Cjroen '/warL-Jexelsin het harL, Harte wensen Onderjurken Petti-Coats ZATERDAG 22 NOVEMBER 1958 TEXELSE 73a JAARGANG No. 7304 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart, -f 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm HET GEZAMENLIJK DINER IN DE HUISHOUDSCHOOL „Wat een gang!" zei een adspirant- landbouwer toen hij zich dinsdagmiddag in de landbouwhuishoudschool bevond. Hij bedoelde klaarblijkelijk de enorme gang van het gebouw, waarop alle appar tementen uitlopen. Nee, hij bedoelde er niet de maaltijd mee, die hem en zijn collega's zou worden bereid en aangekon digd stond op de spijskaart, want het menu vermeldde tal aan gangen, een compleet diner. Ja, dat (grote) woord mogen wij zonder overdrijving noemen, want de adspirant-huisvrouwen kwamen ook dit jaar weer bijzonder goed voor de dag. Als er straks diploma's uitgereikt worden, tien tegen één, dat er „cum iaude" op vele getuigschriften zal staan aangetekend. Van de hors-d'oeuvre tot en met het dessert hebben de gastronomen hun hart kunnen ophalen en gelooft U ons vrijwanneer eenmaal een dezer gast heren in de toekomst over dé stap in zijn leven gaat prakkezeren, zal hij bij de keus der sector, waaruit hij een weder helft zal putten, zeker niet voor een di lemma gesteld worden. Hij vraagt een voudig even naar haar papieren, want wat de Haffelderweg aflevert, houdt o.m. een levenslange garantie voor beter ko ken in. U weet, waaraan de jongens van de Gasthuisstraat, het team van meester Laan, de uitnodiging te danken hebben gehad: aan hun bereidwilligheid voor de toekomstige huisvrouwen aardappelen te telen. Zo laat de leiding het mes van twee kanten snijden: de jongens doen hun uiterste best om een aardappel te leveren, waar niets op te zeggen valt en de meisjes zullen het zich een eer achten met een roemvol eindprodukt op de proppen te komen. Welk een bijzondere vorm van samen werking! Mej. Droog, directrice van de Landbouwhuishoudschool, zei, dat dit feit uniek is. Niet alleen in den lande, maar stellig op de hele wereld. Meester kon later bevestigen, dat hij nog nooit van 'n collega in binnen- of buitenland had vernomen, dat men daar ook zo'n diner- door-samenwerking houdt. Het was dus een bijzonder goede ge dachte om zulk een contact tot stand te brengen. Het eerste contact dateert al v/eer van vijf, zes jaar geleden en de am bitie wordt met onverflauwde aandacht voortgezet. Dinsdagmiddag zaten weer talloze jon gens en meisjes aan. Ook waren alle leerkrachten uitgenodigd. De stemming was weer ouwerwets. De directrice zei: „Ik geloof niet, dat jullie dit diner voor een schoolkrant willen missen?!" Ieder een was het daarmee eens, want die van de u.l.o. of de r.h.b.s. zullen wel eens zeg gen: „Wij willen het verschoningsrecht van de schoolkrant best eens een jaartje afstaan voor deelname aan zo'n diner!" Aan tafel werden natuurlijk de nodige speeches afgestoken: de heer Jurr. Beum- kes deed dat als voorzitter van de Stich ting Landbouwonderwijs op Texel: de meisjes hebben hun uiterste best gedaan het ons naar de zin te maken, maar er wordt ook wel degelijk iets van ons ver wacht, n.l., dat wij steeds in staat zijn een pakkende inleiding te houden, het wordt moeilijk om telkens het onderwerp van een andere originele kant te belich ten. Maar even moeilijk is het voor de deelnemers om zich te gedragen zoals het een tafelheer betaamt. Spreker wenste de jeugd geluk met zulk een vooruitstrevend gemeentebestuur, dat zo'n grote belang stelling voor het onderwijs aan de dag legt en in de naaste toekomst nog meer afrondingen in petto heeft. Meester Laan zou na afloop kunnen verklaren, dat dit diner weer eens iets geheel nieuws bood, n.l. de actieve medewerking van de jon gens, die