Cjrom 'ZwarLrJexeh in het hart. Scha penfokdag met prachtig materiaal en onder een stralende zon e N.V. T.E.S.O. beschikt thans over jn doelmatig en comfortabel gebouw DIT GEBOUW 15 GESTICHT IN 1958 DOOR DE NV T.E.S.O. ONDER HET BESTUUR VAN C.J.DE LUGT PR ESIDENT-COHMISSARIS E.NOORDIJK VlCE-VOORZrriER G.Bakker secretaris J.deVit commissaris j.c.Rab Commissaris J.J.VAM DER VUES DIRECTEUR 3ENSDAG 3 SEPTEMBER 1958 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7280 COURANT gave N.V. v.h. Langeveld de Rooij jkhandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel Postbu3 11 Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Dit is het nieuwe, moderne, comfortabele gebouw van de N.V. TESO, gelegen Plan-Zuid te Den Burg. Het is onder leiding van architect W. L. Boogaard, eivershoof, gebouwd door de firma B. Gieze, Eierland. Voorts moeten (met s) de namen worden vermeld van de volgende firma's: J. Vonk, schilderwerk, rstegen en Boeien, lood- en zinkwerk, Agter, elektra, Schoo, centrale verwar- ng. Het gebouw heeft ongeveer honderdduizend gulden gekost, d.w.z. zonder de centrale verwarming en bouv/grond. Texel's Eigen Stoomboot Onderneming ichikt thans over een ruim, modern en ogst comfortabel kantoor, inclusief een •ning voor de directeur en een lid van t kantoorpersoneel. De N V., die al ier dan een halve eeuw bestaat, was nog toe geen eigen kantoor rijk. Wij igen hier bij wel even vaststellen, dat te wijten is aan het feit, dat de N.V. SO een bijzondere onderneming is: ;t er op uit om zich zelf te plezieren, iar louter en alleen opgericht met het el een zegen te mogen zijn voor het and en zijn bewoners. Een eigen kan- ir? Zeker, daar heeft al geruime tijd loefte aan bestaan, maar men meende, de service aan de koning-klant voor- ïg: alle aandacht is altijd besteed aan conditie van het materiaal, eerst en- het varende materiaal, later ook het lende materiaal. Alle aandacht be- gebouw de wijze, waarop de hoofd-aan- nemer, de heer B. Gieze, zich van zijn taak had gekweten. Vrijdagochtend vroeg wapperden reeds de driekleur en de TESO-vlag aan de bij de ingang van het kantoor staande mas ten: directeur Van der Vlies hees de dun doeken met zichtbaar plezier! Maar 's middags kwamen eerst de officiële speechjes los. De plechtigheid begon met de overhan diging van de sleutel door de hoofdaan nemer aan de president-commissaris, die vervolgens de deur opende. Hierna richt te de heer De Lugt zich tot de aanwezi gen. de Leden van de Raad van Commis sarissen en hun echtgenoten, de architect, de uitvoerders en leveranciers of inrich ters. „Moge dit gebouw allereerst bijdra gen tot verhoging der arbeidsvreugde. Dit pand maakt deel uit van de opbouw van W1P3 Apchitect W.J.L.&OOGAARD Aannemer Gieze Dif tableau bevindt zich in de hall van het nieuwe T.E.S.O.-gebouw. 'ed ook aan andere, eveneens Texelse langen. Dat gebeurde reeds allemaal in n tijd, waarin het de „Eigen Boot" heus zo geweldig voor de wind ging. lans mogen wij de N.V. TESO tot een r bloeiendste ondernemingen rekenen nk zijhet vreemdelingenverkeer, int zonder dat vreemdelingenverkeer uden wij nimmer zo goed voor de dag bben kunnen komen! Thans heeft SO dan eindelijk eens aan zichzelf ge- cht door te besluiten tot de bouw van n eigen pand, maar.ook dat was al *r helemaal een gevolg van de enorme twikkeling van het verkeer: het pand n het Schilderend was al jaren lang te ?in, zo klein, dat een deel van het kan- >r uitgebreid werd ten koste van het >onhuis van de directeur: sinds jaar en g was de voorkamer n.l. als kantoor- imte in gebruik. Een nieuw gebouw. Besprekingen met architect, de autoriteiten, die stede- uwkundig zo