RANG is alleen RANG als er RANG op staat. ld™ IEHIH5 Kou K. sell. sch. O. G.B.B.B. JFa£ Bescherming Bevolking wil en doet fl min Nieuwe methoden voor bloembolhest rij ding JV rmnm I g «rrrrinnnr "n/ Moeder-Geschenk Pracht handen Setter-Set TVflden als briljanten flVEEDE BLAD XUAULiOU UVUlWlilJL ~*ym 0 tVa'o o~o 0 0 «~o ouooooano»ot»miOHHttaHHHlim»HtH»tHtH>HH> Q-9AM HUH 8JUUULUJ..8JJXUX»X«.».UXtXO.«.».»Hg Rang Menthol 19 ct per rol Rang Fruit 19 ct per rol Rang Crème de Cacao 22 ct per rol Rang Ice Mints 19 ct per rol ITÏÏÏÏTO In Hotel „Texel" vond maandagavond een voorlichtingsbijeenkomst over de B.B. plaats voor de leden van de vier grote vrouwenverenigingen. Ongeveer 125 dames waren aanwezig om te horen en te zien, wat de B.B. wil en doet. De Burgemeester gaf een uiteen zetting, waarin hij vertelde, dat de op bouw van de organisatie door enige grote moeilijkheden (gebrek aan instructeurs a.) hier gestagneerd is. Nu zal de B.B. echter ook op Texel gaan draaien en dat helaas nodig. Wanneer we de kranten lezen, dan zien we vrijwel dagelijks, dat er onrust heerst op de wereld, en de mo gelijkheid, dat een groot gewapend con flict zal uitbreken, bestaat nog steeds. De Bescherming Bevolking kan in drie onderdelen gesplitst worden, n.l.: 1. De bescherming van het eigen gezin, de individuele zelfbescherming dus. 2. De bescherming van de eigen straat, wijk of plaats, in samenwerking met an dere inwoners. Dit is de z.g. georgani seerde zelfbescherming, waarbij een blok- ploeg wordt gevormd 'i. De bescherming door mobiele diensten, die over een groter gebied ingezet kun nen worden (voor Texel: de gehele ge meente). Hiertoe behoren de brandweer, de reddingsdienst en het mobiel genees kundig team. Het ligt in de bedoeling, de brandweer- groepen met enkele leden uit te breiden, zodat deze eenheden ook het specifieke reddingswerk (redden van mensen uit in gestorte gebouwen, van verdiepingen e.d.) kunnen verrichten. Daarnaast zal in Den Burg een mobiele reddingsploeg worden gestationeerd. In De Cocksdorp en Oosterend zullen blokploegen worden ge vormd. Ook een ABC-dienst moet in het leven worden geroepen, de dienst, die zich bezig houdt met het doen van ver kenningen naar en het treffen van maat regelen tegen radio-activiteit. Dringend nodig is ook een Dienst Sociale Verzor ging, die zich moet belasten met de huis vesting, kleding en voeding van daklozen. Bij dit alles zal de vrouw in geen geval gemist kunnen worden. De film „Burgers bereid", die hierna 'ertoond werd, gaf een goed beeld van het doel, dat de B.B. nastreeft: een groot mogelijke bescherming van de be volking in tijd van oorlog en bij vredes- rampen. Mevr. Laan had met mevr. Kuip, op verzoek van de Burgemeester een B.B - dag te Arnhem bijgewoond, waat gede monstreerd werd, wat de vrouw in de B.B. kan doen. Dat was zoveel, dat beiden trots waren geweest op de prestaties van hun sexe-genoten. Niet alleen als EHBO- iters en als noodwachters van de Dienst Sociale Verzorging traden hier de dames op, maar ook vormden zij reddingploe- gen en zelfs brandweergroepen. Het ge heel maakte grote indruk. Mevr. Laan besloot met de woorden, waarmee ook deze demonstratie in Arnhem was ber eindigd: Beter een B.B. zonder oorlog, Babyderm-wiegje gevuld met artikelen voor Bab/s huidje f 3.95 BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Texel maken bekend, dat zij overwegen om met toepassing van artikel 20 van de Weder- opbouwwet aan de heer S. W. Bruin, wo nende te Den Burg, Wilhelminalaan 108a, vergunning te verlenen voor de bouw van een toiletgebouwtje op het kampeerter rein „Dekkerskoog" kadastraal bekend gemeente Texel, sectie H., nr. 2961. Eventuele bezwaren dienen uiterlijk 29 november a.s. schriftelijk bij hun college te worden ingediend. Texel, 18 november 1958. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, C. de Koning De secretaris, P. Beemsterboer. dan een oorlog zonder B.B. De film „De vrouw in de B.B." onder schreef de stelling van mevr. Laan, dat de vrouw elke functie in de B.B. kan vervullen, ten volle. De heer H. Schalkwijk, arts, sprak daarna nog over de medische verzorging bij rampen. Zeker is het, dat op Texel veel te weinig personen een EHBO- cursus hebben gevolgd. Dit EHBO-werk uiterst belangrijk, ook in vredestijd, en hij hoopte dan ook, dat, wanneer binnen kort cursussen zullen worden georgani seerd, velen hieraan zullen deelnemen. De burgemeester kon hierna op enkele vragen antwoorden, dat stellig getracht zal worden deze cursussen zodanig te organiseren, dat ook bewoners van de buitendorpen deze kunnen volgen. Tot slot sprak nog de heer J. Veldstra over „Zelfbescherming in het huisgezin". Hij kon tal van tips geven, hoe men in gevaarlijke omstandigheden (bij brand a.) moet handelen, toegelicht door voor beelden uit de praktijk. In zijn slotwoord kon de burgemeester tot zijn genoegen constateren, dat de op komst uitstekend was geweest en dat de inleidingen en de films met grote aan dacht waren gevolgd. HINDERWET Ter inzage legging verzoek om vergunning Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bijlagen voor zien verzoek om vergunning ingevolge de hinderwet, van Esso Nederland N.V. te 's-Gravenhage tot het uitbreiden van een ondergrondse benzine-bewaarplaats met aftapinrichting in het perceel plaat selijk gemerkt Texel, Oudeschild 416, ka dastraal bekend gemeente Texel, sectie D nr. 3303-3304. Voor een ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 28 november 1958. Voorts heeft ieder de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in een openbare zitting ten gemeentehuize op donderdag 4 december 1958 te 10 uur En van Esso Nederland N.V. te 's- Gravenhage tot het uitbreiden van de ondergrondse benzine-bewaarplaats met aftapinrichting in het perceel plaatselijk gemerkt Kogerstraat 27-29, kadastraal bekend gemeente Texel, sectie K, nr. 2347. Voor een ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 28 november 1958, Voorts heeft ieder de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in een openbare zitting ten gemeentehuize op donderdag 4 december 1958 te 11 uur. Zij, die niet in persoon of bij gemacb- 'igde op bovenbedoelde zitting zijn ver schenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Oegencn echter, die tijdig schriftelijk bezwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zijn wel tol l eroep gerechtigd, indien zij niet woon achtig zijn in een gemeente, waar inge volge artikel 9, lid 1, onder b, of lid 3, der hinderwet, openbare kennisgeving moet geschieden. Texel, 18 november 1958. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, C. de Koning. De secretaris, P. Beemsterboer. WAAR GEHAKT WORDT De Koog Twee arbeiders van het Staatsbosbeheer waren wel zeer onfor tuinlijk bij hun arbeid. Jan Durieux en Kees Zwaan hakten beiden in hun been, waardoor zij zo ernstig gewond raakten, dat doktershulp moest worden ingeroepen ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Uen nimmer III tl Tub» 95 ef. Het is de Hamamelis die het 'm doet noln honderd bootdienstregeling t.e.s.o. geldig tot en met 30 mei 1959 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.00 van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: van Texel: 7.30 10.30 16.00 18 25 van Den Helder: 9.20 11.30 17.15 19.35 dat zijn pas nylons CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 26 nov. consultatiebureau Woensdag 26 november worden de moeders van de buitendorpen verwacht Iop de volgende uren: De Cocksdorp 1.15 uur; Oosterend 2 uur; Den Hoorn 2.45 uur en De Koog 3.30 uur. