Cjrom '2wartsjexels in het harL, 55 jaar in de liuweLijksboot Texel toonde kerncollectie veulens en merriën OENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 72e JAARGANG No. 7272 TEXELSE» COURANT [tgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij >ekhandel Drukkerij Bibliotheek ;n Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart, -f 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Morgen, donderdag 7 augustus, hoopt t echtpaar D. Roeper en C. Roeper- ialder, Schoonoordweg 8, Den Burg, n 55-jarig huwelijksfeest te vieren. De ■uid werd geboren op 17 oktober 1878 wordt dus over een paard maandjes •htig jaar, haar man is van 28 oktober 77 en wordt dus 81. Beiden zijn nog er kras en daarom hebben wij al gezegd fog even volhouden, dan kunnen wij wagen van een diamanten paar aan de hoonoordweg! Het is toch wel een zeer grote bijzon- rheid, dat de heer Roeper noch zijn ouw ooit wegens ziekte het bed hebben oeten houden. De bruid is in Oosterend geboren, in de uetebuurt. Ze heeft voor haar trouwen jf jaar bij de familie Jac. Bakker in rgen gediend. Tot 1901. In die tijd aren de dienstboden bij zomerdag al om ilf vier present. Er viel op en om de «rderij veel meer te doen voor hen dan jenwoordig, want de melk werd ter aatse tot allerhande zuivelprodukten rwerkt en in die dagen had je nog niet beschikking over ontromers. Ook lp je de wagens hooi lossen en in de mmertijd hield je, samen met je me- ouw, de wacht bij de schapen! De heer des huizes is in Waalenburg boren. Het huisje is al lang van de art en het bijbehorende schuurtje werd dens de beschieting vanuit Ongeren or de Duitsers vernield. Hij was de enige zoon van Jan Dirkszn. :per. Dat „Dirkszn" was geen over- dige aanduiding, want in die dagen wa- t er zes Jan Roeper's op het eiland, 'ee hunner de heer Roeper, die ins in de „Gollards Stichting" ver- ift en de heer Roeper van de Waalder- aat, zijn van dat sextet nog in leven. Vader Roeper was landarbeider in losse ;nst. Zodoende heeft de bruidegom Yerse lagere scholen bezocht: drie jaar te Oudeschild, later nog een poosje in ud-Eierland. Vader werkte n.l. resp. op irakenstein" en op „Dordrecht". Dirk is nog geen 13 jaar oud toen hij op het id an het werk gezet werd. Van 6 tot voor een kwartje per dag. Een vol- issene verdiende één gulden der dag. igelijks arriveerde een zekere Smit uit Cocksdorp op „Dordrecht" om er als ggelder aan de slag te gaan. Van no- mber tot maart bedroeg het loon 80 nt )er dag. Dirk voelde wel, dat de rarische sector weinig perspectief od en daarom koos hij de zee. Hij yam op de kustvaarder TX 163 van hipper Jaap Bakker („Jaap van de tap" noemden ze hem). Als derde man rdiende hij een gulden perweek, tar hij was tevens in de kost bij z'n Tkgever. In 1893 voer hij bij schipper ïes Bremer van de TX 176. In die dagen emelde de zee van de vis. De prijs was ag, maar de enorme vangsten maakten t goed. Ze vingen dagelijks door el- ar voor 186,vis, die door een sde schuit iedere dag naar de Helderse slag werd vervoerd. Allengs verliep de visserij echter en en er een baantje vrijkwam bij de Ne- irlandse Spoorwegen te Haarlem solli eerde Dirk maar eens op goed geluk, j kreeg die baan en werd op een trac- ment van 130 cent per dag als arbeider de spoorwegen aangesteld. Dat was in 02 Om de zondag had je een vrije dag. a één jaar kreeg hij reeds zijn vaste nstelling. In 1903 heeft Dirk enige uren et de armen over elkaar gezeten: er •rd gestaakt. Er werd een onderzoek gesteld naar de aanleiding en men Yam toen tot de conclusie, dat de werk- den te lang en de lonen te laag waren. 