9 rocn wa in het V Reddingboot sprak met vuurtoren Wat de „oude raad" presteerde U REIST SMWi ÜH- (VOENSDAG 23 JULI 1958 72e JAARGANG No. 7288 TEXELSE«COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart, -f 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Talrijke badgasten waren presenttoen de Joan Hodshon" te water werd ge leden. De bovenste toto toont het transport over het strand bij het reddingboot- station, op de andere toto is het lancereh van de boot vastgelegd. Met „reddingbootdemonstratie" was de eenvoudige te water lating van de mo- lorreddingboot ,,Joan Hodshon" wel iets ie geflatteerd in het WV-programma aangeduid. „Gaan ze nu mensen van de „Zee meeuw" afhalen?" zo vroeg een badgast, een van de talrijke toeristen, die die „de- nonstratie" wel eens met vrouw en troost wilde meemaken, zodat de boot, door duin en dal en strand voortgetrok ken door een trekker op rupsbanden, door nieuwsgierige gasten omstuwd werd. Nee, een eigenlijke demonstratie werd iet niet. Dan moeten er inderdaad men sen gered worden. Maar daarvoor was zaterdagmiddag jammergenoeg geen tijd: men wilde de mobilofoon beproeven. De ,Joan Hodshon" is namelijk met een apparaat uitgerust, waardoor men tot op vele mijlen uit de kust contact kan on derhouden met de kustwacht van Eier- and en Huisduinen. Dat is een belang rijke verbetering en het kan, als het ernst wordt en mensenlevens in gevaar verke ren, van groot nut zijn over zo'n appa raat te kunnen beschikken. Bovendien behoeft men voortaan niet meer ongerust te zijn, althans niet meer in het onzekere te verkeren omtrent het lot van de red dingboot als deze bij nacht en ontij op de zee dobbert. De boot heeft zaterdag een uitgebreide tocht over de Noordzee ondernomen en daarbij kon worden vastgesteld, dat de mobilofoon uitstekend functioneerde. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 1 juni tot en met 27 september Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 Van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7.30 10.30 14.00* 16.00 18.25 20.30§ Van Den Helder: 9.20 11.30 15.00* 17.15 19.30 21.35§ van 13 juli t.m. 31 augustus 1958 van 29 juni t.m. 24 augustus 1958 Toen deze Raad op 1 september 1953 voor het eerst bijeen kwam, zullen de laadsleden stellig met groot enthousiasme hun taak hebben aanvaard, doch dat zij in de komende zittingsperiode op een zo breed vlak zouden werkzaam üjn en dat zij werkelijk zulk een lijn in het gemeentelijk bestel mochten en ionden trekken zullen slechts weinigen hebben verwacht, aldus sprak burge meester C. de Koning woensdagmiddag ter gelegenheid van het beëindigen van de zittingsperiode van de „oude" raad. De burgemeester vervolgde: Zelfs indien wij in aanmerking nemen dat voorbe- :eidingen van verschillende zaken in een eerdere periode vielen, kan worden gesteld dat deze Raad kwalitatief en kwantitatief meer bereikte voor het totale )eeld dan enige Raad daarvoor, misschien zelfs dat in de voorbije periode wel ten hoogtepunt van gemeentelijke activiteit zal blijken te liggen voor langere termijn. Enige van die punten worden geaccen tueerd door de hoge belangstellng, welke aaarbij werd ondervonden. Minister Suurhoff stelde de waterlei ding officieel in werking. Vergeten is nu óat veertig jaren gezocht en gestreefd is war de oplossing van dit probleem. Nu reeds zovelen genieten van goed en zui ger water baart het bewondering dat het gemeentebestuur voor de noodzaak staat om een aantal aansluitingen onder dwang aan te leggen. Minister Cals verrichtte de officiële opening van de Rijks h.b.s. Welk een ze gen deze school voor ons eiland is en nog meer kan zijn behoeft wel niet nader be toogd. Reeds nu mag van een succes wor den gesproken. Wanneer de school het ierde levensjaar ingaat zullen 100 leer lingen in de klassen 1 tot en met 4 haar bezoeken. In deze rij moet onmiddellijk vermeld borden de tot stand gebrachte b.l.o.