Cjroen '2warLrJ~exels in het harL, Ia de wolkbreuk keuken blank Texels kotter vloot groeit gestaag mmm ifilispKS )ENSDAG 27 AUGUSTUS 1958 72e JAARGANG No. 7278 rtXRLSF,® COURANT gave N.V. v.h. Langeveld de Rooij ikhandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart, -f 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm )E HEVIGE regenval, waarop Texel jdagmiddag getracteerd werd, veroor- tkte op verscheidene punten overlast i water. Het ergste was het wel in het itrum van Den Burg, waar het be- iande riool het vocht nu eenmaal met indjesmaat tegelijk kan verwerken, ïrdoox* drong het water en het zui- :e water niet alleen!!ook de kelder men van het perceel, bewoond door familie Jb. Mosk, Weverstraat, let droevige van dit alles is, dat in ie keuken vele malen per jaar na he regenval het water decimeters hoog nt te staan. Wij beklagen de bewo- rs! Op meerdere plaatsen heeft de ge- entelijke reinigingsdienst moeten assi- ren, maar hier liep het om zo te zeg- toch weer eens de spuigaten uit. n de zijde van Gemeentewerken werd verzekerd, dat deze toestand binnen nenbare tijd tot het verleden zal be- MAANDAG SCHAPENFOKDAG baandag wordt te Den Burg de jaar- :se schapenfokdag gehouden. Er ko- :n 232 inzendingen van 46 eigenaars. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag, 27 augustus n Burg, Hotel Texel, bridge-drive. Donderdag, 28 augustus n Burg, Oranjeboom, Toneeluitvoe- ,Sint Jan". Vrijdag, 29 augustus n Burg, Oranjeboom, Texel film Zaterdag, 30 augustus sterend, Volksfeest igelijks te bezoeken: ntoonstelling „Walvissen" in „De Ver- lde Kikkert" te Den Burg. xel's Museum, Westermient. xelse Oudheidskamer, Den Burg. aandagochtend en woensdagavond de- mstraties kantklossen en spinnen). KLEDING OP DE HORS Op de Hors ten zuidoosten van het ►odsmanduin heeft een kind onlangs al ar onder- en bovenkleren laten liggen, t kind is waarschijnlijk gaan zwemmen langs het strand gaan wandelen en eft de kleding blijkbaar niet meer nnen vinden. Een Texelaar, die de kle- n had zien liggen en deze twee dagen Ier nog op dezelfde plek aantrof, stelde politie op de hoogte, maar deze kon lukkig mededelen, dat er geen kind rmist werd. Op het strand maakte zich n voorts enige urenlang ongerust over t lot van een jongen en een meisje, hun kleren daar hadden neergelegd urenlang wegbleven. Men vreesde een geluk, totdat ook deze toeristen veilig wel bovenwater kwamen. WIELERRONDE DE WAAL Be jaarlijkse Wielerronde van De Waal vastgesteld op zaterdag 30 augustus. 'Wel de junioren als de senioren kun- 'T op die dag hun krachten, uithou- ngsvermogen en tactiek demonstreren. zijn weer vele premies te winnen ■als bekend werd de ronde van Zuide- a dit jaar gewonnen door George Jim- >nk, die in Bargen woont en derhalve favoriet van De Waal mag heten, et zal aan de nodige spanning stellig et ontbreken, temeer omdat George les op alles zal zetten om „thuis" een *ed figuur te slaan en zo mogelijk de uwerkrans zal trachten te verwerven, e nadere bijzonderheden in de adv. horen: er zal voor Den Burg, zoals ook te Oudeschild is geschied, een rioolzuive- ringinstallatie worden gebouwd. Hierdoor zal het water ook gemakkelijker kunnen worden afgevoerd. Tijdens de hevige regen, die veel van een wolkbreuk weg had, had de familie Mosk reeds diverse goederen in veiliger omgeving gebracht, zoals