1916 was hij lid geworden van de Bond lond van Vervoerspersoneel) Velen tra- n in die dagen toe. Op aandrang van welbespraakte Klerekoper, die be- gde „Geef mij 20.000 aangesloten leden de Bond zal U een menswaardig be- aan verzekeren"? Ja, zet U dat vooral de krant, want wat heb ik veel aan de and te danken, meneer!" In 1921 werd de heer Roeper afgekeurd >or de dienst bij de spoorwegen. Hij had .VOORZICHTIGHEID GEEFT MEER VEILIGHEID!" it er vandaag eens op, VOETGANGERS volkomen node- os op de rijweg lopen. Ook dat is on- >orzichtig, want tien tegen één, dat voertuigbestuurder de handen vol 1 hebben om die voetgangers te ont ijken. MaarU zult ook tot de ïtdekking komen, dat niet iedere oetganger zo onvoorzichtig loopt. een zeer ernstige oogontsteking gekregen, waardoor hij tenslotte het licht uit het aangetaste oog verloor. In 1925 vestigde het echtpaar Roeper zich weer op Texel. Tot 1951 woonden ze aan De Waal. Hij heeft daar op het land gewerkt, o.a. bij de heer Looi, „Tienhoven" en op zee. Vier weken voer hij op een schuit, toen men met een tekort aan bemanningsleden zat wegens ziekte. Zijn hart ging altijd weer sneller kloppen als-ie op het dek stond. Maar mevrouw Roeper had hem liever op het land. „Die ene keer ging-ie hals over kop naar boord, toen-ie een zieke moest vervangen. Hij wist, dat ik daar niets voor voelde, enfin, ik heb hem niet eens goeie dag willen zeggen!" Maar toen hij met een dikke portemonnaie terugkeerde was ze toch weer hoog in de wolken ook!! Tot z'n 78ste is de heer Roe per steeds actief geweest, d.w.z. hij hielp een handje als men met een tekort aan personeel te kampen had. Zoals opgemerkt loopt de heer Roeper zeer hoog met zijn Bond. Hij toont ons de zilveren medaille, die ze hem toekenden ter gelegenheid van zijn 25-jarig lidmaat schap en de gouden speld, waarmee hij ter gelegenheid van zijn 40-jarig lidmaat schap verrast werd. Er behoorde een oorkonde bij. „Ik blijf lid tot m'n dood toe", verzekerde hij ons. Gaarne besluiten we met de wens, dat de 7de augustus voor het echtpaar Roe per een onvergetelijke dag zal worden, een dag waaraan zij nog vele jaren met genoegen terug zullen denken. BRIDGEN Aan de tweede Zomerdrive, gehouden in Hotel „De Lindeeboom-Texel" namen 17 paren deel, waarvan het merendeel gasten. De prijzen werden gewonnen door: A: 1. Echtpaar Enuma 481/» pnt. 2. Echtpaar Borghaus 48 pnt. 3. Echtpaar Zurcher 46V2 pnt. B: 1. Echtpaar Von Vondel 52V« pnt. 2. Echtpaar Slort 42 pnt. 3V2. mw. Landaal-dhr. Hopman 35V2 pnt. 3V2, Gebr. van Sambeek 35V2 pnt. De volgene drive wordt gehouden op 13 augustus a.s. weer in Hotel „De Lin- deboom-Texel". TEGEN STA IN DE WEG GEBOTST We hebben al eens geschreven, dat de verkeersborden bij „De Lindeboom- Texel" nu niet bepaald op een gunstige plaats staan. Dit bleek ook zaterdagmid dag, toen een bestuurder van een over- kantse auto, nogal gehinderd door het zonnetje, pardoes tegen een der op een paal geplaatste borden reed. Het bord sneuvelde, terwijl de auto behoorlijke schade kreeg. ERNSTIGE FINANCIËLE SCHADE DOOR DE ROTKREUPEL In het maandblad van de gezamenlijke coöperaties „Ons Contact" lazen wij het volgende: Alvorens onze gebruikelijke medede lingen te doen, willen we eerst eens iets proberen te schrijven over een probleem, dat ons al tijden „hoog" zit en waar in feite heel schapenhoudend Texel de dupe van wordt, of al is, het rotkreupel. J.l. dinsdag in Purmerend ging het evenals maandag daarvoor aan Den Burg slecht met de verkoop van de lammeren, en wat doe je dan, je loopt eens de koe markt op en probeert mensen te ontmoe ten, welke voorheen ook wel lammeren kochten en deze te animeren nu toch van de „gelegenheid" te profiteren, enz. De eerste de beste „klant", welke on dergetekende ontmoette gaf als antwoord vast geen „Texelaars" meer te kopen, omdat hij vorig jaar rotkreupel van het eiland had thuis gekregen. Een ander deelde ons mede in een Noord-Hollands Dagblad te hebben ge