het een en ander te ver ten hebben, besprekingen op alle mo- lijke niveaus. De aanbesteding, welke houden werd op een tijdstip, dat vele nnemers naar nieuwe objecten uitza- a. Gevolg: inschrijvingen vèr beneden raming. Het deksel op de neus? Zeker niet: de esident-commissaris, de heer C. J. de igt, roemde vrijdagmiddag ter gelegen- van de officiële overdracht van het de N.V., moge dit in crescendo voortgang vinden. Wij bouwen aan 'n maatschappij, die van den beginne af tot grote zege voor heel Texel is geweest. Moge dit be stendigd worden. Een comfortabel, maar tevens zeer solide gebouw. Stellig zal het nog hecht en sterk zijn als wij midden in het atoomtijdperk zijn beland en onze schepen wellicht door atoomkracht zullen worden voortbewogen. Werd TESO dank zij de solidariteit der eilanders zo'n voor treffelijke onderneming, dit gebouw ge tuigt eveneens van een hechte samen werking. Moge het tot de groei en bloei van TESO bijdragen. De bouw van een eigen pand, zo vervolgde de heer De Lugt is vele malen onderwerp van bespreking geweest. Allereerst was daar het plan in de Parkstraat, waar wij een kantoor met wachtlokaal zouden vestigen. Dit plan werd echter door een gemeentelijk plan doorkruist (doorbraak Groeneplaats-War- moesstraat-Plan-Zuid), zodat ons plan hérzien moest worden, mede door de be slissing inzake de aanleg van een pont haven aan het Horntje. Spreker gewaagde vervolgens van de lage aanneemsom, te danken aan de be stedingsbeperking. Men zou daarbij kun nen denken „Het moet echter toch uit de lengte of uit de breedte komen", maar dit gebouw is een monument op zich en wij zijn zeer content over de uitvoering er van. Onze hartelijke dank, wij zijn bui- AANVULLENDE AGENDA GEMEENTERAAD TEXEL De agenda van de gisteren gehouden raadsvergadering werd aangevuld met 17. Aanwijzing van een vertegenwoordi ger en van een plaatsvervangend verte genwoordiger van de gemeente in de ver gaderingen van aandeelhouders van de N.V. Luchtvaartterrein Texel, welke in de komende zittingsperiode zullen wor den gehouden. Aanbevolen worden als vertegenwoor diger: 1. de heer S. Keijser; 2. de heer F. L. de Grave; en als plaatsvervangend vertegenwoordiger: 1. de heer F. L. de Grave; 2. de heer A. Dros. 19. Hernieuwde vaststelling van een be ginselbesluit inzake de toekenning van een z.g. bejaardenbijdrage aan de wo ningbouwvereniging „Texel". 20. Wijziging van de gemeentebegroting, dienst 1957. 21. Wijziging van de gemeentebegroting, dienst 1958. De aanbeveling, bedoeld onder punt 5 (Benoeming van leden van de adviescom missie Woonruimtewet) luidt als volgt: 1. de heer A. Dros Bzn., 2. de heer J. J. Westdorp; 1. de heer J Buisman; 2. de heer P. Smit; 1. de heer B. Oostra, 2. de heer C. P. Karsman 1 de heer J. Daalder, 2 de heer S. v.d. Vis; 1. de heer M. W. Koorn; 2. de heer J. J. Vonk. UITREIKING VAN DIPLOMA'S EN PRIJZEN VOOR VAKLIEDEN 1958 Te Wognum werd een tentoonstelling gehouden van werkstukken der leerlin gen die in het afgelopen jaar hebben deelgenomen aan het leerlingenstelsel van de Vereniging tot Bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland. Ook dit jaar waren er veel deelnemers aan het leerlingenstelsel en de resultaten kunnen niet anders dan goed genoemd worden. De volgende Texelse successen werden behaald: Tekenschool Techn. schetsen: M. Witte, 1ste; K. «de Leeuw, A. Roorda 2de. Vaktekenen: M. Witte, 2de. Getuigschriften der Avondtckenscholen K. de Leeuw, Den Hoorn, (monteur); A. G. Roorda, De Cocksdorp (monteur); P. J. Stolk, De Cocksdorp, (timmerman). Leerlingenstelscl Op het 20 en 21 juni 1958 gehouden eindexamen in samenwerking met de Stichting Landelijke