- school, de Beatrixschool. Het getuigde van wijs beleid van de Raad dat hij tot ?eze compromisschool kwam. Maar be langrijker nog is dat deze compromis- .edachte nimmer had kunnen worden litgewerkt zonder de eensgezinde mede- Werking van de gehele bevolking. Gaarne m bij herhaling heb ik deze school aan gehaald als een bewijs van de mogelijk heden van gezamenlijk optrekken op Texel. Indien noodzakelijk, blijkt dat 'e Texelse gemeenschap zulke mogelijk- eden weet te benutten. Weer een andere zaak van meer dan gewone betekenis is het tot stand bren gen van een destructor. Het ontgaat de !rote massa wel eens hoe belangrijk deze Instructor is en dit mag dan nog wel eens beklemtoond worden. Wanneer ik het beeld van de voorbije Pnriode meer algemeen tracht te omvat- Ju, dan valt wel sterk de aandacht op de onderwijssector. De H.B.S. en de Bea- trixschool noemde ik al, maar er was meer. IN Den Hoorn kwam een lagere school ®et kleuterschool tot stand. Een school van zodanig type dat het mij verwondert, dat dit niet meer navolging vindt bij de scholenbouw in de kleinere dorpen. Hier n.l. werd het speelwerklokaal zodanig ge bouwd dat het geschikt werd voor het gymnastiekonderwijs van de lagere school. Normaal zou een school in Den Hoorn nimmer een gymnastieklokaal kunnen krijgen. Na jaren worstelen kwam de nieuw bouw van de Nutskleuterschool tot stand. Het werd een school die alom bewonde ring afdwingt. Met genoegen heeft het gemeentebe stuur de aandrang van de andere dorpen naar kleuteronderwijs, mede ontstaan door deze nieuwe school geconstateerd. Dit heeft geleid tot een plan voor de bouw van een soort van noodscholen in Oudeschild, De Koog en Oosterend. Een plan dat nu in één jaar verwerkelijkt, wat anders jaren had moeten duren. Dat deze scholen voor de kleuterwereld geen tweede rangs-scholen zullen zijn, zal de toekomst duidelijk aantonen. De beide lagere scholen in Oosterend en die in De Cocksdorp werden aanzien lijk verbeterd. En de landbouwschool staat weer voor een nieuwe uitbreiding, die zal maken dat de zeer goede naam die deze school ook buiten Texel heeft, zal worden ge handhaafd. Wat bij dit alles zo bijzonder verheu gend is, is de drang en dwang van onder op tot meer en beter onderwijs, maar bo vendien de bereidheid tot zelfs finan ciële medewerking van de bevolking. Zonder die bereidheid zouden de drie kleuterscholen en deze uitbreiding van de landbouwschool nog in lange tijd niet zijn te realiseren door de remmende wer king van bestedingsbeperikng en rente gamma. Intussen is de nieuwe Raad niet alles voor de voeten weggeveegd. Moge die Raad er zich t.z.t. op beroepen dat hij een nieuwe u.l.o.-school heeft geschapen en moge die Raad meemaken dat de ver ouderde school in Midden-Eierland wordt WIJKINDELING WITTE KRUIS Zuster Kreumer en Zuster Bottema, tel. 214, Den Burg: alle inwoners van Texel bezuiden de lijn: Pijpersdijk, deze Pijpersdijk denkbeeldig verlengd naar zee, Middenweg, Laag Waal, Nieuw Spangerweg, Herenweg. Zuster Baars, tel. 292, De Cocksdorp: Eierlandse Polders, Eendrachtpolder, De Koog aan de zuidkant begrensd door Pijpersdijk deze dijk denkbeeldig ver lengd naar zee, Middenweg. Zuster Fortgens, tel. 250, Oosterend: Polder het Noorden, Oosterend, De Waal, begrensd door Laag Waal, Nieuw Span gerweg, Herenweg. WEER GOUDEN MEDAILLE VOOR DE HEER H. C DIJT Onder de titel „Lelies voerden de bo ventoon op keuring" geeft het weekblad voor Bloembollencultuur de volgende re censie met betrekking tot de inzending van een groep lelies, gekweekt door onze eilandgenoot, de heer H. C. Dijt, Wester geest. De collectie maakte deel uit van een keuring te Haarlem uitgaande van Bloembollencultuur. Het blad schrijft: „Op deze keuring trok de groep lelies van H. C. Dijt en Zoon te Texel zeer terecht veel belang stelling. In de met een diploma voor gou den medaille bekroonde groep bevond zich bijzonder fraai materiaal, zoals de zeer opvallende Lilium marhan Jupiter met roodbruine stippen op goudgeel en in