m „De Krim(bij de Slufter) Texels jongste vogelparadijs Jo of René JUBILEUM R.-K. MIDDENSTANDERS (Vervolg van pagina 1) en vervoersbedrijven enz. enz. Dus de vrije dienstverlenende bedrijven. Wat is een middenstander anders dan een vrije ondernemer. Al deze zakenlieden zijn veel dank verschuldigd aan de VW, om hun onvermoeid streven de wereld er op te wijzen dat ons eiland zo mooi is en zo veel schoons in zich herbergt. Dit streven wordt beloond met een enorme stroom gasten en bezoekers. Wij als zakenlieden zullen, indien wij juist zijn ingesteld en het begrip dienstbetoon goed beleven en op onze gasten van toepassing brengen, hiervoor rijkelijk beloond worden. De VW hiervoor onze hartelijke dank. Onze zusterorganisaties, de algemene middenstandsvereniging, en sinds kort de christelijke middenstandsver., die samen werking is dermate prettig, dat wij daar voor niets dan lof hebben. Al die jaren, dat wij samen met de algemene midden standsvereniging de belangen behartig den van de zakenmensen op ons eiland is dit gebeurd in een sfeer van wederzijds vertrouwen, waardoor wij dan ook vele raaien de juiste oplossing van de proble- 'men hebben kunnen vinden en nieuwe bronnen van mogelijkheden konden aan boren. Geachte collega's, hiervoor onze hartelijke dank. En van onze zijde zeggen wij U onze medewerking voor de toe komst toe, ook aan onze onlangs opge richte zusterorganisatie de christelijke middenstandsvereniging te Oosterend. De Kamer van Koophandel te Alkmaar, een orgaan van en voor het totale be drijfsleven in Noord-Holland, waar wij nimmer tevergeefs een beroep op deden, op ons eiland vertegenwoordigd door de heer N. C. Ran, willen wij hier niet ver geten. Zij was ons vaak een steun en een bron van inlichtingen. Ook aan het be stuur van dit orgaan onze welgemeende dank. Wanneer wij nu na deze 25 jaar een blik in de toekomst werpen, dan is dit voor ons eiland niet zo als met de dames die zich onledig houden met koffiedik of de lijnen uit Uw hand, er zit wel degelijk lijn in deze ontwikkeling. Voornamelijk in de sector van het vreemdelingenverkeer. Wanneer wij de stijgende lijn daarin, voornamelijk ont staan door de enorme toename van re creatie, en het gebrek aan gebieden, die hiervoor nog ruimte bieden gade slaan, dan heeft Texel een zeer goede kans om uit te groeien tot één der belangrijkste recreatiegebieden van ons land. Wanneer wij daarbij bedenken dat de aanstaande verbetering van het vervoer hierbij een grote rol zal spelen (ook de Velser tunnel en de geprojecteerde tun nels spelen hier in mee), dan kunt U zich voorstellen dat een vermenigvuldiging van het aantal dagjesmensen onvermijde lijk zal zijn, de één is er voor, de ander is er tegen, één ding is zeker, waar het volk is daar is de nering. Het zal dan ook overweging verdienen voor die zakenmensen wier branche zich daar voor leent, om zich nu reeds hier op voor te bereiden en de eventuele plannen dienaangaande te smeden, 3 a 4 jaar,zijn bij een goede gezondheid snel voorbij. Het vervoer wat verbeterd wordt, zal ook voor de zakenman de nodige konse- kwenties met zich meebrengen. Den Hel der en Alkmaar komen dichterbij, zijn gemakkelijker te bereiken, de concurren tie zal scherper worden. Velen van ons zijn daar nu reeds zeer goed op inge speeld, wat sortering en prijzen betreft, anderen zullen zich moeten aanpassen of zich specialiseren, waardoor hun sorti ment groter en hun weerstandsvermogen sterker wordt. Doch deze medaille heeft twee zijden, namelijk Den Helder, Alkmaar en Am sterdam