van het Aloud Illuster Oratorisch Dispuut A.P., E.D'A.S. Belangrijke publicatie REIZENDE BIBLIOTEEK IN DEN HOORN Voor het ruilen van boeken bestaat vrijdagmiddag van 5-6 uur gelegenheid in het Hoornder dorpshuis. RUIL VERKAVELINGS WEG GEREED GEKOMEN De ruilverkavelingsweg, die de lande rijen achter Oudeschild beter toeganke lijk maakt voor de gebruikers, is deze week gereedgekomen. Het is geen geas falteerde weg, maar een weg van beton- tegels, die als een legpuzzel in elkaar passen. Voor de boeren een hele verbete ring, maar ook voor de Oudeschilders, die liefhebbers zijn van wandelen, een mooie wandelweg. De weg begint aan de Nieu we Weg bij v.d. Sterre en loopt naar de Achterweg vlak bij het Buurtje. BOERDERIJ VERKOCHT Op 6 september lazen wij in „Else- vier's Weekblad" de volgende advertentie: Te koop op Texel een boerderij (woon huis, schuur, garage) met erf. Ook ge schikt voor kampeerboerderij, pension e.d. Brieven aan de secretaris van de Plaatselijke Commissie voor Ruilverkave ling. Het betrof hier de voormalige boerderij van de heer F. R. Keijser, die sedert en kele maanden onder de rook van De Waal een gloednieuwe boerderij bezit. Het in De Waal staande pand is aange kocht door de firma gebr. Bruin, Wilhel- rninalaan, Den Burg, die de woning aan een personeelslid zal verhuren en de schuur zal gebruiken voor het onderdak brengen van caravans en bouwmaterialen GIFTEN WITTE KRUIS De Cocksdorp: v.d. L. 2,50; D. 2,50; S. 2,50; wed. V. 2,50. De Koog: S. 10,—; M. 2,50; v.d. W. 2,50; v.d. U. 2,50. Den Hoorn: C. B. 2,50; H. 2,50; K. 2,50. Oudeschild: S. 2,50. Den Burg: R. 2,50; D. 1,—; D. 2,50. De Waal: R. 2,50. HERVORMDE GEMEENTE DE KOOG De avond van de Jonge Zusterkring is verzet naar donderdagavond. De bijeenkomsten van de Jonge Zusterkring zijn om de 14 dagen. Morgenavond is er weer een bijeenkomst in de achterzaal van het jeugdhuis. SINTERKLAAS-ACTIE MARKTKOOPLIEDEN De gezamenlijke, marktkooplieden heb ben een Zwarte Piet geëngageerd om ons reeds in Sinterklaasfeest-sfeer te bren gen. Behoudens goedkeuring van B. en W. zal de trouwe knecht vanaf maandag op de markt aanwezig zijn om de actie, die de marktkooplieden gaan ontplooien, reliëf te geven. De cliëntèle krijgt dan bij aankopen bonnetjes, waarop op 1 de cember een cadeau kan worden verkregen door een greep te doen in een bijzonder inhoudsvolle grabbelton. Natuurlijk zal de Sint persoonlijk aanwezig zijn! INTOCHT SINTERKLAAS TE DEN BURG „Zou de goeie Sint wel komen?" Nu, de lieve kindertjes kunnen gerust zijn: Hij komt! De actieve Winkeliersvereniging van Den Burg heeft de Sint uitgenodigd op zaterdag 29 november met de boot van 2.20 uur Den Helder naar Oudeschild over te steken. Te Den Burg zal de oude bisschop door burgemeester C. de Koning officiëel wor den ontvangen. Daarna zullen die kinde ren, die de daartoe benodigde bonnetjes bezitten met cadeautjes worden overla den. Omtrent het verloop van de actie zal de Winkeliersvereniging uiteraard nog nadere mededeling doen. P.S. De komst van de Sint naar Oos terend vindt niet plaats op 33 november: dit was opgegeven door Piet, die nu een maal een heel slecht cijfer voor rekenen heeft: daar komt de Sint n.l. op zaterdag 22 november. SLIPGEVAAR De burgemeester van Texel maakt weg gebruikers er op attent, dat zij, die bij het verlaten van wei- of bouwland de bedoe ling hebben de openbare weg te gaan berijden, gehouden zijn de wielbanden van hun voertuigen te ontdoen van klei, leem enz., zulks ter voorkoming van slip gevaar op de wegen. Texel, 5 november 1958. De burgemeester, C. de Koning. LAMMEREN, BIGGEN EN VOEDING De uitkomsten van de schapen- en var kenshouderij hangen