Kqu WAT HET IVOREN BEELDJE VERTELDE Maandag Schapenfokdag Raadsel in Nijmegen dam pc (INGEZONDEN) Assen, 21 augustus 1958 Geachte Redactie, Aangezien ik dit jaar aan De Koog op Texel logeerde en daar mensen zag „wo nen" in allerlei onooglijke schuurtjes, kippenhokken etc., terwijl óók dergelijke hokken werden verhuurd aan vakantie gangers tegen, naar ik vernam zéér hoge prijzen, is het m.i. volkomen verantwoord indien U bijgevoegd uitknipsel op zult willen nemen in Uw blad. (Het betreffen de artikel komt neer op wat men noemt gezwam in de open ruimte, opname ervan heeft o.i. dus geen zin red.). Vele Texelaars kunnen wellicht ook hier hun profijt mee doen! En dan de soms exhor- bitant hoge prijzen van winkelwaren/ar tikelen. Het huren van werkelijk goed inge richte zomerhuisjes of bungalows behoort wel tot een uitzondering in deze bad plaats, terwijl m.i. toch rondom het dorp hier gelegenheid genoeg voor is. Wél ziet men een grote mengelmoes van allerlei soorten wagens („kampeerwagens" gehe ten), en een bonte verzameling van di verse soorten gekleurde tenten, wat in mijn oog een zeer rommelige indruk maakt. (In het open veld en in de kom van het dorp!) Waarom niet dit „woon wagens" en tentenkamp gebracht uit de kom van het dorp, achter de bossen of achteraf uit het gezicht. Zijn er dan geen planologen meer en waar de Commissies, die strijden voor het behoud van natuur schoon. Deze open terreinen kunnen dan, zo zij niet in het bouwplan vallen benut worden voor het bouwen van estetisch verantwoorde zomerhuisjes onder Ge meentelijk toezicht. M.i. zou dit voor De Koog als badplaats met zijn grote tekort aan goede logeer- ruimte zeer ten goede komen. Een kleine blik op de andere eilanden of diverse provinciën in ons land, waar men in gro ten getale bungalows bouwt op verant woorde wijze en grote aantallen vakan tiegangers tracht te trekken, moge dit bevestigen. Texel zal achterop komen zo men dit niet in wil zien. Met dank voor Uw plaatsing, get. Een badgast. Antwoord op ingezonden stuk. (Wij zouden de geachte inzender, wiens naam en adres ons bekend is) haast de vraag willen stellen hééft U wat tegen het eiland Texel? Er deugt hier blijkbaar niet veel, het lijkt er niet op, als wij bovenstaand schrijven lezen. Zeker, er kunnen nog vele voorzieningen worden getroffen en die zullen ook worden ge troffen, maar Keulen en Aken zijn ook niet op één (en dezelfde) dag gebouwd. Wij vinden het een winstpunt, dat de tenten niet allemaal een en dezelfde kleur hebben, dat men die prachtige kampeerwagens (caravans) heeft uitge vonden. Wij hebben een dezer dagen bij De Koog een bungalowterrein gezien, waarvan we zeiden „Kleurig en fleurig" en wat prachtig onderhouden. Alle gas ten, die daar hun vakantie doorbrachten waren dan ook uitermate content en de meesten hebben al voor het volgende sei- GA NIET BIJ U ZELF OP „VISITE-ZITTEN" Interieuroverwegingen door Cor Mus Welk meubel moet ik kiezen? In de tijd dat we dit artikel schrijven, gaan de dagen reeds merkbaar korter, de avonden geleidelijk langer worden. Reeds nu, in deze nazomer en komende herfst, kunnen we dit al heel goed bemerken. En wanneer we dan 's avonds naar de .laatste post" gaan, hebben we volop ge legenheid de verschillende verlichte in terieurs binnen te kijken. Sinds men 's avonds de ramen niet zo hermetisch meer pleegt te sluiten, heeft men aldus gele