Cjroen '^warL-Jexels in het hart- I K. sell. vr. dr. C.B.B.B. )p Texel wordt prima tabak geteeld De spijker zat er al Overdracht van het nieuwe watergemaal FEX ELSE® COURANT TERDAG 13 SEPTEMBER 1958 72e JAARGANG No. 7283 gave N.V. v.h. Langeveld de Rooij ekhandel Drukkerij Bibliotheek n Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart -j- 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm De bouw van een schuur komt, als men deze zelf uitvoert, op 700,Zo'n schuur bestaat uit een geraamte van sparrenstammen. Het dak wordt met pan nen bedekt en de wanden met matten voltooid. Aan de Overkant gebruikt men geen windsingels maar plaatst men pronkbo- nen tussen de rijen tabaksplanten. Dat geeft het voordeel, dat deze pronkbonen ook hun standplaats goed betalen! Ook kan men maïs als beschuttende plant aanwenden. De tabak, zo vertelde ons de heer Stark nog, doet het op alle soorten grond, zo dat eigenlijk heel Texel in een tabaks- tuin zou kunnen worden herschapen. Mocht het met de landbouw niet te best meer gaan en mochten de lammeren straks beneden de kostprijs moeten wor den afgescheept, dan kan de landbouwer veehouder dus altijd nog zijn hoop vesti gen op de teelt van tabak, want die is winstgevend genoeg! De tabak is, zoals bekend, een buiten- Ie heer F. Stark, links, inspecteert de standvan de tabak, die hij op een pervlakte van 40 bij 12 meter als proeftuin Heeft aanqelegd. Hechts een van n zoons, die zich inmiddels als een tabaksplanter van professie heeft ont beeld. ,Hoe het met de tabaksteelt staat? st, komt U maar mee, ja, wilt U er ook plaatje van maken, maar.ze ston- n nog veel hoger, de kop moet je er melijk uithalen ten gerieve van het sd". Dit zei de heer Fr. Stark, exploi- ït van het Oosterender Vakantieoord le Roezemoes" en hij voegde er met thousiasme aan toe „Volgend jaar gaan 'm helemaal serieus opzetten, alle be- likbare bouwgrond komt dan vol laksplanten te staan". Dit voorjaar werden op het eiland eni- proefveldjes aangelegd. De planten iren gratis aangeboden door het Ta- fcscentrum te Leersum. Wel, de proef, or een vijftal Oosterenders genomen, is er goed geslaagd: de planten hebben :h prachtig kunnen ontwikkelen en dit r toch wel enigermate het verdriet fgen, dat het „Op naar Djokja" niet uitvoer werd gebracht Vorig jaar was contact opgenomen met noemd Tabakscentrum. De heer Stark st ook de heren Jn. Bakker, F. Halse- i, Gerritsland, Betsema, Oost, en Bre- ?r, Oudeschild, voor het plan te winnen, bak op Texel? Op dat winderige md? Zou het kans van slagen hebben? heer Stark hoefde ons maar voor te in naar het resultaat, dat inderdaad ichtig is! Dit resultaat is uiteraard eddeels te danken aan het feit, dat de mten tegen de krachtige winden be- ïermd werden door een stevige wind- igel. Het ligt, nu deze proef zo goed slaagd is, in de bedoeling tabak te an verbouwen als bron van bestaan, dat mogelijk is? De heer Stark reken- het ons voor: van één ha. tabak van Jtige kwaliteit oogst men 5000,en beste kwaliteit brengt 7.500,op. zullen heel wat bunders bouwland op ixel liggen, waar men met enige hon- rden inplaats van met enige duizenden ddens tevreden mag zijn! Het plan is is om deze teelt, iets bijzonders voor xel, grootscheeps te gaan opzetten. Er een goede boterham in en.men n van een gunstig afzetgebied verze- rd zijn, omdat er een enorm tekort aan bak bestaat. Of deze teelt niet te veel d vergt? Te arbeidsintensief misschien? )k dat is niet het geval: na het ploegen orden de 20 cm. hoge