roen /wa in het harL, Texel maakte kennis met het Scapino-ballet Ristjes verdwijnen met PUROL JEUGD ;ATERDAG 17 MEI 1958 TEXELSE litgave N.V. v.h. Lcmgeveld de Rooij toekhandel Drukkerij Bibliotheek len Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 72e JAARGANG No. 7249 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart, -j- 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm [URGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 9 tot en met 15 mei 1958 Geboren: Dirk, zv Jacob Kortenhoeven ji Aartje T. Mol; Jacob, zv. Jacob C. felman en Neeltje Schotanus; Klazina fellegonda, dv. Dirk N. Koorn en Marie ;oning. Ondertrouwd: Willem J. Kikkert en laatje M. Kuiper; Jan C. Zijm en Fran- ina van Uden; Pieter Bakker en Sara [echielsen. Gehuwd: Petrus C. Hin en Jannetje A. :hoenmaker. Overleden: Johan A. Eelman, oud 80 jr. INGEKOMEN PERSONEN Geertruida A. Bakker, van Den Helder, an in 't Veltstraat 92 naar H 10; Douwe ijker, van Egmond aan Zee, 3e Ooster- rg 3 naar Den Hoorn 38; Petronella eikoop ev Dijkstra, van Abcoude, Sta- onsstraat 17 naar Mulderstraat 21 osterend; Maria G. Kooij, van Assen, luisstraat 11 naar Weverstraat 31, Den urg; Leopold R. Rap, van Haarlem, Jan aringstraat 59 naar C 44, met gezin; fillemina J. Donker, van Steenwijker- old, de Berg I 210 naar Schilderend 15; oanna A. M. Smale, van Bloemendaal, entveldseduinweg 8 naar O 154. VERTROKKEN PERSONEN Jacoba G. T. Jas, van Schilderend 94 2ar Bergen, Middengeestweg 7; Helena Dijt ev Rus van B 62 naar Alkmaar, r. van Prinsterenstraat 27; Jantje rroenhof, van Oudeschild 362 naar Roe- anje, Korteweg 20; Nelje Goedkoop ev upido van Hollewal naar Wieringer- Slootdorp, Schelpenbolweg 30; ornelia J. W. Buising, van Hallerweg 7, en Burg, naar Ouddorp, Weststraat 13. BUREAU VOLKSHUISVESTING De Burgemeester van Texel maakt be- end, dat vanaf 19 mei tot en met 27 mei et bureau voor de volkshuisvesting ge- loten zal zijn. De uitbetaling aan oorlogsslachtoffers normaal doorgang vinden. Texel, 17 mei 1958. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 21 mei consultatiebureau De eerstvolgende zitting van het con- iltatiebureau voor zuigelingen wordt 'houden op woensdag 21 mei a.s. en el voor de baby's uit Den Burg, uit ijk B en uit Oudeschild. Advertentie LM. Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 17 mei Osterend, Wapen van Amsterdam, Uit dring Fanfarekorps VIOS. Zondag 18 mei !n Burg, 2 uur, Start puzzelrit MAB- ub Texel. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder euwe inschrijvingen: Boon (E.), Texel, De Cocksdorp C 66 "chitekt. i.Erika", Texel, De Koog, hoeve „Vre- lust", Verhuur van zomerhuisjes. Eig.: G. Rijk. V.V.V. AFD. DE COCKSDORP VERGADERDE De afdeling De Cocksdorp en Eierland in de VW „Texel" hield maandag een denvergadering in Hotel „De Hoop". Om ruim 8 uur opende de voorzitter, heer Jb. van Heerwaarden, de bijeen- amst, waarna hij het woord gaf aan de er Bosma, die uitgenodigd was om een zing te houden over bouwmogelijk- ?den. Gebleken is wel, dat er op De Cocks- >rp momenteel niet veel mogelijkheden jn, maar dit zal in de toekomst hope- k wel veranderen. De heer C. Zuidema ilde weten of ieder in de gelegenheid ■Steld wordt een zomerwoning te bou- cn. De heer Bosma antwoordde in- emmend, maar alleen op terrein, gele- bij het woonhuis. De heer C. Boon ilde weten of er een bouwverordening staat. Hiervan zijn platen verkrijgbaar r gemeentesecretarie. De heer E. Hooijberg zou graag iets ^r weten over de toekomstplannen, aar hierop kon de heer Bosma geen it woord geven. De heer J