Ornithologische mijmering Mgr. Kramer, verbannen bisschop in China, opent morgen de Missie-tentoonstelling Zalige rust in het stille duin, dat gelukkig nog taboe is voor de gemotoriseerde voertuigen. Missionaris Pater Witte in Donker Afrika, waar allengs meer Evanqelie-lichi ontstoken wordt. Oneigeneik late Ugaat reizen" Guido Gezelle. Het is zo verlangend en dwingend flui ten van de wulpen boven de duinvalleien, die in duizend kleuren bloeien, dit geluid zo zoet gevooisd en als door water klin kend, dit licht dat aan onze kusten zo smartelijk gebroken is en schijnt in onge kende opalserende en parelmoerige vi sioenen, deze vervoerende roes van inte grerende geluids- en gezichtsbelevingen, doet mij in dank erkemien dat nog steeds dit gemoderniseerde Texel, een vage ge lijkenis vertoont met het gelijknamige eiland, dat tientallen jaren geleden de vreugde was van onze jeugd. Het brengt een gevoel van dankbaarheid aan de ge neraties van rustige, sterke, eenvoudige, bescheiden mensen, die in één-zijn met dit land, het maakten tot een zo zuivere bron van herinnering, dat het zelfs de meeste efficiënte draineer-methodes nü nog moeite kost om die bron geheel te doen opdrogen en dat zelfs de meest ge wetenloze na-oorlogse reclamemakers de gelijkenis met vroeger nog niet volkomen vernield hebben. Ik wil deze dank in woorden brengen omdat anders de overlevenden van die generaties zouden kunnen vrezen dat de ze niet een waar geluk zouden hebben gebracht, dat meer betekent dan het streven naar een namaak-Scheveningen, zoals dat zich thans doet gelden. Er was eens een bezonnen, evenwich tige en niet veeleisende eilandbevolking, die eerbied had voor het land, dat scha peneiland toen was er veel wol en nog weinig geschreeuw dat hun een sober bestaan bezorgde. De mensen waren écht en waren van het eiland. Zij voegden zich naar het land en dit eiland voegde zich naar hen en was bereidwillig om de pro jectie te zijn van hun ziel en nam hen op met hun levensstijl en hun bouwstijl. Nu is dit alles niet meer zo. Wél is er de prachtig gerestaureerde kerk van Den Burg en is er het kerkje van Den Hoorn en zijn er meerdere met piëteit behouden huizen en boerderijen, die een vreugde zijn voor het hart. Maar naarmate men er vollediger in slaagt zee en strand te bederven met stookolie, de blauwe lucht te bederven met straalja gers, die wolkenverwekkende strepen trekken, wil men ook op de grond niet achter blijven. Men bouwt bungalow dorpen, men put zich uit in het verzinnen van honderden moderne huisjes, het éne al lelijker dan het ander of, om het wat milder te zeggen: het andere al mooier" dan het ene men doorwondt het land met steeds meer asfaltwegen en overgiet het 's nachts met lijken-licht. Kortom, men ziét wat in dit eiland en men hijst de Perl-vlag. Men zag een mogelijkheid in deze rust: een boel onrust; men hóórde wat in deze stilte: een hoop lawaai; men verwachtte wat van deze sobere eenvoud: geld. Ingetogen Texel, U verkoopt veel meer dan Perl: Uw eer. Vraagt men oude Texelaars, die na jaren nog eens komen kijken naar hun land, wat hun indruk is, dan blijken ze meestal niet erg triomfantelijk gestemd over de vooruitgang. Er is in hun be klemdheid de vraag: waar is de eerbied voor het land gebleven, waar het zelf- HEDENAVOND FEEST TE DE COCKSDORP De Cocksdorpers, Eierlanders en hun gasten kunnen vanavond bij gunstig weer hun hart weer ophalen, want door de WV De Cocksdorp worden weer kinder en volksspelen georganiseerd aan de dijk. Als nieuwste wedstrijd wacht de paren een extra attractie. Wij mogen alvast verklappen, dat het een soort puzzel zal zijn! VOOR UITBREIDING HUIZE IRENE De maandagavond gespeelde voetbal wedstrijd Staatsbosbeheer-Rijkswater- staat is op een geduchte