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 24 november op om 8.15 uur en gaat onder om 4.38 uur. Maan: 26 nov. V.M.; 4 dec. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 22 nov. 5.00 en 17.15; 23 nov. 6.04 en 18.16; 24 nov. 6.54 en 19.06; 25 nov. 7.38 en 19.51; 26 nov. 8.17 en 20.31; 27 nov 8.54 en 21.09; 28 nov. 9.32 en 21.43; 29 nov. 10.09 en 22.17. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Dat de bloembollenkwekers een mooi, interessant vak uitoefenen zal niemand in twijfel willen trekken, want dit beroep is nauw verwant aan de levende natuur. Een vak vol variatie: in de herfst worden de bollen aan de gereed gemaakte bedden toevertrouwd en vervolgens afgedekt met een dikke laag stro, dat als isolatie materiaal moet dienen tegen de onbe rekenbare aanvallen van koning winter; in het prille voorjaar reeds kunnen de zichtbare sporen van nieuw leven worden waargenomen als het goudgele stro ver weven wordt met de tere stammen van zich nog schuchter meldende plantjes. Allengs krijgt de zon meer kracht en kan het stro losjes worden opgeschud. Nog een klein stapje verder en de bloembol lenkweker waagt het er op: de jonge planten wordt de vrije teugel gegeven, de schijnbaar overmoedige jeugd, die nooit wachten kan tot het zich „bloot stellen" aan de harde wereld helemaal verant woord is „Kijk", zegt een (ook al vroege) toerist, ae bollen gaan bloeien". H-.j heeft het z.g. nieuwe leven ontdekt. In werkelijkheid is dat nieuwe leven al maanden tevoren op volle toeren gaan draaien, maar on zichtbaar nog, in ondergrondse activiteit En zoals vele outsiders ten onrechte in de veronderstelling verkeren, dat de bollen- k.wekers een groot deel van het jaar op nun lauweren kunnen gaan rusten, er met die conclusie finaal naast staan, zo slaan ze de plank ook goed mis, wanneer ze menen, dat de natuur zich een lang durige rust kan veroorzaken: het leven gaat onvermoeid voort. Dat brengt zo zijn consequenties met zich mee, want ook in de (volmaakte) natuur is het niet allemaal botertje tot de boom, ook daar bestaan banden van hechte vriendschap en fel oplaaiende haat. Opbouw en afbraak. Wij bedachten dat, toen wij dinsdag, door de Texelse Graan- en Kunstmest handel v.h. C R. Keijser Co. N.V. uit genodigd, aanwezig waren op de avond voor onze bollenkwekers, die kwamen luisteren naar de heer A. de Zoete, die namens de N.V. Agro Chemie, Arnhem, kwam spreken over de nieuwe mogelijk heden in de bestrijding van ziekten in bolgewassen. Ja, die „heerlijke bollen" hebben heus zo'n herenleventje niet, als velen wel denken; ook die bollen hebben hun vijan den, worden van tijd tot tijd door allerlei vervelende ziekten belaagd. Het produkt van de kweker staat ieder seizoen op nieuw aan gevaren bloot en het ligt dus voor de hand, dat die kweker de midde len tot bestrijding of voorkoming van ziekten, door deskundigen aan de hand gedaan na jarenlange proefnemingen op veld en in laboratorium, gaarne te baat neemt. Dat is immers zijn voordeel! Na tuurlijk, bestrijdingsmiddelen kosten geld en het bestrijden zelf veelal moeite, maar men teelt tenslotte om het uiteinde lijke resultaat, het financiële resultaat, want al gaat een bollenkweker „op" in zijn vak, de wereld is nu eenmaal niet ingericht voor het najagen van de filan tropie alleen! De heer De Zoete stond allereerst stil bij diverse punten, die even belangrijk zijn als de gehele ontsmettingsgeschiede nis zelf. Het ontsmetten is tenslotte een noodzakelijk kwaad of een hulpmiddel, zo men wil. Het is van belang eerst na te gaan hoe bepaalde ziekten waarmede we te kampen hebben, ontstaan, want de oorzaak kan velerlei zijn. Het bolrot in narcissen b.v. kan veroorzaakt worden door een onvakkundige bewaring, een te zware bemesting, onvoldoende aandacht na het rooien. De kwaal bolrot behoeft tegenwoordig geen groot probleem