genheid deze huis- en woonkamers met elkaar te vergelijken. Men mag echter met conclusies niet te voorbarig zijn. Tegenover onze persoonlijke opvattingen, die eenzijdig kunnen zijn, staan immers de persoonlijke opvattingen van de be woners, welke we „onder schot" menen te mogen nemen. Stand en omgeving, dit ook ten aanzien van de buurt en straat, leeftijd, grootte van gezin en het gehele milieu, spelen in dit alles een belangrijke rol. Opvoeding en kennissenkring, relaties en ook de niet te onderschatten eigen werkkring, bepa len hier zéér veel. De smaak, welke op deze opvattingen berust, kan op tweeërlei manieren hier van afhankelijk zijn. We bedoelen, dat die smaak enerzijds op een verstandelijke basis van overleg kan berusten; ander zijds kan het op gevoels-overwegingen berusten, waarin zowel voorkeur als traditie, herinnering en onbewuste rela tie (of wel associatie), de doorslag kunnen geven. Bovenstaande overpeinzingen gaan ons door het hoofd, wanneer we na een wandel- of autobustocht, van uit de bin nenstad naar huis terug keren. Etalages en showrooms 't Valt ons altijd weer op, hoe schijn baar pasklaar de etalages voor de wo ninginrichting in de stad zijn opgesteld. Maar uit de overvloedige veelheid heeft men wel enige moeite zich te oriënteren. Het gemoedelijke „elck wat wills", hoe goed bedoeld en hoe ogenschijnlijk ge makkelijk ook, geeft de niet doelbewuste zoen getekend en reclame gemaakt bij al hun relaties! Met die hoge prijzen valt het o.i. ook best mee. Een goede bungalow vertegen woordigt een heel kapitaal. Wonen ei werkelijk gasten in kippenhokken? Dan zal de nrijs daar ook wel naar wezen. Ze krijgen ons er in ieder geval niet in! U kunt alvorens te huren toch een foto of prospectus aanvragen? Dat de winkeliers de gasten uitbenen is ons evenmin bekend. U moet werkelijk eens die Leeuwarder Courant lezen, waarin juist de loftrompet over Texel als vakantieoord is gestoken. Daarin werd Texel aan de andere eilanden ten voor beeld gesteld red.) candidaat-koper nog heel wat hoofdbre kens, om het hem 't meest passende op te sporen en tenslotte te kopen! Niettemin valt het ons op, hoe men in de woninginrichtingszaken en tegenwoor dig ook in de grotere warenhuizen, door vakkundig personeel kan worden „ge holpen". Zonder opdringerige winkelbe- leefdheid worden adviezen gegeven, wel ke soms zeer nuttig kunnen zijn. En inderdaad is 't geëxposeerde in de etalage meermalen aanleiding om aan stonds naar binnen te gaan! Het juiste meubel op de juiste plaats Bij alle beslommeringen, die zowel het bouwen, huren als inrichten van een huis of kamer inneemt, is het zaak dat men, ongeacht het te besteden bedrag, ten naaste bij weet wat men in het in te richten huis kan plaatsen. Er dat niet alleen, men dient vooraf na te gaan wat men in hoofdzaak practisch nodig heeft Hoe „verguld", bij wijze van spreken, de aanstaande bruid ook met een groot fors dressoir zou zijn, hoe graag ze ook een compleet bankstel met crapauds op haar verlanglijstje „durft" zetten, er is toch altijd nog die nuchtere gedachte aan ruimte aan ruimte-werking (waar de meeste mensen niet aan schijnen te den ken) en, last but not least: aan „ruimte lijk verkeer" in eigen woning. Men hoopt zo vaak dótgene te bereiken (lees evenaren), wat de ouders en groot ouders misschien in hun ruimere behui zing of naar traditie behoorlijk, ja heel