r k RENTE? Schooltassen CAMP NUTS-SPAARBANK 5 dagen op reis Bollenvervoer Jan de Waard doet al 55 jaar zaken op Texel Raadsel in Nijmegen U REIST grote sortering vanaf f9." DROS' MAGAZIJN 'n Cadeautje Taxi Garage Reij C. P. MOOJEN, Voor al Uw Lijstwerk Rijwielen te huur Rijwielhandel Kievit Een eigen huis Het ideale corset voor iedere vrouw met de beste pasvorm. J. G. Dekker Johannes, 't Zand DINSDAGAVOND Strijd om de man en de vrouv Ook voor Van Boven's Transporten t w .-r' Links de jubilaris, de 78-jarige heer Jan de Waard uit Bergen, die al vijfenvijftig iaar lang de Texelse lammerenmarkt bezoekt. Rechts de heer Koolstra, die enige jaren samengewerkt heeft met de jubilaris en gaarne met hem vereeuwigd wilde worden. 55 jaar geleden stak Jan de Waard voor het eerst naar Texel over om er lamme ren te kopen. Hij was toen 23 jaar oud Hij voelde zich, zijn jeugdige leeftijd ten spijt, al een volslagen koopman, een man met ervaring en dat was geen ijdele waan, want Jan zat toen al een jaar of elf in het vak. Het veehandelaarstalent had hij blijkbaar van huis uit meegekre gen, want niet alleen zijn vader, maar ook zijn grootvader verdiende de kost met de aan- en verkoop van vee. Maandag vierde Jan de Waard twee ge denkwaardige feiten: hij werd 78 jaar èn hij kwam tevens voor het 55ste jaar als veehandelaar op het eiland. Hij heeft hier altijd prettige relaties mogen onderhou den. Dat bleek vooral uit het feit, dat hij keer op keer de hand moest laten drukken. „Nog vele jaren, Jan!" wenste iedereen hem gaarne toe. Velen nodigden hem uit om even te gaan opsteken in een hotel, maar éérst moest hij „zijn" aantal lammeren kopen. Later troffen we de ju bilaris in „De Oranjeboom", waar hij zich het geestrijk vocht in verantwoorde mate goed liet smaken, maar toen wij zeiden „Even intermezzo voor een plaatje", was- ie dadelijk spontaan bereid even naar het marktplein te stappen om bij een hok lammeren op de kiek te gaan. Hij hoopte, dat een heleboel mensen het plaatje zou den zien! 55 jaar, bijna een mensenleeftijd. Dat gaf hij graag toe, maar hij praatte al met een verder over een nog indrukwekken der jubileum, dat hem wachtte; „Over vier jaar bezoek ik al zeventig jaar de Alkmaarse markt. Dat zal een klap ge ven!" De heer De Waard is nog zeer vitaal, ofschoon hij „Drees" al 13 jaar achter zich heeft liggen. Hij wil tot zijn laatste ademtocht blijven handelen, want dat is zijn lust en zijn leven. Dat hebben z'n vader en grootvader tenslotte óók ge daan, niet waar. Grootvader werd er 92 jaar oud bij, vader bracht het tot 88 jaar en was dus ook zeer kras. In het voorjaar koopt hij koeien voor de weide, in de herfst gaat zijn belang stelling uit naar runderen voor de stal. In de zomermaanden is zijn volle aan dacht op het wolvee, schapen en lamme ren, geconcentreerd. Toen hij in 1903 voor het eerst op Texel zaken deed, bedongen de wolveefokkers 8,50-/ 14,50 voor de lammeren. Maar in 1933 zakte de markt tot een gemiddelde prijs van. 3,50. Zo weinig hadden de lammeren nog nooit gedaan. Kort voor de oorlog, in 1939, zakte de prijs nog weer tot 5,De regering (zelf) kocht, als de markt helemaal vast liep, dan wel wat wolvee op, maar de boeren verkeerden toch in een zeer ongunstige hoek. Er AFSCHEID INSPECTEUR LAGER ONDERWIJS H. M. BOS Met ingang van 1 september 1958 is de heer H. M. Bos, inspecteur van het lager enderwijs in de inspectie Den Helder, in gelijke functie benoemd in de inspectie Nijkerk. Op woensdag 3 september 1958, des na middags 2.30 uur zal in het Raadhuis te Den Helder op officiële wijze afscheid van de heer Bos worden genomen, waar voor onder meer uitgenodigd zijn de ver tegenwoordigers van de besturen der tot de inspectie Den Helder behorende ge meenten en van de schoolbesturen, als mede de hoofden der openbare en bij zondere scholen voor lager onderwijs. Op diezelfde middag tussen 