komen ook dichterbij ons, recht streeks en sneller goederenvervoer is mo gelijk, een persoonlijk bezoek behoeft geen dag meer te kosten, minder tijdver lies en de mogelijkheid tot beter service. Voor de H.H. aannemers zal de moge lijkheid zich openen om op basis van practisch gelijke kosten werken aan Den Helder en in de kop van Noordholland uit te voeren, vooral wanneer wij het typische verschijnsel waarnemen dat het meeste werk in Den Helder niet uitge voerd wordt door Heldersen, maar door c-annemers van elders. Kortom het is altijd nog zo geweest, dat welk gebied ook waar ter wereld, wat op welke wijze dan ook uit zijn geheel of gedeeltelijk isolement verlost wordt, er economisch op vooruit is gegaan. Helaas kunnen grote dringen niet zon der pijn gebeuren, er zullen ook hier mensen zijn, die zich niet erg happy ge voelen bij deze ontwikkeling, hetzelfde zien wij bij de ruilverkaveling, die mo menteel in uitvoering is. Doch laten wij hopen, dat de zakenlie den en alle vrije ondernemers op ons eiland de nodige ondernemingsgeest en veerkracht bezitten, om deze wijziging op te vangen, zich aan te passen en het zich zodoende ten nutte te maken. Laten wij onder Gods zegen verder gaan. Ik dank U wel. Voorts richtte de heer Bakker zich in hartelijke bewoordingen tot de L.T.B., de K.A.B. en de Aannemerspatroonsbond. Vervolgens werd het woord gevoerd door de Bondsvoorzitter, die allereerst wees op de grote veranderingen, welke zich de laatste jaren op alle mogelijke terreinen hebben voltrokken. Op tech nisch gebied, op wetenschappelijk gebied, op het gebied van de wijsbegeerte en de theologie. Alles is in beweging. Temidden van die evolutie vinden wij hier een eiland, waar gelegenheid is zich te be zinnen en een blik achterwaarts te slaan en als wij dat doen, dan bestaat er zeker aanleiding tot gevoelens van dankbaar heid: hier is immers sprake van een bloeiende vereniging met een fris, ener giek bestuur. In het heden ligt de toe komst en daarom mogen wij die toekomst met vertrouwen tegemoet zien. En wan neer wij met dezelfde geest bezield ver der gaan zullen wij ook de volgende 25 jaren best halen. Uw voorzitter heeft de mogelijkheden en de moeilijkheden van de toekomst on derkend, men heeft zich dus al bezonnen hoe een en ander moet gaan. Wel, er is plaats voor optimisme, want men is hier waarachtig wel bij, men krijgt zeker niet de indruk met een geïsoleerd gebied te doen te hebben. Wij zijn ook hier organi- satie-minded geworden, men ziet ons dan ook niet meer voor nieuwlichters aan. In de dagen van de oprichting zal dat wel even anders geweest zijn. De heer M. Witte was een van de mensen, die pio nierswerk heeft willen doen en daardoor heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de vereniging. Dit is een goede af deling geworden, ik zou willen zeggen een van onze 145 prettigste kinderen. Het hoofdbestuur heeft besloten om de heer Witte, een der stuwkrachten van onze organisatie, de zilveren Bondsme- daille van verdiensten toe te kennen. Ik hoop, dat de heer Witte het oude vuur brandende zal weten te houden en zijn krachten aan het verenigingswerk zal willen blijven geven. Hierna speldde de heer Rosson de heer Witte de mooie onderscheiding op. De voorzitter feliciteerde de heer Witte met diens onderscheiding. De voorzitter dankte de heer De Rosson voor diens waarderende woorden over Texel. Hij merkte op, dat de logiesgelegenheid van Texel die van Utrecht, waar het Hoofd bestuur van de Bond is gevestigd, nog overtreft. Spreker roemde