9' roen /wa in het harL, Worden in Eierlandse Gat zeehonden door een vijandelijke waterbewoner belaagd Zijn de aangespoelde zeehonden zijn slachtoffer ATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7271 COURANT itgove N.V. v.h. Langeveld de Rooij oekhandel Drukkerij Bibliotheek len Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm nqe zeehond wordt grootqehracht met vispapje, bereid in een moderne mixer en toegediend via een slang, welke onder druk staat. Hier allereerst een tip voor al onze (betalende) abonnees: Hangt U tijdens de ertocht van Texel naar Vlieland niet al te ver over de rand van motorboot „De emeeuw", want uit dat lieflijk kabbelende water, dat Eierlandse Gat heet, ineens de griezelig grote kop opduiken van een hoogst-kwaadaardig wezen. n soort monster van Loch-Ness? Misschien is-ie wel ééns zo gevaarlijk. Daar >emt namelijk een bijzonder grote zeehond rond, behorende tot de familie der ijze zeehonden, dieren die twee-en-een-halve meter lang kunnen worden. schoot de zeehond door het zilte nat. Bad gasten haalden gauw hun camera's te voorschijn om dit exclusieve tafereeltje vast te leggen. Een vol kwartier bleef Phoca jongleren, maar toen was het ook helemaal sloes. Ze waggelde het water uit en zocht het miniatuur strandje op om daar in het milde zonnetje een uiltje te gaan knappen. Mevr. De Haan, geheel op de hand van de pers, probeerde ter wille van een plaatje Phoca met een boven maatse haring om te kopen en tot een duik in de vijver te verleiden, maar het dier sloeg niet door en het langzaam op spleetjes zetten der oogleden bleek de eni ge concessie, die we die middag van haar konden lospeuteren. Nu hadden we niet alle kaarten op „Phoca" gezet: de heer De Haan was naar de schuur gestapt (of moeten we het zijn laboratorium noemen?) om wat ingrediënten bijeen te zoeken voor het menue van de nieuwste aanwinst: een zeehondje van nog geen maand oud. Dit diertje is thans aan de gemalen vis toe. Om die vis te malen heeft het Museum een moderne mixer aangeschaft. Het werkt snel en prima. Ofschoon.... het kleine zeehondje nogal tegenstrippelt als de slang in zijn bek wordt geduwd. Het echtpaar De Haan moet dan ook in z'n geheel in touw komen om de jongste spruit in het gelid te krijgen en te hou den. Intussen hebben de badgasten van de week is de tienduizendste bezoe ker genoteerd volop de tijd om Leica's, Clicks en Clacks in te stellen. Ze hebben de laatste tijd in het Museum weer heel wat te stellen gehad met jonge zeehond jes. Het diertje, dat nu nog leeft en 't denkelijk wel zal halen ook, is afkomstig van het Terschellinger strand. Een bad gast had het diertje, dat waarschijnlijk de moeder was kwijt geraakt, naar het bio logische station te Oosterend (Terschel ling) gebracht. Je zou zeggen: aan het juiste adres! Maar de bioloog had zoveel goeds gehoord over de opvoedingstech niek, welke door het echtpaar De Haan op Texel werd toegepast, dat hij een tele foontje naar het Gouden Boltje aanvroeg. De volgende dag begon het diertje aan zijn drie-eilandentrip: tussen Terschelling en Vlieland overstappen op de Vlielandse boot. Met een auto van Hofstra naar de Vliehors vervolgens overladen op ,,De Zeemeeuw" en na nog eens in een TESO- bus te hebben gereisd, kwam het zee hondje in de jeep van de heer De Haan terecht, die de laatste etappe naar het pleeghuis voor z'n rekening nam. Dat was op 17 juli j.l. en nu is het diertje al weer helemaal in zijn eigen vijvertje ge wend. Het zoekt bij tijd en wijle het zon netje op en trekt zich verder van kind noch kraai iets aan. Momenteel zouden er zelfs drie zeehondjes kunnen liggen te Maar voor zeehonden, hoe groot ook, hoef je toch niet bang te zijn?" horen j al opmerken. Nou, vraagt U dat dan lar aan de gewone inlandse zeehond ant die grote grijze hoort thuis op de irne-eilanden, die even ten zuidwesten Schotland in de Noordzee liggen), e grote grijze engerd heeft alles van de anibalen overgenomen: hij loert op einere soorten zeehonden en maakt ze ^dogenloos af. Bewijzen? Nu en dan nt U langs het strand de cadavers van ehondcn aantreffen, die de sporen ver- ïen van een zeer ellendig einde: de p is half afgevreten. Reeds jaren geleden werd die kwaad- rdige zeehond waargenomen door de G. de Haan, directeur van Texel's iiseurn. Ook de bemanning van „De emeeuw", de gebroeders Boon, heeft t gevaarlijke dier al verschillende ma- in het vizier gehad. Konden we die zeehond maar te pak- n krijgen! Maar hij is een perfecte 'emmer en blijft liefst uit de buurt n de mensen, van wier kant hij op zijn urt ook al geen vriendschap verwacht. Het feit, dat de laatste jaren nog al ns een jong zeehondje moederziel op 't and wordt aangetroffen, wijst stellig k op de aanwezigheid van de zeehon- njager. Misschien hebben we het dus om zo te ggen aan dat monster of hoe U hem emen wilt, te danken, dat Texels Mu- um de trotse bezitter is van de levens- je „Phoca", die op 1 juli zijn derde rjaardag heeft gevierd en die dag met n extra portie haring is verrast! nPhoca" maakt het best of wéér best, int de laatste tijd was ze aan de sukkel raakt. Het menue stond mevrouw niet ier aan, het dier tierde niet meer en t reageerde maar zo zo op de roep van 6vr. De Haan, die ettelijke keren per g een partijtje haring in de vijver :rpt. Omdat ze Phoca van kindsbeen kennen, want ze was maar enkele da- n oud, toen de familie De Haan-Lange- ld haar adopteerde, wisten ze, dat het t écht ziek was. Nee, het waren geen dien van „ik lust van mijn leven geen ringen meer, geef mij maar zalm". O e, zo is Phoca niet. Daarom werd die narts H. de Boer er bij gehaald en die nstateerde, dat Phoca aan longworm ïd. Zoals U weet gaan heel wat zee fden door longworm het hoekje voor- dig om. Daarom werd de injectienaald voorschijn gehaald en moest Phoca iemaal even héél flink zijn. Van de week hebben we Phoca na vele anden weer eens ontmoet en het dier s juist uitgelaten-druk door de vijver n het roeien. Nee, het was geen roeien, ar vliegen: als een vliegende vis zonnen, maar twee nagekomen inzendin gen werden geen succes. Een op het Wes terslag gevonden exemplaar (een vondst van de bereden politie) verkeerde in zulk een slechte conditie, dat het reeds na vier dagen de laatste adem uitblies. Het diertje was al totaal verhongerd toen het gevonden werd. Het zat bovendien let terlijk onder de luizen en een dikke laag stookolie Nummer drie was afkomstig van het strand bij Callantsoog. De vinder had het diertje overgedaan aan de directeur van het Zoölogisch Station te Den Helder, maar die zat er nogal mee in zijn maag. De Texelse relatie was terstond bereid het dier te adopteren, maar ook dat liep na vier dagen op een grondig fiasco uit. Momenteel wordt verder in Harlingen een klein zeehondje vertroeteld door een dame, die als dierenbeschermster reeds de bekende lauweren verdiend heeft. Zij wilde de verzorging beslist zelf op zich nemen, maar zat wel met de vraag hoe je zo'n dier voor je kan winnen. Wat mag ie wel en wat kan 'm de das om doen?? Een briefje naar Texel en vandaar kwam het verlangde recept. Bij Harlingen zijn de laatste tijd trouwens meer zeehondjes aangetroffen. Doorgaans worden ze door een voorbijganger, die ook niet weet wat hij er mee aan moet, uit hun lijden ver lost. 15.000 haringen Een gezonde, volwassen zeehond ver orbert dagelijks veertig haringen Phoca zal eind 1958 dus z'n 15.000ste visje naar binnen slikken. Het menue wordt afge wisseld door horsmakreel en bot. In een zeer grote vijver, die eigenlijk gebouwd is voor bruinvissen, zwemt regelmatig een school horsmakrelen rond. Die worden er uitgehengeld en aan Phoca toevertrouwd. Van de week dacht een gast, dat hij met een andere zeehond te doen had: Phoca wisselt namelijk ieder jaar van pels. Momenteel is ze in een grijs-zwart pakje gehuld. Een dametje om door een ringetje te halen. Tegelijkertijd echter 'n dametje, dat U beslist niet zonder