Echtpaar Roeper-Daalder 55 jaar getrouwd Missielanden waren vertegenwoordigd Texelse klederdracht in ere hersteld èem iedero danr 9 kleine do^is »£RUSCHEN - 7 v '^e jA/vnoAJNVj ino. vara f EX ELSE® COURANT .TERDAG 9 AUGUSTUS 1958 I C*. 72e JAARGANG No. 7273 I - 1,1 verschijnt woensdags en zaterdags ikhandel Drukkerij Groen rwarts Texels in het harL, SpISIS Rurg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 J kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm 6 SEPTEMBER PAARDENSPORT OP TEXEL Bij genoegzame deelname zal boven genoemde dag doorgang kunnen vinden. Op Texel is zeer veel prima Paarden- materiaal. Texelse paardenfokkers zet Uw beste beentje voor, om de traditionele concoursdag te doen slagen. Met wat goe de wil kan een zeer geslaagde dag het ïesultaat zijn. De Commissie denkt hierbij aan onder staande paardenliefhebbers op Texel als deelnemers, n.l.: C. Bakker, St. Anna; M. C. Bakker, Spijk; W. J. Bakker, St. Donatus; P. Dros Albzn, Bern; P Dros Nzn, Oosterend; Jac. de Graaf, De Westen; P. Hin, Spang; P. Kalis, De Waal; Joh. Kikkert, Wester geest; M. J. Kikkert, Den Hoorn; C. Koorn, Westermient; J. Plaatsman, De Waal; S. du Porto, De Waal; Joh. Roeper, Oosterend; Gebr. Swaerts, Kerkeplaats; Gebr. Veeger, „Buitenlust"; J. de Visser, P.H. Polder; Mej. E. Witte, Den Burg; K. Zuidewind, Kerkeplaats; H. Zijm, Den Burg; P. Zijm Hzn, Den Hoorn en W. Zijm, Den Burg. Aangifte voor deelname gaarne vóór of op maandag 18 augustus a.s. van 10 - 12 uur in Hotel „De Lindeboom" of bij Joh. Kikkert, Westergeest, Tel. Den Burg 467. Het programma wordt nader bekend gemaakt. VANAVOND AMATEURSAVOND IN OOSTEREND Indien het weer zich van de goede kant laat zien zal vanavond in Oosterend een Amateursavond gehouden worden op het sportveld. Er is een aardig programma bijeen verkregen en er wordt dan ook een groot publiek verwacht. Het muziekkorps Excelsior zal een rondgang door het dorp maken, start half 8 Julianastraat. De toegang is geheel vrij, maar er wordt verwacht, dat men toch nog iets mee zal nemen, want in een korte pauze zal er voor de Oosterender kleuterschool worden gecollecteerd. Het Bestuur ver wacht, evenals met de voetbalwedstrijd, een succesvolle avond. GEEN HEER IN HET VERKEER Meermalen blijken auto- of motorbe stuurders de in diverse bochten aange brachte lijnen te negeren. Het doel van deze lijnen is de verkeersveiligheid te verhogen, want als iedere weggebruiker op eigen helft blijft kan er niets gebeu ren. Men ziet echter dikwijls auto's en motoren links door de bocht jakkeren. Dit „afsnijden" kan de betrokkene hoog stens twee meter op zijn route schelen, maar het kan ook het afsnijden van het leven tot gevolg hebben. Houdt U aan de voorschriften, tot heil van Uzelf en Uw mede-weggebruikers VOOR ONZE GRASLANDBOEREN Maai de ruige weiden! In één van de vorige nummers van de Texelse Courant wezen wij op „aanmer kingen" van landbouwers van de „vaste wal" betreffende de Texelse bedrijven. Een opmerking, die telkens werd gehoord was die over de ruige weiden. En voor deze opmerking is inderdaad reden. Nu zijn er voor deze ruige weiden wel oorzaken aan te geven. De grasgroei is deze zomer veel groter geweest dan in „normale" jaren. Dit geeft uiteraard aan leiding tot een overmaat aan gras. Het normale beweidingssysteem loopt in de war en de dieren komen op een te laat stadium in een bepaald perceel. Dit geeft dubbele schade. In de eerste plaats is dit lange gras van mindere kwaliteit en het gevolg is verder, dat de weiden niet kaal gevreten worden De ruige weiden illu streren dit duidelijk. Vooral in juni en juli krijgen we bij een advies om deze ruige weiden te maaien nog al eens te horen: „Dat doe ik nu nog niet, want als het blijft drogen, dan groeit het gras toch niet uit. Het is dan altijd nog beter om slecht gras op het land te hebben dan helemaal niets". We kunnen begrijpen, dat de Texelse veehouders, die de schrik van droge zo mers hebben tot deze redenering komen. Toch zouden we niet graag beweren, dat ze met deze opmerking gelijk hebben. Maar het staat wel vast, dat het niet maaien van de ruige weiden op dit mo ment in ieder geval schade betekent. We mogen wel aannemen, dat de periode, waarin de droogte meestal optreedt nu voorbij is. Van oude boeren hoor je nog al eens de opmerking, dat augustus, wat de grasgroei betreft, een tweede mei maand kan zijn. Daarvoor is het beslist nodig, dat de weiden eerst kaal gemaaid worden Daarom ons advies: Zet de maai- machine in de ruige weiden! Het resul taat van dit werk zult U straks terug vinden in de melkemmer. C. v. Gr. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 11 augustus op om 5.15 uur en gaat onder om 8.14 uur. Maan: 15 aug. N.M.; 21 aug. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 9 aug. 1,28 en 14-09; 10 aug. 2.36 en 15.25; 11 aug. 4.01 en 16.53; 12 aug. 5.26 en 18 19; 13 aug. 6.44 en 19.34; 14 aug. 7.53 en 20.39; 15 aug. 8.51 en 21.36; 16 aug. 9.44 en 22.23 Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. en van de aardige tafereeltjes tijdens de zaterdag gehouden premiekeuring, eschreven door de afdeling Noordholland van de Ver. tot bevordering van landbouwtuigpaardfokkerij in Nederland. Dit groepje kinderen stelde vertegenwoordigers voor uit de Missielanden. Blank en Bruin, Zwart en Bood waren eendrachtig bijeen. De kinderen behoren tot de kleuterschool in de Molenstraat en de St. Jozefschool. Aan de costuumpjes was alle zorg besteed en eigenlijk hadden wij in staat moeten zijn om U een kranten kleurenfoto te kunnen tonen! Het groepje luisterde niet alleen het pontificale Lof in de kerk van de H. Joannes de Dooper op, maar was ook present bij de ope ning van de Missietentoonstelling, welke van donderdag tot zondag geduurd heeft. De Texelse kap is door de heer J. Nauta, fotograaf-winkelier Weverstraat hoek Parkstraat, in ere hersteld: twee van zijn personeelsleden zijn iedere maandag ter gelegenheid van de markt met de Texelse kap getooid en gestoken in oud-Texelse klederdracht. Uiteraard hebben de dames veel bekijk van de badgasten, maar niet alleen van hen: de Texelaars zelf zeggen bij het zien van de charmante verschijningen, als gestapt uit een ver verleden, Jammer, aat de kap en de kleding niet meer gedragen wordt, want ze gaven sfeer aan de om geving". Het bovenstaande duo is ver eeuwigd in de zaak van de heer Nauta. De Texelse klederdracht wordt niet meer gedragen Jammer, maar de mo derne tijd bracht dit met zich mee. Niet lang geleden nog konden wij enkele oudere dames met de zilveren of zelfs gouden kap getooid door de straten zien flaneren. Voor zover ons bekend wordt de kap thans niet meer gedragen. Dit verschijnsel is in meerdere streken merk baar. Middenstanders in Schagen namen daarom het besluit om de goeie, maar vooral rustige oude tijd in ere te herstellen: iedere week organiseren zij daar een z.g. West-Friese Dag en op die West-Friese dag mag de echte West- Friese kleding natuurlijk niet ontbreken. De Texelse dracht verschilde in het algemeen maar weinig van de Noordhol landse, ze was wat minder stijf. Met de Sinterklaasfeesten zijn er nog wel jonge meisjes, die een compleet ouderwets cos- tuum bijeen weten te garen en ook ziet men dan wel mannen in het pak van hun voorvaderen, soms met lange, soms met korte broek, nu eens met een zwart en rond bolhoedje, dan weer met hoge hoed. Maar, zo zegt de schrijver van „Texel", tegenwoordig is er nauwelijks onder scheid in kleding tussen het modieuze dametje dat in de city naar kantoor of winkel gaat en de schonen van het eiland, die trippelen door de nauwe straatjes van haar geboortedorp. De kunstschrijver Pieter van Cuyck, die hier een paar eeuwen geleden ver toefde, schreef „De vrouwen dragen keurslijven, welke in haar vroege jeugd op de groei gemaakt worden en aan deze keurslijven zijn zij zo gewoon, dat veel dezelve ook des nagts aan het lijf houden: en hier aan schrijf ik het toe, dat er zoo veel scheeve vrouwen op het Eiland ge vonden worden". „Texel" merkt