Cjroen 'ZwarL-Jexels in het harL, Walvissententoonstelling in de „Vergulde Kikkert •v 7 De voorlaatste bijeenkomst van de oude" raad Spanning Nu tlor - dan daar VTERDAG 28 JUNI 1958 72e JAARGANG No. 7261 texelseBcourant n ilgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij jekhandel Drukkerij Bibliotheek >n Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coop. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. nun Dit is een deel van het skelet van de negen meter lange dwergvinwalvis, met de achtergrond een weergave van zon kolossus in natuurlijke staat. De ten- onstelling is tot september geopend. VLIJTIGE LEERLINGEN BELOOND De leerlingen van de hoogste klasse n de St. Jozefschool heeft ter gelegen- id van de tentoonstelling „Wij bouwen" n aantal werkstukken vervaardigd, die k de aandacht hebben getrokken van "t bestuur van de Stichting Vakoplei- ng Bouwbedrijf. De stichting was met t ingezonden werk zo ingenomen, dat sloten werd de leerlingen uit erkente- kheid èn ter stimulering voor andere uilen ieder een boekje over het onder- ?rp „Bouwen" aan te bieden. De heer Van der Wildt, hoofdconsulent n de Stichting, kwam donderdag per- jnlijk naar Texel om de jongelui te mplimenteren met hun succes. „Ik feli- eer jullie met een onderwijzer (het ofd der school, de heer P. B. Riteco), e jullie bij de aanvang van jullie leven goed wil leiden. Dit ontlokte de leer- igen een spontaan applaus. De heer Riteco had van meet af aan de lie belangstelling bij zijn leerlingen iten te wekken, toen hij voorstelde om groepjes van zes werkstukken te ver- ardigen, alles betrekking hebbende op bouwbedrijf. „Het gaat hierbij om a maatschappelijk doel en ter bevorde- ig van een zekere zelfstandigheid", al- s de heer Riteco, die voorts de grote iarde van het teamwork belichtte. De heer Van der Wildt merkte op, dat 1 onderwijs altijd individueel gericht is dat dit het ego-centrische in de hand- irkt. De stichting was zeer verheugd over de actie van genoemde klas, want in vele vallen wordt het feit van een tentoon- iling voor kennisgeving aangenomen, se klasse is daarentegen tot actie ge- aien door hetgeen in „De Vergulde kkert" gezien werd. „Een school op een isoleerd gebied kan, zoals hier blijkt de iolen van grote steden ten voorbeeld n, zoals het kleine Nederlands dikwijls de grote wereld de toon weet aan te ven", aldus de vertegenwoordiger van stichting. Burgemeester De Koning reikte ver lens de boekjes uit, waarmede de Jgd zeer in haar schik bleek te zijn. De huldiging werd ook bijgewoond or de heer E. Noordijk, voorzitter van Stichting Texels Museum en de heer Oskam, secretaris van de Culturele ad. GEDIPLOMEERD 'oh. Haarsma en J. C. Bakker behaal- n te Noord-Scharwoude het diploma hildersleerling. Het examen werd afge ven door de stichting landelijke vak- teiding schildersbedrijf, in samenwer- ag met de Vereniging tot bevordering 0 het vakonderwijs in West-Friesland. OOR HET PRINS BERNIIARD-FONDS Dinsdagavond werd de collecte voor 1 Anjerfonds gehouden, met medewer- ag van het fanfarekorps D.E.K., die 'n ^zikale rondgang door het dorp hield. KOSTER BENOEMD De Ned. Herv. kerk te Den Hoorn *lgt weer een nieuwe koster, want per juli is de heer G. Jonker tot koster aan bid in de plaats van de heer H. Ellen, door omstandigheden verhinderd was kosterschap te blijven behartigen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 20 tot en met 26 juni 1958 Geboren: Cornelia Catharina, dv. Izak A. van der Linden en Dieuwertje M. Reuvers. Overleden: Pieter van der Vis, oud 62 jaar. VERTROKKEN PERSONEN Catharina Mettau, van Peperstraat 60, Oosterend, naar Groningen, Westindi- sche kade 187; Franz J. Backus, van Bin- nenburg 15 naar Westerweg 233, Heiloo; Waltherus P. C. M. Walravens, van Schoonoordsingel 8a naar Den Helder, Eendraehtstraat 6. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) INGEKOMEN PERSONEN Anna C. C. Bakker, van Den Helder, Javastraat 167 naar H 8; Jacobus H. Th. Huijerman, van Den Helder, Buitenhaven 5 naar H 131; Arie L. N. Kooiman, van Den Helder, Buitenhaven 5 naar H 131; Berend Amsing, van Den Helder, Buiten haven 5 naar H 131; Geertje L. Fortgens, van Gouda, Westhaven 11 naar Peperstr. 60, Oosterend; Johanna A. M. Snik, e.v. Zijm, van Zevenaar, Zonegge 1 naar War moesstraat 6, Den Burg. GESLAAGD Mej. Willy Duinker, te Alkmaar, slaagde aan de Rijkskweekschool aldaar voor onderwijzeres. DE STRIJD GAAT WEER BEGINNEN Dinsdagavond start het Hoornder fan farekorps D.E.K. weer met de bekende Strijd om de vrouw en de man, evenals andere zomers op hetzelfde terrein en onder de bekende en vertrouwde leiding van Maestro Gerardo Coeverti. De opbrengst is voor de versteviging van de kas van het fanfare. Het bestuur vestigde er de nadruk op dat het korps er financieel niet te best voor staat door aanschaffing van ver schillende instrumenten, noodzakelijk door toetreden van jonge leden. En zo hoopt D.E.K.dat bij een ieder populair is, op grote belangstelling, maar nog meer op veel deelname, waardoor D.E.K. het meest gebaat is. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 1 juni tot en met 27 september Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 Van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7.30 10.30 14.00* 16.00 18.25 20.30§ Van Den Helder: 9.20 11.30 15.00* 17.15 19.30 21.35§ van 13 juli t.m. 31 augustus 1958 van 29 juni t.m. 24 augustus 1958 Texelse Boys-nieuws Dinsdag 1 juli a.s. is onze jaarvergade- rng, aanvang 8 uur in „De Zwaan" Het bestuur rekent er op dat alle leden aan wezig zijn. De training voor de adspiranen is voor taan vrijdags op het veld; de junioren en senioren trainen donderdagsavonds. HET WITTE KRUIS IN DE COCKSDORP EN EIERLAND De vierde wijkverpleegster treed op 1 juli a.s. in dienst. Zr. Baars vestigt zich in De Cocksdorp. Ter gelegenheid van dit heuglijk feit, belegt het Witte Kruis op dinsdag a.s., 's avonds om 8 uur in Hotel „De Hoop" te De Cocksdorp een propa- gandavergadering. Zr. De Lugt, verpleeg ster in algemene dienst van het Provin ciaal Bureau zal een inleiding houden „De taak van de wijkverpleegster in de huidige tijd". Vragen betreffende Witte Kruis-aangelegenheden kunnen worden gesteld aan het Bestuur en aan onze zusters. Behalve de leden van het Witte Kruis zijn ook niet-leden van harte wel kom. Maak van deze gelegenheid gebruik U op te geven als lid van onze vereniging. TEXELSE ADSPIRANT-VISSERS J. Mosk en J. Mozes behaalden te Den Helder het diploma „Bekendheid met de bepalingen ter voorkoming van aanvarin gen". Zij volgden daartoe een cursus aan de Zeevaartschool aldaar. HOORNDER JEUGD OP REIS Woensdag zijn de leerlingen van de 3de en 4de klas van de Hoornder school op reis geweest en hebben ze een bezoek ge bracht aan de Artis in Amsterdam en Schiphol. Vorige week zijn de 5de en 6de klas op stap geweest naar Den Haag, waar een bezoek werd gebracht aan Museum Mesdag, Madurodam, Begijnen hof en Scheveningen. Begin juli gaan de laagste klassen Texel rond en zij zullen een tocht maken naar de Robbenplaat. De gemeenteraad kwam woensdag j.l. bijeen onder voorzitterschap van burge meester C. de Koning, die mededeelde, dat mevr. J. Koning-Bruin en de heer J. Daalder bericht van verhindering hadden gezonden. Mej. T. Winder werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o.l.s. te De Cocksdorp. Het voorstel