revanche uitge lopen. Daar „De Staat" vaste grond on der de voeten wenste te houden en het duel derhalve niét in de havenkom van Skil durfde uit te vechten begaven de Rijkswaterstatelingen zich wél getraind ter grasmatte, nóg vol goede moed, besef fend, dat een sterke den niet na de eerste óe beste storm het loodje legt. Het werd een titanenstrijd, waaruit de Watersta ters de overwinning wegsleepten, daarbij J 22,47 achterlatend in handen van het „comité Uitbreiding Huize Irene". Van hun mooiste zijde hebben de per soneelsleden van het Koger „Ijsbeertje" zich laten zien door tien gulden af te dragen aan het Uitbreidingsfonds Huize Irene. Moge ook dit mooie voorbeeld veelvuldig navolging vinden. respect, de waardigheid. Natuurlijk vragen velen ook: „Waar zijn de vogels gebleven?" Nu, dat is een onredelijke vraag. De vogels zitten allemaal in een soort concentratiekampen en ze hebben het er goed. Ze zijn gewend aan het lawaai sinds men het toverland van de Muy en de andere toegangswegen tot de broed plaatsen die met steeds meer kunst matigheid in stand worden gehouden openstelt voor auto's, motoren en brom fietsen en er de eilandelijke stilte ver vangt door rondvluchtjes uit de luna park-sfeer. De mensen hebben geld voor hun eie ren gekozen en ik neem aan, dat ze voor grof voer een aantal meeuwen bereid hebben gevonden om te collaboreren met een vals toerisme. Zou zelfs een land met zo'n sterk ver leden wel bestand zijn tegen de onecht heid die de exploitatiedrift er binnen haalt? Nu is 't nog altijd zo, wanneer het ge roezemoes van de dag is weggeëbd en in de goud-en-rose schemering, het goede schip Texel de nacht inzeilt als een ge ruisloos wiekende avondvogel, dat men de ontspannende beleving heeft van waarlijk op een eiland te zijn een eiland van rust temidden van een jach tende wereld en dat men met eiland en al te slapen gaat. Maar wanneer er binnenkort een nog efficiënter en korter veerdienst en nog veel meer en intensie ver verkeer zal komen en men een nieu we autosnelweg door de zorgvuldig drooggemaakte grond zal scheuren, dan zal ook deze illusie, dit meest eigene van Texel, deze eilandsfeer verdwenen zijn. Dan verzinkt dit eiland in de zee van exploitatiezucht, reclamezucht en nivel- leringszucht. Dan is er een badplaats als een ander. En wat dan nog!? Perl! Dan zijn de namen van de voormalige vogels vastgelegd op de gevels van on telbare lelijke huisjes. Dan is er nog maar één vogel, waar door Texel zijn naam van vogelland hooghoudt. Niet zo'n zeldzame broed- vogel in Nederland. Namelijk de kip, Zonder kop En met de gouden eieren, Utrecht, juni 1958. J. J. M. v.d. Does de Willebois HERV. GEMEENTE DEN HOORN Donderdag geen zangdienst. BAZAR SOOS. Vrijdag 25 juli opende meester V.d. Snoek de bazar met een welkomswoord en een aanmoediging voor werkers, me dewerkers en publiek in de lokalen van de o.l. school, waarop de stands werden bezet en alles tot in perfectie „draaide". Eerst om 11 uur was het welletjes en werd gesloten tot zaterdagmiddags 2 uur, waarop met een gezellige drukte werd ingezet. De Textiel ging goed van de hand, het ijzeren gordijn trok veel belangstelling, het belletje rinkelde opophoudelijk; ook was het gedreun van de spijkerslagers door het gehele gebouw te horen, boven het getik van de sjoelbakken en het ge draai van het draaibord en bussengooien. In de hal draaide de muziek het ene mooie nummer na het andere, waarvan het publiek in de „theetent" ook genoot. Overal heerste een gezellige drukte, wat ook bevorderd werd door de zeer gematigde prijzen. Prijswinnaars waren er dan ook legio, o.a.: Popraden, mevr. Daalder-Halsema, met de naam Aaltje; erwten in fles, P. de Zwart; gehaakte 2- pers. sprei, mej. M. C. Visman; ontbijt- laken werd