r.:f1 jrst Cjroen /warL-Jexels in het harL, s. St t.jK. Middenstand vierde haar zilveren jubileum Oud-voorzitter M. Witte ouderscheiden met de zilveren Bondsmedaille Openbare lagere school Oosterend kampioen voetbaltoernooi 1958 Vieulen-tweeling in polder Eierland Advertentie IM. Voor de mooiste keuze in mantels naar fï[v SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT TEXELSEWCOURANT Jitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij /'T*./» O"*CT~ „I lil J. Verschijnt woensdags en zaterdag, kwart. 20 ct incasso. Adr. 10 ct p. mm ffOENSDAG 25 JUNI 1958 72c JAARGANG Ne 7SM De afdeling Texel van de r.-k. Middenstandsbond heeft zondag haar 25-jarig iestaan gevierd. Men heeft stil gestaan bij het heden, een terugblik geworpen op iet verleden en de toekomstkansen overwogen. Er is gesproken over de vele moge- ijkheden, die in deze sector aanwezig zijn, méér mogelijkheden, méér perspectief ngetwijfeld dan in 1933 toen de afdeling werd gesticht, want in die jaren hadden Ie middenstandsbedrijven stuk voor stuk met grote zorgen te kampen. Het is dus igcnlijk geen wonder, dat de afdeling toen in het leven werd geroepen, want sa- nen sta je nu eenmaal sterker. Die stichting is vooral te danken aan de heer M. Vitte, oud-voorzitter, die, zo heeft men zendag nog eens onderstreept, de stoot tot Ie oprichting heeft gegeven. Uit erkentelijkheid voor hetgeen de heer Witte voor Ie Middenstand heeft gedaan werd hem door de Bondsvoorzitter, de heer F. C. de losson, de zilveren Bondsmedaille opgespeld. minder om. Het moet gedaan worden en het was goed, omdat het was in het be lang van het algemeen, „niet het vele is goed, doch het goede is veel". Middenstanders, Persoonlijk voel ik meer voor het woord zakenmensen. Dit begrip is ruimer en meer omvattend en men wekt niet de schijn dat het als schepsel onder schepse len een apart soort is, een andere stand. Daar staat tegenover dat de midden stander, een zakenman, zich wel stand bewust (stand plaats bewust) moet zijn om zijn taak als zakenman in deze maat schappij te vervullen. Om het even of men nu winkelier, aannemer, hotelhou der, accountant of ambachtsman is. Die taak is een dienende taak, naar boven zo wel als naar beneden. Wij staan tussen fabrikant en gebruiker. Of verwerken onze producten, die wij betrekken ten dienste van de verbruiker (ten dienste, dus een dienende taak). Wij verdienen door te dienen. Wanneer wij dit doen op een eerlijke en als christenmens ver antwoorde wijze, dan kan deze taak veel vruchten afwerpen voor ons bedrijf, ons gezin en voor de maatschappij. Organisatorisch zijn wij een onderdeel van de grote bond, de N.R.K.M. Het hoofdbestuur, dat altijd voor ons werkt en voor onze belangen strijdt in de hoog ste bestuursorganen van het land, zijn wij zeer erkentelijk voor datgene wat zij tot nu toe voor de middenstand in zijn geheel deed. En voor de R.K. Middenstand in het bijzonder. Zij zijn het, die in combinatie met de algemene en de christelijke bond telkens opnieuw bij de regering de meest juiste en gunstigste regelingen voor het bedrijfsleven trachten vast te leggen. Zij zien zich daarbij gaarne gesteund door een groot aantal leden. Hier wil ik tevens onze dank uitspre ken aan alle instanties op ons eiland, waar wij regelmatig contact mee onder houden, in de eerste plaats met het colle ge van Burgemeester en Wethouders. Het heeft onze waardering dat het college in vele gevallen gaarne in overleg handelt met de middenstandsorganisaties, en zich laat voorlichten of van advies dienen in zake aangelegenheden die rechtstreeks ingrijpen in de belangen van de midden standers. Dat wij bij tijd en wijle van mening verschillen of dat er onopgeloste problemen overblijven dat is nu eenmaal niet anders. Bovendien in een democra tisch bestel moet men kunnen nemen en geven. Doch de wijze waarop deze samen werking plaats vindt is dermate dat wij gerust kunnen spreken van een prima verstandhouding tussen B. en W. en de middenstand, waarvoor onze hartelijke dank. Dank verschuldigd aan de WV Tevens denken wij hier aan