r .S"" balm PUROL In één nacht Uw handen gaaf en zacht Huid genezing Houdt de winter uit handen en voeten. Pracht handen Wrijf Kou en Pijn VEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 JJDAG EEN OPERAPROGRAMMA IN „DE ORANJEBOOM \.s. vrijdag zal Texel de primeur be en van een opera-programma, 's Mid Is zullen een tweetal jeugdvoorstellin- gegeven worden van Mozart's zang- il „Bastien en Bastienne". 's Avonds behalve deze opera ook worden uitge- erd „La Serva Padrona" (De meid jS) van G. B. Pergolesi. jorspronkelijk zou naast „Bastien en stienne" opgevoerd worden „Adelgund Veenerick", een schepping van Mies uhuys en Henri C. van Praag. Wegens Icte van een der hoofdspeelsters kon evenwel niet doorgaan. Gelukkig is vervangende programma stellig niet nder en ligt het geheel in dezelfde lijn. fcan Mozart's „Bastien en Bastienne" rken mee: Ank Reinders, sopraan, jan Blanken, tenor, Otto Couperus, 5-bariton, terwijl de pianobegeleiding rzorgd wordt door Tilly Langedijk. Het :rk dateert uit 1768, het werd door izart op 12-jarige leeftijd gemaakt. De loud is de navolgende: ,De herderin Bastienne beklaagt zich, haar „liefste vriend" haar ontrouw rd. Zij vraagt raad bij de oude Colas zich voor tovenaar uitgeeft. Colas rtelt dan uit list aan Bastien, dat Bas- nne op haar beurt haar vrijheid nam i verzoek van de jongeling leest Colas zijn toverboek de toekomst: alles komt •echt. Als Bastienne dan Bastien ont- iet, doet zij op raad van Colas uit de ogte en wordt zij opnieuw veroverd, na ig weerstreven' Ook het tweede werk is al heel oud, >t dateert uit 1733. Pergolesi werd bij icona geboren en studeerde aan het nservatorium in Napels. Na de opvoe- igvan zijn eerste opera werd hij bij het ipelse hof geïntroduceerd, waarvoor hij k enkele opera's schreef. De opera „La va padrona" is naast het ontroerende tabat Mater" wel het meest bekende eesterwerk van deze jonggestorven veling der goden. De inhoud is de navolgende: In dit rmakelijke blijspel maken we kennis ■t de rijke doctor Pandolfo, zijn huis- udster Serpina en de huisknecht Sca- De naam Serpina is wel enisgszins rwant aan het begrip „serpent" en wij dan ook zien, hoe zij Pandolfo ge el naar haar pijpen weet te laten dan- en daardoor bereikt, dat de meester nslotte de dienaar van de dienares ordt. Scapin, die een zwijgende rol eelt, wordt te hulp geroepen. Hij ver omt zich als officier en doet alsof hij verloofde is van Serpina. Daardoor ordt de arme Pandolfo in de val gelokt Serpina krijgt haar zin: zij wordt de uid van haar meester. De beide werken zullen in een Neder- ndse vertaling worden gebracht. Kaarten voor dit opera-programma, dit engsel van toneel, zang en muziek, zijn maf heden bij het VVV-kantoor te Den jrg verkrijgbaar De zaal is reeds voor eer dan de helft gevuld door abonné's de Culturele Serie 1958 Niet abonné's illen deze voorstelling kunnen bijwonen gen een entree van 2,50 per persoon, acht u niet te lang met het bestellen in de kaarten. U zoudt wel eens te laat innen zijn! Voor jeugdigen beneden de 20 jaar zijn larten verkrijgbaar tegen de gercdu- •crde prijs van 1,50 per persoon. (Publikatie Culturele Raad) GROOTMOEDERCURSUS TE OUDESCHILD De Grootmoedercursus in Oudeschild fgint op maandag 27 oktober in het iigen Gebouw" om 3.30 uur. De kosten an deze 6 cursusen bedragen 1,75. Er is nog gelegenheid om U op te geven i] het Witte Kruis te Den Burg. VOOR DE RECLASSERING De „Reclasseringscollecte 1958" heeft s eindresultaat een bedrag van 360,68 opgeleverd, een prachtig resul- at. Den Burg 122,07; Den Hoorn 16.87; Oosterend 55,86; De Koog 19,04; Oudeschild 88,05; De Cocksdorp 18,30; De Waal 