij hen stellig tot voorbeeld kunnen stellen aan de vele jongeren, die hun verantwoordelijkheid als lid wel wat licht opnemen. Maar zelden hebben deze spelers over geslagen. Immers hun club vroeg hen op en zij hebben met veel enthousiasme en clubliefde hun taak vervuld. Daarvoor onze welgemeende dank. Wij vertrouwen, dat de vereniging hen niet als lid en me dewerker zal verliezen, maar dat zij vooral bij de instandhouding hun krach ten zullen blijven geven. Ook nu weer hadden we met spelers- nood te kampen. Harry was niet beschik baar en nog enkele plaatsen moesten worden aangevuld. Dit is een uiterst moeilijk seizoen ge weest en we zullen ons ernstig moeten beraden over de toekomst. Texel 2 stelde, ondanks hun invallers toch wel teleur, nu zij tegen negen spe lers van SRC moesten spelen. De verdediging hield zich lange tijd goed, zelfs tegenwind in, maar op het le doelpunt van S. volgden er nog 3. Het was nu juist geen vertoning om lang over na te denken. Adsp. a moest in Schagen a haar meer dere erkennen. Vooral het verschil in lichaamsgrootte was in S.' voordeel. Ook hier werd de comp. beëindigd. Jullie hebt over het algemeen een prima seizoen achter de rug. Hoewel de tegen standers meestal groter waren, was jullie spel technisch beter. brek aan krachtvoer en kunstmest. In 1939 was de schapenstapel geslonken tot 13.000 stuks. In dat jaar werd op de tweede lammerenmarkt te Den Burg door de regering een groot aantal dieren opge kocht voor 3,50 tot 8,25 per stuk. Die lammeren werden ingeblikt ten profijte van de werklozen en andere daarvoor in aanmerking komende categorieën. Voorheen kon ge op alle Texelse dor pen bordjes aantreffen waarop de kwa liteit van de schapenkaas werd aange prezen: iedere boer wierp zich op als verkoper van de zelf vervaardigde (vol vette) schapenkaas. Tegenwoordig is het een kunst om op Texel een schapenkaasje te bemachtigen: ze worden nauwelijks meer gemaakt: het arbeidsloon is te hoog, zeggen de boeren en de laatste jaren had men door een tekort aan arbeidskrachten ook weinig gelegenheid meer tot het maken van kaas, wat nog op de ouder wetse wijze geschiedde en derhalve vrij veel kostbare tijd vergde. Voorheen was het de gewoonte om de schapen te laten melken door dagloners, die daarvoor een derde van de kaasopbrengst ontvingen, i Tot ver in de negentiende eeuw leverde wegens het ge- j de kaasmakerij belangrijkste inkomsten. ULO-EXAMENKLASSEN OP REIS Sinds zaterdag j.l. zijn de twee exa menklassen tegen de veertig leerlin gen van onze ulo en route: ze maken een zevendagen lange trip. Hoofddoel is het Zwarte Woud. Een grote autobus heeft hen naar de plaatsen van bestem ming vervoerd. Bijna alle scholieren heb ben de reiskosten zelf verdiend en wel door in de vakantie bloembollen te pellen enz. WAT EEN GEITEN! Koqenaars die vraqen qeiten, Nu er niet zoveel meer zijn. Jammer, dat er hier op Texel Nu niet meer veel qeiten zijn. Jarenlanq las je geen qeiten Die men vroeg in onze krant, 't Leek als had men aan de lucht al Van de qeiten erq het land. Nu ineens een grote razzia Ieder lijkt het, wil een qeit. Zijn de koeien aan De Kooq soms Nu niet meer aan melk zo rijk? Alles op qehied van qeiten, Wordt er nu ineens qevraaqd, Geitenwaqens, qeitenweidjes, Geitenropen, prijs verlaaqd. Dode qeiten, stamboekqeiten, Zaneqeiten, noem maar op, Geiten, ja, ze vraqen alles Wat op geit lijkt, is 't qeen mop? Geitenschuurtjes aanqeboden, Geiten, qeitenmelk is goed, Geiten die van eerste soort zijn, Geiten met en zonder hoed! En 