CAMÏ Nutsspaarbank M uumwiUkn Woensdag Rundveefokdag te Den Burg Brandend Maagzuur na iedere maaltijd? Jan Agter n Cadea Raadsel in Nijmegen Hoge rentevergoe ding en gemakkelijke terugbetaling O wilt toch ook TELEVISIE? M. A. J. VONK axi Garage R' Rijwielir- te hut Het ideale corset voor iedere vrouw met de beste pasvorm. J. G. Dekker dü mei 1959 JAN AGTER z ^©^Hjeneesmiddel De rijksveeteeltconsulent, ir. L. de Vries, schreef ter gelegenheid van de op woensdag 17 september a.s. te Den Burg, Kogerstraat, naast de algemene begraaf plaats, te houden Fokveedag, te organise ren door de Rundveefokvereniging Texel en de Coöp. Vereniging voor K.I., het volgende: De na-oorlogse geschiedenis van de geregistreerde rundveefokkerij op Texel kan worden weergegeven door 4 jaartal len, waar aanstonds 17 september 1958 aan toegevoegd zal worden. Ik bedoel de jaren 1947, 1948, 1950 en 1954. De grote toename van de betekenis van de rund veefokkerij dateert van na 1945. Wel be staat de Rundveefokvereniging reeds vanaf 22 maart 1927, maar de groei van het ledental is pas goed ingezet na 1945 en vooral na de start van de K.I.-vereni- gmg. Ik deelde hierboven mede, dat de na oorlogse geschiedenis met de vooruitgang van de fokkerij zich manifesteerde in en om de jaren 1947, 1948, 1950 en 1954. Ge schiedenis, zelfs recente geschiedenis in de vorm van jaartallen is droog en spoe dig vergeten. Ik zal nu die jaartallen toch noemen als leidraad van hetgeen ik ver tellen wil. 29 september 1947, eerste na-oorlogse fokveedag, de laatste fokveedag met en kei dieren als resultaat van natuurlijke dekking, aantal ingezonden individuele nummers 78 stuks inclusief 6 stieren en 5 eigenaarsgroepen. (eerste prijs C. de Wit). De na-oorlogse start is dus beschei den van omvang. 1948, start van de Coöperatieve K.I.- vereniging. Ieder lid van de K.I.-vereni- ging moet tevens lid zijn van een erkende Rundveefokvereniging, behalve bedrijven met minder dan 6 melkkoeien en ook in dien door zeer bijzondere omstandighe den, ontheffing is verleend door de Prov. Commissie van Toezicht op de K.I Onderscheidene veehouders hebben noodgedwongen ontheffing ontvangen, omdat schaarste aan monsternemers oor zaak is geweest dat de Fokvereniging de grote toename van nieuwe leden niet kon verwerken. Ik denk dat nu alle leden der K.I. ver eniging met meer dan 6 melkkoeien te vens lid zijn van de Rundveefokvereni- ging. 19 september 1950, eerste fokveedag georganiseerd door de Fokvereniging en de K.I. vereniging, broederlijk verenigd in het tentoonstellingsbestuur. Deze beide verenigingen leiden de geregistreerde fokkerij op het eiland en met succes. Aantal inzendingen 328 stuks en 4 eige naarsgroepen. Als merkwaardig feit valt nog te vermelden, dat de kampioen en reserve-kampioen aan dezelfde boer- eigenaar van een klein bedrijf behoorden. Op deze najaarskeuring waren voor het eerst afstammelingen van de K.I. stieren Melle en Leopold van Blokland aanwezig 21 september 1954, laatst gehouden na jaarskeuring, aantal inzendingen 243 in dividuele nummers waarvan 6 stieren (4 K.I. en 2 particuliere), verder 2 groepen van 8 melkvaarzen, idem 8, melktwenters van Melle en Leopold en een 8-tal 4- en 5-jarige afstammelingen van Melle. Op deze fokveedag kwam het verschil tussen de Melle en Leopold afstammelin gen veel beter uit, mede zich uitspreken de in de bekroningen. Dat het aantal in zendingen in 1954 kleiner was dan in 1950 vond zijn oorzaak in de gehouden vóór selectie. In de bovengenoemde 4 perioden ligt dus een stuk recente geschiedenis waarop de Texelse rundveefokkers met voldoe ning kunnen terug zien. De gestadige vooruitgang wat betreft het ledental en de productiviteit van de veestapel is te vinden in de jaarverslagen van de fok- verenigingen en de K.I. vereniging. Teneinde de vooruitgang van de kwa liteit