lezen, dat het op Texel heel erg is met rotkreupel. Een derde noemde een naam van een bekend fokbedrijf, dat door aankoop van Texelse schapen in de ziekte was gekomen. Men zei ons ronduit, dat we beter rot- kreupelvrije schapen konden verkopen, dan abortus-vrije koeien. Al met al geen opbeurende geluiden in Texelse oren, terwijl bij ons de vraag naar voren komt of momenteel de „goede het niet met de kwade moet ontgelden" en de vrees voor rotkreupel er aan mee werkt, dat de prijzen van het wolvee voor de weiderij nog slechter zijn dan wel nodig. Voeren wij als schapenhouders op Texel met een zekere struisvogelpolitiek? Is het nu zo'n schande om rotkreupel aan te geven? O.i. is een algehele aanpak van het rotkreupel nodig Niet kwakzalveren met een voerzakje in het land en nu en dan een schaap pakken, doch rechtaf allemaal behandelen en de zieke en gezonde dieren isoleren. Laten we het zoeken in samenwerking van de boeren. Elkander waarschuwen en er openlijk over spreken. De ambtenaren van de Vét. Hyg. Dienst kunnen ons dan adviseren en helpen, i.p.v. politie spelen. We weten met het bovenstaande zeker niet volledig te zijn geweest. Er moet ook o.i. zeer veel gebeuren, eer de naam van Texel ook op dit gebied weer gezond is. Het is ook niet onze bedoeling iemand op het „zere been" te trappen, doch we zijn er van overtuigd, dat we hier met elkander een ziekte dienen aan te pak ken, welke Texel al veel geld gekost heeft en nog veel meer kan gaan kosten. J. C. R. „De Jury is zeer tevreden over de kwaliteit van de nieuw in het stamboek ingeschreven paarden, de kwantiteit had echter groter kunnen zijn. De kwaliteit van het materiaal is vooruitgegaan en de ingeschreven merriën waren stuk voor stuk kwalitatief ruim stamboekwaardig", aldus vernamen wij na afloop van de zaterdagochtend te Den Burg gehouden officiële premiekeuring, uitgeschreven door de afdeling Noordholland der ver eniging tot bevordering van de land- bouwtuigpaardenfokkerij in Nederland. Al met al had de totale aanvoer van Texel wat groter kunnen zijn, mede ge zien de handelswaarde van de paarden. Immers, men verkoopt een geprimeerd dier gemakkelijker dan een ongeprimeerd exemplaar. Op het terrein van de heer P. Dros Nzn., gelegen aan de Schilderweg, hup pelden, trouw de moeder volgend, ver scheidene veulens rond. Ja, er is weer nieuw bloed wat perspectief opent voor de toekomst, niet waar. Het merendeel van de veulens waren afstammelingen van de succesvolle hengst „Triton". Wij spreken met opzet van het woord „suc cesvol" omdat twee jaar geleden grote te genslag in paardenfokkerskringen op Texel werd geleden door het feit dat de toenmalige hengst zeer in de verwachte prestaties tekort schoot. Dit moet de animo voor de fokkerij uiteraard ongun stig beïnvloeden. Thans trippelden er dus weer verscheidene veulens rond met toekomstverwachting, gezien de uitslag der keuring. Voor deelname was vereist dat de merries drie jaar of ouder zijn en staan ingeschreven in het hulpstamboek of in een der stamboeken van de V.L.N. Tenslotte werd ons er nog op gewe zen, dat het raadzaam is om de eensge zindheid onder de Texelse fokkers te bestendigen en het beschikbaar blijven van een voor dit fokgebied passend va- derdier. De keuring trok vrij veel belangstellen de paardenliefhebbers en paardenfokkers. Het weer hield zich vrij goed. Zoals be kend gold het hier een zuiver lokale pre miekeuring, zoals te Midden-Beemster, maar toch werd gesproken van een offi ciële premiekeuring omdat voor Texel als moeilijk bereikbaar gebied het predi kaat „officiéél" is toegestaan. Dit houdt dus in, dat bij het voldoen aan bepaalde eisen de dieren officiéél erkend kunnen worden. De ereprijzen De wisselbeker, aangeboden door de Coöp. Boerenleenbank voor de beste fok- merrie