Heden officiële opening Koger Kleuterschool Raadsel in Nijmegen „Ja, man, 't gaat hard!" zei een be jaarde Kogenaar, toen hij vernam, dat 'n jeugdig dorpsgenoot vader geworden was van een (welgeschapen) zoon. „Ik weet er nog van, dat zijn grootvader en ik samen voor het eerst naar school gingen!" Dat moet dan alweer puur zo'n hortje geleden zijn, dachten we, want er lag zo'n driekwart eeuw tussen, naar schatting. Maar de grijsaard herinnerde zich dat alles nog als de dag van gisteren. Zo gaat dat. En je hebt eigenlijk hele maal geen begrip van tijd meer als je nagaat hoe hard De Koog gegroeid is. Een der eerste Vrienden van Texel, een zekere meneer Ferdinand Allan, onder nam honderd jaar geleden (in 1856) een tocht naar het eiland. Natuurlijk trok hij ook naar De Koog, niet om er een kamer met bad te bestellen, want er lag daar nog geen badplaats. Hij schreef over zijn ervaringen het volgende: „Dit plaatsje ligt vijf kwartier van Den Burg verwij derd en telt tegenwoordig slechts een ze ventiental huizen, bewoond door ruim zeventig mensen. Het dorpje ligt in een losse zandgrond, is onbestraat en zonder boom of heester; het is alleen aan de overgebleven kerk de rang van dorp nog te danken, daar het na de zeer belangrijke afneming in de laatste vijftig of zestig jaar nauwelijks op de naam van gehucht aanspraak zou kunnen maken". Vergane glorie Toch een kerk? Vergane glorie? Inder daad, want de inwoners van De Koog leefden eens van de zee. Zo is uit goede bron komen vast te staan, dat van de 1250 Texelse mannen er vier eeuwen geleden 500 „ter zee voeren om hun brood te verdienen". In 1810 stonden in het eens bloeiende De Koog door het verlopen van de zee vaart en visserij nog nauwelijks „30 hui zen, woninkjes en hutten", die in zo'n bouwvallige staat verkeren, dat ze door ineenstorting het leven van de bewoners in gevaar brengen. Het boek „Texel" wijdt niet zoveel aan dacht aan De Koog. V.V.V.-pionier Wat viel er ook van te vertellen? Dit boek gaat immers over „Texel, land en volk in de loop der eeuwen" en De Koog is eerst door het vreemdelingenverkeer een flink dorp geworden. De VW-pionier was de heer J. H. Moojen, die op 9 augus tus 1896 een badpaviljoen te De Koog opende. Met dat vreemdelingenverkeer liep het aanvankelijk echter niet zo'n vaart, wat te wijten was aan de kleine boot, aan de slechte wegen en ook aan de onvoldoende vervoersgelegenheid te land- auto's waren er nog niet en een treinreis was in die dagen verre van aanlokkelijk. Het vreemdelingenverkeer kreeg al beter kans naarmate het reizen aan aan trekkelijkheid won. Tegenwoordig rijdt iedere Nederlander in enkele uren naar de boot, die hem het Marsdiep overzet en we hebben wel van Duitse gasten gehoord, dat ze in een goeie halve dag uit het Ruhrgebied naar de Insel rijden. In zoverre is het dus wel zeer belangrijk, dat de afstanden zijn weggevallen! Pont-gevolgen En hoe het straks, na de beschikking over een pont, die ieder uur van Texel en van Den Helder vaart, zal lopen is voor bijna iedereen nog een verrassing. Als Texel die stroom maar zal kunnen opvangen. Wij vrezen, wat dat betreft, voor de eerstvolgende jaren na 1962 wel enige moeilijkheden. Er zal wel een extra noodbed moeten worden aangesleept!! Het zal in De Koog nog drukker wor den, reden temeer om met nog meer klem te wijzen op de geneugten van het rusti ger voor- en naseizoen! „Ik weet er nog van.zal de oude Kogenaar zeggen! Maar de jongere gene ratie weet er ook nog van: dat langs de Minister Ruijsweg nog geen enkele wo ning stond; er was kort geleden ook nog geen Brink, geen bebouwde Kamerweg, geen bebouwde Boodtlaan en gaat U maar door. Mensen, die na jaren in De Koog terug keren weten niet wat ze zien. Verband tussen V.V.V. en Kleuterschool Ze zullen zich afvragen hoe het alle maal bestaan kan en