van de dieren in type en exterieur, alsmede de toename van de uniformiteit te kunnen constateren is een fokveedag om een bepaald aantal jaren onontbeer lijk. Dat op de a.s. fokveedag wederom vooruitgang, vergeleken met 1954, mag worden vastgesteld en de dag in alle op zichten moge slagen, is mijn wens. Er komen in totaal 334 inzendingen, te verdelen over 33 rubrieken, zodat er voor de keurmeesters volop werk aan de win kel zal zijn. Te pronk zal worden gesteld het vee van niet minder dan 90 bedrijven, waarbij de gebr. Huisman, de heer Th. Rutten en de heer N. J. de Wit de meeste dieren hebben ingeschreven. Rundvee in allerlei afmeting en met allerlei capaciteiten. Hokkelingen, vaar zen, melkvaarzen, melktwenters, jarigen en ouder. Stieren, koeien en hoe de ex perts, waartoe wij helaas weer eens niet behoren, de runderen verder weten te onderscheiden Rubriek 20 biedt een pro- duktieklasse van 30.000 kg melk van minimum 3.60 pcta vet, rubriek 21 zelfs met 40.000 kg. Johanna en Trijntje, Truus en Lena zullen woensdag 17 september door de deskundigen van top tot teen worden be keken. Van elke rubriek melkgevende koeien, zo lezen wij in de uitvoerige cata logus, zal tevens de koe met het mooiste uier worden aangewezen. En dan komen woensdag natuurlijk ook de kampioen en de reserve-kampioen uit de bus. In 1950 won de heer C. de Wit de door de Coöp Aankoop Ver. Texel uitgeloofde wisselbeker, in 1954 ging deze triomf naar het bedrijf van de heer W. Kikkert. Of angst bij voorbaat bij iedere hap eten? Rennies nemen - en. altijd zorgen dat ge ze bij de hand hebt. Een of twee Ren nies - gewoon laten smelten op de tong - neutraliseren al het overtollig maagzuur dat Uw pijnen veroorzaakt. En zo wordt Uw zuurbrand geblust in een paar tellen. Heerlijk middel die Rennies - en ze smaken nog lekker ook. RONDE VAN OOST Op zaterdag 20 september a.s. hoopt Oost weer in het teken te staan van een groots wielerevenement. Zoals in de af gelopen 2 jaren zullen naast de Texelse renners weer renners van Den Helder en Wieringen aan de start verschijnen. Gezien de prestaties, welke de Texelse renners in de andere ronden geleverd hebben, zal men in de ronde van Oost, de Texelse renners naast die van de over kant in de voorste gelederen zien strijden voor het bemachtigen van een premie. De ronde wordt weer verreden in twee klassen, nl. adspiranten 20 ronden (plm. 16 km.) en de nieuwelingen 60 ronden (plm. 50 km.) De start zal plaats hebben 's middags om 4 uur, dus houdt deze middag vrij. U ziet niet alleen een echte wieler wedstrijd, maar tevens steunt U een goed doel, daar de baten van deze middag zijn voor „Huize Irene". Zij, die een premie willen geven, kun nen zich in verbinding stellen met de he ren G. Kuijper, tel. 252, of A. Kalis, of tijdens de wedstrijd bij de microfoon. S.V. TEXEL Programma voor zondag, le competitie dag 4e kl. KNVB: Limmen-Schagen; Meervogels 31-JVC; De Zouaven-VIOS; Helder-Zwaagdijk; LSVV-BKC; VZV-Texel. Afd. N.H.: Texel 2-HRC 6. Junioren B: WGW b-Texel, 2 uur. Adsp.: Texel-Tex. Boys, heden 4 uur. Alle elftallen beginnen dus. We mogen er op rekenen, dat onze spelers, van se nioren tot adsp. met verlangen hebben uitgezien naar deze aanvang. Daarom, profiteert dan naar hartelust doe het met je gehele inzet. Het moet een eer zijn voor elk clublid, van welke vereniging dan ook, haar kleuren hoog te houden. Zo ook nu aangetreden voor het genoegen van U zelf en voor de kracht van Uw club. Daarom allemaal succes. S.V. DE KOOG Zondag a.s. gaat voor de S.V. De Koog de competitie weer beginnen. De Koog 1 speelt om 2.30 uur thuis tegen Oosterend 1. De Koog 2 speelt om half drie uit tegen Oosterend 2. Zij vertrekken om half twee uit De Koog. Leden en donateurs, die wensen deel te nemen aan de voetbal-toto kunnen zich vervoegen bij de heer C. Bonne, Bunga lowdorp