Westdorp graag meer contact zien met de leden iderling. Alleen dan hebben we kans te bereiken, aldus spreker. De heer T. Buis zou graag het fietspad at opgeknapt zien. De voorzitter bedankte de heer Bosma >or zijn toelichting. e rondvraag leverde niet veel meer op. Om ruim 10 uur sloot de voorzitter de Nadering. In drie voorstellingen hebben rond duizend eilandgenoten het optreden bij gewoond van het succesvolle, 13 jaar be staande „Scapino Ballet", dat met niet minder dan achttien danseressen en dansers het Marsdiep was overgestoken. Het merendeel had nog niet eerder voet op Texelse bodem gezet, maar nu reeds staat voor allen vast, dat zij gaarne de kennismaking zullen willen hernieuwen. Het liefst op een groter toneel en te midden van moderne décors. Aan het slot van de avondvoorstelling merkte burgemeester C. de Koning, voor zitter van de Culturele Raad Texel, op, dat Texel al heel lang grote behoefte aan een nieuwe zaal heeft wanneer Texel een echte schouwburgzaal rijk zal zijn ligt naar veler mening echter nog diep in de vaagheden van de verre toekomst verborgen In haar openingswoord zei mevr. Hans Snoek, de artistieke leidster van dit bal let, dat haar inmiddels al was beloofd, dat bij een volgend optreden het oude bosdécor door een geschikter attribuut zou zijn vervangen. Hierna verscheen „Scapino" (Peter Brandsma) ten tonele. Hij was gekleed in een costuum gelijk aan dat, waarin omstreeks 1400 de echte Scapino het op treden van toneelspelers op jaarmarkten aankondigde. Hij lichtte ieder nummer op buitengewoon aardige wijze toe. Het programma begon met een oogst- öans. Een veelbelovend begin, ieders be wondering afdwingend. Vervolgens een Oosterse dans, een Russische dans, een Mazurka, Tarantella en een Tiroolse dans. Alle nummers werden ogenschijn lijk spelenderwijs uitgevoerd; als veder licht vlinderden de medewerkers voor het voetlicht. Keurig verzorgd waren de costuums, uitstekend de belichting en zeer deskundig de pianobegeleiding. Het publiek betuigde dan ook in spontane bijval na ieder nummer zijn tevreden heid over het gebodene. Hierna kwamen de verhalen, de sprookjes voor jong en oud. Een mens is zo oud als hij zelf zijn wil. Sprookjes, die de leerlingen van de kleuterschool stellig len hoogste gewaardeerd zouden hebben, terwijl datzelfde repertoire met evenveel genot door de volwassenen wordt geac cepteerd. Een wondere wereld! Overigens hebben de kleuters dit ballet niet aan schouwd, want de middag- en morgen voorstelling was bestemd voor de hoogste klassen van de lagere scholen en voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 19 mei op om 4 40 uur en gaat onder om 8.33 uur. Maan: 18 mei N.M.; 26 mei E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 17 mei 7.27 en 19.49; 18 mei 8.13 en 20.29: 19 mei 8.51 en 21.06; 20 mei 9.29 en 21.41; 21 mei 10.04 en 22.22; 22 mei 10.39 en 23.01; 23 mei 11.15 en 23.43; 24 mei 11.50 en Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. DORPSCOMMISSIE DE KOOG De Koger Dorpscommissie richtte zich met het volgende schrijven tot de bewo ners van De Koog: De Dorpscommissie, die op de dorps- vergadering van 3 maart 1958 gekozen is, heeft inmiddels een nadere bespreking gevoerd met de Oranjevereniging. Naar aanleiding hiervan is de onder linge verhouding bepaald in deze geest, dat de Oranjevereniging voorlopig haar gebruikelijke werkzaamheden zal voort zetten tot de taakverdeling in het dorp een wijziging daarvan aannemelijk maakt. De Dorpscommissie treedt in de eerste plaats op als een soort Dorpsraad, met dien verstande, dat zij de