met veulen werd toegekend aan de heer Joh. Kikkert, Westergeest, fok ker-eigenaar. Solanda is een schimmel, bles. Dit dier verwierf een eerste premie met ster, officiëel en werd aangewezen voor deelname aan de Centrale Keuring te Opmeer. Deelname staat uiteraard vrij. De wisselbeker, aangeboden door de fa. J. Agter voor de beste 1- tot en met 3- jarige merrie, Gelders type, ging naar Wozina, fokker-eig. mej. E. Witte, Den De standaard door de VVV „Texel" aangeboden voor het beste veulen van de keuring werd gewonnen door de heer J. Plaatsman, De Waal, vader Triton, moe der dochter van Gordon. De Zuil, aange boden door „Eendracht" voor de beste 1-3-jarige merrie Gronings type was voor de heer J. de Visser, „Ceres" met Vitella, vader Jonker Hendrik, moeder Itella. De merrie verwierf de eerste premie, offici eel, plus uitnodiging tot deelname aan de centrale keuring te Opmeer. De beker, aangeboden door de Rotter- damsche Bank voor het best voortge brachte paard (hierbij werd o.a. gelet op het tenue van de monsterknecht en op het toilet van het paard zelf), deze beker ging eveneens naar „Ceres".' Premiewaardig verklaard werden de merrieveulens, Gelders type: Wendy van de fokker-eigenaar C. R. Keijser, De Waal; Petra '58 van de fokker-eigenaar Joh. Kikkert, Westergeest; het veulen van de fokker-eigenaar Jac. de Graaf, Den Hoorn; en Zemma, fokker-eigenaar de heer P. Dros, Oosterend. Dit viertal verwierf dus de officiële premie. 'Gronings type. Lokaal geprimeerd werden (premiewaardig): het veulen van de fokker-eigenaar N. A. Swaerts, Hoge- berg, van de fokker-eigenaar G. Rikken- berg, De Waal, en van de fokker-eigenaar J. Plaatsman, De Waal. In de rubriek 4-7-jarige stamboekmer- VAKANTIE-WONINGRUIL TEXEL-ZWEDEN Dominee C. H. van Rhijn, Hervormd predikant te Den Hoorn, heeft onlangs enige weken in een Zweedse pastorie ver toefd. hij had zijn Texelse pastorie ge ruild met een Zweedse predikant. Een Zweedse courant schreef naar aan leiding van deze internationale woning- ruil twee artikelen. Ze werden voor ons vertaald door mej. Joh. C van Esch, Wes- termient, die enige tijd in Zweden ge woond heeft. Hier volgt het eerste artikel: HOLLANDSE TOERISTEN BEZOEKEN LOCKNE (ZWEDEN) Op midzomerdag arriveerden in Angsta, Dominee C. H. van Rhijn met zijn vrouw J. J M. van Rhijn-van Houte, als ook Dominee Van Rhijns zwager, Burge meester J. L. Wentholten mevr. S. M. E. Wentholt-van Rhijn. Zij hebben hun resp. woonplaatsen op het eiland Texel en in Abbenbroek. Zij namen hun intrek in de Lockne-pastorie, waar zij 14 dagen hun stamlogies hadden. Maar het bijzon dere was, dat in de gezellige pastorie woning, noch gastheer, noch gastvrouw aanwezig waren om de van ver gekomen reizigers, waarvan drie nog nimmer Zwe den bezocht hadde^, te begroeten. Domi nee Smedberg had met zijn hele gezin Lockne en de pastoire juist verlaten om enkele weken te logeren in de Hollandse van Rhijns pastorie op het eiland Texel, met zijn tienduizend inwoners. De vindingrijke Dominee Smedberg, die voor alles een groot financier is, had dit gezellige arrangement met woningruil tussen de landen Holland en Zweden uit gekiend. Een klein praatuurtje met de vrolijke, blijde gasten is enkel maar aangenaam en geeft aan beide zijden een weinig kennis over de gewoontes van de bevolking, hun zeden en gebruiken. De tijd van aankomst hier was minder gelukkig. Het gold immers om zo vlug mogelijk voor het eigen huishouden, waaruit zij bestonden in hun vakantie hier, eten aan te schaffen Maar dat was makkelijker gezegd dan gedaan, want alle winkels, bakkerijen, kafees in de omstreken hadden het opschrift „stangt" gesloten. Dit woord was zodoende het eerste Zweedse woord, welke de reizigers daar leerden. (Behalve mevr. van Rhijn, die reeds eerder een weinig