4.30 en 5.30 uur zal, eveneens in het Raadhuis te Den Helder, voor het overige onderwij zend personeel en voor ieder ander, die dat wenst, gelegenheid bestaan om van de heer Bos afscheid te nemen. S.V. TEXEL Voor de KNVB-beker le ronde wordt gespeeld Texel-HRC op zondag 17 aug. Dat we gelukkig geloot hebben kunnen we niet zeggen. De vakanties nog wat in de benen misschien. Maar toch proberen het er zo goed mogelijk af te schieten. Intussen zullen onze kijkers wel weer eens verlangend uitzien naar een wed strijd van ons eerste elftal. Profiteert intussen nog van de training en zorgt voor een goede conditie. HALVE EEUW GELEDEN Texel, 29 juli 1908: In den laatsten tijd is het al meermalen voorgekomen, dat de „Alkmaar Packet VI" meer reizigers vervoerde als het hen, die werkelijk de nieuwe Texelsche onder neming voorstaan, lief is. Zoo telde zij b.v. jl. Zondagmorgen te 10 uren onge veer 40 passagiers. Verschillende redenen worden hiervoor opgegeven, waaronder de veranderde dienstregeling van de „Baron Rengers" (Van de Eigen boot) vertrek 10.20 uit den Helder, als de voor naamste reden mag gelden. Bovendien brengt de meerdere fraaiheid van de „Alkmaar Packet" er ook wel een steen tje aan toe bij. Gelukkig, dat spoedig de nieuwe boot komt, hoort men daarom al gemeen zeggen. Het wordt tijd. Mocht dit onverhoopt nog een 14 dagen duren, zou het dan niet in het belang der nieuwe onderneming zijn Zondag a.s. reeds den dienst van 10.20 ook te verzetten op 9.30? De weegbrug te Oudeschild bestaat vijftig jaar, want in de Texelaar van 2 augustus 1908 lezen we: Zooals men uit het laatste gemeente- raadsverslag kon lezen, was aan mej. de wed. P. Bakker vergunning verleend naast haar café eene weegbrug te plaat sen. Gisteren heeft men hiermee een begin van uitvoering gemaakt. De funda menten zijn gelegd en men denkt er in den loop der volgende week mee gereed te komen. In het vervolg zal men dan in de gelegenheid zijn geheele vrachten te gelijk te kunnen wegen. Adv. (Ter gelegenheid van de aankomst van de Dageraad op 4 augustus 1908): Vraagt het merk de Dageraad, uitste kende 2 cents sigaar. Overal verkrijgbaar. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 1 juni tot en met 27 september Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 Van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7.30 10.30 14.00* 16.00 18.25 20.30§ Van Den Helder: 9.20 11.30 15.00* 17.15 19.30 21.35§ van 13 juli t.m. 31 augustus 1958 van 29 juni t.m. 24 augustus 1958 moest dik geld bii in die dagen. Jan de Waard kan er van meepraten, want ook het veehandelaarsvak gaat niet altijd over rozen: hij heeft in Purmerend eens lammeren verkocht voor 3,75. Gaarne besluiten we met de wens, dat het Jan de Waard gegeven mag zijn ook op Texel nog vele goede zaken te kunnen doen en dat hij nog dikwijls in staat mag zijn om de aangevoerde dieren voor een flinke prijs van de fokkers over te ne men, want daar varen èn fokker èn han delaar wel hij. FEUILLETON door G. PLANTEMA 11. „Juist, dat zei inspekteur Ohlquist ook, maar hij wilde graag Uw bevestiging hebben, omdat U met de kelner hebt gesproken". „Wellicht kan die kelner ons iets ver tellen", opperde Ohlquist. „Mogelijk", stemde de Nijmeegse in spekteur toe. „Ik zal even het concert gebouw opbellen en vragen, wie de man is en waar hij woont". Meteen ging hij de kamer uit, de vestibule in, op weg naar de telefoon, die zich daar scheen te be vinden. „Wie is er vermoord?" vroeg Ver hagen zijn zwager. „Wel, wie had je gedacht?" „Te oordelen naar de vragen, die me gesteld zijn, moet het de heer Van der Zuyden zijn", meende de advokaat. „Goed gedacht", zei Ohlquist. „Maar hoe heb jij dat ontdekt?" „Bij toeval. Vanmorgen om een uur of vijf, toen ik wakker werd, hoorde ik stemmen uit dit huis komen. In de stilte van de morgen kun je zoiets goed horen. De heer Van der Zuyden was aan