het werk van de heer Witte, „die onmisbaar was in het korps der middenstand". De heer Th. R. Hin sprak namens de L.T.B.: Allereerst bood spreker zijn beste wen sen aan. Het bestaan van principiële ver enigingen is noodzakelijk, want het men selijk leven vertoont vele facetten en daarbij komt het principe vaak aan de orde. Dit behoeft overigens een goede sa menwerking met de andere organisaties niet in de weg te staan en daarvan is op Texel dan ook beslist geen sprake.'Die samenwerking onderling is eveneens on ontbeerlijk. Texel geen tweede Zandvoort De voorzitter, zo vervolgde de heer Hin, heeft de schoonheid van Texel ge schetst. Wel, hierin ligt voor de midden stand eveneens een taak, n.l. om die schoonheid te helpen verdedigen. Het zal daarbij wel eens moeilijk zijn om de juiste koers te houden. U noemde de kortere verbinding via het Horntje. Wij zullen ons ook daaraan moeten aanpas sen, daar valt niet aan te ontkomen. La ten wij hopen, dat Texel met die toekom stige kortere verbinding gespaard blijft voor de onrust, die in andere badplaatsen heerst en laten wij van Texel geen twee de Zandvoort maken. Ook in deze kan de middenstand het algemeen belang hel pen dienen. De voorzitter merkte in zijn antwoord o.a. op, dat het geloof niet bij het verla ten van de kerk ophoudt, maar dat dit uitgedragen moet worden, in werk en in de organisatie. Texel heeft belang bij een wassende stroom toeristen. Sommigen zeggen: La ten die dagjesmensen maar wegblijven, maar Nederland schreeuwt om recreatie gebied en dat ligt hier voor het grijpen. Bij paal 9 zie ik het toekomstige strand voor Den Helder, dat 40-60.000 inwoners gaat tellen. In overleg met B. en W. en de VW Texel dient het toerisme in zoda nige banen te worden geleid, dat men nooit zal behoeven te zeggen „Ga maar niet meer naar Texel, want daar is het ook al mis", maar dat men zal blijven zeggen „Ga naar Texel, 'daar is de be geerde rust te vinden". De heer C. J. van der Kooi sprak als voorzitter van de Algemene Midden standsver., afdeling Texel, die de jubila- resse van harte gelukwenste. „Bij de mid denstanders valt gelukkig een toenemend begrip waar te nemen voor het belang van een eigen organisatie. De overheid kan nu eenmaal geen contact opnemen met iedereen afzonderlijk. In vergelijking met het verenigingsleven aan de overkant is het Texelse percentage aangesloten middenstanders vrij gunstig. Spreker verheugde zich over de zeer prettige verstandhouding met het bestuur van de jubilerende afdeling. „Die samen werking zou welhaast niet beter kunnen zijn, wanneer wij allen in één en dezelfde organisatie verenigd waren". De heer J. C. Quint sprak als directeur van de VW Texel: „Ik voel mij haast Texel's jongste vogelreservaat is „De Krim". De vogelwachters L. de Waard en P. Vermeulen zwaaien er de scepter. Ze beginnen om zo te zeggen al te zwaaien als de nacht nog met afzwaaien talmt en de vogels nog met de slaap in de ogen dt eerste tekenen van een nieuwe dag gaan ontdekken. Tot ver na zonsondergang is de bewaking ook daar paraat. „De Krim" ressorteert onder het ge bied van het Staatsbosbeheer. De bewa king ontstondnadat de eidereenden er gingen nestelen. Dat gebeurde tijdens de oorlog. Het schijnt dat op Vheland opge steld geschut de vogels naar het Zuiden heeft gedreven. Ze keerden na de oorlog niet naar Vheland terugmaar vormden een flinke kolonie in De Krim en aan de rand van de uitgestrekte Sluftervallei. Eidereenden zijn zeldzaam in ons land, want volgens het boekje „Zien is kennen" kwam deze vogel sinds 1906 alleen op Vlieland voor. Het mannetje draagt een fraai bruin-wit kleed, het vrouwtje is niet zo kleurrijk: zij draagt een bruin ve renpakje, bezet met fijne zwarte dwars- streepjes. De eidereenden nemen ieder jaar in aantal toe en broeden er nu met Kijk uit©en nesf met eieren copdirx Metrr WAT HET IVOREN BEELDJE VERTELDE DRIE DAGEN trekken ze nog verder door een landstreek die wat dichter be volkt is. Dat betekent minder gevaar voor roofdieren en meer voor tweebenige ro vers. 