Zweeds geleerd had. Noot v.d. vert.). Doch met behulp van de overburen regelde zich het voedselvraagstuk vrij spoedig. Om te spreken over Holland mogen we weten dat het daar gedeeltelijk zo druk bebouwd en bewoond is, zodat er nauwe lijks nog een weinig lucht te vinden is tussen de huizen, zoals Burgemeester Wentholt zich uitdrukte. De sporen, welke de oorlog had nagelaten zijn ge heel weggenomen en de catastrophale overstroming voor enkele jaren terug, die het land in een zeer zware situatie stelde, is voor het grootste gedeelte weer her steld. De zoutwatervermengde aardopper vlakte voor de overstroming, draagt nu opnieuw rijke oogsten en de vooruitstre vende bevolking is in volle vaart bezig mogelijkheden te zoeken om nog meer nieuwe teeltgrond te winnen, niettegen staande de melkwinning meer dan rijk is. Vele mensen zijn teruggekeerd van de koloniën, maar in plaats daarvan zijn verschillende mensen geemigreerd o.a. naar Canada, Zuid-Amerika en meerdere andere delen der wereld. Volgens Dominee van Rhijn is er geen breuk in kerkelijke zin ontstaan tussen de voorheen Hollandse bezitting Indonesië en Holland. De missie-zendelingen zijn op hun post gebleven en hebben nog steeds hun betekenisvolle opgave, welke zij ook voordien in Indonesië uitoefenden. De Hollandse bevolking breidt zich zeer rien met veulen, Gelders type verwierf Solanda van de heer Kikkert dus een 1ste officiële premie met ster en „Opmeer"; 2de lokaal en opgenomen in het stam boek werd Treasy van de heer P. C. Hin, Spang, fokker de heer J. S. Smit, St. Anna Parochie; 3de lokaal werd Rieja, van de heer C. R. Keijser, De Waal, fok ker de heer C. Hogendoorn, Utrecht. Idem, Gronings type: Een 2de officiële premie voor Solieneke, van de eigenaar N. A. Swaerts, fokker de heer A. J. Swaerts; Texla, fokker-eigenaar J. de Visser, 1ste premie lokaal, opgenomen in het stamboek. 4-7-jarige stermerriën met veulen, Gelders type: een tweede officiële premie voor Rozina van de heer P. Dros, fokker de heer C. Kant, Heerhugowaard. 1-jarige merriën, Gelders type: een 2de premie lokaal, voor Wozina van fokker eigenaresse mej E. Witte. 2-jarige merriën, Gelders type: 1ste premie, officiëel, plus „Opmeer" voor Vitella, fokker-eig. J. de Visser; 2de pre mie, lokaal voor Vudica van fokker-eig. S. du Porto, De Waal. 3-jarige merriën, Gronings type: 1ste lokale premie Utosca, fokker-eig. S. van Egmond, en Ulanarja, fokker-eig. Jac. de Graaf, Den Hoorn. Beide zijn tevens op genomen in het stamboek. Een 2de lo kale premie was voor Utina, fokker-eig. C, J. Swaerts. Dit paard werd opgenomen in het hulpstamboek. Tenslotte werd Latima, fokker-eig. Jac. de Graaf, Den Hoorn, overgeschreven van Gronings naar Gelders type. haastig uit. En iemand heeft uitgerekend dat Holland over 25 jaar een bevolking zal hebben van vijftien miljoen, tegen 11 miljoen nu. Rotterdam heeft Europa's grootste haven en deze is de tweede in grootte van de wereld, maar de Hollan ders willen mettertijd zelfs New York overtreffen. Tankboten van honderddui zend ton kunnen daar passeren. En het scheepsverkeer is er ongehoord levendig. De gasten bewonderden de mooie na tuur van ons land met zijn prachtige kleuren en bossen. Als een bijzondere inslag in het natuurbeeld, bekeken onze bezoekers alle rode huizen en landhuisjes, die er zijn in Zweden, Deze Falu-rode verf gaat immers als een rode draad door het hele land (In zijn bagage op de terug reis, pakte de Burgemeester ook een stukje verfproef in de vorm van een plankje, dat geverfd is, doch met de ja ren verbleekt). Onze wegen zijn volgens onze gasten zeer slecht en als voorbeeld noemde het gezelschap de wegdelen Sundvall-Bracke. In Holland bestempelt men dit soort als wegen van de derde rang. De levensstan daard is er duur in Zweden volgens