Cjrocn 'ZwarL-Jexels in het harL, De Texelse jachtvelden rijkelijk gestoffeerd met uiteenlopend wild zijn Vandaag wordt de grote jacht geopend WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 TEXELSE 73e JAARGANG No. 7292 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart. -f- 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm In haar reclamefolder zou de V.V.V. „Texel" ook wel enige regels kunnen wij den aan de mogelijkheden, welke het eiland Texel de (hartstochtelijke) jager biedt, want een eiland, zo rijk aan ongerepte natuur, moet ook een dorado zijn voor ge- en ongevleugeld wild. De V.V.V. „Texel" zou, als zij met haar propaganda succes boekte, tevens de vakantiespreiding in de hand kunnen werken, want de jacht, de gróte jacht wordt half oktober geopend: vandaag de dag zou „De Dage raad" op weg naar Oudeschild extra diep kunnen liggen vanwege de vele gewe ren en patronen, meegevoerd door jagers van de Overkant, aangelokt door de ver leidelijke mededelingen in „Voor Vrienden van Texel". Maar „De Dageraad" zal vandaag hoogstens binnenlopen met een klein groepje jagers, dat aan een station car meer dan voldoende zou hebben om zich van de boot naar de wildrijke terrei nen van Texel te laten vervoeren. Overigens: onze jagende toeristen zou den bedrogen uitkomen, want op Texel is iedere vierkante meter grond, waarop zich een haas of patrijs, fazant of snip zou kunnen vertonen, verpacht of op an dere wijze het exclusieve jachtterrein van een combinatie van op het eiland zelf wonende jagers. Slechts twee combinaties toch worden gevormd door H.H. jagers van de overkant, mensen, die sinds oer oude tijden het Marsdiep zijn overgesto ken om hier hun geluk te beproeven. De tegenwoordige combinaties kunnen het werk wel af, waarmede wij niet willen zeggen, dat de wildstand beden kelijk zou zijn. Integendeel: van de week hebben we een jager gesproken, die verklaarde, dat ook dit seizoen weer legio hazen, fazanten, patrijzen enz. ge schoten kunnen worden, om nog niet eens te spreken van de zich al weer drastisch uitbreidende konijnenlamilies! Na de myxomatose die elders in den lande op vele plaatsen het konijn nog steeds tot een zeldzame verschijning heeft gemaakt! heeft de konijnenstand op Texel zich weer in schrikbarende vorm weten te ontwikkelen. Hier een bewijsje: een te Den Burg wonende jager legde in Jachtvak 1, gelegen achter Den Hoorn, dit seizoen, eigenlijk nog maar een paar maandjes aan de gang, zo'n 700-800 ko nijnen het eeuwige zwijgen op. In één nacht, toen ze er met de lichtbakken op uit trokken, kon diezelfde jager een ta bleau van 106 konijnen vormen, allemaal door een en hetzelfde geweer. daar gaat-ie TESO MAAKTE STUDIEREIS NAAR ZUIDHOLLANDSE EN ZEEUWSE VEREN De volledige raad van commissarissen, de directeur, de administrateur, de kapi teins Vlas en Krijnen en hoofdmachinist Karsman van de N.V. TESO hebben vo rige week een studiereis gemaakt naar Zuidholland en Zeeland met het doel de voornaamste veerdiensten te bekijken. Een en ander houdt zoals men begrijpt, verband met de toekomstige verbinding 't Horntje-Den Helder. De TESO zal im mers die dienst gaan onderhouden en daartoe een echte pont gebruiken, een schip dus met koplading, zoals er sinds jaar en dag zovele in het zuidwesten des lands zouden varen. Tijdens de excursie door Zuidholland en Zeeland kwamen de TESO-mensen tot de overtuiging, dat het tussen Texel en Den Helder gebezigde materiaal in vele gevallen veel beter is dan de meeste bo ten in het zuidwesten Veelal ontbreekt daar alle comfort, terwijl van service helemaal geen sprake is. In tegenstelling tot veler mening worden in Zeeland en Zuidholland nog verscheidene veren on derhouden door