gewoon vonden. De oudere en nieuwere woningen Nu mogen we in dit artikel niet een zijdig zijn. Hoewel we na 1945 geregeld over de problemen van „inwonen" en kleine na-oorlogse woningbouw horen spreken, kan de opgave: „Inrichten van Uw woning", niet op uniforme wijze aan gepakt worden. We dienen dus zowel voor het traditio nele als voor het na-oorlogse huis een af zonderlijke maatstaf aan te leggen. Zon der bepaalde meubelsoorten te noemen, is er toch wel een en ander te zeggen, wat op een bepaald meubel-model betrekking heeft. Het zwaardere en lichtere meubilair Als we aan zware meubelen denken, dan denken we allereerst aan de zware oud-Hollandse kasten, o.a. met kussen panelen. We denken ook aan de latere buffetten, monumentale stukken, ieder geval, welke geleidelijk tot 't zo begeerde dressoir zijn uitgegroeid of „ingekrompen"! Inderdaad kunnen we „ingekrompen" herhalen, want het opbergmeubel en het theemeubel zijn er de verkleinde nako melingen van. Een ware evolutie dus en voor sommigen een revolutie, waarin, in het teken van „de slanke lijn", deze ver nieuwing zich voltrok. Dit geldt niet alleen voor de kast, maar ook voor het zitmeubel. In hoge mate, en met name voor de gewone stoel! Bij het rondkijken in meubelzaken zal het nie mand ontgaan, hoeveel verschillende mo- COP O'BK MART BlflVEND EN MOEDELOOS staat Hi-Sjou-Houw voor de grote Mandarijn, die, temidden van zyn kunstschatten op een soort troon zit. Natuurlijk evenals alle grote kunstenaars is Hi helemaal niet tevreden over zijn werk. In z(Jn fantasie heeft h(j het zich zoveel mooier voorgesteld dan het in werkelijkheid geworden is. Hij is diep teleurgesteld en zou er nog zoveel aan willen veranderen, met de kans het voor goed te bedervenwat kijkt die Ko lang straks gooit hij het naar mijn hoofd, denkt Hl. Ook Lo, die achter een scherm verscholen toeziet, zit op hete kolen. Waarom zegt vader niets? Het is toch prachtig wat Hl gemaakt heeft. Dat vindt Ko-Ning-Co ook, heel mooi, met grote liefde gesneden, liefde voor zijn dochter Lo, niet voor de geldkisten van haar vader. Ping-Ping zal woedend z(jn, zo peinst de Mandarijn verder... ik zal soldaten moeten huren om de paleiswacht te versterken... misschien zelfs de Keizer moeten verzoeken Ping-Ping van wraakplannen te weerhou den... Met zijn nagels van wel 10 cm lengte, die in gouden scheden gevat zijn, draait Ko-Ning-Co de Ivoren bollen om en om. BtJ de vijfde gekomen kijkt hij Hi-Houw vragend aan: wat komt er op de vijfde bol? Daarop, Grootmachtige Meester, zegt Hi, zal Uw nietswaardige zoon het portret snijden van Uw tweede kleinzoon. Dan zal hij in die vijfde bol een zesde maken en daarop het portret snijden... Verder komt h(J niet want, voor het eerst in 37 jaar, lacht de Mandarijn. Lacht al zijn zorgen weg, waarna besloten wordt dat Hi-Sjou-Houw om de hand van Lo-Ko-Ning mag laten vragen. VANDAAG VOLKSFEESTEN IN OOSTEREND Zoals gemeld viert Oosterend vanmid dag zijn volksfeesten en omdat het nu eenmaal Oosterend is en blijft, zal het weer een goede dag zijn. Het programma luidt als volgt: 13.30 uur Start vanaf Julianastraat m. m.v. VIOS en Excelsior; 14.00 uur feest op het sportterrein voor 14-jarigen en ouderen. (Voor ieder onderdeel van deze volksspelen rekent men op plm. 30 minu ten). Achtereenvolgens: 1. Hindernisren- nen te paard, 2. Koppelwedstrijd, 3. M&st- klimmen, 4. Koekhappen (alléén voor dames), 5. Sprietlopen, 6. Touwtrekken, 7. Tobbesteken, 8. Trialfietsrace (alléén voor dames), 9. Voetballen (alléén voor heren 50 jaar en ouder). Hier prijsuitrei king. Voor al deze wedstrijden vraagt men van iedere deelnemer 0,25 inleg- geld om de kosten te bestrijden. 