de vreemdelingen, vooral de groente en het fruit. De bediening in de kafees en be drijven kon wel wat soepeler zijn. Al wa ren er wel Zweden die voorkomender en gastvrijer werden, naarmate zij de gasten beter leerden kennen. De reizigers namen evenwel bijzondere prettige herinneringen met zich mee, toen zij het land in het hoge noorden verlieten om het weer te ruilen voor het veel mil dere klimaat van Holland. Deze dagen hebben de Hollanders echter het beste wat Jamtland kan schenken betreffende de weersomstandigheden leren kennen. Reinhold Hartelijke groeten. Neen, lieve lezers dit heeft niets te ma ken met grutten, „gröt" (Zweedse pap: stijf gekookte havermout of griesmeel met melk er overheen. Noot v.d. vert.), doch zo beëindigt men een brief in Hol land, wanneer men zijn hartelijke groeten wil zenden. Dat kan goed zijn om het te weten voor het geval men een vriend heeft of krijgt in het „klompenland". Hij die zijn lezers de groeten zendt is Dominee Gunnar Smedberg, Angsta. Die juist nu zijn gedachten verzamelt voor een Hollandse preek voor zondag, op het eiland Texel in Holland. Hoe Dominee Smedberg Hollandse Collega het heeft thuis in de Smedbergse pastorie in Lockne, dat kunt U lezen in het bijgaan de. Ruilen is amusant. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 4 augustus 1958: 266 lammeren 3554; 31 biggen 4555; 7 pinken 400500; 2 nuchtere kalveren 4560; 16 schapen 6580. MOTOR VAN SCHIP VIEL UIT Zaterdagmiddag viel de motor van de Dokter Wagemaker uit, toen het schip de kant zocht en de schroef als rem dienst deed ofzou gaan doen. Terstond werd het anker uitgeworpen, terwijl de verderop liggende Dageraad door een stoot op de noodfluit gewaarschuwd werd. De Dageraad draaide vlug weg, waardoor er geen materiële schade ont stond. P.W.N.-WATER OP TEXEL Het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland deelt in haar boekjaar 1957 mede, dat op Texel 161.767 m3 water werd afgenomen. Het jaar daarvoor 105.690 m3. We lezen verder: Het zoutgehalte van het water uit de winplaats in de Mokslootvallei op Texel nam gedurende het verslagjaar sterk toe. Wij menen te mogen aannemen dat wij hier te maken hebben met enkele zout- waterlenzen die een gevolg zijn van over slag van zeewater tijdens de laatste grote stormen. De voor de toekomst geprojec teerde uitbreiding van de bronnen zal nu zo snel mogelijk worden uitgevoerd, waarmede wij verwachten de wedloop te gen deze naar wij hopen tijdelijke verzilting te zullen winnen. De periode waarin de beschikking over het kostelijke duinwater geen moeilijk heden opwierp ten aanzien van de samen stelling van het water, is thans voorbij. Op Texel vertoonde het C 1' gehalte van het gewonnen water een regelmatige stijging. Nader onderzoek wees uit dat westelijk van de waterwinning zich plaatselijk zoutwaterlenzen in de bodem bevinden, welke zich in de richting van de winning bewegen. Zeer waarschijnlijk zijn deze lenzen gevormd door zeewater dat tijdens de stormramp in februari 1953 in een duinvallei, westelijk van de puttenreeks, van de Noordzijde af is bin nengedrongen. Maatregelen zijn genomen om pas send in het kader van een geprojecteerde toekomstige uitbreiding van de winning een nieuwe reeks ondiepe putten noor delijk van de bestaande tot stand te bren gen en wel oostelijk van de Moksloot. Daardoor zal een gunstiger mengverhou- ding kunnen worden bereikt voor water met laag Cl'- en water met hoger Cl'- gehalte. De verwachting is dat op deze wijze het water met hoog Cl'-gehalte ge leidelijk zal kunnen worden weggepompt. Met de Rijkswaterstaat is contact op genomen om te komen tot maatregelen, welke een herhaling van het indringen van zeewater in de duinvallei zullen ver hinderen.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1