voor een groot deel mede af van de vruchtbaarheid van ooien en zeugen. Natuurlijk is vruchtbaarheid in de eerste plaats afhankelijk van erfe lijke aanleg. Ook andere factoren hebben echter invloed, o.m. de voeding, aldus ir. F. de Boer, rijksconsulent in zijn serie radiopraatjes- voor de veevoeding. De schapenhouders was dit allang bekend. Zij zorgen dat hun ooien tijdens de dek- tijd aan de groei zijn. De dieren krijgen daarvoor een prima perceel grasland ter beschikking. In geval zulks niet mogelijk is kan ook wel wat bijvoer worden ge geven, b.v. 300 gram B-korrels per dier per dag. Uit ervaring weet men, en ook door proeven is bewezen, dat het aantal lam meren daardoor groter wordt. Ameri kaans onderzoek van de laatste jaren bracht aan het licht, dat de vruchtbaar heid van fokzeugen ook door extra voe ding gunstig kan worden beïnvloed. Te vens is echter gebleken, dat een nadelige kant van royalere voeding gaat optreden, als men hiermee doorgaat nadat de dieren bevrucht zijn. In dat geval blijkt het aan tal jongen weer af te nemen. Schapen- en varkenshouders, U kunt met deze wetenschap Uw voordeel doen! Geeft de ooien en zeugen dus wat extra voer tót het moment, waarop zij gedekt zijn. Nè de dekking kunt U bij voorkeur alle extra's in het rantsoen achterwege laten. Wij, voorheen Burgemeester van ons aller Texel, doen den Volke kond van een radikale ommezwaai van het politiek be leid. De oorspronkelijke, vrije Texelse geest dreigde verstikt te geraken in de van de vaste wal overgewaaide veramb- tenarisering en niveauverlagende norma lisering. Hiertoe uitgenodigd door een af vaardiging, bestaande uit vijf, zich door kort gesneden haardos onderscheidende voorvechters hebben wij, voorheen Burgemeester van ons aller Texel, ge meend in het belang van ons eiland te handelen, door het leiderschap op ons te nemen van A.P.E.D., Genootschap voor Efficiënter Anarchie. Dominee Wolfens- berger, eens de geëerde voorzitter van het gezelschap, is aangesteld tot algemeen adviseur in zielszaken. Het Ministerie van Voorlichting is gevormd uit de altijd ac tieve redactie van de Texelse Courant. Dit aktiecomité A.P.E.D., beëdigd door het Aloud Illuster Oratorisch, dus vrij- en andersdenkende Dispuut A.P., E.D.A.S. stelt zich ten doel: 1. Vrijmaking van het moederland; aan sluiting bij IJsland en Far öer eilanden; 2. Belegging van een Waddenconferentie (de W.C.); 3. Den Hoorn tot residentie te maken; 4. Oprichting van een commissie ter be studering van de mogelijkheden van aan schaf en in de vaart brengen van een walvisvaarder voor Oudeschild; 5. Verplaatsing van de Brandaris naar Texel; 6. Het inrichten van het voormalige Ge meentehuis van Den Burg tot schol-, GESLAAGD Mej. R. Scholten, Oosterend, werkzaam in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, deed met gunstig gevolg examen voor het diploma A. ziekenverpleging. Z.D.H.-NIEUWS Deze week geen training. GROENEPLAATS KRIJGT NIEUWE BESTRATING Driemaal markt op Vismarkt De firma Goedkoop en De Vries, Den Burg, is begonnen met de aanleg van een nieuwe bestrating voor de Groeneplaats. De rijbaan rond het eigenlijke marktge- deelte zal thans niet worden afgesloten ter wille van het verkeer. Het marktgedeelte zal plm. 7 cm. hoger komen te liggen dan de rijweg. Door het marktgedeelte zullen drie straatjes wor den geprojecteerd van drie meter breedte. De bestrating liet sinds jaar en dag veel te wensen over door de wel zeer sterk in het oog lopende oneffenheid, waardoor men, met zijn lammeren op een ongunstige, lage plek staande, altijd fi- nanciëel gedupeerd werd, omdat de lam meren een ongunstiger indruk maakten. Vooral van de zijde der veehouders is dan ook met klem aangedrongen op verbete ring van de Groeneplaats. De eerstkomende drie weken zal het vee op de Vismarkt verhandeld moeten worden, terwijl de kramen zoveel moge lijk in de Binnenburg geplaatst zullen worden. DE S.V.O.