9 rocn wa in het harL, Natuur en cultuur sloten compromis IENSDAG 13 AUGUSTUS 1958 fEXELSE 72e JAARGANG No. 7274 COURANT jave N.V. v.h. Langeveld de Rooij khandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm )p nog geen honderd meter afstand een zeer actieve dragline zaten vori- week honderden vogels te dromen, r zover een jeukende maag hen niet het zoeken van voedsel gemaand had. dragline stond in de buurt van de ;ende Molen van Het Noorden en wel een gloednieuwe dijk aan de rand van nieuw kanaal. Door dit kanaal zal irtaan het overtollige vocht uit het trum van het eiland in de Waddenzee :den geloosd. Het oude Zwin, waarin ir de vogels zoveel te genieten valt, zal tact blijven. Tot heil ook van de in de iste omgeving liggende terreinen van ituurmonumenten" „Natuur" en „Cul- r" kwamen hier dus tot een voorbeel- e samenwerking, zónder topconferen- of zijn die wèl gehouden9 let nieuwe kanaal loopt door polder Noorden naar het gemaal van Waal- lurg. Ook in de omgeving van dat naai heeft men de geit en de kool we- KLAVERJAS-NIEUWS )e uitslag van de drive van 8 augustus i: foh. Barhorst-P. Veeken 5948 pnt. i. J. Huisman-mej. T. Bagge 5270 pnt. I. Grootjen-Jn. Dekker 5259 pnt. Jac. van Heerwaarden-C. Merkx 5130 pnt. P Vos-T. Eelman 5124 pnt. "roostprijs: Huizinga-P. Dam 3235 pnt. 'e volgende drive wordt gehouden op dag 15 aug. in het Dorpshuis te Den •g Het Bestuur. DE TWEEDE PUZZELRIT VOOR GASTEN )e j.l. zondag gehouden puzzelrit is verlopen. Het is het gehele seizoen ia geen zomer geweest en nu was het op strandweer. Ondanks dat, waren er die aan de Puzzelrit deelnamen, waar- i 18 gasten en 23 Texelaars. Wij heb- ook de Texelaars gelegenheid gege- i, omdat er de eerste rit maar weinig Inemers waren. De start was aan De op de Brink en de finish aan Den rg in Hotel „De Lindeboom-Texel". [en 4 uur kwamen de eersten binnen om plm. 5 uur kan de voorzitter de jswinnaars bekend maken. Hij deelde de, dat er twee groepen gevormd wa- gasten en Texelaars. Jitslag gasten: to's: 1. de heer Van Lier, Amsterdam, tr.; 2. de heer Cohen, Bilthoven, 7 str.; de heer Aalders, Doetinchem, 9 str. 'toren: 1. de heer Rol, Voorschoten, 6 2. de heer Van Breukelen, Utrecht, str. ömmers: 1. de heer Zijlmans, Amster- n, 19 str.; 2. de heer Pangalden, Den lder, 48 str. )e prijzen bestonden uit vaantjes in de uren Groen-Zwart en elke rijder, die i de finish kwam kreeg een vaantje in klein. n de Texelaars warij de prijswinnaars: to's: 1. de heer W Koopman, 6 str.; de heer P Dam, 9 str. 'toren: 1. de heren J. Doorn en W. G. uin, ieder 2 str.; 2. de heer P. Kuiter, tr. ommers: 1. de heer J. Moens, 5 str., 2. heer C. Dros Bzn., 6 str., 3. de heer iker, 7 str. S.V. TEXEL ^'e a s. zondag te spelen bekerwedstrijd xel-HRC begint om half twee. tos bij mooi weer nog alle gelegenheid na afloop naar bos of strand te gaan. tan onze spelers nog even de tip: pro- ^ert hedenavond nog van de training, zal nodig zijn in de best mogelijke hditie aan te treden. ten sparen, want in het Kil heeft men de nieuwe afwatering een gezellige kron kel gegeven. De eenden en andere wa tervogels zwemmen er even lustig rond als vóór de stemming over het al dan niet ruilverkavelen van het oude Texel. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 13 aug. 6.44 en 19.34; 14 aug. 7.53 en 20.39; 15 aug. 8.51 en 21.36; 16 aug. 9.44 en 22.23 Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. VOOR ONZE GRASLANDBOEREN llooiventilatie biedt perspectief! Het bericht over het voorkomen van hooibroei op enkele bedrijven in Den Hoorn vestigt weer eens de aandacht op dit euvel, waarmede ieder jaar een klei ner of groter aantal bedrijven hebben te maken. Vooral dit jaar is het aantal ge vallen van ernstige hooibroei groot. Op diverse Texelse bedrijven heeft men maatregelen moeten nemen om erger te voorkomen. En het staat wel vast, dat op het tijdstip van ingrijpen al grote