boten met zijlading, al leen de dienst over de Westerschelde en die van Zijpe naar Anna Jacoba (maar sinds kort) beschikken over een pont met koplading. De havens in het zuidwesten zijn echter stuk voor stuk uitstekend geoutilleerd en van de nodige pontons voorzien.. Ook de TESO heeft bij de aanleg van een meer- plaats voor „De Dageraad" in de mond met klem aangedrongen op pontons, maar de betrokken instantie heeft toen o.a. aangevoerd, dat de pontons tot een min of meer ouderwets systeem moeten wor- I den gerekend! TESO staat echter vooral na hetgeen men thans tijdens de excursie heeft aanschouwd, nog steeds op het standpunt, dat de oplossing te Oudeschild en Den Helder verre van af doende is geworden, waar de aanwezig- tippelt of over den en plas wiekt, is af komstig uit fokkerijen van de jagers, die niet alleen fazanten „poten", maar ook patrijzen en heel vroeger werden zelfs hazen op Texel gepoot. Doel is een mooie fazanten- en patrij zenstand op te bouwen alsmede het veld in belangwekkende mate te verlevendi gen met hazen, terwijl alle mogelijke middelen, mits oorbaar, te baat worden genomen om het konijn zo „kort" moge- heid van pontons de meest ideale manier 1 i-iIr to Virwirlon Hiortno ivprlcpn Hp Hivprsp 1 j De beste hazen „Waar de beste hazen vandaan komen?" Die vraag kon onze zegsman vlug beant woorden: „Die zitten rondom Den Burg!" Niet in polder Eierland?? Dat hadden wij toch al eens eerder uit een andere, onzes inziens even betrouwbare mond verno men! „Nee, rondom Den Burg: het scheelt veel wét ze eten en die hazen doen zich te goed in de tuintjes rond het dorp.... Daar kweekt moeder natuur bovendien de grootste hazen!" De laatste vier - vijf jaar heeft men de hazen rond Den Burg gespaard, omdat de stand aanzienlijk was teruggelopen als gevolg van in uitvoering zijnde ruilverkavelingsobjecten. Jammer: wij hebben onlangs een kan jer van een haas zielloos achter moeten laten, nadat het zware beest zich moed willig onder de achterband van ons mo torrijwiel had geworpen. Verkoos het dier de dood door overrijding boven het zuivere schot uit een goed aangelegd ge weer? Wij hadden aanvankelijk de nei ging het dier mee te nemen, teneinde het vakkundig te bereiden voor de dis, maar legaal getrainde dorpsgenoten verklaar den, dat wij een haas of welk soort wild (of niet wild) ook ter plaatse dienen te laten liggen, opdat de eigenaar er zich meester van zou kunnen maken. Wij heb ben ons toen gerept het dier naar de plaats van de ramp terug te voeren. Wel licht tot vreugde van de ratten? Het in cident deed zich voor bij de hoeve „Hem- merkooi", maar U kunt met even veel kans een haas ontmoeten op de Koger- weg, de Westerweg, de Hollewalswcg, de Hoornderweg of het Schilderend. U moest eens weten hoeveel TESO-chauffeurs een baas hebben moeten ontwijken Verdragen elkaar niet Hoe staat het met de hazenstand?, wil den we (ook nog) weten. Een goede stand en de laatste jaren wipten er ook heel wat hazen in de duinen rond. Dat was te danken aan de myxomatose, waarvoor de konijnen erg gevoelig zijn, maar welke ziekte de haas geen onheil kan bezorgen. Konijnen en hazen verdragen elkaar niet. Wat daar de oorzaak van is, weet nie mand, maar toen de konijnen uit de dui nen waren verdwenen trokken de hazen er triomfantelijk binnen. En ziet: thans mogen wij er het konijn weer heer en meester zien, terwijl de zoveel grotere baas de benen heeft genomen. Dat wil overigens niet zeggen, dat U beslist geen enkele haas meer in de duinen zult kun nen ontmoeten; ook hier bevestigen uit zonderingen de regel. Wild wordt gepoot Een zeker percentage van het wild, dat boogst mensenschuw door veld en duin lijk te houden. Hiertoe werken de diverse