meer te zijn, de bestrijdingsmiddelen zijn im mers voorradig en datzelfde geldt ook voor het hartrot en h«t droogrot. Vooral de laatste ja^en hebben de deskundigen op dit gebied belangrijke vorderingen ge maakt, dank zij een uitgebreide serie proefnemingen. De heer De Zoete toonde aan de hand van voor zichzelf sprekende cijfers het nut van een doeltreffende c.q. juiste bestrijdingsmethode aan. Op vallend grote voordelen vloeien daar uit voort: een beter produkt, hogere op- orengst en wat toch nog het voornaam ste is een gezond gewas, dat zonder enige restrictie naar het buitenland kan worden gezonden, zonder de angst voor het altijd bestaande gevaar, dat de ge hele partij wordt afgekeurd, want de controlediensten werken perfect en zien heus niets door de vingers. Welk een zegen, dat men tegenwoordig de middelen heeft om bollen te kweken, die voor de volle honderd procent uit- voerwaardig zijn. Toegelicht werd hoe de diverse be strijdingen dienen te worden toegepast, wat de ziekteverschijnselen zijn, hoe men de onkruidbestrijding in het najaar het beste kan aanpakken enz. enz. Jammer dus dat op deze leerzame avond (te Den Burg in „Dq Lindeboom- Texel") het aantal luisteraars beperkt was gebleven in tegenstelling tot de avond te Den Hoorn, waar stellig alle kwekers van hun belangstelling blijk gaven. Overigens was de betrekkelijk ge ringe opkomst verklaarbaar: op dezelfde avond werden te Den Burg meerdere bijeenkomsten gehouden, die de belang stelling van de agrariërs verdienden! Besloten werd met de vertoning van de Bayerfilm „Onderzoek en leven", een buitengewoon interessant filmwerk, waarin de enorme vorderingen van de hedendaagse chemie op duidelijke en aantrekkelijke wijze naar voren werden gebracht. TER OVERDENKING De tijd aan 't strand is voorbij. De zon is niet meer warm. Toch blijven er nog herinneringen aan de zomer over. Het kind speelt nog graag met z'n bootje. Het scheepje is vaak 't liefste speelgoed. Het staat in de kamer in de vensterbank. Voorzichtig draagt hij het mee. Als hij 't in 't water zet, laat hij 't nog niet los. Het scheepje is meer dan een stuk speelgoed alleen. Het is de belicha ming van vele dromen, van wereldver overing. Er zitten onbegrensde mogelijk heden in, oneindige perspectieven. Nu kan dit kind ze nog niet aan. Daarom houdt hij het aan een touwtje binnen zijn horizon. „Wat gebeurt er als het touwtje breekt?" „Dan zeilt de boot weg". „En waar zeilt de boot dan heen?" als maar zeilen, doorzeilenDit antwoord is voor het kind voldoende. De groteren weten wat er dan gebeuren gaat: de langzame aftakeling van de boot, hoe de zeilen zullen vergaan; hoe de verf zal gaan bladderen; hoe het water het hout zal doorweken, tot het barst en i es werkt. Als het schip vergeten is, wie denkt dan nog aan de maker? Is ons mensen werk vergankelijk en gaan onze daden te loor als doodlopende golfjes? Onze grote daden misschien niet. Maar de kleine, die wij zelf vergeten als ze nog geen half uur geleden zijn? Het antwoord zie ik voor me, een voudig als het evangeliewoord. Onze da den zijn als onze kinderen. Zij hebben een begin, en niemand weet dat beter dan wijzelf, die ze zagen komen. Maar ze heb ben geen eind, die kinderen van ons, ze zijn niet meer te stuiten. Zo zijn onze daden, ook de kleine. Blijvend tot in eeuwigheid, goed of kwaad, tenzij God ze vergeeft. Het is dus de moeite waard, vaak goed te zijn in het kleine. G. C. haard brand de meest ideale brandstof voor uw oliehaard of -kachel FIRMA DE GRAAF EN SCHOORL Waalderstraat 32, Den Burg, tel. 182, Texel. S.V. TEXEL Programma voor zondag: 4e kl. A. KNVB: BKC-Schagen; Zwaag- dijk-Texel; Vios-VZV; JVC-LSVV; Lim- men-Helder; Meervogels-De Zouaven. Texel 2 en junioren zijn jammergenoeg vrij. Twee prachtige zondagen gingen al dus voor ons