Texel (enige B-gemeente) gaat organisatie opbouwen BB-problemen worden opgelost Ofschoon de grootmachten zich gaarne stuk voor stuk laten afschilderen als een duif met een palmtakje in de snavel, zijn we toch niet allemaal gerust als de oor logskansen worden besproken. In ieder geval dient „men" paraat te blijven, voor het geval het tóch (weer) eens mis mocht lopen. Of een toekomstige wereldbrand geblust kan worden is de vraag (voor velen trouwens helemaal geen vraag!!), maar in ieder geval moeten wij, naar de mening van velen, de nood helpen lenigen voor zover dat in een toekomstige we reldbrand mogelijk is. Daartoe zijn na 1945 overal afdelingen Bescherming Be volking opgericht. De grote steden en strategisch belangrijke punten, zoals Den Helder, staan in de B.B.-administratie te boek als A-gebieden; de overige als be horend tot een B-kring, maar Texel is een B-gemeente zonder meer, doordat ze nogal geïsoleerd ligt. (De overige Wad deneilanden kunnen blijkbaar tijdens de hoge nood nog wel op hulp van het vas teland rekenen, waar daar geen oorlogs havens liggen). In „De Paladijn", het orgaan van de BB in de Provincie Noordholland wordt een artikel gewijd aan de staat, waarin de Texelse afdeling Bescherming-Bevolking verkeert. De opbouw is in volle gang Hier geven wij het woord aan de mede werker van De Paladijn: Texel is de enige B-gemeente van Ne derland. Dat is dus een unicum, maar dit eiland verkeert dan ook wel in een bij zondere positie. In geval van nood zal het volkomen geïsoleerd zijn en dus op zich zelf aangewezen. De BB-organisatie op dit eiland zal dus haar zaken volledig alleen moeten opknappen. Op hulp van buiten behoeft men niet te rekenen. Zelf behoeft de BB ook geen hulp elders te gaan verlenen. Een en ander heeft weer het voordeel, dat de organisatie eenvou dig en doeltreffend kan worden opgezet, dat men er een mooi afgerond geheel van kan maken. TEXEL waar de bevolking in het hoogtoeristenseizoen in plaats van 10.000 mensen 20.000 mensen telt heeft nog een ander unicum. In dit beschermings- gebied, een van de kleinste dus van ons land, staat de BB namelijk nog geheel in de kinderschoenen. Men moet nog met de opbouw beginnen. Om verschillende rede nen is de organisatie nog niet „van de grond gekomen". Daarom las U in de Noordhollandse Paladijn ook nooit iets over Texel. Daarin komt verandering, want men heeft goede hoop, dat er nu schot in de opbouw gaat zitten. Dat ook Texel zijn eigen BB krijgt! HET GROTE struikelblok, dat alles tot dusverre in de weg heeft gestaan, was het feit dat men geen instructeur kon krijgen voor de redding. Lang is er gezocht om op het eiland iemand te vinden, die bereid was deze taak op zich te nemen. Iemand van buiten het eiland was te bezwaarlijk. Tenslotte is men er onlangs toch in ge slaagd een eilandbewoner als instructeur aan te stellen. Het is de heer J. Veldstra, adjunct-directeur van gemeentewerken. Deze benoeming gaf het startschot voor een nieuwe activiteit. Degenen, die het nauwst betrokken zijn bij de opbouw van de BB kunnen nu aan de slag. Dit zijn: allereerst de burgemeester van Texel, de heer C. de Koning en vervolgens de heer G. Pansier, hoofdcommies ter secretarie, chef van de afdeling Algemene Zaken en de heer H. K. Remmers, hoofd zelfbe scherming. Beide laatstgenoemden heb ben ons tijdens een gesprek het een en ander over de huidige situatie en de toekomstplannen verteld Texel heeft een goede brandweer, die praktisch compleet is. De leden van dit korps hebben bijna allen de verbintenis- akte getekend. Het totaal levert 69 brand- weerlieden-noodwachters op. Dat is dus het begin van de organisatie. Er zijn ze ven brandweergroepen, twee in de cen trumplaats Den Burg en één in elk van de andere dorpen: Den Hoorn, Oudeschild, De Cocksdorp, De Koog en Oosterend. Alle