-BAZAR IN DE O.L. SCHOOL We konden reeds lezen hoe gezellig de Bazar van S.V.O. is geweest en de orga nisatoren kunnen daar dan ook met vol doening op terugzien. Ook de financiële kant is niet ongunstig. Jammergenoeg was er nog geen overzicht omtrent de onkosten, waardoor men nog geen batig saldo kon vermelden. Waren de eerste avonden kalm, de laatste avond was over weldigend. Dit mede dank zij het feit, dat alle trekkingen op deze avond waren gesteld. De grote voorverloting van de oranje en groene loten kreeg als uitslag le prijs, tafelkleed, no. 974; 2de prijs, koekoeksklok, no. 207; 3de prijs, olifant, no. 475; (groen) 4de prijs, een plastic em mer, no. 239; 5de prijs plastic prulemmer, no. 548. Behoudens de 3de prijs zijn deze rummers gevallen op de oranje loten. De grote bazarverloting (gele loten) werd plm. 10 uur getrokken. Hier vielen de prijzen op de navolgende nummers: le prijs, kleed, no. 285; 2e prijs, hangklok, no. 378; 3e prijs, wandkleed, no. 919; 4e prijs, voetbal, no. 30; 5e prijs, melkkoker, no. 225; 6e prijs, botervloot, no. 563; 7e prijs, speelgoedauto, no. 610. Voor niet- afgehaalde prijzen kan men zich vervoe gen bij de heer G. Kuyper of M. Mosk. De bazar sloot zaterdag tegen midder nacht haar deuren na drie geslaagde dagen. DE LOTERIJTREKKING VAN GYMVERENIGING OOSTEREND Donderdag heeft gymver. Oosterend trekking gehouden op de eerste Bazar- avond van S.V.O. De le prijs een eet-, thee- en ontbijtservies viel op lot no. 3346; 2de prijs, een tafelkleed, no. 3733; 3de prijs, een strijkijzer, no. 583. Voorts zijn er prijzen gevallen op de navolgende nummers: 538, 799, 1172, 563, 1213, 1834, 1919, 1960, 2221, 2325, 2339, 2428, 2795, 2625, 2799, 2840, 3255, 3303, 3330, 3418, 3425, 3527, 3660, 3947, 3953. De prijzen kunnen worden afgehaald bij mevr. J. Daalder-Barhorst, Weststraat, Oosterend. De voorzitter dankt het publiek voor de financiële steun, want zonder deze steun zou de gymvereniging niet kunnen blijven draaien. Voorzitter dankt ook de voetbalvereniging S.V.O., welke de gym ver. gelegenheid gaf om op deze eerste Bazaravond hun trekking te houden. Voorts bracht voorzitter onder de aan dacht van het publiek de grote papier actie en herinnerde er nog even aan, dat ook de Persil-emmertjes nog altijd wel kom zijn, in groten getale, maar ook de losse worden dankbaar aanvaard. Men stuurt maar even bericht naar de Witte's, Jo Daalder, Lies Bremer of Rentenaar en het wordt bij U thuis afgehaald. ichel- en platvismijn; 7. Herinvoering van de schapekaas industrie; 8. Uitwijzing van het pas-opgerichte stu dentendispuut T.H.U.U.S. in het kader van de ambtenarenbeperking; 9. Deze hele zaak uit te stellen tot nader order. Wij, leider van A.P.E.D., rekenen op Uw aller steun tot verwerkelijking van de idealen van het Aloud Illuster Orato risch, dus vrij- en andersdenkende Dis puut A.P., E.D.A.S., opdat ons eiland leve. De Burgemeester. Wij maken het Volk er op atten, dat het hier gaat om aankomende leden van het Amsterdams Studenten Corps. (Ingezonden) 31 OKTOBER 1941 Deze datum was voor geheel het noor delijk deel van Texel, één van de vele on vergetelijke dagen tijdens de Duitse be zetting. Reeds dagen lang lag een Duits han dels (lees piraten) konvooi, in het Mars diep onder bescherming van afweerge schut in Den Helder. Zoals nadien nog dikwijls en bij voorkeur op vrijdagavon den, wanneer het duister genoeg was, vertrok ook