Vakopleiding Schil dersbedrijf slaagden voor het diploma leerling schilder: Joh. Haarsma en J. C. Bakker. Geslaagd voor diploma leerling lood gieter: W. v.d. Endt, Den Burg. Op de van 11 t.m. 14 aug. 1958 gehou den eind-examens timmeren en metselen, in samenwerking met de Stichting Vak opleiding Bouwbedrijf, slaagde voor het diploma timmeren: P. J. Stolk. Bekroonde werkstukken schilderen: B 1 leerjaar: 1 pr. K. Oostra, Oude- schild (reclamebord); B 2 leerjaar inzending (deur - plastiek- staal - lettelbord): le prijs J. C. Bakker, en le prijs J. Haarsma. KLAVERJASCLUB DEN BURG De uitslag van de laatste drive was: 1. P. Hartog-G. Caspers 7148 pnt. 2. Echtpaar Vlas 6807 pnt. 3. P. Vos-T. Eelman 6651 pnt. 4. M. Bakelaar-Visser 6574 pnt. 5. C. Dros-A. Stolk 6574 pnt. 6. T. v.d. Wulp-Jac. Rijk 6444 pnt. Troostprijs Joh. Barhorst-Bijsterveld 4985 pnt. Vrijdag 5 september wordt er een drive in Oudeschild gehouden. We vertrekken per autobus om 8 uur vanaf Potskantoor Den Burg. We hopen dat alle leden aan wezig zijn. Ook zij die geen lid zijn, zijn welkom. 19 september beginnen we weer met de competitie. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Zie adv. in de Tex. Courant. Het bestuur. tengewoon tevreden. Dank werd ook betuigd aan het adres van de architect en de andere uitvoer ders. Dank ook aan het adres van de di recteur voor diens bemoeiingen met be trekking tot de stichting van dit pand. De heer Van der Vlies werd uit erken telijkheid een vulpen aangeboden, terwijl mevrouw Van der Vlies-Koopman met bloemen werd gehuldigd. De heer Boogaard dankte voor de on dervonden medewerking en het in hem gestelde vertrouwen. De uitvoerders dankte hij voor het voortreffelijke werk. Het gebouw, zo vernemen wij nog, werd op honderd palen gefundeerd. De eerste spade ging op 11 november de grond in. De firma Moerbeek, Hogerstraat, nam de stoffering voor haar rekening. De N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing verzorgde de vloerbedekking, de firma Franken berg, Alkmaar, leverde de kantoormeu belen, de fa. Kortenhoeven werd met de aanleg van de beplanting belast. Tenslotte noemen wij nog de aanbie ding door de uitvoerders van de bank voor de hall, vervaardigd door de N.V. Vlessing. Tijdens de Schapenfokdag zond de zon weliswaar uit een diepblauwe lucht haar verkwikkende stralen naar het eiland, maar dat nam toch niet weg, dat het die ciag volop regende. Geen gewone regen overigens, doch een prijzenregen en die regenden vooral in de rubriek oudere rammen. Ir. Wietsma heeft er als jurylid zelf ook versteld van gestaan. Uitsteken de kwaliteit, zei hij, zö goed, dat slechts weinig inzendingen niet voor een prime ring in aanmerking kwamen „V/at is er in deze rubriek veel verbeterd in verge lijking met vorig jaar. Ik feliciteer de fokkers van Texel met dit succes!" Ja, daar stond, midden op de Groene- plaats, op de ereplaats, prachtig mate riaal, niet alleen aan oudere rammen: alle rammenrubrieken mochten er zijn: van de 2-jarigen zei ir. Wietsma: Een goed tot zeer goed peil, goede uniformiteit, een heel goede klasse met fraaie kopnummers. Van de een-jarige rammen werd getuigd: Buitengewoon goed in haar totaliteit, ge lijksoortig in de wol, terwijl deze rubriek voorheen meestal teleurstelde. Intussen waren de deelnemende ram men al weer afgevoerd: naar de hun ver trouwde omgeving ofnaar een onbe kende streek, want zoals te doen gebrui kelijk worden op zo'n schapenfokdag (goede) zaken gedaan. Er was een gega digde uit Friesland, die al vroeg in de ochtend handjeklap stond met de bekende fokker P. C. Hin en terug over de Af sluitdijk kon deze gegadigde zich de eigenaar noemen van