14,23; Zd. Eierland 13,12; Md. Eierland 13,24. Speciaal de opbrengst in Oudeschild wingt grote bewondering af, terwijl die de dorpen Oosterend en Den Burg bij inder goed is te noemen. STORM DREEF KOTTERS NAAR VEILIGE HAVEN Alle zestien Texelse kotters zijn woensdagochtend de (veilige) haven van Oudeschild binnengelopen: door de zeer uwe zee kon er nu eenmaal niet worden gevist. Aan boord bevond zich de vangst van slechts één nacht. Begin november vertrekt onze vloot naar het zuidwesten des lands om daar Breskens als tijdelijke thuishaven te kie zen. Tot het prille voorjaar zal in het Kanaal de haringvangst worden onder- omen. BRAND IN KIEM GESMOORD Kinderhanden vragen bezigheid. Die bezigheid valt wel eens verkeerd uit: toen mevr. Jonker-Lap, Houtrijke Buurt, Den Hoorn, even het huis verliet om inkopen te doen in het dorp, zette een van haar kinderen de strijkbout, gereed gezet om het wasgoed zijn finishing touch te geven, aan met het gevolg, dat er brand ont stond. Gelukkig, dat de heer M. Witte toevallig passeerde, want hij constateerde het naar buiten kronkelen van dikke rookwolken. Hij bedacht zich geen mo ment, stapte de woning binnen en bracht brandende strijkplank, inclusief strijkbout en linnengoed naar buiten. Hierdoor bleef de schade tot een be trekkelijk minimum beperkt, waarbij wij buiten beschouwing laten, dat mevrouw Jonker uiteraard de schrik van haar le ven kreeg, toen zij even later terugkeerde en begrijpelijk was intussen de gehele houtrijke buurt in rep en roer gebracht. TEXELSE FELICITEERDE ECHTPAAR CHURCHILL Mevr. Langeveld-Geel, Mienterglop, De Koog, heeft een bedankbrief ontvangen van het gouden echtpaar Winston Churchill. Onze eilandgenote had het gouden paar haar gelukwensen doen toe komen. Uiteraard is mevr. Lange veld zeer ingenomen met deze leuke reactie, temeer omdat de brief door de beide echtelieden was ondertekend „Winston en Clementine". Al eerder mocht mevr. Langeveld een brief, gericht aan de Prins en Prinses van Monaco, beantwoord zien. Irandend Maagzuur loort bij U tot het verleden ij de eerste Rennie die ge in de mond leekt. Inderdaad, een of twee Rennies erstellen het evenwicht en elimineren 11e overtollig maagzuur vanaf het mo- lent dat de zuurdovende substantie: impelweg met Uw eigen speeksel, e maag belandt, 'n Heerlijk middel die tennies, want behalve de heilzame erking, hebt U ook nog het voordeel eer alles te kunnen eten waarnaar en grage maag vraagt. NACHTOEFENING UITGESTELD De oefening, welke de (120) manschap en an het amfibisch oefenkamp Texel i de nacht van woensdag op donderdag ouden houden is niet doorgegaan wegens let zeer ongunstige weer. De mariniers ouden zo waren de plannen met andingsboten op de kust worden gezet en groep bij „Ceres", dus aan de Wad enzt-edijk, en een groep op het Noord eestrand. Doel was de bezetting van het 'liegveld Eierland. Hr Ms. Fregat Van •eyll zou de mariniers naar de rede van 'exel en de Noordzee varen, maar voor iet lanceren van landingsboten was zo vel de Waddenzee als de Noordzee veel e ruw. In zo'n geval zou een dergelijke tefemng tot een ramp kunnen leiden en ie leiding nam dan ook een wijs besluit ioor de voorgenomen actie uit te stellen. De mariniers zouden gewapend worden iet mortieren en mitrailleurs, terwijl 'an het vliegveld Valkenburg enkele vliegtuigen zouden opstijgen met het doel le oprukkende troepen vanuit de lucht te ondersteunen. fö) ROWNTHU N V AMSUBOAM I Medicinal* handcrimcl BAZAR EIERLAND Op de volgende lootjes, kan nog een prijsje worden afgehaald bij de heer J. van Bennekom, 's Hertogenboschweg, Zuid-Eierland: groen: 192, 380, 665, 819; rood: 