ditmaal massaal aan het acte ren sloegen en dit lastige werk nu eens niet lieten neerkomen op de schouders van een enkeling. Ja, de jongens hebben HANDELSREGISTER In Handelsregister lezen wij onder wijzigingen: J. Drijver Czn., Texel, Oosterend, Bos weg 11. Fil.: Texel, Den Burg. Schilder einde 102. Aann. bedr. voor burgerlijke en utiliteitsbouw enz. oph. fil. C. Drijver, Texel, Den Burg, Schil dereinde 102. Aann.bedr. voor burger lijke en utiliteitsbouw enz. Uittr. eig. C. Drijver. Bedr. w.v. door Fa. Drijver. Venn.: C. Drijver en J. Drijver (Bep. bep.) INBRAAK IN VILLA De eenzaam gelegen villa van de heer Jochems, die bij winterdag te Wassenaar woont en alleen gedurende de zomer op Texel vertoeft de villa staat in de duinen ten zuiden van de vuurtoren heeft een dezer dagen bezoek gehad van een ongewenste persoon, van een inbre ker, die na een ruit te hebben vernield met een radiotoestel en enige dekens is verdwenen. De politie heeft toen de in braak en diefstal ontdekt waren door toevallige voorbijgangers meteen een onderzoek ingesteld, maar tot dusverre ontbreekt elk spoor van de dader(s). Deze inbraak brengt een soortgelijk geval in herinnering: van de zomer toch werden uit een badhokje op het strand van De Krim eveneens goederen ontvreemd. De dader verschafte zich toen toegang door het dak los te wrikken. zich eveneens uitstekend van hun taak gekweten. Onder leiding van meester Laus hadden zij een alleraardigst stukje ingestudeerd, een parodie op onze roem ruchte Culturele Raad, ditmaal staande onder auspiciën van het Centraal Bureau. De adviescommissie kreeg druk werk, want vele jongeren wilden wel eens een antwoord weten op allerlei vraagstukken, liggend op sterk uiteenlopend gebied! Ook de meisjes kwamen dit keer weer onder leiding van de heer Kassenaar leuk uit de hoek. Vooral het Masker spel oogstte aller bijval. De meisjes had den daarvoor zelf bijzonder aardige mas kers gemaakt. Bij het toezwaaien van complimentjes zouden wij haast twee belangrijke cate gorieën vergeten: de keukenploeg en de verbindingsploeg. Onder leiding van hun resp. leraressen hebben ook zij een be langrijk aandeel gehad in het eclatante succes, datnaar meer smaakt. ARBEIDER PLOTSELING OVERLEDEN De 23-jarige W. van der Slikke, Ooster end, is donderdagmiddag tijdens werk zaamheden in een pekellokaal van de Coöp. Zuivelfabriek „Eendracht" plotse ling overleden. Wim was bezig met het bewerken van een muur, waarbij hij een pneumatische boor hanteerde De moge lijkheid is dan ook niet uitgesloten, dat hij door electrische stroom om het leven is gekomen. Een zuivelarbeider vond het slachtoffer. Dokter Schalkwijk kon slechts de dood constateren. De feestelijke intocht van de Sint, die vanmiddag te Oosterend zou plaats vin den, is in verband met het overlijden van Wim afgelast. GEEN AAP MAAR RAT UIT DE MOUW Enige arbeiders, werkzaam op een per ceel bieten van de* heer I. Bruijn, Den Hoorn, ontdekten donderdag drie ratten. Ze wisten er twee te grijpen en onschade lijk te maken. Een uur later kwam de derde rat te voorschijn, nu niet vanuit de bieten, maar.... uit de mouw van de heer C. Dekker, die al een tijdje te voren iets op zijn rug had gevoeld. Hij meende toen, dat er een stukje aarde tussen zijn overall was gekropen. Gekleurde nylon 8,50 9,95 11,90 12,95 enz. Verrassend mooie o.a. 22 mtr wijd slechts 15,50 Warme Peignoirstof of Dusters moderne en klassieke modellen KONINGSTRAAT 26-28 Den Helder - Telefoon 3435 SPORTNIEUWS S.V.C. Hedenmiddag spelen de adsp. aan De Koog tegen De Koog a, aanvang 3 uur. Vertrek garage Barends kwart over twee. Het eerste gaat morgen op bezoek bij WGW, aanvang 2 uur. Hedenmiddag weer liefhebbers ge vraagd voor het spitten onder de bomen, daar deze nog niet klaar zijn. Wie kan, wordt weer verwacht. ONDER A.C.V.