Cjrom '/wartsjexels in het harL, Texel zag het Scapino-ballet Jti£con De padvinders van „St. Jeroen bezitten eigen groephuis fOENSDAG 21 MEI 1958 TEXELSE 72e JAARGANG No. 72M COURANT Jitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij loekhandel Drukkerij Bibliotheek )en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart. 4- 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Na de middagvoorstelling werden de leden van het „Scapino Ballet" gecon- ronleerd met een all round diner, bereid en opgediend door actieve leerlingen lil de hoogste klasse van onze landbouwhuishoudschool. Op deze ioto ziet U thalve drie van de tien adspirant-huisvrouwen van genoemde onderwijsinstel- nq, van links naar rechts: balletmeestei lean Rebel, Kathy Gosschalk, Peter randsma (Scapino), mevr. Hans Snoek, artistiek leidster, Nico Kemmers, Her- ja Koster en de heer G. Oskam, secretaris Culturele Raad Texel. HET SCAPINO BALLET fotografisch te verslaan is verre van gemakkelijk, mdat kleurrijke costuums zich niet vooi reproductie op zwart-wit lenen. De fel on (rasterende kleuren rood en blauw b.v. brengen het in zwart-wit nu eenmaal iie( verder dan een zwakke nuancering in grijs. De kleurenfilm is dè oplos- i; zó ver komt de service van Uw Texels lijfblad in de naaste toekomst nog Wij hebben gewacht tot Scapinoveel wit op het toneel aanvoerde. Dat ebeurde tijdens het nummer SneeuwvlokjesJammergenoeg namen aan deze :ènes maar enkelen van de uitgebreide groep dansers en danseressen deel. LAMMERENPR1JZEN VIELEN NIET TEGEN Gezien de moeilijkheden die Frankrijk eeft, vielen de maandag bedongen lam- lerenprijzen niet tegen De lammeren ingen namelijk voor 45-/60 van de and met een middelmarkt van ƒ50 - 51. Er waren verscheidene kooplieden aar het eiland gekomen en er ontwik- elde zich allengs een vrij vlotte handel, tactisch alle aangeboden lammeren wer- verkocht. Er werden 1850 lammeren angevoerd; vorig jaar waren er op de erste markt 2100. Als wij nagaan, dat p de vijfde markt vorig jaar voor de 000 lammeren 45 - ƒ60 werd betaald verklaarbaar, dat de prijzen, die nu 'erden geboden, gezien de omstandig- eden niet tegen gevallen zijn. Hier laten we nog een lijstje volgen van eerste lammerenmarkten gedurende e laatste tien jaar. Aanvoer Prijs 948 1500 28—34,— 949 1100 27—34,— 950 500 4046,— 951 1100 50—75,— 952 2050 68—78,— 953 1700 46—54,— 954 1200 44—62,— 955 417 68—75,— 956 1500 85—97,— 957 2100 70—80,— 958 1850 44—60,— TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 19 mei 1958: koeien 750900, 1900 lammeren 4460, 5 biggen 42—53; 20 nuchtere kalveren (MO. HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur vergadering van ie mannenvereniging in de pastorie, lieuwe leden hartelijk welkom! VAN TRAP GEVALLEN Oudeschild. Zaterdag is een dame 'ie haar vakantie op Texel zou doorbren- |en op de Dageraad van de trap gevallen, ie liep verwondingen aan het hoofd op n is per ziekenauto naar het ziekenhuis 'ervoerd, waar de kwetsuren nogal ble- ;en mee te vallen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau De eerstvolgende zitting van het con- ultatiebureau voor zuigelingen wordt ehouden op woensdag 21 mei a.s. en 'el voor de baby's uit Den Burg, uit ijk B en uit Oudeschild. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 1 mei 10.04 en 22.22; 22 mei 10.39 en 3-01; 23 mei 11.15 en 23.43; 24 mei 11.50 Aan het strand ongeveer een uur eer ier hoog water. MUTATIES IN DE WIJKVERPLEGING BIJ HET WITTE KRUIS Op verzoek werd aan Zr. Mettau, Oos terend, met ingang van 1 juli a.s. op de meest eervolle wijze ontslag verleend. In haar plaats werd benoemd, met ingang van die datum Zr. G. L. Fortgens, terwijl als vierde wijkverpleegster eveneens met ingang van 1 juli werd aangesteld Zr. H. M. Baars. Deze zuster zal in De Cocks- dorp worden geplaatst, indien men aldaar een aanvaardbare kleine woning be schikbaar heeft. Zr. Fortgens is werkzaam in het diako nessenhuis te Gouda en zr. Baars in het r.