tot verhoging van het pre sentiegeld voor het bijwonen van verga deringen van de Commissie tot. wering van schoolverzuim werd voorlopig van de agenda afgevoerd. Het voorstel om van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten 405.000,— te lenen voor de definitieve financiering van ka- pitaalswerken en de som in 20 termijnen, tussen 1969 en 1988 af te lossen 20.250,per jaar), ontlokte de heer S. Keijser (VVD) de vraag of voor die af lossing van meet af aan gereserveerd wordt. De voorzitter antwoordde, dat dit niet het geval was, maar dat daarvoor in de toekomst wel een weg zal worden gevonden. Van de Coöp. Boerenleenbank zal 81.000,worden geleend a 4,/-i0/o per jaar. Dit werd mogelijk door bemid deling van het bestuur van de Stichting tot Bevordering van het Land- en Tuin- bouwonderwijs op Texel en van de Coöp. Boerenleenbank. Het geld is bestemd voor de financiering van de uitbreiding van de landbouwschool. De lening zal op 1 september 1973 in één termijn worden afgelost. Door bemiddeling van het bestuur van de Alg. Chr. Kleuterschool te Oosterend werd van de N.V. Levensverzekerings- Mij HAV Bank te Schiedam een aanbie ding ontvangen van een vaste geldlening, bestemd voor de financiering van de bouw en de inrichting van een noodkleu- terschool te Oosterend. Ook af te lossen in één termijn op 1 augustus 1973, rente 4,/i°/o per jaar. Besloten werd het maximum van het door de gemeente aan de TEM te ver strekken crediet in rekening-courant te verhogen van 750.000,tot 900.000, Aan de woningbouwvereniging Texel uilen per 1 januari 1958 bijdragen wor den toegekend ten behoeve van de door haar geëxploiteerde 34 bejaardenwonin gen ter gedeeltelijke voorziening in on gedekte jaarlijkse kosten. Naar aanleiding van de te wijzigen ge meentebegroting merkte de voorzitter op, dat de rioolzuiveringsinstallatie te Oude- schild uitstekend functioneert. Dinsdag is deze automatisch gaan werken. Dit zal ook een oplossing kunnen zijn voor Den Burg en andere dorpen. Nieuwe ulo-school Inzake de grote toevloed van leerlin gen naar de ulo merkte de voorzitter op, dat aanstelling van een 9de leerkracht noodzakelijk zal worden. Er zal binnen een jaar of drie een nieuwe ulo-school moeten staan, thans kunnen we nog geen andere oplossing vinden dan de bouw van een noodlokaal. Maar de vraag is, waar dit geplaatst moet worden! De heer S. Keijser vond de in het pre advies gelanceerde opmerking, dat een gemeentelijk bezit betere waarborgen schept voor een doelmatige verkaveling en inplanting van het terrein (percelen P. de Graaf, Duinweg, De Cocksdorp, be stemd voor bebouwing met kamp- en tenthuisjes), laconiek „Hoeveel zou het meer gaan kosten als de gemeente de ter reinen recreatierijp maakt dan wanneer dit door particulieren wordt uitgevoerd, die kunnen het minstens zo goedkoop als de gemeente, gezien de rekeningen, die ons bekend zijn". De voorz. verklaarde, dat het initiatief ook van de zijde van de verkoper is gekomen. De heer Keijser: „De arbeid in de par ticuliere sector is goedkoper dan via de gemeente; de gemeente moet leiding ge ven, maar geen ondernemer worden. Voorzitter: „Dat ben ik met U eens, maar ons doel is zuiver het verder achter uitgaan van het beeld van Texel zoveel mogelijk zien te voorkomen. Dit is de eenvoudigste vorm". De heer W. Wassenaar (P.v.d.A.) achtte het voor Texel buitengewoon belangrijk, dat het op deze manier gelukt is en voor al voor De Cocksdorp. Als de gemeente de terreinen koopt, worden het in ieder geval recreatieterreinen. Ik verschil met de heer Keijser van mening, als zou de gemeente duurder werken dan een par ticulier bedrijf. Omgekeerd zijn er ook wel andere voorbeelden