's Nachts moet bijna de helft van de karavaan wacht lopen, terwijl de an dere helft slaapt nu maar heel weinig en zo komt het dat hij zelf nog een heel slimme dief kan betrappen. Het kamp is in dieoe rust. De draagstoel van Hassan hangt nu tussen een paar bomen vlak bij de stapels kostbare handelswaar. Diep in gedachten kijkt Hassan naar de zware pakken en rekentkosten zoveel transport zoveelbescherming zoveel belasting, nee die is nog niet uitge vonden. en zo duurt het wel even voor hij ontdekt dat één van de pakken plechtig omhoog stijgt. Dat is zo'n spook achtige vertoning dat Pa Aboel luidt be gint te brullen. Zijn zoon die juist de wachtposten heeft geïnspecteerd, weet nog juist het pak te grijpen en wordt wel een meter omhoog gehaald. Maar dan ploft het hele zaakje weer omlaag en Aboel-ben-Hassan zegt een paar erg lelij ke woorden. De dieven die met touwen en haken die stunt hebben uitgehaald zijn allang verdwenen als de jonge Aboel weer op zijn benen staat. Nu iedereen toch wakker is trekken ze meteen maar verder en bereiken in de middag de oever van de Rode Zee. Als de dragers de koop waar in een klein zeilscheepje hebben ge laden worden ze betaald en keren ze naar hun woonsteden terug. De slimmeriken onder hen wachten tot er weer een kara vaan het binnenland in trekt: dat is vei liger en het brengt weer wat op ook. Te gen zonsondergang komt er een heel klein beetje wind en langzaam drijft het schip met Aboel Hassan en zijn mannen weg van Afrika. (Wordt vervolgd) verplicht in de eerstvolgende bestuurs vergadering van de VW Texel de heer Bakker voor te dragen als propagandist der VVV Texel," zo merkte de heer Quint lachend op, „want U heeft verschillende kernachtige dingen naar voren gebracht en wel zodanig, dat een geboren propa gandist het U niet verbeterd zou hebben. Onze dank voor die waarderende woor den. Ik hoop, dat alle middenstanders zich die woorden ter harte zullen nemen, want nog niet allen blijken overtuigd te zijn van het belang, dat de middenstand bij een bloeiend toeristenverkeer heeft. Bij vele bezoekers heerst inderdaad de gedachte, dat Texel een eiland is met zeer beperkte accomodatie, met kleine winkeltjes. Men verbaast zich dan over de aanwezigheid van zulke grote, goede en moderne winkelbedrijven. Dat is ook voor de VW van belang, want haar taak kan niet volstaan met het overbrengen van gasten, men moet ook bij minder gunstig weer goede uren kunnen genie ten: men moet kunnen winkelen. Het is daarom verheugend, dat de laatste tijd vooral uitbreidingen aan de lopende band plaats vinden. Dit dwingt de bewonde ring van onze gasten af. De heer Quint herinnerde aan de vor ming van een studiecommissie voor de eilanden met het oog op het toekom stige bezoek. Deze commissie heeft, toen zij Texel in ogenschouw nam, haar en thousiasme te kennen gegeven over de outillage en over de organisatie op Texel, welke men ten voorbeeld stelt aan de andere waddeneilanden. Inderdaad is het belang van iedere middenstander bij een toenemend toeristisch verkeer zeer groot en daarom wil ik aan mijn gelukwensen de wens verbinden, dat de middenstand zich steeds verder gaat ontwikkelen en ook Uw organisatie in groei en bloei blijft toenemen en de verstandhouding zo goed blijft als zij tot dusverre mag zijn. Pastoor Persoon het woord verkrijgend herinnerde aan het onderwerp, dat hij tijdens beide H. Missen had aangesneden „De r.