het woord Hij sprak Frans. Ik weet zeker, dat hij hevig beschonken was. Het schijnt, dat er nog verschillende mensen bij hem waren, maar hun stemmen kon ik niet herkennen, want zij spraken zachter. Plotseling brulde Van der Zuyden iets in het Nederlands. Helaas kon ik dat niet verstaan. Maar direkt daarop klonk een schot. Toen hoorde ik een deur dicht gaan. Kort daarop gilde een vrouw in dit huis. Gebleken is, dat het mevrouw Van der Zuyden was, die wakker was gewor den en haar man dood in een kamer vond liggen". „En ben jij er toen op af gegaan?" in formeerde Ernst. „Zo gauw mogelijk", stemde de in spekteur toe. „Natuurlijk moest ik eerst opstaan, me een beetje kleden, kortom, je begrijpt dat er enige minuten overheen gingen, voordat ik buiten was". „En had je eerder nog iets gehoord uit het huis van Van der Zuyden? Waren er mensen, die luid riepen? Was er soms iemand die wegliep?" „Tja", zei Ohlquist, nadenkend over zijn wang strijkend, „je vraagt een hoop ineens. Of ik nog stemmen gehoord heb na het schot en voordat mevrouw Van der Zuyden gilde? Ik meende nog zachte stemmen te horen, maar verstaan kon ik er niets van. Trouwens, mijn aandacht was het meest geconcentreerd op de voetstappen in de tuin. Je kon horen, dat er eerst één persoon, later nog een over het grint liep en nogal vlug. Is het de dader geweest, die de vlucht nam en die achtervolgd werd door een van de men sen, die zich met Van der Zuyden in de kamer hadden bevonden?" „Het was zeker nog donker", meende mr. Ernst Verhagen. „Jammer genoeg was het nog te don ker om iets duidelijk te kunnen zien", bevestigde zijn zwager. „Bovendien, de voetstappen verwijderden zich eerder, dan dat ze in deze richting kwamen". „En hoe vond je het hier in huis?" ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELLAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) BRIEF VAN TEXEL (NEDERLAND) Ds. Van Rhijn ruilde, zoals wij meld den, onlangs zijn woning te Den Hoorn met een Zweedse collega. De Zweedse predikant zond twee artikelen naar een Zweedse krant, waarin hij allerlei bele venissen op Texel beschrijft. Hier volgt het eerste artikel: Wat is Texel? Men hoeft zich niet te schamen, als men dat niet weet, zelfs ik wist het tot voor kort niet! Maar dat is een eiland in Holland en daar wonen wij nu met de hele familie. Hoe begon onze kennismaking met Holland? Op een tegenwoordig zeer gangbare wijze: d.w.z. door een adver tentie. Wij plaatsten een advertentie, dat we gaarne onze pastorie in Lockne wil den ruilen tegen een gelijkwaardig huis in Holland. (Nu weten we dat er geen gelijkwaardig huis is in Holland). We kregen één antwoord en dat was van de Dominee in „Den Hoorn" op het eiland Texel. Nu zijn we blij dat we niet meer dan één antwoord kregen, want anders hadden we misschien verkeerd gekozen in onze onkundigheid en nooit waren we dan aangekomen hier op dit kleine eilandje en in dit knusse dorp. Den Hoorn is een echt typisch Hollands dorp met een tamelijk steedse straat, met lage, stenen huizen, een kerk en een school. Ongeveer 600 mensen wonen in het dorp en iedereen kent iedereen. Waar de mensen van leven, dat weet ik niet, maar het zal niet zijn als vroeger in Filipstad, dat het volk leefde van de bezoeken aan elkaar en door hout te hakken; hier verbruikt men erg weinig hout. Een groot deel van de dorpsbewo ners bestaat uit boeren. Aan de straat kant zien de huizen er uit als in de stad, maar aan de tuinzijde vindt men de schuren en de stallen. De winkels vormen een hoofdstuk apart. Deze zijn zeer streng gespeciali seerd, zodat men in verschillende win kels moet gaan om te krijgen wat men nodig heeft. Vlees in de ene, melk in de andere, kruidenierswaren in de derde, brood in een vierde en groente in de vijf de. Lijkt U dat bezwaarlijk? Dat is het toch beslist niet, want men gaat niet zo vaak naar de winkels om te kopen. De