Kantoorbediend De hel v. Marseille Het Bolshoi Balie Tinnen vaatwerk voor het museum Gesloten wegens vakantie Bakkerij Kaczor De rijwielhandel van Den Burg dinsdagsmiddags gesloten heeft vakantie M.A.B.-club Wegens vakantie gesloten. Dokter Elias afwezig bloembollenland Wegens vakantie gesloten Wegens vakantie gesloten K. Burger J. A. Staal, Gevraagdjongens gesloten. Slagerij D. Visser AFWEZIG Hout A. v. d. Vii Komende wee Stremming verkeer Heren van Bommel schoei Mantje's Schoenhande Nederl. Middenstandsbank Texels BioscoopTheate: Telefoon 27 De gevangene van Zenda De Avondvaktekenschool te Den Burg begint 1 okt. „Zijn ze niet prachtig?" vroeg de heer Stechwey, die in de Oudheidskamer de bezoekers altijd weer weet te boeien met zijn welgefundeerde explika- ties, met een stralende glimlach. Inderdaad. Ze waren prachtig. Aan weerszijden van een statig schilderij van Paulus Langeveld Kzn., in de vorige eeuw de bedijker van Eierland, stond op rekken tegen de wand een weergaloos mooie collectie tinnen vaatwerk. Men zou zeg gen: zo weggetoverd van een of ander middeleeuws schilderij. Deze collectie was het bezit van het echtpaar C. Smit-Pereboom uit Bus- sum. Het woonde zestig jaar lang op Texel, maar ook na zijn vertrek is het steeds „Texels in het hart" gebleven. De heer C. Smit Was zeer gehecht aan deze collec tie, een oud familiebezit. Hij is thans 81 jaar oud en om te voorkomen, dat de collectie later uiteen zou vallen heeft hij haar in haar geheel aan het Texels Museum geschon ken. De collectie, ver vaardigd van het z.g. „Roosjes-tin", een merk, dat bij oudheidkundigen in hoog aanzien is, be staat uit de volgende on derdelen: tien kleine ont bijtborden, een visschotel met rooster, een aardap pelschotel, een diepe schotel, twee grote bor den, tien sierlijke vormp jes voor pasteitjes, zes le pels, een soeplepel, en 'n bijzonder aardige bed- kruik, die gezien de vele deuken, wel vaak uit de hoge bedstee moet zijn gevallen. De heer C. J. v.d. Kooi heeft de collectie dinsdag o.a. in tegenwoordigheid van burgemeester C. de Koning aan het bestuur van het Texels Museum overhandigd. Texel kan de heer Smit dankbaar zijn voor dit unieke geschenk, want de collectie is een zeer kos telijke aanwinst voor de Oudheidskamer, vooral omdat men er nog eens hoopt te komen tot het inrichten van een z.g. „Stijlkamer". ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) GIFTEN WITTE KRUIS Eierland: M. 2,50. De Koog: H. 2,50; Z. 2,50; S. 2,50. Den Burg: v. H. 2,50; v.d. S. 2,50; B. 5,—; V. 2,50; B 2,50, B. 2,50; B. 7,50. Oudeschild: W. 2,50; H. 2,—, v. S. 2,50 BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 4 tot en met 11 september 1958 Geboren: Johannes, zv. Johannes J. de Beurs en Catharina Wielenga; Peter, zv Pieter M. Haak en Theodora L. Dijks; Sara Andrea, dochter van André P. van der Meer en Sara L. Brakman; Nicolaas C. zv. Gerardus C. Bakker en Marretje Kuip. Ondertrouwd: Jacob van Lenten en Maria N. Koning; Biem Vlaming en Klaasje Wijbenga. Overleden: Jannetje Duinker, wed. van Jacob C. Eelman, oud 72 jaar; Jacomina van der Vliet, wed. van Jan Harteveld en van Maarten Laan, oud 80 jaar; Dieuwer- tje Peper, wed. van Pieter Eelman, oud 83 jaar. SPIERWITTE KRAANMACHINIST De heer Ellen, kraanmachinist te Ou deschild zat enige tijd