genoemd konvooi, onder begeleiding van Duitse snelboten kort langs de kust varende, mede beschermd door de kustbatterijen, in de richting van Hitler's roofstaat. In de buurt van de Eierlandse gronden, waarop belangrijk meer afstand van de kust moest worden gevaren, kwam het ook deze keer tot een treffen met de geallieerde strijdkrachten. Een lichtkogel neergelaten boven het konvooi was een duidelijk teken, dat er een strijd zou volgen. Een zeer felle strijd deze keer, zowel ter zee. als in de lucht, waarbij een van de bommenwerpers, te zeer in het nauw gedreven, uitweek bo ven Texels grondgebied. Dat zou voor ons zeer noodlottige gevolgen hebben, daar tijdens deze vlucht, tevens de gehele bom- menlast werd afgeworpen, dodelijk voor mens en dier. Gezien de scherven waren het ook bommen van vrij zwaar kaliber, en dit niet alleen, maar ook werd een groot aantal brandbommen rondgestrooid, waarvan een 3-tal op de boerderij „Bouw- lust". Ook een in de volle hooiberg, waar door deze boerderij niet meer was te redden. Het mag een wonder genoemd v/orden, dat de tientallen andere bommen geen enkel vitaal doel troffen, maar in de grond sloegen en als fel lichtgevende fakkels leegbrandden en te samen met de brandende boerderij, de indruk moet heb ben gewekt alsof geheel Noord Texel in vlammen op zou gaan. Vanzelfsprekend een onmogelijk te vergeten gebeurtenis, maar nog meer on uitwisbaar zijn de vele, hier niet nader te noemen oorlogsherinneringen aan de hier op Texel tot het einde van de oorlog in een steeds overtreffende trap meege maakte oorlogsellende. Als gevolg hiervan is het niet te ver wonderen, dat de vele militaire oefenin gen, vooral die in de lucht, bij de Texelse bevolking steeds en aanhoudend weer de ellende van de oorlog, als het ware weer opnieuw doen beleven. Zo in het zuiden van het eiland de oefeningen ter zee en bij de Mok, maar in nog veel sterkere mate de oefeningen op en boven de Vlie- hors en de Waddenzee, waarbij vooral het donderijd geweld van de groepen straal jagers soms urenlang niet van de lucht is. En wanneer dan daarbij het ratelend ge weld van de boordwapens weerklinkt en de afgeworpen bommen de ruiten doen rammelen, is het soms of we weer in een complete oorlogstoestand verkeren. Of weer tal van zeemijnen op het strand of de banken met zwaar gedreun tot ont ploffing komen of weer in kettingreactie bommen in de naaste omgeving worden afgeworpen en luchtgevechten worden geleverd, waarbij bovendien de vrees voor een neerstortend vliegtuig zeker niet eens denkbeeldig behoeft te zijn en alles met elkaar tot een niet te verdringen obsessie kan leiden. En nu is een pennenlikker van een bepaald dagblad in een heel lang en fan tastisch artikel, op demagogische en leu genachtige wijze komen vertellen, dat het toch zo erg niet is en zelfs voor de toe risten een extra attractie zou betekenen. Nu wij weten beter hoe groot de ont stemming is geweest, vooral in het na seizoen, bij de natuurminnende en rust- zoekende gasten, ook en niet het minst bij de buitenlanders. Vooral de straal jagers hebben het gevreten. Een vrouw hoorde ik zeggen: „We la gen rustig in een duinvallei te zonnen, we hadden niets zien aankomen en ineens, alsof de hel over ons losbrak, kwam een groep straaljagers vanaf de Vliehors laag overvliegend, met donderend geweld zich optrekkend. Het was om je dood te schrikken, je zou er een hartverlamming van kunnen krijgen". Zo één van de vele klachten, die wij beluisterden. Maar ja, we weten nu eenmaal wel hoe sommige kranten zijn. Soms openlijk, dik wijls ook in bedekt leugenachtige vorm, alles goedkeurend, om de in wezen geenszins militair gezinde Nederlandse bevolking, toch maar hoe langer hoe meer voor het militarisme en de mogelijke oor logsbereidheid te winnen en daarbij in de gunst te komen bij de grote sterkere broeders. Ik had er dan ook niet aan gedacht op het genoemde artikel te reageren, maar nu onze.Texelse Courant het gehele arti kel in extenso heeft overgenomen, is het mij niet mogelijk langer te berusten en meen ik vooral tegen dit feit ernstig te moeten protesteren. Bewijzen van in stemming met dit protest zie ik gaarne tegemoet. 