-CONTROLE De fa. A. Langeveld Pzn., graanhandel alhier, deelt ons mede, dat zij is toege treden tot de Stichting Afnemers Con trole op Veevoeder. Deze (A.C.V.-) con trole is in 1956 ingesteld door het Kon. Ned. Landbouw Comité en de Ned. Chr. Boeren- en Tuinders Bond. De A.C.V.- contröle, waarvan het bestuur bestaat uit door de landbouworganisaties aangewe zen veehouders, is door deze organisaties belast met de controle op die particu liere mengvoederbedrijven, die zich hier onder vrijwillig hebben gesteld. In de door de directie van de A.C.V.- contröle opgestelde brochure lezen wij verder: Zijn er nog meer mengvoedercontröle- verenigingen van de boeren zelf? Op deze meermalen gestelde vraag moet het antwoord luiden: ja. Naast de A.C.V.-contröle, die zich speciaal bezig houdt met de controle op vrijwillig aan gesloten molenaars- en middelgrote par ticuliere mengvoederbedrijven bestaat de C.L.O.-contröle voor de hierbij vrijwillig aangesloten coöperatieve verenigingen. Deze coöperaties mogen op de labels het C.L.O. embleem voeren. Naast de C.L.O.- en A.C.V.-contröle zijn er geen andere contróleverenigingen van de boeren zelf. Men late zich hierom trent niets wijs maken". DORPSCOMMISSIE TE DE COCKSDORP ORGANISEERDE FORUMAVOND Op dinsdag 18 november j.l. is er te De Cocksdorp onder auspiciën van de dorpscommissie een forumavond gehou den. Als forumleden had men uitgeno digd de vijf voorzitters van de raads fracties, t.w. de heren De Grave, Van der Vis, Wassenaar, Daalder en Keijser. Voor deze avond bestond een behoor lijke belangstelling. De sfeer was op deze avond bijzonder prettig. De vragen werden vlot gesteld en vaak zeer uitgebreid door het forum beantwoord. Vaak werd de heren van het forum het vuur wel zeer na aan de sche nen gelegd; het moet echter gezegd wor den, dat ze zich met zeer veel slagvaar digheid door de verschillende moeilijk heden wisten heen te praten. Gezien de samenstelling van het forum was het te verwachten, dat de meeste vragen zouden liggen op het gebied van het gemeentebeleid. Zo werd de mening van het forum o.a. gevraagd over het feit, dat nog niet ge heel Texel aangesloten is op het water leidingnet en de slechte toestand van de riolering in De Cocksdorp. De meningen van het forum liepen iets meer uiteen over de vraag, of in de toe komst op Texel geen groot arbeidsover- schot zou ontstaan en of misschien in de toekomst geen industrie op Texel zou kunnen worden gevestigd. In deze kwes tie toonde de heer Keijser wel het groot ste optimisme! Bepaald moeilijk kreeg het forum het, toen hun mening gevraagd werd over de kwestie Indonesië in vergelijking met Algerië. Dat hierop geen afgerond ant woord kwam, is zeker geen schande. Waarschijnlijk hebben reeds andere he ren over deze kwesties het hoofd ge- oroken. En brengen die het altijd tot goede resultaten? Ongetwijfeld spitsten alle aanwezigen de oren, toen de kwestie recreatieterrein bij De Cocksdorp ter sprake kwam. Moet het terrein, dat de gemeente aangekocht heeft bij De Cocksdorp als een stichting geëxploiteerd worden of door particu lieren? Hierin was het forum het wel eens. Indien er mogelijkheden aanwezig waren, zou het volgens het forum toe te juichen zijn, als Cocksdorpers hier een kans kregen om een bestaan op te bou wen, hetgeen aan de zaal een applaus ont lokte. Om elf uur sloot de voorzitter deze forumavond, onder dankzegging voor de prettige en vaak uitgebreide wijze, waar op het forum de verschillende vragen beantwoordde. De dorpscommissie mag zeker op een succesvolle avond terugzien. VAN IEPENDAAL De heer Willem van Iependaal oogstte vorig seizoen, optredend voor de r.