gewonnen door een pension gast; kleedje op no. 670 kan worden afge haald bij Jb. Visman. Mocht Jn Daalder de eerste dagprijs behalen met sjoelen, de heer C. van Liere won hem de tweede dag en tevens de hoofdprijs, een mooie fruitmand. Taartenwinnaars. J. Dijker, J. Drijver, C. Kalis-v.d. Hoorn, Jn. Daalder, mevr. N. Brans- v. Egmond, B. Boogaard, S. Bakker, P. Dros Nzn., Jb. Kager, mevr. C. Ellen-Mosk, Jb. Visman, en mevr. N. Dros-Weijdt konden allen met een flinke taart huiswaarts gaan. Om ruim elf uur werd er geëindigd, ondanks de animo, die er nog voor ver schillende stands bestond. Met een eindresultaat, dat verre de verwachtingen overtrof, dankte voorzit ter Visman namens de S.O.O.S. voor iede re medewerking en steun, waardoor het mogelijk werd om alles te ondernemen. Het is het belang van de kinderen, het welk ieders doel bleek, gezien het spon tane applaus. Ook zij, die nog niet op de wekelijkse knutselavonden kwamen, kregen een aan sporing om dit eens te doen. AUTO TEGEN FIETS Maandag werd een Amsterdamse bad gast op de hoek Witte Kruislaan-Waal- derstraat aangereden door een vracht auto, bestuurd door de heer B. Gieze. De fiets van de jongeman, die met zijn fami lie op het terrein van de fam. Van der Werf, Everstekoog, kampeerde, werd zwaar beschadigd, maar persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. NIEUWE WEG P.H. POLDER- HOORNDERWEG De nieuwe weg 't Horntje-Hoornder- weg, welke over Noordhaffel loopt, is bijna voltooid, maar nog niet voor het zware verkeer opengesteld. Vanaf de Hoornderweg tot de Zuidhaffelderweg is de nieuwe weg gereed, het deel tot de Prins Hendrikpolder moet nog van een slijtlaag worden voorzien. De verbinding Prins Hendrik Polder-Den Burg wordt hierdoor belangrijk korter. Deze weg zal in de toekomst tot fietspad worden be stemd, want dan komt er een brede ver keersweg langs. ZATERDAG ZUIDEMA-RACE Zaterdag 2 augustus a.s. zal onder auspiciën van de WV De Cocksdorp te De Cocksdorp de befaamde Zuidema-race worden gehouden. De start vindt, zoals gebruikelijk plaats bij Hotel „De Hoop". Wij maken belanghebbenden er nog even op attent, dat de racers om zeven uur starten. Zie ook de adv. BEVORDERING KWEEKSCHOOL Aan de St. Joseph-kweekschool voor onderwijzeressen te Bergen ging Ton van de Wetering, 't Noorden, over van de 3e naar de 4de cursus. Nel Smit, Beatrix- laan, werd bevorderd van de 1ste naar de 2de cursus. DE DIEPPLOEGPROEF IN POLDER EIERLAND De droogteschade in de zomer van 1957 was voor het bestuur van de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting aanleiding een bedrag beschikbaar te stellen voor 't nemen van een proef met diepe grond bewerking. Zoals bekend is het vooral wijlen de heer Th. Reuvers geweest, die telkens opnieuw het pleit voerde voor deze diepe grondbewerking. De heer Reu vers was van oordeel, dat door deze diepe grondbewerking de droogtegevoe ligheid van polder Eierland sterk zou afnemen. Hierin stond hij niet alleen. Vooral het feit, dat in droogteperioden de stroken boven de drains groen bleven gaf grond aan deze veronderstelling. Na veel overleg met diverse instanties, die helaas niet leidde tot financiële hulp, kon in februari van dit jaar de proef aan gelegd worden. Het werk werd uitge voerd door de bekende diepploeger uit de Wieringermeer, de heer van Damme. Het vervoer van het zeer zware materiaal was op zichzelf al een heel probleem en bovendien zeer kostbaar. De heer Van Damme kwam n.l. met twee zware rups- tractoren, een diepwoeler en een zgn. woelploeg naar het eiland. Op de bedrijven van de heer C. J. de Lugt en A. E de Grave is alleen met de diepwoeler gewerkt, op de bedrijven van C. Jongejan en Th. Rutten werd zowel met de diepwoelers als met de woelploeg gewerkt. Het