-k. ziekenhuis te Woerden. PUZZELRIT M.A.B.-CLUB TEXEL Zondagmiddag hield bovenvermelde club een Puzzelrit. Om 2 uur werd j_ start bij het Centraal Bureau. Vandaar ging het de Witte Kruislaan in richting De Koog. De route aanduiding was 8ste weg rechts. Nu, al gauw zaten er veel verkeerd, want bij Buitenheim is de richtingaanwijzer naar De Koog via Waalenburg en daar keken de meesten niet naar, zodat ze al gauw in de armen van een controle vielen, waar ze 30 straf- punten opliepen. Het was een pracht rit en de heer C. Mets kan dan ook met ge noegen terug zien op deze rit. Je moest ontzettend goed opletten en dan kwam je er wel. Nu dat bewees ook wel. De meesten zijn dan ook wel aan de finish gekomen, ondanks dat het strafpunten regende. Ze varieerden van 5 tot 185. Het was na afloop een gezellige drukte in Hotel Texel. Om plm. 6 uur kon de voor zitter, de heer C. P. Moojen, de prijs winnaars bekend maken, na eerst de heer Mets en allen, die medegewerkt hadden tot het welslagen van deze rit hartelijk dank te hebben gebracht. Spreker deelde mede, dat 2de pinksterdag wederom een puzzelrit gehouden zal worden en wel ter gelegenheid van de Sportdag aan Den Hoorn en verder tijdens de sportuitwisse- ling met Purmerend op 31 mei en 1 juni en de Blokker rit op 8 juni. Er komen ruim 20 personen uit Krimpen. Een ieder die slaapplaats over heeft, gelieve dit aan het bestuur op te geven. De heer Mets zette later de zaak nog even uiteen. Hier volgt de uitslag; Auto's, 33 deelnemers: 1. C. Keijser Lzn, De Waal. 14 str.; 2. C. de Wit, Den Burg, 18 str., 3. A. Ran, Den Burg, 21 str., 4. G. Bakker Pzn., Den Burg, 22 str., 5. A. Dros Bzn., Eierland, 39 str., 6. W. Koopman, Oosterend, 42 str. Motoren, 26 deelnemers: 1. A. van Liere, Oudeschild, 5 str., 2. R. de Vries, Den Burg, 13 str 3. J. Grisnigt, Den Burg, 17 str., 4. W G. Bruin, Den Burg, 23 str., 5. L. Bakker, De Koog, 44 str. Brommers, 15 deelnemers: 1. M. Reij, De Waal, 19 str., 2. A. Keizer, Den Burg, 21 str., 3. C. Wetsteen, Eier land, 117 str. VREEMDE VANGST Oudeschild. De kotter TX 5, schip per A. Ellen, had bij het vissen in de Duitse bocht een ongewone vangst. Aan het net, dat buitengewoon moeilijk bin nen te krijgen was, bleek n.l. een anker vast te zitten met ruim 100 meter ketting. De gehele nacht is men bezig geweest deze zware last binnen te krijgen, waar bij het net uiteraard vernield werd. Anker en ketting wogen naar schatting 9 ton. GYMNASTEN NAAR ARNHEM Vrijdagochtend vertrekken 70 leden van gymvereniging „Texel" naar Arnhem om daar het feest van het 90 jaar be staand Kon. Ned. Gymn. Verbond bij te wonen. 32 damesleden van Texel zullen aan de wedstrijden deelnemen. Het gezelschap maakt de reis met het motorschip „Christina", schipper S. van Leeuwen. Dinsdag keert men op het eiland terug. Er wordt aan boord gelo geerd (men slaapt op in Amsterdam ge huurde luchtbedden) en gegeten. Sinds zondag zijn de r.-k. Verkenners en Welpen van de padvindersgroep „St. Jeroen" de gelukkige bezitters van een magnifiek troephuis, gelegen aan de Holle- walsweg te Den Burg. „O" zo horen we al zeggen „die voormalige paarden stal". Inderdaad, daartoe heeft dat gebouw destijds gediend, maar wie meent, dat de padvinders in een paardenstal moeten bivakkeren, is toch niet goed op de hoogte: door ijverige handen heeft het gebouw nl. een totale gedaanteverwisseling ondergaan. Als wij aan ijverige handen denken, denken wij in de allereerste plaats aan de ambitie van kapelaan Koopman, die dat mogen wij ernstig neerschrijven onsterfelijke roem heeft geoogst als de schepper van de talrijke muurschilderin gen: wij zien