116, 410, 440, 634 818, 820; geel: 319, 745, 789; oranje: 389, 491. CURSUS TOUWBEWERKING IN DE LANDBOUWSCHOOL Bij genoegzame deelname zal in de landbouwschool plaatsvinden een cursus touwbewerking. Het ligt in de bedoeling 6 avonden les te geven. De cursus wordt geleid door de heer Burgman van hoeve Immanuël". Het cursusgeld bedraagt 3,Aanmelden bij de heer C. P. Laan. Kogerstraat 21, Den Burg, Texel, tel. 126 tot en met woensdag 22 oktober. Op de praatavond van die dag wordt medege deeld of de cursus al dan niet doorgaat. Huidzuiverheid 'Huidgezondheid s.v. TEXEL Programma voor zondag: 4e kl. KNVB: Vios-Schagen; JVC-Zwaag dijk; Limmen-BKC; Meervogels-Texel De Zouaven-VZV; Helder-LSW. Afd. NH.: Texel 2-ZAP 3; jun. JVC- Texel; adsp. Tex. Boys b-Texel. Voor Texel 1 wederom een lastige op gaaf. Meervogels behoort ook tot de sterke hardwerkende ploegen. Probeer nu eens iets méér te geven, Texel! Zorg voor een goed sluitend geheel. Geef zuiverse passen en inééns, durf meer te schieten. Ga niet te veel door het mid den, via de vleugels moet o.i. meer ruimte komen. Enfin, probeer het eens extra goed. Texel 2 zal flink moeten aanpakken Z. zagen we laatst spelen, ze zijn snel en doortastend. Ook jun. krijgen een pittige tegenstan der, dus je beste spel en in de gehele wedstrijd. Voor adsp. mogen we een overwinning verwachten. Voor allemaal geldt dus de volle hon derd procent mét een toeslagje. S.V.O.-NIEUWS Het is Oosterend 1 weer niet gelukt een overwinning te behalen. Ditmaal was Petten onze tegenstander. Zij wonnen verdiend met 40. In deze wedstrijd bleek ook weer het probleem van de voorhoede. Onze jongens hadden tegen de fors spelende achterhoede van Petten geen schijn van kans. A.s. zondag gaan we weer uit en wel naar WGW. Oosterend 2 speelde thuis tegen HRC 6 Tot de rust een gelijkopgaande strijd met 2 doelpunten van Aad. Na de rust werd O. geheel overspeeld door HRC en die wisten de zege veilig te stellen. Oosterend 2 zondag tegen Tex. Boys 3. De adspiranten speelden zaterdag niet. Onze jonge welpen en adspiranten zijn druk bezig om loten te verkopen, waarop mooie prijzen zijn te winnen. Stuur deze jongens niet weg. U steunt door wat lo ten te kopen een goed doel. Nogmaals voor onze bazar op 30 en 31 oktober en 1 november medewerkers ge vraagd. Ook allen die iets willen af staan, wij houden ons aanbevolen. Even een berichtje bij J. Daalder, G. Kuyper of M. Mosk en het wordt bij U afgehaald. DEN HOORN HEEFT NIEUWE PREDIKANT Het Hervormde kerkje van Den Hoorn was zondagmiddag geheel gevuld met lidmaten en belangstellenden toen de kandidaat tot de Heilige Dienst, de heer G. H. Wolfensberger, door zijn vader, ds. R. Wolfensberger, Amsterdam, in het ambt van predikant zou worden beves tigd, waarna de nieuwe predikant zijn intree zou doen. De samenkomst werd geopend met het zingen van Gez. 78. Na de schuldbelijde nis zong de gemeente Ps. 27 7 en ver volgens las ds. Wolfensberger Ps. 22 en 6 en 22-32. Als tekst voor zijn pre diking koos hij Ps. 22 31 en 32. Hierna zong de gemeente Ps. 119 25. Na de beantwoording van het bevesti gingsformulier werd kandidaat G. H. Wolfensberger door handoplegging in het ambt bevestigd. Vier op Texel werkzaam zijnde predikanten en drie voorgangers uit Amsterdam hadden zich tijdens deze plechtigheid rond de nieuwe predikant geschaard. De gemeente zong haar nieuwe voor ganger toe met Ps 84 6. Na gebed, waarin ds. J. R. Wolfensberger voorging las de nieuwe predikant Ps. 4, waarna spreker het woord tot zijn gemeente richtte. Het officiële gedeelte van de dienst werd besloten met samenzang van Ps. 118 1 en 14. Hierna werd men in de