Cjrocn 'Zwartrjexels in het harL, Van bottertje TX 9 werd inventaris kort en klein geslagen Gouden kloosterjubileum van oud-Texelse Inb^iverwcichfing i m 1 VOSHOL: Tanden rein - Adem fris maar Vakantie „oh zalige tijd' ledigheid maakte knapen tot vandalen stelt (I.* daders een beminnelijk Eigenaar compromis voor. Er hoeft maar iets verkeerd te vallen en de zuurbrand laait op. FR X ELSE ;ave N.V. v.h. Langeveld de Rooij ikhandel Drukkerij Bibliotheek i Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 rERDAG 30 AUGUSTUS 1958 72e JAARGANG No. 7279 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 6S2. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart, -f- 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm 'er gelegenheid van haar gouden Kloosterjubileum hebben wij dezer dagen Eerw. Zuster M. Tharasia (in de wereld Cornelia P. Veeg er) vereeuwigd ten ize van de familie Van Heerwaarden. Gravenstraat, waar het feest gevierd ld. Dit festijn werd ook bijgewoond door de Eerw. Zuster Gaudentia (Emma na Veeg er) rechts. Zuster Tharasia werkt thans in het rusthuis voor Ouden i Dagen te Kwintsheul, Zuster Gaudentia is verbonden aan een school van de Voorzienigheid te Noordwijkerhout. KANTOOR N.V. T.E.S.O. WERD OFFICIËEL OVERGEDRAGEN istermiddag is het door de firma B. ïze, Eierland, gebouwde kantoor, an- woonhuis voor directeur en perso- 1, voor de N.V. Texels Eigen Stoom- )t Onderneming officiéél overgedragen. Architect was de heer W. J. L. Boo- ird, Wervershoof. let is een prachtig, modern gebouw vorden met ruime hal, kantoor, direc- kamer, bestuurskamer en archief. Het ïeel, geflankeerd door genoemde onhuizen, maakt een zeer solide in- ik en wij hebben zo het idee, dat dit >ouw bij het honderd-jarig bestaan n de TESO nog hecht en sterk in Plan- id zal domineren. n de hal is gistermiddag een fraai ;eltableau onthuld. Daarop staat onder afbeelding van ,,De DageraadDit >ouw is gesticht in 1958 door de N.V. SO onder het bestuur van de raad van nmissarissen: C. J. de Lugt, pres- nmE. Noordijk, vice-voorzitter, G. kker, secretaris, J. de Wit, comm., J. C. b, comm., J. J. van der Vlies, direc- ir; architect W. J. L. Boogaard. Aan- •ner B. Gieze. BURGERLIJKE STAND TEXEL leboren: Trijntje Neeltje, dv. Nan lijsman en Dirkje Koorn; Bene Johan- i, zv. Johannes Kloosterman en Antje lman; Jacob, zv. Cornells van Leeuwen Trijntje Mosk; Thedora Hendrika, dv. n Tromp en Jannetje W. van Bekkum. Overleden: Jan Rab, oud 94 jaar, we gnaar v. Christina A. Keijser; Arie om, oud 80 jaar, echtgen. v. Antje ser, Jacob Lap, oud 79 jaar, weduwn. n Reinoutje Bruin INGEKOMEN PERSONEN lacob Postma (en gezin) van Ameland, Hum, Oranjeweg 53, naar C 93; Albert uin, van Ankerpark 27, Den Helder, ar Den Burg, Boogerd 2; Johanna H. ntes, van Ligusterstraat 6, Den Helder ar Den Burg, Hollewal 17; Cornelia n den Brink, van Vaartweg 2, Bussum, ar De Koog 175. VERTROKKEN PERSONEN Pietje van der Woude, van Den Burg, irmoesstraat 38, naar Smallingerland, ornbergum, Nieuwweg 56; Cornelia tantes, van Den Burg, Ada van Hol- idstraat 15, naar Andijk, Horn 24; An ïius F. M. Starink, van Den Burg, Bea- xlaan 70 naar Doetinchem, de Witstr. Herman Haarsma, van Den Burg, Mo lstraat 42, naar Canada; Cornells Witte, Kerkplein 3, Oosterend, naar Luxem- rg; Anton A. Verheijen, van W 31, ar Rotterdam, Stavenissestraat 281; la C. Visser, van Den Burg, Warmoes- aat 8 naar Rotterdam, Westersingel 5; Geertje C. Witte, van Wilhelmina- in 114 naar Schagen, Landbouwstraat Berendina van Lenten, van E 58a naar ilburg, Zetten, Wageningseweg; Maria nit, van Den Burg, Molenstraat 37, naar srlen, Simpelveld; Maart