hoogste over koepelende vergadering zal zijn. Zo zal zij de wensen en verlangens van het gehele dorp, personen en verenigin gen, inwachten en trachten deze belangen zo goed mogelijk te verdedigen en te be hartigen. Om dit beter te kunnen doen, meent zij geen vaste bijdragen of contributie te moeten vragen, zodat ieder burger van De Koog zich aangesloten mag weten. De gelden, voor bepaalde gewenste acties vereist, zullen zoveel mogelijk buiten be zwaar van de beurs der dorpelingen ge zocht worden en overigens vrijwillig op gebracht. Een van de commissieleden (de heer Schoo) zal voorlopig t.a.v. de Cultu rele Raad der gemeente Texel vertegen woordigend optreden. De te ondernemen acties in het dorps belang zullen uitgaande van de Dorps commissie zoveel mogelijk toevertrouwd worden aan de op het betreffende gebied het meest bekende of reeds werkzame vereniging(en) of perso(o)n(en). Zo ligt dus b.v. de feest- en ontspanningsorgani satie en (voorlopig) het ontwikkelings werk kennelijk op het gebied van de Oranjevereniging. Momenteel beraadt de Dorpscommissie zich over de volgende belangen: een speeltuin, een muzieknis, een ruime De reeks sprookjes werd geopend met „de vogelverschrikker". Een leuk ver haal, weer door Scapino toegelicht: hoe haarfijn men zijn gemoedstoestand ook weet uit te beelden, uiteraard is het dienstig om het publiek in grove trekken even op de hoogte te brengen van wat komen gaat. Dit was dus zeer goed ge zien. Voorts zagen we de idylle rijpen tussen een beeldschoon, maar argeloos meisje en een ruwgebolsterde jagersman; de avances van de kikkerkoning, de lief lijk zwevende sneeuwvlokjes, die hun sneeuwpop tot leven wisten te brengen, een trio, dat de oerkracht van de storm uitbeeldde, en als fel contrast daarmee een kleine zeemeermin, die de stem van haar hart te ver volgde en wel diep be drogen uitkwam. Tot slot maakten we kennis met een sympathiek dichter, die met tot inspiratie kon komen, hoe zeer zijn uitgebreide, heterogene vrienden schaar hem ook trachtte bij te staan. Deze laatste serie werd omlijst door mu ziek van Grieg, Schumann, Beethoven en Offenbach. Mevr. Hans Snoek, balletmeester Jan Rebel en Luctor Ponse, die de muzikale begeleiding voor zijn rekening nam, kun nen met hun staf op een geslaagd Texel- tournee terugzien en mogen ervan over tuigd zijn, dat de eilandbewoners „Sca pino" nog gaarne dikwijls zullen willen begroeten. HALVE EEUW GELEDEN Uit de Texelaar van donderdag 2 april 1908: Oudeschild. Het aantal leerlingen van de o.l. school neemt met elk jaar af. Bedroeg het enige jaren geleden 160 a 170, thans met ae aanvang der nieuwe cursus is het beneden 100 gedaald. Ver trek naar elders en minder grote huis gezinnen dan vroeger zijn wel de naaste oorzaken der vermindering. Adv. Tentoonstelling Holl. Mij. van Landbouw september 1908. Door de Commissie van Huisvesting wordt ge vraagd bij particulieren te Den Burg ge legenheid voor logies (met of zonder bedden). Opgave worden gaarne inge wacht bij de secretaris der commissie Huisvesting. Inlichtingen worden gege ven door de Commissieleden. Landbouwtentoonstelling. Texel, april 1908 In een op woensdagavond gehou den vergadering werd de bediening van de restauratietent op het terrein der ten toonstelling opgedragen aan de firma Geus-Vlessing, alhier en de heren P. Jonges en S. Semeins van Purmerend. Het bouwen van de restauratietent, reeds vroeger aanbesjfed is opgedragen aan gebr. Smit, alhier. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot en met 31 mei 1958 Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.50 15.20 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.20 11.40 14.00 16.45 19 35 Op zon- en feestdagen: Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 19.35 Van Texel: 7.40 11.30 16.00 18.20 Advertentie l.M. is niet alleen een periode van het leven, maar ook een gevoel van opgewektheid en onver nietigbare veerkracht! De opwekkende en verkwik kende eigenschappen van het natuurprodukt waaruit King pepermunt is bereid bevorderen dit jeugdig gevoel van algemeen welzijn. en geschikte zaal, een boomaanplant langs een dorpsstraat (door de jeugd), 'n openluchttheater en excursies voor bad gasten. Daarbij verdedigt zij de dorps belangen bij de electrische verlichting en het uitbreidingsplan. Met deze mededelingen hoopt de Dorpscommissie ook die dorpelingen, die niet op de vergadering aanwezig waren en hen, die niet voldoende met haar plaats in het dorp op de hoogte waren, nu klaar en duidelijk het juiste beeld ge geven te hebben. Zij is dus geen extra vereniging. Wilt Uzelf aan Uw Dorps- commissie dan ook zowel het volle ver trouwen als ook Uw beste krachten van samenwerking geven, opdat Uw eigen be lang en dat van Uw dorpsgenoten op de beste wijze en in eensgezindheid tot zijn recht gebracht kan worden. Tenslotte kunt U zich te allen tijde met Uw wensen en ideeën vrijelijk tot de Dorpscommissie wenden en weest U er van overtuigd, dat ze hartelijk inge wacht worden. Advertentie LM. DE TOEKOMST EIST EEN VOORUITZIENDE BLIK! Nog enkele dagen scheiden ons van de dag, waarop Texel zich gaat uitspreken over het te voeren gemeentebeleid in de komende jaren. Zal dit een beleid zijn in vooruitstrevende zin of in meer conser vatieve richting? 't Valt in gesprekken op, dat men zo vaak een onbelangstellende houding aan neemt. Maakt het dan zo weinig uit hoe de gemeente bestuurd wordt? Zeer zeker niet. Op allerlei wijzen toch komen de ver schillen in inzicht, waar het gaat over het te voeren beleid, naar voren. Van bijzonder grote betekenis is de richting van het te voeren beleid juist nu, nu Texel aan de vooravond staat van grote toekomstige veranderingen. Neem de nieuwe verbinding (laten we het vóór of het tegen hiervan niet ter sprake brengen); zeker is, dat die er komt. Dit brengt een totale ommekeer met zich mee op velerlei gebied. Het Texelse wegennet zal aangepast moeten worden aan de eisen van het toenemende verkeer. Dat hier met voortvarendheid en vooruitziende blik gewerkt en bestuurd moet worden zal ieder toch duidelijk zijn. Daarnaast de ruilverkaveling, ook een werk, dat diep ingrijpt in het maatschap pelijk bestel en waarmee het gemeente lijk beleid nauw is verbonden, omdat er tal van raakvlakken zijn. De voltooiing der electrificatie zal slechts tot stand kunnen komen met volle medewerking van de gemeente, zoals ook de aanleg van het waterleiding net slechts tot stand kon komen dank zij die medewerking. Riolering en zuive ringsinstallaties zullen hier weer nood zakelijk uit voortvloeien op alle dorpen. Dit alles eist een volstrekt vooruit strevend beleid en geen afwachtende houding of een bij de pakken neerzitten. Zo zou ik nog velerlei punten uit het gemeentelijk beleid kunnen noemen, die tot een vooruitziende blik noodzaken, doch ik laat dit gaarne aan anderen over. De P. v.d. A. is de groep, die zich tot taak heeft gesteld deze werken te helpen voltooien en ook bereid is, daarvan de gevolgen te aanvaarden. Brengt daarom bij de komende ver kiezing uw stem uit op de P. v.d. A., lijst nr. 1. C. H. ROEPER. TALLOZE ZEEKOETEN WORDEN HET SLACHTOFFER VAN OP ZEE GESTORTE AFGEWERKTE