-k. sociale oriëntering". Ook pas toor Persoon gewaagde van de prettige samenwerking en hij verklaarde, dat dit een der motieven is om te hopen, dat de bisschop hem nog lange tijd temidden van de Texelaars zal willen laten verke ren. Er heerst hier een grote hartelijk heid „Ik hoop, dat deze deugd hier ge handhaafd blijft, want daardoor vermag men vele moeilijkheden op te lossen. Na de receptie hebben de bestuursle den, de Bondsvoorzitter en de Bondspro- pagandist een tocht over het eiland ge maakt. 's Avonds vond onder zeer grote be langstelling het optreden plaats van het befaamde Langedijker Cabaretgezelschap, dat de aanwezigen een genotvolle avond heeft bezorgd. 150200 paren. De nesten lagen nj alleen tussen de doorns, maar ook op j open veld. De broeddriftige vrouwtj laten zich tot op enkele meters naden Ze hebben een merkwaardige kop: snavel gaat welhaast onmerkbaar over het platte voorhoofd en geeft de vogel doende een plomp uiterlijk. Toch was het deze vogelsoort, die as leiding gaf tot het bewaken van Krim" en omgeving. Die omgeving omv intussen de gehele Sluftervallei op strook na, die de verbinding vormt vo degenen, die van het strand bij paal landinwaarts willen gaan. Die na i verrukkelijke tocht van b.v. De Kfl halverwege in het paviljoen van K< van der Werf 'n uurtje willen pleisten Ook daar is de koffie altijd schenkkla Maar daar we deel uitmaakten vane excursie tippelden we gedwee mee in 1 door de heer L. de Waard aangegev tempo. Het werd een interessante ta en dan vliegt de tijd om. Een der deeli mers vroeg zich dan ook ineens verba af „Lopen wij nu al twee uur?" Toen vogelwachter vroeg wie er haast had, het gehele team in koor: „Wij hebb geen haast, we hebben immers vakanti) Haast hadden alleen strandplevier de bontbekplevier, die telkens, na e momentje van rust, met een sneltrei vaartje vooruitschoten, zodat het een h toer was ze in de prismakijker te houd De enige, die het heel rustig opnam waren de jonge veldleeuweriken, vog tjes van enkele dagen oud, die niets i ders doen dan schreeuwen om eten In dit wijde veld, vol afwisseling, gen, zoals gezegd, nog verscheidene so ten eieren, maar de grootste drukte al weer voorbij. Er liepen al heel i jongen rond: kleine, kwieke kieviten! Alle soorten weidevogels hebben er broed of zijn er nog aan het broed kluten, wulpen, grutto's, tureluurs, k viten, scholeksters, bergeenden, bonth en strandplevier, visdiefjes, enige pai Noorse sterns en, natuurlijk, enk meeuwen. Maar ook enkele paren dwe sterns, ransuilen, velduilen, torenvalk slobeenden, tamelijk veel wilde eend graspiepers en veldleeuweriken. Altijd is er actie: bergeenden schai len er met hun kroost door ondiepe k ken, waarin de jonge vogeltjes vertrou worden gemaakt met hun toekomst element en daarbij worden ze meteen de hoogte gesteld van wat er zoal te kc is in de (boze) wereld: van de week i men b.v. getuige van een ruzietje tuss vader bergeend die trouw in de bu blijft en twee scholeksters. We schijnlijk ging de sleep door het gebt dat de scholeksters als hun domein hi den uitverkoren. Kluten stapten op hun hoge blau grijze poten door miniatuurmeertj Grutto's