geleden spierwit met bevende handen in zijn kraan. Van zijn hoge zitplaats uit zag hij een auto met vakantiegangers voorbijrijden over de dam, die de vissershaven afsluit van de grotere handelshaven. De chauffeur wilde kennelijk naar de overkant van de haven rijden en pas op het allerlaatste moment merkte hij, door gegil van een van zijn inzittenden, dat de dam doodliep. Door krachtig remmen wist hij nauwe lijks te voorkomen, dat hij en z'n gezel schap met wagen en al in de haven reed. Wij zien wel meer auto's deze dam op rijden, waarvan de chauffeurs, altijd vreemdelingen, kennelijk in de mening verkeren, dat zij zo de overkant van de haven kunnen bereiken. Meestal zien zij hun vergissing tijdig in. Maar zou het niet beter zijn als hier aan het begin van de dam 'n verkeersbord werd geplaatst? DRUKTE OP WADDENZEE Op de Waddenzee heerste deze week grote bedrijvigheid. Tal van Helderse kotters voeren er druk heen en weer op jacht naar sardines, op het ogenblik een winstgevend bedrijf. Naar men ons ver telde worden de sardines via IJmuiden aan het buitenland verkocht, waar zij niet worden ingeblikt, maar verwerkt tot vismeel. In Den Helder rijden tal van vracht wagens, uitgerust met mobilofoons, af en aan, want deze visjes worden vaak bij tonnen tegelijk gevangen Naar wij aan de haven van Oudeschild vernamen zijn er ook enige grote Texelse kotters op uit getrokken om deze visjes te vangen. LOSLOPEN VAN RAMMEN Burgemeester en wethouders van Texel wijzen betrokkene op het bepaalde in de artikelen 4 en 5 van de voor deze ge meente vastgestelde verordening, welke luiden: Artikel 4. Behoudens het bepaalde in het 2e lid van dit artikel is het verboden rammen van een jaar of ouder, anders dan voorzien van 2 spannen, bevestigd aan tenminste 3 poten, en rammen bene den de ouderdom van een jaar, anders dan voorzien van één span, bevestigd aan twee poten tussen 10 september en 25 oktober 1958, in de weide te laten lopen. Het verbod bedoeld in het eerste lid van dit artikel is niet van toepassing ten aanzien van rammen, in de weide lopen de vastgemaakt aan een genoegzaam sterke lijn of ketting, welke stevig be vestigd is aan een spil, paal of boom, zo danig dat de dieren zich niet kunnen los rukken en hun het springen over terrein- afscheidingen wordt belet. Artikel 5. In buitengewone gevallen kan door burgemeester en wethouders van het bepaalde in artikel 4 schriftelijk ontheffing worden verleend Burgemeester en wethouders kunnen aan deze ontheffing voorwaarden ver binden. De ontheffing wordt niet verleend, wanneer de weide, waarop rammen zul len verblijven, naar het oordeel van bur gemeester en wethouders niet voldoende is afgeheind. Burgemeester en wethouders vestigen er de aandacht op, dat overtreding van artikel 4 wordt gestraft met een hechtte- nis van ten hoogste twee maanden of 'n geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, terwijl het dier, waarmede de overtreding is gepleegd, kan worden ver beurd verklaard Texel, 9 september 1958. Burgemeester en wethouders van Texel, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer SVC-NIEUWS Hedenmiddag gaan de adsp. hun eerste competitiewedstrijd spelen aan Den Burg en wel tegen Tex. Boys. Aanvang 4 uur. Vertrek De Cocksdorp 3 uur. Het eerste gaat morgen naar onze oude Sportvrienden