STOOKOLIE VAN ROTTUMEROOG TOT DE SLIK- GRONDEN BIJ CADZAND kunt UT voor al om deze tijd van het jaar, zeekoeten aantreffen, die zich zeer normaal tot zeer zonderling gedragen. Op een (sterke) uitzondering na zijn het allemaal z.g. olieslachtoffers. U kunt deze term stellig wel: daarmee toch worden die vogels be doeld, die in een met olie, afgewerkte stookolie, bedekte zee zijn neergestreken, aangelokt door de zoveel rustiger zee dan ze gewend zijn, want olie verlamt de deining, niet waar. Na enige tijd gaan ze weer op de wieken, op wieken, die drui pen van de kleverige olie. Ze merken, dat het vliegen ineens vermoeiend is, ze dalen weer op zee. Na verloop van tijd voelen de vogels zich allesbehalve be haaglijk in het water, dat toch hun ele ment moet zijn. De temperatuur van het zilte nat bevalt hun niet meer. Ze spoe den zich allengs naar de kust om op het droge eerst eens een grote schoonmaak beurt te houden. De witte borstveren hebben een bruine kleur gekregen, maar de estetische kant is de voornaamste factor niet: de veren sluiten het lichaam niet meer waterdicht af en door de ont stane lekkages kunnen de vogels niet meer op temperatuur blijven. IJverig vetten ze zich weer in, maar het euvel kan niet meer worden verholpen. Strand- wandelaars drijven de schuwe vogels op de vlucht, de zee in, maar in minder dan geen tijd treffen we hen weer op het strand aan. Soms in groepjes van drie, vier vogels, soms in legers van honder den ten dode opgeschreven vogelfamilies. Tot het laatste uur houden ze de strijd moedig vol, maar nog voordat ze zélf de laatste adem kunnen uitblazen worden ze door roofzuchtige vijanden overvallen: het zijn vooral de zilvermeeuwen, die reeds dagenlang op bescheiden afstand de ondergang van de vogels nauwlettend volgen. Zo worden dagelijks langs de kusten talloze stervende zeekoeten uit hun lijden verlost. Sinds jaar en dag komen door de op zee gestorte olie duizenden zeekoeten om het leven. Natuurlijk hebben allerlei in stanties, waaronder de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Vogels, van meet af aan geprobeerd hier een einde aan te maken. Daartoe waren interna tionale conferenties nodig. Deze zullen binnenkort tot resultaat gaan leiden, want onlangs is in de Engelse hoofdstad besloten het storten van afgewerkte stookolie in zee te verbieden, althans niet meer op plaatsen, waar dit funest kan zijn voor vogels. De Noordzee zal in ieder geval grotendeels verboden gebied worden, want de zeekoeten broeden op de rotsachtige kusten van Engeland en Schotland. De Nederlandse regering heeft STICHTING FAM. DIJT-SPREEUW HONDERD JAAR Op de gevelsteen van een dubbele wo- ning, nummer40, aan de Molenstraat staat het volgende: „Dit gebouw, eene instelling van liefdadigheid, is gesticht door Mejufw. Maartje Hs. Dijt, Wed. den Heer Micniel Ds. Spreeuw. Overleden te Amsterdam den 4den Maart 1858". Dit gebouw moet dus ongeveer hon derd jaar geleden gebouwd zijn. De heer P. J. Verberne, een der nazaten van wij len mevr. Spreeuw-Dijt, kon ons omtrent de bouw niet veel nieuws verstrekken. Wie de aannemers ervan waren, hoeveel het gekost heeft enz. is namelijk niet (meer) bekend. De stichting werd mogelijk door een testamentaire beschikking, krachtens welke tot vandaag de dag toe familie leden van het prachtige besluit van de schenkers profiteren. Bepaald werd, dat het bestuur van de stichting zou worden gevormd door twee regenten, terwijl bo vendien door twee commissarissen toe zicht zou Worden gehouden. De huidige regenten zijn de heren P. J. Verberne, Den Burg, die