-k. ontwikkelingsclub, zoveel succes, dat het bestuur besloot de relaties te hernieuwen, waartoe de voordrachtskunstenaar gaarne bereid was. Zijn onderwerp was „Taal, volkstaal en volkshumor". Daar er vorig seizoen zo'n goede roep van diens optre den was uitgegaan, verkeerde het bestuur terecht in de veronderstelling, dat naar een grotere zaal moest worden uitgezien, maar „Casino" was jammergenoeg slechts zeer matig bezet. En Van Iependaal ver dient een volle zaal. Velen, die hem vo rige keer hoorden, waren ook nu weer van zijn optreden getuige. Ernst en hu mor beheersten zijn repertoire, vooral de humor, die Van Iependaal op zulk een voortreffelijke wijze naar voren weet te brengen. Allereerst ontleedde hij met kennis van zaken de aard en de mogelijk heden van de taal, die niet alleen door middel van de tong wordt gesproken, maar even sterk tot uitdrukking komt door middel van het gebaar. Geen aca demisch betoog, maar een verhandeling op zodanige wijze, dat elkeen er veel van kan opsteken en wel op een zeer plezie rige wijze. Hoe de taal is ontstaan, hoe die taal gehanteerd wordt door het pas geboren kind. Het taalgebruik ofmis bruik. En dan ook vooral zijn talent om de humor in die taal te ontdekken en voor ons te analiseren. Knap werk! Van Iependaal was naar Texel gekomen in de verwachting, dat hij de lachers wel weer op z'n hand zou krijgen. Wel, dat is hem zonder zichtbare inspanning opperbest gelukt. Blijft uiteraard het feit, dat de avond zo'n betrekkelijk gering aantal toe hoorders of toeschouwers trok, maar wellicht heeft Van Iependaal de penning meester na afloop een extra stukje hu mor willen toedienen. Van Iependaal was weer op z'n best. Hij heeft niet voor niets de lange reis naar Texel onderno men, wantlachen is gezond en dat heeft men bijna overmatig veel kunnen doen! TEX. BOYS-NIEUWS Zondag a.s.: Tex. Boys 3-De Koog 2, aanvang 2.30 uur. Zijn we allemaal aan wezig. Adsp. a en b spelen zaterdagmid dag om 3.00 uur tegen elkaar. AANVULLING CULTUREL RAAD Vrijdag 28 november Den Burg, Landbouwschool, praatavond Vereniging Oud-leerlingen. DORPSHUIS „DE WIELEWAAL" In het winterprogramma van het Dorpshuis zal'een kleine verandering moeten komen. Meerdere jongens en meisjes van de Hobbyclub en de Damesclub gaan n.l. deze winter op vrijdagavond naar dans les, zodat zij niet op die avond hun han denarbeid kunnen beoefenen. Er moet dus een verschuiving plaats vinden, want het zou toch wel jammer zijn, als dit werk niet voortgezet zou kun nen worden. In verband met hun huis werk bleek, dat de enige avond, die hun schikte de woensdagavond is. De heren van de soos worden derhalve verzocht om voortaan hun kaartje te leggen op donderdagavond, het hele sei zoen door. Het bestuur hoopt, dat het op hun medewerking kan rekenen en wenst hen vele gezellige avonden toe. Het lag in de bedoeling, dit j.l. woens dagavond mondeling te bespreken, maar gezien de storing bij de T.E.M. kwam hier niets van. Meerjarenplan ruilverkaveling AAN AGRARISCHE SECTOR WORDEN STEEDS HOGER EISEN GESTELD Het meerjarenplan voor ruilverkave lingen en andere cultuurtechnische wer ken in Nederland, waaraan de Centrale Cultuurtechnische Commissie enige jaren heeft gewerkt en dat met grote belang stelling werd tegemoetgezien, is voor pu- blikatie vrijgegeven. De commissie con stateert, dat sinds 1945 de agrarische ge bieden in ons land snel verouderen in technisch en economisch opzicht en dat geldt, relatief, ook voor de uitrusting op ander gebied. In het raam van de nood zakelijke structurele ontwikkeling zal met kracht moeten worden voortgegaan met de heruitrusting van het platteland Goor middel van moderne ruilverkave lingen, tezamen met de verbetering van het gehele maatschappelijk klimaat. Voor dit doel