gelegenheid gesteld het woord tot ds. G. H. Wolfens berger te richten. Als eerste spreker voerde burgemeester C. de Koning het woord. Spreker hoopte, dat een even prettig contact zou worden gelegd als met ds C. H. van Rhijn tot stand was gekomen, tot heil van Den Hoorn. Hierna sprak ds. Van Bilderbeek, pre dikant bij de Doopsgezinde Gemeente van Texel. De nieuwe Hervormde predi kant van Den Hoorn bleek voor spreker geen onbekende te zijn, want zij hebben elkaar' tijdens hun studietijd in Amster dam leren kennen en daaruit is een har telijke vriendschap gegroeid. Spreker prees zich derhalve gelukkig op dit min of meer geïsoleerde eiland zijn studie- riend te mogen begroeten. De heer Crouwel sprak namens het Theologen Dispuut, gesticht door de stu denten. Ds. W. M. van Reijendam voerde het woord namens de Ring Texel van Hervormde predikanten. Het consulent schap was (gelukkig) van zo'n korte duur geweest, dat de voor de andere Texelse predikanten uitgestippelde preekbeurt zelfs niet vervuld is geworden. Spreker achtte het een voorrecht en een eer pre dikant in Den Hoorn te zijn. Hij besloot met ds. Wolfensberger een rijke zegen toe te wensen. De heer N. Kikkert, ouderling, sprak namens de Hervormde gemeente van Den Hoorn, waarbij hij de nieuwe predikant de kracht toewenste, die voor dit verre van -gemakkelijke ambt nodig is. De ge meenteleden wekte hij op haar nieuwe predikant ook in haar gebed te gedenken Nadat gezongen was Gez. 117 A: 1-3 dankte ds. Wolfensberger voor de hem bereide hartelijke ontvangst. Deze dienst werd o.a. bijgewoond door wethouder C. H. Roeper, ds. Klijnsma, ds. Soesan, ds. Waardenburg, ds. Kroon, ds. Overbosch en ds. Tonner, laatstgenoemde drie uit Amsterdam. De nieuwe predikant van Den Hoorn werd op 20 september 1928 te Zevenho ven, Zuidholland, geboren. In 1952 werd hij toegelaten tot de bediening van het evangelie. In 1952-1953 studeerde hij in Amerika en daarna was hij achtereen volgens vicaris te Almelo, Haarlem en Lisse. In zijn studententijd was hij voor zitter van het V.S.J.F In juli van dit jaar slaagde hij voor zijn doctoraal exa men en wel met lof. Ds. Wolfensberger werd onlangs even eens beroepen voor een functie in Amers foort, maar hij gaf de voorkeur aan de standplaats te Den Hoorn. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) WOENSDAG GEEN CONSULTATIEBUREAU Men deelt ons mede dat er woensdag GEEN consultatiebureau voor zuigelingen wordt gehouden HANDELSREGISTER In Handelsregister lezen we onder nieuwe inschrijvingen van zaken: D. Hutjes (E.), Texel, Oudeschild 31 Kleinhandel in vis (geen inrichting). Altijd gaaf huidje POEDER 'ZALF-OLIE-ZEEP S.V. DE KOOG Voor a.s. zondag staat slechts één wed strijd op het programma, n.l. ZDH 2-De Koog 2, aanvang 2,30 uur. De adspiranten gaan vanmiddag naar Den Hoorn. Hun wedstrijd begint om 3 u. Tot onze spijt zijn wij genoodzaakt ge weest de adsp. b uit de competitie te ne men, zodat voor jullie voortaan vriend schappelijke wedstrijden zullen worden aangevraagd. Totonieuws. Wij zijn ervan overtuigd dat er nog wel gegadigden zijn om met de toto mee te spelen. Waagt U eens een kans! U steunt hiermee de voetbalver eniging. Woensdag 22 oktober zal hoogstwaar schijnlijk de jaarlijkse ledenvergadering gehouden worden. Wij komen hier nog wel nader op terug. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 20 oktober op om 7.12 uur en gaat onder om 5.37 uur. Maan: 19 okt. E.K.; 27 okt. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 19 okt. 0.30 en 12.29; 20 okt. 1.11 en 13.10 21 okt. 2.09 en 14.22; 22 okt. 3.32 en 15.46 23 okt. 4.54 en 17.01; 24 okt. 6.04 en 18.08 25 okt. 6.58 en 19.01. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. ATOOMSCHEEPVAART Door onverwachte successen in het mid delpunt der belangstelling Kortgeleden maakte Admiraal Burke, chef van de Amerikaanse Marinestaf, bekend dat de atoomduikboot „Seawolf" het onderwaterrecord van drie dagen en vijf uren, dat op naam van de „Skate" stond, gebroken had. Sinds vijf augustus kruiste de „Seawolf" onder het oppervlak van de oceanen en niemand wist waar en met welke bestemmingen. Na zestig dagen kwam hij weer boven water. De „Nautilus" en de „Skate" hebben opmerkelijke prestaties geleverd en ge heel nieuwe perspectieven geopend met vaarten, dwars onder het poolijs door. Met welke doelstellingen de „Seawolf" haar reis is begonnen, is niet geheel be kend, maar wel staat vast, dat het schip niet is ondergedoken voor het verbeteren van records, maar om o.a. te onderzoe ken welke invloed een langdurig verblijf in een kunstmatige atmosfeer en de uit sluiting van elk contact met de bewoonde wereld op de bemanningsleden hebben. Bij dit onderzoek wordt zowel aandacht geschonken aan de lichamelijke als aan de geestelijke reacties van de zeelui tij dens het verblijf onder water. Naast deze menselijke problemen bij de atoomvaart staan de technische moeilijkheden waar mee men te kampen heeft. Maar al zijn de problemen nog zo indrukwekkend en al zal het nog heel wat hoofdpijn kosten deze alle op te lossen, nog groter zijn dan de mogelijkheden van de atoomenergie voor de scheepvaart zowel koopvaardij als marine die tegelijk met de moei lijkheden de aandacht van de wereld ge spannen houden. De bouwprijs van een door kernenergie aangedreven vaartuig bedraagt ongeveer het dubbele van die van een conventioneel schip en het is duidelijk dat dit bezwaar door lucratieve voordelen gecompenseerd zal moeten worden alvorens tot bouw kan worden overgegaan. Welke en hoe groot zijn nu die mogelijkheden zoals die momenteel uit de onderzoekingen, welke in tal van landen plaats hebben, blijken? En heeft ook Nederland hier belangen bij? Oorlogsvloot Voorlopige studies hebben uitgewezen dat een kernschip met een conventioneel vaartuig kan concurreren indien het ge bruikt wordt onder omstandigheden, waarin het lange ononderbroken reizen kan maken (dus weinig tijd behoeft te verspillen door het manoeuvreren en stil liggen in de haven) en hoge snelheden d.w.z. meer dan 20 knopen (37 k/u), kan bereiken. Hier komt als voorwaarde bij dat een groot schip met een maximum aan vracht en/of passagiers gebruikt wordt. Vooral door onderzeeërs, maar ook door andere oorlogsschepen en tan kers wordt aan deze voorwaarden vol daan, een reden dan ook voor het feit dat de eerste door kernenergie voortgestuwde schepen duikboten zijn. De zeemacht van de (zeer nabije) toe komst zal voor een belangrijk deel steu nen op kernonderzeeboten, die met ge leide projectielen bewapend zijn. Zo heeft Amerika reeds acht atoomduikboten van stapel doen lopen (waarvan dé legenda rische „Nautilus" wel de bekendste is), dertien in aanbouw en (reeds goedge keurde) plannen voor nog eens twaalf stuks. Voorlopig zal Amerika met de „Triton", die een waterverplaatsing van 5450 ton heeft, in het bezit zijn van de grootste onderzeeboot ter wereld. Met man en macht wordt in de Ver enigde Staten gewerkt aan de uitvoering van het programma voor de door middel van kernenergie voortgedreven schepen Men is o.a. bezig met de verwezenlijking van de plannen t.a.v. de „Skipjack"-serie. die reeds voordat er één te water is ge laten gevreesd wordt. Het zijn watervlug- ge aanvalsduikboten, met vleugels aan de torens, zoals het hoogteroer aan een