20.00 uur opstellen op Zevenhuizen bij H. Boogaard voor de lampionoptocht en versierde kleine voertuigen. Hier is de deelname gratis en voor de origineelste vondsten zijn prijzen beschikbaar gesteld. Na af loop strijd om de Man en de Vrouw. De liefhebbers die aan de verschillende wedstrijden willen deelnemen kunnen zich op het sportterrein opgeven bij de verschillende leden van de feestcommis sie. En Oosterenders natuurlijk allen de vlag uit! dellen er van dit z.g.n. eenvoudige zit meubel aan de markt worden gebracht. „Gesloten" en „open" woninginrichting Zo onderscheiden we het „gesloten" meubel, d.w.z. het genoemde zware meu bel, wat veel ruimte en plattegrond plaats opeist. Onze patriciërshuizen op de cude Grachten, maar ook de Musea staan er vol van. Dit zijn „echte stijlmeubelen"! Dan zijn er de pseudo stijlmeubelen, te weten de na-oorlogse „neo-gothische"- en „old-finish"-meubelen, en voorts in 't meer of minder gematigd moderne genre, de zwaardere- en minder zware meubel modellen. Vooral na ongeveer 1950 treden de verschillende nuances, waarin het meer „open", dus lichtere meubel, naar voren. Hout, metaal en rotan Dachten we in bovenstaande in hoofd zaak over de houten meubelen, welke we vanaf het „klassieke" tot aan het „moder ne" toe in onze voorstelling hebben, er is ook nog het zeer belangrijke stalen en rotan meubel. Beide laatste materialen hebben er, gezien de technische mogelijk heden, veel toe bijgedragen het „open meubel" te propageren. Het stalen meubel, dat aanvankelijk associaties met de spreekkamer van de tandarts opwekte, derhalve niet direct algemeen ingang vond, heeft toch, en dit voor bepaald open meubilering, zijn eigen betekenis gekregen. Denkt men in de eerste plaats aan kantoren e.d. Dit neemt niet weg, dat één of meer warm gestoffeerde stalen fauteuils in een zit-, huis- of werkkamer zeer zeker niet te versmaden zijn. Integendeel. D.w.z. als men het met overleg, smaak en oordeel, ook wat de bekledingsstof betreft, goed weet aan te pakken. Hoe de stalen stoel ook uit de voorma lige en voor-oorlogse „Nieuwe zakelijk heid" mag zijn geboren, de eerste model len zijn, hoe origineel en goed, toch al weer enigszins verouderd. Opmerkelijk is, dat de eerst verchroomde stalen bui zen thans voor sommige modellen, door massieve stalen staven worden vervan gen. Men kan daarin van een ontwikke lingsgang spreken. De rieten- of rotan-meubelen, die, af gescheiden van „grootmoeders stoel", aanvankelijk voor tuinmeubelen bestemd waren, zijn geleidelijk via de serre ook in de huiskamer binnengedrongen. Het is hier hetzelfde als met de stalen meubelen. Het moet met mate, maar ook met tact, dus ook smaak, gebeuren. En daar komt nog iets bij. Met het rotan wordt zowel het houtmateriaal als het staal gecombineerd. Dat we hiermede een uitgebreid gezel schap van meubelen tegenkomen, spreekt vanzelf. Dat we bij dit alles nauwkeurig moeten selecteren behoeft na boven staande, nauwelijks nader betoog. Dat bovendien deskundige leiding en voorlichting, zeer nodig, ja soms onont beerlijk is, spreekt uiteraard van