stonden broederlijk naas tui luurs, die velen nogal eens als jo-: grutto's verslijten, omdat ze als tl druppels water op elkaar lijken. diefjes trokken met rappe vleugelslag) route door de lucht. Overal actie. Sprei wen doken bij honderden uit een donk groene vlierstruik in het hoge gras, w in even later talloze insecten het onó spit delfden. Dank zij de vele malse regenbuit staat ook de plantenwereld er ongeki mooi bij. Het valt je op, dat de du doorns dit jaar geen last hebben van bastaard-satijn-rups. Bij de lange dj dat is de duinrichel, die de Sluftervla) aan de zeezijde afsluit, is de laatste echter een grote oppervlakte duindoo: kaal gevreten door een motje, dat oph beurt door grote troepen spreeuw wordt bestreden. Dit is overigens niet de enige sch aan de vegatatie: de konijnenstand net weer zienderogen toe. Konijnen in mogelijke kleurschakeringen: van grijs tot gitzwart. Na de myxoma: hebben de konijnen zich weer grom hersteld en het aantal meters konijnen! breidt zich dan ook dagelijk uit. D dieren ondermijnen de duinen en daari moeten ze worden bestreden. Intus zijn al weer tientallen konijnen opi ruimd en daarmede zal komend seiw met bekwame spoed worden voorlgega Overigens hopen velen, dat het kon niet helemaal uitgeroeid wordt, w deze kwieke dieren vormen een der tracties van het interessante en al» boeiende duinterrein. li< 'euilletoD door H. Westenberg 76. „Waar denkt u aan mammie?" Helga dwingt zich aan iets anders te denken. „Och, aan niets bijzonders. Maar nu weet ik tenminste waar pij deze vre selijke verkoudheid vandaan hebt, aan dat 's nachts rondlopen, natuurlijk". Jo kijkt en ziet langs zijn moeder heen. Misschien, denkt hij, heb ik 't van het rondlopen 's nachts, maar misschien ook wel, omdat ik de laatste tijd altijd zon der dekens geslapen heb, omdat René er anders niet genoeg had. Maar dat gaat niemand aan. „Hoe gaat het met René?" vraagt hij. Helga zucht. „Ze konden hem met zijn longontsteking niet transporteren en hij heeft het natuurlijk uitstekend bij dokter Zohagul. En over twee of drie dagen is mevrouw Brack.is tante Leotine zo ver beter, dat ze hem zal mogen op zoeken". „Mijn geliefde nieuwe tante", zegt Jo spottend. Maar dan gaat hij een beetje rechtop zitten en kijkt zijn moeder bezorgd aan. „Maar mammie, we blijven toch hier wo nen? We gaan toch niet naar hen toe?" Helga wordt vuurrood bij deze vraag. „Nee, natuurlijk niet", zegt zij haastig en staat op en gaat naar Jo's kastje, blijk baar om iets te zoeken. „Nee, we gaan niet bij hen wonen, dat is zeker!" Maar Jo heeft soms scherpe oren. „Dat zeker niet.Maar wat dan wel?" Helga heeft zich gebukt en probeert de lade van de kast, die een beetje klemt, open te trekken. De la heeft al zo lang geklemd als Jo zich herinneren kan, maar opeens schijnt zijn moeder dat zo ge wichtig te vinden, dat ze Jo's vraag niet eens heeft gehoordtenminste ze geeft er geen antwoord op. En Jo voelt, hoe zijn hart plotseling wild begint te kloppen. Hij kan niet meer rustig blijven liggen. Zonder dat hij weet wat hij doet neemt hij het glas van het nachtkastje en begint verwoed te gorge len. Maar hij kan dat niet blijven doen en ook Helga kan niet bij de obstinate la blijven knielen. Langzaam komt zij om hoog. En langzaam gaat zij op de rand van Jo's bed zitten, haar lichte japon in kleine vouwtjes over haar knieën uit plooiend. Lange, zwijgende seconden gaan voor bij. Eindelijk hervat de moeder het ge sprek: „Zeg.Jo. Jo bekijkt met aandacht het plafond: „Ja....?" Helga is nog steeds