op: „De tijden zijn ver anderd en wij met hen: scheve Texelse vrouwen zijn er al lang niet meer, wel vele kaarsrechte, struise deerns, die een mans hart sneller doen kloppen, een goed eenvoudig soort, dat van aanpakken weet. Dat coquet is als de vrouw van weleer, maar dat juist als de steedse vrouw er op uit is zich in het duin of aan het strand „lekker" bruin te laten branden. Misschien komt, zo zegt de schrijver, er weer eens een tijd, dat het matte lelie blank opnieuw in de mode komt!" STRANDVONDERS VERDIENEN MAAR BITTER WEINIG MAAR TEXEL STAAT AAN DE TOP Minister Algera heeft een onderzoek ingesteld naar het jaarlijks gemiddeld in komen van de strandvonders. Behalve in zeven gevallen (Terschelling, Vlieland, Texel, Velsen, Urk, Rotterdam en Hoek van Holland) zijn de gemiddelde inkom sten aan beheerloon minder dan 100, per jaar. In drie gevallen kwam het ge middelde boven de 300,uit. Het hoog ste bedrag was 558,38 (Texel). Dit werd bereikt door een aanzienlijk bedrag in een jaar. Hier tegenover stonden twee jaar, waarin in het geheel geen beheer loon ontvangen werd. IIOOIBROEI TE DEN HOORN Dinsdagmiddag moesten de pakken ge perst hooi van de heer W. J. Bakker, „Sint Donatus", naar buiten gebracht worden wegens ernstige hooibroei. Woensdagmiddag moesten eendere maatregelen getroffen worden op het bedrijf van de heer P. Zijm Hzn. In beide gevallen was de brandweer paraat. KLAVERJAS-NIEUVVS De prijswinnaars van de derde drive waren- 1. P. Vos-T. Eelman 7451 pnt. 2Va. Jn. Blom-Grootjes 6726 pnt. 2l/t. Jac. Gieles-W. Gieles 6726 pnt. 4. A. Dootjes-Jn. Anker 6700 pnt. 5. Jn. Dekker-H. Grootjes 6612 pnt. Dames en heren wandelen daar één dag per week in de voormalige klederdracht rond. De dames met de kap op de krullen en de heren met het bekende zijden petje of hoge hoed. Dat trekt iedere week dui zenden belangstellenden. De heer Nauta kwam reeds enige tijd geleden op het idee om ook op Texel de Texelse kap en de Texelse klederdracht op gezette tijden in ere te herstellen. Zijn winkel-assistenten waren spontaan be reid om de costuums te dragen, want deze costuums mogen er zijn!! Ook de bijbe horende kappen mogen gezien worden. Blijkbaar heeft de in de Texelaar ge plaatste advertentie om dit eerherstel van de kap enz. te bereiken, succes gehad! Inmiddels zijn er al stemmen opge gaan in middenstandskringen om op grotere schaal de Goede, Ouwe, Rustige Tijd in ere te herstellen. Een der midde len daartoe is het illumineren van de gevels en stoepen. Men koos voor Den Burg als motief het model van een Burcht. Het bestuur van Texel's Museum kwam reeds enkele jaren geleden op het mooie idee om enige medewerksters in oud-Texelse klederdracht te engageren. Daar wordt op gezette tijden in oude stijl gesponnen en gekantklost. Nu nog de oud-Texelse klederdracht over de gehele middenstandslinie in ere hersteld!' Wij zijn benieuwd of het mooie voorbeeld, hierboven genoemd, navolging zal vinden. In het waardevolle boek Texel van de heer J. A. van der Vlis, lezen we, dat bij enkele Texelse families nog schilderijen en foto's te zien zijn, waarop vrouwen en mannen in de oude Texelse klederdracht zijn afgebeeld. „Nog zijn er enkele oude vrouwen, die, in het bijzonder bij min of meer belangrijke gelegenheden de Texel se kap dragen, maar hun aantal neemt snel af". U ziet, dit behoort ook al weer tot de historie. Zij waren donderdag 55 jaar in de echt verbonden MOTORRIJDER UIT DE BOCHT )e beruchte bocht bij „Mennohoeve" eft woensdagavond omstreeks tien uur i motorrijder van het Vasteland beet ïad. Mede door de te hoge snelheid og de motor uit de bocht en tegen een de andere kant van de wegberm ande omheining. De bestuurder werd lanig aan het hoofd gewond, dat hij h onder doktersbehandeling moest llen. De meerijdende dame kwam met schrik vrij. De motor werd licht be- adigd. n het begin van deze we$k is daar ook een motorrijder de koers kwijt ge- ikt. Wie de grillig kronkelende weg it zal zulks niet verbazen. De eilanders f zijn er