je C. Bakker, J. A. R. Mönnink) van Oudeschild 0, naar Enschede, van der Heijden- aat 47. IFFICIËLE overdracht gemaal P. H. POLDER Naar wij vernemen zal het nieuwe ge- lal voor de Prins Hendrik Polder dins- g 9 september a.s. worden overgedra- n aan het Polderbestuur. Het gebouw gesticht door de fa. Hussen, Culemborg motor door de fa. Hubert. De fa. Hus- •i heeft destijds ook het pand voor het 1) maal te Eierland gebouwd. DAT IS SERVICE! Grisnigt's loondors- en ploegbedrijf zat aandagmorgen met de handen in het haar. De as van de combine bleek ge broken! En dat juist nu, terwijl er zo veel werk te doen is, dat men het haast niet aan kan. In alle haast werden verscheidene ver tegenwoordigers opgebeld, met de vraag, of men soms een as in voorraad had. Dit lukte niet. Uiteindelijk had men succes. De fa. Kuiken te Emmeloord (N.O.P.) had een geheel nieuwe machine staan. Daar werd de as uitgehaald en per vliegtuig ver zonden naar Texel. De nieuwe as arri veerde 's middags om drie uur op ,,De Vlijt". De heer Grisnigt kon daarna weer spoedig met zijn combine aan het werk gaan. Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat Gede puteerde Staten van Noordholland bij hun beschikking van 20 augustus 1958. No. 160, ingevolge de hinderwet vergun ning hebben verleend aan de gemeente Texel tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een vuilnisstortplaats op het perceel kada straal bekend gemeente Texel, sectie D, no. 3956, gelegen aan de Veense Langweg. Texel, 25 augustus 1958. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, C. de Koning De secretaris, P. Beemsterboer. MAANDAG LAMPIONOPTOCHT Het Koninklijk Texels Fanfare is voor nemens op maandag 1 september a.s. een lampionoptocht te houden. Om kwart over acht zal in de Wezentuin worden gestart. De te Oudeschild gehouden lam pionoptocht is eveneens een succes ge worden; jammer, dat het bericht, waarin die optocht werd aangekondigd, spoorloos op de redactietafel verdwenen is. COLLECTANTEN GEVRAAGD Ten behoeve van het Fonds Uitbrei ding Huize Irene zal ook te Den Hoorn, Eierland en De Cocksdorp worden ge collecteerd. Voor dit doel heeft men de medewerking nodig van collectanten. Wie hiertoe bereid zijn (en in de gelegen heid) gelieven hiervan bericht te doen aan de heer Broer, p.a. Huize Irene, tel. 140, Den Burg. (Ingezonden) VERKEERSVEILIGHEID Naar aanleiding van een verkeerson geval, dat de Redmer IJska School te De Waal dit voorjaar had met een TESO-bus, welk ongeval dezer dagen door het Kan tongerecht te Den Helder is behandeld, wil ik gaarne een opmerking maken. Het blijkt n.l., dat de wet op verkeers gebied nog steeds niet volledig is. In deze wet staat n.l. wel, dat auto's onderling zoveel afstand moeten bewaren, dat een passeren'1 voertuig daartussen kan uit wijken. Ook geldt dit voor groepen wan delaars. Maar helaas niet voor fietsers. Deze mogen een aaneengesloten file van onbeperkte lengte vormen. Het is wel gebleken, dat dit op de smal le Texelse wegen niet ongevaarlijk is. De leerlingen van de openbare scholen te De Waal en Oosterend vormden een lange file (minstens 100 meter!) Een TESO-bus wilde, toen daar de gelegenheid voor was, passeren. Toen de bus bijna aan de kop van de file wielrijders was, naderde er met grote snelheid een grote tegenligger. De bus moest uitwijken naar rechts, waar de fietsers reden. Dank zij het voorzichti ge rijden van chauffeur Bruin kon een ernstig ongeluk worden voorkomen. Wel werd een leerling geraakt en werd daar door zijn fiets enigszins beschadigd, maai de gevolgen hadden veel ernstiger kun nen zijn. De wegen zijn hier nu eenmaal te