St. Jeroen in strijd met een belager, even verderop een welp, stram in de houding, omdat hij nu eenmaal als hoogste eer zijn ideaal ziet in een voor beeldige levenswijze. Elders worden al lerlei dieren aan ons voorgesteld, dieren, die stuk voor stuk onafscheidelijk ver bonden zijn met de geschiedenis van de welpen, c.q. de verkenners. Maar kape laan Koopman heeft niet alleen met verf en kwast activiteit bedreven; gewapend met een stofbril heeft hij getimmerd en gevlochten aan het dak, aan deuren en vloeren. Wij willen overigens gaarne aannemen, dat Hopman Slijderink zich eveneens ten volle gegeven heeft, waar ook hij de padvinderij als een bijzondere hobby heeft aanvaard. En zo zouden wij stellig nog wel meerdere namen kunnen noemen en er daarbij natuurlijk altijd enkelen over het hoofd zien!! Hopman Slijderink had ons vorige week al uitgenodigd eens te komen kij ken, „want het schoot al zo lekker op", het eigen troephuis. En dat was het nou net: sinds 1946 hebben ze altijd moeilijk heden met de huisvesting ondervonden. Zeker, ze waren gastvrij ontvangen door het bestuur van de r.-k. St. Josephschool, dat de ruime zolder gaarne ter beschik king stelde, maar die moest met de gidsen worden gedeeld en samen goed is en blijft nu eenmaal armoed. Het ideaal was een eigen troephuis. Dat kwam pas toor Persoon ter ore en toen leefde een (zeer) oud stokpaardje weer op: Z.E. liet het oog vallen op de paardenstal. Die deed toch geen dienst meer en het is niet voor de hand liggend, dat er ooit weer met paard en kar ter kerke zal worden gegaan. Dank zij de bijzonder grote hulp en steun van pastoor Persoon konden de padvinders tenslotte de beschikking krijgen over de paardenstal, althans de helft daarvan. Wel, ze hebben die gele genheid met beide handen aangegrepen en van meet af aan was er het benodigde enthousiasme, waarmee je over bergen kunt springen. Maar nooit heeft U er naar buiten iets van gemerkt. Er behoefden immers geen aanbestedingen worden gehouden, omdat de staf en de supporters best zelf de nodige wijzigingen konden aanbrengen. Daar was overigens wat voor nodig, want het gebouw die helft dan is 35 me ter lang. Er moest een vloer worden ge legd, er moest meer licht worden ge maakt, er moesten appartementen voor leiding en afdelingen worden geschapen. Licht om er ook in duisternis te kunnen bivakkeren. Al met al kom je dan gauw voor een paar duizend gulden kosten te staan. Dat alles bleek geen onoverkome lijk bezwaar te zijn. Het doel is thans bereikt. Sinds zondag 18 mei hebben de r.-k. padvinders, die met inbegrip van de lei ding 90 man sterk zijn, een eigen huis en wij weten maar al te goed welk een zegen dat is. Daarom hebben ze het gebouw niet zonder meer in gebruik genomen, maar er om zo te zeggen eens flink tam-tam van gemaakt. Er werd contact opgenomen met de „collega's" uit Alkmaar, die zo'n indrukwekkende drumband bezitten en de Kaasstedelingen waren terstond bereid om het feest te komen opluisteren. Ze hebben, zoals van een padvinder ver wacht mag worden, hun belofte gestand gedaan en verschenen zondagochtend in groot tenue op het eiland. De Alkmaarse drumband maakte eerst een rondgang door Den Burg, wat nog meerdere belangstellenden naar de Holle- walsweg deed stromen. Toen de band het terrein bij het groepshuis op marcheerde waren honderden belangstellenden pre sent om de officiële openingsplechtigheid bij te wonen. Burgemeester C. de Koning behoorde tot de genodigden, die gaarne van zijn belangstelling voor dit grootse gebeuren blijk gaf. Voorts waren aan wezig districtsaalmoezenier, rector Van der Zalm, de heer Kerklaan, districts commissaris en een deputatie van ver- kennersgroep „De Zwalkers". Kapelaan Koopman richtte zich eerst met een dankgebed tot de Schepper, wiens Zoon spreker de grootste Voor trekker en Verkenner noemde. Hierna werden door enige padvinders drie vlag gen gehesen: de Nederlandse vlag, de groepsvlag van de verkenners van Den Burg en de Wereldvlag van de r.