Texelse jachtcombinaties nauw samen. Jachtclub „Daar gaat-ie!" is pachter van Vak II, gelegen achter de dennen bossen van de Westermient, jachtclub „Lampe" pacht jachtvak I, gelegen ach ter Den Hoorn, terwijl die ploeg ook het wild op de landerijen van polder Eierland van tijd tot tijd onder schot neemt; een combinatie van jagers, wonende aan de Vastewal oefent haar fascinerende bezig heid uit in jachtveld III, gelegen tussen het Kogerslag en de Slufter, terwijl de heren Reuvers c.s. de duinen ten noorden van de Slufter pachten; tenslotte is daar dan de Overkantse jachtclub „Van Leyen", die in de bossen van de Wester mient opereert. Het mooiste jachtveld Het mooiste jachtterrein? „Dat ligt in het zuiden achter Den Hoorn, waar je vooral met succes op de houtsnippen kunt jagen, omdat deze daar niet snel in het dennenbos kunnen verdwijnen. Boven dien vindt de jager daar een exclusief terrein om de jacht op eenden te beoefe nen en wel het gebied, dat de laatste ja ren door de dienst van het Provinciale Waterleidingbedrijf in zeer drassige staat wordt gehouden, tot vreugde van eend en eendenschutter! Moeilijk te benaderen. Hier en daar hebben wij de laatste we ken talrijke koppels patrijzen waargeno men. Zes jaar geleden werden 25 paartjes gepoot. Over heel Texel en in de loop der jaren is dit aantal uitgegroeid tot dui zenden patrijzen. U zult zeggen: wat zullen ze een buit aan patrijzen binnenbrengen, maar dat valt hard tegen, omdat een patrijs zich tijdens de grote jacht niet meer laat be naderen. Op 1 september mag men welis waar de patrijs reeds onder schot nemen, maar dan begeef je je op gevaarlijk ter rein en wel in het veld, waarin zich ook de haas gaarne ophoudt en half oktober, als de jacht op de hazen geopend wordt, komt ge dan als jager tegenover een ge waarschuwd wild te staan, wat de kans op succes aanmerkelijk verkleint. Jam mer, want in september zit de patrijs nog aan de grond; hij voelt zich veilig in de ruigte of in het nog lange gras, niet be seffend, dat niet alleen vele hazen, maar ook vele patrijzen der honden dood zijn. Half oktober is moeder natuur al druk^ doende haar zomertenue te verwisselen en de patrijs gaat, zich niet meer veilig voelend, dan reeds op grote afstand van de geweren op de wieken. De jacht op hazen weegt evenwel zwaarder en de pa trijs behoort derhalve tot de geluks vogels! Die rekels van stropers! „Ja, je bent gedwongen de rust in je jachtveld zo lang en zo goed mogelijk te bewaren, daarom voornamelijk hebben de jagers ook zo het land aan stropers, wier grootste kwaad het heus niet is, dat zij een haas verschalken, maar dat zij het jachtveld, waarvoor andere jagers diep in de buidel hebben moeten tasten, versto ren. Daardoor is de schade soms onvoor stelbaar groot. Behalve patrijzen, hazen en konijnen, kunnen wij talloze fazanten van laden en lossen is gebleken De TESO zal tijdig de bouw van een pont opdragen. Dat tijdig staat uiteraard ten nauwste in verband met het tijdstip, waarop de dienst van de rijkswaterstaat de eerste spade in de grond laat steken voor de aanleg van een ponthaven aan het Horntje. De werkzaamheden zouden drie jaar duren aldus de directeur-gene raal van de rijkswaterstaat, ir. Maris, terwijl in 1962 de kortere route in ge bruik zou worden genomen. Het ziet er evenwel naar uit, dat het minstens 1963 wordt eer wij over het Horntje kunnen varen, want op de rijksbegroting voor het jaar 1959 moet geen enkel bedrag ten behoeve van de kortere verbinding zijn uitgetrokken. De bouw van de pont zou twee jaar in beslag nemen. TESO ziet deze gang van zaken uiteraard met mis noegen, want tijdens het hoogseizoen stelt het alsmaar toenemende verkeer onze stoombootmaatschappij