heeft de commissie voor de eerste tien jaren drie concrete programma's op gesteld met een daarop aansluitend sche ma voor de latere jaren. Deze program ma's houden in, dat tussen 1960 en 1970 voor onderscheidenlijk 675.000, 440.000 of 355.000 hectare op een totaal van an derhalf miljoen ha. dat behoefte heeft aan ruilverkaveling met volledige ruilver kaveling wordt begonnen. Uit deze drie programma's zal de regering een keuze moeten doen. De uitvoeringskosten ervan zullen per jaar resp. 160, 122 en ƒ110 miljoen bedragen, met een bijdrage van de betrokken gebieden van 30 a 40 pet. in de kosten. Het eerste programma zou in 1990 gereed kunnen zijn. De Centrale Cultuurtechnische Com missie, waarvan de directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. van de Plas- sche voorzitter is, heeft haar omvangrij ke studie, die drie gestencilde boekwer ken omvat, onlangs aan de minister van landbouw aangeboden. Hoewel de rege ring zich over het rapport nog niet heeft kunnen beraden, acht minister Vonde ling het Meerjarenplan van dusdanig be lang in de ontwikkeling van het struc tuurbeleid in de landbouw, dat hij het thans reeds voor publikatie heeft vrijge geven. Het is nog niet in druk versche nen. Achtergrond De commissie ziet als achtergrond voor de uitvoering van structuurverbete- rende werken op het platteland „de on afwendbare noodzaak tot versterkte ra tionalisatie en kostprijsverlaging". Wel ke keuze de regering uit de drie voor gestelde programma's ook zal doen, zo merkt de commissie op, vele gebieden zullen de eerste tientallen jaren nog noodgedwongen verstoken blijven van een moderne inrichting. Daarom zal het gewenst zijn, vooruitlopend op latere ruilverkavelingen, de ontsluiting en wa terbeheersing van het platteland te ver beteren. Deze werken zullen, bij uitvoering van het eerste programma voor ruilverka veling, in de eerstkomende tien jaar resp. 14 en 17 miljoen per jaar ver gen. Van deze kosten kan een belangrijk deel door de publiekrechterlijke lichamen (provincies, gemeenten en waterschap pen) worden gedragen. De bedrijfsstructuur in de landbouw, zo vervolgt de commissie, zal zich in de komende tientallen jaren moeten aan passen aan de snelle ontwikkeling van mechanisatie en rationalisatie. De land bouw zelf zal zich moeten aanpassen aan de consumptie en de afzetmogelijkheden. Het is van groot belang, dat naast een krachtig ontwikkelde industriële en dien stensector, een beperkte doch welvarende agrarische bevolking de van nature vruchtbare gronden exploiteert op een oppervlakte cultuurgrond, die vooreerst ongeveer gelijk blijft. Kleine bedrijven Op grond van haar uitgangspunten houdt de commissie rekening met een belangrijke afname van het aantal wer kers in de landbouw en, gezien de snel le stijging van de arbeidsproduktiviteit in de landbouw in goed ingerichte ge bieden met goede bedrijfsgebouwen, met een onverminderd krachtig doorgezette daling van het aantal zeer kleine be drijven. Deze ontwikkeling kan worden S.V.O.-NIEUWS Alle wedstrijden voor zaterdag en zondag zijn afgelast. RADIO VOOR „DE INSTUIF' „De Instuif", Dorpshuis, Den Burg, is behoorlijk geoutilleerd, dank zij de mede werking van belangstellende dorpsgeno ten. Daar ontbreekt evenwel nog één attribuut en wel een radiotoestel. Welke handelaar is bereid een nog bruikbaar apparaat in bruikleen af te staan? Bij voorbaat de dank van alle jongeren! Adres: Den Burg, Telefoon 189. MELK EN MELKVET Regelmatig wordt in bepaalde kringen stemming gemaakt tegen het vet in de melk. Zo sprak onlangs de Amsterdamse arts H. L. Heijermans voor de radio in zijn medische kroniek over „Ongerustheid over melk" als volgt: „Wij, Nederlanders" zijn hier en daar onverstandig. Wij hebben zoveel