Op dit zelfde adres kan men de ingevulde formulieren donderdagavond tussen 8 en 9 uur inleveren. De S.V. De Koog heeft het plan om nog deze maand een fancy-fair te organiseren Zijn er nog leden en donateurs, die hier een prijsje voor beschikbaar willen stel len? Zo ja, dan zal men het gaarne bij U afhalen. Scherven kunt U ook al aan de voetballers kwijt en wel voor de „digge lentent" of ook wel „vrolijke keuken" genaamd. Daar er op het voetbalveld nog heel wat te doen is, hoopt het bestuur, dat alle leden zaterdagmiddag zullen ko men. Alle leden, want des te eerder is dan alles weer in goede conditie voor de ko mende wedstrijden. INLICHTINGEN Technisch bureau groot of moet U bi) J. P. STA', voor Dan BEELDJE VERTELDE COP.DIRK HART WAT HET IVOREN Wat het IVOREN BEELDJE vertelde 41. 's Morgens heel vroeg wordt Hi wak ker door zacht kloppen op zijn deur. Er stapt een keurig oud heertje binnen, dat vertelt dat hij de huismeester van Ko-Ning-Co is en graag met Hi mee wil reizen naar het landhuis. Hij weet de weg. Neen, ze hoeven niet te lopen Ot de jonge Meester maar even naar bulten wil kijken. Daar ziet Hl 'n hele optocht: draagkoetsen, soldaten, gelddragers, pakdragers en weer soldaten. Wat Hi mee wil nemen? Dat gereed schap? Al die beeldjes en dat snijwerk? Graag. Het huisje ook? FEUILLETON door G. PLANTEMA 21. Inspekteur Broekman ha,d een gmot aantal manschappen meegebracht en enige ogenblikken later zwermden zij uit om een zorgvuldig onderzoek in te stel len. Maar dit bleek vergeefs te zijn. De even tevoren van Eikenheuvel weggere den auto had inderdaad de beide moor denaars bevat. En dat de afzetting langs de wegen toch niet voldoende was om hen tegen te houden, werd korte tijd later duidelijk, toen een politieman op 'n motor arriveerde, die meldde, dat de be wuste auto het stopsein genegeerd had en er in geslaagd was, door de afzetting heen te breken. Daarbij was een agent gewond. Het onderzoek in de villa van de fami lie Nabarescu bracht aan het licht, dat Jörgensen en Dupont in allerijl waren vertrokken. Hun koffers waren nog aan wezig, evenals hun kleding. Maar er wa ren geen papieren of andere aanwijzin gen in verband met hun persoonlijke an tecedenten achtergebleven. Met een spijtige klank in zijn stem kwam Broek man, die persoonlijk de huiszoeking had geleid, dit vertellen. Hij moest er zich mee tevreden stellen, aan het bureau mee te delen, dat patrouilles de stad en de naaste omgeving moesten onderzoeken, terwijl de hulp van de Marechaussee werd ingeroepen om de verdere omstre ken in het oog te houden. Het vermoeden bestond, dat de twee buitenlanders in het nachtelijk duister spoedig aan het dwalen Als dat kan? Hi is er wel een beetje aan gehecht. Komt in orde. De boom ook? Ze zullen hem netjes overplanten. Maar dat wordt Hi te bar, bomen zullen er daar ook wel zijn. De reis bestaat uit lekker eten en slapen en het spijt Hi wel dat het maar 8 dagen duurt. Dan zijn ze bij de hut van Ko-Ning-Co, een nederige stulp van 57 kamers plus nog een grote zaal voor familiebijeenkomsten, een park met een grote vijver en drie flinke dor pen. De inwoners daarvan betalen zware pacht aan de landheer, maar dat ontdekt Hi pas veel later. De arme kunstenaar krijgt maar heel weinig tijd om aan al zouden gaan, zodat de kans groot was, hen dan te ontdekken. Inspekteur Broek man moest er zich voorlopig toe bepalen de verklaringen van mej Ilescu te noteren. Mevrouw Nabarescu, midden in de nacht uit haar slaap gewekt, bleek niet in staat inlichtingen te geven omtrent de Fransman Dupont. Zij kende hem alleen als een zakenkennis, die naar Nijmegen was gekomen om iets met haar man te bespreken en die meteen was uitgenodigd om een paar dagen in de villa door te brengen. Zij noemde hem een onopvallen de, rustige man, terwijl op zijn gedrag niets viel aan te