Cjroen 'Twartr jexels in het harL, Centrum zat tjokvol auto s mmm&M "M Er worden boerderijen verplaatst Zeer belangrijk aspect van de ruilverkaveling TERDAG 16 AUGUSTUS 1958 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7275 COURANT tgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij ekhandel Drukkerij Bibliotheek in Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm OE DRUK HET WAS tijdens de maandag qehouden markt blijkt uit deze toto: auto's stonden reeds in de Kogerstraat geparkeerd. Dit waren de wagens van idgasten (en Texelaars), die inzake parkeeraangelegenheden zich geen pro- emen maken: op een paar honderd meter van het centrum staat je wagen het ;ste. Geen gezanik met andere wagens, die precies dwars voor jouw car ge- den zijn, geen schade ook. 1URGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 8 tot en met 14 augustus 1958 Geboren: Mario Edwin, zv. Adriaan eerschap en Thea Dros; Pieter Jan, zv. in Kaan en Guurtje Mosk; Petrus Ber- ardus Cornells, zv. Joannes F. Riteco en heodora T. Barhorst; Elisabeth Anselina [aria, d.v. Lourens H. J. Weijermans en ngeltje van der Meer; Anna Cornelia, v. Jan van Strien en Cornelia A. Bakker Getrouwd: Leendert B. v.d. Velden en antje Groenhof; Jan A. v.d. Bij en Reina Halsema. Overleden: Jacobus Johannes Rijk, oud jaar; Johannes Anthonius Spigt, oud 2 jaar, weduwn. van Anna Halsema. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Voensdag 20 augustus consultatiebureau Woensdag 20 aug. a.s. begint weer het ureau voor zuigelingen en wel alléén oor baby's tot en met 8 maanden, dus an Den Burg èn de buitendorpen. (Dit in erband met de afwezigheid van de bu- eaux in de afgelopen weken). De moeders van Den Burg en Oude- hild worden vóór 2 uur en na 4 uur erwacht. De Cocksdorp 2 uur; Den loorn 2,45 uur; De Koog 3.30 uur. U wordt vriendelijk verzocht, zich zo- eel mogelijk aan deze tijden te houden. Voor zuigelingen, die voor een 2e of 3e ijectie (kinkhoest-difterie) in aanmer ing komen, bestaat ook gelegenheid te omen. SCHRIKDRAAD In „Panorama" lazen wij deze week: Onder de rubriek „Kleine leiten uit een ;rote wereld" las ik het aardige stukje ver de kapitale lawaaimachine, die het •aleis van justitie in Washington had angeschaft om de vogels, die het ge- iouw steeds bevuilden, te verdrijven. Een hotelhouder op Texel had met de elfde moeilijkheden te kampen. Om nu :e meeuwen wel en zijn gasten niet weg e jagen heeft de eigenaar op zijn hotel en „geluidloze" schrikdraad laten aan lengen. De resultaten waren verbluffend. Na nkele weken waagde geen enkele vogel ich meer op het gebouw. Ook wanneer iet apparaat niet in werking was, bleven ie meeuwen ver van het hotel. De kosten van de hele installatie? een honderddertigduizend gulden, zoals n Washington, maar ongeveer honderd- lertig. H. de Ruyter, Haelen (L.) HET GEZAMENLIJK CONCERT Voor het gezamenlijk concert, dat Texelse muziek- en zangverenigingen njdagavond in de Wezentuin te Den lurg hebben gegeven onder leiding van ie heer U. D. Bousma, bestond behoor- ijke belangstelling en de luisteraars heb- >en genoten van voortreffelijke zang en nuziek. Deze avond is vooral ook ge daagd als propaganda-avond voor de ;ang en de muziek. Het was alleen erg ammer, dat het weer niet erg mee zat. Voor de pauze werd het programma ferzorgd door de muziek en na de pauze iverden we vergast op het optreden van Ie gezamenlijke zangkoren met fanfare egeleiding. Uit het gebodene bleek, dat ian deze uitvoering, een manifestatie van etgeen van eigen bodem geplukt kan worden, een grondige studie voorafge gaan is. De dirigenten van de deelne- nende ensembles hebben stuk voor