't mooiste is wel zeker Als je zelf niet melken kan, Zie je in de „Texelaartjes" Voor dat baantje zelfs een man. Zes, soms tien wel van die qeiten, Worden nu direct gezocht. Ieder aan De Kooq is zeker, Aan de qeitenmelk verknocht. Als de badqast komt op Texel, En er komt eens reqen aan, Zullen al die qeitenmonden Zeker aan het blèren qaan! En men waant zich in de Alpen. Nu nog bellen om hun nek, Dat klinkt bij het qolfqeklots toch Zeker nog wel niet zo qek! -,ö: (ic D, In 1837 b.v. bedroeg de uitvoer 60.000 kg, maar in 1864 was die al teruggelopen tot nauwelijks 10.000 kg. WAT HET IVOREN BEELDJE VERTELDE 14. Hoog heft Sambo het hakmes op om met een flinke klap te beginnen, maar dan laat hi) het mes weer zakken. Waar moet hij hakken om zonder onnodige moeite de tand los te krijgen? Rechts of links, boven of onder de tand óf precies even hoog? Rechts van de tand is de stam dunner en de boom helt naar links over. Als hij dus rechts gaat hakken, valt de boom zeker naar links. Hakt hij boven of onder de tand, dan blijft die toch vast geklemd in de vork zitten en evenhoog hakken is erg riskant, dan beschadigt hij de tand misschien. Dat vraagstuk is niet zo gemakkelijk, maar Sambo heeft al heel wat bomen geveld en daardoor komt hij op een goed idee. Hij bindt de tand stevig vast aan de wortels van de boom. Die lianen knopen we niet gemakkelijk, maar ze zijn ijzer- sterk en rekken met. Dan begint het zware werk. Fel bijt het hakmes in het hout, dat gelukkig niet erg hard is. Steeds dieper wordt de gleuf rechts on der de tand. In de rustpozen stookt Sambo het vuur op voor de veiligheid en om beter te kunnen zien. Als hij bijna zo diep is als de tand, zegt de boom krak en springt open. Dan gaat Sambo links hakken op de zelfde hoogte en al heel gauw kraakt de boom en buigt naar links, maar dat gaat niet zo best, want de tand zit vast aan de wortels van de stam Nog één klap en vol spanning kijkt Sambo toe: de boom valt, maar de tand kan niet mee en wordt met geweld uit de stam gerukt. Juichend maakt Sambo eeri vreugde dans, het is gelukt. FILMNIEUWS: DE HALFBLOED VAN SAIGON Oost en West zijn door een diepe kloof van elkaar gescheiden en wie deze kloof tracht te overbruggen, loopt het risico, dat hij erin valt. Dit is de tendens van de door Marcel Camus geregisseerde film „Mort en Fraude' die vele spannende momenten telt. De plaats van de handeling is Frans Indo-China tijdens de oorlog in 1950. Die man, die letterlijk in het niemandsland tussen Oost en West verzeild raakt, is een door Daniel Gélin gespeelde Frans man, die kersvers uit het moederland in Saigon is gearriveerd en daar in conflict komt met een smokkelaarsbende. Gehol pen door een halfbloed (Anh Méchard) duikt hij onder in het binnenland tussen de linies van de Fransen en de Vietminh. In het armzalige dorp, waar hongers nood heerst, is de Fransman aanvankelijk alleen op eigen lijfsbehoud bedacht. Maar dan schaart hij zich aan de zijde van de inlanders, die zijn moedige hulp aarze lend aanvaarden. Ze weigeren hem ge heel te vertrouwen en de Fransen accep teren hem ook niet meer. In een uiterste poging om het dorp de finitief te redden en er dan te kunnen gaan wonen met het halfbloedje op wie hij verliefd is geworden, leert de Frans man de harde les, dat wie zich tussen Oost en West wil stellen tot geen van beide kampen behoort. BLOED OP DE WEG Onder een schitterende Italiaanse zon rijden felgekleurde raceauto's van Flo rence naar Zwitserland Niemand onder de honderdduizenden toeschouwers