woelen gebeurde tot een diepte van plm. 70 cm. De grond werd met deze bewerking practisch niet gemengd, maar uitsluitend los gemaakt. De woelploeg werkte tot een diepte van plm. 120 cm. Met dit werktuig werd de zavellaag, die op een diepte van plm. 100 cm. beneden het maaiveld lag gedeeltelijk naar boven gehaald. De verwachting was, dat met dit werktuig een goede menging van boven grond en ondergrond zou worden ver kregen. Dit bleek echter niet het geval te zijn. Hoe zijn nu de ervaringen met deze diepe grondbewerking? In de eerste plaats moeten we opmer ken, dat de omstandigheden dit jaar niet geschikt zijn om te constateren of deze diepe grondbewerking inderdaad de droogtegevoeligheid van de grond ver mindert. Zelfs op de meest droogtegevoe- lige gronden van polder Eierland is dit jaar, dank zij de vele regen, geen schade opgetreden. In dit opzicht verschaft de proef ons dit jaar dus geen gegevens. Wat de stand van het gewas aangaat kan gezegd worden, dat dit op de ge woelde grond er precies zo voorstaat als op de niet bewerkte akkers. Op de ak kers, die met de woelploeg zijn bewerkt en waar dus ondergrond naar boven is gekomen staat het gewas er duidelijk minder voor dan op de akkers, die geen diepe bewerking kregen. Op het bedrijf van Jongejan is dit haver, bij de heer Rutten zomergerst en bieten. Het lijkt er op, dat vooral haver en zomergerst een belangrijk lagere opbrengst zullen geven op de diep bewerkte akkers. Het resultaat is dus averechts? Wij willen dat nog niet beweren. In de eerste plaats is het feit, dat de bewerking pas in februari kon worden uitgevoerd niet gunstig. Een dergelijke bewerking moet vóór de winter worden uitgevoerd. Dan is reeds gezegd, dat de bewerking niet het bedoelde resultaat had. Er werd geen menging van de grond verkregen. Wel zijn wij van mening, dat voor een werkelijke radicale verandering van de grond een nog diepere grondbewerking nodig zal zijn. De in polder Eierland aan wezige zavellaag ligt in een groot deel van de polder op een diepte van 100 cm. of nog iets meer beneden het maaiveld. Daar deze laag op verschillende plaatsen plm. 50 cm. dik is zou men dus tot een diepte van plm. 150 cm. moeten ploegen om deze laag geheel boven te krijgen. Dit behoort thans tot de mogelijkheden. De heer Van Damme beschikt n.l. over een ploeg, die zo nodig tot een diepte van 170 a 180 cm. werkt. In de Wieringermeer is met deze ploeg al heel wat zandgrond verandert in zavel- of kleigrond. En we houden het niet voor onmogelijk, dat we ook op Texel zoiets nog eens te zien zul- De Missie-tentoonstelling zal morgen middag worden geopend door mgr. Kra mer, de verbannen bisschop in China. Deze tentoonstelling is ondergebracht in drie lokalen van de St. Jozefschool aan de Hollewalsweg-Beatrixlaan te Den Burg. Een rondgang langs de in aanbouw zijnde stands gaf ons de overtuiging, dat de bezoekers hier een schone gelegenheid wacht om tot intense kennismaking te komen met het grootse werk van de Mis sie, die over de gehele wereld haar ar beidsveld heeft uitgestrekt, gedachtig aan het woord van Christus „Gaat heen in de wereld en verkondigt het evangelie aan alle volkeren". Reeds 20 eeuwen lang wordt de blijde boodschap verkondigd, naar oost en west, naar noord en zuid. Aan blank en bruin, geel en zwart. Zij, die zich geroepen gevoelden tot dit werk en uiteraard is dit een taak, waaraan iedere Christen zijn krachten dient te wijden, in welke vorm dan ook zij die de heidenen tegemoet trokken genoten in vele gevallen de steun van het „thuisfront", want ook voor deze arbeid is geld nodig. Daar wijst men ons op in de hal van de school waar een op mars zijnde missionaris zegt: „Ik houd er de moed wel in, als jullie mij maar niet in de steek laten". Nu, de