31 oktober 1958. J. Hooijberg Sr. Naschrift redactie: Dit is een bijdrage van de heer Hooij berg Sr., lid van de Bejaardensociëteit te PUBLIKATIE VAN REEDS VASTGESTELDE DATA VOOR UITVOERINGEN. VERGADERINGEN November. Zondag 16, Den Burg, Herfst-trial MAB- club. Dinsdag 18, Den Burg, Bijeenkomst Film- kring Texel. Donderdag 20, Den Burg, bijeenkomst Plattelandsvrouwen. Donderdag 20, Den Burg, bijeenkomst r.-k. ontwikkelingsclub. Vrijdag 21, De Koog, bazar t.b.v. de kleuterschool. Zaterdag 22, De Koog, bazar t.b.v. de kleuterschool. Woensdag 26, Den Burg, vergadering Ge zamenlijke landbouwcoöperaties. Donderdag 27, Den Burg, bijeenkomst r.-k. vrouwenbond, afd. Gilde. Donderdag 27, De Koog, jaarvergadering kleuterschool. Zaterdag 29, Den Burg, Tentoonstelling konijnenfokkersver. „Kotex". Zondag 30, Den Burg, Tentoonstelling konijnenfokkersver. „Kotex". Zondag 30, Den Burg, St. Nicolaas-rit MAB-club. December Dinsdag 2, Den Burg, discussieavond Ver. oudleerlingen. Maandag 15, Den Burg, Postzegelbeurs Dinsdag 16, Den Burg, Ouderavond ulo-school. Donderdag 18, Den Burg, Adventsavond Ver. Plattelandsvrouwen Dinsdag 23, Den Burg, Kerstavond Ver. oudleerlingen Zondag 28, Den Burg, Oudejaarsrit MAB- club. Dinsdag 30, Den Burg, Bijeenkomst van r.-k. vrouwenbond, afd. Gilde. Januari Donderdag 8, Den Burg, bijeenkomst r.-.k. ontwikkelingsclub. Dinsdag 13, Den Burg, Bijeenkomst Film kring Texel. Woensdag 14, Den Burg, bijeenkomst r.-k. vrouwenbond afd. Gilde. Woensdag 14, Den Burg, discussieavond Ver. oudleerlingen. Donderdag 15, Den Burg, jeugdconcert m.m.v. Garfield Swift, bariton. Vrijdag 16, Den Burg, uitvoering Kon. Texels Fanfarekorps. Zaterdag 17, Den Burg, uitvoering Kon. Texels Fanfarekorps. Maandag 19, Den Burg, Postzegelbeurs Dinsdag 20, Den Burg, Toneelavond „Fryske Krite". Donderdag 22, Den Burg, bijeenkomst r.-k. ontwikkelingsclub. Zaterdag 24, Den Burg, Toneelavond Landbouw jongeren. Woensdag 28, Den Burg, Texels jeugd musiceert a.l.v. Jn. Visser. Donderdag 29, Den Burg, jaarvergadering Plattelandsvrouwen. Zaterdag 31, Den Burg, Toneelavond Landbouwjongeren. Men wordt verzocht wijzigingen en aanvullingen van deze lijst zo spoedig mogelijk door te geven. Dit kan schrif telijk of telefonisch geschieden (tel. Den Burg, tel. 21 of 300) U bewijst er andere verenigingen een dienst mee, ais U Uw data zo spoedig mogelijk doorgeeft. Voor schriftelijke opgaven zijn koste loos kaarten verkrijgbaar bij de secre taris van de culturele raad, p.a. Raadhuis Wilt U bij het bepalen van een datum voor een bepaalde activiteit zoveel moge lijk rekening houden met de activiteiten van andere verenigingen. Hierdoor wordt ongewilde onderlinge concurrentie van verschillende verenigingen voorkomen De Cocksdorp. Uit zijn reactie blijkt dat hij nog de vitaliteit zelve is. Moge hij z'n leven lang zó strijdlustig kunnen blijven! De heer Hooijberg kwam naar ons tafeltje, kort na de opening van de Socië teit en merkte, met de deur in huis val lend op „Ik ben tegenwoordig helemaal niet over de Texelse Courant te spreken". „Ja, de leugens worden duur betaald!" kaatsten we terug, maar Hooijberg bleef ernstig: dat artikel