PtlBUSS K. sch. sch. o. C.B.B.B. m Denk in vakantie aan helderheid PRODENT Steunschoenen bij zo'n voordelige tube tandpasta van slechts 70 ct Mantje's Schoenhandel BAKELAAR BARENDS DROS KEIJZER KIKKERT KIEVIT RENTENAAR TROOST VONK WITVLIET ZEGEL Den Burg De Cocksdorp Eierland De Waal De Koog Den Burg Oosterend Den Hoorn Den Burg Oudeschild Den Burg Raadsel in Nijmegen Actie voor zindelijkheid De spreekwoordelijke zindelijkheid van de Nederlanders houdt in veel gevallen op bij glimmende vloeren, schoon ge- schrobte straten en blinkend gepoetste bellen. Dat is de ervaring van de mensen van het Nationaal Bureau Bevordering Hygiënische Gewoonten. In vele gezinnen denkt men nog te kunnen volstaan met een zaterdagse wasbeurt, in de teil of onder de douche. Tegen dit tekort aan hygiënisch inzicht, heeft het nationaal bureau met de lange naam de strijd aan gebonden. Sinds 1956 tracht men de open bare mening te beïnvloeden door middel van folders, affiches, brochures en slag zinnen. Dit jaar wil men in samenwer king met de ANWB gaan pleiten voor zindelijkheid in de vakantie. Op een gis teren gehouden persconferentie hebben enkele deskundigen dit streven nader toegelicht. Massaal kamperen Vooral nu het vakantiehouden hel recreatief buiten zijn wordt dit in deze kringen genoemd een massaal ver schijnsel is geworden, nemen de gevaren, die de mens bedreigen, toe. Ging in 1956 veertig procent van de bevolking buitens huis met vakantie, in 1980 zal dit zestig procent zijn. In de weekeinden gaan in Nederland 1,3 miljoen mensen zich te buiten aan het naar buiten gaan. Vooral het aantal kampeerders en die baren de grootste zorgen is ontzag lijk toegenomen. Even na de bevrijding waren het er nog maar tachtigduizend die het linnen dak als vakantieverblijf verkozen; dit jaar verwacht men in des kundige kringen, dat een miljoen Neder landers zich op deze wijze recreatief be zig zullen houden. Vooral het samendrin gen van grote groepen kampeerders op terreinen met onvoldoende sanitaire voorzieningen, vormt een niet denkbeel dig gevaar voor de volksgezondheid. Het is daarom noodzakelijk, en dit zei kolonel dr. B. J. W. Beunders, die hygië nist is in het leger, dat men zich met een „verstandige onverschilligheid" in acht neemt voor de dreigende gevaren. Deze liggen vooral op het terrein van het on deugdelijk drinkwater en het ontbreken van redelijke w.c.'s. Daarbij dient men te bedenken dat eenvoudige latrines mits goed schoongehouden, zijn te verkiezen boven luxueuze appartementen die spot ten met de zindelijkheid. Zwemmen in open en ongecontroleerd water op plaat sen waarvan bekend is dat er ratten zijn, kan beter achterwege worden gelaten. Was en kook Voorwaarde nummer een is, alles goed en regelmatig wassen. Hiermede worden allerlei onaangename kwaaltjes die soms niet zonder gevaar zijn voorko men. Niet rein drinkwater dient men eerst te koken. De heer .G. van der Weyde, hoofd van de afdeling kamperen van de ANWB wees nog eens op de gevaren van ondoel matig en onvoldoend kleden bij kampe ren. De gevolgen daarvan kunnen zijn: kouvatten, blaren aan de voeten, blaas ontstekingen enz. Bewaar geen etens resten, was een van zijn grondregels. Denk aan de vliegen! Hij deelde verder nog mede, dat de ANWB in de toekomst de verschillende kampeerterreinen zal gaan classificeren: aan de hand van een code zal de belang stellende direct kunnen zien welk com fort het terrein hem biedt. De kampeer der is gaarne bereid, aldus de ANWB- functionaris, een hoger kampgeld te be talen wanneer hij bijvoorbeeld in staat wordt gesteld een warme douche te ne men, hetgeen geen overbodige weelde voor een toerist kan worden genoemd. VIJVER DOOR OLIE VERONTREINIGD Door overdruk uit het riool werd de 1 mooie vijver in Plan Zuid de laatste tijd i verontreinigd door olie, welke de in deze vijver zwemmende vogels eveneens ver ontreinigde. Ten einde dit euvel afdoende te kunnen bestrijden werd de hulp van de brandweer ingeroepen, die de olie heeft weggepompt. Onderwijl hebben de