M WACHTEN Jo of René duurt altijd lang DE TAAK VAN DE WIJKVERPLEEGSTER Men schrijft ons: Nu er binnenkort vier zusters in dienst zullen zijn van het Witte Kruis op Texel is het misschien goed eens uiteen te zet ten, welke werkzaamheden eigenlijk be horen tot de taak van de wijkverpleegster Hoe was het vroeger? In die goede oude tijd laten we zeggen een 50 jaar geleden zorgde de wijkzuster voor de zieken. Zij ging te voet of misschien al wel met een fiets, van de ene patiënt naar de andere, verpleegde, waste de ouden van dagen, verbond wonden en was jong en oud tot steun in moeilijke tijden. In het begin bekeek men haar arg wanend; zo'n vreemde juffrouw over de vloer vond men maar matig. Maar lang zamerhand besefte men, dat de zieken thuis het niet langer zonder haar konden stellen, en zo werd de wijkverpleegster een figuur, bekend en bemind in ieder dorp. Zo begon het vroeger voor een deel is het nog zo het verplegen van zieken thuis, van de echte patiënten wel te ver staan, is nog steeds een belangrijk deel van het werk van de wijkverpleegster. Maar er is sindsdien het een en ander veranderd; zo ook in de wijkverpleging. De taak van de wijkverpleegster is in grote trekken te onderscheiden in drie delen: le. Verpleging. 2e. Preventieve gezondheidszorg 3e. Voorlichting. Er is derhalve zeer veel bijgekomen, waar men vroeger eenvoudig niet om dacht. Verplegingstaak: Deze taak dient men te onderscheiden in een verplegend en een verzorgend gedeelte. Tot het verplegend gedeelte behoort al het werk dat alleen door een verpleegster kan worden verricht op grond van haar deskundigheid. Het verzorgend gedeelte omvat werk zaamheden, waarvoor geen speciale ver- plegingsdeskundigheid nodig is en dus eveneens door anderen, huisgenoten of familieleden, gedaan zou kunnen worden Het verplegend gedeelte zal vanzelfspre kend steeds tot de taak van de wijkzuster behoren in volle omvang. Dit verzorgend gedeelte kan dus van tijdelijke aard zijn, al naar gelang de beschikbare tijd hiervoor; breidt dit zich zodanig uit, dat hierdoor de overige werkzaamheden van de wijkverpleegster in het gedrang komen, dan moeten hier voor de huisgenoten, familieleden of an dere hulpkrachten worden ingeschakeld. De patiënt en zijn omgeving dient zich hiervan rekenschap te geven, teneinde een gevoel van tekort te worden gedaan te voorkomen. i Wekelijkse wasbeurten voor zover behorend tot het verzorgend gedeelte zijn in de eerste plaats de taak van huis genoten, familie etc., zij het, waar nodig, onder toezicht van de wijkverpleegster. Injecties Het geven van injecties is een min of meer moeilijk probleem, daar de moderne behandelingsmethoden meer en meer het gebruik van injecties stimuleren. Bij deze injecties zijn er die beslist niet door de WAT HET IVOREN BEELDJE VERTELDE M 15. Nu is het verder erg gemakkelijk. Met een paar klappen slaat Sambo de lianen los en dan klemt hij de schat in zijn armen: een reusachtige olifantstand van het mooiste ivoor, een geweldige rijk dom voor een negerjongen. Helemaal al leen veroverd en dus alléén voor hem. Als het weer volle maan is zal Aboel Hassan hun dorpje wel weer bezoeken om handel te drijven. Dan ruilt hij wa pens en stoffen en sieraden voor dieren huiden en ivoor. Pa Sambo zal hij een hakmes geven en Ma Sambo een bonte doek en mooie sieraden en dan zal hij nog 'euilleton door H Westenberg 67. Wat is er gisteren ook weer ge beurd? O, het lijkt allemaal eeuwen ge leden Eeuwen! En intussen.O ja, vannacht.Die man.dat rare café in die kelder „Charlotte" die neger achter die bar die vijf Arabische vrou wen en die rode muren.ja, alles was rood.... en dat briefje, dat hij onder tekend heeftHeeft hij het onderte kend? Heeft hij het ondertekend? Jo ligt op zijn rug, de benen languit gestrekt, de armen zwaar naast het li chaam. Nu haalt hij ze langzaam naar boven, vouwt ze over zijn borst en een schaduw van een glimlach speelt in zijn