bezig smalle, kleine ouwen over haar knie te leggen. „Zeg Joik had er eigenlijk al gisteren met je over willen sprekenik wilde je zeggen.ik meen, ik wilde je vragen of je het heel erg zou vinden, als. alsoom Hans je als hij je nieuwe vader zou worden. Nog steeds staart Jo, zonder zich te verroeren, naar het plafond. „Geloof je niet, Jo, dat je van hem zou kunnen houden? Jullie hebt het immers zo goed met elkaar kunnen vinden toen jullie elkaar in Alexandrië hebt ontmoet. Ik dacht, dat je hem eigenlijk wel erg aardig vind, is 't niet?" „Och ja, als het niet anders kan Plotseling springt Helga op. Zij legt haar mooie, smalle hand op de borst van de jongen en buigt zich dicht over hem heen. „Kijk eens Jo, wij hebben ons dat zo genoegelijk voorgesteld we zouden dan over twee jaar, als jij naar Duitsland gaat, alle drie naar Duitsland gaan. Oom Hans zou hier iemand anders in zijn plaats nemen en zelf in Berlijn in de fa briek gaan werken, dat zou hij gemakke lijk zo kunnen inrichten. En jij zou dan kunnen studeren stel je eens voor, je zou rustig en zonder zorgen kunnen le ven, in een andere stad of ergens anders een betrekking krijgen en ik zou toch altijd iemand bij mij hebben, je zou om mij geen zorg behoeven te hebben, zie je! En daarom, Jo". Ze heeft steeds sneller en met meer nadruk gesproken. En terwijl zij spreekt overvalt haar plotseling een beklemmen de angst: Wat moet er in vredesnaam ge beuren als de jongen er eens tegen zou zijn? Als hij er op staat, dat zijn moeder, die hij pas weer teruggekregen heeft, nu alleen voor hem zal zijn? Eindelijk spreekt Jo,De hoofdzaak is eigenlijk, dat U van hem houdt! En daaraan kan niemand iets veranderen!" Helga buigt verlegen het hoofd: Ja, zij houdt erg veel van hem, daaraan kan werkelijk niemand iets veranderen. „Maar", zegt zij en haar stem klinkt een beetje onzeker, „als jij liever niet wilt, dat ik met hem trouw, Jo, dan.... dan trouw ik niet. Je mag niet denken, dat ik je voor de tweede maalalles hangt af van jou, Jo. Jo ligt nog steeds met het hoofd naar boven, de armen er onder gevouwen. Als hij hoort, hoe de stem van zijn moeder onzeker klinkt, knijpt hij zijn ogen dicht. En tegelijk voelt hij in zijn borst een wonderlijke pijn zoals hij nog nooit gehad heeft, waarvan hij zou kunnen huilen en die hij toch niet zou willen missen Alles hangt van jou af, JoOch, waar is de tijd, dat er helemaal niets van hem afhing! Hoe lang lijkt dat al geleden! Hoe klein was alles toen en hoe klein hij toen zelf nog! Maar nu? Alles hal af van jou, Jo...." langzaam richt zich op in bed. Hij legt zijn jongens! tegen Helga's schouder en dapper zegt wat zijn hart hem ingeeft: „Nou, dan er niets anders op, dan hem te trouwe En dan voelt hij plotseling de aro van zijn moeder om zijn hals, hij h« haar zachte, lieve lach vlak bij zijn o Maar het ontgaat hem niet, dat er snik in haar lachen is Huilt ze dan. Zou ze huilen? Ja heus. huilt...." En met zijn schorre st< smeekt hij: „Niet huilen, mammie, d tublieft niet huilen, dat kan ik horen en als u niet ophoudt, dan net ik alles terug, wat ik heb gezegd' MaJ mie, mammie, huil nu toch niet zo, M nu alstublieft op! Anders.... ik j maar hij kan niet verder praten. armen om eikaars hals geslagen, hoofden tegen elkaar aan, huilen ze allebei. EINDE. HOOG WATER Hoog water ter rede van OudeschM 25 juni 1.48 en 13.58; 26 juni 2.48 en 15.1 27 juni 4.11 en 16.45; 28 juni 5.34 en W Aan het strand ongeveer een uur der hoog water.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4