wie het allemaal kan betalen! Maar de practijk leert, dat het gaat en dat het zelfs heel goed gaat. En nu dan, vandaag om twee uur, de opening van de Koger Kleuterschool. Ook dit feit heeft enig verband met het vreemdelingenverkeer. ,,Ja, want bij een zeventig bewoners, zo als in het jaar 1856, zou je niet genoeg kinderen bijeenkrijgen voor het stichten van een school!" zult U zeggen. Ook dat is waar, maar deze school heeft in ander opzicht haar bestaan aan het toerisme te danken: de huisvrouwen hebben het ge durende het seizoen zo druk, dat zij niet voldoende aandacht aan hun kroost kun nen schenken met alle consequenties van dien. Vooral daarom gingen er destijds stemmen op om te komen tot de bouw van een kleuterschool. Gelukkig maar, dat de overheid de redelijkheid hiervan heeft ingezien en van meet af aan volle dige medewerking aan dat schone streven werd verleend. Het eindresultaat mogen wij vanmid dag aanschouwen. Op een terrein aan de Ruijslaan, een bij uitstek geschikte om geving, want ze hebben daar het bos, de duinen en de zee vlak bij de hand en het is vanzelfsprekend, dat de Koger kleuters ook als leerlingen van een school heel vaak naar buiten zullen trekken, waar een gezond lichaam nog steeds garant is voor een gezonde geest. Moge voor de Koger jeugd een prettige kleuterschooltijd zijn weggelegd! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Hedenmiddag worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht. De moeders van Oudeschild van 4 5 uur. ZENDINGSSAMENKOMST TE DE KOOG Vanavond om 8 uur zendingssamen komst in de Herv kerk te De Koog voor belangstellenden uit De Cocksdorp, De Waal en De Koog. Ds. Visch, zendings predikant op Bali spreekt over: „De Bali nese kerk in de Branding van deze tijd". Toegang vrij. Na afloop collecte. BOOTDIENSTREGELING i.E.S.O. geldig tot en met 30 mei 1959 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.00 van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: van Texel: 7.30 10.30 16.00 18.25 van Den Helder: 9.20 11.30 17.15 19.35 DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 31 oktober 1958: A.: J. Hooijberg-Jac. v. Heerwaarden 20 W. A. v. Zeijlen-C. Meedendorp 11 B.: R. Zijm-C. v.d. Werf 1—1 Jn. Stam-Jo Schoo 02 A. v.d. Slikke-J. Hillen 2—0 G. Dros-C. P. Burger 20 D. v.d. Werf-J. J. de Beurs 11 C.: F. van Sambeek-P. Bruijn 02 C. Vinke-Jb. Koorn 02 C. C. Barhorst-P. v. Sambeek 11 J. J. Lafeber-J. de Jager 02 Texel 1-HDC 2: C. Dijker-M. Kwast 20 S. v. Heerwaarden-P. Oost 20 C. Meedendorp-P. Kwast 20 C v. Heerwaarden-T. Schol 11 J. Hooijberg-J. P. Bommezijn 20 W. A. v. Zeijlen-P. v.d. Sluis 20 S. v. Heerwaarden-D. Groot 20 Jac. v. Heer waarden-A. Rietveld 11 P. Bruijn-H. Gomes 02 R. Zijm- 20 164 Ook de wedstrijd tegen HDC 2 is dus een succes geworden. Toch was het ver loop vrij spannend, daar P. Bruijn al gauw blunderde en de 20 achterstand van HDC (door het missen van de tiende man) praktisch was weggewerkt. De overigen hielden vrij lang stand en het was Siem van Heerwaarden, die het eerst een gewonnen stand kreeg. Jaap won een stuk, maar liep daardoor positioneel na deel op. Doch voor deze partij remise liep, was het toch wel duidelijk, dat we gingen winnen, daar C. Dijker, S. v. Heerwaar den en C. Meedendorp de punten hadden veroverd. C. van Heerwaarden miste de winnende voortzetting, maar bij de gun stige standen van de overigen was dat niet erg meer. We hebben nu rust 1ot 29 november. We krijgen dan een zware match tegen Schagen 1. /coo Blftk MAftf WAT HET IVOREN BEELDJE VERTELDE 49. Aan de Kaap is een oude Hollander aan boord gekomen, die geschutgieter is geweest. Natuurlijk heeft de schipper hem meteen geprest om lopen voor de kanonnen van zijn modelscheepje te ma ken. Een week later zijn de gietvormen al klaar, maar hoe komen ze aan een stuk brons om te smeltenschip in zicht, brult de uitkijk. zou dat een van de verloren schepen zijn?.nee, het is een vreemde.geen vlag. een ka perschip? Dirckzn. heeft helemaal geen zin in vechten met de kostbare lading aan boord, maar ontlopen kan hij die snelle FEUILLETON zeiler vast niet. Daar giert al een kanons kogel voor langs de boeg; het sein om te stoppen. De kapervlag in top komt het roofschip naderbij. De schipper staat al klaar om de kaper de volle laag te geven, maar dan krijgt hij een beter plan. 