groepen bestaan uit tien leden. Den Burg verheugt zich ook in het bezit van een nevelspuit. Blokploegen zijn er nog niet. Hier be staan slechts wensen. Indertijd hadden zich in Den Burg 12 mensen bereid ver klaard voor de functie van bloknood- wachter. Maar men kon niet beginnen, er was geen instructeur. Ook is er geen red dingsploeg. Vroeger meende men zelfs, dat de brandweer het reddingswerk ook wel zou kunnen doen. Van deze overtui ging is men echter teruggekomen. Na tuurlijk kunnen brandweerlieden redden, maar niet zij alleen! Een mobiel genees kundig team is er ook niet. NU DAN de plannen. De brandweer is dus reeds in orde, men kan alle aandacht lichten op het vormen van de overige takken van de organisatie. Wat de blok ploegen betreft, voorlopig denkt men aan drie, namelijk één in Den Burg van acht man (hier is de brandweer sterk, dus is een kleine blokploegbezetting voldoende), één in Oosterend van tien en één in De Cocksdorp van tien leden. De beide laat ste zullen echter voorshands niet verder bemand worden volgens de plannen dan met 5 EHBO'ers. Reeds is er geld aan wezig voor het aanschaffen van uitrus ting voor de blokploeg Den Burg. Er moet nog een bergplaats voor dit materiaal zijn en die komt waarschijnlijk in de brand weerkazerne. Vervolgens zal er een reddingsploeg dienen te komen van 12 leden met als standplaats Den Burg. En een MGT, ook in Den Burg. De plaatselijke Rode-Kruis- colonne had daar reeds 16 mensen, het geen precies genoeg zou zijn. Het aantal liep echter terug tot 12 en moet dus weer worden opgevoerd. Dokter Schalkwijk is de commandant. „Eerste fase" Dat is de „eerste fase", zoals de heren Remmers en Pansier het noemen. Verder dan deze constellatie en dit aantal men sen van ongeveer 130 durft men op het ogenblik nog niet te denken! Maar.... er is toch meer nodig, in een verdere toe komst. Zo bijv. DSV, Dienst Sociale Ver zorging, waarbij men aan 5 dames ge noeg denkt te hebben in eerste instantie. En de ABC-dienst moet worden opge bouwd. (De ABC-dienst bemoeit zich met de gevolgen van atoombom- en gasoorlo- gen). Er is verbindingspersoneel nodig, in ieder geval een tweetal mensen voor het bedienen van de telefoon in de comman dopost. Bij elk van de verschillende diensten moeten ordonnansen zijn en de reservepolitie kan worden ingeschakeld. Wat de verbindingen betreft, zij nog vermeld, dat er een vaste telefoonlijn met Den Helder is en een gerichte mobilo foonverbinding met Den Helder. Intern kan men op mobilofoongebied niets doen, zodat aan een mobilofoonwagen wordt gedacht. Er staat ook een mobilofoon op de vuurtoren van Eierland in het noorden van het eiland, die een verbinding heeft met de reddingsboot. Dit kan misschien ook van nut zijn. Ook hieruit blijken weer de problemen, die de geïsoleerde ligging van Texel veroorzaakt. Zo wacht er dus veel werk, want men stelt zich voor de eerste werving en op leiding het a s. seizoen te voltooien. Dok ter Schalkwijk gaat op korte termijn EHBO-cursussen geven en de heer Veld stra die inmiddels op de Stafschool BB te Barneveld is opgeleid zal zijn ken nis van het reddingswerk uitdragen. Het is de bedoeling, dat alle noodwachters zo veelzijdig mogelijk worden opgeleid. Wat de werving betreft ziet men de toekomst optimistisch in. Het zal wel gelukken, denken de heren Remmers en Pansier. Moeilijker is de financiering. Op dit ge bied is er totaal geen zekerheid. Er moet een begroting worden gemaakt, eigenlijk voor de eerste keer! Zo bouwt Texel aan zijn BB, langzaam misschien, maar goed, daarvan kan men overtuigd zijn. DE EXPO EN DE BELGISCHE V.V.V.