zelf. Show van Texels beste materiaal De grootste Texelse show, de vi maarde Schapenfokdag, ligt weer in 1 verschiet: maandag zal de bloem Texels wolveestapel weer naar de Gr< neplaats worden gedreven of konir, lijk worden gereden! om daar mede dingen naar de prijzen, beschikbaar steld door de gemeente, de drie Texe landbouworganisaties, door de TESO, Internationaal Wol Secretariaat, dc „De Lindeboom-Texel" en door 1 Texelsch Schapenstamboek in Noordh land (zelf), dat ook dit jaar weer de orj nisatie van deze prachtige dag ter ha heeft willen nemen. De jury zal bestaan uit de heren: A. Koopmans, Barsingerhorn, Ir. Wietsma, Alkmaar, H. Bakker, „Atlas" W. v.d. Oord, Barsingerhorn, D. Hin, Q deschild, P. Slot, „Wezenplaats"; W. Pijper, Alkmaar, F. M. Roeper, Noorden, G. Kuip Czn., „Op Ruimte";, H. Hogetoorn, Z.O Beemster, M. J. K kert, Den Hoorn, W. Bakker, „Spijk"; P. Kistemaker, Abbekerk, W. J. Bak! Jzn., „St. Donatus", P. Eelman, „Nie Leven"; C. Roeper, Alkmaar, S. J. Keijser, Oui schild, S. Ran, Emmalaan, Den Burg; N. A. Koning, Beemster, A. Brak Schagerbrug, J. Witte, „Agnes". Arbiter is de heer ir. L. de Vries, A maar. Deze jury mag maandag niet mini dan 232 inzendingen beoordelen. De f( dag wordt geopend op een bijeenkomst „De Lindeboom-Texel", welke reeds i negen uur aanvangt. Dit nogal vr<x tijdstip heeft men gekozen om de jury de gelegenheid te stellen de nodige dacht aan het materiaal te kunnen steden. Hierdoor zal er dus meer dan voorheen kunnen worden gewikt gewogen!! Dat zal voor diverse rubrieken bij zending van prima materiaal zeker no zakelijk worden, want voor bepaalde brieken is de inzending verheug! groot; voor andere rubrieken daarentq ligt het aantal inschrijvingen echter w lager, zodat ook deze show een be woord dan Fokdag, dunkt ons voc dit jaar een nogal sterk gewijzigd be vertoont. Het aantal deelnemende bedrijven gestegen van 40 in vorig jaar tot 46 w de komende fokdag. Daarbij staat de h P. C. Hin met 25 inzendingen aan kop, gevolgd door de heer G. Eeln Jbzn., met 22 inzendingen, de heer G Kikkert, De Westen, met 21, de heer J J. Roeper, Oosterend, eveneens 21, heer M. C. Bakker met 14 en de C. J. Commandeur met 10. De over deelnemers komen in minder dan 10 brieken uit, wat overigens uiteraard n zegt omtrent de kwaliteit van het ma naai, dat door die bedrijven zal won geshowd en maandag zouden zich eens verscheidene verrassingen kum voordoen! De rubriek oudere rammen is uit breid: 21 stuks. In 1957 14 exemplar er komen 15 twee-jarige rammen (18), één-jarige rammen (37); 6 drietallen i lammeren, (vorig jaar 14, zodat deze briek danig tegenvalt); 11 schapen twee ramlammeren (vorig jaar 30, nr. toen over twee rubrieken, naar leeft verdeeld). 54 inzendingen voor sch met een ooi- en een ramlam, over rubrieken, (vorig jaar 42 over twee brieken). 8 schapen met twee ooien 22 schapen met een ramlam (20). Gebo né 30 maart 21, evenals vorig jaar; rubriek viertal oudere ooien is gesloni van 5 tot 4, wat dus wel uitermate gei is. Er komen 12 inzendingen viertal f jarige ooien (7), een belangrijke voon gang dus; en 8 (9) inzendingen vie: ooilammeren. Een oudere ram van de heer G. Eelr Jbzn. werd vorig jaar kampioen; eer tal één-jarige ooien van de heer P. C. verwierf de titel kampioensgroep. FEUILLETON door G. PLANTEMA 17. „Dat is vrij logisch", stemde inspek- teur Broekman toe. „Maar nu