in Sint Maarten, n.l. Sint Boys 1. Momenteel beschikt Sint Boys over een behoorlijk elftal. Dus jongens, het is een zware opgaaf. Speel snel en probeer de eerste punten mee naar Texel te nemen. De spelers wordt er met na druk opgewezen, dat het elftal moet spelen zoals het door de elftalcommissie is opgesteld. Vertrek boot half elf. Vertrek garage Barends half tien. Zondag 21 sept. SVC 1-Geel Zwart. POSTWEG AFGESLOTEN Op 15 september zal de Postweg vanaf de Smitsweg tot de Schoolweg voor het grote verkeer afgesloten worden. Fiet sers en voetgangers zullen van de weg gebruik kunnen blijven maken. De oor zaak is, dat onder de Postweg een nieuwe duiker zal worden gemaakt, waardoor de waterafvoer van de omliggende lande rijen aanzienlijk wordt verbeterd. Het water kan dan namelijk langs een aan zienlijk kortere weg worden afgevoerd dan vroeger. DEN HOORN VIERDE FEEST Den Hoorn heeft ook dit jaar weer een zeer geslaagd feest gevierd Twee dagen lang heeft het weer uitstekend meege werkt, zodat het programma, voor elk wat wils, zonder tegenslag kon worden afgewerkt. In een gedeelte van het Dorpshuis werd tentoonstelling gehouden van bloemen, die de kinderen zelf hadden gekweekt. Er waren 3 groepen eigen ge- Kweekte bloemen: Goudsbloemen le en 2e klas, Afrikanen 3e en 4e klas, en Si- niaas voor 5e en 6e klas. De bloemen werden door de heren J. Schuurman (oud Texelaar) en J. v.d. Zwaard uit Aalsmeer in vazen geschikt en het geheel leuk op gesteld en aangevuld. De opbrengst aan entree 75,is bestemd voor het school reisje. De uitslag hiervan was. Klasse 1 en 2: 1. Mar ja Goénga; 2. Edwin Bakker; 3. Annelies Bakker. Klasse 3 en 4; 1. Simona Lap; 2. Arie de Hoog; 3. Grietje de Graaf. Klasse 5 en 6: 1 Eddy Drijver; 2. Piet Commandeur; 3. Jan Hin Ook waren er enkele inzendingen van oudere mensen. Hiervan kreeg mej. L. Kiljan een prijs met een Begonia Rex. Jammer dat hiervoor niet meer inzen dingen waren. Woensdagmorgen, al om half negen werd begonnen met het feest door mu ziek van de toren en met een optocht met 18 voorstellingen. Een jury, bestaande uit gasten beoordeelde de leukste voorstel lingen. De uitslag was: 1. Weeshuisjes; 2. oogstwagen; 3. Bruidswagen, 4. Ka bouter; 5. Mickie Mouse; 6. de Friese vierling. Op het knusse terreintje bij het plein tje werden daarna diverse wedstrijden gehouden voor jong en oud. Het verslag hierover vindt U in volgend nummer. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 11 september 1958 Gevonden te Den Burg: bruine lederen pantoffels; kinderzonnebril; paar kinder schoenen; kettingslot; Ausweis Universi teit zu Köln; Personalausweis: vierkant nikkelen horloge; paar witte nylonsokjes; nieuwe hamer; veelkleurige handdoek; bruine aktentas; te De Koog: rode schep; handdoek; zwart zwembroekje en witte handdoek; zwart vulpotlood, gekleurde handdoek; plastieken bal, lipssleutel; ring met zwarte steen; veulenhalster. Verloren te Den Burg: zwartlederen damesportemonnee; wit kinderportemon- neetje; katoenen badpak met rokje; 3 plastieken buizen; blauw vest; jongens- bril met bruin montuur; zwart-grijze vulpen; zonnebril; blauw kinderporte- monneetje; halskettinkje met glazen ste nen; blauw-grijze jongenstrui; bruin jasje; bril met licht montuur; te DeKoog: kinder jack; gouden