-MENSEN Toen destijds het besluit viel om de wereldtentoonstelling in België te hou den, wreven de VVV-mensen zich de handen: miljoenen buitenlanders zouden in België komen overnachten. Hun koren stond te bloeien. Inderdaad zijn er mil joenen bezoekers gekomen, maar met de „oogst" is het toch wel wat tegengevallen: In Brussel en naaste omgeving hebben hotels, restaurants en ook vele detailhan delaren niets gemerkt van de resultaten, die men hen op grond van de tentoon stelling had voorgespiegeld. Sterker nog, de hotels van de Belgische Noordzeekust en de Ardennen, die hoopten, dat een deel van de stroom der Expo-bezoekers zich tot hen zou keren, zijn in sterke mate teleurgesteld. In de Noordzee-badplaatsen was het aantal overnachtingen ongeveer 20% minder dan een gemiddeld voorgaand jaar. Nu heeft het slechte weer daarop ongetwijfeld invloed gehad, maar in Bel gië zal toch, evenals in Nederland, ge bleken zijn, dat vakantieplannen in de regel lang tevoren worden gemaakt, en dat dus het weer niet alleen invloed kan hebben uitgeoefend. Tenzij dan, dat men, gelijk vele Belgen, van geheel de „ten- toonstellingsrommel" niets wilde weten en dus naar het buitenland ging, waar het rustiger zou zijn. In Brussel is de ter beschikking staan-: de kamer-capaciteit geenszins ten volle gebruikt. Praktisch op alle dagen konden vreemden, die het er op aan lieten komen, in elke prijsklasse een behoorlijk onder komen vinden. Juist omdat men een ge weldige stroom in Brussel vreesde, richt ten velen in of nabij België het zo in, dat zij enkele keren achtereen een volledige dag kwamen en dus niet naar onderko men behoefden uit te zien. De motels, die ten behoeve van de autobezitters waren gebouwd met garan tie van de staat, die 150 miljoen frs. in totaal beliep hebben geweldige slagen ge kregen en van de tentoonstellingsinkom sten zal de bovengenoemde waarborg wel voor een groot deel moeten worden afge trokken. Hotels zijn er al spoedig toe overgegaan om van de eis, dat nachtelijk onderkomen met zgn. half pension ge paard zou gaan, terug te komen. Particu lieren, die, niet zonder kosten, hun hui zen hadden ingericht tot het verblijf voor betalende gasten zijn in de loop der maanden tot prijzen gezonken, die een verblijf in Brussel Veel goedkoper maak ten dan in normale tijden. Men ziet dus, dat inderdaad een wereldtentoonstelling, als de verwachtingen worden overdreven, ook tot teleurstellingen of nadelen kan leiden. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 15 okt. 10.24 en 22.50; 16 okt. 10.57 en 23.31; 17 okt. 11.28 en 23.53; 18 okt. 11.58 en Aan 'het strand ongeveer een uur eer der hoog water. ACTIE „HELP EEN KIND" Deze actie zie pagina 1 zal een week later starten en wel op 20 oktober, teneinde eerst de verkoop van de kinder postzegels zijn beslag te kunnen geven. TEX. BOYS-NIEUWS In verband met het overlijden van Zijne Heiligheid Paus Pius XII werden door onze vereniging de vastgestelde wedstrijden van het afgelopen weekend uitgesteld. Het programma voor zondag a.s. is als volgt: Koedijk-Tex. Boys 1; Tex. Boys 2-ZAP 4; Tex. Boys 3-Oosterend 2. Zaterdag: Tex. Boys b-Texel a; De Koog b-Tex. Boys a. Terreindienst: H. Zijm, P. Zevenhoven AAN HET T.E.M.-BESTUUR (INGEZONDEN) In de Texelaar van 11 oktober las on dergetekende „Meer licht in het Centrum van Den Burg". Prima T.E.M., licht is leven, maar mag ik even Uw aandacht vragen voor het volgende? De Kogerstraat is n.l. prima verlicht tot garage Vonk. Vanaf dat punt tot aan Buitenlust laat de verlichting echter veel te wensen over. Volgens mij en zeer ve len met mij, zullen de bewoners van dit schemergedeelte het zeer op prijs stellen, dat binnen de kortst mogelijke tijd hier verbetering in wordt gebracht. De reden hiervan is, dat kinderen en zelfs ouderen met een zekere angst langs het donkere kerkhof moeten gaan om uit of in Den Burg te komen, en meermalen komt het voor dat kinderen op ouderen wachten, omdat zij het bij storm en regen griezelig vinden deze plaats te passeren. Neem weg die