hand schoenen moet aanpakken, want toen de heer De Haan vlak bij haar ging staan en haar aanmoedigde tot een duik in de vijver begon ze kwaadaardig te grommen. Ze staat haar mannetje! Toch zou ze, in vrijheid gesteld, beslist heel gauw het slachtoffer van een stroper kunnen wor den omdat ze de mens niet schuwt. Hoe kan het anders: iedereen fluistert haar lieve woordjes toe en het voedsel wordt haar uit mensenhand toegeworpen! Het is dus een gelukkige omstandigheid, dat Phoca ogenschijnlijk geen heimwee heeft naar de vrije natuur. Herstellingsoord Achter het Museum staat in het bos een bord, waarop de heer Hans Kievits geschilderd heeft „Herstellingsoord voor \ogels". In dit oord zijn vogels onderge bracht, die „vielen" als slachtoffer van de techniek: er lopen drie vleugellamme stormmeeuwen rond, een vleugellamme kapmeeuw en een zilvermeeuw, die z'n wieken zelfs moest laten amputeren. Allemaal vogels, die tegen telefoondra den zijn gebotst. Verder stapt er een Jan van Gent rond, die een half jaar ge leden als olie-slachtoffer werd binnen gedragen. De vogel zou op het strand zijn verhongerd en door de zilvermeeuwen zijn belaagd als de heer De Haan hem niet tijdig in bescherming had genomen. De Jan van Gent werd grondig gereinigd en regelmatig gevoed. Om de vetklier te activeren wordt-ie iedere dag gedouched. Die gaat straks weer naar de kust terug om te zien of ze 'm in de Jan van Gen tenkolonie, ergens aan de Engelse krijt- kust willen accepteren. De vogel is weer kerngezond en hij heeft bepaald geen maagkwaal, want een toegeworpen ha ring was al „binnen" voor wij de sluiter van onze camera hoorden klikken. Bijzonder geval Een bijzonder geval was die jonge zil vermeeuw, die met een doorgroeiende snavel ter wereld was gekomen. Door deze afwijking was het dier niet meer in staat om voedsel tot zich te nemen. De heer De Haan redde het dier van de hongerdood door de snavel in te korten. Voorts zit er een torenvalk nieuwe krachten te verzamelen. Het dier was 'n deel van zijn staart kwijt geraakt en kon daardoor de muizenjacht niet meer be oefenen, want daartoe moet zo'n valk hoog in de lucht kunnen wiekelen, waar bij hij gebruik maakt van zijn staart. Deze valk had bij de muizen niet de minste kans van slagen. De valk vond asiel in het Museum, waar aanvankelijk het probleem „hoe komen we aan mui zen" opdook. Totdat een kat jongen kreeg en poeslief nu regelmatig zorgt voor de aanvoer van muizen! En zo is daar in ons Texelse Museum altijd leven en beweging. Leven en be weging ook in de grote zaal, waar een ijverig bijenvolk van vroeg tot laat de voorraad honing uitbreidt. De bijen heb ben in een glazen ruimte een raat ge bouwd en de bezoekers kunnen de bijen nu zien binnen komen en tot aan de raat volgen. Vooral bij gunstig vliegweer kunt U de groeiende voorraad honing, de lar ven en de eitjes goed waarnemen. Elders is een home gebouwd voor de bekende (Texelse) mierenleeuw, een reptiel, dat mieren in de luren legt en vervolgens soldaat maakt. Grote belangstelling bestaat er ook BUREAU VOLKSHUISVESTING De Burgemeester van Texel maakt be kend dat vanaf 4 augustus tot en met 23 augustus het bureau voor de volkshuis vesting gesloten zal zijn. De uitbetaling aan ramp- en oorlogs slachtoffers zal normaal doorgang vinden. Texel, 2 augustus 1958. De Burgemeester voornoemd, C. H. Roeper, l.-b. KLEREN UIT BADHOKJE GESTOLEN In de nacht van donderdag op vrijdag heeft iemand vorige week alle kleren ge stolen, welke zich in een badhokje aan het strand bij de voormalige Noordbatte rij bevonden. De gedupeerde Duitse fami lie verklaarde, dat er voor ruim 400, entvreemd is. De badgasten zijn tegen diefstal verzekerd. De dader heeft het dak van het bad hokje losgewrongen en is vervolgens naar binnen geklauterd. De Duitse gasten ont dekten de diefstal de volgende ochtend. Zij stelden zich ogenblikkelijk in ver binding met de politie, maar deze heeft tot dusver de dader niet kunnen