lilarose overgaande bloembladtoppen. Sterk de aandacht trok ook Lilium pardalinum. Zeer mooie kwaliteit was er van Lilium hansoniï opgesteld, glanzend goudgeel met bruine stippen. Lilium marhan Jacques S. Dijt. crèmekleurig, wist wel de aandacht te trekken, evenals L. marhan Prof. M. D. Dijt, goudgeel. In de groep L. marhan - zaailingen bleken enige uitlopende verscheidenhe den aanwezig te zijn, zoals de merkwaar dige bruinrode G 1, de zeer fraaie oud- rose G 3, de diepgoudgele G 6. We zagen overigens hier nog een vaas met sterke Mid-Centuryhybriden en de diepbloed- rode L. marhan Elwes". Tot zover de bloembollenexperts. De heer Dijt wist hiermede voor de vijfde maal beslag te leggen op een gou den medaille. De familie Dijt begon reeds omstreeks de eeuwwisseling met de kweek van le lies op de daartoe zeer geeigende gronden van de buurtschap Westergeest. Ook op het gebied van iriskwekerij heeft de familie Dijt destijds mooi resul taat weten te boeken. Een relatie van de heer Dijt, een be kend bloembollenexporteur, heeft een de zer dagen een aantal lelies mee naar Ita lië genomen. Bloemen als bewijs van hetgeen deze bijzondere soort vermag te bieden. Ook zijn reeds lelies van genoemd bedrijf naar Duitsland uitgevoerd. vervangen. Baanbrekend werk verrichtte de Raad bij de vorming van de Culturele Raad. Hiervan heb ik eens het volgende ge zegd: „Ik ben ervan overtuigd dat de Raad toen een wijs en van vooruitzien getuigend besluit nam. Maar eveneens ben ik ervan overtuigd dat van de alge mene doelstelling, waarvan de leden van de Culturele Raad zich stuk voor stuk bewust zijn niet veel terecht zal komen, wanneer niet die raad in de toekomst wordt gedragen door de gehele Texelse gemeenschap". Dit blijft gelden en hier mankeert wel het een en ander. Het is ook daarom dat werd besloten tot de omvorming van de raad tot een Stichting Cultureel Werk, een stichting thans in wording. Dit wil overigens niet zeggen dat alles bijeen het betrekkelijke raadsbesluit niet juist zou zijn en niet met succes zou heb- waar. Alleen hier wordt gebouwd aan en ben gewerkt. Het tegendeel is bepaald met mensen en groepen en dat is nu een maal moeizaam werk. Slechts een enkel voorbeeld: kon men zich zes jaar geleden voorstellen dat een abonnementsserie zoals wij dit jaar mee maken nu als een vanzelfsprekendheid wordt aanvaard? Zou de, weliswaar langzame groei naar dorpshuizen en dorpscommissies zonder de Culturele Raad zijn op gang gekomen? Zou een nu in het verschiet liggende mu ziekschool aan de orde zijn geweest? Zou een goed stuk werk aan sexuele voor lichting zijn geschied? Nog zovele andere vragen zouden in deze trant kunnen worden gesteld en zonder die Culturele Raad zouden ze ont kennend moeten worden beantwoord. Van het allergrootste belang was ook het besluit van de raad tot vorming van de Stichting Sociaaal Toerisme. De stich ting is nog in volle groei en zal een groot nuttig effect hebben bij het opvangen van de stijging in het toeristisch verkeer. Men realisere zich bijv. de betekenis van Loodsmansduin bij het tot stand komen van de nieuwe verbinding. Het werk van de Stichting zal dan hebben gemaakt dat een nieuwe stoot naar behoren wordt op gevangen. De medewerking van de Raad aan de totstandkoming van het bungalowdorp (Zie vervolg pagina 4) GESLAAGD ,F. R. Keijser, De Waal 69, behaalde als leerling van de Zeevaartschool te Den Helder het diploma stuurmansleerling; M. de Wolf, De Waal 12, werd bevorderd van de 1ste naar de 2de klas van de cur sus tot opleiding van stuurmansleerling. BOS, HEIDE EN DUIN ZIJN ZEER BRANDBAAR Het is een goede gedachte van het A.N.P. om op gezette tijden te herinne ren aan het gevaar voor bos-, heide- of duinbrand. Daar weten wij op Texel van mee te praten: er gaat haast geen seizoen voorbij of een duinbrand van kleinere of grotere omvang verwoest weer een stuk ongerepte natuur. Dikwijls wordt verge ten, dat het streng verboden is in bossen op de heide of in de duinen te roken om dat achteloos weggeworpen sigaretten of sigarenrestanten zoveel kwaad kunnen stichten. Wij hopen daarom, dat de Texel se gastvrouwen en gastheren hun logées op dit gevaar attent willen maken. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg: no. 199, Café Dancing „Ca sino", L. Kellner, Zwaanstraat 5; no. 591, M. C. Kuip, Landbouwer, Hollewalsweg 28; no. 539, M. Witte, veehouder, Hoorn- derweg B 87; no. 334, J. R. van Wijland, notaris, woonhuis Hallerweg 5; no. 587, D. Zuidewind, veehouder, De Kamp B 91. Eierland: no. 255, J. L. van Exel, landb. „Bland en Berg", E 85. Den Hoorn: no. 205, Prov. Waterl. bedr. voor Noordh., woonhuis C. P. Drijver, Den Hoorn 101. De Koog: no. 357, J. Dijkstra, pension Kogerweg K 64; no. 362, J. Jellema, Bad- weg; no. 365, Strandpaviljoen „Noordzee" Oosterend: no. 377, M. Boogaard, Ze venhuizen O 133; no. 378, A. Dros Dzn., veehouder, Bargerhof W 51, De Waal. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 23 juli De Cocksdorp, Garage Pietersen, Cocks- óorper toneelgroep voert op „Een baby van 1000 weken". Donderdag 24 juli Den Burg, „Oranjeboom", Toneelver. „St. Jan" voert op „Strikt zakelijk". Vrijdag 25 juli Den Burg, „Oranjeboom", 2 uur Opvoe ring „Hans en Grietje" door Podium te Hilversum. Den Burg, „Oranjeboom", Texelfilm. Oosterend, bazar t.b.v. o.l. school. Zaterdag 26 juli Oosterend, o.l. school, bazar t.b.v. de o.l. school, aanvang 2 uur. Dagelijks te bezoeken: Tentoonstelling „Walvissen" in „De Ver gulde Kikkert" te Den Burg. Texel's Museum, Westermient. Texelse Oudheidskamer, Den Burg. (Maandagochtend en woensdagavond de monstraties kantklossen en spinnen). REDMER IJSKA SCHOOL DE WAAL De tien leerlingen van de 6de klas heb ben vrijdagmiddag de lagere school voor goed de rug toegekeerd. Alle tien zullen zij aan een inrichting van voortgezet onderwijs zich verder gaan voorbereiden op het leven. Naar de Huishoudschool gaan: Hetty Bakker, Ineke Betsema, Ria Graaf, Annie du Porto en Rita Verberne. Twee jongens gaan naar de Landbouw school: Henk Broekman en Cor Klooster man. De ULO zal bezocht worden door Lem Broekmap, Wim Jimmink en Sijb Kuiper. Wij hopen dat allen hun studie met succes zullen voortzetten en beëindigen. Opdat zij de „Redmer IJska School" nim mer zullen vergeten kreeg iedere leerling een lijstje met vijf foto's uit hun school leven, genomen tijdens de lessen in de klas, op sportveld of tijdens een school reisje. BADGASTEN TE DE WAAL Ieder jaar komen meerdere badgasten tot de ontdekking dat het dorpje De Waal een rustig oord is om van de vakantie te genieten. De Waal ligt cen traal en met auto of fiets is men met mooi weer spoedig aan het strand. Ver tier is er te De Waal niet (men kan er zelfs geen glas bier kopen!), maar niet iedereen is daar van gediend. Landelijke rust heeft ook zijn bekoring. Vooral voor diegenen, die uit de grote stad komen. Het drukke gedoe in zo'n stad maakt een mens op de duur ziek. Auto's, fietsers daar, dan weer een tram, geknetter van bromfietsers. En alles heeft altijd maar haast. Is het een wonder, dat men dat lawaai en die drukte ontvlucht? Op De Waal vindt men de gewenste rust. Als er tenminste geen andere wegge bruikers (ook Texelaars!) de Dorpsstraat als racebaan gebruiken. De „Hagenaar" heeft het in „Quo Vadis" in de T.C. van 19 juli bij het rechte eind, als hij schrijft dat Texel veel mooier is als men zich rustig langs de wegen voortbeweegt. En ook op Texel gelden net als in andere delen van ons land de verkeersregels. Velen schijnen te denken, dat men het op Texel niet zo nauw behoeft te nemen met de voorrangsregels. Wij hopen overigens dat het de bad gasten op De Waal zal bevallen en dat men hier nog weer eens terug zal komen. MOND- EN KLAUWZEER De Burgemeester van Texel brengt in herinnering, dat, volgens artikel 17 der veewet, indien vee verschijnselen van een besmettelijke ziekte vertoont, de eigenaar, houder of hoeder hiervan