angst en breng licht waar dit het nodigst is. Met dank voor de plaatsing (ook van de lantaarns), D. G. Toolens KIND VLOOG TEGEN AUTO OP Het 4-jarige dochtertje van de familie P. Vroone, Hollewalsweg, Den Burg, hol de zaterdagmiddag de rijweg op. Juist passeerde een personenauto, bestuurd door de heer D. Barends, De Cocksdorp. Dank zij krachtig remmen wist de chauf feur een ernstige aanrijding te voorko men. Het kindje sloeg enige malen over de kop en werd wel door een spatbord geraakt, maar de (been-)wond, die zij daarbij opliep was niet ernstig. OUD-TEXELAAR WETHOUDER Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. A. Westdorp, voorheen werkzaam op het arbeidsbureau te Den Burg, is maandag benoemd tot wethouder in de gemeente Enkhuizen. De benoeming vona plaats nadat de heer Westdorp tot raadslid was geïnstalleerd. Bij de verkiezing tot wet houder werden 11 stemmen op hem uit gebracht, terwijl vier raadsleden zich van stemming onthielden. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN De Koog: no. 305, J. K. Feikema, K 174. Oosterend: no. 382, J. Schraag, landb.- veehouder, 't Noorden. BROMFIETS MAAKTE CAPRIOLEN Een jeugdige bromfietser reed met vaart over een trottoir, in de buurt waar van kinderen speelden. Een dame lichtte de politie in, waarop de branie aan de tand gevoeld werd. De overtreding gaf uiteraard aanleiding tot een proces-ver- baal. „DE MOK" HOUDT NACHTOEFENING De leden van het amfibisch oefenkamp De Mok" zullen in de nacht van woens dag op donderdag manoeuvres houden op Texel. Er zal waarschijnlijk zowel aan dc- Westkust als bij „Ceres", dus aan de Waddenzeekant een landingspoging wor den ondernomen. Vervolgens zullen de troepen het vliegveld Eierland proberen te bezetten. HALVE EEUW GELEDEN Voor een degelijke overjas of costuum wende men zich tot Firma Lenghaus, Kei zerstraat 62, Den Helder, of bij F. Leng haus, Kleermaker, Oosterend, Texel. Te Oosterend tevens een schoenmakerij. In verband met de komende landbouw- feesten op Texel schrijft de krant: Hoe veel ruimte Texel op zich zelve ook biedt, onze straten munten niet uit door breed te, hetwelk ons er toe leidt de volgende wenken tot overdenking te geven: le. Bij groote toevloed van menschen wordt het verzoek gedaan om rechts te houden; 2e. Wordt, ter voorkoming van ongeluk ken verboden dat met autobussen, auto mobielen en stoomfietsen door het dorp worde gereden; 3e. Wordt het rijden op fietsen of met voertuigen, door Den Burg tot het hoogst noodzakelijke beperkt; 4e. Herhalen wij den wensch dat voor de reinheid der straten de grootst mogelijke zorg zal worden gedragen. Adv. in de Texelaar van 6 sept. 1908: Bij akte, verleden voor den onderge- teekende dato 30 Juli 1908, op het ont werp waarvan de Koninklijke bewilliging is verleend, bij besluit van 22 Juli 1908 no 45, is opgericht de naamloze vennoot schap „Stoombootmaatschappij Texel, ge vestigd te Texel" De betrekkelijke akte en het Koninklijk besluit van bewilliging zijn geplaatst in de Nederlandsche Staats courant van 2 September 1908, no. 205. J. O. D. Dikkers, Notaris te Texel. Landbouwtentoonstelling 1908: „Van heinde en verre waren de vreem delingen toegestroomd om een bezoek aan de landbouwtentoonstelling te brengen. De boten waren telkens stampvol en tal van rijtuigen van allerlei vorm, ja zelfs een lammerenwagen, stonden gereed de passagiers naar Den Burg te vervoeren. Hoe groot het aantal personen geweest is, dat Texel in de afgelopen feestweek heeft bezocht is moeilijk na te gaan, doch naar gissing bedroeg dit alleen j.l. vrijdag plm. 3000. De vrachtboeren en rijtuigver huurders hebben dan ook over het alge meen een goede week gehad. Texel, 23 september 1908: Nog nimmer zag men zulks een grote aanvoer van wolvee (schapen) ter markt als maandag j.l. Voortdurend werden maar nieuwe