weet, dat in een van de wagens die naar de grens racen de man zit, die door de poli tie naarstig wordt gezocht omdat hij een Italiaanse autofabriek in brand heeft ge stoken en bij een gevecht een aantal politieagenten heeft gedood. Niemand weet, dat de misdadiger tussen hagen juichende mensen, het voor hem relatief veilige Zwitserland tegemoet rijdt, be halve de leider van het Engelse race team, gespeeld door James Robertson Justice. Hij is een rijke, eenzame man, die be ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELLAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 11 mei 1958 Gevonden: bruine lederen motorhanj schoen; bruine dameshandschoen; bruin lederen herenhandschoen; zilveren den; sleutel; kinderzakdoekje; bruit portemonnee (inh. 0,19); blauwe alpia bankbiljet van 10,gebreide kinde muts; zwarte portemonnee (inh. 2,51 broodzaag; kinderportemonnee y 0,30); speldje van meisjesver.; vulpoc lood; r.-k. gebedenboekje; grijs "kinde jasje; zwarte ballpoint; badhanddoek m ondergoed; te Oosterend: groene ceintu; van damesmantel; metseltroffel; ruite wisser van auto; kenteken met NL-boi je; te De Cocksdorp: grote rode bal, bm ne motorwant, herenpolshorloge met lederen band. Verloren; lederen handschoen; notui boekje (muziek); meisjesfiets (merk zelle); groen vest; muntbiljet van ƒ2, zonnebril; zwart lederen fietstas. Het bureau der rijkspolitie te Burg is hiervoor geopend op werkdag van 16.00 tot 18.00 uur. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel bres ter algemene kennis, dat de Minister Oorlog omtrent vrijstelling van diet als gewoon dienstplichtige de volgen uitspraken heeft gedaan: Martin Hugo Eelman, lichting 1958. Voor één jaar vrijstelling van dies wegens persoonlijke onmisbaarheid ieend; bij beschikking van 16 april 19 nr 380130103. Abraham van Dijk, lichting 1958. Aanvraag om vrijstelling van die: wegens aanwezigheid van een bijzond geval afgewezen; bij beschikking mei 1958, nr. Pa 106327/3. Tegen elke omtrent vrijstelli gedane uitspraak kan iedere belat hebbende uiterlijk de tiende dag de dag waarop de uitspraak algemene kennis is gebracht, in roep komen. Indien de ingeschreve wie de uitspraak geldt, buiten Nedi 'and verblijft, kan. voor zover het deze in te stellen beroep betreft, overschrijding van de termijn van dagen genoegen worden genomen. I lang omtrent zodanige overschrijd geen beslissing is genomen, wordt uitspraak na het verloop van de tem v^an tien dagen als onherroepelijk schouw d. Het tot Hare Majesteit de Koningin richten beroepschrift moet met redei omkleed zijn en worden ingeleverd afd militaire zaken van de secretarie zer cemeente. De Koningin beslist op het beroep een met redenen omkleed besluit, de raad van state is gehoord. Texel, 8 mei 1958. De burgemeester voornoei C. H. ROEPER, 1 -b. zeten is van racewagens en die wc getergd door de Italiaanse suprematie dit gebied. Hij heeft er wel iets voor o om achter de geheimen van de nieuu Italiaanse race-monsters te komen neemt een louche figuur in de arm moet trachten deze geheimen geruis) te bemachtigen. Deze figuur (Stan Baker) wordt bij een inbraak in de i liaanse autofabriek gesnapt, met het venvermelde noodlottige gevolg. Noodlottig vooral voor zijn opdrac gever, die zijn goede naam ten koste alles wil redden en dus de misdadiger hand boven het hoofd moet houden. Hij maakt van de moordjaar de rijder van zijn beste coureur (Anth; Steel) en samen stuiven deze twee Zwitserse grens tegemoet. Deze kna Engelse thriller eindigt met een spannende scènes, waarin ten slotte kwaad het onderspit delft. Nederlands nieuws O.a.: De hockeywedstrijd Nederla Duitsland:21; De verjaardag van 1 Koningin Juliana. Wereldnieuws O.a.: Tito's partijcongres te Ljoeblji Onafhankelijkheidsparade in Jeruzal Conferentie in Tanger; Prinses Sor komt in New York aan; Trinidad vangt prinses Margareth. 