verloren. Adsp. spelen hedenmiddag tegen ZDH. Voor Texel 1 een lastige klip. Zwaag- dijk lijkt nu pas los te komen en de over winning tegen BKC zal hen inspireren om op deze voet voort te gaan. Maar ook T. heeft zo langzamerhand haar vorm te pakken. Uit de laatste 3 wedstrijden wer den 5 punten behaald, hetgeen ons tot vertrouwen moet dwingen en ook wij moeten doorgaan op deze weg. In deze afd. kan van alles gebeuren, dus met volle overgave en werken tot de laatste minuut met het volste vertrouwen in elkaar. De adsp. kunnen tegen ZDH vanmiddag een spannende wedstrijd spelen. Het mag in de voorhoede wel beter gaan dan vori ge zaterdag. Succes maar weer! en pijn weg* wrijven* met D A M P O BOUWVERGUNNINGEN Mevr. J. M. C. Coburg-Schumaker, Brink 30, De Koog, veranderen en ver beteren woonhuis Kogerstraat 37, Den Burg; de heer H. Zoetelief, W 60a, bouw kippenhok; de heer J. Th. Boom, Oude schild 241, veranderen voorgevel woon huis; de heer J. J. Keijzer, Beatrixlaan 29, Den Burg, bouw garage; de heer J. Visser, Willem van Beierenstraat 8, bouw Kamphuisje op kampeerterrein Van der Werf; de heer P. Moerbeek, Hogerstraat 10, uitbreiding werkplaats annex maga zijn; J. C. Rab N.V., bouw drie berg plaatsen onder één kap achter bedrijfs woningen aan Haffelerweg; de heer H. Zoetelief, W 73, bouw kippenhok; de heer J. de Visser, P.H. Polder H 35, uitbrei ding boerderij; de heer H. Boekei, Oude schild 139, veranderen en verbeteren winkelpand; de heer K. Boon, Den Hoorn 79, veranderen en plaatsen bergplaats; de heer A. Kager, De Waal 5, veranderen en verbeteren woonhuis; de heer Th. J. Hoo- genbosch, Oudeschild 365, bouw kamp huisje op kampeerterrein Zoetelief, Ever- stekoog; de heer J. Drijver. Hoekstraat 13, Oosterend, bouw woonhuis aan de Elemert, Den Burg; de heer J. van Heer waarden, K 79, bouw woonhuis Mienter- glop; de heer J. Kortenhoeven, Oudedijk 1, Visvliet, bouw woonhuis Kogerveld, COP. DIKK HART WAT HET IVORFN BEELDJE VERTELDE jlgg Wat het IVOREN BEELDJE vertelde 51. De kleine „Gekroonde Haring" is nu helemaal af. De bronzen lopen liggen nu op de rolpaarden en zijn zelfs één voor één al eens afgeschoten. Het fijne bus kruit en de dunne lontjes heeft de schip per afgehaald van vuurwerk, dal hij uit China meebracht. Maar nu is het grote ogenblik gekomen; alle stukken aan één kant zijn met een snelle lont verbonden en zullen gelijk vuur geven. Barend Sta pel, de ouwe bronsgieter en de scheeps jongen, die de schipper aan tafel bedient, mogen er bij zijn. Daar gaat ie dan: een zwavelstok.... een vlammetjeeen harde roffel en veel smook. Het scheepje ligt op z'n kant, de dekken als boterham men door elkaar gesmeten. Het Ivoren Beeldje slaapt rustig door in haar bedje van geplozen touw. Er is niets kapot, er moet evenwel toch het een en ander ver beterd worden. De bovenste dekken wor den vastgelijmd en het onderste ruim krijgt een paar scharnieren, zodat de schone slaapster er ook weer uit kan. Dan laadt de schipper de stukken weer, nu met scherp. Grote hagelkorrels in plaats van loden. Ook de lange lont, die de zundgaten verbindt, wordt weer aan gebracht. Dat is klaar als de schipper aan dek geroepen wordt. Zij zijn het Kanaal binnen gevaren. Telkens duiken er vreemde schepen op onder vreemde vlag. Duinkerker kapers? Het is nu scherp uit kijken geblazen en dat doen ze dan ook van hoog tot laag. Niemand heeft zin om zo dicht bij huis lading en leven te ver spelen. Na Vlissingen blijven ze vrij dicht onder de kust, passeren in de nanacht het vuur van Kijkduin en bij het eerste och tendgloren laat de „Gekroonde Haring" het anker vallen op de rede van Texel. Schipper Gerrit Dirksz. is na 4 jaar weer thuis!! (Wordt vervolgd) (Kale schuur schreeuw! om Ceta-Bever Bultenbijti)

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 3