partijen aangevoerd en moest het aantal hokken worden ver meerderd, zodat deze als bij de grote lammerenmarkten buiten het marktter rein moesten worden geplaatst. (Aange voerd werden 1300 schapen, prijzen 13 tot 22) Texel, 23 september 1908: De autobussen hebben het eiland ver laten. Of dit voor altijd of slechts voor de wintermaanden is zal de tijd wel uitwij zen. (Deze bussen waren hier stellig door rederij Bosman?tijdelijk gesta tioneerd in verband met de landbouwten toonstelling red. anno 1958). HERV. GEMEENTE DEN BURG Znodag 26 oktober Doopdienst. Aan gifte a.s. vrijdag n.m. 8 uur in de kerke- kamer. TEXELSE MARKT Aanvoer maandag 13 oktober 1958: 47 schapen 6080; 42 lammeren 4055; 10 pinken 450550; 28 graskalveren 300350; 37 biggen 4555; 5 koeien 700—900. OUDHEIDKUNDIGE DIENST VERRICHTE OPGRAVINGEN Nu de Groeneplaats binnenkort geëga liseerd zal worden, heeft men een goede gelegenheid om eens een onderzoek in te stellen naar hetgeen zich in de bodem bevindt. Op verzoek van het gemeentebestuur heeft de Oudheidkundige Dienst, Amers foort, gisteren een flink gat laten graven. Allerlei resten van gebruiksvoorwerpen, beenderen van dieren en zelfs hele par tijen oesterschelpen werden bloot gelegd: afval van buurtbewoners, die in de acht tiende eeuw nu eenmaal nog niet over 'n gemeentelijke vuilnisophaaldienst be schikten. Op ongeveer anderhalve meter diepte werd een klein spoor gevonden van voor malige woningbouw, wellicht van zo om streeks het jaar duizend, toen men nog in plaggenhutten huisden. Om meer te kun nen vaststellen zou men de hele Groene plaats moeten openleggen, doch men schijnt tevreden te zijn met een steek proef. Het thans ontdekte spoor komt overeen met hetgeen een jaar of vijf ge leden in de Wezentuin is ontdekt. Tot de „gevonden voorwerpen" be hoort een gebroken kruik, die in het Na bije Oosten moet zijn gemaakt en door 'n zeeman hierheen gebracht is. Er stonden twee letters op. N.V. J. C. RAB MAAKTE TWEE BUITENGEWOON PRETTIGE PERSONEELSREIZEN Vier data in de maand september 1958 zullen altijd in gedachten blijven bij het personeel van de heer J. C. Rab Dat zijn 12, 13, 26 en 27 september. Op 12 en 13 september ging het eerste gedeelte van het personeel op reis en op 26 en 27 sep tember de tweede ploeg. Nog dagenlang was de eerste groep enthousiast hierover, zodat wij, van de tweede groep, vol onge duld op onze reis wachtten. De boot was natuurlijk plaats van samenkomst en toen „De Dageraad" de neus naar het zuiden richtte, getuigde de opgewonden stemming aan boord, dat wij veel van deze reis verwachtten. De harde wind was er de oorzaak van, dat het voor de haven van Den Helder ongewoon rustig aan boord was en vooral de dames waren blij, toen ze vaste grond voelden. Wij haastten ons naar de gereedstaande bus. Toen de heer Boekei de nodige hand- en voetgrepen had verricht, die nodig zijn om een bus op gang te krijgen, hadden ook wij het idee, dat we „los" waren. We zouden non-stop doorrijden naar Zaltbommel. Voor we zover waren, had onze trouwe bus heel wat regenbuitjes te verwerken. We waren de Schager brug overgegaan om de tocht naar Amsterdam door het Waterland te maken. Nou, we kwamen tot de ontdekking, dat ze daar geen water tekort hadden. Er werden tenminste diverse opmerkingen geplaatst, die daarop wezen. Toen we Amsterdam in 't vizier kre gen, hadden we al 2 uur rijden achter de rug. De nieuwe brug bij Schellingwoude en de Oosterdokken hadden heel wat be kijks. De heer Boekei reed langzaam om ons van dienst te zijn. We snorden Am sterdam door naar de snelweg Amster dam-Utrecht. Zo ging het recht toe, lecht aan op Zaltbommel af. Om half tien waren we, waar we zijn moesten. Ten minste bijna. We moesten nog vijf minu ten op onze koffie wachten, eer de heer Boekei de bus over de drukke weg kon loodsen. De