de WV. Een vereniging, die dermate van belang is voor de ontwikkeling van ons eiland en de middenstand in het bijzonder. Gaarne wil ik hier het begrip middenstand rui mer zien, zodat daar ook onder vallen de hotel- en pensionhouders, de aannemers (Zie vervolg pagina 4) Zondagmiddag om half één begon in De Lindeboom-Texel" een receptie, faarop vele gelukwensen werden uitge- proken. Er waren bloemen van het loofdbestuur en Bureau Dioc. Kath. Mid- ienstandsbond i.d. Bisdommen Haarlem Rotterdam „Hulde en waardering" lond er op het bijbehorende kaartje. Iloemen van de Algemene Texelse Mid- .enstandsbond, van de WV Texel, de fiddenstandsbank, de Texelse Boys. De Bondsvoorzitter was nog nooit op iet eiland geweest, maar deze gebeurte nis bracht hem tevens nader tot het iland, dat een bijzonder goede recensie erkreeg. Hij yerbaasde zich over de nooie zaken. Ook was aanwezig de heer J. A. M. an Zonneveld, Bondspropagandist. De receptie werd geopend met een wel- :omstwoord door de heer Nic. Ran, voor- itter van de commissie voorbereiding lering 25-jarig bestaan. Hierna werd het woord gevoerd door voorzitter, de heer M. Bakker: Het verheugt ons zeer, dat U hier aan wezig wilt zijn en daardoor Uw medele- en toont met een organisatie die bewe en heeft levensvatbaarheid te hebben en odoende een wezenlijk deel uitmaakt an het zakenleven op ons eiland. U zult begrijpen, dat wij deze dag niet ngemerkt voorbij hebben kunnen laten aan. Wij zijn dan ook vanmorgen be- onnen met God te danken voor de Ze- die Hij ons heeft geschonken in de fgelopen 25 jaar. 25 jaar is niet zo lang, tnminste als men die beschouwt wan eer ze voorbij zijn. Wanneer wij echter ven terug zien, dan is er in die 25 jaar zakelijk en economisch gebied nogal =ts gepasseerd. Het is geenszins mijn be deling U de afgelopen 25 jaar te schilde- en, die zijn U allen bekend. Wanneer wij barbij denken aan het jaar van oprich- 1933, in de crisistijd en de afgelopen Brlog, dan zitten daar talloze motieven om een organisatie die niet goed ge- undeerd is, of niet goed geleid wordt, te 'ten struikelen en te voegen bij een aan- verenigingen, welke geen reden van «taan hadden. Zoals ik U reeds zei, we zijn God dank- dat Hij ons de nodige krachten heeft «chonken met de daarbij onmisbare «ondheid om de R.K. Middenstandsver. e*el te doen voortbestaan en de arbeid an de leden te zegenen. Een woord van dank zou ik willen uit- Preken aan al de oud-bestuursleden en fden, die ofwel geen bestuurslid of geen 4 meer zijn, omdat zij naar elders ver- 'okken, of hun krachten niet meer kon en geven aan dit werk. Al deze werkers billen wij van harte bedanken. Het noe- van namen zal ik hier achterwege 'ten omdat het zo verschillend is wie de ^n was en men er zo gauw een zou ver ten, die dat deed met de inzet van de nergie die hij bezat en toch niet opviel, ^dat hij bijvoorbeeld de gave miste om te uiten, of nimmer op de voorgrond rad. Hun werk was daar beslist niet ANJERDAG 1958: Ook van U wordt steun gevraagd voor het cultureel werk! Als zovele jaren wordt ook dit jaar om streeks 29 juni, de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, regent van het Prins Bernhard Fonds, weer een beroep op U allen gedaan om bij de jaarlijkse collecte ten bate van het Anjerfonds het Neder landse culturele werk te steunen. Het lijkt nauwelijks nog nodig uw speciale aandacht te vragen voor het be langrijke werk, dat het Prins Bernhard- ionds en de provinciale Anjerfondsen in de culturele sector verrichten. Ook in 1957 konden de fondsen weer een groot aantal subsidies verlenen. Plaatselijk kreeg ook het Koninklijk Texels Fanfare korps wederom een aanzienlijke subsidie ten behoeve van de aanschaffing van mu ziekinstrumenten; dit maal in verband met de oprichting van een jeugdkorps. De aanschaffing van instrumenten blijft voor de korpsen een zware zorg en hiervoor doen zij dan ook zelden een tevergeefs beroep op het provinciale Anjerfonds, dat echter ook slechts met mate helpen kan, Naast vele muziek- en zangverenigin gen werd in 1957 in Noordholland o.a. ook aan de