'n Waagstuk.doch als het lukt.Over de bovendekken zijn nog steeds zware zeilen gespannen, die als zonnescherm dienen. Gespannen tussen twee rondhou ten is dat zaakje op vier punten aan de want gebonden. Zestien man klauteren omhoog om zeil te minderen en vier daarvan krijgen bevel bij de punten van het zonnescherm te blijven. De vlag wordt gestreken als teken van overgave; de mannen staan ver van het geschut op het eind van het dek. De zeerovers, die schip en lading liefst onbeschadigd buit maken, lossen geen schot. Nagenoeg allen springen in de volgboot, roeien snel naar de „Gekroonde Haring" en vinden daar de touwladder al uithangen. Een paar ervan schreeuwen wel dat ze de zaak niet vertrouwen, maar ze worden meegesleurd door de velen, die dol zijn van plunder- lust.... Dan gooit schipper Dirckz zijn hoed op het dek FANCY-FAIR LEVERDE EEN PRACHTIG RESULTAAT OP De fancy-fair ten bate van een zeven tal r.-k. verenigingen heeft het enorme bedrag van bruto 4600,opgebracht, dat dus neerkomt op een ontvangst van elf honderd en vijftig gulden per avond. De laatste avond was het in „Casino" wel bijzonder druk, vooral na de bios coopvoorstelling, want men had ook daar reclame voor de fancy-fair gemaakt. Je kon zondagavond na tienen wel over de hoofden lopen. De (gelukkig vele) mede werkers hebben dus een mooi resultaat mogen zien, wat uiteraard dubbel en dwars verdiend is. MACHINAAL BIETENROOIEN Op Texel zijn thans enige machines in gebruik, waarmede de suikerbieten ma chinaal worden gerooid. De oogst belandt tenslotte automatisch op de wagen, die naar het punt rijdt vanwaar auto's de oogst naar Oudeschild vervoeren. NIEUWS UIT DE KOOG Daar onze correspondent zijn functie wegens persoonlijke omstandigheden heeft moeten neerleggen, neemt thans niemand de nieuwsvoorziening uit De Koog waar. Het is echter van groot be lang, dat de vacature zo spoedig mogelijk opgeheven wordt, vooral in verband met de op handen zijnde uitvoeringen etc. Ook bij zomerdag kan een actieve cor respondent trouwens regelmatig wel bij zonderheden uit de badplaats melden. Wie ons regelmatig op de hoogte kun nen stellen van hetgeen in De Koog ge schiedt (en voor publikatie vatbaar is!) gelieve zich in verbinding te stellen met de redactie van de Texelaar. HERV. GEMEENTE DEN BURG Vrijdagavond 8 uur Praatkring vooi Jonge lidmaten in de pastorie. HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8.30 uur samenkomst in het Noorden t.h.v. de fam. Vlaming („Utopia"). Morgenavond (donderdag) 8 uur zen dingssamenkomst in de Herv. pastorie te Oudeschild voor Oosterenders en Oude schilders. Spreker Ds. Visch, zendings predikant der Herv. kerk op Bali. De bus vertrekt om half 8 van het Kerkplein. HERV. GEMEENTE OUDESCHILD Morgenavond (donderdag) 8 uur zen dingssamenkomst in de Herv. pastorie, voor Oudeschilders en Oosterenders. Spreker Ds. Visch, zendingspredikant der Herv. kerk op Bali. SPORTNIEUWS S.V.C. De wedstrijd van het eerste werd zondag afgelast wegens terreinafkeuring. Programma a.s. week: alleen de adsp. spelen thuis om 3.15 uur tegen ZDH a. Het eerste is vrij. Zaterdagmiddag worden de bomen ge spit. Het wordt nu tijd dat de grond voor de winter een bewerking krijgt. Alle spelende leden krijgen nog persoonlijk bericht. Breng graaf en schop mede. De medische sportkeuring is vrijdag avond 7 nov. voor het laatst. Dus die in de jaren 1940, 1954 en 1946 geboren zijn. houden die avond vrij. Z.D.H.