Missie weet zich alom door navolgingen van Christus ge schraagd. De MLssietentoonstelling er vaart dat wederom: aan het vasteland heeft men rijkelijk willen bijdragen en ook de Texelaars zullen dit goede voor beeld zeker volgen, waar zij weten daar mede een daad te doen, die welbehagen vindt in de ogen van Hem, Die als eerste Zendeling de in zinkende toestand ver kerende wereld te hulp kwam. Door de kracht, die Zijn geest ons schenkt wordt het werk voortgezet tot aan de volein ding der wereld. Die wereld is groot en daarom zijn er vele missionarissen nodig en dus ook veel geld. Als wij aan de hand van de tentoon stelling nog eens met de neus op de schier alarmerende toestand in vele delen van de wereld worden gedrukt, beseffen wij, dat onze gave voor de Missie een blijk van dankbaarheid betekent jegens Hem, Die ons zo rijkelijk zegent. Vergelijkt U alleen maar eens onze ziekenhuizen, onze scholen en onze kerken met die van vele streken waarin de Missionarissen pionie ren. Wij kunnen daarbij de situatie, waaronder Pater Witte werkt, wel als een der vele voorbeelden nemen! In welk een luxe verkeren wij! Als wij de tentoonstelling bezoeken, gaan we onze gedachten verplaatsen naar het verre verleden naar 15001600, toen dappere Missionarissen in kleine bootjes een onbekende en onzekere toe komst tegemoet gingen: in die dagen zijn vele Missionarissen naar Zuid-Amerika getrokken. Daarvan krijgen wij een goed beeld in de Zuid-Amerika-stand. Hier zien wij o.a. een processie van kostbare beelden uit dat werelddeel. Dan gaan we naar Suriname, waar de Missie eveneens ziekenhuizen, kerken en scholen bouwde en de bevolking allerhande beroepen on derrichtte. India toont ons een mengel moes van rassen met als gevolg een chaos van godsdiensten. Doel: eenheid in Christus ook daar. In de stand van de Pauselijke Missie genootschappen wordt Afrika belicht met drie problemen: het communisme, de Islam en het Zwart-Wit- vraagstuk. Wij vinden hier meer dan levensgrote foto's van vier Pausen, die bepaalde encyclieken hebben uitgevaar digd. Alleszeggend is de eenvoudige zin „Als U niet ingrijpt gaat alles verloren". Het bijbehorende monster laat geen twij fel bestaan omtrent de bedoeling van een en ander. Zes Paters komen de tentoonstelling toelichten. U kunt er voorts allerlei fraaie siervoorwerpen zien en ook gebruiks voorwerpen en schoeisel, dat in den vreemde gedragen wordt. Er is een stand, waarin U diverse sie raden en kunstvoorwerpen kunt kopen. De prijzen zullen U zeker meevallen. Ook vragen wij Uw aandacht voor de boeken stand van de Missie. Ja, over deze arbeid en haar problemen is heel wat in de lite raire wereld gewrocht. Overigens: buiten de Missie om is op Texel en wel in de klassen van de kleu terschool en de St. Jozefschool heel wat materiaal verwerkt met het doel U een beeld te geven van wat de Missie beoogt. De kleuters uit de Molenstraat hebben onder leiding van de leerkrachten een keurig negerdorp uit klei en carton opge bouwd met kamelen, olifanten enz. Zelfs de moderne jeep ontbreekt niet. De Hol- lewalders hebben ettelijke vierkante me ters papier aangewend om deze tentoon stelling reliëf te geven in de vorm van allerlei fantasierijke, maar daarom niet minder sprekende schilderingen. Ten slotte is de tentoonstelling verluchtigd met bloemen en planten. De fancy-fair Niet verzuimd mag worden Uw aan dacht te vragen voor de fancy-fair, die dient om het financiële succes ten top te voeren. Te dien einde is het ruime school plein in een geïllumineerd lunapark he: schapen. Maandagavond waren kapelaj Suidgeest en zijn staf druk bezig om attributen in orde te brengen. Op allerli wijze kunnen de bezoekers zich van doi derdag af verdienstelijk maken, de stam houders