damespolshorloge; Afga-fototoestel; zonnebril; grijs heren- vest; bruin lederen portefeuille met ta melijk groot bedrag aan geld; bruin lede ren portefeuille inh. paspoort; zwart le deren portemonnee, bruin lederen porte monnee (met geld); lichtblauw damesvest; gouden ketting met gouden munt; don kerbruine lederen portemonnee met inh.; lichtgroen vest; voorhanger voor bril in doosje; geel-wit damesvest, plastieken regenjas; wit wollen damesvest; zonne bril met montuurloze glazen; zilveren armband met wapentjes; bril met don kerbruin montuur; zilveren aansteker, merk Rondson. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor op werkdagen geopend van van 16.00 tot 18 00 uur. HET RECLASSERINGSWERK VRAAGT OOK UW STEUN! Van 15-28 september a.s. zal ook op Texel weer de jaarlijkse Reclasserings- collecte worden gehouden. Ik hoop, dat deze collecte ook dit jaar weer op aller steun zal mogen rekenen. Bij velen bestaat nog steeds een ver keerde gedachte over de reclassering. De reclassering is er niet om iemand, die gezeten heeft, meteen een goede baan te bezorgen. Dat is een misverstand, een kortzichtigheid, van velen, die kant noch wal raakt. De reclassering weet, dat aan mensen, die de wet overtreden in het al gemeen een straf moet worden opgelegd. Maar wanneer dit gebeurd is, moet het ook afgelopen zijn. Uit het jaarverslag over 1957 van het Nederlands Genootschap tot Reclassering, afd. Alkmaar, blijkt U iets meer over het hoe en waarom van het reclasserings- werk. De taak van deze afd. bestaat o.m. uit het uitbrengen van rapporten aan ge rechtelijke autoriteiten, uit het toezicht op ontslagenen en hen, die spoedig voor ontslag in aanmerking komen, gevange nisbezoek enz. De afd. had in 1957 het toezicht over een 180-tal reclassenten. Dit toezicht is vaak moeilijk. Men séhrijft er over: „Onze ervaring heeft weer eens ge leerd, dat met meerdere reclassenten, wier aanvankelijke houding heel weinig beloofde, toch langzamerhand een merk waardig goed contact ontstond. Natuur lijk waren er ook teleurstellingen. Men moet vaak de konsekwenties van een tijdrovende en veel geduld vragende be handeling aanvaarden. Soms is het inder daad als een „ploegen op rotsen", maar meermalen ook bleek uiteindelijk toch het gezaaide vrucht te dragen. Vol be wondering zijn wij voor medewerkers, die dat geduld om met hun zwakkere medemens „op te trekken" op wel bij zondere wijze weten op te brengen. Di verse eindgedragsrapporten wijzen uit, dat hun arbeid niet tevergeefs is ge weest". De opbrengst van de reclasserings- collecte komt ten goede aan verenigingen van alle gezindten, zowel reclasserings- verenigingen als een aantal drankbestrij dersverenigingen Helpt U allen een handje, onttrekt U niet aan deze hulpverlening. Bedenkt U bovendien, dat de collectanten en collec- trices hiervoor vrije tijd opofferen. Maakt U allen dan, dat dit werk voortgang kan vinden en zijn onmisbare financiële steun verkrijgt. Ik wil dan ook van harte ho pen, dat de komende inzameling weer zal mogen slagen. Voor Uw daadwerkelijke steun wil ik reeds nu hartelijk danken. A. de Koning-van Ramshorst PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Bur 10 uur Ds. Van Reijendam 12 uur Zondagsschool. De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer Th. Verbeet uit Haarlem Extra collecte