ver liezen zijn geleden. Hooi, dat door broei een volkomen bruine en soms zelfs zwarte kleur heeft gekregen is een zeer groot deel van de voederwaarde kwijt. Dit, ondanks het feit, dat verschillende veehouders ons nog wel eens tegenwer pen, dat de dieren dit hooi toch nog graag opnemen. Enige tijd geleden meldde de Texelse Courant, dat op enkele bedrijven op ons eiland installaties waren geplaatst, die tot doel hadden de hooiwinning te ver beteren. Bij gebruik van deze installaties zou het mogelijk zijn de periode tussen het maaien van het gras en het binnen rijden van het hooi aanmerkelijk korter te maken. Met behulp van een ventilator werd n.l. lucht door het hooi geblazen en hierdoor werd een goede nadroging ver kregen. In de afgelopen weken hebben diverse veehouders bij ons geïnformeerd hoe het met deze hooiventilatie liep. Daarom wil len we hierover iets vertellen. In de eerste plaats dit. Sommige vee houders hebben van deze hooiventilatie een te hoge verwachting gehad. Het is zeker niet zo, dat het hooi in een „gras achtige" toestand in het vak kan worden gereden en dat de ventilator dan wel zorgt dat dit materiaal werkelijk hooi wordt. Aanvankelijk hadden deze instal laties de naam van: antihooibroei-instal- laties. Men wilde er dus niet meer mee doen als het tegen gaan van hooibroei. In de afgelopen maanden is op de acht Texelse bedrijven, die een hooiventilator hebben aangeschaft zeer duidelijk bewe zen, dat de installatie deze naam in ieder geval ten volle verdient. Het gevaar van hooibroei is met een hooiventilatiesys- teem volkomen uitgeschakeld. Bij regel matig draaien is het helemaal geen toer om de temperatuur in het hooi beneden 30 gr. Celcius te houden. Het is enkele malen voorgekomen dat na het stopzetten van de ventilator de temperatuur flink opliep in één geval zelfst tot 70 gr. C. maar na een paar uur draaien had men de temperatuur weer op het ge wenste peil. Dit is dus wel een zeer groot voordeel. We kunnen echter niet zeggen, dat een hooiventilatiesysteem zonder meer de naam van een installatie voor „schuur- hooien" verdient. Wil men werkelijk „schuurhooien" dan zal daarbij ook een verwarmingsbron moeten worden aange schaft. Op enkele bedrijven aan de vaste wal is dit ook inderdaad gebeurd. Er zijn op de Texelse bedrijven, die 'n hooiventilator hebben, partijen inge- schuurd, die een te hoog vochtgehalte hadden voor een installatie zonder ver warmingsbron. Er wordt n.l. aangeno- TEXEL MET MINIMUM AANTAL WERKLOZEN De dagbladen meldden, dat de werk loosheid in ons gewest nu al weer toege nomen is. Het enige prettige geluid komt van het eiland Texel waar het aantal werklozen op het praktische minimum van 22 gehandhaafd is gebleven. Op Texel worden veel meer suikerbieten verbouwd, zodat nagenoeg alle landar beiders nog volop in de drukte zitten. Deze prettige toestand kan volgend jaar dus wel weer verdwenen zijn, want niemand garandeert dat de boeren dan weer zoveel intensieve gewassen gaan verbouwen. Van de 22 werkloze arbei ders zijn er 10 minder geschikten, die op een na allen tewerk gesteld zijn op het GSW object. Van de overblijvende 12 zijn er dan 4 bouwvakarbeider, 3 los ar beider en 5 landarbeider. Texel heeft dus praktisch gesproken thans niet meer dan een normale arbeidsreserve. WEGEN BIJNA GEREED Zaterdagmiddag zijn velen prinsheer lijk gaan toeren over de nieuwe weg van Den Hoorn naar de dennenbossen bij „Heidehof". Een prachtige weg, aange legd door de firma Goedkoop en De Vries. Deze weg draagt de naam „Rom- melpotsweg". Aan het einde van de nieuwe weg bij genoemde hoeve, was echter een zware balk aangebracht. „Hiertoe en niet verder". Een medewer ker van de firma Goedkoop en De Vries was juist bezig enige voorzieningen bij die balk te treffen toen wij er arriveer den. De man vroeg ons of we niet wisten, dat de weg nog niet geopend was. Nee, deze weg was nog niet helemaal