twintig Texelaars. Hij had er 175,tot 200voor be taald. Er waren heel wat kopers gekomen, (uit Zeeland, Limburg, Zuid-Holland, Ovcrijsel, Friesland en Groningen), de meesten met de eerste boot om toch maar vooral de eerste keuze te kunnen hebben! Daaronder bevond zich een inkoopcom missie van het Franse Stamboek, dat di verse Texelse bedrijven heeft bezocht en zaterdag reeds over het eiland rondtrok en tot zaken kon komen. Vele bezoekers van buiten Texel, maar het aantal Texelse belangstellenden viel enigszins tegen: oorzaak de achterstand in de gemengde bedrijven: men wilde liever volop profiteren van het prachtige weer. De ereprijzen Een der ereprijzen ging dit jaar naar de heer C. Koorn Hzn., De Dennen, wiens oudere ram tot kampioen verklaard werd Drie jaar geleden werd een 2-jarige ram van deze eigenaar eveneens kampioen, la ter zelfs kampioen van Nederland. Het fraaie exemplaar werd toen naar het vasteland verkocht. De reserve-kampioen werd een 2-jarige ram van de heer Joh. J Roeper Johzn., Oosterend, fokker de heer C. J. Commandeur, Den Burg. (Tussen haakjes: we kwamen de naam van C. J. Commandeur als fokker van bekroond materiaal nogal eens tegen!!). De titel eregroep ooien ging naar de heer Joh. J. Roeper Johzn., terwijl een viertal van de heer P. C. Hin het tot re serve-kampioen bracht Het waren allen eenjarige dieren. Voorheen viel deze titel nogal eens aan oudere ooieh te beurt. Om de zilveren wisselbeker, uitgeloofd door de N.V. TESO voor de beste een jarige geregistreerde ram, op Texel ge boren, moet worden geloot tussen de heren G. Eelman Jbzn. en C. Verberne. De zilveren wisselbeker, uitgeloofd door het Internationaal Wol Secretariaat voor het beste drietal ramlammeren was voor de heer C. J. Commandeur. De zilve ren medaille van „De Lindeboom-Texel" viel ten deel aan de heer G. C. Kikkert, De Westen. De heer C. Koorn Hzn. mocht uit han den van loco-burgemeester C. H. Roeper een wandbord in ontvangst nemen als eigenaar van de kampioensram, terwijl de heer Joh. J. Roeper een boekwerk „Schapen" werd aangeboden. De opening De openingsbijeenkomst werd o.a. bij gewoond door burgemeester C. de Ko ning, de wethouders C. H. Roeper en Th. R. Hin, de adjunct-veeteeltconsulent ir. J. Wietsema, Alkmaar, de heer Brandsma, directeur van de Vétérinair-Hygiënische Dienst der Gemeente Texel, de heer C. P. Laan, hoofd van de Landbouwschool, de marktmeester en last but not least de Jury, welke de voorzitter, de heer A. Koopmans, Barsingerhorn, „veel kracht" toewenste! „Gezien het verloop van de wolvee markt zou men enigszins pessimistisch kunnen te zijn ten aanzien van de prij zen. Maar is er voor pessimisme plaats? Stellig niet, aldus de heer Koopmans, die opmerkte, dat er momenteel wat veel aanbod is (geweest) terwijl de vraag naar lamsvlees daaraan niet evenredig was en wel doordat Frankrijk op de markt ver stek laat gaan. De verschillende expor teurs zoeken inmiddels naar nieuwe af zetgebieden, voornamelijk in de Skandi- navische landen. Ook is er uitvoer van lamsvlees naar Zwitserland gaande. Niet inkrimpen. Door sommigen wordt de vraag gesteld of het niet wenselijk is om de schapen stapel in te krimpen. Deze visie staat uiteraard lijnrecht tegenover de gevoerde propaganda tot uitbreiding van de wol veestapel. De heer Koopmans wilde de vraag „Moet de wolveestapel worden ingekrompen?" absoluut ontkennend be antwoorden. Kan er dan nog steeds wor den uitgebreid? Op die vraag zou spreker het antwoord echter schuldig moeten blij ven. In ieder geval ziet het er thans naar uit, dat ten aanzien van de export het dieptepunt is bereikt. Kwaliteit is belangrijk De voorzitter wees met