een den en zwanen een goede beurt gehad en kunnen daar nu weer op hun paasbest rondroeien. GOED KAMP GOED ETEN! Jongelui, verzorg je voeding Trekken jullie er ook weer op uit in de zomervakantie? Zijn je spullen al in orde, is die kapotte scheerlijn van vorig jaar vervangen en je waterzak niet lek? Zulke zaken moet je bekijken, wil je kamp sla gen. Maar als je eenmaal in je tent zit, komt er iets even belangrijks aan de orde: het eten. Je eet toch zeker niet alleen brood, al is dat erg gemakkelijk? Juist als je zoveel buiten bent en eventueel een trektocht per fiets maakt, heb je behoefte aan een goede warme maaltijd. Op één primus kun je van alles klaarmaken; bedenk zelf eens wat éénpansgerechten, 't is een sport om nieuwe combinaties uit te vinden. Vlees klaarmaken vind je misschien moeilijk. Vervang dat dan door kaas, ei of een dikke plak boterhamworst, die je vlug bruin bakt. Reken voor de warme maaltijd per man Vt 1 ons vlees of kaas of een ei. Met rauwe groente kun je veel doen, maar was die goed en laten de mensen, die beweren, dat kampeten altijd zan derig is, geen gelijk krijgen. Van rauwe groente (kropsla, bloem kool, spinazie, andijvie) kun je sla maken, maar ook stampot. Wist je dat spek een handige basis is voor een kampmaal? Je koopt dunne plaxjes, bakt die zachtjes en doet er dan de aardappelen, die in blokjes gesneden zijn, bij en de groente. Dan sluit je de pan en laat alles gaar worden. Na 20-25 minuten kun je eten. Smoor eens een tomaat mee of een fijngesnipperde uit, dan krijg je een heel andere smaak. Een nagerecht is gemakkelijk genoeg; je kunt overal pap, vla en yoghurt in flessen kopen (spoel je de fles even om voor je hem aan de melkboer teruggeeft?) En vergeet ook vooral het fruit niet! Nog even iets over de broodmaaltijd Kies op het voedzame bruinbrood frisse beleggingen, zoals tomaat, radijs, kom kommer, in plakken gesneden en met wat peper of zout of slasaus. Kaas koop je 't beste aan een stukje, plakjes worden gauw onsmakelijk. Wees voorzichtig met vleeswaren: maak ze vlug op om bederf te voorkomen. En wat kun je gemakkelijker bij het brood drinken dan een lekkere mok melk of karnemelk? Graaf je melkfles, als die nog niet leeg is, tot de hals in de grond in, dan blijft de inhoud langer goed. Kook melk, die je bij een boer koopt, altijd voor je hem gebruikt. Tenslotte nog wat tips, die voor iedere geroutineerde kampeerder overbodig zijn! 1. Wees niet te royaal met drinkwater uit een pomp, je maag kan wel eens in op stand komen 2. Wees zindelijk bij het koken. Was je handen voordat je eraan begint, en je bord en bestek met heet water als je klaar bent. Was je droogdoek ook eens uit, je hebt toch zeep bij je. 3. Begraaf je groenteafval en andere rommel als er geen vuilnisemmers op het kampeerterrein staan. 4. Sluit suiker en andere zoete dingen goed af tegen de mieren Wij wensen jullie veilig spoor en goed kamp! COP. DIRK HART WAT HET IVOREN BEELDJE VERTELDE 25. STATIG STAPPEN de kamelen, in een lange rij kop aan staart, het binnen land in. Laag langs de grond hangt een dikke natte nevel en het is zo koud dat Aboel-ben-Hassan zijn mantel iets dich ter om zich heen trekt. De stralende sterrenhemel maakt van de nacht een dag en het is alsof Aboel de ruiters voor hem ziet voortdrijven op een wit wolken veld. Het is een wondermooi gezicht, dat hem doet denken aan het sprookje van het vliegende tapijt. Langzaam stijgt de weg en heel in de verte ziet de huive rende Aboel het maanlicht schijnen op 't randgebergte. Gelukkig voor hem dat een diep dal daar dwars doorheen breekt. De kamelen hebben het zonder berg beklimmen al moeilijk genoeg. Hijgend hebben zij, de veertienhonderd kilome ter door zand en hitte met de zware pak ken op de ruggen, afgelegd. Het duurt nog wel een tiental uren voordat de eer ste pleisterplaats is bereikt. Maar dan kan Aboel zijn nieuwsgierigheid ook niet meer bedwingen. Hij rent naar de vreem de kameel, die ze van de havendieven geërfd hebben en maakt de pakken haas tig los. Het