aan te wijzen, waaruit blijkt, dat de terreinen duurder worden, wanneer een particulier deze heeft gereed gemaakt voor recreatie. Het is gebeurd, dat een particulier een terrein kocht, het van de nodige beplanting voor zag en vervolgens voor het dubbele be drag van de hand deed. De gemeente zou nog best een stap verder kunnen gaan en de terreinen in erfpacht kunnen uitgeven, waarbij tevens de voorwaarde voor de bestemming wordt bepaald. We gens gebrek aan recreatieterrein in Ne derland wordt niet zelden van de situatie misbruik gemaakt. Aldus de heer Was senaar. Voorzitter: „Al zou de gemeente 5-10 pet. duurder aanbieden, dan is er nog van winst sprake, omdat de uitvoering dan in ieder geval volgens een bepaald systeem geschiedt. De gemeente wil slechts stimuleren, eigen bedrijvigheid zit er niet in". De heer Keijser: „Maar iemand had bij het Loodsmansduin („De Siep") 16 bun galows willen plaatsen, maar dat verzoek wordt afgewimpeld". Voorz.: „De raad heeft bij het vast stellen van het uitbreidingsplan een der gelijk plan nu eenmaal onmogelijk ge maakt". Wethouder Th. R. Hin (KVP): „Zolang andere voor recreatie bestemde terreinen nog niet volgebouwd zijn. kun nen wij niet anders". Voorz.: „Indien de aangewezen gebieden volgebouwd zijn, zal de raad stellig zelf tot de conclusie komen, dat wij voorzichtig moeten zijn, opdat Texel niet overvol raakt." De heer Zwan (P.v.d.A.) vraagt of uit voering van genoemde objecten (recrea tierijp maken) niet in de aanvullende werken kan worden uitgevoerd teneinde de kosten te kunnen drukken. De voorz. acht dit inderdaad mogelijk. Het voorstel tot de grondaankoop wordt hierna aangenomen. Tegen stem den mevr. Vrijdag-Keijser (VVD) en de heer S. Keijser (WD). Toegevoegd was nog een 28ste agenda punt, n.l. het verzoek van het hoofd der ulo om aan zijn school een concierge te verbinden. B. en W. merken in hun pre-advies op: Wij zijn het met het schoolhoofd eens, dat zijn taak als gevolg van de sterke groei van zijn school (de nieuwe cursus Advertentie LM. mag met leiden tot overspan ning! Blijf dat opgejaagde ge voel de baas met de altijd ver frissende King-pepermunt! Geef de King-rol een plaatsje in uw handtas, in uw bureau, in uw jaszak. King beschermt uw adem, is goed voor de keel en heeft de zeldzaam verkwikkende eigen schappen van het natuurpro duct! zal starten met ongeveer 252 leerlingen!) zodanig veeleisend is geworden, dat het aanbeveling verdient een gedeelte van zijn taak over te dragen aan een andere functionaris. In dit verband wordt b.v. gedacht aan de werkzaamheden welke betrekking hebben op de schooladmini stratie. Kortom, de concierge dient geheel ter beschikking te staan van het school hoofd (en niet van de overige leerkrach ten) ter verlichting van zijn taak. De concierge zou tevens moeten wor den belast met het schoonhouden van het schoolgebouw en het onderhouden van de schooltuin. De raad gaat met het voorstel akkoord. De salariëring van de concierge dient nog nader te worden geregeld. Bij de rondvraag informeerde de heer Zwan of te De Koog geen tweede huis vuilophaaldienst kan worden ingevoegd. De Koog wil volgens hem de extra kosten 100,best betalen. Maar de voorzit ter antwoordde, dat op een desbetreffen de enquête nog steeds geen antwoord is ontvangen. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 28 juni Den Burg, Groeneplaats, Kinder- en Volksspelen. Den Burg, Wezentuin, 8 uur, Amateurs zetten hun beste beentje voor. Oosterend, Toneeluitvoering t.b.v. de kleuterschool. (Gebouw Chr. Belangen) Zondag 29 juni De Koog, 14 uur, Puzzelrit MAB-club Texel (alléén voor gasten). Donderdag 3 juli Den Burg, Oranjeboom, De bootscholieren voeren op „Potasch en Perlemoer met vakantie". Vryadg 4 juli Den Burg, Oranjeboom, Vertoning van de Texelfilm Zaterdag 5 juli Den Burg, Concert door Koninklijk Texels Fanfarekorps (met jeugdkorps) in de Wezentuin. KRUIDENIERS VAKDIPLOMA Mej. G. C. v.d. Kooi deed te Amster dam met gunstig gevolg examen voor het kruideniersvakdiploma. HEDEN KINDER- EN VOLKSFEEST TE DEN BURG De feestcommissie hoopt het program ma te kunnen uitvoeren volgens de woensdag in de krant gepubliceerde be kendmaking. De muziek op de toren komt echter te vervallen doordat een groot deel van de korpsleden door drukke werkzaamheden in beslag genomen wordt. Het Kon. Fanfare zal hierdoor ook niet in actie kunnen komen bij de optocht met versierde fietsen enz. Gelukkig ziet de Drumband van de Margaretha Sinclair-groep wel kans om mede te werken. ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 28 juni 5.34 en 18.08; 29 juni 6.47 en 19.17; 30 juni 7.47 en 20.12; 1 juli 8.39 en 21.00, 2 juli 9.26 en 21.40; 3 juli 10.08 en 22.16, 4 juli 10.44 en 22.46; 5 juli 11.17 en 23.14 De zon komt 30 juni op om 4.22 uur en gaat onder om 9.05 uur. Maan: 1 juli V.M.; 9 juli L.K. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. ANJERCOLLECTE DEN BURG Te Den Burg zal de Anjer-collecte worden uitgevoerd door de leden van het Jeugdkorp van het Kon. Texels Fanfare. De jongelui zullen in uniform gestoken zijn. Intussen zijn ook de uniformpetten gearriveerd. Advertentie LM. atitf ea stram Neer -ruEchec - verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons klimaat de schuld. Maar veel eer is de oorzaak: onzuiver bloed. Begin een bloedzuiverende kuur met Kruschen en ge zult al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan ondervinden. Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op gang brengt, krijgen de pijnverwekkende onzuiverhe den geen kans meer zich vast te zetten, maar worden ze afgevoerd langs de natuurlijke weg. De heer Merkx wees op de overvloed aan onkruid tussen de planten langs het fietspad aan de Schilderweg. Antwoord: Oorzaak te weinig personeel (de gemeen te heeft personeel moeten ontslaan). De heer Keijser vraagt of de leden van de bouwspaarkas der Ned. Gemeenten voor hogere kosten komen te staan dan waarop zij aanvankelijk gerekend had- aen. Antwoord: Enkelen hadden ver wacht, dat de verhouding gunstiger zou liggen, maar ernstige klachten zijn er op Texel niet. Een nadeel is uiteraard, dat de Bouwkas tot 85 pet. gaat en het rijk tot 90 pet. De heer Vlaming (A.R.) betreurt het, dan onlangs de zondagsrust verstoord werd door het optreden van een drum band. Hij achtte zulks in strijd met de wet en een kerkdienst werd er door ge stoord. Toestemming kan volgens hem slechts in uitzonderlijke gevallen worden verleend. De voorz. meende, dat de wet niet is overtreden. Er zal een onderzoek naar worden ingesteld. De heer K. Beumkes informeert naar de mogelijkheid tot het plaatsen van ver- wateringsinstallaties voor de teelt van mosselen in de Waddenzee bij Oude schild. Oudeschild zal straks haar bete kenis als aanvoerhaven verliezen en is het dan niet gewenst, dat ter compensatie naar andere bronnen wordt uitgezien. Hij verzoekt B. en W. contact te willen op nemen met de betreffende commissie. Ook de heer Wassenaar wees op het be lang van een mosselcentrum voor Oude schild, waar tevens de Zeeuwse vissers mee gebaat zullen zijn. Tenslotte vraagt de heer Beumkes of het niet mogelijk is om de vliegtuigen, die regelmatig boven de Hors oefenen 'n andere route te laten nemen, opdat de rust voor Den Hoorn niet langer ver stoord wordt. Hierna volgde sluiting.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1