een wasmachi ne, die u links in hoger gelegen gang ziet staan. AFSCHEID DS VAN RHIJN Naar wij vernemen zal Ds C. H. van Rhijn, voorganger bij de Hervormde Ge meente te Den Hoorn, in de dienst, die om half drie begint, op zondag 14 septem ber afscheid nemen van zijn gemeente. Die dag wordt 's morgens om tien uur eerst nog een Avondmaalsviering door hem geleid. Ds Van Rhijn zal op zondag 21 septem ber, aanvang 5 uur te Vlaardingen zijn intree doen in de Grote Kerk aldaar. ODE AAN DE SLUFTER O, onvolprezen Slufter, Hoe moet ik u bezingen! 'k Heb haast geen woord daarvoor, Maar wel veel „mijmeringen". Uw schoonheid is uniek, Uw rust een grote weelde Van zuiv're romantiek. Geen mensenhand verknoeide Dit ongerepte land. Hier passen geen problemen Hier zwijge „het verstand". De stilteheeft het woord, Wie horen wil, die 't hoort. M. D. Eelman, Oosterend SVC 1 WINT DE BEKER Zondag werden de demifinale en fina le gespeeld om de SVC-beker. Het weer was ideaal toen om half twee de wed strijd SVC 1 - Oosterend 1 begon. Na een aarzelende eerste helft, waarin met gelijke stand gerust werd (1-1) komt SVC na de rust goed opzetten. Door een paar mooie doelpunten wordt met 3-1 ge wonnen. Hierna Tex. Boys - De Koog. Deze match wordt met 5-2 door de Boys ge wonnen. Zondagavond 7 uur was de finale tus sen Tex. Boys de bekerhouder en SVC 1. Direct wordt door beide elftal len in hogo tempo begonnen en de ach terhoede van S krijgt handen vol werk Jan Piet in het doel is er echter goed in en weet menige moeilijke bal onschade lijk te maken. Na een kwartier spelen komt S echter opzetten en neemt de ieiding door toedoen van een Boys-spe ler. Deze schiet in eigen doel: 1-0. Hier door aangemoedigd komt de S voorhoede geducht opzetten en een goede voorzet van Maarten wordt Liekel prima afge werkt 2-0. Met deze stand komt de rust. Na de rust een gelijk opgaande strijd. De Bovs proberen alles om in de stand verandering te brengen. Maar de achter hoede geeft niet thuis. Een ver schot van Maarten verdwijnt via kruizing en bin nenkant paal in het Boys doel: 3-0. De Boys spelen nu een verloren wedstrijd en zo komt het einde met een 3-0 overwin ning voor SVC 1. De beker wordt di rect na de wedstrijd door de voorzitter van SVC, de heer J. de Graaf, met een toepasselijk woord uitgereikt. Zo is het bekertournooi weer achter de rug. Tot volle tevredenheid. Nog enkele weken resten ons van de competitie. Er zal getracht worden nog enkele oefen wedstrijden te spelen. VERGADERING VAN DE RAAD der gemeente Texel op dinsdag, 2 september 1958, des namiddags 2.30 uur ten gemeentehuize. Texel, 20 augustus 1958 De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING. 1 Beëdiging raadsleden 2 Wethoudersverkiezing 3 Notulen 4 Ingekomen stukken en mededelingen 5 Benoeming van leden van de advies commissie als bedoeld in artikel 8, le lid van de Woonruimtewet 1947. De aan beveling wordt nader bekend gemaakt. 6 Benoeming van drie vertegenwoordi gers en drie plaatsvervangers in de com missie voor georganiseerd overleg. als vertegenwoordiger: 1. W. Wassenaar, 2. J. Koning-Bruin, 1. F. L. de Grave, 2. P. Smit, 1. S. v.d. Vis 2. J. Daalder. als diens plaatsvervanger: 1. A. Dros, 2. J. J. Westdorp. 1. P. Smit, 2. N. H. van Schoonhoven. 1. G. Vrijdag- Keyser, 2. S. Keyser. 