merken. Daar werden zij niet veel wijzer van. Uit de kleding, die Dupont had achtergelaten, bleek, dat de man dure onderkleding droeg. Hij moest nadat hij had ontdekt, dat mej. Ilescu ontsnapte en hoogst waarschijnlijk bij inspekteur Ohlquist in voorlopige veilig heid was, hebben begrepen, dat hij zich haasten moest om weg te komen. Ver moedelijk had hij snel wat bijeengegrist en het overbodig gevonden, aan z'n ver dere bagage te denken. Hetzelfde moest Jörgensen hebben gedaan De twee mannen hadden de auto van de heer Nabarescu uit de garage ge haald en daarmee waren zij er van door gegaan. De deuren van de garage stonden nog wijd open. De auto, een kleine Fiat, was weliswaar niet bijzonder snel, maar door het gebruik ervan hadden zij zich toch voorlopig een flink eind uit de voe ten kunnen maken. Het was een verras sing voor allen, dat de wagen de volgen de ochtend vroeg werd gevonden in een straat van de binnenstad. Van de beide die weelde te wennen. Weldra staat de bruidsstoet voor de poort: Lo-Ko-Ning met haar vader en wel honderd gasten. Het wordt een feest uit een sprookje: vrolijke mensen prachtig geborduurde kostuums, einde, loos veel lekkernijen, muziek en lam pions door heel het park en tot slot een daverend vuurwerk. De nacht is bijna voorbij voordat het eindelijk stil wordt in het huis van Hi-Sjou-Houw. Dan staat zijn ivoren beeldje" op het huis-altaar, temidden van de naamtekens Van de grootouders van de grote Mandarij Ko-Ning-Co. Kogerstraat 34 jen Burg Wacht niet langer en laat het nu door ons voor 2 weken bij U op proef plaatsen. i Philips Super ontvanger 43 cm beeldbuis. Dit prachtige grootbeeld toestel kost f 795.— Antenne-installatie vanaf f 75,—. Koopt Televisie bij de inan, die het zelf ook maken kan, dus bij Telefoon 78 en ?73 Den Burg. Den Burg, Texel Telefoon 333 Rijwielhandel Gediplomeerd corsettière Paskamer aanwezig Op verzoek komen wij bij U thuis passen. Alleenverkoop voor Texel üen Burg - Oudeschild v.v. Werkdagen: Den Burg: 5.00 7.20 9.45 10.10 12.35 15.10 17.00 17.40 Zon- en alg. erk. Chr. feestd.. O'schild: v. Den Burg: v. O'schild 5.15 7.10 7.20 7.35 B 10.10 10.05 B 10.00 B 15.40 12.15 B 12.25 B 18.05 18.00 B 15.05 B 20.15 B 17.25 B 20.15 B B na aankomst boot. Oen Burg, Den Hoorn, De Westen, De Koog, Oen Burg en omgekeerd Werkdagen: v. Den Burg: 6.30 7.50§ v. Den Hoorn: 6.45 8.15 v. De Koog: 7.00 8.40 a. Den Burg: 7.15 8.55 v. Den Burg: 15.45 18.00 v. De Koog: 16.00 18.15 v. Den Hoorn: 16.15§ 18.3!) a. Den Burg: 16.40 18.45 4 punten van belang 1Prima service 2. Vakkundige plaatsing 3. Eigen reparatie inrich ting 4. Prettige betalingsrege ling Vraagt er vandaag nog één 14 dagen op proef, de TV-pionier Technisch bureau Telefoon 46 deze diensten rijden via de Prins Hendrik Polder. Den Burg, Eierland, De Cocksdorp, 't Noorden, Ccsterend, De Waal, Den Burg en omgekeerd Van Den Burg: Van De C'dorp: Van Oosterend: Van De Waal: Aank. Den Burg: Van Den Burg: Van De Waal: Van Oosterend: Van De C'dorp: Aank. Den Burg: Verklaring der tekens: rijdt via Vianenweg. rijdt via Oorsprongweg. k rijdt via De Koog. W alleen op werkdagen Z alleen op zondag W W W 6.10§ 7.50* 9.05§ 6.30 8.20 9.30 14.20§ 7.00 8.45 9.50 14.45 7.10 8.55 10.00 14.55 7.15 9.00 10.05 15.00 Z W W W W 12.40§ 12.40§ 15.45' 18.00§ 20.36 12.45 12.45 15.50 18.05 20.35 12.55 12.55 16.00 18.15 20.45 13.15 14.20 16 25 18.35 21.05 13.40 15.00 16.50 19.00 2135 gevluchte mannen was geen spoor te vinden en de Fiat bleek volkomen in orde te zijn. „Dupont en Jörgensen moeten zich er gens in Nijmegen verborgen houden", meende inspekteur Broekman. „Het gek ke is, dat zij vreemdelingen zijn, die geen Nederlands spreken. In een hotel zijn zij niet, want dat heb ik natuurlijk onmid dellijk laten informeren. Ook alle be kende pensions zijn wij afgegaan. Trou wens, in een pension