iets anders, meneer Mulders. Kon U ook zien, wie er in de auto zat?" „Daar vraagt U me wat! Het was al over twaalven en de auto stond niet on der een straatlantaarn. Ik zag, dat er een heer in zat. Ik kan me verder niet veel herinneren. Ja, ik geloof, dat die man niet groot was en voorzover ik weet, had hij een kaal hoofd en geen hoed. Maar verder kan ik U niets vertellen" „U zag, dat de auto stopteen de inzit tende het portier opendeed. U hoorde hem iets zeggen. Natuurlijk kon U dat niet verstaan?" „Ik stond te ver weg", antwoordde de orkestleider. „Bovendien sprak de man niet hard. Net luid genoeg, dat de andere heer hem hoorde". „Juist. Zag U, dat de verdwenen heer stil hield en naar de auto keek, meneer Mulders?" „Dat heb ik nog gezien", stemde de musicus toe. „Uit een gebaar valt soms veel op te maken", ging Broekman voort. „Kreeg U soms de indruk, dat die twee elkaar ken den? of hebt U misschien een andere ge dachte gehad bij het zien van die ont moeting?" „Neeaarzelde Louis Mulders. „Wat moet ik daar nu van zeggen? De verdwenen heer hield stil en hij keek naar de auto. Het ging net zoals je vaak ziet, wanneer een autorijder een voet ganger de weg vraagt of iets dergelijks". „Dank U. Naderhand hebt U de ver dwenen heer niet meer gezien?" „Nooit meer. Als hij sindsdien in het concertgebouw was geweest, had ik hem zeker herkend". „Van de auto weet U zeker ook niets naders te zeggen?" „Och nee, wat valt er te zeggen van 'n doodgewone auto, zoals ze bij tientallen langs de weg rijden? Er was niets bijzon ders aan". „We zijn dus in zoverre wijzer gewor den, dat we nu weten, dat de spoorloos verdwenen heer vlak bij het pension, waar hij woonde, in een auto is gestapt", concludeerde Broekman. „Meneer Mul ders, we hopen, dat Uw mededeling ons verder kan helpen". De orkestleider verdween, een buiging naar alle kanten makend en een nieuwe golf parfum verspreidend. De anderen keken elkaar aan. „Wat moeten we daarvan denken?" vroeg de Nijmeegse inspecteur aan nie mand in het bijzonder. „Een niet grote, kaalhoofdige man", merkt Ohlquist op. „Zo lopen er duizen den rond". „André heeft me heel wat van zijn ken nissen beschreven", zei Madeleine Uit tenterpe, „maar zo iemand was er nooit bij". „Dat zegt niet, dat hij niet zo iemand kent", vond de Nijmeegse inspecteur „Waarheen is hij met die auto gegaan?" „Jij bent hier gekomen in verband met een onderzoek", merkte mr. Ernst Ver hagen die avond op, toen hij met zijn zwager in de tuin zat. „En je vroeg me naar buitenlandse mensen. Ondertussen zijn wij verzeild geraakt in een moord- geval. Daarbij is één vreemdeling betrok ken en wij zijn met diverse vreemdelin gen in aanraking gekomen". „Maar of mijn zaak wat met deze moorden te maken heeft, is een grote vraag", antwoordde Sven Ohlquist. „Voor het ogenblik is deze geschiedenis van de moorden op Van der Zuyden en dr. Ma- roniu nog een raadsel Ook de verdwij ning van André Boorneman is geheim zinnig". „We weten nu, dat hij per auto is weg gereden. Veronderstel je, dat Boorneman iets met de moorden te maken heeft?" Ohlquist wist het niet. Hij maakte een vragend gebaar met beide handen. „Laten we over iets anders praten", zei Else Verhagen vermanend. „Het helpt je toch geen zier, of je er over piekert". Maar toen Sven tegen half twaalf, toen zijn zuster en zijn zwager in huis waren gegaan, nog even in de tuin