7 Vaststelling van de achtste verorde ning tot wijziging van Bouwverordening der gemeente Texel. Vaststelling van de negenentwintig ste verordening tot wijziging van de „Al gemene Politieverordening voor de ge meente Texel. 9 Vaststelling van de eerste wijziging van het uitbreidingsplan in hoofdzaken voor de gemeente Texel en beslissing op de ingediende bezwaarschriften. 10 Besluit inzake de behandeling van het beroep op de Sohadevergoedingsverorde- ning Texel, ingediend door de heer C. P. Boersen te Zevenhuizen. 11 Hernieuwde vaststelling van de „Ver ordening op de keuringsdienst van slacht dieren en van vlees in de gemeente Texel". 12 Aankoop van grond te Den Burg van de heer G. A. Dros te Amsterdam. 13 Aankoop van grond te Den Burg van de „Stichting Bruins Gedachtenis Fonds" te Den Burg. 14 Aangaan van een geldlening van f221.000.met NV Bank voor Neder landse Gemeenten. 16 Besluit ingevolge artikel 50 der Kleu teronderwijswet op een verzoek van het RK kerkbestuur te Den Burg. KLAVERJAS-NIEUWS De uitslag van de 6de drive: 1 H. Grootjen-Jn. Dekker 7227 pnt 2 Gebr. Becker 7147 pnt 3 D. Witte - P. Veeke 6794 pnt 4 Jan Gieles - Jan Borgman 6679 pnt 5 Joh. Barhrst - Bijsterveld 6614 pnt 6 Jan Blom - G. Dekker 6512 pnt Troostprijs P. Tromp - A. Dijker 4723 pnt Vrijdag 29 augustus a.s. wordt er op ver zoek om 8 uur in het dorpshuis nog een drive gehouden. CONSULTATIEBUREAU VOOR KLEUTERS Ook de kleuterbureaus beginnen weer, en wel op donderdag 28 augustus a.s. Daar er sinds april geen bureau is ge houden, is er een grote achterstand ont staan. Getracht zal worden deze achter stand zo spoedig mogelijk in te halen. Men moet dus wachten op een oproep. Wie niet op genoemde datum kan ko men, gelieve ons daar tijdig van in ken nis te stellen, opdat we in die plaats een ander kunnen oproepen. ORGELCONCERT IN DE HERVORMDE KERK DEN HOORN Op 21 augustus jl heeft de 28-jarige heer Kees Verkerk een zeer geslaagd concert gegeven op het gerestaureerde orgel van de Hervormdee kerk. De heer Verkerk, leerling van Piet van Egmond en organist te Schellingwoude (Amsterdam Noord) is hier geen onbe kende; enige jaren geleden toch trad hij hier ook al op. De bezoekers luisterden vol aandacht naar een programma dat bestond uit werken van Purcell, Pachelbel, Wierus- zowki, Handel, Duboisen Guilmant. Tot slot speelde de heer Verkerk een eigen improvisatie. Ds Van Rhijn dankte de organist voor zijn spel en bood hem een reproduktie van de Hervormde Kerk aan. Het is te hopen, dat dergelijke con certen, die zeer zeker door de gasten op prijs worden gesteld, in de toekomst meer plaats zullen vinden. De geringe belangstelling voor dit concert was wel te wijten aan het feit, dat op dezelfde avond de roemruchte „Strijd om de man en de vrouw" werd gevoerd. Het concert was al maanden te voren op donderdag vastgesteld, maar op dien avond vond te Den Hoorn een concert plaats door Texelse zang- en muziekverenigingen. Daarom werd het orgelconcert twee dagen vervroegd. De heer Verkerk vertelde ons nog, dat hij zijn vierde concert op het eiland gaf en telkens te Den Hoorn, omdat dit orgel hem het beste bevalt. (Ook is destijds voor een radiouitzending de keuze op het orgel van de Hervormde kerk te Den Hoorn gevallen). De „DEO JUVANTE" cn sterk! „Deo Juvante" (vrij vertaald „Onder Gods Bestuur") is de naam van de TX 9, de gloednieuwe kotter van