hopen het niet éf te kunnen, behoeft niet bang te zijn van al d activiteiten te verdorsten, want oo daarin wordt voorzien door U harteli welkom te heten in de „thee"-schenkerj waar U alles, behalve thee, kunt beste len. Gaat dan heennaar de Hollewal weg, zet weer eens een stap op de eersi etappe naar het hart van de heidenen: i missionarissen zullen de reis dan we des te spoediger kunnen voortzetten, t heil van de volkeren, die nog in duist* nis wandelen maar voor wie het gro Licht eveneens verschenen is. De tentoonstelling duurt tot zondag avond. „KLEIN TONEEL" IN GROTE STIJI Morgenavond komt de toneelverenigii „Klein Toneel", Oudeschild, voor i tweede maal naar Den Burg met h successtuk „Schorpioenen en miljoenen De eerste opvoering werd een daverej succes en het bestuur hoopt dan ook, d de zaal ditmaal tot de laatste plaats b zet zal zijn. Wederom zal met een gezell bal worden besloten. MIDDENSTANDSDIPLOMA'S Het middenstandsdiploma werd b haald door J. Witte, ,,'s Hertogenbosci W. Witte, De Zes, en R. Witte, Nieuw weg, Oudeschild. J. Witte kwam met ei gemiddelde van 9 uit de bus (54 punte: Het trio werd opgeleid door de heer I B. Riteco. OUD-TEXELAAR JVC-PRAESES De heer C. E. Gottschal, voormal( hoofd der school te Den Hoorn, we door de leden van de Julianadorper voe balvereniging JVC tot voorzitter g kozen. HALVE EEUW GELEDEN Uit de Texelaar van zondag 5 juli 190 Oosterend, 3 juli 1908: Zeker nimmer tevoren heeft de kern zooveel straatmuziek gegeven als dit jai Overigens is er hier van kramen, blokki enz. niet meer te bespeuren, terwijl i van een draaimolen al in tal van jart niets te zien was. K.L.M. VERVOERDE BONT ALLERL De Afdeling Passagiersverzorging v; de K.L.M. voert soms zeer bijzondere q drachten uit met betrekking tot de ma: tijden van passagiers, zoals bepaal dieëten, speciaal bereide maaltijden e Maar momenteel zit men bij de K.L. echt een beetje met de handen in b haar ten aanzien van het voedsel v twee passagiers, die de maatschappij bi nenkort van Buenos Aires naar Tel A\ krijgt te vervoeren. Dit zijn n.l. tw grote miereneters, die in het vrachtru van de DC-7C vliegtuigen worden onde gebracht. Mieren zullen ze niet te et krijgen; dat schijnt trouwens in dien tuinen waar deze dieren gehouden W( den, ook niet hun voedsel te zijn. K.L.M. gaat het eens proberen met dik melk en een geklutst eitje. Het problei is nog hoe het dier deze voeding ondi weg toe te dienen. De miereneters zuli op hun lange vliegtocht vergezeld \v< den door twee tapirs. Een ander project dat de afdeling di renvervoer van de K.L.M. momenteel b studeert, is het vervoer van 75 schap in één vrachtvliegtuig van New Yc naar Ankara. Men wil n.l. trachten dieren „dubbeldeks" te vervoeren do twee lagen van hokken in het vliegtt aan te brengen. Het vervoer van dieren en bepaal goederen levert voor de K.L.M. dus eens peroblmen op. Zo was het transf» van 1.500 kg vers gekoeld vlees elke we gedurende de laatste maanden t Buenos Aires naar Zürich een aangej genheid die de nodige zorg vereiste. B vlees moest n.l. vervoerd worden bij e temperatuur van ten hoogste 2 gr. C.I enkele tienduizenden kg. vlees kwam m goede toestand in Zürich aan. Hetzelfde gold voor een veel klein transport mond- en klauwzeer vatf c'at zo snel mogelijk met lijnmachii van de Kl.M. van Parijs naar Cambo< moest worden gevlogen. Onderweg mö het koelende ijs driemaal worden v< v erst. De K.L.M. kan nu op alle typen V keersvliegtuigen, die zij in dienst he« vogels vervoeren. Tot dusver was 1 slechts met een beperkt aantal typen b geval. Dit heeft onmiddellijk reeds I gevolg gehad, dat onlangs in 42 verscb pingen 80.000 vogels van Singapore ni Europa' werden gevlogen.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 2