klem op de be tekenis van de kwaliteit van het lams vlees Om der wille van de kwaliteit wordt deze fokveedag gehouden, want door het vergelijken van het van de di verse bedrijven afkomstige materiaal, komt men tot steeds beter resultaat. Het betere materiaal kan zodoende wor den afgezet naar bedrijven, die geen lid van het stamboek zijn. Hierdoor kunnen ook die bedrijven van goed fokmateriaal worden voorzien en de kwaliteit van het te exporteren lamsvlees gestaag verbe terd worden. De praktijk leert ons, dat de aankoop van geregistreerde fokrammen gedurende de herfst op hoge prijs wordt gesteld. Hieruit blijkt, dat er een alge mene tendens bestaat tot verhoging van de kwaliteit. Nog een extra prijs Spreker noemde de aanvoer op deze Fokveedag goed. Enkele nummers, zoals de viertallen ooien, laten het wat zitten wat de aantallen betreft, maar dat kan van tijdelijke aard zijn. Deze rubrieken zijn in ieder geval zeer belangrijk en dus zeker belangrijk genoeg om ze te hand haven. Spreker kon mededelen, dat de Koninklijke Meelfabrieken „Wessanen" een Wisselbeker beschikbaar heeft ge steld voor de beste inzending in de ru briek Schaap met twee ooilammeren. De fokker en de overheid Hierna werd het woord verleend aan burgemeester C. de Koning, wie het een telkens weerkerend genoegen was èn een hoge eer deze fokveedag te kunnen bij wonen. De burgemeester wilde gaarne bevestigen wat de voorzitter als des kundige in zijn openingswoord had be toogd. Spreker wees op de grote beteke nis van het schaap voor Texel, een scha- penland sinds eeuwen. Is de schapenfok kerij thans rendabel? („Want tenslotte gaat het om de dubbeltjes" wat los kan staan van de voorliefde van de Texelse boer voor de wolveehouderij red.) Wel, dit bedrijf werpt nu eens betere dan weer minder gunstige financiële resultaten af, het heeft zijn top en het heeft zijn diepte punt, maar over het algemeen bestaat er geen reden tot klagen. „Er klonk, toen ik dit seizoen mijn oor op de markt te luister legde altijd een toon van „Het kon beter, maar wij kunnen tevreden zijn". Daarom wilde de burgemeester de woor den van de heer Koopmans „niet inkrim pen!" gaarne onderschrijven. De bur gemeester besloot met de hoop uit te spreken, dat het aangevoerde materiaal stamboekwaardig zou zijn en dat deze dag tot in lengte van dagen zou kunnen worden gehouden, tot heil van de Texelse wolveeteelt. Oudere rammen: la plus kampioen: fokker-eigenaar C. Koorn H2n., De Dennen; lb W. J. Bakker, Den Hoorn, fokker W. C. Koster, Schel linkhout; lc. gebr. J. en T. Huisman Tzn., Den Birg, fokker C. J. Commandeur; ld. Jac. Roeper Johzn, Den Burg, fokker R. de Leeuw, Oosterend; 2a. D. W. Keijser, De Westen, fokker Joh. J. Roeper; 2b. M Koorn Hzn., Driehuizen, fokker C. Koorn Hzn; 2c. Jn. C. Hin, Oosterend; 2d. M. C. Bakker, Spijk; 3a. F. M. Roeper, 't Noor den, fokker R. Eelman Azn., Oosterend; 3b. G. Eelman Jbzn., Oosterend, fokker G. C. Kikkert, De Westen; 3c. G. C. Kik kert, fokker C J. Commandeur; 3d. C. Veeger, De Westen; 3e. gebr. Zijm, Den Burg, fokker Joh. J Roeper. Eervolle vermeldingen: (EV) D. Smit, Westermient, fokker C. Koorn Hzn., M. Koorn Hzn., fokker eig. Tweejarige rammen: la plus reserve kampioen: Joh. J. Roe per, fokker C. J. Commandeur; lb. K. Mantje, Dijkmanshuizen, fokker P. C. Hin, Spang; lc. G. C. Kikkert, fokker C. J. Commandeur; 2a. W. J. Bakker, Den Hoorn, fokker C. J. Commandeur; 2b. P. Verberne JznSpang, fokker P. C. Hin; 2c P. C. Hin, fokker gebr. Donker, Scha- gen-Twisk; 3a. Jn Schraag GznDen Burg, fokker P. C Hin; 3b. C. Koorn Hzn, fokker J. P. Schipper, Abbekerk. vZie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1