voor uiter mate grote moeilijkheden. Het is dan ook zeer te betreuren, dat de overheid in deze zo treuzelt! waarnemen. Ook vele van deze vogels zijn door de jagers zelf gefokt. Iedere club zet regelmatig nieuwe vogels uit, te zamen zeker 700 tot 800. Eendenjacht van nul en gener waarde Mèt Aaf Bouber moeten we helaas vaststellen, dat de eendenjacht tegen woordig op Texel van nul en gener waar de meer is. Zodra de eend hier gebroed heeft, trekt hij naar het IJsselmeer en het aantal dat hier blijft hangen, wordt door de Eendenkooien met succes gelokt. Vroeger kwam de jager op de eerste dag van de jacht met zo'n 25-30 eenden thuis. Nu vormt de eend een zeldzaamheid in het sterk gewijzigde tableau. De beste jachthond Ook wilden wij nog weten, welke jachthond wij ons eventueel zouden moe ten aanschaffen. We begrepen, dat je als volbloed jager minstens twee soorten bij de hand moet hebben, want de spaniel doet het 't beste in de duinen, omdat die overal in en onderdoor kruipt en in het vrije veld heeft de Duitse staande of de Ierse Setter het grootste succes. Duur boutje? Is de jacht een sport zonder-meer of worden de H.H. jagers er beter van?? Het lijkt ons toe, dat een éénnachtse buit van 106 konijnen uit één geweer, geen zaak van bijleggen is, maar het ko nijn is nu eenmaal niet hét begeerde wild, het is eigenlijk alleen maar schade lijk en de rechtgeaarde jager een doorn in het oog. Diens hart klopt niet snel bij het dodelijk treffen van een konijn, maar hij voelt zich pas in zijn domein, wan neer een flinke en bovenal handige haas het onderspit moet delven. En hazen schiet men nu eenmaal niet aan de lo pende band. De patronen zijn duur en de pacht ze ker niet laag: al met al kan de totale huur van Texelse jachtterreinen zeker op zo'n tien mille worden geschat. Niet alle boeren houden het overigens op harde valuta aan: sommigen zeggen „Ga je gang maar, als je mij tenminste van tijd tot tijd met een mooi stukje wild gedenkt" TWEE EXTRA BOTEN Zaterdagavond om 9 uur moest de „Voorwaarts" een extra reis maken met een zieke baby. Om kwart voor tien moest er weer een reis gemaakt worden met een kraamvrouw. De toestand leek zo ernstig, dat niet op terugkeer van de „Voorwaarts" gewacht kon worden en „De Dageraad" moest dus varen. Door toevallige omstandigheden was de be manning daarvoor zo gauw niet bij elkaar te krijgen, maar gelukkig was de „Voor waarts" vlugger terug dan verwacht werd, zodat deze meteen met de nieuwe patiënt terug kon. Hoe zal dat straks gaan met de nieuwe haven als de bemanning overal verspreid zit? BAZAR TE DE WAAL Ten bate van de mooie kerk van De Waal hebben de leden van de Hervormde Vrouwenvereniging aldaar besloten een bazar op touw te zetten. Deze bazar zal zaterdagmiddag om drie uur worden ge opend en slechts één dag duren. Dit in tegenstelling dus met de enorme voorbe reidende werkzaamheden, want de dames zijn voor dit doel een groots financiëel resultaat is de wens maandenlang en al met al meer dan een jaar, bezig ge weest met de vervaardiging van allerlei fraai handwerk. Eerst was het de bedoeling om een verkoopdag zonder meer te houden, maar tenslotte omvatte het programma een volslagen bazar, waarbij de bekende attracties dus niet zullen ontbreken. U zult er kunnen sjoelen en ballen gooien, kunnen grabbelen en ringen werpen. En fin, het wordt een gezellige boel. Ook zal er een kopje thee of een kopje koffie kunnen worden gedronken. Hoofdzaak blijft uiteraard de indrukwekkende ver koopstand. Deze bazar wordt in dorpshuis „De Wielewaal" gehouden en iedereen wordt reeds nu van harte welkom geheten. EERSTE CURSUSAVOND VOOR TEXELSE TONEELSPELERS Vrijdagavond j.l. waren verscheidene amateur-toneelspelers