smal en het zal daarom zeer raadzaam zijn voor wielrijders om niet één lange rij te vormen. Laat er ruimte in de file zijn, waar een passerend voertuig zich rustig in kan terugtrekken, als dit nodig mocht zijn. Het verhoogt de verkeersveiligheid! A. RINGSTEKEN EN SCHOONST GEHEEL Zondag 31 augustus organiseert de Oranjevereniging De Koog een ringsteek- wedstrijd voor paard en kar. Ook ditmaal ligt het parcours langs de Minister Ruys- weg. Het festijn begint om half drie. Spe ciaal vestigen wij de aandacht der a.s. deelnemers op de extra prijzen voor het schoonst geheel. Besteedt U daar eens een paar uurtjes aan! ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) „A.V.O,, COLLECTE 1958 „Geen ketting is sterker dan zijn zwakste schakel' Wij kunnen de maatschappij (onze se- menleving) vergelijken met een ketting samengesteld uit verschillende schakels (sterke en minder sterke). Tot de sterke behoren de mensen die gezond zijn, deel kunnen nemen aan het productieproces, arbeids- en levensvreug de kennen enz. Tot de zwakke schakel behoren de min- der-validen die bovengenoemde gunsten niet of nauwelijks kennen, doordat zij door geestelijke of lichamelijke belemme ringen niet in staat zijn langs de gewone wegen en op normale wijze een plaats in de maatschappij te venverven. „De minder-validen dc plaats geven waarop hij recht heeft.' Dit is het doel van de „AVO", de Ne derlandse Vereniging Sociale Zorg voor Minder-Validen. Hoe brengt de AVO de minder-validen op de voor hen geschikte plaats? Door het bevorderen van medische zorg (revalidatie); door voorziening in de be hoefte aan prothese; het geven van be- loepskeuze- en studie-adviezen; het ver schaffen van invalidewagens e.d.; het on dersteunen van sollicitaties; het verzor gen van vestiging in eigen bedrijf enz. De vereniging is hiervoor nauw ver bonden en werkt samen met de Ministe ries van Sociale Zaken en Maatschappe lijk Werk; Het Rijks Arbeidsbureau; De Raad voor Revalidatie; Het Revalidatie centrum „De Hoogstraat"; De Werkge- vers-Centralen; De Werknemers Vakcen- tralen; De Kruisverenigingen; Het Ne derlandse Rode Kruis; De Sociale Verze keringsbank en de Arbeidsinspectie; Het Nijverheidsonderwijs en het Buitenge woon onderwijs; De Stichting „Het Ne derlandse Blindenwezen" en vele andere verenigingen op charitatief en maat schappelijk gebied. In 1957 behandelde de AVO 6688 ge vallen. Op 1 januari 1958 stonden nog 3911 per sonen (hulpbehoevenden) bij de vereni ging ingeschreven, Door onze collecte te steunen kunt u ons helpen, dat ook aan bovenvermelde 3911 minder-validen (plus de honderden die in de loop van dit jaar weer werden ingeschreven) hulp wordt verleend ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 1 september op om 5.50 uur en gaat onder om 7.29 uur. Maan: 6 sept. L.K.; 13 sept. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 30 aug. 9.27 en 21.26; 31 aug. 10.00 en 21.56; 1 sept. 10.26 en 22.25; 2 sept. 10.52 en 22.52; 3 sept. 11.17 en 23.18; 4 sept. 11.42 en 23.42; 5 sept. 12.08 en 6 sept. 0.11 en 12.41. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. STEM DES VOLKS IN DORPSHUIS Op woensdag 4 september worden de repetities hervat, nu niet meer in de voormalige Landbouwschool maar in het Dorpshuis. Ingang bij het parkeerterrein, dus weer achterom. Dit is een pracht gelegenheid om tot onze zangvereniging toe te treden. Zingen kan iedereen. Men heeft z'n instrument altijd bij de hand De sfeer is uitstekend; eenmaal ge probeerd en U zult zich bij onze vereni ging als kind in huis voelen. Aanvang acht uur en dan op tijd. OPEN BRIEF aan de jongens, die de inventaris en