waren komen inplaats daarvan aan de deur. De melkboer (wat betekent de melkbezorger) komt iedere morgen. In de ene zijde van de wagen heeft hij melk en in de andere een kleine motor. Later komt de groenteboer, de olieman met petroleum voor de petroleumstellen, die hier even populair zijn als bij ons in Angsta, bakker, slager, vishandelaar en bloemenverkopers. Het hele systeem, lijkt mij, is zo, dat er zoveel mogelijk arbeid gemaakt wordt voor zo veel moge lijk mensen. En dat is misschien wel no dig in dit overbevolkte land. De opgroeiende jeugd komt iedere avond bijeen tussen 8 en 10 uur om bad minton te spelen, te stoeien en te praten. De verzamelplaats is natuurlijk op straat, cm precies te zijn, vlak voor de pastorie. Ik weet niet of de jeugd zelf deze plaats heeft gekozen, of dat het de Dominee ge lukt is de jeugd hier te krijgen om ze onder zijn toezicht te hebben. Maar zeker is, dat men zich naar hartelust beweegt en veel eenvoudiger dan bij ons. De Hol landse en Zweedse jeugd maakte spoedig kennis met elkaar en probeerde elkaar te verstaan met een hutspot van Engels en Hollands. We hebben kunnen constateren, dat de Hollandse jeugd even luidruchtig is als de Zweedse. Alle jongeren in het dorp kennen reeds een Zweedse uitdrukking erg goed gkozen uit de rijke Zweedse woordenschat, namelijk: „Aja baja, smafrön" (Oei joei, kleine vrouw; erg vrij vertaald). Dus wanneer de volgende keer Zweden naar „Den Hoorn" komen, ge beurt het dat ze tot in het oneindige, de hele dag, hartelijk worden begroet met „Aja baja, smafrön!" Er komen misschien langzamerhand meer rapporten van ons kleine dorp. Gunnar Smedberg. rusliger en prettiger als u voor uw bootovertocht of treinreis vooraf plaatsbewijzen baalt bij de V.V.V. Indien u morgen 11 aug geld bij een spaarbank brengt en op 23 aug het bedrag weer opneemt, ontvangt u helemaal GEEN rente. Een uitzondering maakt de NUTSSPAARBANK. Dit is de enige spaarbank op het eiland Texel waar in dit geval wel rente wordt vergoed en wel 12 dagen. Geen wonder, dat dan ook zo velen bijna 30,000 personen - van deze spaarbank gebruik maken. DEN HELDER SCHAGEN TEXEL TERSCHELLING voor groot of klein? Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn I Den Burg, Texel Telefoon 333 Alle Verzekeringen kunt U sluiten bij Den Burg, Telef. 278. Vraagt vrijblijvend offerte Ook voor financiering Hypotheken LANGEVELD 0E R00IJ n.v. daar gaat toch niets bove Reeds 10,000 Nederlanders gingen U voor bouwden hun eigen huis via het Bouwfo Nederlandse Gemeenten. Financiële en technische hulp en zeer aantrekkelijk spaarsysteem, vooral v JONGELUI MET TROUWPLANNEN Bouwmogelijkheden op Texel, in Den Heidei en vele andere gemeenten in Nederland, Vraagt vrijblijvend INLICHTINGEN bij de plaatselijke secretaris de heer G. v. Agteren, Beatrixlaan 72, Den Bi Schr. Int. N V. BOUWFONDS NEDERLANDSE GEMEENT Dreef 34, Haarlem. de moderne en veilige weg naar het eigen huil Voor een betere PERMANENT slaagt U zeker in Oosterend I Kapper Bakker, Tel. 203 Gediplomeerd corsettière Paskamer aanwezig Op verzoek komen wij bij U thuis passen. Alleenverkoop voor Texel Van 31 AUG tot 4 SEPT. naar VALKENBURG f 65, - per persoon waarbij 1 dag naar Duitsland, 1 dag naar België, laatste dag via de Expo Paspoort of toeristen kaa't. Mogelijkheid voor logies laatste nacht op 't Zand Opgave bij |an Huisman, Kogerweg telef. 240 en Telef. 