bijeen in het Dorpshuis „De Wielewaal" te De Waal. In samenwerking met de N.A.T.U. (Ne derlandse Amateur Toneel Unie) bestaat er n.l. voor amateurgezelschappen de mogelijkheid om van een beroepsspeler (ster) les te krijgen in het toneelspel en regie. Op een onlangs gehouden bespre king met toneelsectie van de Culturele Raad, was door het merendeel der Texel se toneelverenigingen besloten ook een dergelijke cursus aan te vragen. De pro vinciaal toneeladviseuse, mevr. T. Hauer- Mellema, werd gaarne bereid gevonden ook enige keren de reis naar Texel te ondernemen. Vrijdag was de eerste avond op dit ge bied. Mevr. Hauer bezocht een repetitie- avond van ,,'t Amateurtje". Er waren ook vertegenwoordigers aanwezig van „Klein Toneel" en „De Duinkanters". Met elkaar is er onder groot enthousiasme gewerkt. Wat jammer, dat niet nog meer spelers hiervan hebben willen profiteren. Op 20 oktober zal de tweede les worden gegeven in De Koog op een repetitie avond van „De Duinkanters" in hotel „De Toekomst" Wellicht zijn er dan meer be langstellenden. Er valt veel te leren. Men verwacht van ons geen z.g. „beroepsspel" (waar zouden we de tijd vandaan moeten halen om dat er in te krijgen?), maar we moeten toch trachten het zo ver mogelijk in die richting te brengen. HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur Mannenvereniging in de pastorie Nieuwe leden hartelijk welkom. en dat doet de jager graag, temeer daar hij van nature een schenklustig wezen is Aan die jacht zit overigens één ver plichting: de boer kan er op staan, dat houtduiven, die hem een veelbelovende oogst trachten te ontnemen, door de be trokken jager worden uitgeroeid en de jacht op houtduiven moet gesubsidieerd worden, wat genoeg zegt, niet waar?! Reecn op het eiland? Wij hebben dus wild te kust en te keur, maar toch zijn er nog enkele groepen wild, die hier ontbreken Wij denken b.v. aan de reeën. Zijn er vroeger reeën op het eiland geweest? Het woord „Herten kamp" een in polder Waalenourg ge legen boerderij kreeg die naam wijst toch wel in die richting. Zou het niet mo gelijk en wenselijk zijn om op Texel reeën in te voeren? In combinatie met alle Texelse en Overkantse jagersvereni gingen? Ook is al eens een balletje opge worpen over de uitzet van korhoenders, die ook op Texel best zullen aarden, want zij voelen zich op de ruige velden tussen Noordzee en polder best thuis. In ieder geval zou men met het invoeren van ge noemde twee soorten wild eens een proef kunnen nemen. Zéker zou de V.V.V. „Texel" zulks met plezier in haar wijd en zijd verspreid or gaan willen vermelden. En dan het trotse bordje langs Rozendijk en Mienterglop „Past op voor overstekend wild!" Nét echt! „DE DAGERAAD" WEER UIT DE VAART In de loop van de vorige week bleek dat „De Dageraad" weer veel olieverlies had en werd besloten het schip maandag uit de vaart te nemen om de schroef te laten nazien. Direct na aankomst van de werf enige weken geleden, is „De Dageraad" aan de grond gelopen doordat de ondiepe vaar geul lang niet aan de eisen voldoet, die voor een dergelijk groot schip te stellen zijn. Men hoopte toen nog dat de schroef er geen nadelige gevolgen van ondervon den had, maar nu blijkt dat helaas wel het geval te zijn. De Zeeuwen schreeuwen moord en brand over de veren, maar als ze zagen welk een treurige nood(oplossing) men hier op Texel heeft uitgedokterd, zouden ze stomverbaasd zijn. Tot zover onze (met reden veront waardigde) correspondent. De heer C. J. de Lugt, president-com missaris der N.V. TESO, gaf eveneens als zijn mening te kennen, dat het keer op keer optredende handicap met „De Dageraad" voornamelijk te wijten is aan de ondiepte voor en in de havenmond. Een en ander gaf uiteraard aanleiding tot ongerustheid, waarom besloten werd de minister een telegram te sturen, waar in op deze deplorabele toestand werd ge wezen. Dit leidde tot het gewenste effect, want dezer dagen werd een baggermolen met bekwame spoed naar Oudeschild ge dirigeerd. Onlangs moest door de lage waterstand de in de mond gestuurde boot met behulp van een winch naar de wal worden ge trokken, de kiel zat n.l. aan de grond, zodat de motor alleen het schip niet meer naar zijn ligplaats kon manoeuvreren. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Woensdag 15 oktober (heden) worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht. FEESTAVOND VOOR DE A.N.A.B. MET „JONGE MASKERS" De A.N.A.B. heeft weer plannen ge maakt om een toneelavond te organiseren en wel op zaterdag 25 oktober, aanvang 8 uur in „De Oranjeboom", met het to neelstuk „Peter m'n zoon", toneelspel in 6 taferelen door het toneelspreidings- gezelschap „Jonge Maskers" uit Zwolle. In dit stuk behandelt de Engelse schrij ver Gene Crowley een probleem van deze tijd. Simon Allchurch is een eenvoudige kruidenier. Eerlijk en rechtlijnig den kend. Met veel moeite heeft hij zijn zoon Peter een gymnasiale opleiding kunnen geven. Na afloop van zijn studie en zijn diensttijd is deze jongen echter bij de „asfaltjeugd" terecht gekomen. Hij min acht zijn vader om zijn kleinburgerlijk heid, is brutaal, alles eisend, niets ge vend: Een jongen, die een produkt is van zijn tijd en van zijn omgeving, omdat het huwelijk tussen Simon en Nancy onge lukkig is. In de bar is een moord ge pleegd en Peter wordt hiervan beschul digd. Dan is het grote conflict geboren, want wat moet een vader doen als zijn zoon beschuldigd wordt van moord? Een meineed plegen en hem redden en daar om zelf tot het eind van zijn leven be zwaard zijn met een leugen? Of de waar heid vertellen en hem zodoende zelf ver oordelen? Op boeiende wijze heeft Gene Crowley dit prohleem behandeld. Geladen, nergens sentimenteel en altijd menselijk. „Jonge Maskers" uit Zwolle is een pri ma gezelschap en wij verwachten daarom een grote belangstelling. 10 JAAR DOOR DIK EN DUN 10 jaar „Door Dik en Dun". Dat mag wel even vermeld en, zo mogelijk, gevierd worden! De buurtvereniging van de We verstraat heeft het tot deze prestatie we ten te brengen. Dit werd aanleiding tot een feest voor de jeugd, die reeds 's middags om drie uur in de feestzaal (De Lindeboom-Texel) bijeengetrommeld werd en een feest voor de ouderen, die bijna allemaal baby verzorgsters hadden weten te engageren, zodat de opkomst flink groot was. De heer A. Vermeulen, de stuwkracht van „Door Dik en Dun" opende beide fes tiviteiten. De jeugd mocht anderhalf uur lang de ongelooflijkste staaltjes op het gebied van goochelkunst volgen en „Ome Bram" had door de invitatie van „Ome Wim" dan ook een daverend succes. De jongens en meisjes waren één en al oor en oog en braken bij wijle de tent bijna af. Ze werden helemaal in de wolken ge bracht door gulle tractatie en allemaal keerden ze tenslotte nog met „zakken vol" snoep huiswaarts. 's Avonds hebben André Kaart, confé rencier, Henny Blekemolen, accordeon, goochelaar mr. Arts, Up Kik Ik, de acro batische clown en het gitaarduo „The Harlem Globetrotters" de revue „Alleen voor U" opgevoerd. Ze noemden het een rariteiten-revue en dat werd het ook be slist. De stemming was tip-top en na af loop bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Ook Quiz-master Wim Arts had met zijn viertal medewerkenden groot succes. Het jubileum werd den volke verkon digd door het massaal uitsteken van vlag gen, zodat de Weverstraat getoond heeft haar vereniging op hoge prijs te stellen.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1