vinden. Het hokje maakt deel uit van een serie van vijf, eigendom van de heer M. de Graaf, De Cocksdorp. Het zijn nieuwe gebouwtjes, alle voorzien van een dege lijk slot. De dief heeft echter een andere tactiek toegepast: dergelijke gebouwtjes zijn uitneembaar, omdat ze ieder seizoen weer afgebroken moeten worden en hier door was het blijkbaar mogelijk om het dak los te wringen. Wandelend door duin en langs strand kan men om de haverklap kleding van baders aantreffen. Men weet, dat op Texel practisch niet gestolen wordt. Dit wordt de gasten ook steeds door de eilandbewoners met de hand op het hart verzekerd. Bovenstaand feit bewijst ech ter, dat die stelling niet helemaal op gaat. Het is jammer, maar gelukkig geldt een gewaarschuwd man voor twee! HEDENAVOND ZUIDEMA-RACE Vanavond zal te De Cocksdorp de be kende Zuidema-race worden gehouden. De senioren, die om acht uur starten, moeten 15 ronden van drie kilometer af leggen. Vorig jaar werd deze wedstrijd gewonnen door J. Zuidewind, die er 1 uur en 4 minuten over deed. Dat bete kende dus een gemiddelde van 43 km per uur, wat een prachtige prestatie is en te vens getuigt van de grote spanning, die dit wielerevenement, het eerste van het seizoen op ons eiland te weeg bracht. Ook vanavond zal het aan de nodige spanning stellig niet ontbreken, want wij hebben al verscheidene Texelaars ernstig zien trainen. Om zeven uur starten de junioren (van 14-16 jaar) voor een wedstrijd van drie ronden. Vorig jaar werd A. de Boer num mer één. Wie een premie beschikbaar willen stellen, eventueel in de vorm van een waardebon, gelieve dit te melden aan de heer Zuidema, tel. 256, De Cocksdorp. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 2 augustus Den Burg, r.-k. school, 2-6 en 7.30-10.30 uur Missietentoonstelling. De Cocksdorp, Zuidema-race. Den Burg, paardenkeuring. Zondag 3 augustus Den Burg, r.-k. school, 11-1, 2.30-6 en 7 30-10.30 uur Missietentoonstelling. De Cocksdorp, strandfeest, schatgraverij. Dinsdag 5 augustus Den Burg, lampionoptocht m.m.v. het Kon. Texels Fanfarekorps. Den Burg, Wezentuin, Langedijker Cabaret. Woensdag 6 augustus Den Burg, „Oranjeboom", 4 uur Poppen kastvoorstelling. Donderdag 7 augustus Den Burg, „Oranjeboom", 8 uur „De Duinkanters" voeren op „En de bossen zingen hun lied". Vrijdag 8 augustus Den Burg, „Oranjeboom", Texelfilm. Den Burg, „Wezentuin", gezamenlijk con cert Texelse koren en korpsen o.l.v. de heer U. Bousma. Dagelijks te bezoeken: Tentoonstelling „Walvissen" in „De Ver gulde Kikkert" te Den Burg. Texel's Museum, Westermient. Texelse Oudheidskamer, Den Burg. (Maandagochtend en woensdagavond de monstraties kantklossen en spinnen). voor de aquaria, waarin allerlei zeebe woners rondzwemmen of rondstappen. Een griezelig-grote Noordzeekreeft en fantastisch mooie zee-anemonen. Voorts genieten de diorama's met op gezette vogels de aandacht, evenals de herinneringen aan een vervlogen verle: den: aan de ijstijd en daarna toen ook op Texelmammoeten, bisons, neus hoorns en reuzenherten leefden. De be wijzen daarvan vormen de vondsten in de Waddenzee, waaruit vissers o.a. been deren van de mammoet hebben opgevist. Ook werd eens zo'n skeletonderdeel op het strand bij paal 8 aangetroffen. Tenslotte maken wij gaarne nog de op merking, dat het Museum de aanbieding van waardevolle vondsten steeds op hoge prijs stelt! BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 25 tot en met 31 juli 1958 Geboren: Warlina Katharina, dochter van Gerrit Visser en Willemina Ooster hof; Pau Menno, zv. Tjark Vos en Emmy Wiegel; Klaas, zv. Johannes C. de Ridder en Louise C. Vermeulen; Wilhelmus An- thonius Maria, zv. Jacobus J. Bakker en Maria J. C. van Leeuwen. Ondertrouwd: P. H. de Jong en J. van Boven. Getrouwd: J. C. Boersen en G. J. de Wit; C. v.d. Knaap en C. J. Dietvorst. INGEKOMEN PERSONEN P. Breen, van Haarlem, Denys van Huilenlaan 20 naar Den Burg, Prof. Keesomlaan 11; H. F. Mulder, van Den