Cadeaux voor mannen! Brandend Maagzuur na Iedere maaltijd? Raadsel in Nijmegen TEXTIELHU1S ZEGEL VOOR AL UW DRUKWERK Drukkerij Texelse Courant „Nylon-benen" van een ragfijn Jovanda weefsel! JN.V. PH. VLESSING GESCHENKEN blauwe montycoats Pracht collectie BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 14 tot en met 20 november 1958: Geboren: Cornelis Aris, zv. Simon Bre mer en van Stijntje Eelman; Barbara Johanna Mechteld Ernestine, dv. Hendrik Ludowikus de Beaufort en van Anne Maria, Hille Ris Lambers. Getrouwd: Dirk Johannes Vermeulen en Geertje de Haas. INGEKOMEN PERSONEN Maria C. E. Tydeman (ev. L. v.d. Wulp) van Den Helder, Sperwerstraat 30 naar Den Burg, Binnenburg 13; Johanna M. Kops (ev. te Riele) van Amsterdam, The- sustraat 17hs naar De Koog, Vogelmient 45. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING Op vrijdag 28 november 's avonds om 8 uur, zal in Hotel „Texel" een voorlich tingsavond worden gehouden voor de huisvrouw. Aan de hand van diverse films, zullen verschillende onderdelen van het huishouden toegelicht worden. In deze tijd van vereenvoudigen van diverse werkzaamheden is het ook voor de huis vrouw van groot belang te weten op wel ke wijze zij zo economisch en zo voor delig mogelijk haar werk kan indelen. Daarom is het ook van zeer groot belang deze avond bij te wonen. De commissie, die nog maar kort op het eiland is ingesteld, en waarin de di verse vrouwenorganisaties vertegenwoor digd zijn, zou gaarne zien, dat velen aan deze uitnodiging gehoor geven, ter bevor dering van het contact tussen huisvrouw en commissie, hetgeen voor beide partijen van veel belang zal zijn. De toegang van deze avond is geheel gratis. Namens de commissie, G. Laan-Kistemaker, secr. IJSCLUB OUDESCHILD De vergadering van IJsclub Oudeschild was slecht bezocht, slechts 5 leden waren buiten het bestuur aanwezig. De notulen werden zonder op- en aan merkingen goedgekeui'd. Daar er geen ijs is geweest, waren er weinig uitgaven en er was dan ook vrij veel in kas, n.l. 262,72. De contributie werd weer be paald op 1,25 per gezin, wanneer voor 1 januari wordt betaald, daarna 2,50. De bestuursverkiezing werd uitgesteld tot een volgende vergadering, in de hoop, dat er dan meer belangstelling zou zijn. Besloten werd om snoer aan te kopen om de ijsbaan rondom te kunnen ver lichten. Met fittingen, maar zonder lam pen, komt dit op 110, Op voorstel van het bestuur werd be sloten niet toe te treden tot de K.N.S.B omdat de nadelen voor de vereniging mo menteel groter zijn dan de voordelen. Ot angst bij voorbaat bij iedere hap eten? Rennies nemen - en.altijd zorgen dat ge ze bij de hand hebt. Een of twee Ren nies - gewoon laten smelten op de tong - neutraliseren al het overtollig maagzuur dat Uw pijnen veroorzaakt. En zo wordt Uw zuurbrand geblust in een paar tellen. Heerlijk middel die Rennies - en ze smaken nog lekker ook. FEUILLETON door G. PLANTEMA 38. De moord op Van der Zuyden staat dus wel degelijk in verband met de bende juwelendieven, die u op het spoor was", zei inspekteur Broekman, die gebruik maakte van een kleine pauze in het ver haal. „Juist", knikte Ohlquist. „Het is blijk baar een onafwendbaar noodlot, dat de mens, die de verkeerde weg op is ge gaan, een nog misdadiger type ontmoet, dat van het gevaar, waarin de eerste ver keert, gebruik probeert te maken" „Met andere woorden, Van der Zuyden is zo'n misdadigerstype