navolgende instellingen een subsidie toegekend: Stichting Opleidingsinstituut voor Ama teurmusici in Noordholland; Volkshoge school in Bergen; Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst, afd. Alkmaar; Stichting R.K. clubhuis „De Spil" te IJmuiden; Stichting Wijde Wormer Ge meenschap. De landelijke Prins Bernhardstichting steunde ook tal van instellingen en ver enigingen o.m.: het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam; de Stich ting „Het Nederlands Studenten Sana torium" (voor uitbreiding van het boe kenbezit); de „Stichting Jeugd en Mu ziek"; de „Stichting Openbaar Kunst bezit"; de „Moderne Jeugdraad" te Am sterdam; de Nederlandse Unie van Speel tuinorganisaties en tal van andere instel lingen. Zoals U ziet is dit werk uw steun ten volle waard. Ik ben de plaatselijke korp sen en waar geen korps is de plaat selijke collectanten en collectrices dan ook zeer erkentelijk, dat zij zich hebben bereid verklaard ook dit jaar aan het welslagen van de komende inzameling te willen medewerken. Door bij de komende Anjercollecte een papieren Anjer of een fotokaart van het Koninklijk gezin te kopen vergroot U de subsidiemogelijkheden van het Prins Bernhardfonds en de provinciale Anjer fondsen. Ik wil de komende collecte dan ook van harte bij u aanbevelen en ik vertrouw, dat op uw offervaardigheid niet tevergeefs een beroep zal worden gedaan. C. DE KONING, Burgemeester BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 1 juni tot en met 27 september Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 Van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7.30 10.30 14.00* 16.00 18.25 20.30§ Van Den Helder: 9.20 11.30 15.00* 17.15 19.30 21.35§ van 13 juli t.m. 31 augustus 1958 van 29 juni t.m. 24 augustus 1958 GYMDEMONSTRATIE IN OOSTEREND Zaterdagavond heeft de Oosterender gymvereniging, voorafgegaan door het Muziekkorps V.I.O.S. in een rondgang door het dorp, op het sportveld een zeer geslaagde demonstratie gegeven, welke maar liefst 17 nummers omvatte. Een druk programma voor de korte tijd, maar aan de organisatie bleek niets te manke ren en de oefeningen volgden elkaar zeer snel op. Niet alleen de kleinsten maar ook de groteren verkregen een algehele aandacht en menigmaal een dankbaar applaus voor hun verdienstelijk werk. Tegenover het grote overwicht aan dames stonden zegge en schrijve vier heren, die de gehele avond sjouwden en ploeterden met de nodige apparatuur en desondanks zich nog krachtig weerden op lange mat, hoge brug en het paard. Hier is beslist een geduchte versterking nodig. Tot slot van deze demonstratie volgde een vrije oefening van dames en meisjes, terwijl het al behoorlijk begon te donkeren. Ook het weer, dat al verscheidene ma len heeft tegengewerkt was de gym deze avond gunstig gezind, zodat er een vrij behoorlijke belangstelling voor deze de monstratie bestond. Hiervan heeft de gymvereniging dan ook een dankbaar gebruik gemaakt om loten te verkopen, waarvan de baten voor de gymvereniging zullen zijn. Wat de verloting betreft, men heeft nog wat van deze papiertjes tegen de prijs van 0,25 en de gymvereniging rekent bij het aanbieden van deze loten op een grote afname. Hier is het elltal van de o.l.s. Oosterend, dat saterdag de beker wist te veroveren Achterste rij van links naar rechts: Klaas van der Kooy, de heer Van der Snoek, hoold der school, Frans Visman, Kees Daalder, Wim Halsema, Marlus Smit, Dick floersen.. Voorste rij: Frans Witte, Piet Beuvinq, Peter Halsema, Kees Kalis en Peter Klippel. Dit is het elltal van de Koqer school, dat de tweede prijs behaalde: Achterste rij van links naar rechts: de heer Drevel, onderwijzer. Martin Zandstrm. Paul Verhagen, Jan Veldman, Dick Burger, Dick Kooiman, Harry van Splunti, de heer Onstenck, hoold der school. Voorste rij: Martien Duijzer, Pierre V—*- stra, Krijn Hopman, Charles Ipenburg, Peter Ipenburg en Evert Bonne. FINALE SCHOOLVOETBAL 1958 LANDBOUWSCHOOL TE TEXEL Bevorderd van de brugklas naar de eerste klas: Arno van Heerwaarden, Den Hoorn; Jan Witte, Groenendaal; Jan Mosk, Den