Helder, Buitenhaven 5 naar H 131; C. M. A. Reij van Bergen N.H., Oude Prinsweg 15 naar Den Burg, Weststraat 10; A. M. Timmer, van Hoogkarspel, Streekweg 232, naar Den Burg, Wiüielminalaan 45; P. M. Vlessing, van Amsterdam, Willem Pijperstraat 73hs naar De Koog, K 83b; S. de Lange (en gezin) van Rotterdam, Secretariestraat 24 naar Den Burg, Prof. Keesomlaan 15. ER WAS EEN MEISJE LOOS „Daar was laatst een meisje loos, ze wou gaan varen". Deze geschiedenis heeft zich thans herhaald, want een 22- jarig meisje uit Düsseldorf vertelde aan de gastvrouw, mevr. de wed. Vlaming- De Vries, „Ons Nestje", Oosterend, dat zij zou gaan varen. Met een garnalen- visser, of met een boot naar Vlieland, 's Avonds zou ze terugkeren. Maar ze kwam niet. Dit veroorzaakte enige on gerustheid, want haar bagage stond nog in het Texelse pension. De Texelse politie werd ingeschakeld en die nam op haar beurt contact op met Interpol. Om allen gerust te stellen; het meisje is boven water: woensdag, zes dagen na haar vertrek uit Oosterend, kreeg mevr. Vlaming een brief van haar uit Duits land met het verzoek de bagage op te willen sturen. Het pensiongeld was inge sloten. Overigens: ze is die dag niet met een garnalenvisser op de woelige baren aan het dobberen geraakt en evenmin heeft men haar op „De Zeemeeuw" mogen be groeten. Hoogstwaarschijnlijk is het meisje die dag met de boot naar Den Helder gereisd. Of zij in geldmoeilijkhe- den was komen te verkeren? Dit laatste is niet onmogelijk. WANDELTOCHT OVER TEXEL De Helderse wandelsportvereniging „De Duinkanters" is voornemens om op zondag 17 augustus in samenwerking met de V.V.V. „Texel" een wandeltocht te organiseren over afstanden van 10 - 25 km. Er zal bij het Dorpshuis aan de Burgwal te Den Burg worden gestart. Zie uitvoeriger mededelingen op de raam biljetten. RUNDVEE-FOKVEEDAG OP WOENSDAG 17 SEPTEMBER Evenals 4 jaren geleden zal ook dit najaar een fokveedag worden gehouden, welke wordt georganiseerd door de Rundveefokvereniging „Texel" en de Vereniging voor Kunstmatige Insemi natie „Texel". Reeds geruime tijd zijn de besturen van de beide organiserende verenigingen be zig maatregelen te treffen deze, voor de rundveehouders zo belangrijke dag, zo goed mogelijk te doen slagen. Zo hebben reeds een aantal commissie, gevormd uit de leden van de rundvee- iokvereniging, alle bij de fokvereniging aangesloten bedrijven bezocht om in overleg met de eigenaar de dieren uit te zoeken, die voor inzending naar de fok veedag in aanmerking komen. Het resultaat van deze rondgang is geweest dat ongeveer 300 dieren voor de keuring zijn aangegeven, zodat, voor wat betreft de aanvoer, de dag nu reeds als geslaagd kan worden beschouwd. Ook ditmaal zullen, evenals voorgaan de keren, een aantal zeer deskundige rundveekenners van elders worden ver zocht de aangevoerde dieren te beoorde len. Voor iedere rubriek, in totaal zullen de aangevoerde dieren in een 25-tal ru brieken worden beoordeeld, zullen aan de drie hoogst geplaatste dieren geldprijzen worden toegekend, terwijl aan het beste dier van iedere rubriek bovendien een medaille zal worden uitgeloofd Een wisselbeker, uitgeloofd door de Coöp. Aankoopvereniging „Texel", die thans in het bezit is van de heer W. Kik kert, zal ook ditmaal een door velen be geerde trofee zijn en ongetwijfeld zullen velen van onze fokkers hun beste beentje voorzetten en hun dieren in zo goed mo gelijke conditie en zo verzorgd mogelijk ter keuring aanvoeren. Verder zijn van verschillende zijden toezeggingen gedaan om een medaiile be schikbaar te stellen. Mochten er organi saties, firma's of particulieren zijn, die op deze van hun belangstelling voor deze vierjaarlijkse fokveedag blijk willen ge ven, dan kunnen zij dit doen door zich in verbinding te stellen met één der be stuursleden van de organiserende vereni gingen. Medewerking op deze wijze wordt uiteraard bijzonder op prijs gesteld

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1