-k. ver kenners. Vaandrig Kees van Heerwaar- den las vervolgens de Verkennerswet voor, waarna twee groepen welpen resp. onder leiding van akela Gerda Ran en Lies Schoenmaker kwamen aangemar- cheerd en na de gebruikelijke „Yell" te hebben aangeheven hun plaats rond de vlaggen innamen. Kapelaan Koopman sprak van een historisch moment, waarnaar reikhalzend was uitgezien. Er was de laatste ander half jaar hard gewerkt. Spreker dankte de velen, die een steentje tot de restau ratie en inrichting van het gebouw had den willen bijdragen. Hierna vond de inzegening plaats door pastoor Persoon. Districtsaalmoezenier Van der Zalm richtte zich eveneens in hartelijke be woordingen tot de padvinders. Z.E. zei, dat hij namens het hele district sprak,' wanneer hij gaarne de nodige hulp aan bood om de echte padvindersgeest ook op het eiland levendig te houden. Hulde voor hetgeen hier tot stand is gebracht Ik heb reeds gezien, dat er met grote kunstzinnigheid en succesvolle inspiratie is gewerkt. Hulde vooral aan jullie hop man Slijderink. Als cadeau bood spreker een pijpenrek aan, naar een ontwerp van een Alkmaar- se vaandrig. Stellig is het de bedoeling om daar uitsluitend pijpen in te plaatsen, die de consolidering van de vrede moeten helpen bevorderen! Pastoor Persoon zei, dat de padvinderij altijd een ruime plaats in zijn hart heeft ingenomen en dat hij reeds 25 jaar ge leden in Alkmaar een Verkennersgroep leidde. Van een deel hunner zijn bij deze plechtigheid de nazaten aanwezig. Het verheugde hem, dat hij op Texel altijd van een bloeiend jeugdverenigingsleven getuige heeft mogen zijn. Dit is van grote betekenis, omdat dit toch een onderdeel vormt van de zorg voor de jeugd. „Wij hebben de verkennerswet gehoord en wij weten dus, wat ons te doen staat. Pas die toe, ook met betrekking tot andere groeperingen. Dat is de goede geest". Assistent diocesaan commissaris A. de Wildt wekte op de groep te helpen ver sterken door propaganda te voeren en nieuwe leden te werven. Hij wees ook op de betekenis van een goede leiding. Die dient ter plaatse gevormd te worden. Hiermede werd het officiële gedeelte besloten. De muziek, die zich als inter mezzo al eerder had doen horen, kwam opnieuw met schetterende bazuinen en tromgeroffel in actie. Velen namen hier na een kijkje in het groepshuis, waar weldra de welpen allerlei aardige spel letjes deden. Op het terrein waren diver se toestellen geplaatst: een weegschaal, een seintoren enz. enz. Rappe padvin- oershanden zetten vakkundig een tent op weer elders werd een indrukwekkende stapel oliebollen gebakken en tenslotte zagen we zelfs Neptunes verschijnen: hij gelastte zijn dienaars een aantal perso nen, die voor het eerst van hun leven het Marsdiep waren overgestoken een extra schoonmaakbeurt te geven. Zowel de jongens als de meisjes of moeten wij zeggen dames als heren?, ondergingen de Spartaanse handelingen in volle berus ting Onderwijl begeleidde hopman Slijde- Advertentie I.M. EEN WOORD VAN VROUW TOT VROUW! Heel vaak hoort men de stelling ver kondigen en vooral wanneer men met vrouwen in gesprek komt: „Ik doe niet aan pólitiek en ik wil er ook niets mee te maken hebben, ze zoeken het maar uit!" Vaak heb ik me daar over verwonderd, want wie heeft er eigenlijk nu meer te maken met politiek dan de huisvrouw? Wanneer de man zaterdags het week geld thuis brengt en wanneer de vrouw het in de loop van de week weer uitgeeft om het huishouden te laten draaien, dan heeft ze kennis gemaakt met de loon- en prijspolitiek. Wanneer haar kinderen de school be zoeken en behandelt worden door school- of tandarts, dan heeft