geweest", kon stateerde Broekman. Sven haalde de schouders op. „Dat is een kwestie van waardering", zei hij „Wat willen wij als erger beschouwen, het stelen van kostbaarheden door een goed georganiseerde bende of het plegen van chantage door een gewetenloos indi vidu op de leden van die bende? Want zo zit de zaak. En die chantagepogingen hebben gezorgd door het drama op de Kwakkenberg en uiteindelijk tot de ont maskering van de bende" „Je hebt gesproken over acht perso nen", merkte mr. Verhagen op. „Horen de Zweed Jörgensen en de Fransman Du- pont daar ook bij?" „De verdwijning van die twee, gekop peld aan de mededeling van mile Ilescu over het afgeluisterde gesprek, was de grote moeilijkheid, die zich bij de ophel dering van de kwestie voordeed" ver telde Sven. „En de moord op dr. Maroniu?" infor meerde Broekman. Sven maakte een afwerend gebaar. „Ik zal u alles vertellen. U weet, dat ik naar Nijmegen kwam in opdracht van het hoofdbureau in Kopenhagen om na te gaan, of wij hier de vervaardiger konden vinden van het bedwelmingsmiddel, dat gebruikt was bij verschillende juwelen- diefstallen in huizen van rijke mensen Het spoor, wel wat vaag, leidde naar deze stad. Omdat het gas over de grenzen moest worden gesmokkeld, ben ik van 't idee uitgegaan, dat de fabrikant het aan bezoekers uit het buitenland meegaf. Dat ik bij mijn zwager ging informeren naar vreemdelingen, die in zijn omgeving woonden en gasten uit het buitenland ontvingen, wat natuurlijk alleen een aan loopje. Het was toeval, dat ik dichtbij zijn woning een spoor heb gevonden, maar anders had de Nijmeegse politie mij mis schien kunnen helpen Dat ik namen no teerde van de mensen, die Ernst noemde als buren, was niet meer dan een voor- DE STROOM VIEL UIT Wanneer wij berichten, dat woensdag avond als gevolg van een storing in een der elektriciteit-opwekkende installaties van de Texelse Elektriciteit Mij de stroom uitviel, zal niemand dit als nieuws beschouwen, want wiè profiteert niet van de door de TEM gewrochte energie?! Zo doende kwam heel Texel langer of korter (Den Burg werd voor de zoveelste keer voorgetrokken, zei een verontwaardigde Spangenaar) zonder licht te zitten. Met een krabbelde Vader Tijd als het ware enige pagina's terug en weldra flikkerde in tal van woningen de uit de tijd ge raakte vetkaars. Misschien heeft ook de ouwerwetse olielamp nog eens een kans gekregen. De bewoners van Den Burg konden na tien minuten de kaarsen al weer doven, maar op andere plaatsen bleef de TEM tot ongeveer half elf on trouw. Intussen kon U ongestoord Uw' tele foongesprekken gaan voeren, want de te lefonistes beschikken sinds enige tijd over een nood-verlichting op accu's. ZAKENNIEUWS: HEROPENING RIJWIELZAAK „DE GERMAAN" Rijwielhandel „De Germaan", eigenaar de heer A. Bakelaar, Gravenstraat 6, Den Burg, opent heden een gloednieuwe deur van een grondig gemoderniseerd pand. Een belangrijke dag voor de heer Bake laar, die nu al elf jaar dit bedrijf in de Gravenstraat gevestigd heeft gehad. Het is een mooie, ruime winkel geworden en de zaak zat juist zo dringend om ruimte verlegen, want voorheen kon men nooit goed tonen, welk een grote verscheiden heid aan artikelen „De Germaan" voert. Behalve de gerenommeerde rijwielmer- ken als Germaan, Junckers en Turner kunt U hier immers sinds jaar en dag terecht voor alle mogelijke rijwiel-acces soirs: lampen, tassen, bellen, wanten, renkappen