inrichting vallende ziekte 's avonds half 8 herdenking van het 50-jarig bestaan van de Macht van het Kleine, afd. De Cocksdorp en Zd. Eier land. Alle belangstellenden welkom. Er rijdt een bus. Den Hoorn 10 uur Ds. Van Rhijn Avondmaalsdienst 14.30 u. Ds. Van Rhijn, afscheidsdienst Extra collecte voor het restauratiefonds De Koog 9.30 uur Ds. Rasch, Den Helder De Waal 11 uur Ds. Rasch Oosterend 10 uur Ds. Klijnsma Oudeschild 11 uur Eerw. heer Veldhuis GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 19.30 uur Ds. S. de Lange Oosterend 10 en 3 uur Ds. Scholten GEREF. KERK (Onderh Art. 31 K.O.) Dorpshuis Den Burg Den Burg 10.15 en 3 uur Ds. J. F. Wynhoud, Den Helder Bediening H. Avondmaal GEREFORMEERDE GEMEENTEN Oosterend 10 en 3 uur Dienst in het Gebouw voor Chr. Belangen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds. Van der Zwaag De Koog 11.15 uur Ds. Van der Zwaag B q Coöp. Boerenleenbank te Texel van 15 t.m. 29 sept. Oudeschild IS vanaf heden ook winkel en werkplaats Banketbakkerij Kikkert van 14 t.m. 27 sept. texelaartjes Oud-Deurwaarder Prins en wnd. Deurwaarder van Twuijver houden maandag van 11 tot 2 u. zitting in Hotel „Texel" (verkopingen, rechtza ken, incasso, kosteloos advies in pachtzaken). Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzekering. Vraag prijsop gave V.T.B., Den Burg, Tel. 85 Te k. grote part. board, sloop hout en diversen. Tegen con currerende prijzen. Slopersbedrijt H. Ooster beek en Zn. Bassingracht 353, tel. 3161, na 6 uur tel. 1369 Puikbeste aardappelen te k C. Huisman. „De Lelie.. Wes- terweg Aangeb. goed on derh. kinderw. Witte kruis- laan 28 Te koop 2 beste vaarzen. Kalftijd Nov. J. Bak ker Czn Waalderstr. Te k aangeboden jonge konijnen D. Lap, Hoornder Nieuwland H 65 Telefoon 224, Den Hoorn Puikbeste aardappelen 12 ct per kg. M. H. Bakker, He lios, Schilderweg Tc k. 6 konijnen Jaap Knol, De Koog 3 Te k. witte bruids japon, geheel compleet, maat 38-40 Adr. te bevr. bur. Tex Crt. Gevr. werkpaard of 2,5 jarige. G. Hin „De Mars" Net kosthuis aangeb voor 1 of twee personen.Br.ond.no 1160 Te k. motorbakfiets C. J. Ellen, 0< sterend Te k. negendelig konijnenhok en negen konijnen. Witte Weners J. Mast, K 48 De Koog - Te k. een klein part. tulpen, plantgoed. J. Zegel, Kzn. Ou deschild 95 Met grote dankbaarheid aan God, geven wij u ken nis van de geboorte van onze zoon en broertje Nico bij het H Doopsel ont ving hij de namen Nicolaas Cornelis M. Bakker-Kuip G. C Bakker Frits Texel, 9 september 1958 Hoornderweg H 9 Zondag 14 september ho pen mijn lieve ouders hun 25-jarige echtvereniging te herdenken. Hun dankbare dochter Jancina Verlaan De Koog - Texel Algemene kennisgeving Heden overleed onze lieve zuster, behuwd zuster en tante Jacomina v. d. Vliet wed. van Maarten Laan in de ouderdom van 80 jaar Namens de Fam. S Heerschap 9 september 1958 Warmoesstraat 33, Den Burg De begrafenis heeft plaats gehad vrijdag middag op de Ned. Herv. Begraafplaats te De Cocksdorp Heden overleed zacht en kalm, mijn geliefde echtgenoot en onze zorgzame vader, be huwd-, groot- en over grootvader Frans Kalis echtgenoot van Rigtje Buijs in de ouderdom van 83 jaar Den Helder 11 sept. '58 Zuidstraat 30 Mede namens de fam. R. Kalis-Buijs De teraardebestelling zal plaats vinden maan dag 15 sept. as. op de algemene