mondhoeken. Nee, hij heeft het niet werkelijk ondertekend, hij heeft een valse naam en een verkeerd adres opge geven. Zo dom is hij niet, dat hij Maar die eigenaardige geur in dat café. Waar rook het toch naar? Zou hij daar misschien zo moe van zijn? Maar hij was, alles bij elkaar op zijn hoogst toch maar een kwartiertje daar binnen. Toen is die man met hem terug gegaan, tot aan het ruiterstandbeeldWie is dat ook weer, die ruiter op dat grote plein. Hoe heette hij ook alweer? Ja zó is hij mee teruggegaan. En toen. Jo drukt zijn ogen nog stijver dicht. Hoe lang zo'n nacht duren kan! Hoe mdeilijk is het om een mens om te praten en hem zo'n briefje in zijn hand te geven Wat lopen er 's nachts veel mensen op straat en wat wordt er dan nog ge- wijkverpleegster behoren te worden ge geven (b.v. goud-preparaten). Onderhuidse injecties, die langere tijd nodig zijn (Insuline b.v.) zullen in het algemeen alleen gedurende de eerste tijd tot haar taak behoren, omdat zij dan aan huisgenoten of aan de patiënt zelf leert hoe dit te doen. Komt de wijkverpleeg ster voor de moeilijkheid te staan, dat het geven van injecties in een oneven redige verhouding komt tot haar overige werkzaamheden, dan is het alleen toe laatbaar injecties te geven, wanneer de zuster dit met haar verdere werkzaam heden kan combineren, b.v. tijdens een verpleegbezoek of spreekuur. Het zij opgemerkt dat iedere injectie steeds gebeurt onder de volle verant woordelijkheid van de betrokken huis arts. Daarom kunnen er slechts in onder ling overleg met de huisarts injecties worden gegeven. Assistentie bij bevallingen. In het al gemeen is het niet de taak van de wijk verpleegster om bij bevallingen te hel pen, anders dan in noodgevallen, abnor male geboorte, afwezigheid van enige kraamhulp. Evenzo is het niet juist dat de wijkverpleegster assistentie zou ver lenen op het spreekuur van de huisarts, anders dan in bijzondere gevallen (kleine operatieve ingrepen e d.). Laatste hulp zal in de regel alleen aan de eigen patiënten worden gegeven, ter wijl er slechts in plotselinge noodgeval len reden kan zijn de hulp van de wijk verpleegster in te roepen. Besmettelijke ziekten. Of het verplegen hiervan tot de taak van de wijkverpleeg ster behoort is afhankelijk van de aard der ziekte en van de verdere werkzaam heden van de wijkverpleegster. Overal waar het verplegen van een besmettelijke patient gevaar oplevert voor anderen, be- perke de wijkverpleegster haar taak tot het geven van advies aan de in het gezin aanwezige verzorgster(s). Preventieve gezondheidszorg. Op dit gebied is er, door de vertrouwenspositie die de wijkverpleegster zich in de loop der jaren heeft veroverd een gemakke lijke entree voor haar ontstaan in de I gezinnen. Een belangrijk onderdeel van de taak op dit gebied is de nazorg, d.w.z. de zorg die gegeven wordt om de toe stand van de chronische of genezen pa tiënt zo goed mogelijk te houden. De Moederschapszorg en de Kinder- hygiëne is vanouds een van de belang rijkste taken van de wijkverpleegster ge weest en zal dat ook in de toekomst zeker blijven. Dit werk behoort voor een groot deel tot de preventieve echter ook tot de constructieve gezondheidszorg. Wat de voorlichting betreft staat de indi viduele voorlichting hierbij op de voor grond. Zuigelingen- en Kleuterzorg. Een veel omvattende taak in de assistentie op de consultatiebureaus en het afleggen van huisbezoeken. Het organiseren en propa ganda maken voor moedercursussen. Zorg voor het schoolkind. Hiervoor zal een goed contact met de schoolarts nodig zijn, terwijl zij bij de kinderuitzending wordt ingeschakeld. De bestrijding van ziekten, die sociaal in bijzondere mate in het volksleven in grijpen, zoals tuberculose, rheuma en een heleboel overhouden voor zichzelf en zijn broers en zusjes. Maar hij kan daar niet de hele nacht blijven dromen, hij moet naar huis om zijn schat in veiligheid te brengen. Eerst nog even