-NIEUWS De wedstrijd van de adsp. werd afge last. Het tweede verloor aan Den Burg met 40 van de Boys 3. Het eerste had het vrij gemakkelijk tegen de nieuweling in de afd.: Kreyleroord, niettegenstaande hun sportieve ploeg zich goed weerde, moesten ze met een 82-nederlaag Texel verlaten. Zondag gaat ons eerste naar BKC en dat wordt oppassen. Allemaal ons goed voorbereiden, willen we niet verder ach terop raken. Het tweede gaat naar De Koog2, aan vang 12 uur. Het is jammer, dat de bond dit zo heeft vastgesteld, daar ons veld weer vrij is, en het tweede voor de derde maal achteréén uit moet spelen. De adsp. gaan naar SVC-adsp. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 5 nov. 0.51 en 13.46; 6 nov. 1.54 en 15.05; 7 nov. 3.21 en 16.38; 8 nov. 5.00 en 18.09. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. KRIJGT DEN BURG EEN DORPSCOMMISSIE? (V ervolg) Beschamend! De commissie dorpswerk richt woord van waardering aan het adres v« de Vereniging voor Volksfeesten Texelse Folklore voor de op dit terrei veelvuldig ondernomen initiatieve „Vooral als men bedenkt, welk een kleij kern in wezen het werk had te verzett* en hoe weinig steun daarbij van de bj volking werd ontvangen. Niettemin is het anderzijds beschamen voor een dorp als Den Burg, dat net ree< enkele jaren noch op Koninginnedag, noc op 5 mei een enigszins behoorlijke vierii) kon opbrengen. Juist op dit terrein zo een dorpscommissie zeer nuttig wet kunnen verrichten. Zij zou voor een de gelijke viering een plan kunnen opstelli en kunnen nagaan welke verenigingen i staat zouden zijn een bijdrage aan de vi ringen te leveren. Door een dergelijj coördinatie kunnen velerlei vereniging! bij de vieringen worden ingeschakelde aan zou wel eens kunnen blijken dat i bevolking van Den Burg toch niet altij in zijn afwachtende houding behoeft berusten. Aan de wil om gezamenli feest te vieren ontbreekt het niet, d dat heeft de viering van 5 mei 1955 bewezen. Eerder ontbreekt het tot du ver aan coördinatie en aan stimuleren! initiatieven. Gezamenlijke jeugdactiviteiten Op het terrein van het individue jeugdwerk ligt er voor een dorpscommi sie nauwelijks een taak. Wel ziet mem mogelijkheid van gezamenlijke jeugdad viteiten. De St. Nicolaas-intocht is hie van een sprekend voorbeeld. Weliswa heeft de Ver. voor Volksfeesten en Texe se Folklore terzake enkele jaren verhe gende activiteiten ontplooid, doch hierbij zou met medewerking van plaatselijke scholen en verenigingen ei inhoudsvoller festiviteit te organiser zijn. Ook andere gezamenlijke jeugdaci viteiten zouden zeker te organiseren zij zonder dat de taak van levensbeschouw lijk gerichte jeugdorganisaties hierdoor het gedrang behoeft te komen, zo bjj een sterrit, handenarbeid en hobbyclui De commissie dorpswerk is de meni; toegedaan, dat ook op andere terrein activiteit van een dorpscommissie den baar is. De heer G. A. Oskam, secrctai van de commissie dorpswerk, zegt hij van: „Ik wil deze mogelijkheden hi even releveren, zonder nochtans li werkterrein van een dorpscommiss daarmede te willen afpalen. Immers, moet te allen tijde ruimte blijven vo eigen initiatieven, waarbij als enig crit rium geldt de vraag of de betreffen activiteit in het dorpsbelang is. Steun en bemiddeling Een dorpscommissie kan steun verlen aan een plaatselijke vereniging, wanm zo'n vereniging die behoeft en die vera ging een dergelijke steun op prijs sU Zij kan bemiddelen tussen de soms sti dige belangen van vereniginen, ook i weer wanneer zulk een bemiddeling d« de betreffende verenigingen wordt waardeerd. Zij kan stimuleren tot het hand nemen van bepaalde activiteit die thans nog niet verricht worden eni nochtans in het belang