etc. Ook vindt ge er voor de kinderen artikelen te kust en te keur, zo als de leuke kinder- en kleuterrijwielen, autopeds en driewielers, ja ze beginnen er al op zeer jeugdige leeftijd mee, want wij zijn een mobiele generatie. Mooi, dat de Sint ook goed van al die verlangens op de hoogte is, want Hij kan thans bij „De Germaan" zijn slag slaan. Bovendien heeft diezelfde Sint een goede kans op een extra verrassing, welke hem niets kost, want iedere vijfde bezoeker wacht een leuke surprise. De verbouwing werd uitgevoerd door de firma's G. Witte, Gebr. Schoenmaker, Lutterman, Beumkes, M. Bakker. De vernieuwde zaak is een aanwinst voor Den Burg en wij wensen „De Ger maan" gaarne het succes toe, waar de actieve middenstander-vakman aan spraak op maakt. GESLAAGD Oudeschild Onze vroegere plaats genoot, de heer L. J. Weijdt Jzn., is als no. 1 van 109 candidaten geslaagd voor het „Zeeland examen 1958" en benoemd tot technisch ambtenaar le klasse arron dissement Hoorn. lopige oriëntatie". „Toen kwam de moord in het spel. Die interesseerde mij, omdat die zich in de nabijheid afspeelde. Maar in het begin cacht ik er geen ogenblik aan, dat deze moord verband kon houden met de zaak die mij was opgedragen. Langzamerhand begon er enige tekening te komen. Ik wil u eerlijk zeggen, dat de verklaringen van mil. Ilescu; gevolgd door het ver dwijnen van de twee vreemdelingen, mij een schok bezorgden". „Jawel", viel kommissaris te Kempe hem in de rede. „Maar hebt u de verkla ringen van mile Ilescu geloofd?" „Het is vreemd toegegaan", antwoord de Sven. „Kijk toen ik de Roemeense in het bos vond, zat zij daar in een ont redderde toestand en haar mededeling, dat zij in groot gevaar was, kwam zo eerlijk, dat ik het geloofde, dat zij in ge vaar was. Maar ik kon niet weten, dat het een ander gevaar was dan ik uit haar verklaringen moest opmaken". „Wat?" Ernst sprong van zijn stoel. „Die mile Ilescu heeft ons dus voorge logen?" Sven knikte. „Maar dan behoort zij dus ook tot de bende!" riep André Boorne man opgewonden. „Zoiets had ik nooit kunnen denken". Ohlquist keek hem even aan, glim lachend. „Net zo min als U kon vermoe den, dat zuster Aliquèle tot de bende be hoorde", merkte hij op. „Zuster Miquèle", André was volkomen verbluft. „Ja, van die had ik het natuur lijk wel gedacht. Maar u hebt maar één vrouw in arrest gesteld. Is er nog een ontkomen?" „Toch niet", ontkende Sven. „Dus. aarzelde André. „Tja", stemde Sven toe. „Zuster Mi quèle en mile Ilescu waren een en de zelfde persoon. Maar we dwalen af. Zoals gezegd, langzamerhand groeiden de fei len, die in een bepaalde richting wezen. Het was per slot van rekening geen toe val, Ernst, dat jij op een avond met de politie naar het Stevenskerkhof bent ge gaan. Het recherchewerk van de Nij meegse manschappen had er toe geleid, dat wij besloten, die omgeving in het oog te houden. Geconstateerd was, dat er in de late avond of 's nachts vaak personen in een van de huizen verdwenen en daar mogen we wel even op wijzen, de auto, waarmee Jörgensen en Dupont wa ren weggereden, was in de oude stad te ruggevonden. Weliswaar niet daar vlak in de buurt, maar op een plek, die absoluut geen reden to verdenking gaf van een huis in die omgeving. In de oude stad werd toen een scherpe kontrole ingesteld en daarbij werden de bewuste nachtelijke bewegingen vastgesteld. Al gauw bleek BEHEERDERS WONING AANBESTEED De