de firma J. en M. Drijver Zonen, Texel, welke zater dagmiddag voor het eerst de haven van Oudeschild binnenliep. Gepavoiseerd. Dat spreekt vanzelf, want zo'n aanwinst is het feestelijk vlaggen waard! Het is een bijzonder mooi vaartuig, mooi van lijn, sterk en hoogst comfortabel. Daarbij denken wij vooral aan het gemak dat men bij storm- of hondenweer geen stap builen de deur hoeft te zetten: stuurhut, combuis en het verblijf voor de beman ning staan rechtstreeks met elkaar in verbinding. Dit hadden wij nog niet eer der op een Texelse kotter gezien. De TX 9 is gebouwd door de firma's Seymonsbergen Amsterdam (casco) en Visser, Den Helder, die de complete af bouw verzorgde De fa. Den Otter, Den Helder, legde de elektrische installatie aan, de fa K. Visser, Den Helder, voer de de betimmering uit, het visruim werd door de fa C. de Wijn, Oudeschild ver zorgd. Het vaartuig is uitgerust met een „Industrie-motor die bij 460 omwente lingen een vermogen heeft van 250 pk. Bij de proefvaart bleek het schip negen mijl per uur te lopen en hij sneed er dus behoorlijk vlot doorheen. Gezien de in houd van 93 ton is dit thans de grootste Texelse kotter; de lengte bedraagt 25,6 meter, de breedte 6 en de holte 3.10. Als hulpmotor doet dienst een „Samova" motor, 20-30 pk sterk bij duizend om wentelingen per minuut. Dit is de 45ste kotter welke door de fa Sevmonsbergen na de oorlog gebouwd werd, het zevende schip voor de Texelse vloot, die thans 17 vaartuigen telt. De firma Visser heeft acht Texelse kotters mogen afbouwen. Een schip van hetzelfde type, bestemd voor Zweden, staat thans bij Seymonsbergen op stapel. De elektrische installatie levert een stroom van 110 volt, de noodverlichting 24 volt. De houten wanden van het visruim zijn bedekt met alluminium, waardoor de slijtage uiteraard tot een minimum beperkt wordt. De motor, zo deelde een expert ons mede, bezit een vertragingskeerkoppe- ling met een reductie van 2:1, wat tot doel heeft het vermogen op te voeren. Voorts zagen we een automatische hy- draufoorinstallatie, die de beschikking over stromend warm en koud water ga randeert. De stuurhut pronkt met in bronzen lijsten gevatte ramen, welke ramen uit z.g. pantserglas bestaan. Voorts zagen we een opvouwbaar reddingsvlot, dat na uit werpen'automatisch tot ontplooiing komt. De stuurhut, keuken en verblijf voor de bemanning met zes kooien, zijn stuk voor stuk hoogst comfortabel. Men waant zich werkelijk eerder op een luxe jacht dan op een vissersvaartuig. Het schip is in prettige kleuren geschilderd. Op de boeg een levensgrote letter „D" (van Drijver). De „Deo Juvante" kwam in het prille voorjaar van Amsterdam naar Den Hel der om daar te worden afgebouwd. Za terdag was het dan zover, dat voor het eerst contact met het zilte nat gemaakt zou worden. Het had echter nogal voe ten in aarde, eer dat zover was, want er moesten twee obstakels worden gepas seerd: de bekende schutsluis aan het be gin van het Noordhollands Kanaal en een grote brug, die twee oevers van de marinehaven verbindt. Het hield alle maal erg op en toen de TX 9 dan ook ein delijk de vrije teugel kreeg sneeed ie met grote snelheid door het water. Er waren niet alleen vele genodigden aan boord, die rijkelijk onthaald werden, maar ook diverse experts, die moesten nagaan of alles naar wens verliep en het schip het