van een doi] gemeenschap worden geacht. (Bij wi van voorbeeld: een gesprekscentrum). zou voorts ook het orgaan kunnen zj dat als een bemiddelaar tussen bevolkii verenigingen en overheid optreedt. Moj lijkheden zijn er voor een dorpscomn sie, vooral in Den Burg, waar de coör nerende functie uiteraard meer op voorgrond zal treden, dus genoeg. Het bovendien niet belangrijk of zo'n comn sie een veelheid van taken ter ha neemt, dan wel zich voorshands tot kele der meest sprekende beperkt. Op terrein geldt toch vooral': „Niet het vi is goed, maar het goede is veel". Tot zover de nota, waarin de sami stelling en doel van een dorpscommis nader zijn omschreven. U ziet, dat onze wereld nog altijd pla biedt voor een poging tot de verwezi iijking van schone idealen. Moge dorpscommissie in dat opzicht veel vcx spoed beschoren zijn; ze zal dat o.i. hi nodig hebben! door G. PLANTEMA 33. „Goed dat u het zegt". De gemaskerde man knikte. „Ik zal zorgen, dat er voor u gezorgd wordt. Ja, ik heb u al beloofd, dat het u aan niets zal ontbreken. Het doet me genoegen, dat u al zover opge knapt bent. Tot ziens, meneer Boorne- man!" Na een poosje kwam de verpleegster binnen. André was ditmaal zo goed bij zijn verstand, dat hij waardering kon voelen voor haar slank, welgevormd fi guur. Hij vroeg zich af, of haar gezicht even aantrekkelijk zou zijn. Maar dat zij een groot dienblad voor zich uit droeg, waarop heel wat scheen te staan, was zo belangrijk, dat z'n gedachten daarop wer den geconcentreerd. De verpleegster zei niets. Zij kwam naar het bed en zette het blad op een laag tafeltje. Daar was wat te eten en het rook goed. Een doos sigaret ten en een asbakje zag hij ook. Die waren van later zorg. De verpleegster ging bij het blad op een stoel zitten en even later was de maaltijd begonnen, die ditmaal gelukkig uit meer dan een bord soep be stond. André trok met welbehagen aan zijn sigaret, toen het eten achter de rug was. De verpleegster bracht het blad weer weg. Kort daarop verscheen zij weer met een stapeltje boeken, die op het tafeltje werden geplaatst. Zij had nog altijd geen woord gezegd. „U zorgt wel goed voor mij", begon hij het gesprek. „Dat is mijn plicht", was het wat korte antwoord. „Maar u doet zo kortaf. Heb ik u iets misdaan?" „U bent slimmer dan ik dacht", zei ze. „Wat bedoelt U?" „Nee, u moet zich niet dom houden, monsieur Boorneman! Wat hebt u die heer gevraagd?" „Ja, ja, wie bent u, geheimzinnige ver pleegster? Bent u zuster Maria of bent u zuster Miquèle. Kom, ik wou niet onaar dig zijn. Ik ben toch helemaal van u af hankelijk! Denkt u maar, dat ik heus uw naam vergeten was. Ik wist, dat het niet zuster Anna was, maar wat dan wel?" André verbeeldde zich, dat hij een lachje hoorde. „Ja, monsieur Boorneman. Wie ben ik? Maria, Miquèle, Anna? Is de vrouw geen raadsel? Maar goed, ik ben zuster Miquèle. Ik heb u een andere naam ge noemd, omdat u een naam wou weten en ik wist niet, of ik de mijne mocht noe men. Maar nu weet u hem toch en nu kunt u me beter zuster Miquèle noemen dan Maria, want dan mocht ik eens niet luisteren". „Ik ben blij, dat u niet boos bent", zei André. „U bent een gevaarlijke jongeman", antwoordde zij onmiddellijk. „Maar iede re patiënt wil flirten met zijn verpleeg ster. Ik merk, dat het zelfs zo is, als mijn gezicht verborgen is. Ik geloof, dat u zo goed als zeker binnen een paar dagen kunt opstaan en dan hoef ik u niet meer tf /erzorgen". „Maar het zal heel erg zijn om hier dan heel de dag opgesloten te zitten", verzekerde André met een ernstig ge zicht. „En dan geen zuster Miquèle meer cm een beetje mee te praten. Nee, ik ril als ik daaraan denk. Dat is bijna gelijk aan celstraf". „U overdrijft. Een cel is heus niet zo comfortabel. En het zal u dan niet ont breken aan goed eten, sigaretten, boeken, ja misschien