plantjes gepoot daarna moet er een of tweemaal wor- n gewied. Dit jaar behoefde de heer ark slechts éénmaal te wieden, want na s weken waren de plantjes tot planten n meer dan een meter opgeschoten en in behoeft men er niet meer naar om zien. Eind april, begin mei kan de aan- ïnt ter hand worden genomen, aan het steland kan men wat vroeger starten Zodra de bloemen uitkomen, worden de ppen er uitgenomen en tijdens de pluk, elke in drie fasen wordt uitgevoerd, mvijdert men en passant de z.g. dieven, eze cultuurkneepjes leveren geen moei- kheden op, want de tabaksplant is een flos geval. Om de tien dagen wordt er 'Plukt. De oogst moet daarna worden droogd. Zolang men nog niet over een liciele schuur beschikt, kan men het was op de deel van de boerderij drogen. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 13 september J ongdierendag Konijnenfokkersvereni ging „Kotex". Zondag 14 september Den Burg, 2 uur, Start puzzelrit MAB- club Texel. De Cocksdorp, 7.30 u. Bijeenkomst i.v.m. het 50-jarig bestaan van de afd. De Cocksdorp van „Macht van het Kleine". Dinsdag 16 september Den Burg, „De Zwaan", Bijeenkomst KAV. Spreekster mej. Stringa. Woensdag 17 september Den Burg, Rundveefokdag. Donderdag 18 september De Koog, Ned. Herv. Jeugdhuis, fancy- fair t.b.v. de sportvereniging De Koog. Vrijdag 19 september De Koog, Ned Herv. Jeugdhuis, fancy- fair t.b.v. de sportvereniging De Koog. Zaterdag 20 september De Koog, Ned. Herv. Jeugdhuis, fancy- fair t.b.v. de sportvereniging De Koog. Oost, Ronde van Oost. Den Burg, Paardensportdag. Van de elftalcommissie: Zaterdag en zondag komen alle elf tallen weer in het veld. We hebben voor lopig maar één adsp. elftal. Als we er nog een paar adsp. bij krijgen, dan gaat ook een b-elftal in de kompetitie. We hebben besloten om spelers, die zonder kennis geving wegblijven of om een gezochte reden afschrijven, niet meer op te stellen. Als er nog leden zijn, die niet meer spe len, doch wel eens een keer als begelei der van een elftal meewillen, dan gaarne bericht tel. 143. landse uitvinding. De eerste berichten over tabak bracht Columbus uit Amerika mee. De eerste tabak werd overigens als geneesmiddel toegepast in de vorm van snuif. Toch werd reeds tegen het eind van de 16de eeuw door de Leidse studen ten gerookt. Al spoedig verbreidde het roken zich over de gehele wereld, al werd het af en toe plaatselijk verboden. In tegenstelling tot dat verbod werd meer en meer gangbaar de uitspraak „Het is geen man, die niet roken kan" of „Een levreden roker is geen onruststoker". Tegenwoordig is het zo, dat men zijn bagage niet compleet acht als men z'n rookgerei thuis heeft laten liggen. Geen nood: overal is tabak in alle soorten eindprodukten verkrijgbaar, in talloze merken. Ook de dames zijn meer en meer tabak-minded geworden, het roken door dames is vooral na de oorlog sterk toege nomen, al beperken de dames zich dan hoofdzakelijk tot het roken van siga retten. De bladeren kunnen wel 65 cm. lang worden. Deze kanjer spande de kroon. De tabaks planten kunnen tegen een stootje: dat is tijdens de afge lopen zeer vochtige zomer wel gebleken. Er zal hier worden geprobeerd tot een teelt van dekbladen te komen. De siqa- renindustrie betaalt daar n.l. meer geld voor. Aan het vas teland heeft de tabaksteler nogal eens te kampen met hagelbuien, welke het dek blad beschadigen en op Texel behoort een hagelbui tot een hoge uitzondering. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 15 september op om 6.13 t en gaat onder om 6.57 uur. Maan: 13 sept. N.M., 20 sept. EK. Hoog water ter rede van Oudeschild: sept. 8.32 en 21.22; 14 sept. 9.25 en J-10; 15 sept. 10.12 en 22.45; 16 sept. 1.48 en 23.12; 17 sept. 11.19 en 23.46; 18 pt. 11 50 en 19 sept. 0.16 en 12.19; 'sept. 0.47 en 12.50. Aan het strand ongeveer een uur eer- 6r hoog water. TEX. BOYS-NIEUWS Zo staan we dan weer voor het begin van de competitie. Deze eerste wedstrijd zondag starten wij met een volledig pro gramma. Hoe of de eindresultaten van deze wedstrijden zullen zijn weten wij nog niet, doch dit hangt veel van het enthousiasme af waarmee jullie willen beginnen. Wanneer een ieder zich voor de volle 100% geeft en tracht de gehele wedstrijd aan het spel deel te nemen, door steeds positie te kiezen enz. kan er zeer zeker wat bereikt worden. Met 11 man wordt de strijd begonnen, bedenk dan ook dat deze 11 man gedurende de gehele wedstrijd elkander nodig hebben om tot een behoorlijk resultaat te komen. Boys 1 start direkt al met een zware opgaaf, n.l. Zeemacht 1 thuis, aanvang half twee. Boys 2 gaat voor zijn eerste wedstrijd naar de overkant, nl. uit tegen JVC 2. Het 3de elftal moet bij Zeemacht 2 op bezoek. Boys 2 en 3 vertrekken om 10 u. vanaf de bushalte bij het postkantoor. De wedstrijden beginnen daar om 2.00 u. Adspiranten a gaan uit naar Texel, vanmiddag, aanvang 4.00 uur, terwijl Boys b thuis Cocksdorp a ontvangt, ook hier begint de wedstrijd om 4.00 uur. Boysleden veel succes in de a.s. com petitie. Zorg ervoor, dat het tenue in orde is. INGEKOMEN PERSONEN Frederika J. Scholten, van Oude To renstraat 1, Hilversum, naar Oosterend, Peperstraat 61; Akke Hoekstra, van Sint Nicolaasga 148, Doniawerstal, naar Den Burg, Ada van Hollandstraat 15; Maria 1. van Kooten, van Kennemerstraatweg 2, Alkmaar, naar Den Burg, Lijnbaan 27; Cornelia Zegel, van Archimedesplantsoen 62hs, naar Den Hoorn 77; Hendrica Moor, van Spruitenbosstraat 17, Haarlem, naar Den Burg, Wilhelminalaan 86; Willem C. Witte, van Theerestraat 42, St. Michiels gestel, naar B 178; Tietske Haisma, van Wolfheze 2, Renkum, naar Oosterend, Bosweg 13; Jacoba G. T. Jas, van Ko ningsweg 23, Wieringen, naar Den Burg, Schilderend 94. Tijdens de overdracht van het nieuwe watergemaal in de Prins Hendrik Polder, dinsdagmorgen omstreeks half elf heeft een vrolijke noot geenszins ontbroken. On der de sprekers bevond zich de machinist, de heer J. Schrama, die, als wij ons niet al te zeer vergissen, ondanks zijn blijdschap om het nieuwe, met een zeker heimwee terugdacht aan het oude watergemaal, dat thans triest en doelloos in de polder ligt. Vooral de oude, afgeknotte molen, met zijn bruin geroeste opbouw, ziet er treurig uit. Het lijkt alsof hij droevig mijmert over zijn glorierijke verle den, waarin hij schoonheid gaf aan het landschap. „Wij denken", zo sprak de heer Schra ma, „bij het in gebruik nemen van het nieuwe gemaal stellig terug aan het oude en om dit oude gemaal in herinnering te houden, bied ik er thans een ingelijste foto van aan. De heer Bakker, voorzitter van het wa terschap Prins Hendrik Polder nam blij verrast dit aardige geschenk aan en zijn ogen gingen zoekend rond langs de wan den van het pompgebouw, om alvast een geschikte plaats te vinden, waar hij het later zou kunnen ophangen. Niet lang zochten zij, want spoedig bleven zij ge vestigd op een muur, waarin een spijker hem uitdagend tegenlachte. Precies op de plaats waar de foto het beste zou uit komen. Terreinrit Een uitgebreid gezelschap, dat