stond te kijken, genietend avn de koelte na een hete dag, staarde hij onwillekeurig naar de plaats, waar in de duisternis villa Estella stond. Er was geen spoor van lioht te zien in die richting. Mevrouw Van der Zeuyden had besloten de volgen de dag, dadelijk na de begrafenis van haar man. op reis te gaan. De Zweedse juwelier Jörgensen zou dan naar zijn land terugkeren, nadat hij de dode de laatste eer had bewezen. Ook het stoffe lijk overschot van dr. Maroniu zou de volgende dag worden begraven. Zich dit herinnerend, keek Ohlquist in de richting van het huis der familie Na- barescu. Daar was het lijk van de Roe meen heengebracht en in overleg met de familie had de heer Nabarescu besloten, het gelijktijdig met de andere dode ter aarde te doen bestellen. Naast elkaar zou den de beide slachtoffers van de ge heimzinnige moord op een der Nijmeegse kerkhoven aan de aarde worden toever trouwd. Het huis van de familie Nabarescu was ook donker. De gordijnen waren dichtge trokken en geen straaltje lamplicht viel naar buiten. Maar plotseling hoorde Ohl quist uit de richting van dat huis gelui den. Het was, of iemand sluipend door de tuin ging in de hoop, dat zijn vertrek uit de woning onopgemerkt zou blijven. De onzichtbare was het hek genaderd, dat Ohlquist uit de tuin van de Verhagens kon onderscheiden, toen plotseling in vil la Eikenheuvel een buitendeur werd ge opend. De inspekteur ontdekte, dat de sluipende persoon, die dit geluid ook had gehoord, haastig over het hek begon te klauteren. Dat viel niet mee, want de afrastering was weliswaar niet hoog, maar bovenaan zat prikkeldraad. Het overklimmen gelukte toch en tot zijn ver rassing bemerkte de inspekteur, dat een in donkere kleding gehulde gedaante in het gras langs de weg rennend, in zijn richting kwam. Toen Ohlquist enkele ogenblikken later bij het hekje aan de weg was gekomen, zag hij de donkere gedaante op een tien tal meters afstand gaan. De weg was niet goed verlicht, want de enige in de nabij heid staande lantaarn was ongeveer voor het hek van Eikenheuvel, maar hij dekte toch, dat de vluchtende een kif gestalte had, die in een zwart of don! blauw pak was gekleed. Terwijl hij dit realiseerde, hoorde hij, dat bij huis van de Nabarescu's enkele men op gedempte toon in een vreemde taal gen elkaar spraken. Even later knel het grint van een der voetpaden, wal op wees, dat de mensen, die het huis hadden verlaten, in de tuin liepen. Ohlquist nam een vlug besluit. Hij tennisschoenen aan, omdat hij vroege de avond met zijn zwager een paar had gespeeld op een nabij gelegen b Hij juichte inwendig, want de rubbe len veroorloofden hem een bijna gel loze tred. Dit kwam hem van pas, nu aan de overkant van de weg, achtei nog steeds rennende gestalte aan ging vluchteling had nu het bosgedeelte reikt, dat villa Estella voorafging, ogenblik meende de inspekteur, dat donkere figuur van plan was, naar huis van Van der Zuyden te gaan, hij zag, dat hij zich vergiste. Even v dat de vluchteling het hek van villa tella bereikte, stak hij snel de daarl duistere weg over, zodat hij aan deze kant liep als de Deense politieman. Het pad slingerde zich eerst tients meters door 't bos, daar steeds diepe voerend, maar op de duur toch mil meer evenwijdig aan de weg, die zij tevoren hadden verlaten. en pijn weg w r ij v e n* me

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4