de tuigage van de TX 9 ver nielden. Waarde jongelui, Toen ik zaterdag, na een afwezigheid van vele maanden op mijn goede, oude botter TX 9 kwam, wachtte me een ge weldige teleurstelling. Alles wat ik in april, toen ik Texel verliet, in de botter liet liggen was óf totaal vernield óf ver dwenen. Borden, bekers, lampen, lan taarns, een petroleumstel, ruitjes van het schijnlicht, een proviandkastje, alles lag in scherven en spaanders over de vloer. Verder waren alle pannen en twee kom passen verdwenen. Bovendeks was de toestand al even be- croevend. Touwwerk was vernieuld, twee plechtankers waren overboord geworpen, evenals een waterpomp. Luiken waren beschadigd. Het hele schip verkeerde in een verschrikkelijke toestand. Smet op Texel Eerst was ik vreselijk kwaad, maar la ter erg teleurgesteld. Jullie hebt me heel wat schade en ongemak bezorgd. Ik woon n.l. op deze botter en nu heb ik geen em mer meer om me te wassen, geen pan om in te koken, geen beker om uit te drinken en ik ben heus niet zo rijk, dat ik alles weer meteen opnieuw kan aanschaffen. Maar wat nog veel erger is: jullie hebt een smet op de goede naam van Texel ge worpen. Iedereen op Texel is er toch im mers trots op, dat er nooit iets door een Texelaar wordt gestolen? Toen ik m'n spullen in de botter achterliet, heb ik daar volkomen op vertrouwd. En nu is door jullie dit vertrouwen danig ge schokt en dat is héél erg. Onbegrijpelijk vind ik, dat dit door Texelse jongens is gedaan Jullie houden toch immers alle maal zo van schepen? Geen politie Eerst wilde ik de politie vragen, jullie op te zoeken en te straffen, maar later heb ik me bedachtt. Het lijkt me voor jul lie ouders héél erg, als jullie als vanda len worden gebrandmerkt. Het enige wat ik er mee kan bereiken is, dat ik me op die manier op jullie zou kunnen wreken en ik houd niet van wraak. Nee, ik geloof, dat ik een betere oplos sing weet. Een oplossing waardoor jullie weer goed kunt maken, wat jullie hebt misdaan en waardoor we zelfs goede vrienden kunnen worden. Natuurlijk hebben jullie enorm veel pret gehad, toen jullie m'n borden tegen de mast kapot gooiden. Vooral jij was er een held in, jongetje S! Maar er is iets dat veel pretiger is dan vernielen, dat is iets opbouwen! Wees een kerel! Er moet aan de TX 9 heel wat gedaan worden om weer een mooi schip van te maken. Wat zouden jullie er van denken als we daar samen eens aan begonnen? Ook dan kunnen jullie veel pret hebben, geloof je ook niet? Als Texelse jongens weten jullie vast heel veel van schepen af, zodat jullie zo'n karwei stellig aan kunnen. En daarom wil ik jullie het volgende voorstel doen: Toon nu eens, dat jullie werkelijk kerels zijn en kom eens bij mij aan boord, als ik er bén. Vanaf heden kun je me er zeker vinden. Wees niet bang, dat jullie een pak slaag zult krijgen. Dat zou wel heel gemeen zijn, na al wat ik hierboven schreef. En blijf ook niet weg uit schaamte, om S.V. TEXEL Programma voor zondag: Texel I-Alkmaar reserves, aanvang half twee. Laten we hopen nu een beter elftal in het veld te brengen. De com petitie nadert. Op 14 september n.l. be ginnen we met de „uif'wedstrijd naar V.Z.V. De training wordt al wat beter be zocht, maar waar waren onze jonge spe lers en onze keeper? Allen hebben we het nodig. De spelers voor het tweede be ginnen ook spoedig. Kom je klaar maken, anders kom je een stuk op achter. Programma voor de eerste helft KNVB 4de klasse A: 21 sept. Texel-LSW; 5 okt. Helder-Texel; 12 okt. Texel-De Zouaven; 19 okt. Meervogels-Texel26 okt. Texel- Limmen; 9 nov. JVC-Texel; 16 nov. Texel-VIOS; 23 nov Zwaagdijk-Texel; 30 nov. Texel-BKC en 7 