met hun auto's een ware terreinrit moest maken over de nog niet voltooide weg, heeft de overdracht bijgewoond. De heer J. M. Bakker, voorzitter van de Prins Hendrik Polder, richtte zijn vriendelijk welkomst woord o.a. tot Burgemeester C. de Ko ning, tal van functionnarissen van het Technisch Bureau van de Unie van Wa terschapsbonden, waaronder de hoofd ingenieur en directeur ir. F. Bontekoe, ir. A M Cornelissen, die de Rijkswater staat vertegenwoordigde, de heer J. van der Pijl, techn. ambt. van de Gemeen schappelijke Polders, functionarissen van het kadaster, bestuursleden en leden van diverse waterschappen, alsmede de direc teuren van de bedrijven, die aan de bouw en de afwerking van dit gemaal hebben meegewerkt. Dit waren: de heer Hussen van „Hussen's Aannemersbedrijf te Cu- lemborg, de heer Jellesma van de Ma chinefabriek N.V. Hubert uit Sneek, die de pompen heeft geleverd en de aanne mer Lieshout uit Beverwijk, die het schil derwerk verzorgde. Tegenslag Na de heer Bakker nam ir. T. P. Schermerhorn het woord. Hij droeg namens het Technisch Bureau het gemaal over aan de Plaatselijke Commissie Ruilverkaveling Texel, de opdrachtgeefster. „Eindelijk", sprak ir. Schermerhorn, „want het heeft lang geduurd eer gebouw en installaties gereed wa ren. Het wachten was op enige kleine doch essentiële onderdelen voor de machineriën. In het voor jaar heeft het werk daarom enige tijd stilgelegen. Thans is echter al les volledig in orde en daar het proefdraaien een zeer gunstig ver loop heeft gehad, kan het gemaal thans met een gerust hart worden overgedraqen aan de opdracht geefster. De heer C. H. Roeper, voorzitter van de Plaatselijke Comm. Ruilverkaveling toonde zich zeer verheugd met de over dracht, prees de kwaliteiten van het ge maal en de capaciteiten van de bouwers en droeg het gemaal op zijn beurt over aan de besturen van de Waterschappen Prins Hendrik Polder en Polder Hoorn der Nieuwland en De Kuil. De heer Bakker, deze besturen verte genwoordigend, was eveneens uitermate blij met dit gemaal. „De polder zou", zo sprak hij, „niets te betekenen hebben zonder goede afwatering en", liet hij er bedachtzaam op volgen, „zonder kunst mest". Na zijn sympathieke en in een voudige woorden gestelde toespraak bracht hij een blijde glimlach van vol doening op de gezichten der aanwezigen door het gemaal in werking te stellen. Gedenkplaat Ir. Schermerhorn bood de heer Bakker namens het Technisch Bureau een bijzon der mooi geschenk aan: Een in de muur gemetselde gedenkplaat, waarop allen, die hebben meegeewerkt aan de tot standkoming van het gemaal, staan ver meld. Vervolgens bood de heer J. Schra ma een foto van het oude gemaal aan en de heer C. Bakker, waarnemend dijk graaf van de Gem. Polders een vlag met vlaggestok. Na bezichtigen van het gemaal begaf het gezelschap zich naar hotel „Texel", waar tijdens een feestelijke dis nog vele woorden van waardering jegens elkaar werden gesproken. Het bestuur van de Ruilverkavelingscommissie bood de heer Bakker een luchtfoto van de oude toestand van voor de ruilverkaveling van het omsloten gebied aan. Deze zal even eens een plaatsje in het gemaal krijgen (nog geen spijker aanwezig). Bij hemzelf thuis zal de heer J. M. Bakker eveneens een foto kunnen ophangen, want hij kreeg een heel fraaie van het nieuwe gemaal uit handen van de heer K. Stoepker. BROMFIETS CONTRA AUTO Woensdagmiddag, omstreeks half twee, vond er weer een aanrijding plaats op het zo langzamerhand berucht kruispunt nabij