eerste wat er uit komt is de ivoren slagtand van Kolos, helaas in twee stukken gezaagd. Woest is Aboel en het kan hem nau welijks troosten, dat er toch ook prach tige stukken koraal en kostbaar reuk werk in die pakken zit. Dat is wel een aardige schadevergoeding, maar de oli fantstand is stuk en daardoor veel min der waard. Zolang de voorraad strekt. in A kleuren: rood geel i groen blauw leder kan z'n eigen kleur kiezen. Vraag het vandaag nog aan uw winkelier. Prodent tandpasta hel u toch nodig en d bekertje komt u elk dag goed van pas de mond fris en gezond de klok roni REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en goedkoper! Mevr. A. C. A. Boer, Warmoesstr 46. Den Burg Volkswagenbusjes te huur voor kleine gezel schappen met en zonder chauffeur Van Koningsbrugeen Loodsgrach! 22 Den Helder, tel 2026 Voor de breedste en m lijkste voeten. Ook in modekleuren Betaal iets meer en u knopt iets goeds waar u ook inder daad op kunt lopen. PEERLESS HANDELAREN ZIJN Meer dan 1000 Peerless handelaren in Nederland FEUILLETON door G. PLANTEMA 2. En terwijl André Boorneman verder liep, op weg naar het eindpunt van lijn 2 waar hem de blonde Madeleine Uitten- terpe wachtte, bleef een paar sekonden het beeld van de zuidelijke schoonheid voor zijn ogen zweven. En nog net kon hij naar de auto kijken, bemerkend, dat dit een Mercedes was, waarvan de num merplaat echter, in tegenstelling tot zijn verwachting, een Nederlands nummer droeg. TOEN MR. ERNST VERHAGEN in het grote politiebureau van Kopenhagen voor de eerste maal een ontmoeting had met inspekteur Sven Ohlquist, dacht hij, dat het een vergissing was. Hij kon niet ge loven, dat de lange slanke jongen met zijn witblonde haren de man was, die met het advokatenkantoor van mrs. Dubruy en Stegeman een uitermate gedocumen teerde korrespondentie had gevoerd. Dit was immers nauwelijks een man, eerder een nauwelijks volwassen jongeling, zo van de schoolbanken weggestapt. Mr. Ernst Verhagen was niet de eerste die zich vergiste bij de kennismaking met inspekteur Sven Ohlquist. Sommigen van de personen, die een dergelijke vergissing hadden begaan, betreurden dit kort daarop in hoge mate. Gelukkig voor mr. Ernst Verhagen vloeide zijn relatie met de inspekteur uit andere omstandigheden voort dan die van de bedoelde personen. De nog jonge Amsterdamse rechtsge leerde stond namelijk aan dezelfde zijde van de wet als de inspekteur, wat niet van allen gezegd kon worden, die, echter ook minder ongedwongen, met hem ken nismaakten! Het was een ietwat gecompliceerde zaak geweest, die mrs. Dubruy Stege man aanleiding had gegeven, hun jongste medewerker naar Kopenhagen te zenden, maar het fijne daarvan komt er niet op aan. Het belangrijkste voor mr Ernst Verhagen was niet zozeer, dat hij er, dank zij de samenwerking met inspecteur Sven Ohlquist in slaagde, de complica ties te ontwarren. Natuurlijk, dat was be langrijk, want het was per slot van reke ning de reden van zijn reis naar de Deen se hoofdstad. Van nog meer betekenis voor de advokaat persoonlijk bleek de kennismaking te zijn, aangezien inspec teur Sven Ohlquist hem spoedig te dine ren vroeg. Zo kon het gebeuren, dat mr. Ernst Verhagen, sedert enige tijd geen mede werker meer aan het kantoor van mrs. Dubruy Stegeman, die verder in deze geschiedenis geen rol spelen, doch advo kaat met een eigen, hoewel nog ietwat bescheiden, praktijk in Nijmegen, op een middag in de eerste dagen van augustus een brief ontving uit Kopenhagen. Naar aanleiding van die brief riep hij zijn echtgenote en zei: ,,Zo, zo, wij krijgen bezoek! Mijn zwager komt" Want mr. Ernst Verhagen had uit Denemarken niet alleen de oplossing meegebracht van een gecompliceerde zaak, doch tevens de herinnering aan Else Ohlquist, die men zich niet moet voor stellen als een indrukwekkende zuster van een strenge politie-inspecteur. Ten slotte zijn ook politiemannen mensen en hun zusters ook! Kenden zij in hun huise lijk leven niet anders dan de min of meer drukkende sfeer van het politie bureau