stelt u belang in legpuzzels of kruiswoordraadsels! En. misschien kan zuster Miquèle dan elke dag even tijd vinden om naar de herstellende te komen kijken". „Dat is tenminste iets", zei André. „Maar zuster Miquèle, wilt u misschien nu eens goed naar de zieke kijken? Ont dekt u soms iets eigenaardigs aan hem?" De verpleegster keek hem even aan. Achter het masker fonkelden de donkere ogen bijna ondeugend. Toen lachte zij smakelijk. „Och ja, arme zieke! Het is maar goed, dat uw verloofde u niet met zo'n baard ziet". „Gelukkig, dat u het ontdekt", zuchtte André. „Maar hóe weet u, dat ik ver loofd ben? Ik ben het niet eens!" „Niet? Maar is er niet een blond meisje?" „Wat!" André was zo verrast, dat hij bijna rechtop ging zitten. Een heftige be weging kon hij niet onderdrukken. „Kent u haar?" „Dat niet. Maar ik weet veel meer van u dan u denkt, monsieur Boorneman. Bent u blij, als ik vertel, dat zij het goed maakt?" „Ja, dank U, zuster Miquèle". „Maar helemaal in orde is ze toch niet", „wat scheelt haar? Ze is toch niet ziek?" „Neen, ze is zo gezond als een vis. Maar, monsieur Boorneman, zij is bezorgd en bedroefd en dat spijt mij. Ik zou haar graag vertellen, dat u in veiligheid bent, maar dat kan niet. André ademde zwaar. Madeleine was bedroefd en bezorgd. Wat moest zij er van denken? Maar dit was toch beter dan dat zij zich van zijn verdwijning niets aantrok! „Het is een beroerd idee, dat zij be zorgd is", zei hij, „maar toch ben ik blij". „Ik begrijp het wel", antwoordde de verpleegster rustig. „Dat komt allemaal in orde. U zult eens zien hoe ze is, als u terug bent!" Het moest een dag later zijn geworden, toen André opnieuw bezoek kreeg van de man, die al twee keer bij hem was ge weest. Ditmaal kwam hij blijkbaar een langer bezoek maken, want hij ging zit ten op de stoel naast het bed, waarin de jongeman lag. Met belangstelling bekeek de gemaskerde man hem een poosje, voordat hij het woord nam. „Waarde heer", zei hij toen op een toon, die zo gemoedelijk was als André nog niet van hem had gehoord, „U bent langzamerhand zo ver opgeknapt, dat wij een woordje met elkaar kunnen wisselen, zonder dat het U te veel vermoeit". „Ja, en ik ben benieuwd naar wat u te vertellen hebt", zei André. „Ik sta nog altijd voor raadsels. Kunt u daar een op heldering over geven?" „In zekere zin wel. Ik begrijp, dat het niet prettig is, hier min of meer als een gevangene te blijven, vooral omdat u niet weet, wat ervan de reden kan zijn. Ik heb u verteld, dat u in gevaarlijk gezel schap bent geweest en dat u voor uw eigen bestwil in veiligheid bent gebrac Dat moet wel zonderling klinken. Mï zuster Miquèle heeft u al verteld, dat ziek geworden bent door een vergiftigi en alleen dat moet u toch duidelijk ken, dat er werkelijk iets is, dat u b dreigt". „Dat begrijpt ik ook wel", gaf Boom man toe. „Het is prettig, dat u mij teg dat gevaar beschermt, maar ik begr niet, waarom u zo menslievend bent I genover een onbekende". „Ja, een onbekende was u voor o: Dat is een feit. Maar de mensen, die leven bedreigen, waren dat niet. Ik k u nog niet alles vertellen, want het is gecompliceerde geschiedenis. Maar u b< op de avond, die het begin vormde v uw zonderlinge avonturen, in gezelsch geweest van een aantal personen n misdadige neigingen. Dat hebt u natui lijk niet bemerkt, toen u met hen a tafel zat. Het betreft hier een interi tionale bende, meneer Boorneman. D« bende maakt er zijn werk van, juwel te stelen en daarbij wordt niet vo moord teruggedeinsd. Nu moet bij een moord ook een moe denaar aanwezig zijn, nietwaar? W voordat zo'n misdaad wordt gepleq proberen zij in aanraking te komen n iemand, die zij de schuld in de schoen kunnen schuiven, zodat zij zich onj merkt met de buit uit de voeten kunn maken". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4