heer Rab had dit prachtige plekje zorgvuldig uitgekozen. Hier wer den we weer opgekweekt tot volleerde vakantiegangers. Hier, en ook gedurende de verdere reis, leerden wij de heer Rab kennen als een charmant reisleider en gastheer. Tegen tienen stapten we op, want de reis naar Tegclen was nog ver, doch niet voordat wij enige souvenirs te pakken hadden. Den Bosch was spoedig bereikt, maar tijd voor bezichtiging hadden we niet. Spoedig lieten wij dan ook deze stad achter ons. Wij bevroedden toen nog niet, dat wij nog zo'n vreselijk ongeluk zouden meemaken. Een vrachtauto ver pletterde een personenwagen. Nadat door enige onzer mannen hulp aan de vracht wagenchauffeur was verleend, verzamel de de heer Rab zijn reisgenoten, waarna we weer op weg gingen, nog zeer onder de indruk van dit tragisch voorval. Na 'n lange rit door het prachtige Brabantse landschap bereikten we Tegelen. We be sloten eerst ons brood op te eten in café ,,De Doolhof". Hier kwamen we onder de indruk van de levendige handel tussen de Hollanders en de Duitsers. De heer Rab lichtte, ons zo uitvoerig mogelijk in. 's Middags brachten we het zolang ver beide bezoek aan de kleiwarenfabriek Paul Teeuwen N V. Wat wij hier zagen grensde aan het ongelooflijke. Wat was dit allemaal machtig interessant. We raakten niet uitgekeken in dit prachtige fabriekencomplex. Na in de showroom al over het een en ander ingelicht te zijn door een der directeuren, gingen we naar de kleigroeve. Laag voor laag wordt de klei hier systematisch afgegraven. We gingen weer terug naar de fabriek, die we afdeling voor afdeling gingen bezich tigen. Dakpannen, gresbuizen en vloer tegels. Wat heeft dit materiaal al een lange weg afgelegd voordat de fa. Rab dit naar Texel kan importeren. Machtig interessant, indrukwekkend was dit alles. Het was een lang bezoek en om alles goed te maken, trakteerde de direktie ons op een echte Limburgse vlaai met koffie. We namen hartelijk afscheid en gingen op weg naar Venlo. We zouden de nacht doorbrengen in Hotel „American". Na een heerlijke warme maaltijd, beslo ten met een hartelijke speech van de heer Rab, ging ieder die avond zijns weegs, maar de meesten begaven zich al vroeg ter ruste na deze vermoeiende, maar FILMNIEUWS „DROOMEILAND" Romy Schneider kan men terugvind* in een film rond het leven van de oud Daniel Defoe. En zij is ons, in lompen g kleed als zij voor deze in het zeventiend! eeuwse Londen spelende film is, eerlij gezegd liever dan de suikeren in praj gewaden gehulde jonge keizerin van we eer. In hoeverre dit fraaie kleurenverha in overeenstemming is met de historistf werkelijkheid durven we niet te zegge Maar zeker is dat Josef von Baky ru het voorhanden zijnd materiaal heeft g daan wat hij kon. En op het wat zwa tillende slot na, zal het U best kunns amuseren dit verhaal van het pittij volkskind Maud Cantley, dat kloven tu sen vader en zoon Defoe en tussen oude schrijver en de Engelse koning ove brugt. Zij wordt hierbij geassisteerd da een legertje kleine paupertjes, vriend} van Defoe, die het werk in de katoa spinnerij aanvankelijk willen ruilen voj Robinson's eiland. Mede dank zij Maudt de vriendelijke vorst, die gunstiger beidsvoorwaarden belooft, storten zij niet in het hachelijke avontuur, zodat fc eiland „droomeiland" blijft. CONGO-DESPERADO'S Een jonge ingenieur, David Carr, ve trekt naar Centraal Arika, naar een g bied, waar moordenaars en dieven ei veilige schuilplaats hebben gevonden I bende tracht de ingenieur om te kopt maar deze weerstaat de verleidelijke aa biedingen, vooral als hij merkt, dat ei louche organisatie hem in de val wil lati lopen. Alle onbetrouwbare elementen ren zich tegen hem en tegen de lieftallij Louise, die verdacht wordt van ei moord, gepleegd aan de Riviëra, maar: is onschuldig. Zij komt incontact m David en