Stichting Sociaal Toerisme Texel heeft woensdag j.l. openbaar aanbesteed de bouw van een beheerderswoning met kantoor nabij het reddingboothuisje op het kampeerterrein Kogerstrand. Voor deze aanbesteding bestond maar zeer weinig belangstelling van de zijde der aannemers. De volgende biljetten kwamen binnen: fa. Jac. Drijver en Zo nen, in massa 36.900,de heer B. Gieze, Eiêrland, timmer- en metselwerk 35.900,J. G. Oele, loodgieter, 2755,Koopman, loodgieter, ƒ2448,64; J. J. Vonk, schilder, 3195,M. Bakker, electra, ƒ1189,Men lag een behoorlijk stuk boven de begroting, (de bijvakken uitgezonderd), want Gemeentewerken had de bouw begroot op 32.500, AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 22 november Oosterend, intocht Sint Nicolaas. Den Burg, „Oranjeboom", Rederijkers kamer UDI voert op ,,'n Blonde dame". De Koog, Ned. Herv. Jeugdhuis, Bazar t.b.v. de kleuterschool. Midden-Eierland, uitvoering „Haven- kanters" in o.l. school. Maandag 24 november De Cocksdorp, café Nota, Algemene ver gadering dorpscommissie. Dinsdag 25 november Oudeschild, Opening nieuwe kleuter school. Woensdag 26 november Den Burg, „Oranjeboom", vergadering gezamenlijke landbouwcoöperaties. Den Burg, „De Zwaan", St. Nicolaas- viering R.K. vrouwenbond K.A.B. De Koog, Lubertischool, Jaarvergadering kleuterschool. De Cocksdorp, café Nota, ledenvergade ring V.V.V. Midden-Eierland, o.l. school, 19.30 u. In formatievergadering i.v.m. oprichting buurtcommissie. Zuid-Eierland, o.l. school, 21 uur, Infor matievergadering i.v.m. oprichting buurt commissie. Donderdag 27 november Den Burg, „De Zwaan", bijeenkomst R.K. vrouwenbond afd. Gilde. De Koog, „De Toekomst", ledenvergade ring V.V.V. De Koog. Vrijdag 28 november Den Burg „Texel", Voorlichtingsavond Commissie voor Huish. Voorlichting. Zaterdag 29 november Den Burg, intocht Sint Nicolaas. Den Burg, „Vergulde Kikkert", tentoon stelling konijnenfokkersver. „Kotex". Den Burg, Ned. Herv. kerk, Concert door Kon. Texels Fanfarekorps, Dameskoor Den Burg, Advendo en Kerkkoor De Koog en door de heren Kraaijma en Broer, orgel, t.b.v. „Huize Irene". Zondag 30 november Den Burg, „Vergulde Kikkert Tentoon stelling konijnenfokkersver. „Kotex". Den Burg, 2 uur, Start Sint Nicolaasrit M.A.B.-club Texel. VERTROKKEN PERSONEN Annie M. Keijser, van E 19, naar Am sterdam, Hacquartstraat 27; Francisca S. J. Stolk, van E 60e naar Amsterdam, Zuiderzeeland 61e; Euphemia A. Beer- iing, van Den Burg, Molenstraat 28, naar 's-Gravenhage, Brandstraat 134. toen ook, dat in deze armelijke omgeving mensen kwamen, die daar niet bekend waren, maar er wel zouden kunnen thuishoren. Dit was zeker verdacht. De bezoeken aan een van de huizen waren geregeld, zodat dit ons een goede kans gaf om iets te ontdekken, wanneer wij de moeite namen ons verscholen op te stel len. De leden van de bende zijn onge twijfeld min of meer zorgeloos geweest. Het kan zijn, dat de problemen hun boven het hoofd groeiden". Sven moest even stoppen om op adem te komen. Toen vervolgde hij: „U weet op welke manier de bende tenslotte ge snapt werd. Maar nu komen wij op de personen, die er bij betrokken waren. En kele jaren geleden is een man op de ge dachte gekomen, een bende te organise ren, die zich met het stelen van juwelen zou bezig houden. Deze man had door zijn reizen veel relaties. Het gelukte hem, een staf van medewerkers bijeen te bren gen en een straffe discipline