De Waal. Een bromfietser, met zijn echtgenote achterop, kwam uit de Dorps straat te De Waal en wilde de Waalder- weg kruisen. Op de Waalderweg naderde een auto, bestuurd door de heer C. v. P. uit Den Burg. De bromfietser weifelde, gaf niet de vereiste voorrang en werd door de auto aangereden. De bromfietser (een Heldenaar) liep enige kneuzingen op, zijn echtgenote enige verwondingen. Nadat dokter Schalkwijk de eerste hulp had verleend, konden beiden de terugreis naar Den Helder aanvaarden. De auto was flink beschadigd, terwijl de bromfiets geheel werd verwrongen. De politie maakte proces-verbaal op. TONEELGROEP „PUCK" KOMT MET HET STUK „TALOELAH" Op dinsdag 1 oktober a.s. zal de toneel groep „Puck", die vorig jaar zo'n groot succes oogstte, in „De Oranjeboom" te Den Burg de komische thriller „Taloelah" opvoeren. Over dit stuk zei de heer Con Nicolai in de radiorubriek „Artistieke staalkaart" o.m. het navolgende: „Toneelgroep Puck heeft de puzzelpot gewonnen. De première ratelde van de open doekjes en het slotapplaus werd een kleine ovatie.Sara Heyblom, heerlijk mal en kinderlijk; Nell Knoop als kor date, een beetje pinnige, die die jonge rekels van de politie wel eens de les zal lezen en dan bovenal Aaf Bouber Voor mij is de avond al goed, als Aaf Bouber op de planken staat. Ze heeft iets, dat je inspint, dat je je kritiekloos doet overgeven aan deze meeslepende toneel persoonlijkheid, aan die ietwat ouderwet se, direkte manier van spelen. Ze werden daarbij voortreffelijk gesecondeerd o.m. door Stine Lerou en Herman Bouber. Herman van Elteren had een heerlijk armetierig zolderkamertje gemaakt, dat een ideale achtergrond vormde voor het eigenlijk wel eens wat wrange verhaal tje van de drie oudjes, die door hun huisbazin zó in het nauw werden gedre ven, dat ze over moord gingen denken. En dat nog wel op Kerstavond. Een vleugje sentiment, een paplepel spanning, het raadseltje van wie heeft nou die moord gepleegd, een mespuntje jonge liefde en een handvol zotternij, warm en met warmte opgediend, dat is dan „Taloelah", waaraan PUCK en het publiek veel plezier zullen beleven". Jan Punt is in „De Telegraaf" al even enthousiast, als hij schrijft over de „drie hartveroverende oude dametjes, die op bijzonder beminnelijke manier langs de rand van het schavot weten te dartelen". Hoe overtuigend zij en met hen de rest van Puck dit onwaarschijnlijke sterfgeval gestalte hebben weten te ge ven, toont hij aan, door te vermelden hoe ergens een brandweer-commandant ener giek kwam protesteren, tegen het niet aanvragen van een vergunning voor de op het toneel brandende gashaard. Hij zegt dan: „Toneelmeester Henk heeft dit protest terecht als een groot compliment beschouwd, want deze gashaard is een imitatie!" Kortom, U moogt dit stuk niet missen. Vanaf heden zijn kaarten verkrijgbaar bij het WV-kantoor te Den Burg. Losse kaarten zijn verkrijgbaar a 3,per pers. Daarnaast zijn ook abonnements kaarten 5,verkrijgbaar, die behalve tot deze toneelvoorstelling ook toegang geven tot het operaprogramma, dat op vrijdag 24 oktober a.s. zal worden ver toond. De bewoners buiten Den Burg kunnen de kaarten eventueel ook schrif telijk aanvragen bij de secretaris van de Culturele Raad. Wacht U niet te lang, want dan zou U wel eens te laat kunnen zijn, want de zaal is reeds voor nagenoeg de helft gevuld met houders van abon nementskaarten. (Kale schutting vraagt dringend Ceta-Bever Buitenbijts)

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1