klaar de bermen moesten n.l. nog een beurt hebben, maar bij huize „De Narcis" te Den Hoorn had iemand het teken „in- rijverbod weggenomen. Gelukkig kon een en ander niet tot schadelijke gevolgen leiden, want de weg zelf was klaar. In tussen was die illegale handeling voor ons toch wel een symbool: Den Hoorn heeft haast niet langer kunnen wachten, er is al jaren en jaren reikhalzend uitge zien naar de verharding van deze Rom- melpotsweg. Hier lag voorheen namelijk een rul slag, waarvan de automobilisten maar liever geen gebruik maakten. Voor de boeren, die hun landerijen in deze omgeving hebben liggen, is de ver harding van de weg van groot belang, maar van even grote betekenis is deze verbinding voor het vreemdelingenver keer: de nieuwe, bruikbare route vormt immers weer tal van nieuwe mogelijk heden: men kan nu van de Dennen naar Den Hoorn en naar het Hoornder strand. Nu nog een andere, lieve wens: de ver harding van de weg, die door de Dennen van „Heidehof" naar „Bosch en Duin" loopt en dan de verharding nog van de Ploeglanderweg en de Ruisweg tot aan De Koog. Dat zou geweldig zijn! Want deze weg, mét die vanaf het Hoornder strand, zouden wij het mooiste traject van Texel durven noemen! Dezer dagen misschien vandaag al wordt de Rommelpotsweg voor het verkeer opengesteld. Ook de verlengde Rommelpotsweg, die van de Witte Weg naar de duinen bij „De Siep" loopt, zal gereed komen. Voorts de Westerlaanweg, die de Westerweg met de Duinweg ver bindt en dan de „Pontweg", die van de Hoornderweg en de Schansweg naar de Zuidhaffelerweg loopt. Het tweede deel komt ook spoedig gereed: dat loopt tot aan de Prins Hendrik Polder. men, dat het hooi een drogestofgehalte van minstens 65°/o moet hebben. Op een paar bedrijven is „hooi" ingeschuurd met een gehalte aan droge stof van niet meer dan 50°/o. Het gevolg was, dat er enorm veel gedraaid moest worden. Op enkele bedrijven draaide de ventilator drie weken aan één stuk door. Op deze manier wordt de stroom- rekening wel heel hoog, vooral omdat krachtstroom op Texel vrij duur is. Aanvankelijk waren we erg bang, dat zelfs met dit grote aantal draaiuren geen goed product zou worden verkregen. Van veehouders, die eens 'n kijkje gingen ne men op de bedrijven met een hooiventi lator hoorden we zeer pessimistische ge luiden. „Dat komt nooit goed", was de conclusie. En de buitenkant van het hooi gaf ook inderdaad aanleiding tot deze ge dachte. Door het ventileren wordt nl. de warme, vochtige lucht uit het hooi ge dreven. Deze vochtige lucht geeft aan de buitenzijde van het hooi condensatie. Daardoor krijgt dit hooi een slecht „uiter lijk" en ook de reuk is minder goed. Met behulp van een hooiboor hebben we nu echter een indruk gekregen van het „inwendige" van het vak. Door het resultaat van deze proefboringen zijn we volkomen gerust gesteld. Het laat zich aanzien dat zelfs van veel te vochtig in- geschuurde partijen dank zij het vele draaien nog een goed product zal wor den verkregen. Wij blijven echter van mening, dat bij ventilatie met koude lucht het inschuren in het algemeen niet eerder moet plaats vinden dan bij een drogestofgehalte van plm. 65°/n. In dit geval kan met een niet te groot aantal draaiuren een goed pro duct gemaakt worden. En het staat wel vast, dat in deze gevallen hooibroei nooit meer behoeft op te treden. C. v. Gr. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 13 augustus Den Burg, Hotel „Texel", bridgedrive. Donderdag 14 augustus Den Burg, „Oranjeboom", De toneelver „Klein Toneel" voert op „Schorpioenen en miljoenen". Vrijdag 15 augustus Den Burg, „Oranjeboom", Vertoning Texelfilm. Zaterdag 16 augustus De Cocksdorp, Lampionoptocht m.m.v. de drumband van de gidsengroep „Marga- ietha Sinclair". Dagelijks te bezoeken: Tentoonstelling „Walvissen" in „De Ver gulde Kikkert" te Den Burg. Texel's Museum, Westermient. Texelse Oudheidskamer, Den Burg. (Maandagochtend en woensdagavond de monstraties kantklossen en spinnen). TEN NOORDEN VAN TEXEL ZWEMMEN HAAIEN VAN VIER MTR. Men kan op verschillende manieren naar de haaien gaan: door roekeloos aan het drukke verkeer deel te nemen, door bedorven levensmiddelen tot zich te nemen, door een portier van het Thor- beckeplein aan te vallen enz. enz. Er is echter een minder onaangename wijze om naar de haaien te gaan en wel door als wèl uitgerust jager haaien te gaan schieten, of doodgewoon aan de haak te slaan. Dit laatste is de heer N. Gosselaar, directeur van een industrie- en handels onderneming in Amsterdam en Nijmegen van plan. De dagbladen hebben daar uitvoerig over geschreven en vele Texelaars zal dit bericht zijn opgevallen, want er werd in beweerd dat bij Texel knapen van vier meter zwemmen. Wij dachten: als de badmeester nou eens een bord plaatste en daar op aantekende, dat men natuur lijk zo ver in zee kan gaan als men durft, maar dan ook maar het risico moet nemen op een onzalig ogenblik voor de wijd- opengesperde bek van een vier-meter- haai te liggen. Dat zou ongetwijfeld allen weerhouden om tot waaghalzerij over te gaan. Tot nog toe is het zo, dat de bad meester zich het ram-bam loopt om te ver in zee zwemmende toeristen (Texe laars kénnen het gevaar wel) te atten deren op het grote gevaar, waarin zij zich storten. Telkens weer klinkt tussen Den Hoorn en de vuurtoren immers hoorngeschal van de gelukkig zeer waak zame badmeesters en hun assistenten. Overigens, zijn de waaghalzen wel te vangen met de waarschuwing „Pas op voor de haaien!"? Ze zullen wel gelezen hebben, dat deze monsters nogal ver uit de kust opereren. In ieder geval meldden de kranten, dat genoemde jager volgend voorjaar en gedurende de zomermaanden vijftien ki lometer ten Noorden van ons eiland op haaien wil gaan vissen. Hij heeft daartoe op de Zaandamse werf Westhaven een speciaal voor de haaienvangst omgebouwd jacht, de „Barracuda" geheten, van stapel laten lopen Het vaartuig is zeventien meter lang en uitgerust met een dubbelschroef, die door twee dieselmotoren van elk hon derd pk. worden voortbewogen. De Barracuda kan een vaart lopen van 25 km. Op het achterschip zijn twee vis- stoelen gemonteerd vanwaar de speciale hengels met een lijn van driehonderd meter kunnen worden uitgezet. Om de haaien aan boord te krijgen heeft het schip bovendien een kleine lier. Op het voorschip werd 'n .preekstoel" gebouwd, van waaruit haaien ook kunnen worden geharpoeneerd. Al vele jaren ging de heer Gosselaar als sportvisser op de haaienjacht in de buurt van Helgoland. „Daar zitten ze tot op een diepte van twintig meter. De grootste zijn zo'n tweeënhalve meter lang en wegen ongeveer vijftig kilo. Maar bij Texel zitten knapen van vier meter en daarop wil ik het volgend jaar wel eens gaan jagen tussen april en septem ber, in de tijd, dat de haring trekt. „Want de haaien trekken altijd achter de haringscholen aan", aldus deze zaken man, die ook geen onbekende tonijn visser is in de Golf van Mexico. „Ik beschouw het zuiver als sport, want als we eenmaal een knaap hebben gevangen, wordt hij alleen gefotogra feerd. Daarna gaat de haai weer terug in zee". De komende maanden gaat de heer Gosselaar uitsluitend zijn nieuwe „visgrond" bij Texel verkennen en er varen hoe de Barracuda eens een motorjacht, dat de Zeeuwse stromen bevoer zich op de Noordzee gedraagt. Volgend jaar hoopt hij echt naar de haaien te gaan. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 1 juni tot en met 27 september Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 Van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7.30 10.30 14.00* 16.00 18.25 20.30§ Van Den Helder: 9.20 11.30 15.00* 17.15 19.30 21.35§ van 13 juli t.m. 31 augustus 1958 van 29 juni t.m. 24 augustus 1958 TERUG TOT DE NATUUR Wat kom ik graag langs 's Horen wegen, een „natuurlijk" mens eens tegen. Men leett welhaast alléén voor kleren, Voor geldverdienen en souperen, Voor racen, rennen, bioscopen. „Is dit niet zichzelf ontlopen?" Keer toch terug m'n beste vrinden! 