kijken of dat panterjong al weg is.nee, hij is er nog, zal hij hem meenemen? Er is nog steeds kans dat de panter- ouders Sambo zullen aanvallen, maar die mogelijkheid blijft. Maar waarschijnlijk zijn de grote panters ver weg gevlucht na het gevecht met Kolos de Olifant en ko men ze niet meer terug. Dus maakt Sam- werkt! En wat voor mensen! Die oude vrouw, dat kind, dat die kreupele bede laar moest helpen die twee Arabische jongens die vriendelijke krantenman, ja, die was aardig, al was het ook hon derd maal een Griek. Twee mensen zijn door Jo's briefje naar het café „Charlotte" gegaan. Ten minste twee, die hij zeker weet. En hoe zal hij nu ooit te weten komen wat ze daar verteerd hebben? Op goed geloof aannemen, wat ze hem zullen geven? O nee, maar Nu opent Jo de ogen: Voor de gek zal hij zich niet laten houden! Hij wil het geld hebben, dat hem toekomt. Hij had moeten zeggen: „Ik ga niet naar huis, voor ik mijn geld heb". Naar huis! Jo sluit de ogen en ademt diep. Brrr.de weg naar huis. De eer ste vroegtram naar Ramleh. Nevel. Kou. Een miezerige regen. Honger. En moe moe Moet hij dan juist op zo'n afschuwe lijke manier geld verdienen? Zou het niet anders kunnen? Maar acht dagen zal ik het toch volhouden, denkt Jo, en voelt met welbehagen, hoe hij al weer zachtjes begint te dommelen. „Zeg Jo!" Dat is de stem van RenéMet een ruk zit Jo overeind. René zit rechtop in bed: wild kijkt hij uit z'n ogen. „Zeg, ik heb veel te lage temperatuur! Vijfendertig vijfzou ik er nou tussenuit knijpen?" Jo is al uit bed. „Och onzin! Laat eens kijken! Kom. we zullen nog eens op nemen!" Gehoorzaam legt René de thermometer onder zijn arm. „Hoe was het vannacht?" TE JEUGDIGE BROMFIETSER Een jongen zag na een botsing met een op de Groeneplaats geparkeerde auto, eigendom van een badgast, zijn brom fiets door de politie naar de kazarne weg voeren: de bestuurder was n.l. nog geen 16 jaar. Er was weinig schade aangericht; het feit, dat de bromfietser de vereiste leeftijd nog niet had bereikt, werd door de politie uiteraard zwaarder aange rekend. VERENIGINGVOOR FOLKLORE IN ACTIE De Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore is voornemens om op zaterdag 28 juni ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard een groot feest op touw te zetten, 's Morgens op tocht met versierde voertuigen door de jeugd, waarna kinderspelen; 's middags volksspelen en 's avonds het eerste op treden van het Texelse Amateurs-pro gramma. Liefhebbers gelieven zich op te geven aan de heer De Wilt, de heer Mantje of aan de VW Texel. Er komen dit seizoen in totaal drie amateursprogramma's en tweemaal zal het Langedijker Cabaretgezelschap in het Park optreden. Voorts bestaan er plan nen om dit jaar op een nog nader vast te stellen datum een zeepkistenrace te organiseren. Start op de Hogeberg. Dus, jongelui, maak je „raceauto's" alvast maar in orde! BEREDEN POLITIE KOMT SURVEILLEREN Eind mei komen vier polities-te-paard uit Hoofddorp naar Texel om hier ge durende het zomerseizoen langs strand en door bos en duin te surveilleren. Vorig jaar bestond het detachement uit drie ruiters, dit jaar zullen vier ruiters naar het eiland komen. De leiding berust weer bij opperwachtmeester Vochteloo en de paarden zullen weer gestationeerd worden op (ruiter-)hoeve „Bloemwijk". kanker Deze ziekten vragen naast de zorg, die binnen de curatieve taak van de wijkverpleegster valt, eveneens zorg op preventief en sociaal terrein. De zorg voor hen, die tengevolge van ziekten of gebreken bijzondere aandacht vragen, zoals bejaarden, lichamelijk en geestelijk gehandicapten. En tenslotte de inentingen tegen kin derverlamming. De Voorlichting is een terrein, dat moeilijk is los te maken van de verple ging en van de preventieve gezondheids zorg. Door al haar werk heen zal de wijkverpleegster propagandiste zijn voor de lichamelijke en geestelijke hygiëne, zowel in algemene als in individuele