deze functie al 33 jaar uit oefent, en de heer J. Slaman. Oudeschild. De commissarissen zijn de heren Jac. Keijzer, „Semper Avanti", Zuidhaffel en C. Witte, Gerritsland. Het bestuur bestond, krachtens de wens van de schenkster uit een bloed verwant en uit een familielid van de zijde van haar man. Wanneer een regent komt te overlijden, wordt zijn functie automatisch overgenomen door een com missaris, die dus dan bestuurslid wordt; de bestuursleden kiezen de commissaris sen. De woningen zijn bestemd voor fami lieleden boven de 43 jaar en anderen, daarvoor in aanmerking komende fami lieleden. Intussen is de famlie Dijt-Spreeuw tot een wijdvertakte uitgegroeid, zodat de heer Verberne opmerkte, dat het zo zoet jesaan toch wel tijd wordt eens een stam boom te gaan aanleggen. Persoonlijk heeft hij dat middel echter nog niet nodig „Maar op de duur is onze stich ting daartoe toch wel verplicht", meen de hij terecht. Zij, die in aanmerking komen om de huizen te bewonen, genieten niet alleen gratis huur, maar hun komt tevens het eventuele batig saldo ten goede, althans, volgens de bepalingen mag dat batig saldo aan hen worden uitgekeerd. Op de plaats waar nu een eeuw geleden de dubbele woning verrees, stond een bouw vallig gebouwtje, dat voor de som van 400,kon worden aangekocht. Advertentie l.M. reeds aan de Nederlandse rederijen ver zocht de nodige maatregelen te willen treffen. De controle is met moeilijk, want binnengelopen schepen moeten kunnen aantonen, waar na het verlaten van hun vorige haven de ontbrekende afgewerkte olie zich bevindt Als zij geen „ontvangst bewijs" kunnen overleggen zal onher- oepelijk een zware boete volgen. Het verbod tot het storten van olie op zee geeft nog een tweede belangrijk lichtpunt: het strand zal straks niet meer door olie ontsierd worden, tot voldoening vooral van de badgasten en strand-ex- ploitanten, want deze laatsten worden van vroeg tot laat aangeklampt door toe risten met de vraag hoe men die „teer vlekken" uit jurkjes en shorts kan ver wijderen. Intussen zijn langs de kust al ettelijke tapijten in hotels en pensions door teer meevoerende gasten verontrei nigd. Daarom juichen meer mensen dan die van de vogelbescherming alleen het verbod tot het storten van afgewerkte stookolie in zee van harte toe! Bij paal 11 zag een strandwandelaar, de heer Kloosterman, op vrijdag 2 mei wel vijfhonderd zeekoeten, die op het strand waren neergestreken en druk be zig waren zich van de kleverige stook olie te ontdoen. Onze fotograaf is er de volgende dag heengegaan en ontdekte 29 bijeengegroepte vogels. Ze gingen meteen op de wieken toen hij hen wilde vereeuwigen. Geen wonder, zeekoeten behoren tot de schuwste vogels van Europa. Op korte afstand zaten de zilver meeuwen reikhalzend uit te zien naar het binnenkort door het Noodlot op te dienen menu. Nu en dan kunt ge tijdens het seizoen een badgast met een gevangen, nog le vende zeekoet aantreffen. Het ligt dan in de bedoeling om de vogel schoon te ma maken. In de meeste gevallen heeft men geen succes: de vogels die gevangen kun nen worden zijn doorgaans al zo zeer verzwakt door longontsteking o.a., dat een grondige reiniging (met een vet ab sorberend middel) enkel maar een nog vroeger verscheiden tot gevolg heetf. Zou men erin slagen een vogel te vangen, die kort tevoren in de olie was beland, dan zou men die vogel stellig kunnen redden, maar kwieke zeekoeten laten zich niet vangen en bovendien zijn ze gevaarlijk, want hun scherpe snavel is een perfect verdedigingsmiddel.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1