stuk leprobeerd om tot een zo goed mogelijk 'ffect te kunnen komen. Dat het uitein- ielijk resultaat zo goed is geworden, is en compliment waard. Wij vernemen, dat is besloten dit con cert donderdag te Den Hoorn te herhalen. Ongetwijfeld zal dit ook elders op Texel op hoge prijs worden gesteld. INGEKOMEN PERSONEN Johan B. tl. Doldersum, van Buiten haven 5, Den Helder, naar H 131; Marius J Reuvers, van Soesterbergsestraatweg 125, Soest, naar De Cocksdorp 7; Johan nes W. H. Boks, van Ambtsstraat 45, Al melo naar Den Burg, Weverstraat 12; Christina F. J. de Ruijter, van Spittaal straat 72, Zutphen, naar Kogerweg B 185b; Lodewijk C. Huisman (en gezin) van Eendrachtsstraat 28c, Rotterdam, naar O 127; Alida H. Walraven (wed. van Trap) van v. Lawick v Papstraat 68 IA, naar Den Burg, De Zes 12; Henricus S. M. Buisman, van Buitenhaven 5, Den Helder, naar Den Burg, Wilhelminalaan 84, Aalzen de Haan, van Sinaewei 16, Tzummarum, Barradeel, naar Den Burg, Weverstraat 63, VERTROKKEN PERSONEN Marie L Dietvorst (echtgen. van C. v.d Knaap) van O 174 naar Rotterdam, van Wiingaardenlaan 42; Albertus van Beek hoven (en gezin) van K 139 naar Barne- veld, Achterveld, Kerkdijk 22; Feikje de Jong van De Koog 2, naar Leeuwarden, Voorstreek 31; Froukje Aardema, van Kogerstraat 41, Den Burg, naar Amstel veen, Vijverlaan 19; Leonardus Faijaars (en gezin) van salonwagen b.d. Hollewal, naar Rotterdam, salonwagen i.l. Bijl straat; Janna J. van Tatenhove, van K 58a naar Canada; Johanna A. Witte (echtgen. v. J. Reijnders) van W 21, naar Amsterdam, le Helmersstraat 64 II Neeltje Boon, van Den Hoorn 97, naar Castricum, Duinenbosch 3; Grietje L. Zijm, van Oudeschild 36, naar Egmond aan Zee, R.K. Kinderkoloniehuis; Reina G. Halsema (echtgen. van J. A. v.d. Bij) van B 77 naar Wormerveer, Feresiastraat 12, Aaltje M. Dob (echtgen. van A. van Steeg) van Schilderend 95, Den Burg naar Australië. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de minister van oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Adriaan Schot, lichting 1958. Aanvraag om vrijstelling wegens kost winnerschap afgewezen, bij beschikking van 6 augustus 1958, no. 38 09 03 347. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belanghebbend' uiterlijk de tiende dag na de dag, waarop de uitspraak ter algemene kennis is ge bracht, in beroep komen. Indien de inge schrevene, wie de uitspraak geldt buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uit spraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk beschouwd. Het beroepschrift moet tot Hare Majes teit de Koningin worden gericht en moet met redenen omkleed zijn. Het moet in geleverd worden op de afd. militaire za ken van de secretarie dezer gemeente De Koningin beslist op het beroep bij een met redenen omkleed besluit, nadat de raad van state is gehoord. Texel, 8 augustus 1958. De burgemeester voornoemd, C. H. ROEPER, L.-B. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 18 augustus op om 5.27 uur en gaat onder om 8.00 uur. Maan: 21 aug. E.K.; 29 aug. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 16 aug. 9.44 en 22.23; 17 aug. 10.27 en 23.07; 18 aug. 11.06 en 23.41; 19 aug. 11.40 en 20 aug. 0.11 en 12.11; 21 aug. 0.40 en 12.40; 22 aug. 1.07 en 13.11; 23 aug. 1.46 en 14.07. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 16 augustus De Cocksdorp, Lampionoptocht m.m.v. de drumband van de gidsengroep „Marga- etha Sinclair". Zondag 17 augustus Den Burg, Dorpshuis, start Wandeltocht Helderse Wandelsportvereniging. Woensdag 20 augustus Den Burg, Wezentuin, Concert door de Barrie Collegiate Band (Canada) Donderdag 21 augustus De Koog, Concert door de Barrie Colle giate Band (Canada). Den Hoorn, Concert door de gezamenlijke Texelse koren en korpsen o.l.v. de heer U. Bousma. Vrijdag 22 augustus Den Burg, „Oranjeboom", vertoning Texelfilm. Dagelijks te bezoeken: Tentoonstelling „Walvissen" in „De Ver gulde Kikkert" te Den Burg. Texel's Museum, Westermient. Texelse Oudheidskamer, Den Burg. (Maandagochtend en woensdagavond de monstraties kantklossen en spinnen). ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) HET KOGER STRANDFEEST De deelname en het enthousiasme bij het Koger strandfeest waren groter dan ooit. De lampionoptocht was eveneens 'n geweldig succes. In verband met het tij werden de strandfiguren 's morgens ge wrocht. Aparte vermelding verdient het werk van een groepje jongens, die een sfinx en een pyramide hadden gemaakt. Aan de schatgraverij namen ook heel wat gouddorstigen deel. 's Middags op het sportveld allerlei kinderspelen, ook met een deelname groter dan ooit. Alle kin deren werden op snoep onthaald. 's Avonds heeft jong en oud zich ge emuueerd bij de poppenkast, die met zeer krasse verhalen de spanning cr in hield. Het Koninklijk Texel's Fanfare luisterde de lampionoptocht weer op, met zulk een enthousiasme, dat de vonken er af vlo gen (uit de vetpotjes dan). Dit feest kon zo goed slagen dankzij de milde gaven van de zijde der mid denstanders en de logiesverstrekkende bedrijven. Dank zij het grote enthou siasme en last but not least dankzij de de activiteit van de familie Van Rijssel berghe uit Rotterdam, die de microfoon geen minuut rust gegund heeft. DE DERDE BRIDGEDRIVE De derde bridgedrive, die door de bridgeclub „Groot Slem" in samenwer king met de V.V.V. in hotel „Texel" werd gehouden, telde 32 deelnemers. De prijs winnaars waren de volgende: Groep A: 1. de heren Backer-Raven 48V2 pnt. 2. de heren Mercier-Baardman 44 pnt. Groep B: 1. Echtpaar Enuma 49 pnt. 2. Echtpaar Akveld 47 pnt, BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 1 juni tot en met 27 september Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 Van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen Van Texel: 7.30 10.30 14.00* 16.00 18.25 20.30§ Van Den Helder: 9.20 11.30 15.00* 17.15 19.30 21.35§ van 13 juli t.m. 31 augustus 1958 van 29 juni t.m. 24 augustus 1958 GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 14 augustus 1958 Gevonden te Den Burg: Bella foto toestel; pop met jurkje; grijze wollen trui met wit-zwarte rand; groen gebloemde rok; stuk metaal met bout; rood gebloem de ceintuur met goudkleurige sluiting badhanddoek met gestreepte zwembroek zonnebril; kinderbril; diverse portemon nees met inhoud; zilveren armband muntbiljetten van 2,50; 3-kleurige hals doek; antraciet-kleurig gebreid vest blauwe damestrui; muis-grijze dames mantel met groen-fluwelen kraag; groen kinderportemonneetje zonder inhoud vlieger; kartonnen doos waarin rijwiel- gereedschap. Verloren te Den Burg: grijze gabardine regenjas; gouden collier; grijze herentrui met groen-rode mouwen; zwart-lederen damesportemonnee met inhoud; zadel- dekje (beige) met schuimrubber; gouden damespolshorloge; bruin-lederen sigaret tenkoker met nikkelen rand; blauw grijze joifgenstrui met geblokt voorpand beige-bruine damessandaal; R.K. kerk boekje. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor op werkdagen geopend van 16.00 tot 18.00 uur en het bureau te De Koog van 19.00 tot 20.00 uur. s Dit is de prachtige, modern ingerichte boerderij van de heer F. R. Keijser, die geruime tijd aan De Waal zelf gewoond heeft, maar zijn boerderij nu „Waal- zicht" zou kunnen noemen. Een mooi landschap heeft men zowel vanuit de woonkamer en keuken als uit de noordelijke vleugel van de schuur, waarin, naar wij vermoeden, de koeien straks onderdak gebracht zullen worden. Die noordelijke vleugel is op deze foto niet zichtbaar, want de plaat is gemaakt van af de Oosterenderweg. Dit is de eerste gereed gekomen „ruilverkavelingsboer derij", dat wil zeggen, de eerste van de huidige in aanbouw zijnde serie van zes, want reeds eerder konden diverse hoeven worden opgeleverd. Het gereed komen van de eerste van de zes ruilverkavelingsboerderijen, die in 1957 werden aanbesteed is voor ons aan leiding weer eens te wijzen op dit zeer belangrijke onderdeel van de ruilverka veling. Dat meerderen met ons van dit belang zijn overtuigd kan blijken uit de opmerking: „Als er op Texel geen flink aantal boerderijen worden „verplaatst" zal de ruilverkaveling op Texel slechts gedeeltelijk slagen' Dit is geen uitspraak van leden van de Plaatsel'jke Commissie of ambtenaren van de Cultuurtechnische Dienst, maar van rasechte Texelse boe ren. Hierbij willen we vermelden, dat we deze opmerking nog al eens horen van landbouwers, die zelf voor „verplaatsing" in aanmerking komen, maar die van me ning zijn, dat de financiële voorwaarden onaanvaardbaar zijn. Intussen zijn er ook heel veel andere landbouwers, die een „zwaar hoofd" heb ben over de financiële moeilijkheden, waarvoor hun „verplaatste" collega's zich straks gesteld zullen zien. Eén van de landbouwers, die de gelukkige bezitter is van een ruilverkavelingsboerderij heeft mij eens verteld, dat hij er over dacht zijn boerderij de naam „Dat kan nooit" te geven. Men had hem van verschillende kanten zo dikwijls verzekerd, dat dit nooit kon. dat hij het een gepaste naam voor zijn boerderij vond. Tijdens de excursies, die wij deze zo mer hadden en waarbij ook altijd een be zoek wordt gebracht aan één of meer ruilverkavelingsboerderijen werd ook meermalen het hoofd geschud over de hoge bouwkosten en het aandeel van de betrokken landbouwers hierin. Daarnaast zijn er ook andere geluiden. Het gebeurt ons nog al eens, dat op de maandagse markt een landbouwer bij ons komt en vertelt, dat hij een deel van de zondag heeft gebruikt om met z'n vrouw een paar ruilverkavelingsboerderijen te bekijken. Er wordt er dan aan toege voegd: We zijn ontevreden thuis geko men. Wat een voorrecht om in zo'n boer derij te wonen en te „boeren"! Wat kan het werk in deze bedrijven toch veel vlugger en gemakkelijker gebeuren. Ook tijdens de excursies waren er telkens en heus niet alleen „jonge enthousiaste lingen" die de opmerking maakten- Ik wou, dat ik er voor in aanmerking kwam! Hoe ontstaat dit verschil in waarde ring? Hoe is het mogelijk, dat de een spreekt van een levenslange „strop" en de ander zucht: Had ik die mogelijkheid ook maar? We willen er in de eerste plaats op wijzen, dat er nog al wat ver schil is tussen de financiële voorwaarden, waaronder gebouwd is. Bij de eerste twaalf boerderijen varieerde de subsidie van 30 - 40°/o, voor de laatste zes was dit 50 - 63%. Helaas is er een nieuwe rege- link op komst, die weer minder aantrek kelijk zal zijn Hoe hoog de subsidie pre cies zal zijn is nog niet bekend, maar wel staat vast, dat deze aanzienlijk lager zal zijn dan onder de laatste regeling. Uiteraard kan het oordeel over een ge val met plm. 30% subsidie en een ander geval met meer dan 60% subsidie be langrijk verschillen Maar het is geen verhaaltje als we zeggen, dat er land bouwers zijn, die bij een geval met 30% subsidie opmerken: Ik deed het direct, terwijl anderen zelfs bij meer dan 60% subsidie nog beweren: Dit kan niet! Dan is er dit. Wij zijn van mening en dit geldt naar beide kanten dat er vaak