zin. De taak van de wijkverpleegster is veelomvattend en vereist de inzet van haar gehele persoonlijkheid. Laat ons de wens uitspreken, dat de wijkverpleegster bij haar taak, die ver antwoordelijk ervmooi, mkar dikwijls ook n oeilijk, is, de juiste steun en het juiste begrip zal vinden bij de huisarts, de patiënten en bij ieder, waarmede zij in haar beroep in aanraking komt. bo met wat grote bladeren en een dunne liane een keurig pakje van de babypan- ter en hangt dat met de tand over zijn linkerschouder. Met het hakmes in de rechtervuist begint hij de terugreis naar het dorp. Hij zou nu natuurlijk doodmoe moeten zijn, maar omdat alles zo prachtig gelukt is voelt hij dat niet en maakt flink voort zodat hii gauw aan iedereen kan vertellen van zijn avonturen en zijn rijk dom. Maar is dat wel verstandig7 Zullen zij niet jaloers worden en hem alles weer afnemen? vraagt hij. Jo geeuwt: „Och, niets bijzonders. Twee Engelsen heb ik er heen geloodst, verder niets". „En het café? En de eigenaar." „Alles all right 'n solide zaak!" zegt Jo branieachtig. (Waarom zou hij de zieke nog meer opwinden? En per slot van rekening zal dit café zeker niet minder solide zijn dan alle andere café's!) „En het geld? Hoeveel heb je meege bracht?" examineert René verder. Jo keert zich om: hij vouwt zijn slaap zak op. „De afrekening gebeurt eens in de drie dagen". „Hm, en als ze je nu eenvoudig niet betalen?" „Idioot!" zegt Jo, maar zonder de min ste overtuiging. Dan zwijgen ze, totdat René de ther mometer tevoorschijn haalt. „Ja, te lage temperatuur.Wat nu?" René heeft wel eens gehoord dat je kinine kon ne men Kinine, kun je dat zomaar kopen? Wanneer moet je dat innemen? En hoe veel? Jo zet thee en snijdt brood en René krijgt weer een vreselijke hoestbui en klaagt over steken in de borst en in de rug. „Hol toch eens naar een apotheek en vraag iets, dat die pijn over maakt! vraagt hij tussen twee hoestbuien door. Maar Jo, die hem ondersteunt en een glas water gereed houdt, schudt het hoofd: Nee, dan moet er maar meteen een dokter komen!" „Die ons verraden zal!" brengt René er met moeite uit. Jo kijkt hem lange tijd aan. Zijn mondhoeken zijn naar beneden gezakt. (in een rij voor 'net loket) Haalt daarom uw plaatsbewijzen voor boot en trein in voorverkoop bij de V.V.V. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot en met 31 mei 1958 Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.50 15.20 18.10 Van Den Heftier: 6.30 9.20 11.40 14.00 16.45 19 35 Op zon- en feestdagen: Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 19.35 Van Texel: 7.40 11.30 16.00 18.20 Misschien komt het door moeheid, door het zo late naar bed gaan; maar mis schien is het wel het eerste teken, dat hij in deze dagen de kinderschoenen uitge trokken heeft„Ik zal wel zorgen, dat we niet verraden worden!" zegt Jo. Meer zegt hij niet. En René is er mee tevredenHij is er gedurende de laat ste dagen aan gewend geraakt, ïe doen wat Jo zegt. Dikwijls geeft het hem een heerlijk gevoel van rust, zijn hoofd te kunnen neerleggen met de gedachte: Nou best, Jo zal het wel weten, wat hij doet! I Maar als ik weer beter ben, wordt het natuurlijk allemaal weer anders!, belooft hij zichzelf en rolt zich in de wollen de ken. Twee uur later staat Jo in een witte kamer, wit zijn de muren, wit is de stenen vloer, wit het melkglas in de deuren, en wacht rillend van moeheid tot hij bij Dr. Achmed Zohagul zal worden binnengelaten. ZohagulWaarschijnlijk een Turk. Of iemand uit de Levant. Dat is juist wat hij hebben moet en daarom heeft Jo uit de vele naambordjes van doktoren deze uitgekozen. Naar een Europese dokter kon hij zeker niet gaan! Maar zelfs met deze Dr. Zoha gul zal hij heel voorzichtig moeten zijn. En diplomatiek. Hij luistert, achter de melkglazen ra men spreken twee mannen met ge dempte stemmen. Nu klinkt het gezoem van een instrument, een deur gaat open, een schel weerklinkt door het huis