Begraafplaats te Huisduinen. Vertrek vanuit Zuidstraat 30 om 14 uur. NEEM GEEN RISICO'S NEEM EEN BANKREKENING Voor een betere PERMANENT slaagt U zeker in Oosterend! Kapper Bakker, Tel. 203 Morgen Kampioens Puzzlerit voor auto's, motoren en bromfietsen. Start om 2 uur Centraal bureau. Inschrijving vanat halt 2 Bakkerij 0. de Ruyter Oudeschild van 14 t.m. 28 september De penningmeester van het waterschap de Gemeen schappelijke Polders op Texel maakt de Ingelan den er op attent, dat de betaling van de 1e termijn der polderlas- ten voor het dienstjaar 1958 vóór 31 augustus had moeten geschieden. De penningmeester, E. L. Lap van 16 t.m. 23 september Waarneming praktijk doktoren Van Loon en Schalkwijk. Apotheek geopend werk dagen van 9-12 uur. Te koop l'/z ha. prima Brieven onder no. 1161 aan bureau Texelse Crt van 14 tot 25 sept. Fa. Plaatsman- Cornelisse Boodschappen KogerwegS van 15 tot 22 sept. Oosterend Aardappelen - Groenten Fruit neuroloog te Den Helder geen spreekuur van 15 sept. t.m 5 okt Te koop puikbeste winteraardappelen 15 cent per kg Franco aan huis bezorgd P. Beers, Moienstr. 30 Den Burg om bollen te planten Pranger, De Dennen telefoon 389, Den Burg Van 14 t.m. 20 september zijn wij wegens vakantie Hogerstraat 16, Den Burg H. de Boer. dierenarts van 16 t.m. 23 sept. Praktijk wordt waargenomen door F. Brandsma dierenarts, Tel. 538 Voor familie-drukwerk Drukkerij Texelse Courant Te koop woonhuli zomerwoning J. Mast, De Koog Wij hebben weer mooie partij hout billijke prijzen Wilh.laan 17, telefooi wordt in De Cocksd» de Witte Hoek,op woensdag gen C. J. VISMAN Het Dagelijks Bestuur de polder Eijerlani Texel brengt ter h van belanghebbenden, de Postweg vanal Smidsveg tot de Sc! weg, te rekenen vans dag 15 september as voor onbtpaalde tijdi het verkeer met rij. voertuigen gesloten 2i in verband met hetn van een duiker in Postweg. Texel, 10 september Het Dagelijks Bestuur voornoemd KI Kalis, voorzin A. van Hoorn, S6 Zandt vroegtijdig I advertenties in koopt eens een een schoen die een iedere stap vol doet, ook de prijs valt mee vanaf 36,90 Op ons kantoor kan een (M. of Vr.) worden geplaatst in de leeftijd 16-18 jaar. Binnerrburg 11 Telefoon Zaterdag 8 uur Zondagmiddag 4 uur brengen wij U STEWART GRANGEI DEBORAH KERR, jAMESMASONi MGM's nieuwe verfilming van I* romantische verhaal van de dubbe ganger des konings. TOEGANG BOVEN 14 JAAR. Zondag en maandag 8 uur Het verhaal van twee harten, aac eengesmeed door geweld. (Seven Thunders) Een man en een vrouw in de tussen de duivel en de zee. TOEGANG BOVEN 14 JAAR. Dinsdag 8 uur een extra voorstelling van Rank Film Distributors vervaardigde deze film tijdens het briljante optrt den in Londen van Het Bolshoi Ballt Een schitterende combinatie van li ienten met de grootste ster van aller ULANOVAI Niet alleen balletliefhebbers, maar iederce zal in opwinding geraken als de camera U i het hart van dit ballet meeneemt en U ei onvergetelijke kijk gunt op „HET BOLSHt BALLET". TOEGANG ALLE LEEFTIJDEN Er wordt les gegeven in vaktekenen, handteke ned taal, rekenen, wiskunde, werktuigkunde wetskennis Opleiding voor alle ambachten volgens het leer stelsel Aanmeldingen schriftelijk of teletonisch (Eier 227) bij de direkteur W B Boersma Postweg

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 2