langzamerhand worden zij ve liefd op elkaar. Nederlands nieuws O a Het 40-jarig bestaan van de N derlandsche Bioscoop-Bond; Officieel b zoek van Koninklijk paar aan Amste dam; De voetbalwedstrijd België-Nede land, 23. Wereldnieuws: O.a.: Een vliegtuig stort in zee; Ove stromingen in Mexico; Frankrijk hee „Ja" gezegd; De nieuwe president v: Libanon geïnstalleerd; Het vertrek ?i Sherman Adams; Een 70-tons vrad wagen; Elvis Presley in Militaire dien Rogier Riviere verbetert het wereld uc record; De grote motorrace van Aintn prachtige dag. De tweede dag begon zo rond 7 ui Om half acht zaten we aan de ontbij tafel. Nadat de heer Rab ons ook nu m even toegesproken had, gingen we om uur op weg naar Lobith. De weg m Nijmegen was lang, maar het pracht; Limburgse landschap was vol afwisselit De heer Rab hield ons d.m.v. de busa crofoon nauwkeurig van alles op hoogte. Via Berg en Dal bereikten Nijmegen. Een prachtige oude stad, 4 zeer door ons bewonderd werd. Overi Waalbrug gekomen, sloegen we rechts en gingen langs de Waal in de richti van de grens. Wat was het mooi, red de Waal met z'n drukke scheepvai links de dorpen verscholen onder de dij Bemmel o.a. We zagen verscheida steenfabrieken, waarvan de naam onsb kend voorkwam door betrekkingen m de fa. Rab. Via Tolkamer bereikten i Lobith, waar we stopten bij het kantfl van de N.V. Steenfabrieken v.h. Tervviii Arntz. Hier zouden we dus ons twee bezoek afleggen. Ook hier raakten we onder de indr van dit machtige komplex. Wekelij worden daar twee miljoen stenen gept duceerd. Ook de bestedingsbeperki was hier goed te bespeuren. Tassen sten stonden hier naast elkaar. We liepen b ven ovens, waar temperaturen heerst van meer dan 1000 gr. C. Onder enon hitte worden de stenen hier op de juis hardheid gebracht. Enorme persen zorg voor regelmatige aanvoer. Veertien dag lang blijven de stenen in deze ovens. B was meer dan we allemaal konden vi werken. Ook hier werden we onthai door de direktie. De heer Rab bedanl namens allen, waarna we hartelijk i scheid namen. We gingen op weg n» Hoog-Elten, naar het Kurhotel, waari een warme maaltijd zouden gebruiki We hadden honger gekregen en het li er allemaal vlot in. En hier werd teve van de gelegenheid gebruik gemai enige geschenken aan te bieden. De hf Le Noble richtte het woord tot de h« en mevrouw Rab. Zij werden hartelijk spontaan bedankt voor de wijze, waai zij ons 2 onvergetelijke dagen bezoi hadden. Hierna was het de beurt van heer G. Smit om, als oudste in dienstj ren zijnd personeelslid, de cadeaux aan bieden. Mevrouw Rab werd verrast n een prachtige koperen vaas, die later v inscriptie werd voorzien. Dè heer Rab ki de komende week gaan genieten van e doos sigaren. Ook de heer Boekei w« niet vergeten. Na een hartelijk applau bedankte een ontroerde heer Rab, namens zijn vrouw, ons allen voor de surprise. Om half twee ging het huistoe. Via l venaar, Arnhem en De Hoge Veluv gin het op Utrecht aan. Na Utrecht gü het langs de Vecht met z'n prachtige b renhuizen in de richting van Schiph Veel activiteit heerste er jammergeno niet, Bij Haarlem trok een ballon, ho in de lucht, onze aandacht. Via Haark reden we naar de Velser tunnel. Wat e machtig bouwwerk. De meesten van c hadden de tunnel nog niet gezien. Alkmaar werd nog een uurtje gep* zeerd. De dames trokken de stad in, te wijl de mannen nog even naar een aut show gingen. Het laatste traject werd vrolijke wijze verreden. De laatste ba bracht een groep uiterst tevreden en K dane mensen naar Texel. Zo kwam b slot van een reis, die niemand van o zal vergeten. Een prachtige reis, uitst kend door de heer Rab georganiseerd. willen U van hieruit hartelijk bedank voor deze prachtige dagen, meneer ft We zullen ze nooit vergeten. Een dankbaar personeelslid i

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 2