kunnen twee vreem delingen midden in de nacht toch niet terecht. Zij moeten dus een kennis in de stad hebben, die bereid is, hen verborgen te houden". De heer Nabarescu kwam in de na middag thuis van zijn reis. Hij werd da delijk op de hoogte gebracht en zijn ver bazing bracht duidelijk aan het licht, dat hij zijn twee gasten zeker niet van de gepleegde misdrijven zou hebben ver dacht. Overigens, van Jörgensen wist hij weinig te zeggen, want hij had de Zweed alleen uitgenodigd om de nacht bij hem door te brengen, omdat mevrouw Van der Zuyden hem dat had verzocht. Van Dupont kon hij alleen zeggen, dat deze een scheikundige uit Parijs was, met wie hij besprekingen voerde over een kleine vinding, die de Fransman had gedaan. Dat Dupont en Jörgensen elkaar kenden, had hij niet geweten. In de middag een ongewoon tijdstip weliswaar, maar dit gebeurde op ver zoek van de heer Nabarescu werden de beide vermoorden ter aarde besteld. Het was een uiterst sobere plechtigheid. Het tijdstip was ook opzettelijk in de middag gekozen, om dan nieuwsgierigen die vermoedelijk op een begrafenis in de morgenuren rekenden, op een dwaalspoor te brengen. Zodoende stonden er maar enkele mensen voor de ingang van het kerkhof, toen de stoet daar binnen ging. Op dat zelfde moment zat op het poli tiebureau inspekteur Ohlquist met z'n kollega Broekman te praten. „Het is een geheimzinnige geschiede nis", merkte de Kopenhaagse inspekteur op. „We weten nu, dat Dupont en Jör gensen de daders zijn en dat André Boor- neman onschuldig is. Maar alle drie zijn ze verdwenen, waarbij volgens de ver klaringen van mej. Ilescu uw jonge land genoot door toedoen van de beide ande ren met geweld verborgen wordt gehou den. Uit de verklaringen van de musicus Louis Mulder kunnen wij afleiden, dat het Dupont moet zijn geweest, die André Boorneman op de bewuste avond in een auto heeft gelokt, waarna hij hem spoor loos heeft laten verdwijnen". „Aangezien de beide daders buiten landers zijn, is het duidelijk, dat zij in Nijmegen medeplichtigen hebben zitten", stelde Broekman vast. „Natuurlijk hebben wij in deze stad verschillende personen, die gewoonlijk een beetje in het oog worden gehouden. Die komen in dit geval nauwelijks in aanmerking, dunkt me, want dat zijn geen internationale bandieten en de meesten van hen spreken geen vreemde talen". „Nu is het maar de vraag, waarom de twee er toe kwamen, Van der Zuyden te vermoorden", merkte Ohlquist op. „Vol gens de verklaring van mej. Ilescu had den zij daar reden toe omdat uw stads genoot iets over hen had ontdekt. En di kan slechts iets zijn geweest, waarden zij in gevaar verkeerden". „Het zal niet gemakkelijk zijn, dat u te vinden", meende Broekman. „Ik mo eerlijk zeggen, dat Van der Zuyden zt min of meer een raadselachtige figuur geweest. Voorzover wij weten, is hij komstig uit Amsterdam, waar hij in i, jonge jaren een handeltje opzette tweedehands goederen. Het is nooit i kerheid geworden, maar er bestaat f sterk vermoeden, dat hij weldra als hdi ging fungeren. De man is echter buitó gewoon voorzichtig en sluw geweest, dat hij altijd buiten schot bleef. Datl echter rijk is geworden door transaktK die het daglicht niet konden verdrag! staat vrijwel vast. Enkele jaren geleden Mijnhordt's Zenuwtabletten hij in Nijmegen komen wonen. Terwijl in Amsterdam altijd tamelijk bescheu leefde, installeerde hij zich hier in grote villa op de Kwakkenberg, schi zich een dure auto aan en leidde leven als een prins. Natuurlijk heeft' de aandacht getrokken. Dat hij geld N bleek duidelijk genoeg, want al zijn W bare inkopen werden vlot betaald. M waar dat geld vandaan kwam, is raadsel gebleven". „Het zou ons dan vermoedelijk heel eind op weg helpen, als wij de rw van zijn welvaart konden ontdekken" (Wordt vervolgdl

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4