in te voeren. Dit was de kern van de bende. Maar U moet niet denken, dat die kern zelf in braken pleegde. De organisator was het opperhoofd. Zijn naaste medewerker was een chemikus, die het bedwelmende gas maakte Zes anderen reisden veel en smokkelden de kapsules met de sterk ge- koncentreerde gassen over de grenzen om ze af te leveren aan de eigenlijke inbre kers. Want het zat zo, dat de hoofdman uitstekende relaties had in de onder wereld van verschillende landen, vooral m Scandinavië. Zijn zps medewerkers zochten telkens de door hun chef uitge kozen geroutineerde inbrekers op om een opdracht te overhandigen. Hij wist pre cies, waar iets van belang te halen was! Ja, hij stelde zelfs van te voren in som mige gevallen vast, wat er moest worden gestolen. En die discipline was zo streng, dat de inbrekers zich daaraan hielden. Zij werden natuurlijk uitstekend betaald. Zij kregen meer dan een normale heler zou hebben gegeven en het allerergste voor hen was, als zij niet meer voor de royale chef mochten werken bij overtre ding van zijn bevelen. De buit werd af geleverd aan de kernmedewerker, die de opdracht had overgebracht. Misschien meenden de meeste inbrekers, dat deze tussenpersoon zelf het opperhoofd was. In elk geval hebben de medewerkers van de laagste orde nooit geweten, hoe groot de bende was. Wij hebben nu opperhoofd en kern in handen, maar wij weten wei nig namen van lagere medewerkers. Waarschijnlijk zullen de meeste van die eigenlijke dieven niet gearresteerd kun nen worden, tenzij de kern hun namen noemt. Dat denk ik niet. (Wordt vervolgd) OVERHEMDEN Naast de „gewone" Deno overhemden-collectie de steeds meer verkochte DENO NO-IRON in wit, crème, grijs en (nieuwe) streepjes. ZELFBINDERS Grote sortering moderne dassen in verschillende prijsklassen. Nieuw: TERLENKA-dassen, onkreuk baar, uitstekend wasbaar, prachtige streepdessins. TERLENKA PANTALONS Sterk, plooihoudend, ook in de regen, kreukher- stellend. De pantalon voor moderne mannen. SOKKEN EN ANKLETS In warme wol of goedsluitende nylon. Zeer grote sortering in moderne dessins. SHAWLS EN HANDSCHOENEN Warme wollen shawls in fijne kleurstellingen. Handschoenen in fijn zacht leer of gebreid van warme wol. EN VERDER truien, sportpullovers, pyama's, zakdoeken, enz. Een Jovanda-kous heeft precies een been- vorm. Het zijn nylons naar maat! Geen wonder dus, dat ze zo prachtig aansluiten en zo fiatteren! Geen rimpels, lineaalrechte naad. Heerlijk soepele boord, die in de lengte en in de breedte r-e-kbaar is. Nu in de nieuwste hoogmode kleuren 1 NYLONS NAAR MAAT Ook mot laddervongsr In boord en teenl ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Wij ontvingen nog deze week een mooie keuze Aabe duffel voor meisjes en jongens in vesten en truitjes, pyama's voor dames, heren en kinderei in alle maten en prijzen Japonschorten en fantasieselioiljes. Steeds het nieuwste mooie sortering dames en herensjaals, hoofddoeken overhemden in no iron poplin en terlenka effen en fantasie ruitjes, fant sokken en enkiets in v.-ol en crep nylon kniekousen en sokjes zakdoeken luxe doosjes in alle soorten Smyrna kleedjes en lopers handweef Oud-hollandse doeken ontbijt- en tafellakens prachtige ontbijtsets baddoeksets in alle prijzen. St Nicolaas vraagt steeds meer „ARMSTRONG" NYLONKOUSEN ook in crep en nylon een pracht collectii

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4