en een schaduw verschijnt op de melkglazen deur. Nu! denkt Jo en hij voelt het bonzen van zijn hart. KLEREN MAKEN DE MAN Dit is de titel van een Hollandse fik waarin optreden Kees Brusse, Joha Kaart, Rijk de Gooyer, Cees Laseur 0 vele andere prominente figuren „D beste Nederlandse artiesten in een gezel lige film". Humor èn sensatie lossen el kaar geregeld af. Een leuk verhaal, di U met genoegen zult volgen. Nederlands nieuws O.a.: Nederland eert de doden van d tweede wereldoorlog; Dorp gebruil feestmaal van pork en wittebrood; D voetbalwedstrijd Nederland-Turkye s Amsterdam; Nieuws uit de West. Wereldnieuws: O.a.: Nasser in Moskou;; 1 Mei parade in Moskou en Peking; Een Nederlands erebegraafplaats bij Parijs; De Preside: van Argentinië geïnstalleerd; De beker finale in Engeland. De deur gaat open.Jo ziet een las ge, magere man, maar met een gebruind tint, het onderste deel van zijn gezicl gaat schuil onder een donkere bakte baard, waarboven een paar erg rustig reebruine ogen glanzen, zijn voorhoofd: hoog en jong. Jo glimlacht beleefd en plotselk krijgt hij het gevoel alsof het allemai niet zo erg zal zijn, als hij zich eerst hee! voorgesteld Dr. Zohagul glimlacht eveneens wenkt Jo binnen te komen. Jo struikd over de drempel. Of hij vast wil ga* zitten, verzoekt de dokter, terwijl hij nfl even in de kamer rondloopt, een pa* dingen verschikt en een paar kastjs sluit. Nu gaat hij in de leuningstoel achte zijn bureau zitten, bestudeert een ogö blik zijn nagels en slaat dan pas de oge naar Jo op. „Wel?" Jo zit op het randje van zijn stoel e verbaast er zichzelf in stilte over, dat b op zo'n klein stukje stoel zitten kan. „Wel?" vragen de bruine ogen tegö over hem. Jo haalt diep adem. In lichtblauwe ogen is een uitdrukking vi ontroerende hulpeloosheid, maar A stem is vast. „Eh.... ik ben gekome om. om.zoudt u mij als 't u bli® kunnen zeggen, hoe longontsteking z': in het eerste begin openbaart?" (Wordt vervolf /Tftr» /7\\ STEMMING GEMEENTERAAD De burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat op woensdag 28 mei 1958 van des morgens acht tot des avonds zeven uur de stemming ter verkiezing van de leden van de gemeenteraad zal plaats hebben. Hij herinnert aan de verplichting, be doeld in artikel I 9, der kieswet: Ieder, die volgens het kiezersregister bevoegd is tot de keuze mede te werken, is verplicht zich binnen de voor de stemming bepaal de tijd aan te melden bij het stembureau van het voor hem aangewezen stem- district. Voorts wijst hij op het bepaalde in artikel 128 van het wetboek van straf recht: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Texel, 17 mei 1958. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING VERKIEZING GEMEENTERAAD Uitoefening kiesrecht door personen die in dienstbetrekking zijn De burgemeester der gemeente Texel herinnert in verband met de aanstaande verkiezing van de leden der gemeente raad aan de onderstaande bepalingen der kieswet. I 1. Volgens artikel I 10 der kieswet is iedere werkgever verplicht te zorgen, dat iedere werknemer, die bij hem in dienst betrekking is en bevoegd aan de verkie zingen deel te nemen, voor zover deze niet buiten de tijd van zijn dienstbetrek king aan de verkiezing kan deelnemen, daartoe de gelegenheid krijgt. Deze ver plichting geldt niet ten aanzien van de werknemers, die uit hoofde van hun dienstbetrekking binnen de voor de stem ming bepaalde tijd niet vertoeven in een gemeente, waar zij aan de stemming kun nen deelnemen, of in een aangrenzende gemeente, tenzij zij om aan de stemming deel te nemen niet meer dan gedurende twee achtereenvolgende uren verhinderd zullen zijn, hun arbeid te verrichten. 2. Volgens artikel I 11 der kieswet is iedere werkgever, die door personen van drieëntwintig jaar en ouder arbeid doet verrichten in fabrieken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in elk arbeids- lokaal gedurende tenminste twee werk dagen vóór en op de dag der stemming op zichtbare wijze is opgehangen een aoor of namens hem ondertekende lijst, waarop ten aanzien van de kiezers, aan wie de onder 1 bedoelde gelegenheid wordt gegeven aan de stemming deel te nemen, de tijd daarvan vermeld staat. 