dec. Schagen-Texel. De indeling voor junioren en adsp. is nog niet bekend. Th. Hasselo, de schrijver van deze open brief, heeft mede door zijn werkzaamheden, door vrijwel heel Nederland rondgezworven. Hij is een hartstochtelijk liefhebber van ouderwetse zeilschepen en daarom wil hij met de oude TX 9 voortaan zijn zwerftochten voortzetten, voor -al omdat dit schip hem tevens als woonplaats kan dienen. Als ge aan hem zoudt vragen, welk gebied in Nederland hem het lief ste is, dan zegt hij zonder zich een seconde te bedenken: Texel Vooral de haven van Oudeschild met haar vissersschepen heeft zijn hart ver overd Hij mag de Texelaars voor al om hun hartelijkheid en gast vrijheid en het was daarom voor hem een extra grote teleurstelling toen hij merkte, dat Texelse kwa jongens een ware ravage hadden aangericht in zijn schip. wat jullie hebt gedaan. Het is natuurlijk wel heel erg, maar iedereen doet wel eens wat verkeerds. Maar weet je wat de fijnste mensen zijn? Nee, niet alleen de mensen, die nooit iets verkeerds hebben gedaan, maar juist die mensen, die weer goed maakten wat ze verkeerd deden. Die werden ge respecteerd door iedereen. Ook door mij. Wel jongens, denk hier eens over na en kom bij mij aan boord. Dan maken we samen een plan, hoe we van die oude TX 9 weer een goed schip kunnen maken. Als ik dan over enige tijd met dit schip door Nederland vaar en de mensen zeg gen tegen me: „Kerel wat heb jij een mooi schip!", kan ik daarop antwoorden: „Natuurlijk, want hij komt van Texel!" En dat klinkt heel wat beter, dan wan neer ik de mensen zou moeten waarschu wen voor jullie vernielzucht, vind je ook niet! Th. Hasselo. IN OOSTEREND IS DE VAKANTIE VOORBIJ Genoot de jeugd van Oosterend een goede vakantie? Blijkbaar wel, want de jeugdleden van dee Oosterender Gymver eniging starten weer vol goede moed voor het a.s. winterseizoen. Dinsdagavond van 7-8 uur de jongens vanaf 9 jaar en van 3-9 uur de heren. Woensdagavond van 7-8 uur meisjes vanaf 12 jaar, van 8-9 uur de dames van 14-20 jaar en van 9-10 uur de dames van 21 jaar en ouder. Op don derdag van 4-5 uur jongens en meisjes van 5-6 jaar, van 4-6 uur jongens en meisjes van 7 en 8 jaar en van 6-7 uur de meisjes van 9, 10 en 11 jaar. Iedere leeftijd is vertegenwoordigd in deze verschillende lesuren en ook nu ver wacht de gymver. Oosterend, dat er weer vele nieuwe en enthousiaste liefhebbers van deze mooie sport zich zullen melden als lid. Een ieder is van harte welkom. Tevens heeft de Gymvereniging bij de start van dit nieuwe seizoen weer een actie op touw gezet, waarvor men de me dewerking vraagt van iedere Oosteren der n.l. oud papier. Getracht zal worden door inzameling een grote opslag van oud papier te verkrijgen. Iedere Oosterender, die een hoeveelheid oud papier bezit, wordt beleefd gevraagd om hiervan op gave te doen bij mevr. Rentenaar, Peper straat, of mevr. Daalder, Weststraat. Het oude papier wordt dan van huis afge haald en opgeslagen en te zijner tijd voor kasversterking te gelde gemaakt, Brandend maagzuur oprispend soms tot hoog in de keel, kunt U met Ren- nies blussen, in tijd van een „mum". Een ware uitkomst, zo'n paar Rennies bij de hand. Een-voor-een hygiënisch verpakt en in te nemen, zonder dat er een haan naar kraait. Gewoon maar laten smelten op de tong. En nog smake lijk bovendien. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 3 september consultatiebureau Woensdag 3 september a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de voigende uren: De Cocksdorp 1.15 uur; Oosterend 2 uur; Den Hoorn 2.45 uur en De Koog 3.30 uur.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1