'Hoor naar 't zingen van de winden; 'Hoor naar 't ruisen van de bomen, tig eens in het duin te dromen. Laaf U aan der bloemen kleuren, Adem diep haar wond're geuren! Loot uw Schepper van 't Heelal!, Waarin g'uzelf „hervinden" zal. M. Dros-Eelman, Oosterend. WELSTANDSCOMMISSIE NAM VAKANTIEHUISVESTING OP TEXEL IN STUDIE De Welstandscommissie voor Den Hel der en Texel stelt in haar jaarverslag over 1957 o.a. vast dat het aantal bouw plannen andermaal iets terug is gelopen in vergelijking met voorgaande jaren. Conjunctuurwijzigingen en het uitgeput raken der herbouwplichten ziet de com missie als voornaamste oorzaken hiervan. In de zomer heeft de commissie een ex cursie gemaakt door de gemeente Texel. Enkele onderwerpen uit de agrarische sector en een aantal zomerhuisjes, die aanleiding waren geweest tot discussie werden in natura beschouwd. Aan het bestuur van de gemeente Texel werd van de bevindingen rapport uitgebracht. De commissie vertrouwt de goede snaren te hebben aangeslagen, zodat de vele pro blemen rond de vakantiehuisvesting tot voor het eiland aantrekkelijke oplossin gen kunnen geraken. Helaas moest wor den opgemerkt dat reeds een gedeelte van de bekoring van het oude landschap werd geofferd aan al te oppervlakkige onderkomens voor wie van duin en strand kwamen genieten. DS. H. J. PIJNACKER HORDIJK 40 JAAR PREDIKANT Maandag 11 augustus was het veertig jaar geleden, dat ds. H. J. Pijnacker Hor dijk van Dieren werd bevestigd als pre dikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Pijnacker Hordijk werd op 13 sep tember 1890 uit een predikantsgezin te Brussel geboren. Hij bezocht eerst het gymnasium te Nijmegen en studeerde daarna verder nog aan de universiteit te Genève in Zwitserland. Nadat ds. Pijn acker Hordijk in 1916 zijn proponents examen had afgelegd voor de Waalse Commissie werd hij op 11 augustus 1918 door zijn vader, wijlen ds. A. Pijnacker Hordijk, toen Waals predikant te Nijme gen, te Koog en Waal op Texel bevestigd als predikant in de Nederlandse Her vormde Kerk. In 1921 verwisselde de Ju bilaris deze gemeente met die van Ter- horne in de classis Heerenveen, vanwaar hij twee jaar later naar die van Oude- en Nijehorne in de classis Heerenveen ver trok. Op 22 augustus 1948 deed ds. Pijn acker Hordijk zijn intree in zijn vierde en laatste gemeente Nieuw- en Sint Joosland in de classis Middelburg, waar hem met ingang van 1 oktober 1955 op vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde hij zich met terwoon te Dieren. Tijdens zijn vijfentwintig jarige ambts bediening te Oude- en Nijehorne was ds. Pijnacker Hordijk enige jaren quaestor van de ring Heerenveen en zeventien jaar penningmeester van de evangelisatie- vereniging binnen de classis Heerenveen in de Nederlandse Hervormde Kerk. Te Nieuw- en Sint Joosland was hij enige jaren scriba van de ring Middelburg. Te Oude- en Nijehorne werd ds. Pijn acker Hordijk de dupe van de hevige en schandalige kerkelijke strijd in Friesland, welke zich culmineerde in de beruchte affaire „Nijehorne". Hij schreef toen een brochure van achtenveertig pagina's „Waarom geschorst" als hoger beroep bij de algemene synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, tengevolge waarvan hij werd vrijgesproken. Op verzoek van de algemene synode van de Nederlandse Hervormde Kerk werd bedoelde brochure indertijd niet uitgegeven. „VOORZICHTIGHEID GEEFT MEER VEILIGHEID!" Let er vandaag eens op, hoe VOETGANGERS de rijweg over steken vlak naast voertuigen, die aan de kant van de weg stilstaan. Ook dèt is onvoorzichtig, want tien tegen één, dat ze daarbij onverhoeds voor de wielen van naderend verkeer lopen. Voorzichtigheid geeft meer veiligheid!

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1