3 Op grond van artikel X 10 der kieswet wordt de werkgever die de hierboven vermelde, hem opgelegde verplichtingen niet nakomt, gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijfenzeventig gulden. 4. Lijsten om op te hangen in de arbeids- lokalen, zijn verkrijgbaar ter gemeente secretarie. Texel, 17 mei 1958. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING. DOOR BROMFIETS AANGEREDEN Het elf-jarige dochtertje van de familie Van Dijk, Schilderend, werd zondag avond door een bromfietser aangereden toen het een bal achterna liep. Het meisje liep een beenbreuk en een lichte hersen schudding op De bromfiets werd be schadigd. GOED AFGELOPEN Op het terrein bij hun groepshuis had- den leden van padvindersgroep „St Jeroen" o.a. een seintoren gebouwd. Dez« zes meter hoge toren stond daar als ees bewijs van handvaardigheid. Het lag nie in de bedoeling er op te „showen", ho* graag de welpen zulks ook wilden. He; bouwsel stond er als ornament zonde meer. Had men het willen gebruiken dan hadden er, zo deelde de leiding on. mede, scheertouwen aan bevestigd moe. ten zijn. Toen een fotograaf die verzoek van hopman Slijderink een foto- reportage maakte aan een „leidingge- vende figuur" vroeg of het in de bedoe- iing lag om de seintoren te bemannen werd hem geantwoord, dat zulks mis- schien zou gebeuren, uiteraard na aan brenging van scheertouwen. (Naderhand bleek de aangesprokene geen leider zijn van de St. Jeroengroep, maar ee: van de vele genodigden). Mogelijk hebbej enkele welpen iets van het gesprek opge. vangen en daaruit de conclusie getrok- ken, dat zij in de seintoren mochtQ klimmen. In minder dan geen tijd zatei wel tien jongens in de toren, die ineem scheef wegzakte, zodat de jongens gau wer dan in hun bedoeling had gelegen weer op de grond belandden. Gelukkig liep dit incident zonder ernstige onge- lukken af, want de „ernstigste" kwetsuu.- bestond uit een eigrote buil. Even late; ging het praatje, dat de fotograferend* eilandgenoot de jongens „naar boven ha: gejaagd". Geen der jongens heeft echter van wie dan ook, toestemming gekrege om in de seintoren te klauteren. MUNT MEER DAN DRIE EEUWEN OUD De heer A. Wuis vond op een bouw land bij Oost tijdens schoffelwerk oude munt. Daar de opschriften enz. zee- moeilijk meer leesbaar waren, hebben \r de munt opgestuurd naar het Koninklij! Kabinet van munten, penningen en sneden stenen te Den Haag, dat mededeelde, dat deze munt een Zweed* ore is van koningin Christina, geslagen ti Avesta in Dalarne in het jaar 1645. Aan de voorzijde staat: Wapen van Zweden, omschrift Chris tina D.G.SVE. GOT. VAN REGINA EI PR. HAE. (Christina bij de gratie Godi koningin van Zweden, Gothen en Var. dalen en erfvorstin, nl. van Finland). Aan de keerzijde lezen we: Wapen van Dalarne, omschrift MONE TA NOVA CUPREA DALARENSb MDCXLV (nieuwe koperen munt vi Dalarne 1645). FILMNIEU WS NEW YORK OP STELTEN Een kolder-klucht. Inderdaad, alleen het jammer, dat er even gespeeld word met het gevaar van radio-activiteit, mas dat zullen wij de filmmakers maar kwalijk nemen. Hoofdrolvertolker Home zou het slachtoffer zijn geworden vaj radio-activiteit. Hij zal niet lang m« leven. Maar hij wil New York zien voc. hij sterft. Een verslaggeefster ontdekt daarin verhaal en zodoende komt Homer hele maal buiten zijn wil in het front-page news te staan Maar hij sterft niet vroeg tijdig, want de voorwerpen, waarmee k in aanraking was gekomen, bleken (no niet radio-actief te zijn. Als U de fik wilt g^an zien, moogt U dus best di nare woord radio-actief wegdenken alleen maar verwachten zich van b tot eind best te kunnen amuseren.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4