ter stond kennis moet geven aan de burge meester der gemeente, waar zich het vee bevindt. Bij Koninklijk besluit van 23 februari 1922 (staatsblad nr. 80) is bepaald, dat de burgemeester, ter voorkoming van verspreiding van smetstof, indien hij ver neemt, dat in zijn gemeente vee ver schijnselen van een besmettelijke vee ziekte vertoont, bij mond- en klauwzeer de volgende voorlopige maatregelen neemt: 1. het de eigenaar, houder of hoeder ge lasten, het verdachte vee af te zonderen, totdat daaromtrent door de burgemeester een nadere beslissing is genomen; 2. het door het plaatsen van kentekenen van besmetting verdacht verklaren van het gebouw of terrein, waar het verdach te vee zich bevindt of bevonden heeft. Het is verboden ziek of verdacht vee te vervoeren, behoudens ontheffing door de burgemeester. Texel, 21 juli 1958. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING. „DE DAGERAAD" LIEP AAN DE GROND „De Dageraad" is maandagochtend op haar eerste tocht naar de Overkant even uit de haven aan de grond gelopen. Het duurde wel een uur eer het schip weer voldoende water onder de kiel had. Het schip bleek niet beschadigd te zijn. Een en ander had tot gevolg, dat diverse rei zigers hun aansluiting op een bepaalde trein miste. BOUWVERGUNNINGEN De heer H. Schalkwijk, Weverstraat 15 uitbreiding woonhuis Schilderend 40; de heer J. D. Bakker, Weverstraat 104, bouw kamphuisje op terrein „Vredelust"; de heer H. Tromp, De Cocksdorp le, bouw van een kamphuisje aan de Duinweg al daar; de heren J. Visser en P. van Von del, Willem van Beierenstraat 9 en 7, bouw van een kamphuisje op terrein D. v.d. Werf; mevr. T. Roeper-Steenman, B 201, uitbreiding woning, de heer P. van Sikkeleras, Oudeschild 57, verbetering woonhuis; mej. L. Zeeman, Julianastraat 41, Purmerend, uitbreiding hoofdgebouw kinderkamp „Zeemansduin", het Horntje; de heer D. v.d. Werf, K 83, bouw van 'n kamphuisje. ANJERCOLLECTE De Anjercollecte 1958 heeft 426,45 opgebracht, t.w. Den Burg 146,98; Den Hoorn 53,11; Oudeschild 47,98; De Koog ƒ46,78, De Cocksdorp 40,41 Oosterend 41,88, De Waal 19,13; Md- Eierland 15,69; Zd -Eierland 14,49. Vorig jaar bedroeg de opbrengst 429,54. VERGADERING FEESTCOMMISSIE DE WAAL Vorige week woensdagavond kwam de feestcommissie onder voorzitterschap van meester Albers, bijeen, om de plannen te bespreken voor de jaarlijkse feestdag op De Waal. Helaas lieten verscheidene le den verstek gaan wegens het slechte weer. Na bespreking van de geslaagde fees telijkheden van vorig jaar, werd besloten het dit jaar niet zo uitgebreid te doen. Dit geschiedt niet vanwege verminderde activiteit van de commissie, maar het lijkt de commissie beter een feest als vo rig jaar niet ieder jaar te doen plaats hebben. De animo zal dan groter blijven, gezien de vele tijd die er in de voorbe reiding zit. Hierbij wordt gedacht aan het kinderbloemencorso (waar menig ouder met succes aan heeft meegewerkt) en de versierde wagens met ringrijden. Het feest zal dit jaar plaats vinden op zaterdag 6 september. In de ochtenduren zijn er wedstrijden voor de Waalder jeugd tot 18 jaar en een veldloop gelijk vorig jaar. 's Middags zal de Wielerronde van De Waal worden verreden. In de avonduren zal de strijd om de Man en de Vrouw plaats vinden op het verlichte sportveld. Nadere mededelingen omtrent inschrij ving bij de verschillende onderdelen vol gen te zijner tijd. KLAVERJAS-NIEUWS De uitslag van de eerste Klaverjas- drive was als volgt: 1. J. Dekker-H. Gootjes 5573 pnt. 2. W. Gieles-Jac. Gieles 5204 pnt. 3. C. v. Hoort-P. v.d. Molen 5181 pnt. 4. J. Stolk-M. Bakelaar 5172 pnt. 5. N. Spaans-C. Merkx 5099 pnt. 6. P. Kleve-T. Dekker 5044 pnt. Er werd door 22 koppels deelgenomen. De volgende drive wordt gehouden a.s. vrijdagavond 25 juli, aanvang 8.30 uur. Het Bestuur. rustiger en prettiger als u voor uw bootovertocht of treinreis vooraf plaatsbewijzen haalt bij de V.V.V.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1