melk en we drinken gemiddeld maar een V* liter per dag. Nu moet U even bedenken, dat dit gemiddeld betekent, dat de helft van de bevolking meer dan een V* liter melk drinkt en de andere helft minder, dus beslist te weinig gebruikt. Vet is niet belangrijk bij melk. Vet maakt maar dik. Het bevat vitamine A, maar dat kan toe gevoegd worden aan andere levensmid delen. Een groot vetgebruik verhoogt de kans op aderverkalking". Tot zover dit citaat, waarnaar mis schien honderdduizenden hebben geluis terd, die dit betoog als gesmeden koek opnamen, maar niet opletten, dat in het laatste zinnetje wel werd gesproken over een groot vetgebruik, maar niet over „een groot melkvetgebruik". Bovenstaand betoog wekt daarom verkeerde gedach- tenassociaties op. Het is nog lang niet volkomen duide lijk, hoe het verband is tussen het vet- verbruik en het ziektebeeld, dat men aderverkalking noemt. De stof, die de vermeende gevaren zou oproepen (cholesterine) wordt door het lichaam zelf geproduceerd in grotere hoe veelheden, dan men bij normale voeding opneemt. Bovendien is bewezen, dat ge lijktijdige opname van hoogwaardig eiwit en de aanwezigheid van vit. A choleste- rine-afzettingen in de aderwanden tegen gaat. Op grond van deze gegevens mag men betwijfelen, of er gevaar is verbonden aan het vetgehalte, dat van nature in koemelk aanwezig is. Als men niettemin meent te kunnen constateren, dat er een verband is tussen vetgebruik en aderverkalking, laat men dan kijken naar de volgende feiten: Boterverbruik 1938 p. hoofd 4.7 kg, 1956 p. hoofd 2.5 kg Plantaardige vetten en margarine 1938 p. hoofd 9 7 kg; 1956 p. hoofd 20.3 kg Ook het gebruik van slachtvetten liep terug. Als er bezwaren zijn tegen een over matig vetgebruik, dan hadden juist men sen, als bovengenoemde radio-spreker reeds jaren geleden moeten waarschuwen tegen de snelle stijging van het gebruik van vetten, die. voorzichtig uitgedrukt, niet tot de zuivelsector behoren. Al met al blijft deze manier van voor lichting van het publiek raadselachtig. En we blijven ons dan ook afvragen, wat sommige medici en politici er toe be weegt, stemming te maken tegen de bij zonder lichtverteerbare soort vet, die de natuur ons in ideale combinatie met even voortreffelijke eiwitten zo overvloedig kan leveren. Ontleend aan Off. Orgaan T.N.Z. bevorderd door een beleid, gericht op spreiding van de industrie door regio nale concentratie. De uitrusting van de meeste agra rische gebieden vertoont vele gebreken. Een algehele verbetering van de pro- duktiestructuur is slechts bereikbaar door uitvoering van zogenaamde ruilver kavelingen nieuwe stijl. Volgens de commissie behoeven vijf factoren de aandacht bij de vernieuwing van agrarische gebieden: le. De te verwachten toekomstige planologische bestemming; 2e. de huidige bedrijfsgrootte-struc- tuur, met name het aantal bedrijven per 1000 ha. cultuurgrond; 3e. de algehele cultuurtechnische uit rusting (de externe produktieomstandig- heden) met de te verwachten effecten van de wijziging c.q. verbetering; 4e. de maatschappelijke toestand, waaronder het werkgelegenheidsaspect; 5e. de verbetering van de interne pro- duktieomstandigheden van de landbouw bedrijven, inclusief de ontwikkeling en aanpassing van de kennis van agrarische ondernemers en werknemers. Het behoort tot de taak van de Cen trale Cultuurtechnische Commissie voor al aan de eerste vier factoren aandacht te schenken. Door een goede coördi natie dient er voor te worden gezorgd, dat de laatste activiteiten tegelijk met de andere volledig tot hun recht komen. In ieder geval is een star programma uit den boze, er moet steeds aanpassing aan de omstandigheden kunnen plaats vinden.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1