wel op hun hoede, maar zij, zo'n weg voor het eerst' van hun le- berijden, worden dikwijls door de ïerpe bocht verrast. Dit kan zo natuur- i niet blijven. De overheid heeft dan c reeds geruime tijd geleden een spe- le studie gemaakt van dergelijke ge- irlijke situaties. Daaruit is een plan tot ■betering van diverse bochten voortge nen en naar wij uit goede bron verne- n, zal nog dit jaar de aanbesteding )r het rechttrekken van die wegge- ïlten plaats vinden. De Waalderweg zal irdoor twee gevaarlijke bochten kwijt een, want in de naaste toekomst zal het keer gebruik kunnen maken van een g, die vanaf „Het Vossenhol" regel- :ht op de weg bij de splitsing naar geren uitkomt. Hierdoor zullen De lal en Den Burg tevens belangrijk hter bij elkaar komen. NAAR VEILIGER VERKEER Ten dienste van het verkeer zullen op erse Texelse hoofdverkeerswegen stre- worden aangebracht, waardoor de g in twee helften zal worden ver- eld. Hierdoor kan de verkeersveilig- d belangrijk worden verhoogd. Die epen kunnen vooral van pas komen, nneer men tekort zicht heeft wegens hte mist FEESTCOMMISSIE OOSTEREND VERGADERDE Dinsdag heeft de feestcommissie van Oosterend bij Jn. Dijt vergaderd. Er wer den besluiten genomen die weer de no dige activiteiten teweeg zullen brengen. De vergadering, welke door de voorz., de heer Visman, werd geleid, verliep in een prettige sfeer, terwijl in de vacature van secretaris werd voorzien door de heer V.d. Snoek, terwijl de penningmeester, de heer Riemens een verslag van inkom sten en uitgaven weergaf, waarvan een batig saldo van ruim 121,de uit komst bleek te zijn. De ballonwedstrijd van 30 april kreeg deze uitslag: 1. Ietje Kamstra (België); 2. Theo Medema (Zierikszee); 3. Bennie Steenstra (Veenhuizen); 4 Geert Klijnsma (Tongebeek); 5. Douwe Dogger (nabij Urk). De prijzen zullen op 30 augustus worden uitgereikt. Dat dit op 30 augustus gebeurt ligt voor de hand, want de Oos terender feestcommissie heeft besloten om dan het beloofde volksfeest te houden. D.w.z. rondgang met muziek om plm. 1.30 uur en daarna is het mogelijk om mee te doen met tobbesteken, mastklimmen, touwtrekken, koppelwedstrijd, spriet- lopen, wedstrijd met hindernis te paard, voetballen voor de oudjes, en speciaal voor de dames koekhappen en trial op de fiets. Om hiervoor de onkosten te bestrij den zal men de deelnemers een bijdrage vragen van 25 cent, terwijl een eventuele gift natuurlijk altijd welkom is. De avonduren zullen gereserveerd worden voor een grote lampionoptocht met mu ziek en eventueel de grote strijd. Al met al een groot programma, waarvoor men niet alleen mooi weer verwacht maar ook publiek en deelnemers om van 30 augus tus weer eens een echte Oosterender feestdag te maken. De lampionoptocht voor de kinderen is natuurlijk geheel vrij, maar dat van de oudere deelnemers een bedrag van 25 cent gevraagd wordt, ligt in het feit dat deze feestmiddag zichzelf zal moeten bekostigen, omdat men de Oosterender bevolking wil vrijwaren van een geldinzameling, want medio sept. staat de traditionele tocht van ouden van dagen voor de deur, waarvoor de nodige financiële hulp weer hoog nodig is. De feestcommissie is er van overtuigd, dat de Oosterender bevolkings onze oudje deze middag van harte zal gunnen en met milde hand zal inschrijven op de lijst die t.z.t. hiervooor in omloop zal komen. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen we onder wijzigingen: Zuivelhandel „De Koog", Texel, De Koog, Dorpsstraat 36. Uittr. eig.: M. H Kuip-Hoogenbosch. Bedr. w.v. door J. P. Eelman o. dez. naam. Advertentie I.M. es driji zo die kfccumatioli itüw ledematen. s alsof U een wonder beleeft, als U al :rekkelijk gauw de gunstige invloed i de aansporende werking van uschen's zes minerale zouten op Uw >edzuiverende organen ondervindt, armate het bloed wordt vrijgemaakt n die pijnverwekkende onreinheden, ft ge weer helemaal op en voelt ge U engs weer de oude, fit van lijf en leden vrij van pijn.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1