'euilletoD door H. Westenberg 66. Ook de ander is blijven staan. Onver holen kijken ze elkaar in de ogen alsof ze elkaar wilden toetsen. „Je bent zeker bang?" vraagt de jongeman en een min achtend glimlachje speelt om zijn samen geknepen lippen. Dat geeft de doorslag. Nee Jo is niet bang. Maar. maar.„Ik heb een zieke broer thuis. Ik weet niet of ik die zo maar kan laten liggen. „Laten we dan eerst naar je broer gaan, en kom je met mij mee, dan zal ik je aan de chef voorstellen". „De Chef? Wie is die chef?" „Een Armeniër. Een fijne kerel. Dat zul je wel zien". Ze staan nog altijd in de straat en kij ken elkaar nog steeds aan. Een ezel, be laden met twee zware zakken, loopt Jo haast ondersteboven. Maar hij merkt het nauwelijks. „Geeft u mij liever uw adres" zegt hij ten slotte voorzichtig. „Vanavond om acht uur zal ik naar u toekomen". De ander trekt een heel klein'kaartje uit zijn borstzak, en wil dit aan Jo over handigen. Maar op het laatste ogenblik trekt hij zijn hand weer terug en zegt kortaf: „Je kunt het alleen toch niet vinden, als je hier vreemd bent. Ik zal je aan het station, van de trein uit Ramleh afhalen. Afgesproken? Vanavond om tien uur pre cies zal ik er zijn". „Afgesproken", knikt Jo een beetje ademloos. „Om tien uur precies aan het station". Zij geven elkaar een hand en gaan huns weegs en Jo neemt eindelijk de tram. Ja, zo was het vanmorgen gebeurd. En nu is het al laat in de middag en nog steeds weet Jo niet, wat hij doen zal. Zou het maar niet beter zijn, niet met die hele zaak te beginnen, en het maar niet eens aan René te vertellen? Per slot van rekening is René toch tamelijk ernstig ziek en misschien vindt hij het erg on prettig als Jo 's avonds nog eens uit moet gaan en naar zo'n geheimzinnige gelegenheid nog wel Maar aan de andere kant- Als Jo gaat, moet René het toch weten, en het zou ook beter zijn de hele geschiedenis eerst nog eens samen goed te bepraten. Het leven is toch wonderlijk Nog geen week geleden zou Jo niets gedaan heb ben, zonder zijn moeder er in te kennen. En alles was zo eenvoudig en gemakke lijk. En nu is plotseling overal een ge heimzinnige achtergrond en zelfs gevaren en verantwoordelijkheid. Het is of hij iets te dragen gekregen heeft; een pak op zijn schouders, waarvan hij de druk bijna li chamelijk voelt. In elkaar gedoken zit hij nu op een stoeltje en hij denkt bijna even ingespan nen na als vroeger thuis bij zijn moeilijke algebrasommen. Zou het niet kunnen zijn dat dit „restaurant" geen gewoon restau rant is, maar een opiumkit. In een haven stad kan van alles gebeuren. Dan zou hij door de politie kunnen worden opgepikt. Of zou deze man geen spion kunnen zijn, die hem in de val wilde laten lopen, als hij nu gehoord had, dat twee jongens ui. Cairo er vandoor waren gegaan en door de politie werden gezocht. En hoe dik wijls hoorde je niet, dat kinderen ont voerd werden om later de ouders geld af te persen. En aan dit alles zou hij zich maar zonder meer aan wildvreemden overleveren.... Maar het geld, al het geld, dat hij zou kunnen verdienen! En ze zouden hier al die tijd niet voor niets hoeven te wachten! René zou op zijn dooie gemak weer beter kunnen