zulk een indruk krijgt zelfs de onschuldigste bezoeker gewoonlijk! dan zou misschien niemand het vertrek van Else Ohlquist uit Kopenhagen hebben betreurd. Nu was dat wel anders, maar men diende er zich in te schikken. „Ik vrees, dat het in Kopenhagen zon der jou heel wat minder vrolijk zal zijn!" En die opmerking kwam nog slechts van inspekteur Sven Ohlquist. Men moet er niet aan denken, wat sommige Deense jongemannen in zich voelden omgaan. Maar aan de andere kant mag niet uit het oog worden verloren, dat inspecteur Ohlquist niet slechts zijn zuster verloor, maar bovendien de bestuurster van zijn huishouding, omdat de jongelieden sinds de dood van hun ouders op elkaar waren aangewezen. En aangezien de inspecteur nimmer te klagen had over de manier waarop zijn huishouding werd geregeerd, valt gemakkelijk in te zien, dat hij door het vertrek van zijn zuster een groter verlies leed dan broers gewoonlijk voelen. TWEEDE HOOFDSTUK Een vraag over vreemdelingen INSPECTEUR SVEN OHLQUIST strekte met welgevallen zijn lange benen uit, terwijl hij zich nestelde in een van de brede fauteuils, die stonden opgesteld in de erker van zijn zwagers woning. Mr. Ernst Verhagen, die hem van het station had gehaald, luisterde dit weerzien op met een fijne sigaar en een glaasje van het vocht, dat de naam van Schiedam wereldberoemd maakte. Zijn vrouw, de zuster van de inspekteur, had de thee kopjes weggeruimd en daarna kwam zij weer bij de heren zitten. ,,Ik moet zeggen, dat jullie woning er prima uitziet", zei inspekteur Ohlquist met grote welwillendheid. Het huwelijk had in Kopenhagen plaats gevonden en de inspekteur was nog niet eerder in de gelegenheid geweest, een bezoek aan Ne derland te brengen. Tenminste niet na dat gebeuren, want eerder bleek hij er al een paar keer te zijn geweest. Maar toen hadden dienstreizen hem naar de grote steden in het westen gebracht, zodat Nijmegen volkomen nieuw voor hem was. Hij had niet verborgen gehouden, dat de ze stad onmiddellijk in zijn smaak was gevallen. Trouwens, de meeste mensen die Nijmegen bezoeken, voelen zich sym- patiek gestemd. De woning van mr. Ernst Verhagen lag in de buitenwijken. Het was een tamelijk bescheiden, maar vrien delijk huis op de Kwakkenberg. „Wel, het doet me plezier, dat het huis in je smaak valt", antwoordde mr. Ernst Verhagen. „Jij bent nogal verwend, ge loof ik, zodat wij je compliment naar waarde mogen schatten". „Och", zei Ohlquist met een achteloos handgebaar. „Kopenhagen is natuurlijk heel wat anders, maar ik vind, dat mijn enige zuster slechter terecht had kunnen komen". Het gesprek ging enige minuten voort (Kilt schuur schreauwl om (Jota-Bever BulttnbJJU) in de opgewekte toon, die gewoon! heerst, wanneer elkaar sympathiek stemde mensen na geruime tijd weert eenkomen. De Nijmeegse advokaat bra het tenslotte op ander gebied over. „Wij stellen je bezoek erg op pr, merkte hij op, „maar dat neemt niet dat het erg plotseling is gekomen. Hei gelijk, als ik durf veronderstellen, dal reis niet alleen is voortgevloeid uit hevig verlangen om ons weer eens zien?" „Jij bent toch altijd even hartelij lachte Ohlquist. „Je waagt het te onderstellen, dat ik mijn eerste bea aan jullie niet alleen breng uit zui broederlijke genegenheid? Maar je dient nu waarachtig, dat je gelijk hd „Precies!" riep zijn zuster uit. laten wij blij zijn, Ernst, dat hij bij dienstreis naar Nederland er tenmii aan heeft gedacht, dat hier nog wonen, die met hem op hebben". „Gelukkig, dat deze trouwe liefdei verkoeld is", antwoordde de inspekti „Ja, ja, familiebanden worden niet makkelijk verbroken! Maar ik geef dat jullie misschien nog eentijdje op bezoek van mij hadden moeten wadi als ik niet een reden had gehad om dit land te komen. En wat meer naar deze stad in het bijzonder". „Nee toch!" deed mr. Ernst Verhi verbaasd. „Wie had ooit kunnen ded dat Nijmegen om kriminele redenen aandacht van inspekteur Sven Ohl<3 uit Kopenhagen zou trekken". (Wordt vervolg#

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4