niet gerekend wordt. Het oordeel ligt al klaar voordat er over de zaak is nagedacht. Aan het adres van hen, die er misschien wat al te gemakkelijk in stap pen moet worden gezegd: Denk er om, straks komt de rekening! Voor hen, die van oordeel zijn, dat het nooit kan, geldt de opmerking: Hebt U er wel eens over nagedacht welke voordelen „verplaat sing" biedt. Over dit laatste een paar op merkingen. Allereerst een voordeel, dat o.i. veel te veel over het hoofd wordt gezien. Het zijn de buitengewoon voordelige voor waarden, waarop het voor de bouw be nodigde kapitaal wordt verstrekt. De meesten zijn zich niet goed van bewust van het voordeel van financiering op ruil verkavelingsvoor waarden. Wat een enorm verschil het is of een bedrag van bijv. 40.000,direct op tafel moet worden gelegd of dat het als ruilverkave lingsrente na het tot stand komen van de ruilverkaveling in een periode van 30 jaar lang kan worden afbetaald. Als men dit voordeel zelf niet ziet, dan willen wij hier graag eens met U over spreken. Een tweede voordeel, waar o.i. lang niet genoeg mee wordt gerekend is het verschil in onderhoudskosten tussen het oude en het nieuwe gebouw. We hebben al meerdere malen van landbouwers de opmerking gehoord: Als je aan een oud gebouw ieder jaar 1000,besteedt, heb je over dertig jaar nog een oud gebouw. En dit is zeker niet overdreven. Bekijkt U daarnaast nu eens de nieuwe ruilver kavelingsboerderijen. Je behoeft geen vakman te zijn om te kunnen vaststellen: Deze gebouwen zullen een reeks van jaren zeer weinig onderhoud vragen. Ze bestaan immers voor een zeer groot ge deelte uit steen en beton. Als derde voordeel wil ik noemen: de grotere doelmatigheid van de nieuwe boerderijen. Wat vraagt bijv. de verzor ging van het vee in zeer veel oude Texel se boerderijen enorm veel tijd. Door uit breiding en aanbouw van de aanvankelijk te kleine bedrijfsgebouwen moet het vee op drie of vier plaatsen worden gestald. Wat een heen en weer geloop. Het is ons door verschillende veehouders op nieuwe boerderijen dan ook gezegd: De verzor ging van het vee vraagt nu maar de helft van de tijd. En in de toekomst zal steeds meer gelden: Tijd is geld. Het vierde voordeel, dat ik noem wordt vaak als het enige en voornaamste gezien n.l. een betere ligging van het be drijfsgebouw ten opzichte van het bijbe horende land. Uit het voorgaande zal U, naar ik hoop, duidelijk zijn geworden, dat het maar één van de voordelen is. En in derdaad zeer belangrijk. De zegswijze: Ver van zijn land is dicht bij zijn sch& geldt nog altijd. En zonder verplaatsing van een flink aantal boerderijen zal deze toestand voor heel wat bedrijven ook na de ruilverkaveling bestendigd blijven. Wij hopen, dat dit „praatje" voor ver schillende landbouwers, die voor boerde rijverplaatsing in aanmerking komen, aanleiding is hierover nog eens te den ken. Als daar behoefte aan is willen we deze kwestie graag nog eens van alle kanten met U bekijken. Het zou erg jam mer zijn als door onvoldoende inzicht de ruilverkaveling op ons eiland niet dat effect zou hebben, dat bij gezamenlijk overleg mogelijk is. C. v. Gr. Advertentie l.M. Blus Brandend Maagzuur met een of twee Rennies I In een handomdraai bent U van die schrijnende pijn verlost. Rennies zijn smakelijk, makkelijk in te nemen - ge woon laten smelten op de tong -. Geen wonder dat die legioenen van zuur- brandlijders zweren bij Rennies, het on geëvenaarde, meestgebruikte maagta blet over de hele wereld. Ja - Rennies zijn een prachtmiddel en bovendien hy giënisch en gemakkelijk verpakt om in Uw zak of handtas mee te nemen.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1