over die oefeningen boven de Vliehors, nee, daar ben ik het helemaal niet mee eens!" Ik zou daar best iets over willen schrijven, maar ze reageren dan zo gauw met „O, die is ze ker communist?!" „Maar dat was overgenomen uit „Het Parool" zeiden we, de lezer voorziet zo iets zelf wel van commentaar". Nu lag die publikatie al weer een week of wat achter ons. Wij hadden er per soonlijk iets, ter inleiding, bijgeschreven, maar door een opmaakfoutje, was onze bijdrage tussen de regels van Het Parool geglipt en niet „Het Parool", maar de Texelaar merkte (dus) op „De toeristen aan boord van „De Zeemeeuw", volgden de oefeningen helemaal niet met afkeer, maar vonden het best interessant, een verlenging van de attractie, die de „Rob bentocht" vormde". Overigens zouden wij het allemaal er^ prettig vinden, als men ergens anders ging oefenen, maar minister Staf schijnt de Vliehors als de enige geschikte plaats te beschouwen. Of het ontketenen van 'n actie veel zal helpen? (In Soesterberg hebben ze behoorlijk de trom geroerd). In ieder geval hebben wij meegemaakt dat leerlingen in de „Jan Drijver-school' te Den Hoorn nauwelijks hun meester konden verstaan door het doordringende motorgeronk van vliegtuigen, die boven de Hors bij De Mok aan het werk waren. Nu kan de heer Hooijberg wel aan voeren, dat men wél afkerig van militaire oefeningen is, maar toen onlangs ten noorden van De Koog een aantal mari niers met kleine opblaasbare bootjes de branding in ging holden honderden bad gasten naar het operatieterrein om toch maar niets van dit schouwspel te zullen missen en een weekje tevoren was dat bij het Westerslag dito. En het waren lang niet allemaal kinderen, die zich tot die manoeuvres voelden aangetrokken. Een interessant spelletje, blijkbaar. Moge het ten eeuwige dage bij een spel letje blijven! Overigens.... na 1945 zijn er al weer duizenden mensen door oor logsgeweld omgekomen. En.... wat zijn wij blij, dat we tegenwoordig niet op Quemoy wonen en daar geen bungalow hebben gehuurd, want déér schieten ze weer wél op vitale doelen. BIJEENKOMST PLATTELANDSVROUWEN Donderdag hield de Bond van Platte landsvrouwen zijn maandelijkse bijeen komst in de landbouwhuishoudschool. De presidente, mevr. v.d. Vlies, opende de avond, waarna mevr. Bakker-Zuide- wind de notulen las. Na enige huishoude lijke besprekingen werd door de voorzit ster één en ander over de Sint Nicolaas- actie verteld; deze keer worden twee kleinere kindertehuizen geadopteerd, n.l, een N.H. tehuis in Grootebroek en één voor debiele kinderen in Den Haag. Er bleek veel animo te bestaan voor dit i mooie werk. Dat de opkomst deze keer zo groot was, was zeker te danken aan de spreekster, mej. mr. Stoorvogel, inspectrice van po litie in Den Helder, die de kindercrimina- liteit van alle kanten belichtte, al vond zij dit woord onaangenaam klinken. In het begin van de vorige eeuw traden de kinderwetten in werking en daarvoor waren de straffen, ook voor kleine kin deren, al cellulair. Gelukkig zijn de op vattingen sindsdien heel wat ten goede veranderd en wordt er een groot onder scheid gemaakt tussen het ene misdrijf en het andere. Soms is criminaliteit een gevolg van een ziekte en kan dan ook als zodanig genezen worden. Vaak speelt het milieu een grote rol en kan door een verstan dige maar bovenal (hier werd wel bijzon der de nadruk op gelegd), een liefdevolle opvoeding veel in goede banen geleid worden. Kinderen, die een te koude verzorging hebben, proberen vaak door ondeugend heid de aandacht te trekken, dat dan wel de vormen van een exces kan aannemen, o.a. diefstal is hiervan vaak het gevolg. Van een misdadige aanleg was toch meestal geen