Burg; Frans Hopman, Ongeren; Kees Zoetelief! Schilderweg; Hank Witte, Gerrltsland; Kees Smit, Dennen; Jacques Stammes, Ruimzicht; Piet van Leeuwen, Zuid» Eierland. Bevorderd van de eerste klas naar de tweede klas: Cor Zoetelief, Buitenwijk; Rem Buisman, Den Burg; Joop Ran, Den Burg; Henk Witte, Groenendaal; Kees Maas, Dennen; André Gieles, Den Burg; Wim Smit, Den nen; Willem Bakker, Den Hoorn; Rinus Kuiper Harkebuurt; Jan Mantje, Ruys- dael; Jan Bono, De Cocksdorp; Wim Tim mer, Oosterend; Arie de Ridder, De Koog. VOOR DE NIEUWE KLEUTERSCHOOL TE OOSTEREND Vrijdag en zaterdag a.s. zal in het Gebouw voor Chr. Belangen te Oosterend een uitvoering gegeven worden ten bate van de nieuwe kleuterschool. Hiervoor heeft men vanaf j.l. maandag bij een ieder gevraagd om medewerking voor een kleine verloting en zijn de toegangskaar ten alreeds druk in omloop. Opgevoerd wordt de dolkomische klucht „Drie neemt vakantie" en de bezoeker wacht dan ook een genotvolle avond, want gelachen zal er beslist worden om de dolkomische situaties, die er in deze klucht naar voren gebracht worden. Kaarten zijn verkrijg baar bij mevr. Vos-Bruin, Peperstraat; de heer J. v.d. Berg, Peperstraat, en de heer B. H. Roest, Mulderstraat, tegen betaling van 1,Het bestuur verwacht, gezien het succes van de bazar, dat beide avon den volledig uitverkocht zullen zijn. (Zie ook adv.) REIS VAN OUDLEERLINGEN VAN DE LANDBOUWSCHOOL Dit jaar houdt de Ver. van Oudleerlin gen een excursie naar de Expo en Frank rijk van 6 tot en met 13 september, dus een achtdaagse reis. Kosten 145,per persoon, bij genoegzame deelname. Aan gifte voor deelname bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, Texel, lel. 126, waar ook inlichtingen verkrijg baar zijn voor 15 juli a.s. Begunstigd door heerlijk weer heaft zaterdagmiddag de finale plaats gehad. Oosterend o.l.s. en Den Burg o.l.s. speel den een prima wedstrijd. Het was voor de toeschouwers een genoegen het vlug op en neergaande spel te volgen. Na ver lenging bleef de stand 00 en aangezien er toch een beslissing moest vallen, tra den de wederzijdse schutters aan om de strafschoppen te nemen. Dit bleken de Oosterenders beter te verstaan dan de jongens van meester Bakker. De tweede wedstrijd tussen De Koog aa Den Burg r.-k. was van minder gehalte. Laatstgenoemde ploeg stelde teleur en de feller spelende Kogertjes kwamen dank zij een 21 zege voor de eindstrijd in aanmerking. Jammer, dat aan der Kogars geblesseerd raakte! In de verliezersronde toonden de kna pen van de r.-k. school, dat zij het beter konden, want zij zegevierden met I—I over het thans zonder fut spelende alftnl van de o.l.s Den Burg. De winnaarsronde bracht opnieuw grote spanning. De kleinere Kogertjes zaten fel op de bal en wisten tot het eind van de tweede helft der verlenging ëe stand gelijk te houden. In de laatste mi nuut scoorde Oosterend met een kopbal uit een fraai genomen corner en behaalde daarmede de begeerde wisselbeker. De Koog toonde zich een sportieve verliezer. Na afloop reikte de heer Bakker de prijzen uit. Hij richtte woorden van dank aan allen, die in een of andere vorm hu* medewerking hadden verleend aan dit toernooi, dat op zo'n prettige en spor tieve wijze is verlopen. Hij constataerde met voldoening, dat deze keer twea bui tendorpen de bovenste plaatsen hebban bezet. Hier volgt tenslotte het eindresultaat: le prijs: Wisselbeker, aangeboden door gemeente Texel, plus 11 herinneringe speldjes: O.I.S. Oosterend. 2de prijs: Medaille aan fraaie verchrooaa- de stander, aangeb. door de Tex Boys, plus U speldjes: o.l.s. De Koog. 3de prijs: 11 verz. speldjes, aangeb. door S.V. „Texel", r.-k. school Den Burg. 4de prijs: Medaille, aangeb. door afë. Texel der onderwijzersvereniging: o.l.a. Den Burg. Zoals gemeld heeft een 14-jarig paard van de familie Jongejan, hoeve „De hijheid", Hoofdweg, Eierland, een tweeling ter wereld gebracht. De veulentjes ijn inmiddels al weer ruim drie weken oud en verkeren, zoals uit de foto wel ilijkt, in blakende welstand.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1