certificaat zeewaardig kan wor- van de firma M. en J. Drijver en Zn. Fraai, comfortabel den gegeven. Wel, wij behoeven daar geen ogenblik aan te twijfelen! De firma J. en M. Drijver en Zonen willen w;.j dan- ook van harte feliciteren met deze aanwinst, met deze uitbreiding van het bedrijf, want de TX 33 blijft eveneens hun eigendom. Met die TX 33 gingen we 's morgens onder een plenzende regenbui uit Oude schild. Je zag de wereld enkel nog in zwart en grijs, maar wij mogen gerust aannemen, dat in de harten van de vis sers op dat moment een kleurenfilm be gon te draaien! Aan het roer stond de heer Maarten Drijver, die samen met zijn broer Jan van kindsbeen af op de zee heeft gezeten: zij aarden ook wat dat betreft dus naar grootvader Kees Drij ver. Maar toen zij voor het eerst de zee op gingen lagen er nog geen kotters te cobberen: in die dagen had je enkel bla zers en botters. Zo'n blazer werd in Makkum voor nog geen drieduizend gul den gebouwd, een schip als de „Deo Ju an.e kost in het luwt je van de drie .on! Maar. deze schepen leggen dan ook heel wat meer mijlen af en brengen veel vis binnen. Ze varen er mee van Dieppe (Nauw van Calais) tot 40 mijl ten noorden van Esbjerg, een Deense haven. Gemiddeld zo'n 300 mijl per week. Toch is de TX 33 met zijn acht en een half jaar nog lang niet versleten: die gaat nog jaren mee, al zal de motor, het hart van het schip, nog wel eens ver nieuwd moeten worden. Drijver vertelde ons, dat ze wel eens 3000 kg tong binnen gebracht hadden, de gemiddelde vangst ligt echter veel en veel lager en komt neer op 300 400 kg tong. Vandaar de hoge prijs, die voor deze vissoort be taald wordt. De haringvangst bedraagt gemiddeld 40 ton. De blazer, waarmede de gebr. M. en J. Drijver zovele reizen hebben gemaakt, vaart nog steeds, nu als de IJm 23. Wel de gebroeders Drijver zullen ook nog wel verscheidene reizen maken, dunkt ons,nee, toch niet doordat de luxe van de TX 9 hen zal verleiden: we hoorden nl. al zeggen, dat de oudere generatie de TX 33 trouw wil blijven! In het verblijf van de TX 9 lazen we: „Deo Juvante". Stuur Gij, o God, het vaartuig recht En maak de schipper tot Uw knecht, In voor- en tegenspoeden stil. En onderwerp hen aan Uw wil. INGEKOMEN PERSONEN Gerrit T. van der Lingen van de Lier, Hoofdstraat 153 naar De Cocksdorp 16; Anna P. E. Bakker van Bergen, Loudels- weg 20 naar Den Hoorn 17; Johanna M. van Beek van Bergen, Loudelsweg 20 naar Oudeschild 119; Maria A A. C. Graaf van Bergen, Loudelsweg 20 naar B 109, Alida de Boer echtgen. van G. T. v.d. Lingen, van Delft, Hof van Delftlaan 23 naar De Cocksdorp 16. VERTROKKEN PERSONEN Carolina J. Beins, echtgen. van J. J. A. Spigt, van E 104 naar Rotterdam, Berg weg 334a; Anna M. Terwindt, echtgen. van J. B. Bruijl, van Oudeschild 134 naar Eibergen B 84; Petronella E. J. Stoepker echtgen. van Wartena, van E 8a naar Zwolle, Veerallee 50. MOEDERCURSUS In Den Burg en De Cocksdorp begin nen op maandag 8 september de moe dercursussen voor moeders en andere belangstellenden. Deze cursussen worden wekelijks ge houden, en duren tot Kerstmis. De dames, die hieraan wensen deel te nemen, worden verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de zusters van het Witte Kruis. Hier kunnen slechts een beperkt aan tal dames aan deelnemen.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1