vliegtuig, waardoor zij razendsnel door het water „vliegen". In tegenstelling met de andere duikboten bezitten zij slechts één schroef, maar ondanks dat zullen zij in staat zijn de hen boven water achter volgende jagers, fregatten of destroyers in snelheid ver te overtroeven. Deze se rie is nog niet afgebouwd of er zijn al weer plannen voor andere aanvalsduik boten. Revolutionaire veranderingen heeft het geheime project SSN-593 dat nog sneller en nog gevaarlijker zal zijn. Ook Engeland en Rusland houden zich met de bouw van atoomduikboten bezig resp. met de „Dreadnought" en met een serie bijzonder krachtige schepen, waar van men verwacht dat ze omstreeks 1960 in de vaart zullen komen. Ook andere typen van kernschepen zullen in de toe komst de marine ondersteunen: atoom vliegdekschepen en atoomkruisers zullen binnen afzienbare tijd een zeer mobiele en snelle oorlogsvoering op zee mogelijk maken. „CVA{N)-65" is de navy-aan duiding voor de 85.000 tons vervanger van Amerika's grootste vliegdekschip van het ogenblik dat 60.000 ton meet, terwijl „Long Beach" de doopnaam wordt van de CG(N) 9, een U.S.A. Kruiser met een nieuw radarsysteem, met een groter bereik, met een raketbewapening en met twee reactors (het nieuwe vliegdekschip zal er acht krijgen!) De kiel van de „Long Beach" werd dit jaar gelegd en als het schip in 1961 van stapel loopt zal het een uitgelezen en voor alle doeleinden gespe cialiseerde bemanning krijgen, die nu reeds op de marinebasis te Acro in de V.S. een speciale opleiding ontvangt. Een onafzienbare stroom nieuwelingen dus voor de zeemacht, die binnen enkele jaren onder en boven de oceanen (en on der het poolijs!) zal varen. In een korte lings gehouden rede voor het Ameri kaanse Genootschap van Militaire Inge nieurs sprak Dr. Williard F. Libby, lid van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie (AEC), als zijn mening uit dat op de lange duur de belangrijkste aspecten van tyet atoom voor oorlogs doeleinden niet in de aanwending van kernwapens zoals A en H bommen maar in het gebruik van atoomenergie voor de voortstuwing van schepen gelegen zullen zijn. Koopvaardij Atoomenergie opent dus belangrijke perspectieven voor de oorlogsvloten, maar hoe zijn de mogelijkheden voor de koopvaardij? Ook hier schijnen het duik boten te zijn, die het grootste rendement kunnen opleveren. Immers, een onder zeeër heeft geen last van slechte weers omstandigheden, kan vrijwel altijd zijn snelheid behouden en heeft bovendien voor snelheden boven 17 knopen (30 k/u) een veel geringer vermogen nodig dan 'n bovenwaterschip bij gelijke snelheid en met gelijke tonnage. Daarboven kan nog een mogelijke reisbekorting worden ver kregen door een route onder het poolijs te kiezen. Engeland neemt momenteel proeven met modellen van een onderzee boot voor olievervoer van 80.000 ton, terwijl Japan een vrachtonderzeeboot bouwt van 31.000 ton, die een snelheid van 22 knopen zal bereiken. In Amerika hoopt men tegen het eind van het vol gende jaar de kiel te leggen voor een on derwatertanker die een lading van 22.000 ton zal moeten vervoeren. Daarnaast zullen bovenwaterschepen met kernener gie worden gebouwd: in 1959 zal de Savannah" van stapel lopen. Het is een vrachtschip van 21.800 ton met een ver mogen van 20.000 p.k., een bemanning van 60 koppen en een passagiersaccomo- datie voor nog eens 60 man. Kosten: 21 miljoen dollar, de atoomreactor met mee gerekend De kosten zijn inderdaad schrikbarend hoog. Zo zal b.v. een atoomonderzeetan- ker van 65.000 ton 110 miljoen gulden gaan kosten, tegen een atoomoppervlakte- tanker 80 miljoen en een conventioneel schip met dezelfde