sprake, volgens spreekster. Het medisch opvoedkundig bureau en Pro Juventute doen veel goed werk op dit terrein en plaatsen de kinderen zo nodig in een pleeggezin of een kinder tehuis. Voor kinderen uit a-sociale gezinnen werkt dit soms helemaal verkeerd vol gens spreekster, omdat weer terugge keerd in eigen huis, er een haat tegen de maatschappij ontstaat. Beter is het, het hele gezin omhoog trachten te brengen, waar o.a. in sommige woonwagenkampen met goed resultaat mee gewerkt wordt. Na de pauze antwoordde mej. Stoor vogel nog verschillende vragen. FILMNIEUWS: „DU BIST MUSIK" De bekoorlijke, temperamentvolle Ca- terina Valente, die als een komeet aan de hemel van de show-business omhoog is gekomen, is de hoofdfiguur m deze Duitse musical. Ze zingt een hele serie liedjes, van wie sommige zeker schlagers kunnen worden, ze danst tussen vele an dere mooie meisjes op de muziek van het orkest van Kurt Edelhagen en slaat een prins aan de haak, die geen prins is. Het verhaaltje van de arme componist, die wordt verward met de koning van 'n klein vorstendommetje en het laatste geld uit de schatkist gebruikt om zijn operette te laten opvoeren, is van onder geschikt belang. Het gaat om de show, die wordt opgevoerd in een zuidelijk paleis, onder palmbomen bij een blauwe zee. En deze show is goed. De kostuums zijn fraai en het geheel hëeft de vaart die een der gelijke film niet kan ontberen. „DE GEVANGENE VAN MANDORRA" Dit is het opwindende avonturenver haal van de balling, Carlos, die het tot de troon bracht. Niet door een revolutie te ontketenen, doch door het noodlot. Hof- intriges, waaghalzerij en verboden liefde zijn de hoofdbestanddelen, waaruit dit verhaal is geboetseerd. Carlos bevindt zich in een land, waar men al heel spoe dig zijn leven moet verdedigen, wil men zijn plaatsje op het fotografenbankje kunnen behouden. Want van huisuit is hij de nuchtere observer zonder meer, die liever helemaal niet in het strijdperk treedt: hij heeft geen zuiver geweten, want in een duel om een vrouw had hij zijn rivaal gedood. Overigens vallen er in deze film nog wel meer slachtoffers, maar stuk voor stuk grote schurken en dat Carlos tenslotte de beeldschone prinses Teresa aan de haak mag slaan, zal nie mand hem misgunnen. Nederlands nieuws O.a.: Officiële ingebruikneming storm vloedkering in Hollandse IJssel; De col- lectie-Regnault in Amsterdam geveild; Turn-interland Nederland-België (heren) in Deventer; Amsterdam-Tokio via de Noordpool; Verkiezing van Nederlandse Elvis Presley in Den Haag. Wereldnieuws: O.a.: De laatste plechtigheden voor Paus Pius XII; Londen ontvangt Presi dent Heuss; De voetbalwedstrijd Enge- land-Rusland. TEXELAARTJES Te k. puikbeste winteraard appelen, ziekvrij, 15 c. p kg Franco thuisbezorgd. P. Beers Molenstraat 30, Den Burg Wie heeft de bril van Harry Donker gevonden? Tegen bel. terug te bezorgen Schilder einde 15 Te k. 2e hands handnaaimachine. Schilder end 110, Den Burg Wie vond mijn objectiefbescher mer voor rolleiflex-fototoestel (2 ronde, met scharnier ver bonden plaatjes) Gaarne be richt J de Waal. Weverstr. 51 Machine breiwerk gevr. ook patentsteek B. v. d. Hoek Beatrixlaan 86, Den Burg Gevr. een of meer botnetjes. P. J. Bremer, Den Hoorn 74 Te k 15 ton voerbieten. Joh. Daalder, Noorderbuurt, Tel. 259, Oosterend Te k z'ga.n. grijze herenwinterjas f 50,- Oudeschild 380 Te k. goudrenette, zoete appels en moesappels. Alles bewaar- fruit. J. Witvliet, Kogerstr. 70 Tek. aangeb i.gs.z grijze kinderwagen. T. Ellen, De Waal W 19 Te k. 1 paar voetbalschoenen, 1 pr kousen shirt en broek groen-zwart Beatrixlaan 66

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 2