worden en „Wat zit je vandaag weer te zuchten!" zegt René plotseling. „Je maakt iemand doodzenuwachtig. Wat heb je toch?" Dan besluit Jo niet langer te zwijgen en vertelt zijn kameraad alles, wat er die morgen is gebeurd. Met gespannen aandacht luister René. „En?" vraagt hij opgewonden als 't ver haal uit is. „Ik zou er niet heengaan", adviseert René na een poos. „Zoiets waarvan je niet weet wat er achter kan steken, te riske ren, voor die paar dagen, dat we hier nog zijn!" „Maar we zijn niet nog een paar dagen hier! Zo gauw ben jij nog niet beter. In die tijd zou ik prachtig dat geld kunnen verdienen. Alleen, wat zou er met jou moeten gebeuren als ze mij eens te pak ken zouden nemen?" René zet een hoge borst op. Daarover hoefde Jo zich niet bezorgd te maken, wat er met hem zou gebeuren! Hij zou doen wat hij zich voor genomen had! Daar zou niemand hem vanaf kunnen brengen! „Snij toch niet zo op!" zegt boos. „Ten eerste is het geen schande, als je toegeeft, dat je je doodellendig voelt, en alleen niet klaar kunt komen en in de tweede plaats weet ik best, hoe je je werkelijk voelt. Als iemand 's nachts zo ligt te huilen. Woedend kijkt René Jo aan. „Ik hui len? Bij jou is er eentje op de loop zeg"' „Natuurlijk heb je gehuild! En zo erg, dat ik er van wakker geworden ben! En toen ben ik opgestaan en heb je toege dekt en je hebt aldoor in jezelf gepraat". „O, maar dan heb ik gedroomd". „Ja, natuurlijk heb je gedroomd". „Nou dan! En in hun droom huilen de verstandigste mensen soms". „Dat kan wel zijn. Maar wat jij ge droomd hebt, dat was... Ik bedoel zo iets droom je alleen als. Hij haalt de schouders op en kijkt langs René heen. Maar René wil weten, wat Jo denkt! „Hoe weet je dan, wat. ik gedroomd heb?" vraagt hij koppig. „Omdat ik verstaan heb, wat je tussen het huilen door telkens heb gezegd". „O, wat heb ik dan wel gezegd?" Jo heeft zijn rechtervoet over zijn linkerknie gelegd en peutert aan de veter van zijn schoen. Een ogenblik zwijgt René. Maar dan neemt zijn nieuwsgierigheid weer de overhand. „Nou dan, wat heb ik gezegd? En wat heeft dat er mee te maken, of ik alleen mijn weg kan vinden of niet?" Jo geeft geen antwoord. „Vooruit, zeg het dan!" dringt René Jo zwijgt nog steeds; nog altijd met zijn veter bezig. „Je zult het zeggen!" schreeuwt nu opgewonden. Jo kijkt op. Zijn lichtgrijze ogen c len over de zieke jongen naar het i ster, waar door het beslagen glas de mei bleekblauw schemert. „Zeggen zul je het!!" Nu staat Jo langzaam op, loopt e naar het raam en dan dwars door de mer naar de deur, maakt ze open en pas, als hij met een voet buiten is, hij zacht en nadrukkelijk: „Je hebt oe moeder geroepen!" En dan trekt zachtjes de deur achter zich dicht. Roerloos staart René hem na. Hij b hoe Jo door de gang loopt en de keu) deur opent. Hij hoort, hoe de plas voor de ramen worden geschoven en de kraan van de waterleiding v opengedraaid. Dan hoort hij niets n Ja tochPlotseling hoort René Br wieser zijn hart kloppen. En het klop hard, dat hij denkt, dat het barsten Jo wordt wakker, doordat er ien in de kamer rondsluipt. Maar hij niet helemaal wakker; daarvoor is veel te moe. Hij hoort alleen ieo kuchen en zachtjes steunen, maar dringt niet voldoende tot hem door, zijn ogen open te maken. Zou het René zijn, gaat het door hoofd, achter vastgesloten oogleden.) ik moet naar hem kijken! Maar is het weer stil en hij denkt niet i aanRené. In de plaats, daarvan sp andere dingen do#r zijn hoofd.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4