326. te Den Hoorn weer met medewerking van de Hoornder Bietenbouwt Oudeschild 53 Telefoon 421 „Ik kwam er door het hek dat open stond. De voordeur van de villa stond wagenwijd open. In de vestibule stond een dienstmeisje, volkomen van streek. In de kamer hiernaast, die een uitgang heeft naar de tuin, lag het lijk. De beide glazen deuren, waardoor men over een bordesje in de tuin komt stonden al open. In de kamer bevonden zich mevrouw Van eer Zuyden, die half bewusteloos in een leunstoel lag, en de grijsharige man, die we gisteravond hebben gezien. Hij blijkt Jörgensen te heten en een Zweed te zijn. Hij was tamelijk bedaard. Het lichaam van Van der Zuyden lag dicht bij de open deuren en zo kreeg ik de indruk, dat de dader in de tuin moet hebben ge staan. Trouwens, uit de duidelijkheid, waarmee ik de vermoorde kon horen pra ten, bleek wel, dat de deuren wijd open stonden, toen de daad gepleegd werd. Waarschijnlijk is de dader tot aan de rand van het bordes gekomen en het is best mogelijk, dat de vermoorde hem heeft ontdekt, in het schijnsel, dat de lamp in de kamer naar buiten wierp. Dat zou de plotselinge uitroep in het Neder lands verklaren". „Maar zou die Nederlandse uitroep dan betekenen, dat de dader een Nederlander was en dat de vermoorde hem kende?" vroeg Ernst. - „Dat is heel goed mogelijk", stemde de inspekteur toe. „Ik heb onmiddellijk de politie te Nijmegen gewaarschuwd en inspekteur Broekman kwam met een aantal agenten. Hij heeft natuurlijk de leiding van het onderzoek op zich ge nomen". „Je hoorde verschillende mensen in de' kamer", merkte de advokaat op. „Maar toen jij kwam, waren er mevrouw Van der Zuyden, die pas later moet zijn ge arriveerd, en de Zweed Jörgensen. Heb je al nagevraagd, of er soms mensen wa ren weggegaan?" „Inspékteur Broekman, wie ik een en ander natuurlijk uitvoerig verteld heb„ hoorde van de Zweed, dat de kleine man,i die wij gisteravond met hem en het meis^ je in „De Vereniging" zagen, achter de dader aan gerend was. De kleine man blijkt inderdaad een Roemeen te zijn. een zekere dr. Maroniu. Hij is echter nog niet teruggekeerd van de achtervolging;". „Waren er niet meer mensen in de kamer?" „Volgens Jörgensen niet. Ik heb niet nauwkeurig kunnen nagaan, hoeveel stemmen er te horen waren. Dat kan dus kloppen. Volgens de Zweed was mej. Ilescu, de jonge vrouw, die we ook ge zien hebben, al eerder weggegaan, omdat Van der Zuyden lastig begon te worden in zijn dronkenschap. Jörgensen vertelde verder, dat hij en dr. Maroniu er net in waren geslaagd de vermoorde een beetje op zijn verhaal te krijgen met behulp van koffie en wat eten. Dat klopt met de me dedelingen van het dienstmeisje, dat door de heren uit bed was gehaald om een en ander klaar te maken. Zij hadden mevr. Van der Zuyden niet willen wekken, om dat ze het een beetje pijnlijk vonden, haar met een volslagen beschonken echt genoot te confronteren. Dit verklaart dus, waarom de vrouw pas beneden kwam, toen ze door het schot en het lopen in de tuin wakker was geworden". „Maar heeft de Zweed de moordenaar ook gezien?" vroeg Ernst verder, dunkt, dat zou de zaak al heel siro maken". Inspekteur Sven Ohlquist schudde hoofd. „Zo eenvoudig is het helaas n De Zweed stond met zijn rug naar tuin, toen Van der Zuyden daar iem< zag, die onmiddellijk schoot. Voor Jörgensen zich had omgekeerd was -dader al in de duisternis verdwen Maar dr. Maroniu moet hem wel gei hebben. Hij stond met het gezicht naar open deuren. Ongetwijfeld bewijst leit, dat hij dadelijk achter de moor naar aanging, dat hij hem of gezien ff Jiebben, of precies wist, waar hij hl .ging". „Ja, ja", stemde Ernst toe. „Maar dienen te wachten tot de Roemeen ter komt, voordat we daar zekerheid o hebben". „De Nijmeegse politie zoekt op •cgenblik de omgeving af", ging Ohlq' verder. „Mogelijk zijn er sporen te ■den, die kunnen aanduiden, waar de •Ger heen is gerend". Inspekteur Broekman kwam op •ogenblik de kamer weer binnen. kostte me moeite om iemand in het c certgebouw aan de telefoon te krijgi deelde hij mee. „Ze zijn daar nog me', vroeg op kantoor. Er is wel een port maar die moest eerst de directeur ha Ik heb gehoord, dat kelner nummer 'n zekere Leesman is, die in de binn stad woont. Hij zïl opgehaald worden met de politie-auto hierheen verve worden". j£ ..Ja. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4