tonnage 45 miljoen gulden. Tegenover de geschetste mogelijkheden staan de moeilijkheden op technisch ge bied. Nieuwe navigatiemiddelen (met het oog op de poolvaart) en bescherming te gen radio-actieve besmetting zijn wel de voornaamste. Verder zullen internationale over eenkomsten voor atoomschepen in 'n gewone haven tot stand moeten ko men (denk aan de weigering van de Deense regering om de Amerikaanse atoomduikboot in de haven toe te laten en aan het geheimzinnige gedoe van de Nederlandse autoriteiten rond het bezoek aan de marinehaven Den Helder), terwijl men zich aan de „walkant" tevens voor het nieuwe tijdperk gereed zal moeten maken met grotere havens en een outillage, aangepast aan de specifieke proble men, welke aan het gebruik van kernenergie zijn verbonden. Nederland zal in eerste instantie mis schien niet zozeer betrokken worden bij de bouw van een kernschip, als wel bij de ontvangst van buitenlandse atoomsche pen in onze havens en bij het bestuderen van de mogelijkheden voor de reders, c.q. de commerciële voordelen. De „Stichting Kernvoortstuwing Koop vaardijschepen" heeft, zoals bekend, plannen om met behulp van Eurotom twee tankschepen te kopen en daarin reactors van buitenlandse makelij te plaatsen. In ons kleine land is samen werking een eerste vereiste om tot een eventuele bouw van een kernschip te kunnen overgaan. Samenwerking naar Amerikaans voorbeeld tussen industrie, koopvaardij en marine. Ongetwijfeld zal dan ook ons land eens zijn plaats inne men tussen de staten met de vloot van de toekomst. (Nadruk verboden). Tube 95 Cl Unrtipn.<.plpi Het is de Hamamelis die 't 'm doet BLIKSEM TROF SCHUUR Donderdagochtend ontlaste zich een kort, maar raak onweer boven het zuide lijke deel van het eiland Om kwart over drie kwam na een harde donderslag de sirene van de Hoornder brandweer in werking. „Brand in het Nieuwland!" Daar bleek een schuur, gehuurd door de heer M. J. Kikkert, in lichterlaaie te staan. De brandweer was vlug ter plaat- maar zij stond machteloos. De in de schuur opgeslagen hoeveelheid hooi werd eveneens met graagte door de rode haan verteerd. Onze correspondent weet nog te mel den, dat deze schuur al meermalen door de bliksem getroffen is geweest; het was duidelijk te zien aan de op de balken in de nok ontstane sporen. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat zij overwegen om met toepassing van artikel 20 van de Weder- opbouwwet aan J. C. Rab in brandstoffen en bouwmaterialen N V. te Den Burg vergunning te verlenen voor de bouw van een loods op het perceel, gelegen aan de Schilderweg, kadastraal bekend gemeente Texel, sectie D, nr. 3605. Eventuele bezwaren hiertegen dienen schriftelijk en uiterlijk op 25 oktober 1958 bij hun college te worden ingediend. Texel, 16 oktober 1958. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, C. de Koning. De secretaris, P. Beemsterboer. weg met DAMPO ESPERANTO OP DE SCHOOL Gedurende de laatste tijd heeft de Pers veel aandacht gewijd aan de taal experi menten in Arnhem, waar in 8 scholen da gelijks een aantal leerlingen frans, duits, engels of esperanto zullen leren. Na een jaar zullen de resultaten vergeleken wor den. Arnhem wil namelijk een tweede taal invoeren in verband met het toene mend internationaal toeristenverkeer. Ook in andere landen o.a. in Engeland, Finland, Joegoslavië worden dergelijke cursussen gegeven. Uit Denemarken komt zojuist het bericht, dat Esperanto als ver plicht leervak is opgenomen in de Vibenshusschool in Kopenhagen met de bedoeling de leerlingen een basis te geven voor de studie van andere talen.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 3