dat met politiek te maken. Net zoals het er mee te maken heeft, als zij haar gezin kan onderbren gen in een goede woning. Zo zou ik door kunnen gaan met het opnoemen van zaken, die ons en ons ge zin ten nauwste raken. Wanneer wij dan ook eens een vergelijking gaan maken tussen de omstandigheden, waaronder vroeger werd geleefd en nu, dan moet het ons toch opvallen, dat vele verbete ringen tot stand zijn gekomen op allerlei gebied. Dit kon bereikt worden, doordat de regering een aantal jaren een vooruit strevende politiek heeft gevoerd. Dat de P. vd.. A. hierin de stuwende kracht was, hoef ik U beslist wel niet te vertellen. Ten nauwste hangt hier echter mee samen, hoe de Gemeenten de kansen be nutten, die hun door het Rijk worden geboden. Wanneer wij dan eens kijken, wat er in de afgelopen jaren hier in onze gemeente tot stand is gekomen, dan slaan wij beslist geen gek figuur. Ik zou willen wijzen op hetgeen er op 't gebied van de scholenbouw is gebeurd. Binnen een periode van 10 jaar werden in Den Burg opgebouwd: Landbouwschool, Landbouwhuishoudschool, B.L.O.-school, H.B.S., O.L. school met gymlokaal en de Nutskleuterschool. Ook Den Hoorn kreeg een O.L.S. met kleuterschool, terwijl ook te De Waal en De Koog nieuwe scholen verrezen. Verschillende andere scholen werden uitgebreid en opgeknapt, terwijl misschien binnen afzienbare tijd nog enkele kleuterscholen gebouwd kunnen worden. Ik zou niet graag willen beweren, dat dit werk alleen tot stand is gekomen door het streven van één politieke partij, n.l. de P. v d, A. Maar wel wil ik hier stellen, dat door de sterkte van de P. v.d. A.- fractie, hier steeds stimulerend is ge werkt. Daarom is het dan ook noodzakelijk, zo U wilt dat de vooruitgang in de ge meente blijvend zal zijn, dat U Uw stem geeft aan een partij, wier naam een ga rantie is voor vooruitstrevendheid. Brengt dus 28 mei Uw stem welbewust uit op de P. v.d. A., Lijst 1 no. 1. J KONING-BRUIN link ons door het groepshuis. waarin heel wat boomtakken en boomstammen ver werkt zijn. „Wij werken zoveel mogelijk met natuurlijk materiaal, spijkers zijn eigenlijk taboe! Het gebouw maakt een keurige indruk. De welpen, eigenlijk zouden wij moeten spreken van jonge wolven, hebben de be schikking over vier nesten, waarin ze zich veilig mogen wanen, maar gerieflijker zijn uiteraard de appartementen voor de verkenners, die als patrouillehoeken ge registreerd staan. Vier groepen: voor de fazanten, voor de zwanen, voor de eek hoorns en voor de eksters. Als U zich daar neerzet staat U meteen in nauw contact met de natuur, want het meubi lair is opgebouwd uit materiaal, waarin Moeder Natuur nog in volle gaafheid acte de présence geeft. Zelfs de deuren zijn met boomtakken betimmerd. De lichtornamenten bestaan uit afgedankte wagenwielen, die allang geen sporen meer getrokken hebben. Over sporen ge sproken: die tekens zijn internationaal. Dat begrepen we uit een klein tableau. Dat zal ook wel het geval zijn met de diverse soorten touwknopen, waarvan ook een fraaie collectie voorhanden is. Ook de Marianis is op verkennerswij ze uitgedacht: het beeld van de Madonna is geplaatst in de restanten van een holle boom. Besloten werd met een taptoe in het park. De Alkmaarders genoten daarbij wederom de belangstelling van talrijke eilandgenoten. Een uitstekende band heb ben de jongens en het zal dan ook nie mand verwonderen, dat zij onlangs op het concours te Scheveningen met een eerste prijs gingen strijken! De padvinders van „St. Jeroen" hebben weer een mijlpaal bereikt en wij hopen, dat zij in hun prachtige groepshuis tot in lengte van jaren groot plezier aan hun prachtige organisatie zullen beleven. Zaterdag publiceren wij twee foto's. Advertentie I.M. Voor de mooiste keuze In mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1